Winkeliers-actie brengt duizenden mensen op de been Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kaptan Leutnant von Rintelen Fa. J. F. Tak Rhenen in 1873^ ontmanteld AGENDA Geheime Dienst (4) 21e ïi. bi in cbe. maand 25e JAARGANG VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 No 42 Voor elke. gewenste Annexatie-plannen in de Gemeenteraad „The dark Invader" zorgt OPTICIËN Hoofdstraat 118, Tel. 632 Erkend ziekenfondsleverancier Reparaties Ving en Billijk „De Blokkendoos" naar Veenendaal Kan een zakenman christen zijn Voor Orde Vrede Kosten tunnelbouw aan De Klomp hoger Omgang tussen jongens en meisjes SANAPIRIK doet wonderen! Franse, Duitse en Engelse bezetting in de oudheid Fa. S. BOS Hoofdstr. 91-93 LEVERTRAAN Fa. J. F. TAK Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDF.RSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STlCHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR. HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Alhoewel de eerste Najaars-actieweek nog niet geheel voorbij is, kan thans toch reeds worden geconstateerd, dat deze week een daverend succes geworden is voor de Veenendaalse winkeliers. Het begon al op de eerste dag toen de Culemborgse Harmonie „Pieter Aafjes" een bezoek bracht aan Veenendaal. Dinsdagavond trok de avondmarkt zeer veel publiek, vooral ook van buiten Veenendaal, zodat de autobusdien-^ sten de bezoekers nauwelijks konden verwerken. Woensdagavond trok de ge- eostumeerde fakkeloptocht eveneens zeer grote belangstelling. De proef neming met een dergelijke verkleedpartij slaagde voor de volle 100 procent. Zeer aardige ideeën waren uitgewerkt en de belangstelling van de jeugd was groter dan men had durven hopen. Ook de puntenactie loopt uitstekend. EU zitten thans reeds zeer vele punten onder de kopers en men krijgt tot volgende week Zaterdag gelegenheid deze punten verder te sparen. Dat het de moeite van sparen zeker waard is, hebben de meesten reeds begrepen. Een grote attractie zijn bovendien de A-bonnen gebleken, die elke zaak aan zijn hon derdste bezoeker uitreikt, zodat reeds in enkele honderden gezinnen van een heerlijke „boomstam" genoten is. Op het bureau worden deze A- bonnen ingeleverd, waar men zo ge lukkig kan zijn op een gegeven ogen blik in het bezit te komen van een fiets of een bromfiets, n.l. als de van te voren vastgestelde aantal ingele verde A-bonnen is bereikt. Tot nu toe zijn er twee rijwielen uitgereikt, n.l. aan de heer J. van Eden, Hoog straat 26 en de heer H. van Dijk, Parallelweg 72. Tot nu toe zitten er noa twee fieisen en twee bromfietsen in zodat men noq eltiid zo gelukkig kan zijn als men een A-bon Inlevert. De eerste actie-week wordt a.s. Zaterdag afgesloten met een muzi kale rondgang van „Caecilia" en de avondmarkt van 7 tot 10 uur des avonds. En vooral voor deze avond markt verwacht men zeer veel be langstelling, zowel van de zijde der winkeliers en van het publiek. EXTRA BUSSEN. De winkeliersvereniging heeft aan de busondernemingen gevraagd extra materiaal in te lassen, zodat ook het publiek van buiten een goede ver- voersgelegenheid heeft. De uitreiking der punten en A- bonnen wordt voortgezet tot Zater dag 27 October. Opvallend succes, vooral bij de jeugd, heeft deze week het plezier- treintje gehad, dat zich in de druk- .ko •winke3«trat'>r rnong^?. DE GECOSTUMEERDE FAKKEL OPTOCHT. In de eierhal verzamelde zich te gen half zeven een grote schare jon gens en meisjes in een zonderlinge klederdracht, met maskers of onher kenbaar geschminkt. Er waren be halve de individuelen, ook nog een zestiental groepen en groepjes. De eerste orijs voor groepen werd toe gekend aan een groep kabouters met een koningin, de tweede prijs werd toegekend aan een groep van de buurtver. Kostverloren, een derde groepsprijs ontvingen enkele lasso werpers, enkele boerinnetjes ontvin gen de vierde prijs en een andere ka- boutergroep de vijfde prijs. De eerste prijs van de individue len ontving Koosje Turkesteen, Pan huis 45. Zij had zich met heel gerin ge kosten verkleed als een stokoude boer en groot was zelfs de verras sing van de jury toen na het be kend worden van de prijzen, dit een 12-jarig meisje bleek te zijn. De tweede prijs was voor Hans Bax, Markt 21, die zich als een allerge vaarlijkste Indiaan op oorlogspad had vermomd. De volgende prijzen werden toegekend aan Klare Bree- "lllllllli. """"lit. Zaterdag 20 October (In gebouw a.d. Eikenlaan) 8 uur Jubileumconcert Man nenkoor „De Veenzangers" o.a. uitvoering van opera- werken m.m.w.v. Damesko ren en orkestbegeleiding. (In de winkelstraten) van 7 tot 10 uur Avondmarkt van §1 de winkeliers. Dinsdag 23 October (In gebouw a.d. Eikenlaan) 8 uur Drs. G. Bos spreekt over „Kan een Zakenman Christen zijn?" ft Vrijdag 26 October 1' (In gebouw „Eltheto") 8 uur mr. A. Bouman, secr. der Chr. Ver. „Zedenopbouw", spreekt over „Omgang tus sen jongens en meisjes". %lffllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!llllllllllllLilM schoten en Joke Baars (boerinnen), Jan Roelofsen, Fluitersstraat (poli- tie-agent, Dick de Man, Gortstraat 124 (bakker), Inge van Rijswijk en Elly van Rijswijk (tirolers), Rob Reydon, Kerkewijk (cowboy), Her mine v. d. Bosch, Tineke van Har- develd en Bart Hasselaar (Chinees groepje), Geertje Huft, v. d. Pol straat 31 (boerin), Greetje van Wlijk en Joke van Dijk (boerinnen). Alle prijswinnaars ontvingen een geldprijs, terwijl aan alle deelnemers een tablet chocolade werd gepresen teerd. Voorafgegaan door het Chr. Tam boers- en Pijpercorps „Prins Bern- hard" vertrok deze alleraardigste stoet, verlicht door een groot aantal fakkels vanaf de eierhal voor een rondgang door de gemeente. De rou te moest, in verband met de vele kinderen enigszins kort gehouden worden. Langs de wegen stonden de belangstellenden vele rijen dik, deze zonderlinge stoet gade te slaan. Na de prijsuitreiking in Hotel „De Ko renbeurs" maakten de prijswin naars nog een gratis tocht in de ple- ziertrein. Het bleef ook deze Woensdagavond weer lange tijd gezellig druk in Veenendaals straten. DAKLOOD VAN DE OPENBARE SCHOOL GESTOLEN. Maandagavond hebben looddieven kans gezien zich te verrijken door een flinke hoeveelheid lood van de dak bedekking der openbare school aan de Sandbrinkstraat te slopen. De daders hebben echter niet lang plezier van hun praktijken gehad want een dag later werden zij door de Edese politie aangehouden en in arrest ge steld. Het waren 5 heren en geen nieu welingen in het vak want ook de poli tie te Ede heeft voor andere gevallen nog een appeltje met dit vijftal te schillen. Ook zullen zij nog naar Vee nendaal worden overgebracht. MISLUKTE INBRAAK BERECHT. De Utrechtse Rechtbank wees Dins dag vonnis in de zaak tegen twee per sonen, die zich onlangs aan een poging tot inbraak in de Hoogstraat te Vee nendaal schuldig maakten, doch op heterdaad door de politie werden be trapt. De 33-jarige boekhouder G. H. uit Amsterdam en de 26-jarige kellner Th. A. te Utrecht, tegen wie één jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek was geëist, werden veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Enige weken geleden heeft de ge meenteraad van Rhenen zich reeds uit gesproken over het voorstel van Ged. Staten inzake het wijzigen van de ge meentegrenzen. In een verslag hebben wij toen het standpunt van de Rhe- nense Raad uitvoerig weergegeven. Aanstaande Donderdagavond komt de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, o.m. om zich over het betreffende voorstel uit te spreken. Het is nog niet bekend wanneer de Edese Raad de grenswijzigingen zal behandelen, maar aangezien voor Woensdag 31 October a.s. de notulen van de betreffende raadsvergaderingen in de betrokken gemeenten bij de col leges van Gedeputeerde Staten van Gelderland en Utrecht dienen te zijn, zal toch ook de Edese Raad een dezer d^gen g^an vergaderen. GRENSWIJZIGING IN DE GEMEEN TERAAD VAN RENSWOUDE. Na de vertrouwelijke bespreking van de raadsleden der gemeente Rens- woude, inzake de voorgestelde ge meentegrenswijzigingen, komt de Raad van Renswoude op Vrijdagavond 26 October in openbare vergadering bij een om zich over deze aangelegenheid uit te spreken. GRENSPAAL RHENEN—VEENEN DAAL VAN ZIJN PLAATS GEHAALD. De bekende zware stenen paal, wel ke op de Kerkewijk schuin tegenover de Bergweg de gemeentegrenzen van Rhenen en Veenendaal aangeeft, is van zijn plaats gehaald. In verband met de voorgekomen ge- hebb^ii' */ok -*ie grenspalen in Veenendaal thans meer Sandacht dan te voren. De grenspaal van de Kerkewijk werd dezer dagen van zijn plaats ge haald en zo maar aan de kant van de weg neer gelegd. In tegenstelling dus met de waardigheid welke de paal juist op het ogenblik geniet. Dat de paal van zijn plaats moest heeft als oorzaak het aanleggen van de fietspaden langs het provinciale weggedeelte van de Kerkewijk. Deze fietspaden betekenen overigens een uitstekende verkeerstechnische verbe tering en met ongeveer 14 dagen denkt men met de aanleg gereed te zijn. Wat men met de grenspaal gaat doen bleek bij navraag nog niet bekend te zijn. Wij mogen echter niet veron derstellen dat men hiervoor de ont wikkeling van de grenswijzigingsplan nen en de definitieve plaats voor de paal zal afwachten. „DE VEENZANGERS" RECIPIëREN. Met het geven van een bizonder ju bileum-concert morgenavond in het gebouw aan de Eikenlaan, zullen ,,De Veenzangers" het 25-jarig bestaan van het mannenkoor gaan vieren. Vooraf allien „De Veenzangers" ook nog recipiëren, en wel morgenmiddag van 6.30 tot 7.30 uur in hotel „De Ko renbeurs" aan de Markt. „The Dark Invader"De Duistere Indringer, heeft de Duitse zeeofficier Von Rintelen het boek genoemd, waarin hij zijn avonturen beschrijft als leider van een Duitse vijfde colonne in Amerika. Dit land, gedurende het grootste deel van Wereldoorlog l neutraal, leverde toch aan de Geallieerden grote voorraden wapens en munitie en het was Von Rintelens taak deze transporten zoveel mogelijk te saboteren. Kapitan-leutnant Von Rintelen had als jong officier bij de Marinestaf reeds eerder zijn grote talenten als organi sator, zijn moed en vindingrijkheid be wezen en daarom stuurde men hem naar de Verenigde Staten met de op dracht de wapen- en munitietranspor ten zoveel mogelijk te saboteren. Von Rintelen had in Amerika geen officiële status. De vertegenwoordigers van Duitsland daar waren onkundig omtrent wat hij deed, al wisten ze van zijn verblijf. Hij had daar te maken met de militaire attaché Franz Von Papen, de man die later Hitier aan de macht zou brengen, de grootste van de talrijke blunders die deze „Junker" ge durende zijn diplomatieke carrière heeft begaan. Deze man, Üie bijv. eens een tas met geheime documenten in de trein liet liggen, zou ook oorzaak zijn, dat één der bekwaamste Duitse officieren vier jaar dwangarbeid moest verrichten in een Amerikaanse gevan genis. Von Rintelen bemerkte al spoedig, dat hij onder de New Yorkse haven arbeiders machtige bondgenoten had in de Ieren. Dezen, vervuld met een historische haat tegen Engeland, wa ren voor alles te vinden, vooral zolang ze niet wisten dat ze in werkelijkheid de Duitse Geheime Dienst in de kaart speelden. Von Rintelen begon met een bond van havenarbeiders op te richten. Ie dere stakende havenarbeider, die door zijn eigen bond niet werd gesteund, kon bij Von Rintelens organisatie te recht. De stakingsliefhebberij nam dientengevolge toe, maar de maatregel was niet helemaal effectief, want er waren er onder deze heren genoeg die 's morgens eerst hun steun kwamen halen en dan ergens anders in de ha ven tóch aan 't werk gingen. Toch wist Von Rintelen op deze wijze een aan zienlijke vertraging in de verscheping van munitie en wapens te bewerkstel ligen. Maar het was vechten tegen de bier kaai. De transporten gingen door met de regelmaat van een veerdienst. Toch gaf de Duitser de moed niet op en verzon van alles om ze te saboteren. Met behulp van een collega, Fay, ver vaardigde hij detonators, projectielen in de vorm van een sigaar, die tussen de lading werden gesmokkeld. Ontplof bare stoffen werden verstopt in con servenblikken, werden als grote brok ken steenkool in de bunkers gewerkt. (zie verder pag. 2) WIE ZIJN JAS UITTREKT Een deel van onze overbevolking moet emigreren. Men kan dit be treuren, er is helaas niet aan te ont komen. Gelukkig zijn er nog tal van landen die ons bevolkingsoverschot wel willen opnemen en evenzeer zorgt men aan nederlandse zijde wel voor een goede voorbereiding van de uittocht. Dat alles juichen wij toe evenals de rondreis van een emigratiecommissaris, de heer Ha- veman, die in Canada o.a. zijn licht eens heeft opgestoken. Zo'n emigratiedeskundige kan ra ke dingen zeggen. Bij terugkomst in Nederland verklaarde de heer H wie zijn jas uittrekt en werken wil kan bereiken wat in hem zit. Dat is een waar woord en het geldt voor honderd proeent in Canada en Australië. Nog talrijken aarzelen er om te gaan. Zij willen niet ver van huis. Wij zouden hen willen toeroepen: „Trek uw jas in Nederland dan uit." Velen gaan emigreren omdat zij zich in Nederland te fijn gebouwd voelen om aan te pakken. In den vreemde werkt men zich dan de le den uit het lijf. Wij geloven dat het arbeidskrachten- en productiepro bleem in Nederland nog aanzienlijk kan worden beperkt mits allen die zich erdoor bedreigd voelen eerst hun jas eens gaan uittrekken. Het Veenendaals Cultureel Centrum komt op Maandag 29 October a.s. met de tweede ontspanningsavond in dit seizoen en wel met het optreden van het bekende klein-kunstgezelschap „De Blokkendoos". De namen van de medewerkenden in dit gezelschap, zoals dr. H. M. Mer- kelbach, Katja Berndsen, Jacques Schutte en André de Raaff, zijn een waarborg voor het uitstekende peil en de bizondere kwaliteit van hetgeen „de Blokkendoos" gaat brengen. Het V.C.C. heeft, door het optreden van dit gezelschap in zijn programma op te nemen, zeer goede keus gedaan en daarmee deze komende V.C.C.- avond reeds bij voorbaat tot een suc ces jykim-zkl - a - - VEENENDAALSE POLITIESPORT- VERENIGING OPGERICHT. Dezer dagen is men in het Veenen daalse politiecorps gekomen tot de op richting van een eigen sportvereniging Het bestuur van deze vereniging wordt gevormd door de inspecteur van politie, de heer Dekker, brigadier Hoevens en de administrateur de heer Wijnberger. De nieuwe vereniging gaat verschil lende takken van sport beoefenen. Begin deze week heeft men reeds een volley bal-wedstrijd gespeeld tegen de corpsvereniging van Zeist en een klinkende overwinning weten te be halen. Een goed begin dus. Het is zeker geen zeldzaamheid wanneer men de vraag hoort stellen of een zakenman ook christen kan zijn. En dan wordt deze vraag vaak als een ernstige gewetensvraag opge worpen. Nog voor kort, en wel tijdens de sa menkomst welke werd gehouden na de plechtige onthulling van het oor logsmonument in het gebouw aan de Eikenlaan, hebben zeer velen drs. G. Bos van Driebergen leren kennen als een begaafd spreker. Drs. Bos is voor al bekend geworden doordat hij in de oorlogstijd geestelijk verzorger was in Het Oranjehotel" te Scheveningen. Dinsdagavond 23 October komt drs. Bos weer naar Veenendaal, en dan om de vraag, of een zakenman christen kan zijn, in het openbaar aan een be handeling te onderwerpen. De spreker zal optreden in de grote zaaJ van het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan en stellig zal hem daar een talrijk gehoor te wachten zijn. SUBSIDIE VOOR HET BUREAU „KRAAMHULP". Gezien het grote nut van deze in stelling hebben B. en W. gemeend de Raadsleden een voorstel te moeten doen tot het verlenen van 'n subsidie tot het bedrag van het jaarlijkse tekort op de exploitatie, met een maximum van 1,50 per verzorgingsdag, (het tekort bedroeg over het le half jaar 1950 1250,-) aan het bureau Kraam hulp alhier, naar aanleiding van een verzoek daartoe van de Provinciale Utrechtse vereniging tot bevordering der hygiëne van moeder en kind. Het centrum heeft verschillende ver zorgsters in dienst die niet alleen de kraamvrouw helpen, doch ook de huis houding verzorgen en dus de gehele dag in het gezin zijn, dit in tegenstel ling tot de wijkkraamverzorgsters van het Groene Kruis die bij de bevalling tegenwoordig zijn en voorts 2 x per dag een bezoek aan de kraamvrouw brengen. Deze laatstgenoemde verzorg sters zijn in dienst van de Vereniging „Het Groene Kruis". Het ereteken voor Orde en Vrede werd een dezer dagen aan de volgende personen uitgereikt: G. Achterberg, Wilhelminastraat 2; W. v. Capelleveen, Parallelweg "64-;- F. van Dijk, Dr. Kuyperstraat 16; W. Edink, Groenelaan 67; F. W. van Gin- kel, Middelbuurtseweg A 35; A. van de Loosdrecht, Boslaan 29; G. Pater, Van de Pollstraat 12; R. van de Pavert, Gortstraat 63; D. E. van Schagen, Zandstraat 165; G. van Schaik, Oranje straat 12; G. v. d. Weerdhof, Zand straat 104; J. Wesselo, Kostverloren 39 en W. v. d. Klift, Gortstraat 72. In Juni van dit jaar werd door de Gemeenteraad besloten tot het ver lenen van een bijdrage aan de ge meente Ede in de kosten van het bou wen van een verkeerstunnel onder de spoorlijn aan De Klomp en wel aan de Stationsstraat, tot een maximum be drag van 19.000,-. B. en W. van Ede hebben echter medegedeeld van de N.V. Nederland- sche Spoorwegen bericht te hebben ontvangen dat de kosten van de tun nelbouw en de meerkosten wegens verhoging van deze tunnel in verband met de stijging der ijzerprijzen thans moeten worden geraamd op 69.000,- inplaats van 55.000,-. De ten laste van de gemeente Vee nendaal komende kosten zullen daar door met f 2545.- hoger worden en op f 21.545,- moeten worden gebracht. B. en W. van Veenendaal hebben een desbetreffend voorstel aan de Raad doen toekomen. In gebouw „Eltheto'. komt a.s. Vrijdagavond spreken mr. A. Bou man over het onderwerp: „Omgang tussen jongens en meisjes." Mr. Bouman is o.m. secretaris van het Nat. Comité voor instellingen der Zedelijke Volksgezondheid; se cretaris van de Christelijke ver. Zeden opbouw en directeur van de bureaux Levensmoeilijkheden te Amsterdam en Haarlem. Uit een en ander blijkt wel dat de spreker een deskundige bij uit stek is op het terrein van zedelijke en maatschappelijke vraagstukken. Er wordt dan ook verwacht dat het, voor een dergelijke behandeling van een onmiskenbaar algemeen jeugd probleem als de omgang tussen jon gens en meisjes, Vrijdagavond in El theto niet aan belangstelling zal ont breken. Deze zeer interessante en leerzame avond staat onder auspiciën van de Interkerkelijke Contact Commissie alhier. SPELENDE KINDEREN BRENGEN MOTORRIJDER TEN VAL. Doordat hij plotseling moest uitwij ken voor spelende kinderen op de Val leistraat, kwam de motorrijder v. D. ten val. Zelf liep hij geen verwondin gen op, maar zijn 78-jarige vader, die hij op de duo had zitten, werd door de val aan armen en benen verwond. Na ter plaatse te zijn verbonden, kon hij naar zijn woning in de Zandstraat wor den overgebracht. Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts, ziekte en pijn. Koker 77 en 41 ct. De straat in Rhenen, die loopt van Spoorbaanweg naar de Algemene Be graafplaats heet Jan van Arkelweg; zo gedoopt omdat men de nagedachtenis aan Jan van Arkel, destijds bisschop van Utrecht, om zijn bijzondere verdien sten ten opzichte van Rhenen aan de dag gelegd, levendig heeft willen houden. D#eze kerkvorst besloot namelijk ruim 600 jaar geleden Rhenen te voorzien^ van een stevig bolwerk, tegen de herhaaldelijke aanvallen van buitenaf. En inderdaad, dit was goed gezien van de bisschop, want slaan we het feiten materiaal er op na, dan zien we dat Rhenen de gehele geschiedenis door steeds de hardste slagen heeft moeten incasseren, tot zelfs in 1940 en 1944 toe, hetgeen het ongetwijfeld te danken heeft aan haar strategische ligging. Er is nog wel het en en ander van de oude ommuring overgebleven. Het staat vast, dat Rhenen muren, muur- torens en een drietal stadspoorten heeft gehad, door de vele afbeeldin gen van de hand van merendeels grote kunstenaars, welke in de archieven en kunstverzamelingen worden aan getroffen. Nasporingen daartoe zijn gedaan in het Rijksarchief te Utrecht en het Rijksbureau voor kunsthisto rische documentatie te Den Haag. De vondsten hebben de verwachting ver overtroffen. Veel tekeningen en schil derijen zijn van de hand van Rem brandt, Saftleven, Ruysdael, enz., waarvan meerdere reproducties aan wezig zijn. Zelfs werd nog een be langrijke topografische vondst gedaan in het Utrechtse Rijksarchief, n.l. een tekening, bevattende het ontwerp uit omstreeks 1540, voor een betere ver sterking van de stad aan de rivier zijde. Dit was dus reeds weer van la tere datum, een bewijs temeer, dat ook de versterkingen van 1346 niet stevig genoeg meer bleken te zijn. Dat de verdedigingsmuren bijzondere be scherming genoten, blijkt uit een ver ordening van dien tijd, waarin een bouwverbod was opgenomen en waar bij het verboden was, hinderlijke ge bouwen te plaatsen bij de muren of poorten. Het vestingstelsel is voor Nederland heel bijzonder. Wie zich nooit verdiept heeft in kennis van oude vestingwer ken, kent toch allicht het late type vesting met bolwerken en grachten, benevens het oude type met dikke ste nen vestingmuren, aan de binnenzijde met bogen. De Rhenense muren wa ren echter geheel anders. Volgens het tijdschrift Heemschut niet iedereen is het hiermee eens zijn het twee matig dikke muren achter elkaar ge weest, waartussen men heeft kunnen wandelen. OP DE HELLING. Vóór deze dubbele muur was de gracht. Daar de stad op de helling van de zandheuvels naar de Rijn is ge bouwd, ging de vestingmuur met deze helling mee. Het lage deel van de gracht heeft water van de Rijn bevat, daarentegen moet het hoge gedeelte een droge gracht gehad hebben, even eens voor ons lage land iets bijzonders. Rondom de oude stadskern bevindt zich nog de vroegere vestinggracht, in het terrein duidelijk afgetekend. Van deze gracht zijn nog de belangrijkste gedeelten aanwezig als fraaie aanleg. Het noordelijk gedeelte vormt de zwaar beplante openbare plantsoen- gordel. Aan de zuid-oostzijde is de grachtaanleg thans omgezet in een reeks particuliere boomgaarden en moestuinen, die deels een gave om lijsting vormen en een overgang tot het weidelandschap aan de rivierzijde. LANGS DE BUITENZIJDE. Langs de buitenzijde van het gehele oude "beloop der vestinggracht, zijn voetpaden deels tot rijweg ver breed aanwezig, die een rondwan deling om het geheel mogelijk maken. Een gaaf geheel vormen de grachtele menten echter allerminst; in de loop der jaren zijn, zoals uit het boven staande blijkt, gedeelten daarvan in particuliere handen overgegaan en plaatselijk bebouwd. Ook de gemeen telijke overheid is blijkbaar niet altijd doordrongen gebleven van de waarde van deze grondstrook uit historisch stedebouwkundig en landschappelijk oogpunt. Zo is het laatste, van weinig water voorziene fragment van de oude sin gel tot een bedenkelijk hoog peil ge dempt in verband met de vervuiling en de hinder van muggen en is een nog resterend grachtgedeelte door de gemeente met vuil dichtgestort, de zgn. „Doelen". VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. Van de gedeelten muur met de bas tions die nog zijn overgebleven, heeft men daarentegen reeds grote stukken gerestaureerd, o.a. het bolwerk voor het stadhuis, langs het Koningshof en aan de kant van de Veerweg, waar thans bovendien een voornaam Toren huis is gebouwd. Ondanks deze muren heeft Rhenen het de gehele geschiedenis door hard te verduren gehad en heeft het menig maal haar vijanden niet kunnen we ren. In 1483 werd het stadje overrom peld door de Utrechtsen. In 1499 na men de Kleefsen het stormenderhand in en in 1527 werd het bij verrassing genomen door de Geldersen. Ook heeft het de Spaanse bezetting mee gemaakt in 1574. Bijna 100 jaar later in 1672 trokken de Fransen binnen, die het volgende jaar wegtrokken en de Bergpoort en de Westpoort ver nielden. Ook de Engelsen bezochten Rhenen en begonnen in 1795 de terug tocht, daarbij veel schepen verbran dend, tot grote hinder van de scheep vaart in de Rijn. Thans ligt nog een kiel in de nabijheid van de gemeente lijke loswal op de bodem van de ri vier. Enkele jaren geleden heeft men hier bij abnormale lage waterstand getracht de brokstukken te lichten. Stukken hiervan zijn ondergebracht in de Oudheidkamer. Eerst in 1840 werden de poorthui zen gesloopt en vervangen door ijze ren hekken, terwijl in 1873 ons stadje geheel werd ontmanteld, de oude wal len werden geslecht en het plantsoen werd aangelegd. Begin dan Uw kinderen weer te geven, maar dan de bestel In de bekende ronde flessen f 1.20 per fles. Drogist Apoth. Ass. Hoofdstr. 118-Tel. 632 - Veenendaal

De Vallei | 1951 | | pagina 1