<=Qijdend ^VYlyótert Uit de Raadszaal van Renswoude Eist Ederveen Amerongen TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 No. 41 ondom de uneratoren FEUILLETON Burgerlijke Stand Nou. nou en wat dunkt oew van de nije otobus naor de Klai? Hij is veur den bakker heur! Mór ut hèt iezig veul zweet gekos as d't mijn vraogt. Ik was uitgenodigd op ut gró te feest en daor hebbe wel dartien burregemeesters gepraot. Den één zee ut nog al móóier as den ander. Mór m'n bruur van de Kuilembur- regse Krant sloeg de spijker op z'n kop. Jao, jao, ik heb nog een bruur ók. Hij hiet zak-mór-zegge zoveul as Bart Jan. En hij is krèk zo'n keêl as ik, altijd mór in de krant schrij ve, of ie d'r nou verstand van hèt of nie. Da kan 'm allemaol niks ver- schêle. Vléje weêk schreef ie al van de nije busdienst, waor die allemach tig blij mee is, da wee'k wel. Mór ik ók heur. Jao, we hebbe d'r een paor flinke op weggespoeld. Den deêl hawwe versierd mit een paor van die móóie slingers en al ras galmde ut Rhenese en ut Klaise volkslied over den hoóibalk, ge wit wel zo van: De knienekes hebbe de tuppekes ut de boerekoól gevrète. Mór toen Bart Jan da schreef, van die otobus, wiste wij d'r eigelijk nog niks van. Ik denk as dat ut veur ons geheim is gehouwe zie-de, dan was ut netuurlijk een des te grottere ver rassing! Mór affijn, om kort te gaon, in de Kuilemburregse Krant stind dan, da Bart Jan z'n eige nie meer bang hoefde te maoke in de bus, omda de sjefeur mór mit één hand aon ut stuur zit! Za'k oew vertelle, hoe of da in mekaor zit. Bart Jan van „Nooit Gedoch" mos naor de stad en omdat 'r niks anders op zat, nam ie de bus, al had ie d'r een iezige hêkel aon. Bij iedere hal te mos de sjefeur naotuurlijk over- schaokele en dan reed ie mit één hand aon ut stuur. Bart Jan had ut 'r niks op en hij von ut vreselijk ge- vaorlijk. Eindelijk nam ie een kloek besluit, greep de segaore-koker veur den dag en zee: Sjefeur, hier hèdde een goeie segaor. Stik 'm in de zak en róók 'm vanaovund mór is lekker op. Mor houw asteblief ut stuur mit allebai oew hande vasdan zal Ik - wél in dé "benzine ruure. Jao, jao, die Bart Jan van de Kui lemburregse Krant is lang nie gek! Nee, dan is uut gekker mit de brievebestellers. Die hebbe Zaoter- dag meegelópe mit de wandeltocht van de vrolijke Janne en daor hólde ze zo maor een erste prijs. Maor over da gekke gesproke, da zit 'm nou hierin, da ze iezig kwaod zijn geworde. Ik doch as de een erste prijs haolde, da ge d'r dan een neutjie op nam. Maor nee, ut is een geval ge worde veur de veiligheidsraod, want ze hadde een beker motte hebbe en ze krege maor een kransie. Ut con flict ligt er nou en as de burger- groepe een beker krege veur d'n erste prijs hadde zullie d'r ók een motte hebbe. Want, zee-je-ze, d'r stinte d'r zat en toen we terug- kwamme, waore ze allemaol ver- trokke. Ik veur mijn denk, as da ze d'r dam veur dekeraotie hebbe ge- staon. Mór affijn, ik zou de Janne wille aonraoje, gif de brievebestellers nog mor gauw een bekertie, want anders zou ut wel is kunne gebeure, dat ze nie één briefie meer bij oew thuis brenge. Ik zeg mór zo, in de sport mot ut om de eer gaon DE KLOKKENVERKOPER. PAULUSHERDENKING. Dit jaar staat in het teken van de „Paulusherdenking" en het is van de Jonge Kerk van Rhenen goed ge zien, dat ook in ons Grebbestadje hieraan een avond zal worden ge wijd. Woensdag 17 October des nam. 7.30 uur hoopt Ds. A. Dronkers van Utrecht in de grote zaal van gebouw „Irene" een spreekbeurt te vervul len, met als onderwerp: „Paulusher denking in Griekenland". Ds. Dronkers maakte speciaal een reis door genoemd land en het be looft dus een interessante en hoog staande avond te worden. We geloven, dat de Jonge Kerk er geen bezwaar tegen zal hebben, wanneer ook ouderen en zij die nog geen lid zijn, belangstelling zullen tonen. „Irene" is er groot genoeg voor! SOCIËTEIT WEER GEOPEND. Het is toch werkelijk weer niet te hoog van de toren geblazen, wanneer we zeggen: De Oudjes en de Rhe- nense Ouden van dagen in het bij zonder, want het hemd is nog altijd nader dan de rok nemen een bij zonder plaatsje in in ons aller har ten. Dit is zo langzamerhand wel be wezen door de enorme belangstelling die wordt getoond bij de terugkomst van het jaarlijkse uitstapje en door het intensieve meeleven met de vorig jaar geopende soos. Vroeger zochten onze bejaarden verpozing aan de Westpoort en bij de Rotonde. Daar werd een pijpje gesmoord, een pruimpje gekauwd en menigeen fietste eens langs om te horen wat de meer-ervarenen te zeggen had den van het weer. Maar oh wee! als dat weer zijn nukken vertoonde en koude sneeuw of barre wind door de straten joeg. De oudjes hadden het dan slecht op straat en bleven maar liever thuis. Het initiatief om een soos te ope nen, was dan ook buitengewoon goed. En zo zijn Woensdagmiddag de deuren van die sociëteit in de ach terzaal van Het Wapen van Harden- broek voor het komende seizoen we derom los gegooid. De heer Laheij heeft er een fees telijk tintje aan gegeven en zijn ver kwikkend openingswoord beloofde de oudjes weer menig gezellig uur tje in het natte, koude en donkere seizoen. ZAL HET NU ERNST WORDEN? Er is de laatste tijd ontzaggelijk veel geschreven over het onderwerp: „Er is in Rhenen niets te beleven". Wie daarvan de schuld kreeg in alle ingezonden stukken? Nou, nou, ver schillende instanties kregen een por. Maar wat we gemist hebben, was een opwekkend woord hoe het nu wel moet en hoe er weer een gezonde samenwerking kan worden opge bouwd om daaruit iets goeds te dis tilleren. Maar.we zitten overal en ner gensen op een geheel onver wachts moment hoorden we iets, wat ons als muziek in de oren klonk. Een stadgenoot van ons wie daar zijn we ook al niet achter gekomen zal namelijk binnenkort de kat de bel aanbinden en als we het goed gehoord hebben, zal die bellenbin der een vergadering beleggen, waar voor alle verenigingen worden uit genodigd, behalvede politieke! Enfin, die hebben we er ook niet bij nodig. Politiek in het verenigings leven, neen, we hebben dagelijks al genoeg aan politiek te doen, zodat we het in het verenigingsapparaat wel eens opzij willen zetten. Kortom, schijnbaar staat er wat te gebeuren. De bedoeling zou zijn om met de Rhenense verenigingen te praten, ze tot elkaar te brengen om op die manier weer leven in de brouwerij te blazen. Een feit is in ieder geval, er is wat op til, daar zijn we in geen geval naast. We wachten nog even af, wat er te gebeuren staat! EEN MUZIEKGEZELSCHAP HER LEEFT. Vóór de oorlog hadden we een klein, maar gezellig muziekgezel schap in ons midden. Een soort or kest zonder naam, zouden we het kunnen noemen, dat op allerlei avonden en bij verschillende gele genheden, van welke richting ook, beschaafde muziek ten gehore bracht. Verschillenden onder U weten al wat we bedoelen. Het orkestje van de heer Van Ingen, of zoals hij po pulair wordt genoemd en hij zal het ons zeker willen vergeven van de heer Kobus van Ingen. De heer Van Ingen is buitenge woon muzikaal, een genie. En het deed ons goed te horen, dat hij met de heren Ernst de Rhoter, Thake Esbra en twee van zijn zoons dit culturele werk weer heeft opgevat. Binnenkort zullen deze muzikan ten weer van zich laten horen. Veel succes heren! EEN GEDUPEERD WANDELAAR. De heer T. van Manen, deelnemer aan de Grebbewandeltocht, heeft Zaterdagmiddag ergens op het par cours zijn gouden Vierdaagse me daille verloren. De heer Van Manen verwoed wandelaar, is door dit ver lies zeer gedupeerd, daar hij aan deze fraaie herinnering uiteraard bijzon der gehecht is. Mocht iemand de ver siering hebben gevonden, laat hij of zij zich dan in verbinding stellen met onze correspondent Joop Bo- venschen, Oude Veenendaalseweg 1, Rhenen, Tel. 226. PADDESTOELEN IN DE U.L.O.- SCHOOL. De traditie getrouw hebben ook in deze herfst de leerlingen van de u.l.o.-school aan de Wilhelminastraat wederom een tentoonstelling opge zet van een grote verzameling pad destoelen. In de school staat het wondere leven op tafels tentoon gesteld, waarbij fraaie soorten te zien zijn, zoals boleten, bolisten, zwavelkopjes, elfenbankjes, paarla- maniet, schelpjeszwam, russula's en vele soorten zwammen, benevens een reuzenzwam van wel zeer bij zondere afmetingen. Velen aanschouwden met stille bewondering deze najaarskinderen uit het bos. „ONS GENOEGEN" KREEG GEEN MUZIEKTENT Het is nog maar 64 jaar geleden, dat de toen bestaande Rhenense Harmonie, later omgedoopt in „Ons Genoegen", een adres richtte tot de gemeenteraad om voor het geven van concerten een muziektent te bouwen. Dit verzoek kwam ter sprake in de raadsvergadering van 21 Juni 1887 en was blijkbaar zo belangrijk, dat het werd aangehouden. De edel- achtbaren besloten het eerst te laten circuleren. En óf het circuleerde! Zó lang zelfs, dat het toenmalige raads lid wijlen de heer Sandbrink in de vergadering van 10 Januari 1888, dus zeven maanden later, informeer de hoe het ermee stond. Dit typeert de tijd van de trekschuit. De heer Sandbrink had een open oog voor de culturele belangen van zijn gemeen te. Toen de raad werd medegedeeld, dat het niet gelukt was een tweede hands tent te kopen, stelde hij voor een bestek, tekening en begroting te laten maken voor de bouw van een gloednieuwe tent, om daarna te be sluiten of tot de bouw daarvan voor rekening der gemeente zou kunnen worden overgegaan. Er gingen twee maanden overheen, voordat de bescheiden gereed waren. In de raadsvergadering van 13 Maart 1888 legde de voorzitter het plan aan de leden voor. Het was drie-ledig. Het eerste hield in een muziektent van hout met een kap voor de prijs van 330.-. Het tweede een tent van hout zonder kap voor 290.- en het derde een houten tent met een ijze ren balustrade voor 250.-. Er werd lang over gediscussieerd, doch men kon niet tot overeenstem ming komen. Wel over de tent, maar niet over de financiën die er mee gemoeid waren. Slechts drie raads leden waren voorstanders. Maar toen was een gulden ook veel meer waard. BRIDGE-DRIVE IN „DE KOER- HEUVEL". Onder de bekwame leiding van de Aeer Th. van Hulzen te Wageningen vond in hotel „De Koerheuvelj^^n buitengewoon geslaagde ope bridge-drive plaats, die was ganiseerd door de Bridge-Club ..Rhe nen". 1 Er werd een uiterst sportieve strijd geleverd, waarna de volgende uit slagen uit de bus kwamen: Groep Groen: le prijs Mevrouw Van Hulzen en Ir. Bosman, Wage- ningen; 2e prijs de heer De Kleuver en Mevrouw De Ruiter, Veenendaal: 3e prijs de heren Mr. J. Deen en Ir. J. J. Mïjnssen, Rhenen. Groep Rood: le prijs de heer en mevrouw Diepeveen, Veenendaal; 2e prijs de heer en mevrouw Wai- boer, Rhenen; 3e prijs de heren J. Rutgers en H. Tuyter, Rhpnen. wijze voor het voetlicht werd ge bracht. Zowel de tonelistische als de muzikale capaciteiten waren werke lijk goed. In de pauze werden fraaie prijzen, aangeboden door Elsterse zakenlie den, verloot. „V.V. Eist" mag met grote voldoe ning op deze bonte avonden terug zien. MINERVA—ORANJE-WIT 2—1. Dit was voor Oranje-Wit de tweede onprettige uitslag, doordat ook nu weer in de allerlaatste minuut het verlie zende doelpunt viel. Desondanks heeft Oranje-Wit aan het lang niet zwakke Minerva duchtig partij gegeven. Ste vig spelend en vlot trappend werd de O.W. aan in deze technie veel doelmoiPAr EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. „Bel direct de dokter maar op! steeds de kreet, wanneer langs de in de fabriek of huiskamer een o luk heeft plaats gehad. Maar de dok zit ook niet steeds op ongelukken wachten! Nee, dat kan soms lang du ren voordat deze ter plaatse kan zijn en het kan voorkomen, dat zonder snelle hulpverlening, de gevolgen ern stiger worden. Wat kan het niet ge ruststellend zijn, wanneer bij een on geval terstond enkele gediplomeerde EHBO'ers toesnellen om de eerste hulp te verlenen. Dit kan dikwijls voor de latere genezing van grote waarde zijn. Deze EHBO'ers hebben hun vaardig heid opgedaan op de cursus welke door de EHBO vereniging wordt gehouden. Ook in Eist is een afdeling welke deze winter een cursus wil houden onder leiding van Dr Van Ommeren, mits er voldoende deelname is. Reeds hebben er zich gemeld, maar nog niet genoeg. Niet alleen jongeren, maar vooral ook oudere mensen kunnen aan de cursus deelnemen. Vooral ook van groot be lang is, dat de verbandtrommels steeds gevuld blijven en er voldoende oefen materiaal is. Om dit op peil te houden zijn donateurs met hun bijdrage on misbaar, zodat ook verwacht mag wor den dat men de EHBO blijft gedenken als de jaarlijkse bijdrage gevraagd wordt. Geef gul of word lid, opdat, wanneer een groot of klein ongeluk plaats heeft terstond hulp geboden kan worden. VOETBALLERS VAN „ELST HIELDEN BONTE AVOND. De bonte-avond die Vrijdag- en Zaterdagavond door de voetbalver eniging „Eist" in „Sportlust" aan de Provinciale Weg werd gegeven, waaraan medewerking werd ver leend door de toneelgroep van de V.V. „Eist", de Cluff's Dance Band en The Hawaiian Girls, is een groot succes geworden. De heer M. E. Hensen uitte in zijn openingswoord zijn grote waarde ring aan het adres van donateurs en begunstigers voor hun onmisbare steun. Spreker wees op de zeer goe de geest in de vereniging en noemde een kleine vereniging, waarin een prima verenigingsgeest de boven toon voert, beter dan een grote ver eniging, waarin de goede geest zoek is. Wij kunnen ronduit zeggen, dat het uit 15 nummers bestaande pro gramma op de meest succesvolle Toen weer was eindsignaal^Kbh «B Het ong^fcei 'vï rompelde ?„1- Ook JPPb dn_ en won rflt-t 6—3 aan het werk gezet maar ontbrak weer de nodige Minerva aanvallen waren an opzet, maar voor de weinig doortastend. En kele schoten van dichtbij werden uit stekend doo;- doelman Honders, welke De Vries zeer goed heeft vervangen, gestopt. Vrij onverwacht namen de Elstena- ren de leiding toen in de zevende mi nuut een voorzet van Kranenburg eigenaardig in het net terecht kwam 01. Eenzelfde tijd later werd de ge lijkmaker laag ingekopt. De tweede helft gaf al dadelijk een sterk aanvallend Minerva te zien. On ophoudelijk zwierf de voorhoede voor het O.W. doel waar zeer hachelijke situaties ontstonden. Steeds was de Oranje-vesting gesloten en werd het hoofd koel gehouden. Toen niemand er echter meer aan dacht, zag dezelfde speler van Minerva er in de laatste minuut nog kans toe het winnende doelpunt voor zijn ploeg te maken. Toen weer was afgetrapt werd het blazen, en tweede elftal over- II met 51. 'aaide een overwinning 6—3 van de Meern. Eist 2 won met 40 -Aan SVMM 2. Komende wedstrijden: Oranje-WitRUC; Oranje-Wit II Brederodes III (12 uur); CDN IV Oranje-Wit III; AuroraEist. Jeugdvoetbal Zaterdagmiddag: Oranje-Wit AVeenendaal B. Oranje-Wit aScherpenzeel a. MARKTBERICHT. Aanvoer op de Eiermarkt te Eder veen van heden, Vrijdag 12 October, 235.000 stuks. Prijzen: grote eieren 19 20% cent; henneneieren 1517 cent HET GEMEENTEBESTUUR SCHRIJFT ONS HET VOLGENDE. Wellicht ten overvloede wordt nog maals de aandacht gevraagd voor het volgende. Deze gemeente heeft het voorrecht een respectabel aantal kilometers rij wielpaden binnen haar grenzen te heb ben. Deze'pacten openen de mooiste terreinen voor de natuurliefhebbers. De bestuurders van rijwielen met hulpmotor zijn echter ae rust op deze paden gaan verstoren waardoor een minder gewenste toestand is ontstaan. Onder voorzitterschap van Burge meester J. A. Hosang kwam de Raad Vrijdagmorgen 5 October j.l. in ver gadering bijeen. Na opening van de vergadering met gebed door de Voorzitter werden in vlot tempo diverse agendapunten af gewerkt. I Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de Ged. St. der provincie Utrecht inzake grens wijziging. Alvorens deze kwestie in openbare vergadering zaJ worden be handeld, stelden Burgemeester en Wet houders voor een vertrouwelijke be spreking terzake te voeren met de Raad. Als schenking werd van de aangren- houtgewas te snoeien langs de Holle- weg. De heer Wolleswinkel verheugde zich over het antwoord door de voor zitter aan de heer Vermeulen gegeven en meende voor te moeten stellen meer werk openbaar aan te besteden. Voorts informeerde de heer Wolles winkel naar de wijze van financiering van de uniformering van het brand weerpersoneel. Spreker was bevreesd, dat hiervoor de gelden van de straat belasting werden bestemd. De Voorzit ter antwoordde hierop ontkennend, doch deelde mede, dat de gemeente een extra uitkering wegens onderne mingsbelasting had ontvangen. De heer Hardeman informeerde naar zende eigenaren een strook grond ter de situatie iazake de vleeskeurings- Artikel 63 breedte van 1 meter aanvaard van het Kerkstraatje, welke breedte noodzake lijk was ter verkrijging van een be hoorlijke bestrating. Als tegenprestatie zal dan door de gemeente de afraste ringen worden geplaatst. Voorts werd zonder discussie mede werking verleend aan het R.K. Kerk en Schoolbestuur tot het plaatsen van een pompinstallatie en enige onbedui dende hamerstukken passeerden zon der slag of stoot de Voorzittershamer. Van de Muziekvereniging te Rens woude was een verzoek ingekomen om subsidie. Naar aanleiding van dit ver zoek deelde de Voorzitter mede, dat het hem zeer verheugde, dat de mu ziekvereniging weer nieuw leven was ingeblazen. Het wederoprichten van deze vereniging noemde de Voorzitter een lofwaardig initiatief van enige in gezetenen, doch de financiële positie van de vereniging was niet rooskleu rig. Het Bestuur wenst echter, gezien de ervaringen vroeger opgedaan, nog niet naar buiten optreden. De kosten van het oefenen in het gebouw „Re- hoboth" werden voor de vereniging te hoog, temeer de vele andere noodzake lijke kosten voor het aanschaffen en vernieuwen van de instrumenten. De leden getroostten zich reeds vele finan ciële offers. B. en W. willen dan ook de Raad voorstellen de gevraagde sub sidie te verlenen en deze gelijk te doen zijn aan de kosten van zaalhuur, zijnde 312,- per jaar, voor 2 oefen avonden. Voor 1951 stelden B. en W. aldus een subsidie voor groot 182,- over tijdvak Juni t.e.m. December. De heer Hardeman meende dat door het verlenen van een vergunning tot het houden van een openbare collecte de subsidie van de gemeente achter wege zou kunnen blijven, waarop de Voorzitter antwoordde, dat juist het Bestuur de ervaringen van vroegere jaren heeft laten spreken en zodoende niet tot deze actie kon overgaan al vorens behoorlijk werd gespeeld. De heer Vermeulen merkte op, dat de Voorzitter terecht heeft genoemd de ervaringen, welke in vroegere jaren zijn opgedaan en dat het gemeentebe stuur hiermede wel degelijk rekening zou moeten houden en dan ook het subsidie uitsluitend beperkt tot de kos ten van zaalhuur, waardoor wordt voorkomen dat subsidie verloren gaat. De heer Zweers bracht naar voren, dat het Bestuur thans inderdaad seri euze plannen had om deze vereniging zo goed mogelijk op te beu wen. De heer Hardeman verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd dan ook voor het jaar 1951 een dienst en vroeg of B. en W. reeds stap pen ter verbetering hadden onderno men. De Voorzitter deelde hierop mede dat deze kwestie de aandacht van het College had. De heer Zweers vroeg of het niet mogelijk was op de Rijksstraatweg na bij de Holleweg een bord „School" te plaatsen. De Voorzitter deelde mede bekend te zijn met de aldaar aanwe zige gevaren voor de schoolkinderen, doch wilde liever nog verder gaan en in samenwerking door met het school bestuur een jeugdverkeersbrigade in te stellen. Voorts vröèg de heer Zweers naar de mogelijkheid tot het plaatsen van een lichtpunt nabij de Schalm, hetgeen de Voorzitter toezegde te zullen onder zoeken. CHRISTEL. VROUWENBOND OPGERICHT. Dinsdagavond j.L werd overgegaan tot oprichting van een vrouwenbond te Renswoude. Mevr. Van der Linden van Kamerik zette doel en werkwijze dezer vereniging uiteen. Het Bestuur werd als volgt samengesteld. Presiden te Mevr. Hosang, Vice-presidente Mevr. Molenaar, Secretaresse Mevr. Van 't Wout, 2e secretaresse Mevr. Hop, le Penningmeesteresse Mevr. Den Hertog en 2e Penningmeesteresse Mevr. Van Raaij. Een 19-tal dames meldden zich als lid aan. De eerstvol gende vergadering zal gehouden wor den op 16 November a.s. reglement bevat bepalingen met be trekking tot het gebruik van rijwiel paden met „bromfietsen". Deze bepa lingen komen hierop neer, dat het de bestuurders van bromfietsen verboden is de rijwielpaden, aangeduid door het ronde blauwe bord met het witte rij wiel, te berjjden met een grotere snel heid dan 20 km per uur en dat het hun geheel verboden is te rijden op rijwielpaden, aangegeven door het rechthoekige zwarte bord met het in witte letters uitgevoerde opschrift „Rijwielpad", tenzij de hulpmotor is uitgeschakeld. De naleving van dit voorschrift laat veel te wensen over. Ter voorkoming van onaangenaam heden wordt dit nogmaals onder de aandacht der bevolking gébracht. Voorts boden B. en W. de begroting 1952 en de rekening 1950 aan. Bij de rondvraag stelde de heer Ver meulen de ernstige toestand van de wegen aan de orde. De Voorzitter ant woordde, dat deze kwestie bij de be spreking van de begroting nader aan de orde gesteld zou worden. B. en W. stelden de Holleweg als de meest ur gente weg, die moest worden verbe terd. Eventuele werkzaamheden ter verbetering van de wegen zullen dan openbaar worden aanbesteed, teneinde de gemeentewerklieden niet al te zeer aan een bepaald object te binden. De heer Van den Brandhof meende nogmaals de aandacht te moeten ves tigen op de slechte toestand van de Biesbosserweg en vroeg tevens het (door d'Argonty) „Mijn bus? Die bus is gereserveerd en niet voor u!" „Pardon," antwoordde zij beleefd en zakelijk, „gereserveerd en wèl voor mij." Ze tastte met haar rechterhandje in de boodschappentas, die ze aan de lin kerarm droeg en trok een enveloppe van de maatschappij tevoorschijn. Dan een brief met het embleem van de E.B. „Laat me niet lachen," begon Rdve- bek ruw, maar hij bond in bij haar kordate houding en het doorslagge vende bewijsstuk. De vieze mond met de bruingerookte tanden zakte open van verbazing bij het lezen varw>e officiële boodschap op het blauw muiier. „Bent uHsieh-Fu?" „Ja," onthulde zij, het papier terug nemend, „althans zijn secretaresse. En nu zouden we graag gaan rijden." Hij zag haar enkele ogenblikken zwijgend aan, dan kwam hij moeilijk overeind. „Ik vertrouw je voor geen cent, klein nest. Ik zal dat zaakje wel eens uitzoeken. Stap nu maar vast in, maar wee je magere ribbenkast als d'r een luchtje aan zit! Jij was me veel te happig op dit ritje. Ik ver zeker je, dat ik je aan de politie over lever als er ook maar iets met deze bus gebeurt!" Liang-sjin trok haar wenkbrauwen hoog op. „Is dit de beleefdheid en de bedie ning van uw maatschappij tegenover de mensen, die van uw materiaal ge bruik willen maken? Moet ik dit aan mijn meester en aan uw meester ter kennis brengen? En wat zou er met oper idat nietswaardig stuk blik moeten ge- brunette de treeplank op, plofte dan neer op de dichtstbijzijnde bank bij 't ongeschoren gelaat tegenover dazen tussenschot. „Wat zullen we vaalbleek naar as- deren zwollen op als h hij beheerste zich, rpardoes de rug toe en aideur door naar buiten. „Eindelijk!" riep Lola uit. „Waar hebt u toch gezeten? Meneer Hsieh- Fu zit al een uur op u te wachten!" Achter één der brede vensters van de Crosley bewoog zich een grijnzend geel gezicht, gedekt door een glim mend schedeldak met weinig witte haren. Onder de neus ontsproot een langharige snor en halverwege de scheve spleetoogjes hing een ijzer bril letje met dikke ronde glazen. Zijne Majesteit de klant. Beleefd buigend naderde de verte genwoordiger de speciaal voor deze reis verbouwde zetel in de modern in gerichte reiswagen. Een paar onver staanbare klanken, dan in gebrekkig steenkolen-Engels: „U laat zijn, erg laat zijn. Diplomaten altijd haast. Wij nu gauw vertrekken als Liang-sjin en tolk terug van zoek-zoek naar u!" Liang-sjin uw secretaresse?" ïn- formeerde Iftavebek onmiddellijk in 't zelfde Be, terwijl zij juist achter ins^Ke. „Lianf^Pm braaf meisje, u wakker maken omdat meester haast. Het brave meisje maakte een op merking in het Chinees, die de maat schappijman niet verstond. Doch de passagier begon te grijzen alsof ze hem een goede bak vertelde. Geërgerd wendde nummer drie zich af, om de chauffeur te instrueren. „We gaan vertrekken, Wielewaal!" Lola!" riep het tere stemmetje van Liselotte vanuit de Crosley, waarvan de motor brommend aansloeg, „In stappen!" De conductrice, die haar vriendin netje nog buiten wachtte om hartroe rend afscheid te kunnen nemen, dui zelde van verbazing. „W-wat?" Instappen!" herhaalde het figuur tje aan de middeningang met haar hand aan de handle van de automa tische deuren. „We gaan rijden!" Aarzelend kwam de overrompelde glazen tussenschot. „Wat zullen nou belevenRij jij mee?" „Ja, natuurlijk, wat dacht je dan? Dat ik zo vroeg was opgestaan om jou in je eentje weg te laten tuffen? „Maar Liselotte.... hoe kan dat? Meneer Ravebek wilde je niet als conductrice op deze rit hebben. „O nee, hij niet." De deuren klapten dicht. De zware motor zoemde. „Wie dan wel? En wat moeten we met z'n tweeën voor één passagier? Wie heeft jou hier neergezet? „Mijn baas, natuurlijk. Ik kom hier niet als conductriceIk ben de se cretaresse van meneer Hsieh-Fu. Sprakeloos staarde No. 418 haar ver meende collega aan. „En jij hebt niet één passagier te bedienen, maar drie." „Drie? Ik zie alleen meneer Hsieh- Fu en jou. Ravebek is toch geen pas sagier?" „Je vergeet mijn vriend. „O, de chauffeur soms?" „Néé," schrok Liang-sjin, „mijn vriend. Daar komt hij aan! VEENENDAAL. Getrouwd: Willem van de Pol, 26 j en Grietje Slotboom 24 j; Albertus Bouman, 21 j en Sara A. H. Gerritsen, 20 j; Barend Gazenbeek, 40 j en Antho- nia Hardeman, 47 j. Geboren: Hendrikus A, z v L. ter Haar en N. M. de Vaal; Johanna W, d v K. van Doorn en T. G. van Dijk; Geurt, z v G. Heikamp en W. Heikamp Wijnand, z v H. Hol en C. v. d. Boven- kamp; Jacobus, z v J. de Vreugd en W. Meijer. Overleden: Izaak van Schoonhoven, 79 j, echtgenoot van Geertjè Maasse; Sophia van Zetten, 80 j en 6 m, wed. van Willem van Offeren. RHENEN. Geboren: Willemina, d. van H. van de Scheur en G. H. Struik, Vallei- weg NW 1; Maria A., d. van N. C. de Gooijer en A. Croes, Veenendaal; Hendrik, z. van G. J. van de Waal en A. Baars, Eikenlaan 31; Evert je, d. van J. van Laar en KI. de Kruijff, Dennenweg 9. Ondertrouwd: Hendrik J. Kruide nier en Dina Vroegindeweij. Getrouwd: Hendrik Sondervan en Johanna van Staverden; Gerrit J. v. Setten en Petronella W. Hermsen. Overleden: Jannigje Rijkse, 75 j., wed. van J. Laros, Hogesteeg 3; Dientje Nachtegaal, 83 j., wed. van J. C. van den Berg, van Suijlenplein (overl. te Renkum); Pietje Reber- gen, 69 j., wed. van C. van Laar, Duistereweg 2 (overl. te Wagenin- gen). RENSWOUDE. Geboren: Hendrik z v H. van Manen en W. van den Brink (A. 37); Arnol- dus Bernardus, z v F. C. Meurs en A. Lap (Taets van Amerongenweg 27). AMERONGEN. Geboren: Martin us z v A. van Vee nendaal en C. de Wit. Getrouwd: Wouter Tanis, 32 j en Alida van Veenendaal, 24 j. Ingekomen personen: Jacomijntje E. Visser van Barendrecht in Holleweg C 252; Henny W. van Grootheest van Arnhem in Burgwal C 297; Martha Aikema van Jutphaas in Nederstraat B 28. Vertrokken personen: C. van Viegen van B 537 naar Doorn; A. van Veenen daal (echtgenote Tanis) van Neder straat B 40 naar Veenendaal; G. van Appeldoorn van Overberg D 6 naar Veenendaal; A. van Verseveld (echt genote Lodder) en kind van Hul C 63 naar Rhenen; L. Pluigers van Donker straat B 416 naar Ede; M. A. Mossandl (weduwe Oswald) en kinderen van Drift C 125 naar Leersum; P. L. A. van den Brandt van Lekdijk A 37 naar Amsterdam; I. C. van Verseveld (echt genote Verseveld) en kind van Eist E 96 naar Lienden; A. H. Mering en gezin van Drift C 12^/faaar Utrecht.

De Vallei | 1951 | | pagina 5