Van MAT Smit „De Veenzangers'' vieren zilver jubileum oj IL Sterk toenemend aantal verkeers ongevallen in Veenendaal Veenendaalse clubs krijgen het moei Predikbeurten Last va Bavinck Den vrij te houd Dan spreekt Prof. in ..Eltheto" o „Regeert lied AANVA ze wereld? gt enkele Ingezonden- ROOK GEZOND, DUS... ROOK In mijn huiskamer staat een radio toestel en ik ben er verzot op. Niet, dat ik luister naar alles wat er door de aether komt, o nee, maar van een mooi concert en van een leerzame toe spraak houd ik. En wat was het op Prinsjesdag niet fijn uit de mond van onze Koningin de troonrede te horen. De techniek is toch een mooi ding als ze niet dient tot vernietiging in oorlogstijd. Ik zie er mijn radiotoestel eens op aan en dan zeg ik maar, de mens is toch vernuftig. Ik herinner mij nog de tijd, dat je met een koptelefoon bij een toestel moest gaan zitten om op die wijze de geluiden op te vangen, het ging, maar lang niet altijd best. En nu? Je draait de knop om en je nestelt je behagelijk in een luie stoel om knusjes te genieten van wat de radio biedt, 't Is of de spreker of spe lers in je eigen kamer zijn. Je zou zo zeggen, nu bennen we er toch wel op dat gebied. Maar neen, naast het ho ren moest het zien komen. Een spre ker en de leden van een concert horen niet alleen, maar ook zien in je huis kamer, het is bereikt met de televisie. Televisie is echter een duur grapje, eigenlijk te duur voor ons arme volk. De regering kon er dan ook met haar lege schatkist niet aan denken de tele visie uit eigen zak te betalen en toch wilde ze niet achterblijven bij andere landen, 't Is nu zo geworden, dat in ons land de televisie-uitzendingen ver zorgd en bekostigd worden door de vier grote omroepverenigingen AVRO, KRO, NCRV, VARA. Verlopen Dins dag had de eerste uitzending plaats. Ik geloof wel, dat de televisie een mooi ding is of liever gezegd een mooi ding kèn zijn, want als ze op het scherm bijv. een bokspartij vertonen, waarbij ze elkaar een bloedneus slaan of een kaak verbrijzelen, noem dat dan maar verheffend. Gelukkig zal in ons land de televisie in dienst staan van culturele doeleinden en zal ze slechts laten zien wat constructief en leerzaam is. Als ze metterdaad zo zal zijn, dan- wil ik ook wel zo'n televisietoestel in mijn kamer hebben en zal ik het maar een plaatsje geven op het verlang lijstje voor mijn verjaardag. Wie weet! Met een briefje van duizend pop kom je al een heel eind en wat betekent nou vandaag zo'n briefje? We rekenen immers tegenwoordig met milliarden? 'k Zeg maar, als een mens tijd van leven heeft, wie weet wat voor won deren van de techniek hij nog meer beleven kan. Gelukkig, dat het met die levensduur de goede kant uitgaat. Vroeger zei men, toen er sprake was van pensionnering op 70-jarige leef tijd: „Wat heeft een dooie aan pen sioen!" Tegenwoordig is iefnand op die d nog fris en groen. Vroeger, laat ik zeggen een halve eeuw terug, had iemand van 45 jaar de middelbare leeftijd bereikt en ging het met hem bergafwaarts, nu komt de volle ont plooiing van zijn menselijk kunnen pas na het 50e jaar. Dit zuig ik maar niet uit m'n duim, maar dat is geconstateerd door grote geleerden, die de ouderdomsproblemen behandelden op een congres in Ame rika. Hoor maar wat zo'n geleerde uit Philadelphia daar zei: „Bejaardheid, welke men tot nog toe zag beginnen na het overschrijden van het zestigste levensjaar, zal in de toekomst bij het merendeel der individuen eerst haar intrede doen na het 75e jaar en in sommige gevallen nog later". En naar het oordeel van dezelfde geleerde is het niet een gevolg van de ouderdom wanneer je een gevoel van vermoeid heid krijgt als je een opa van 65 of 70 bent, maar het komt door een teveel aan eiwitten. Oude mensen, of wat je dan oude mensen noemt, moeten zich niet overdadig voeden met koolhydra ten en vet, maar zorgen voor voldoen de gebruik van vitamine B. Ik zal er mijn dokter eens naar vra gen en dan moet mijn vrouw als het zover is er voor zorgen, dat ik dage lijks vooral een goeie dosis vitamine te slikken krijg, terwijl het dan uit moet zijn met een reep spek op m'n boterham en vette jeu bij de middag- pot. Nu kan ik dat nog niet missen vanwege m'n zware werk. JAN SMIT. KOSTELOZE INENTING Geld. Veenendaal en Ederveen. Geld. Veenendaal: op Dinsdag 16 Oc tober 1951 te 14.30 uur in het gebouw der hulp-secretarie te Geld.-Veenen- daal; Ederveen: op Woensdag 17 October 1951 te 14.30 uur in de voormalige openbare lagere school te Ederveen. De meest geschikte leeftijd om kin deren in te enten ligt tussen drie maanden en twee jaren. Het is ge wenst tevoren de huisarts te raadple gen. Voor een juiste vermelding van de namen en geboortedata der kinderen op de vaccinatie-bewijzen is het nodig, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Vorige week kon wij reeds melding ma ken van het aanstaan de jubileum-concert van „De Veenzan gers", en daarbij wer den besproken de ver schillende onderdelen van dit zeer bijzon dere concert, zoals de voor Veenendaal eer ste uitvoering van operamuziek. Thans willen we stil staan bij het 25-jarig jubileum zelf, van ons plaatselijk mannen koor „De Veenzan gers", een feit dat zeker een felicitatie waard is, v/ant een leeftijd van 25 jaren is voor een dergelijke vereniging toch altijd nog een zeldzaamheid. Ook in ander op zicht dienen we bij het jubileum van onze „Veenzangers" stil te staan, en wel om de belangrijke plaats die dit koor in het Culturele leven van Veenendaal be zet en zeker niet in de laatste plaats om het feit dat de Veenzangers in die 25 jaren talloze en zeer grote moeilijkheden te boven zijn geko men. Alleen al het aantal repetitie lokalen dat door het koor gebruikt werd. sinds de oprichting 26 Sep tember 1926 in het Stationskoffie huis. geeft hiervan een idee. We noemen dan: de Geld. School; Bak kerij Theunissen; Schaftlokaal van de Newo; Patrimoniumschool; Open bare school; Nieuwewegseschool; Uloschool en dan eindelijk in het schaftlokaal van de Panterfabrieken. Vóór de heer Gijsbert van Zan ten, die sinds 1945 directeur is, wa ren als directeur aan het koor ver bonden de heren Rooken uit Amers foort; Kettelarij; Budding uit Ren- kum; De Geus uit Utrecht en de heer J. F. van Zutphen uit Wageningen van 1932 tot 1945. Een ernstige crisis is ook voor het koor geweest de tijd waarin moest worden overgestapt van de vroegere typische mannenkoorzang, naar een repertoire met meer afwisseling en moderne muziek, in welk kader ook het streven van het Nederlands Zan gers Verbond zich beweegt Zoals el ders in den lande was het ook in Veenendaal voor vele geroutineerde koorTeden erg moeilijk om zich over te schakelen. Maar ook deze ziekte heeft het koor weer achter de rug en het bes te bewijs dat „De Veenzangers" nog springlevend en fris van geest zijn, vormt wel het programma van hun jubileum-concert op 20 October a.s. en ook het feit dat het koor weer ruim 30 leden telt. Hoogtepunten in het verleden van de „Veenzangers" zijn o.m. geweest het organiseren van een groot zang concours in 1936 en een ierkcon- cert in de Julianakerk in ^«wer king met het knapenkoor, ^•onder afdeling van „De Veenzangers" dip niet meer bestaat en ten tijde waar van de hierbij afgedrukte foto stamt. De jubileumviering van de Veen zangers verdient de belangstelling van geheel Veenendaal en deze be langstelling. en de waardering voor hetgeen de Veenzangers in de loop van een kwart eeuw aan waardevols te genieten hebben gegeven, zal dan ook stellig getoond worden wanneer zij straks zullen recipiëren. Het huidige bestuur van de Veen zangers wordt gevormd door de he ren W. van Walsum, A. J. van Leeu wen, G. v. d. Meijden, M. van de Weerd en G. van Asselt. De heer Van Walsum is sinds 1930 voorzitter en de enigste die er zich op kan beroe pen vanaf de oprichting lid van de Veenzangers te zijn. In de loop der jaren werden, als het ging om het voortbestaan van de Veenzangers, door de verschil- De laatste maanden is het aantal verkeersongevallen in Veenendaal sterk toegenomen, hetgeen voomama^ lyk te wy'ten is aan de wielrijders. Deze categorie van weggebruikers heeft het twijfelachtig voorrecht een aantal vertegenwoordigers op straat te hebben dat meent dat men zich op een fiets niet om -anderen behoeft te be kommeren en lustig naar links of naar rechts kan hobbelen zonder enig te ken te geven. Een enkel voorbeeld van het „weg gebruik" van deze verkeerspiraten: „Een wielrijder vliegt met zijn fiets vóór langs een huisvader, die met zijn m z Mijnhirdt'i w heipen vrouw even boodschappen ging doen; de vrouw kwam te vallen en is tenge volge van de aanrijding reeds meer dan een jaar bedlegerig en nog steeds onder doktershanden; de „heer" reed, om te tonen dat hij een heer was, snel door zonder zich om het slachtoffer te bekommeren." „Bij een ander ongeval, ontstaan doordat een wielrijder plotseling om keerde, had het slachtoffer van deze heer" alleen maar zijn knie bescha digd. Hij zal herschoold moeten wor den, want hij zal zijn werk nooit meer kunnen verrichten!" Dit zijn maar twee simpele geval len, waarvan men in de krant niets of weinig leest, maar het aantal aan- EEN SUCCES VOOR „CAECILIA". De Veenendaalse Harmonie „Caeci- lia" won Zaterdagmiddag tijdens de mars- en tamboer wedstrijden te Rhe- nen 2 eerste en 2 ereprijzen. Zowel bij de mars- als de tamboerwedstrijden bereikte dit Veenendaalse korps het hoogste aantal punten. In de marswedstrijd behaalde „Cae- cilia" 192 punten en kwam daardoor in het bezit van een beker en een ere prijs, geschonken door de Burgemees ter van Rhenen. Ook bij de tamboer- wedstrijden behaalde men met 187 punten het hoogste aantal punten. Tijdens de concerten als sluiting van deze Rhenense muziekdag speelden De Hohnerboys" uit Veenendaal voor het eerst na lange tijd weer in het openbaar. Dit optreden onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer Spies uit Renkum, werd eveneens een suc ces en zij ontvingen voor hun presta ties een extra prijs. PLAATSGENOOT CONCERTEERT IN UTRECHT. De organist van de Chr. Geref. Kerk van Veenendaal, de heer Bob v. Stemp- voort, zal Woensdag 10 October a.s. medewerken aan een orgelconcert in de Buurtkerk te Utrecht. rijdingen is groot en de gevolgen veel al ernstig. l>e politie Rfcat haar optreden iAfiet gehele land ert dus ook in Veenenffaal verscherpen. Waarschuwingen zullen niet meer worden uitgedeeld, aange zien gebleken is dat een grote catego rie hieraan geen gevolg geeft. Een gewaarschuwd man is dubbel voorzichtig, én voor anderen én voor zichzelf. lende leden vaak offers gebracht die niet gering waren. Ook financiële offers, en in dit verband wijzen wij op een ingekomen schrijven, opge nomen in de rubriek „Ingezonden" in dit nummer. Ook al hierom hopen wij dat de aanstaande jubileumdagen voor de Veenzangers erg prettig zullen zijn en dat hun optreden daarbij bizon der zfll slagen. Donderdag Mimi v a.s. VRIJ NIEUWE KAPPERSZAAK IN VOORMALIG N.B.M. WACHT- GEBOUW. Morgen, Zaterdag 6 October, opent de heer K. Visser een nieuwe kap perszaak in het voormalig wacht- gebouw van de N.B.M. aan het Sta tion. Het in verregaande toestand van verwaarlozing verkerende lokaal hier, is onherkenbaar veranderd door de hypermoderne kapperappa- ratuur en zeer hygiënische en aan trekkelijke inrichting welke er in werd aangebracht. Opmerkelijk in deze nieuwe kap perszaak is o.m. de aparte lokaliteit voor de wachtenden. «.uuU wij dit.. haast alleen maar bij een kapper kunnen vinden. Een doorzichtige muur van glas vormt hier de af scheiding. Ongetwijfeld zal de inrichting op belangrijke wijze bijdragen in het succes dat wij de heer Visser in zijn nieuwe zaak toewensen. DOVO gaat Zaterdagmiddag naar Excelsior '31. Dat is voor de rood-wit ten een moeilijke uitwedstrijd. Toch verwachten we, dat de Veenendalers althans met 1 punt huiswaarts keren. Veenendaal heeft deze Zaterdagmid dag rust en kan zich eens bezinnen over de 4 nederlagen die zij thans ach ter de rug hebben. Wellicht komen zij volgende week weer fris voor de dag. Matjan heeft haar derde achtereen volgende thuiswedstrijd en nu tegen Bloemenkwartier uit Hilversum, dat vorige week een veer moest laten aan N.V.V. Het kon wel eens gebeuren, dat Matjan deze middag ook een gelijk spel of een kleine overwinning zou berei ken. Gemakkelijk zal dit niet zijn. N.V.V. krijgt een nog moeilijker op gave in haar uitwedstrijd tegen Sparta te Nijkerk. Sparta is op eigen veld nog niet verslagen en we zien ni^^p, dat N.V.V. dat wel zal doen. In de tweede klasse krijgen de Me rino's de Posthoorn uit Amersfoort op bezoek. Na de smadelijke 91 neder laag van vorige week hebben de Me rino's nu eens iets goed te maken en het kon wel zijn, dat de Posthoorn hiervan de dupe werd. GVVV kan aan de Buurtlaan winnen van het bezoe kende Cobu Boys, maar of het zwakke Triangelboys het zal bolwerken tegen SNA is nog een grote vraag. Voor de reserves besiaal het pro- Merino's 2GVVV 2; Veenendaal 2 DVS '33 2; DOVO 2—DOVO 3; Rhe nen 2Matjan 2 en Veenendaal 3 DOVO 4. Veenendaal I krijgt Zondag a.s. be zoek van de Treffers uit Groesbeek, die op het ogenblik de leiding in de derde klasse hebben. Deze tegenstan der is voor Veenendaal geen onbeken de, daar ook zij ex-tweede klassers zijn. Uit de reeds gespeelde wedstrij den blijkt wel, dat de Treffers dit sei zoen over een uitstekende plo|^^)e- schikken met een zeer goede nQPL> - DE VEENENDAALSE DAMCLUB BEGINT DE COMPETITIE. De competitie in de eerste klasse van de Ned. Dambond, afd. Utrecht, gaat beginnen. Volgende week heeft de Veenen daalse damclub VDC haar eerste ont moeting in deze competitie tegen UDG II uit Utrecht. VDC zal verder nog de strijd moeten aanbinden tegen Vrien denkring I en Excelsior I eveneens uit Utrecht en tegen Ons Genoegen I; Tuindorp I; Culemborg I; Driebergen I en Het Rooster I te De Bilt. Wij wensen de Veenendaalse dam mers hierbij veel succes toe. hoede. Het zal nu de vraag zijn, of de geel-blauwe voorhoede daartegen op gewassen is. Heel veel hoop is daar niet op, want erg schotvaardig is de Veenendaalse voorhoede dit seizoen Veenendaal 2 gaat een bezoek bren gen aan Vitesse 3, Veenendaal 3 krijgt KVVA 2 op bezoek. DE „VRIJ en BLIJ"-AVOND. Woensdagavond gaf het Veenendaals Cultureel Centrum een uitvoering in het gebouw aan de Eikenlaan, dat ge heel bezet was met het optreden van Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker. Voor de pauze werd het een gezellig gevarieerd programma. „Man- doulinata" met Henk Dorel als solist „Elck wat wils", afgewerkt. Elk stuk werd met applaus beloond. Na de pau ze bracht Vrij en Blij een vrolijk non- stop-programma „Met Vrij en Blij, de zorg op zij". Aan het einde van de zeer geslaag de avond beveelde de heer Wessel Dek ker de aanwezigen vooral aan lid te worden van het V.C.C., cm om daar mee een belangrijk werk te steunen. HEROPENING GEMODERNISEERDE ZAAK VAN FRANS DIEPEVEEN. Gistermiddag openden de heren Diepeveen van de firma Frans Die- pijveen in de Hoofdstraat hun gemo derniseerde en vergrote winkel. Direct bij het naar binnen gaan is de verandering opvallend. De ingang is thans in het midden van het pand gebracht en eenmaal binnen springt ook direct de veel grotere ruimte hier in 't oog. De artikelenreeks van de firma Diepeveen werd bij deze gelegenheid weer uitgebreid en ruim aangevuld, wat door de nieuwe inrichting mo gelijk geworden is. Ook heeft de nieuwe inrichting het mogelijk ge maakt een beter overzicht te geven van wat de firma Diepeveen heeft aan te bieden. Een belangrijk en hoogst aantrek kelijke nieuwe afdeling, in de her boren zaak van de firma Frans Die peveen, is die waar belangstellenden zonder verplichtingen en kosteloos de televisie-programma's kunnen volgen. Groot was het aantal gelukwensen ken die de heren Diepeveen bij de en het aantal prachtige bloemstuk- wederopenstelling van hun ver nieuwde zaak in ontvangst mochten nemen en wij voegen hierbij ook graag onze beste gelukwensen aan toe. NIEUWE E.H.B.O.-CURSUS. De Vereniging EHBO, afd. Veenen daal, organiseert in de komende win termaanden weer een cursus voor hen, die het EHBO-diploma willen behalen. Een aantal gegadigden gaf zich reeds op, maar er kunnen nog enkele cur sisten deelnemen. Men kan zich tot uiterlijk 10 Octo ber .sls opgeven bij de heer W. van Berkum, Kerkewijk 11, Zuid. „DE VEENRUITERS" DEMONSTREERDEN. Onder ideale weersomstandigheden heeft de landelijke rijvereniging „De Veenruiters" Zaterdagavond op het sportterrein aan de J. G. Sandbrink- straat een aantal dressuur- en rijstaal- tjes gedemonstreerd, waarvan een tal rijk publiek genoten heeft. Het is wer kelijk frappant zoals men deze paar den, die overdag normale arbeid ver richten, weet te dresseren. Voor de aanvang van .deze demonstratie nam burgemeester Bakker een défilé van de deelnemers af en inspecteerde hij de groep. Er waren verschillende zeer attrac tieve nummers te zien, die ook ondanks het kunstlicht volkomen slaagden. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 u. Ds v. Wijngaarden, 5 u. Ds Bakker. Julianakerk 9.30 u. Ds Bak ker, 5 uur Ds Vroegindewey. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur Ds Vroegindewey, 5 uur Ds van Wijngaarden. Veeneind 3 uur Ds Vroegindewey. Donderdag 11 October, 7.30 uur dhr. Blankespoor van Barneveld. Dijkstraat 2.45 uur Ds v. d. Linden van Rhenen. Sola Fide 10 uur Ds J. W. van Barneveld van Den Haag. 5.30 uur Ds P. G. de Vey Mestdagh van Ede. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur Ds v. Enk. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Kleine Zaal Gebouw Sola Fide 8.15 en 3 uur Stud. Borgdorff van Overschie. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur Ds Slof- stra. Ger. Gem. 9.30 en 5 uur Ds Kok. Ger. Gem. Eltheto 9.30 en 5 uur lees- dienst. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur straatzang. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Ds Robol van Winterswijk. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds Kooreman, bed. H.A., 5 uur Ds v. d. Linden. Ned. Herv. Ger. Evang. 10 en 5 uur dhr. J. Blankespoor van Barne veld, Ger. Kerk 9 en 3 uur Ds Volten, voorber. H.A. Ger. Gem. leesdienst. Oud Ger. Gem. leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds v. d. Peut, Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Donderdag 11 October, 7 uur Ds v. d. Berg van Utrecht. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. v. Noort, 2.30 uur Ds de Groot van Amerongen, bed. H.D. Oud Ger. Gem. leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk voortaan weer om 10 en 6 uur dhr. v. Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Stelwagen van Wezep. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Woensdag 10 Oct. 7.30 uur Ds de Wit van Moercapelle. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Woensdag 2.30 en 7 uur Ds v. d. Poel. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds W. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10.45 en 6 uur Ds De Groot. Ned. Prot. Bond 10.20 uur Ds R. Midema, doop. Ger. Kerk 9.15 en 4.15 uur Ds Zwaan. VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS. Binnenkort wordt in Veenendaal de vanouds bekende Unie-collecte weer gehouden. Wellicht vraagt U in deze tijd, nu er zovéél gecollecteerd wordt: is dat wel nodig? DhAi^^j -vraag die U terecht stelt. tier antwoord mot "nakend lui den. Die collecte is zdo«Qriodig, drin gend nodig! Sinds 1878 is ze er ge weest; het christelijk onderwijs heeft veel aan haar te danken. Ook ons ge slacht, ook de Veenendaalse ouders, die christelijk onderwijs voor hun kin deren begeren, willen hierdoor mee werken aan de bloei en wat ook weer nodig is aan de groei van dat onderwijs. Uit dankbaarheid collecteren we; en omdat de vergoeding van de Gemeente niet gelijke tred houdt met de enorme stijging van de kosten der scholen. Om noodlijdende scholen te helpen. En ook dit! om het christelijk kleuter-onderwijs, het christelijk on derwijs aan schipperskinderen en ook ons landelijk en Veenendaals chiste- lijk-buitengewoon lager onderwijs te steunen, dat die steun zo hard nödig heeft.L B. Let op mijn woorden:

De Vallei | 1951 | | pagina 2