800 Deelnemers voor de „V.S.W."4ei'nbreker 9ea,,,s,e,,d Lustrum - wandeltocht Lampegietersavond in Veenendaal Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De baggerwerken in de Grift Rhenense raadsleden op excursie Wedstrijd tegen T.E.C. bij kunstlicht Renswoude en Ederveen week later Voetbalprogramma voor deze week 2te LEVERTRAAN Fa. J. F. TAK 25e JAARGANG VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 No. 37 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1 20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, H6UVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Waren de verwachtingen van de plaatselij ke wandelsportvereniging „V.S.W." vrij hoog gespannen voor wat betreft1 het aantal deelnemers dat aan de wandeltocht, welke mor gen Zaterdag 15 September gehou den wordt; thans blijkt dat deze ver wachtingen nog verre worden over troffen, want er zijn reeds ongeveer 800 aanmeldingen binnen. Vooral ook door dit enorme aan tal deelnemers, belooft deze tocht een grote gebeurtenis voor Veenendaal en een belangrijke dag voor de wan delsportwereld te worden. Zoals bekend betreft het hier een tocht welke georganiseerd wordt ter gelegenheid van de eerste lustrum viering van „V.S.W. Ongetwijfeld zal dit evenement morgen grote drukte in onze straten brengen. Dat „V.S.W." alvast het enorme succes van zoveel deelne mers heeft weten te bereiken be hoeft misschien nog niet zo erg te verwonderen wanneer wij weten dat „V.S.W." alles gedaan heeft om deel name aan deze tocht zo aantrekke lijk mogelijk te maken. Er zijn prachtige en waardevolle prijzen beschikbaar gesteld, w.o. wisselbekers en zilveren kransen, terwijl aan elke deelnemer die de tocht goed uit loopt een penning zal worden toegekend. OFFICIËLE INGEBRUIKNEMING TERREINVERLICHTING VAN „VEENENDAAL". Het ligt in het voornemen van de terreinverlichtings-commissie van de voetbalvereniging „Veenendaal" om de nu tot stand gekomen verlichtings installatie van het „Salamanderter rein officieel ingebruik te doen nemen tijdens een wedstrijd tegen de oude tegenstander uit de 2e klasse, T.E.C. uit Tiel. Deze wedstrijd zal dan waarschijn lijk plaats vinden op Dinsdagavond 18 September a.s. om 8 uur. Aangezien deze installatie geheel ge maakt is volgens adviezen van het Philipsbedrijf, zal de verlichting stel lig geheel voldoen. Een dergelijke ter reinverlichting is voor onze omgeving nog geheel nieuw en er wordt dan ook van alle kanten veel belangstelling verwacht. Hier komt nog bij het feit dat het waarschijnlijk voorlopig de enige wedstrijd zal zijn welke bij kunstlicht gespeeld zal worden. De verlichting is hoofdzakelijk aangebracht om een goede training ook bij winterdag mogelijk te maken. PLAATSGENOOT PER OORLOGS SCHIP TERUG UIT NIEUW GUINEA. Dezer dagen ontvingen wij het be richt dat onze plaatsgenoot de mili tair C. A. van Dorssen, Kerke wijk 194 alhier, met het oorlogsschip Hr. Ms. „Ternate", vermoedelijk op 13 Sep tember, uit Nieuw Guinea te Den Hel der aankomen. ZIJN PATROON VOOR 1300,- BENADEELD. Dezer dagen werd ontdekt dat een jongeman zich over een gedeelte van het kasgeld zijner baas had ontfermd, zijnde een bedrag van 1300,-. De dader kon worden aangehouden en werd overgebracht naar Utrecht. LELIJK GEVALLEN. Dinsdagmiddag kwam Mevr. de Wed. L. uit de Van de Pollstraat bui ten haar woning zo ernstig te vallen, dat zij een hoofdwonde opliep. Dr Reydon verleende de eerste hulp, waarna zij naar het Juliana-zieken- huis te Veenendaal werd overgebracht. „EXCELSIOR" CONCERTEERDE OP DE MARKT. Het fanfarecorps „Excelsior" uit IJsselstein gaf Zaterdagavond een con cert op de Markt. Dit concert was aangeboden aan het Muziekgezelschap D.S. alhier. Gelukkig was de belang stelling voor dit concert groot want het gebodene bleek van uitstekend ge halte. De liefhebbers van fanfare-mu- ziek hebben hierbij dan ook hun hart kunnen ophalen. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Dinsdagmorgen waren op de wekelijkse eiermarkt aange voerd 105.000 eieren. Handel kalm. Prijs van 15,75 tot 16,20 of 2,55 per kg voor de grote en 2,40 voor kleine eieren. Henneneieren van 10,- tot 12,- per 100 stuks. Biggenmarkt. Dinsdag waren op de wekelijkse biggenmarkt aangevoerd 60 biggen. Handel matig. Prijs van 35,- tot 55,- per stuk. Iets' heel büzondors en eigenlijk nog geheel nieuw is de attractie dat de kenner van onze streek bij uit stek, de heer A. de Kleuver, op meer dere plaatsen in het te lopen par cours een toelichting zal geven van wat de wandelaar wel allemaal in onze dreven kan vinden en ook van de geschiedenis en over het ontstaan het heuvelachtig en valleigebied in de omgeving. Een onderdeel dus dat de tocht uitermate aantrekkelijk voor de vreemdeling maakt. Van heinde en ver komt men mor gen dan ook naar Veenendaal om dit grote gebeuren voor de wandelsport mee te kunnen maken. Veenendaal zal morgen door dit alles en ook door de meestal fleurige kleding der honderden wandelsport beoefenaars stellig een feestelijk aan zien hebben. Vooral langs de route welke door de gemeente genomen zal worden, zal het vast niet aan publieke be langstelling ontbreken. Ook Caecilia is van de partij met muzikale medewerking. Het programma voor morgen, de dag waarop de wandelsport en meer nog onze plaatselijke ver. „V.S.W." in het middelpunt der belangstelling zullen staan, geeft de volgende door onze straten te nemen routes en bi- zonderheden aan. De afstand welke gelopen zal worden door de senioren afdelingen is 25 km., die voor de junioren 20 km. en voor de adspi- ranten 10 km. De wandelaars vertrekken om pl.m. 3 uur vanaf de Oranjestraat voorgegaan door „Caecilia". Route Oranjestraat, Nieuweweg, Wilhelminastraat, Zandstraat, Hoofdstraat, KerkewijkV alwaar bij het Stationsplein Caecilia de wan delaars voorbij laat trekken en deze vervolgen hun weg door de bossen van de Dikkenberg en Remmerstein. Omstreeks 7.30 uur worden de wandelaars afgehaald aan de Val leistraat en deze worden viaflwns Bernhardlaan, Mulderslaan, laan naar het verlichte V.S.W. Sport terrein gebracht alwaar de prijsuit reiking plaats vindt. De Grift of het Valleikanaal is het afwateringskanaal voor de Gelderse Vallei en ook het kanaal waarmee de waterstand in onze omgeving geregeld wordt door middel van de sluizen aan de Grebbe en die o.a. aan de Rode Haan. Zoals bekend is het Valleika naal eerst in 1940 goed functionerend geworden door verschillende voorzie ningen en toen is ook d^ bestaan de Grift hier en daar verbreed en uit gebaggerd. De laatste tijd was het al duidelijk dat het regelen van de wa terstand niet snel genoeg kon plaats hebben. Wanneer b.v. bij een onweers bui plotseling grote hoeveelheden re genwater in de Vallei terechtkwamen kon het water niet snel genoeg door de Grift afstromen. Een en ander ver oorzaakt doordat zich in de loop van die 10 a 11 jaar zandruggen in de Grift hadden afgezet. Zand afkomstig uit de zijsloten en ook de begroeiing van de wallen speelt hierbij een grote rol. De polderbesturen verzochten daarom Rijkswaterstaat de Grift te doen uitbaggeren. Waterstaat zorgt n.l. voor de subsidie in de kosten van dit baggerwerk dat door de polderbe sturen betaald moet worden- Rijks waterstaat beheert dergelijke werken en de uitvoering ervan werd opgedragen aan de firma Rosingh te Utrecht, een aannemer van bagger werken. Al sinds Juli hebben we in de Grift een baggermolen zijn werk zien doen. Een baggermachine en ook de schui ten die de bagger vervoeren, getrok ken door een motorboot, zijn geen al ledaagse verschijningen in ons kanaal. Het tuffen van een motorboot hier doet al bizonder vreemd aan. Bij het zien van deze vaartuigen vragen wij ons direct af hoe men die wel in het Veenendaalse water heeft weten te krijgen, gezien de mogelijk heden van verbinding met andere vaarwegen en ook gezien de lage brug gen. De motorboot en de baggerschuiten zijn vanaf de Rijn door de Grebbe- sluis kunnen varen en met deze ook de baggerzuiger die thans werkt aan de sluizen bij de Rode Haan, terwijl deze vaartuigen ook onder de verschil lende Veenendaalse brugen door kon den. De baggermolen kon dat echter niet en deze heeft men aan de Munniken- weg vanaf een zware transportwagen en na het graven van een helling in de wal, te water moeten laten. Het is de bedoeling om het bagger werk uit te voeren op het gedeelte van de Grift, van de Slaperdijk, tot aan de Burgem. Van Schuppenbrug aan de Kerkewijk. De baggermachine is thans vanaf de Rode Haan de Panhuisbrug genaderd. Wanneer de machine de brug zal moeten passeren, gaat men deze brug oplichten om zo een door vaart mogelijk te maken. Het lichten van de brug zal dezer dagen wel plaats vinden, maar het verkeer zal hiervan weinig hinder behoeven te ondervinden omdat men hiermede 's avonds na zes uur gaat beginnen en men er in enkele uren tijds mee denkt klaar te zijn. Moeilijker wordt de doorvaart bij de Geersebrug. Deze zware betonnen overgang kan vanzelfsprekend niet ge licht en men is dan ook genoodzaakt om hier het bovenwerk of de opbouw van de baggermachine af te breken, wil men aan de Kerkewijk kunnen komen. Met een capaciteit van 1200 m3 per week gooit de baggermolen de bak- schuiten vol, die, getrokken door een motorboot, steeds helemaal naar de sluizen aan de Rode Haan moeten va ren. Hier is het de bakkenzuiger of pers zuiger, welke, electrisch gedreven, de bagger opzuigt en via een pijp loost of perst op het terrein waar zich het bekende moeras bevindt, gelegen in de hoek ten westen van de Slaperdijk en ten zuiden van het Valleikanaal. Door dit opspuiten zal het moeras vrijwel geheel verdwijnen. Aangenomen wordt dat dit baggeren zo eens in de 10 jaren zal moeten ge beuren, wil men een goede waterlo- sing houden. Vroeger was het peil van de Grift veel hoger maar sinds de lage gronden geëgaliseerd en in cultuur gebracht werden, dient het waterpeil lager te blijven en dus ook de bodem van de Grift dieper gelegen te zijn. Tot nog toe heeft men bij het bag geren geen dingen van waarde of his torische betekenis opgevist en het is dan ook niet te verwachten dat dit nog zal voorkomen, want er wordt niet dieper gebaggerd dan op de diepte waarop de bodem 10 jaar geleden werd gebracht. Wel blijkt de Grift een makkelijk ding te zijn voor degenen die er oude rommel in laten verdwijnen. Zo is er b.v. een stapel van oude potten en pannen naar boven gehaald. Tegen de helft of het eind van Oc tober denkt men klaar te komen met het baggerwerk. Het wordt haast een iriterend ver volgverhaal, met die berichten over de arrestaties van de plegers der bru tale en schokwekkende inbraak welk voor enige maanden bij de firma „De Erven'^'aats vond. Maai^n^er is toch het bericht dat ook een vierde dader werd gearres teerd en wel in het plaatsje Diemen bij Amsterdam. Deze vierde werd overgebracht en ingesloten te Utrecht. VEENENDAALS MEISJESKOOR VOOR DE RADIO. Het bekende Veenendaals Meisjes koor, zullen we a.s. Woensdagmiddag 19 September via de radio kunnen be luisteren. Het optreden zal plaats heb ben voor de N.C.R.V.-microfoon en wel van half vijf tot vijf uur. Onder leiding van de dirigent Gijs- bert van Zanten zal dan een gevari eerd programma ten gehore worden gebracht. HEROPVOERING OPERETTE „SPROOKJESMELODIE". Het uitvoeren van de nieuwe ope rette „Sprookjesmelodie" door het Veenendr-is Meisjes- en Knapenkoor in Juni dit jaar, is een frappant succes geweest. Zeer groot was dan ook het aantal verzoeken om „Sprook jesmelodie" nogmaals voor het voet licht te brengen en de koren zijn tot het besluit gekomen om deze opvoe ring op 9 October weer in het gebouw aan de Eikenlaan te doen plaats vin den. De verzorging en entourage, wel ke de eerste keer af was, zal weer dezelfde zijn en waar mogelijk nog verbeterd. EEN ZENDINGSFILM. Uitgaande van de Zendingscommis sie Veenendaal der Ned. Herv. Ge meente zal op Donderdag 25 Septem ber a.s. in het gebouw aan de Eiken laan een Zendingsfilm vertoond wor den, onder leiding van Ds Kamma, Ned. Herv. Predikant. De opbrengst is ten bate der Ned. Herv. Zending. TIJDELIJK ALLEEN 'S MORGENS MARKT. Gedurende de maanden October tot en' met Februari zal de dagmarkt op Dinsdag worden omgezet in een voor middag-markt, die zal duren van 8.00 tot 13.00 uur. Voor de eerste maal zal deze voor- middag-markt worden gehouden op Dinsdag 2 October a.s. en voor de laatste maal op Dinsdag 26 Februari 1952. KINDEREN BESTELEN WINKELIERS. Een 5-tal jongens in leeftijd varië rende van 9 tot 14 jaar maakte er een sport van om winkeliers van geld en snoepgoed te bestelen. Zij gingen hier bij zo geraffineerd te werk dat het beslist moeilijk was deze jongens te snappen. De politie wist de knapen toch te ontmaskeren. Aangezien der gelijke praktijken gepleegd door kin deren van deze leeftijden nog steeds voorkomen, dienen de winkeliers wel goed toe te zien op verdachte hande lingen van kinderen die hun winkel bezoeken. Een en ander in het belang van de winkelier zelf en zeker niet in de laatste plaats in het belang van deze jongens. gen Put^. De rt_. van het programma is: Sparta (N) 2De Merino's 2, Tri angelboys 2—DVS' 33 4, GVVV 2— O.M.S. 2, Valleivogels 2De Meri no's 3. Veenendaal gaat Zondag haar - ste uitwedstrijd in Nijmegen spe.n. In de afdeling van Veenendaal zijn niet minder dan 5 clubs in en om Nijmegen ingedeeld. Zondag wordt dan een bezoek gebracht aan D.V.E. Van deze tegenstander is weinig be kend en Veenendaal zal goed doen haar tegenstander niet te onderschat ten. Dan kan er winst voor de geel- blauwen in zitten. Veenendaal I van de Zaterdag middag speelt thuis tegen DOS '37 uit Vriezeveen. De eerste wedstrijd in de derde klasse bracht de Veenen- dalers vorige week geen geluk. Be halve dat men met een drietal inval lers uit moest komen, was men niet gelukkig met de geboden kansen. Ook Zaterdagmiddag zal het moei lijk zijn, maar geheel kansloos zijn de Veenendalers toch niet. Het programma voor de lagere af delingen van Veenendaal is voor Zondag a.s.: Veenendaal 2Dieren- seboys 2, Amersf. Boys 4Veenen daal 3 en SVMM 2 Veenendagjfc voor Zaterdamiddag: Desto 2 nendaal 2. DOVO heeft het a.s. Zaterdag niet gemakkelijk. Om Sportclub Gene- muiden in eigen huis een nederlaag toe te brengen is weliswaar geen on mogelijke, maar wel een zeer moei lijke opgave. DOVO zal zich geheel moeten geven. DOVO 2 speelt tegen Putten 2, DOVO 3 tegen SSVU 2. In de eerste klasse van de Prov. afdeling speelt Matjan thuis tegen Altius. Na de moeilijke uitwedstrijd van vorige week tegen Sparta (N) met 21 verloren te hebben, krijgt Matjan thans gelegenheid de eerste winstpunten te boeken. N.V.V.V. moet in deze afdeling op bezoek bij CJVV. Deze wedstrijd kunnen de Newo-mannen winnen. In de tweede klasse staat de plaat selijke ontmoeting tussen de Merino's en GVVV op het programma. Wij achten hier de bezoekende club fa voriet. Triangelboys krijgen het niet gemakkelijk in hun uitwedstrijd te- Een wonderlijk feest dat lampegie- tersavondfeest. Voor deze en gene mis schien wel een kinderachtig gedoe. Een echt en typisch Veenendaals feest is het, en juist daarom, en omdat 't het feest was van de Veenendalers door wiens kracht en arbeid de indu strieplaats Veenendaal kon uitgroeien, zeker waard om in ere gehouden te worden. Het behoort ook absoluut tot de folklore van Veenendaal en het is gelukkig dat het feest voor onze nuch tere 20ste eeuw bewaard is gebleven. Folklore is ditgene wat door plaat selijke omstandigheden en gebeurte nissen aan gebruiken en zeden groeide. Dat het mogelijk was dat het lampe- gietersavondfeest zich tot in onze da gen kon handhaven, moet voor een groot deel worden geweten aan het feit dat Veenendaal lange tijd vrij ge- isoleerd gelegen is gebleven. Het lam pegieters- of lammelietjesavondfeest moet eerst omstreeks het jaar 1750 de vormen hebben gekregen van zoals wij die vandaag nog kennen. De be volkingssamenstelling van het oor spronkelijke en eigenlijke Veenendaal was zeer gemengd en in hoofdzaak te verdelen in drie belangrijke groepen, n.l. Vlamingen; mensen afkomstig van zuid Drente en immigranten uit het Duitse Westfalen. Zoals bekend, wordt ook vandaag nog het feest gevierd op de 17e Sep tember of op de Maandag het dichtst bij die datum. Dit jaar valt de 17e precies op Maandag. Het Westfaalse feest van Sankt Lambertus wordt ook op 17 September gevierd. Aangenomen wordt dat de naam Lambertus en het lampegieten niet vreemd voor elkaar zijn, en ineengevloeid de naam lam- melietjesavond gevormd hebben. Ook het melodietje van lammelietjesavond gelijkt zeer veel op een 17e eeuws Westfaals volkslied. Ook vinden we veel elementen van het Vlaamse Sint Gillesfeest in de gebruiken van lampegietersavond terug, een feest n.l. dat omstreeks dezelfde tijd gevierd werd. Men kende daarbij in het Vla- mingenland de traditionele „lichtgans" en ook in het Westfaalse had men het z.g. „lichtbraten", een stuk gebraad met een brandende kaars er op. In vroeger jaren was het algemeen gebruikelijk dat op lampegietersavond een geroosterd speenvarken, met een kaars er op, op tafel kwam. Misschien dat hier en daar nog wel een versierde ossebout in huis gehaald wordt, maar dat zal toch tot de zeldzaamheden be horen. De slagers echter pronken, als sinds jaren lang, ook thans nog op lampe gietersavond met hun fraai en vaak kunstig versierde waren in hun etala ges. Overblijfselen dus van de twee oorspronkelijke en ineenge vloeide Westfaalse en Vlaamse feesten. Er zijn trouwens ook nog oude Veenendaalse familienamen die op Vlaamse en Westfaalse afstamming wijzen. De trek van deze voorouders en ook van de Drenten, naar het plassen en venengebied in onze omgeving werd veroorzaakt door het ontdekken van de grote voorraden turf hier. (Over de jaartallen van de komst van deze eer ste Veenendalers hebben de onderzoe kers nog verschil van mening, de een beweert omstreeks 1450 en ook wordt het jaar 1550 aangehouden.) Toen de Emmikhuizer venen geheel waren uit gemergeld, en er een grote oppervlak te onbruikbaar waterland was ont staan, verspreidden de turftrappers zich over de gehuchten Veenendaal, Renswoude en Ederveen. Vandaar dan Woensdagmiddag maakten de ge meenteraadsleden van Rhenen onder leiding van burgemeester Mr L. Bosch van Rosenthal een excursie door de gemeente, waarbij o.a. een bezoek aan de betonfabriek „De Hoop" op het pro gramma stond. Dit bedrijf werd in 1947 door de firma C. G. de Kroon naast het reeds bestaande bouwbedrijf gesticht, aan vankelijk met de bedoeling op kleine schaal eenvoudige betonartikelen te vervaardigen. Er groeide gezond bedrijf op Emmerden". De lea. van de raad legden buiten gewoon grote belangstelling aan de dag voor deze industrie, die in een korte spanne tijds is uitgegroeid tot een Rhenens bedrijf, dat er zijn mag. Het werd de firma De Kroon duide lijk, dat in de fabricage en verkoop van betonwaren grote mogelijkheden schuilden, doch tevens, dat zonder de medewerking van ervaren vakmensen deze mogelijkheden niet zouden kun nen worden benut. Zij slaagden erin een „doorgewinterde" betonman, in de persoon van de heer Hartman, aan haar bedrijf te verbinden. Op 1 Sep tember 1948 werd hij met de leiding van de afdeling fabricage belast en hij verzamelde terstond een kern van kundige mensen om zich heen. Boven dien werd getracht ongeschoolde ar beiders, meestal uit Rhenen, voor dit. werk te bekwamen. Wel gaf dat in het begin zeer veel verloop, omdat de ze arbeid inderdaad niet licht is, doch langzamerhand heeft men toch men sen overgehouden, die iets voor het betonvak voelen en waarmee wat te bereiken is. Jammer is, dat de jeugd voor dit werk blijkbaar niet veel voelt en toch biedt het betonvak aan seri euze jongens die iets willen leren, goede toekomstmogelijkheden. Ondanks zeer veel moeilijkheden groeide de fabriek snel. Op het ogen blik behoort zij reeds tot de middel grote betonbedrijven van Nederland en 60 tot 70 mensen vinden er gere geld werk. Ongeveer 50 van de ar beiders woont in Rhenen. De firma is steeds goed van orders voorzien ge weest, zo zelfs, dat zij nimmer voor raden van haar producten behoeft te vormen. Alles wat dagelijks gefabri ceerd wordt en alles wat op het ter rein opgeslagen staat, is verkocht en wordt regelmatig afgevoerd. De producten bestaan o.a. uit trot toirtegels, trottoirbanden, rioolbuizen, glooiingzuilen, heipalen, schuttingen e.d. in alle mogelijke variaties terwijl onlangs in fabricage werd genomen het zgn. sierbeton, een imitatie-na tuursteen, waarvoor reeds flinke op drachten mochten worden geboekt. De grondstoffen bestaan hoofdzakelijk uit cement, zand en grind benevens be tonijzer, basalt, graniet enz. Per schip wordt dit alles aangevoerd, terwijl de aflevering der producten doorgaans per auto geschiedt. De mogelijkheid voor uitbreiding is nog lang niet uitgeput, maar het be tonbedrijf is zeer kapitaal-intensief en dat werkt in deze aan geldmiddelen zo schaarse tijd natuurlijk wel eens remmend. Van deze nog jonge Rhenense in dustrie werd een goede indruk mee naar huis genomen. ook dat Renswoude en Ederveen even eens het lammelietjesavondfeest ken nen en merkwaardig is het dat het in deze plaatsen een week later gevierd wordt. Dat het feest op een Maandag ge vierd wordt houdt weer verband met de z.g. blauwe Maandag, de dag waar op de wevers vroeger vrij at hadden. Evenals vandaag het geval is, heb ben ook vroeger de kinderen een groot aandeel in het feest gehad, al feestte men, nadat de kinderen naar bed wa ren, nog even stevig na. Op ut slag van halluf negen (zo zegt nog ons liedje) brak voor de oudere jongens en meisjes de „vrijerstijd" aan. De meisjes werden dan getracteerd op een zeut slokkie en menige blijvende verbintenis kwam dan ook op de 17e September tot stand. De gebruiken van lampegietersavond welke vandaag nog in ere worden ge houden, zijn een optocht met de be werkte en besneden callabassen en pompoenen, en kinderen met lampions. Ook de lange beschuitjes en de tradi tionele saliemelk wordt nog algemeen in huis gehaald. Duizenden mensen zijn op de been in de feestelijk met rijen lampions versierde winkelstraten en een niet wetende vreemdeling vraagt zich dan af of hier dan koninginnedag gevierd wordt. Men houdt verkleedpartijen en maakt plezier en host. Ook a.s. Maan dag gaat Veenendaal weer het Vee nendaalse lammelietjesavondfeest vie ren. De Veenendaalse Winkeliersver eniging heeft weer een optocht geor ganiseerd waaraan, zoals gebruikelijk, weer iedereen aan kan deelnemen. Voorafgegaan door het Pijpercorps „Prins Bernhard" zal om acht uur worden gestart vanaf de Eierhal in de Achterkerkstr. De route zal zijn: Kost- verloren, Zandstraat, Hoogstraat, Hoofdstraat en Markt, alwaai de stoet ontbonden zal worden. Na de optocht zal „Prins Bernhard" nog ver schillende nummers ten gehore bren gen. De winkels, zowel op Stichts als op Gelders, zullen deze avond tot 10 uur geopend zijn. Begin dan tW kinderen weer te geven, rnaar aan de beste In de bekende rVide flessen f 1.20 Drogist Apoth, Hoofdstr. 1/18-Tel. 632 - Veeriendasl 65 JAAR GETROUWD. Dinsdag 2 October a.s. zullen Engel- bert Slotboom en Maria Slotboom Achterberg, Gortstraat 61 alhier de dag herdenken dat zij 65 jaar in de echt verbonden zijn geweest. De bruidegom is 85 jaar en de bruid 84 jaar. Zij genieten nog een uitste kende gezondheid. Zij bezoeken nog getrouw elke Zondag de kerk. Nu de bruid slecht ter been begint te wor den, worden zij per auto naar de kerk gebracht. Uit dit huwelijk zijn 6 kinderen ge boren, 21 kleinkinderen en 23 achter kleinkinderen. De bruidegom houdt nog dagelijks zijn tuintje in orde, terwijl de bruid zelfstandig de huishouding verzorgd, terwijl ook wel hulp wordt geboden door kinderen en kleinkinderen. De Buurtvereniging „West" heeft plannen om deze dag tot een feestdag voor de gehele buurt te maken. 70 JARIGE DOOR AUTO AANGEREDEN. Maandagmiddag had op de Kerke wijk een aanrijding plaats, waarvan de 70 jarige heer v. B. het slachtoffer werd. Hij reed met een rijwiel op de Kerkewijk, terwijl hij plotseling bij de Stationssingel van richting verander de. Daardoor werd hij gegrepen door een hem achterop rijdende luxe auto, bestuurd door de heer M. uit Amster dam. De heer v. B. liep hoofdwonden en inwendige kneuzingen op. Nadat hij door de doktoren Vergouwen en Kets verbonden was, werd hij per zieken auto naar zijn woning overgebracht. Het rijwiel werd totaal vernield. LET OP OVERSTEKENDE SCHOOL KINDEREN OP DE NIEUWEWEG. Het toenemen van het toch al in tensieve verkeer op de weg Veenen daalDe Klomp, door het doortrekken van de rijksweg Den HaagArnhem tot Veenendaal, is een bedreiging ge worden voor de leerlingen die de aan deze weg gelegen school bezoeken. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft dan ook verzocht nabij de school waar schuwingsborden „overstekende school kinderen" te plaatsen. De gemeente Ede heeft dezer dagen toegezegd de borden te plaatsen.

De Vallei | 1951 | | pagina 1