Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta! PUROL in huis! Eist Amerongen Ederveen Overberg Renswoude Veenendaal Korte berichten ENGELSE KAPERS >4^ Verlovingsringen kopen bij BOSH Die verkoopt uitsluitend de W.M.5.-ring, waar ze een auto aan op kunnen hangen. Burgerlijke Stand Zondagsdienst Doktoren <*Qijclend ^WLyóterie FEUILLETON The dark Invader', GROTE NEDERLAAG VOOR ORANJE-WIT. Wie gedacht heeft dat er in de wedstrijd tegen R.U.C. nog eën klein winstje te behalen zou zijn, is wel zeer bedrogen uitgekomen want maar liefst met 60 kreeg Oranje- Wit de kous op de kop. Dit vonnis voltrok zich in de tweede helft, want voor de pauze had R.U.C. absoluut niets in de melk te brokkelen. Was in deze helft de stand 30 in het voordeel van Oranje-Wit geweest, hadden daar de Utrechtenaren rustig genoegen mee kunnen nemen. Nu was het 10 in hun voordeel door dat bij Oranje-Wit de mooiste kan sen om zeep werden gebracht. Hoe het wel moest liet R.U.C. in de twee de helft zien toen zij als herboren in het veld kwam. Maar nu ging het niet mis. De O.-W.-doelman werd duchtig aan de tand gevoeld en kon het niet uit blijven dat doelpunten moesten val len. Met korte tussenpauze werd de score opgevoerd tot het halve do zijn. Oranje-Wit II bleef nog ongesla gen door een 42 overwinning op Brederodes III. Oranje-Wit III ver loor met 61 van C.D.N. 4. Eist maakte een vergeefse reis naar Au rora waar geen scheidsrechter aan wezig was. Eist II had rust. Programma van deze week: EistSchalkwijk. Oranje-Wit IIISaestum III. NIEUWS VAN DE SCHOOLBANKEN. Verheugend nieuws bereikt ons uit de kringen van het onderwijs te Ame rongen Men is thans begonnen met het aantrekken van jongelui in de avonduren, teneinde hen van de straat te houden en hen bezig te houden op een wijze, die voor hen zelf in de eer ste plaats slechts van nut kan zijn. In de openbare school zijn huisvlijt en recreatie-avonden begonnen, die door het personeel van deze school ge geven worden. Op deze avonden wordt aan de jongelui gelegenheid geboden tot knutselen, handwerken, schaken, dammen, tafeltennis, musiceren enz. Hopenlijk zullen vele jongelui van deze gelegenheid gebruik maken hun vrije avonden nuttig en aangenaam mede het gezwerf op de straten met alle gevolgen van dien voorbij, doch door te brengen. Niet alleen is hier- MARKTBERICHT. Aanvoer op de Eiermarkt te Eder veen heden Vrijdag 19 October 230.000. Prijs 18.- tot 19.50 per 100. Henneneieren 14.- tot 16.- per 100. Handel vlug. PSEUDO-VOGELPEST. Werd vorige week alhier een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd bij G. J. in de Groep en moest toen een groot aantal kippen worden afgemaakt, thans is dit ook het geval bij C. v. J. alhier, waar 85 stuks pluimvee werden opgeruimd. TAFELTENNIS. Door de Tafeltennisvereniging P.I.T. te Renswoude werd de eerste compe titiewedstrijd gespeeld tegen V.S.W. II uit Veenendaal. P.I.T. wist hierbij een flinke overwinning te behalen. Het 2e team van P.I.T. won van het 4e team van P.I.T., dat in dezelfde afdeling speelt. De uitslagen zijn als volgt: P.I.T. 1 V.S.W. 2 8—2; P.I.T. 4—P.I.T. 2 0—10. ZATERDAG MIDDAG VOETBAL D.V.S. '33—VEENENDAAL 2—3. Veenendaal heeft voor een grote verrassing gezorgd door D.V.S. '33 in eigen huis een 32 nederlaag toe e brengen, waardoor de geel-blau- wen de eerste punten in de wacht sleepten. Reeds kort na het begin nam Veenendaal de leiding, doordat een zuiver gericht schot van Middel hoven doelman Gewald te machtig was. Gesteund door deze voorsprong bleef Veenendaal een veldoverwicht behouden. Uit een voorzet van Baars kopte Diepeveen fraai in, terwijl de zelfde speler nog voor rust kans zag met een hard schot de stand op 30 te brengen. In de tweede helft heeft de thuis club alles in het werk gesteld om deze achterstand in te lopen. Wel kon midvoor Bosman door een twee- Ï03. De grijze Wolf en z'n stam hadden erg door de Spanjaarden geleden en voerden voort durend oorlog tegen hen. Behoedzaam kroop hij aan wal en volgde Hal, daar hij hem voor een Spanjaard hield. Toen, terwijl Hal z'n krui ken vulde, schoot de grijze Wolf een pijl op hem af. 104. Gelukkig keek Hal net op en wierp zich achterover, zodat hij de pijl ontweek. Toen sprong hij overeind en snelde de wildernis in met de grijze Wolf achter zich aan. „Ik moet buiten het bereik van z'n speer blijven," dacht Hal. „Daartegen kan ik niets uitrichten." ff maker in het Hilversumse doel de poneren. Rebergen maakte er 21 van en kort voor tijd bracht een vei' schot van spil Van Hal de stand op T.O.V.—MATJAN 1.—2. Matjan toonde deze middag op nieuw een hardwerkende ploeg te hebben. Uit Baarn werden twee kostbare punten meer naar huis ge nomen. De thuisclub nam in deze wedstrijd al spoedig de leiding. Het werd gelijk toen J. Heikamp uit een indirecte vrije trap de gelijkmaker wist te scoren. Nog voor rust nam Matjan de leiding. In de tweede helft liet TOV de kans op de gelijkmaker ontgaan, doordat een penalty niet geheel zuiver werd genomen en doel man Van Eist deze strafschop kon keren. N.O.A.C.—TRIANGELBOYS 3—3, Triangelboys speelde te Amers foort tegen de leiders een goede partij en ternauwernood zijn de lei ders aan een eerste nederlaag ont snapt. Wel nam de thuisclub de leiding aan de jongelui wordt een goede kans geboden op een prettige avond en zij kunnen er nog iets leren ook, al ware het alleen maar om te leren hoe ver veling tegen te gaan. De initiatiefne mer van deze avonden, de heer P. Bak ker, hoofd der openbare lagere school alhier, verwacht van deze instelling zeer veel succes. In het belang van de jeugd (en de ouders) is het wenselijk dat het succes inderdaad groot zal zijn. In samenwerking met het Instituut voor Individuele ontwikkeling wordt door de heren v. d. Molen en Timmer mans, leerkrachten van de Montessori school, getracht om groepjes van leer lingen te vormen om zodoende te ko men tot avondonderwijs op moderne grondslag. Men stelt zich voor cursus sen te houden voor het sleuteldiploma en middenstandsdiploma, engelse con versatie, practische algemene vorming cursus reclameleer en verkoopkunde en cursus vrij vormen, deze laatste teneinde tot goede vrije tijdsbesteding van hun kinderen te komen. Men kan niet anders zeggen, dan dat Amerongen door deze mogelijkheden op de goede weg is. tal doelpunten de achterstand ver- in deze wedstrijd, maar Mater wist NIEUWE KLEUTERSCHOOL GEOPEND. Te Amerongen is een kleuterschool geopend, welke de eerste openbare kleuterschool te Amerongen is. Het initiatief tot de oprichting van deze school werd genomen door de heer P. Bakker, hoofd der openbare lagere school. De echtgenote van de heer Bakker, die dit werk meer ge daan heeft, zal voorlopig de leiding op zich nemen. Een kleuteronder wijzeres is ondertussen ook gevon den. Het schooltje is gehuisvest in een gebouw van de heer van Spanje aan de Drift, van welke straat de meeste kinderen afkomstig zijn. PADDENSTOELEN. In de openbare school werd een tentoonstelling gehouden van herfst- stukjes, opgemaakt door de leerlin gen. Vele belangstellenden hebben het werk van de kinderen bewon derd. Het was dan ook alleraardigst. Allen hadden van hun werkstukje veel werk gemaakt. Het geheel werd tentoongesteld in een der lokalen van de openbare school, dat voor deze gelegenheid met varens en eiken en sparrengroen tot een tuin was omgetoverd Niet alleen de opmaak was zeer goed verzorgd, doch enige jongelui hebben zeer mooie exem plaren weten te vinden en soms zelfs vrij zeldzame. De inzenders van de drie beste stukjes, (het publiek vormde de jury) werden beloond. kleinen, maar tot een gelijkmaker kwam het niet. DOVO—D.O.S. '37 1—0. DOVO heeft in eigen terrein een benauwde 10 overwinning op het bezoekende DOS '37 uit Vriezeveen behaald. De beide elftallen waren volkomen aan elkaar gewaagd. In de perste speelhelft bleken de beide defensies niet te passeren. Bij DOVO speelde W. Kroesbergen op de rechts backplaats een uitstekende partij. Nadat de rust met een blanke stand was ingegaan scoorde Ab Nieboer kort na de hervatting. Wegens free- kick werd dit doelpunt geannuleerd. Toch ging de DOS verdediging en kele tekortkomingen demonstreren. Een voorzet van rechts werd niet snel genoeg weggewerkt en dit aar zelen gaf de linksbuiten J. Klumpe- naar gelegenheid DOVO de over winning te behalen. Want al kwamen de bezoekers fel opzetten en kregen zij enkele behoorlijke scoringskan sen, tot doelpunten kwam het niet. DOVO behoudt door deze overwin ning de leiding. N.V.V.—ALTIUS 3—1. N.V.V. kwam deze middag met een gewijzigd elftal in het veld, waarbij de achterspeler Van Hal als spil optrad. Aanvankelijk liep het nog wat stroef bij NVV. Een ver keerd terugspelen van de achter hoede gaf Altius gelegenheid de lei ding te nemen. Maar na de rust vlot te het beter. Met lange passen zette spil Van Hal de NVV voorhoede voortdurend aan het werk. Van de Pest kon al vrij spoedig de gelijk- nog voor rust de stand weer in even wicht te brengen. In de tweede helft doelpuntte van de Scheur voor de Boys, terwijl midvoor de Jong de voorsprong zelfs tot 3vergrootte. In de resterende speeltijd had NOAC nog juist voldoende adem om de achterstand in te lopen, maar ver der dan een gelijke sl and (33) bracht men het niet. S.N.AGWV 1—5. GVVV heeft geheel volgens de verwachting in Garderen een over winning op SNA behaald. Het werd een overtuigende 51 zege, ondanks het feit dat GWV met enkele in vallers uitkwam. Door een misver stand in de GVVV verdediging liep men in het begin een 10 achter stand op, maar voor rust bracht Van De wedstrijd begon sensationeel. Doelman Sukkel, die Cornelissen verving, moest enkele seconden na het beginsignaal de bal reeds uit de touwen halen, doordat de eerste de beste aanval van de thuisclub reeds succesvol eindigde. Maar voordat de wedstrijd een volle minuut oud was, klaar, toen lnksbinnen Otten door de AWC-verdediging flitste en de gelijkmaker scoorde. Na deze opwin dende eerste minuut nam Veenen daal het spel in handen. Doordat rechtsbuiten v. d. Scheur deze mid dag verstek moest laten gaan we gens een oude blessure, stond mid voor H. van de Scheur op zijn plaats, terwijl Van Barneveld op de mid- voorplaats opereerde. Met goed op gezette aanvallen viel Veenendaal voortdurend aan. De AWC verde diging was hiertegen niet opgewas sen. Otten gaf Veenendaal de leiding, Van de Scheur zond vanaf de vleu gel een schot in, dat de stand op 31 bracht, terwijl midvoor Van Barneveld nog voor rust de stand op 41 bracht. Na de rust deed Vee nendaal het wat kalmer aan, waar door de thuisclub enkele aanvallen kon opzetten, waarmede de geel- blauwe verdediging niet de minste moeite had. Kort voor het einde zag linksbuiten Muller nog kans een ju weel van een doelpunt te scoren, waardoor een 51 eindstand be reikt werd. Assurantiën, Hypotheken en Schattingen. Fa. MULDER Zn. T®1. 860, Kerkewijk 193, Veenendaal Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Bruitsman en I. E. A. M. Hubert; Clara M. d v W. Mol en C. J. van Manen; Lambertus H. z v P. N. van Galen en E. Veldhuizen; Hendrik z v P. Hui- berts en G. H. van de Weerthof; Aart z v L. Slok en J. van Engelenburg; Dirk A. z v D. Meijer en K. van den Hatert; Maria d vG. van de Voort en M. Geurts. Overleden: Antonius H. van Welij, echtgenoot van J. H. Burgering, 66 j. RHENEN. Geboren: Bernardus J. G., z. v. J. W. van Tongeren en A. van Dijk, Eikenlaan 221; Jeanne H., d. v. H. van den Berg en M. M. Huijdink, Berkenlaan 401; Lena, d. van J. A. de Gier en J. W. van de Brug, Rijn straat 55; Hendrik, z. v. A. J. van Hattem en J. van der Laan, Cunera- weg 155. Ondertrouwd: Hermanus van den Berg en Dirkje Gerdina van Doorn. Getrouwd: Johannes P Holdinga en Anneke Jansen; Dirk Mikkers en Annigje van der Waaij. Overleden: Gerardus Willemse, 57 j., geh. met J. B. Nicolassen, Toren- straat 6; Evert Vrij, 50 j., geh. met W. van Setten, Grebbeweg N"W 2. RENSWOUDE. Ondertrouwd: Bertus de Man, 23 j, Renswoude en Francina van Eem, 20 j, Renswoude. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Dinsdagmorgen waren op de eiermarkt aangevoerd 95.000 eieren. Handel was kalm. Prijzen vari eerden van 19,- tot 19.50 per 100 stuks of 3,- per kg. Henneneieren van 14,- tot 15.50. Biggenmarkt. Op de wekelijkse biggenmarkt waren aangevoerd 60 ,,r j, r j stuks biggen. De handel was matig, de Weerdhof de partijen weer op ge-iPrijzen van 30,- tot 50,- per stuk. lijke voet. In de tweede helft was GVVV heer en meester in het veld en door voltreffers van Van Soest en Van Beek (beiden tweemaal) werd de eindstand op 15 gebracht. COBU-BOYS—MERINO'S 6—2. De Merino's waren deze Zaterdag de enigste club, die een nederlaag te incasseren kreeg. De thuisclub was vooral in de tweede helft veel ster ker en de Merino's gingen roemloos ten onder, waardoor zij nog vaster op de onderste plaats werden ge drukt. A.W.C.—VEENENDAAL 1—5. Voor het eerst in deze competitie heeft Veenendaal kans gezien in een uitwedstrijd de punten mee naar huis te nemen. Tegen A.W.C. in Wychen werd het een overtuigende 51 ze ge, dank zij een goede spelopvatting. VEENENDAAL. Ondertrouwd: Teunis van Wagens- veld 21 j en Dirkje Sukkel 20 j; Geurt Ariesen 29 j en Liesje van de Haar 23 j; Jannes A. van de Haar 28 j en Jannetje van de Haar 26 j; Jan H. van Krieken 25 j en Maria W. van Ingen. Gehuwd: Hendrik de Gooijer 25 j en Gerritje Anbeek 25 j; Jacob van de Scheur 23 j en Hendrika Rebergen 22 j; Anton Diepeveen 20 j en Hen drika Bouman 19 j. Geboren: Jan C. z v G. Ariesen en K. van de Weerthof; Frans z v H. G. AMERONGEN. Geboren: Florens G. A., z. van J. L. Versteegh en Jkvr. C. R. M. J. v. Nispen tot Sevenaer (geboren te Utreqht). Overleden: Willemina M. v. Loon, 95 jaar. Ingekomen: Engelina C. van Dus- seldorp van Noordwijk in Haarweg C 210. Vertrokken: Gerrit Bos van Ach terweg B 165 naar 's-Gravenhage; Jacobus Gerardus van de Leemkolk van Overberg D 22a naar Lichten voorde. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen Dr. Ver gouwen, Kerkewijk, Tel. 409. EDERVEEN. Van Zaterdag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr van Ringele- stijn, Tel. K 8387-201. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur, alleen voor zeer dringende gevallen Dr van Ommeren, Eist. (door d'Argenty) Ze snelde naar de deuren. Uit de draaideur van Hotel Noord-Brabant stapte een jongeman met een schaap achtig, dom gezicht. Zijn blonde kuif zat in de war en hij struikelde in de haast over zijn eigen voeten. Op dat moment bracht de machtige motor luid grommend het mechanisme van de wagen in beweging. Schokkend schoot het vervoermiddel vooruit. „Ko-ko!" riep een teer stemmetje door de allereerste explosies. „Stop! Stop!" gilde de bewegelijke Chinees tegen de chauffeur voorin, die zijn voet op 't gaspedaal drukte. Maar die hoorde het niet. Opgewonden gebarend holde de vriend van Liselotte achter het lang zaam optrekkende gevaarte aan. Liep in. Won.. Een tenger meisjeslichaam boog zich uit de lokkende opening, toen hij het doel bereikte. Als in een afschuwelijke nachtmer rie herkende Lola het verwrongen ge laat van de verlate reiziger, die bijna de bus gemist had en zich nu, vast klampend aan zijn vriendinnetje, op 't laatste ogenblik naar binnen hees. 't Mankeerde er nog aan dat hij het kind uit dankbaarheid een zoen gaf. Doch dat deed hij niet. Dat durfde hij niet, waar zij bij zat. „Je behoeft je vriend niet voor te stellen," zei ze koeltjes tegen Liselotte, „ik heb jonkheer A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck al elders leren kennen." IX. GEHEIMEN. Hartverscheurend loeide de claxon door de nog stille straten van de Domstad. De wielen wentelden. Be hendig manoeuvreerde de jonge chauffeur het logge gevaarte uit de nauwe binnenstad door de tunnel van de Vleutense weg het lokkende Zuiden tegemoet. Richting 's-Her- togenbosch. De oude Chinees strekte de korte beentjes uit in zijn tot salon gemeta- morphoseerde privé-compartiment. Voorin bij de bestuurder zette Ra- venbek zich op de eerste bank. Ter wijl Liselotte en haar vriendje nog op het middenbalcon stonden te fluisteren, trachtte Lola enige orde te scheppen in de chaos van neerge worpen bagage in het achtergedeel te, doch ze was er nog niet lang mee bezig toen jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck haar behulpzaam kwam assisteren. „Hallo! Al bekomen van de schrik?" Ze gaf geen antwoord. Zeulde een zware koffer uit het looppad en trachtte het ding ergens op een bank te zetten. Flipje hengelde naar het handvat, tilde het valies omhoog en werkte het in het bagagenet. „Mei-mei, ben je niet verrast dat ik instapte?" „Houd je kop!" fluisterde zij plot seling, „moet iedereen dan weten dat ik „O, sorry. Maar we zijn alléén. Geen mens kan ons door het glas heen horen! Toe Lola, wees eens lief...." „Lief?" spotte zij. „Zijn er dan nog niet genoeg meisjes lief tegen jou? Ga jij maar naar je vriendinnetje. Of is één conductrice je nog niet vol doende?" „Lola, ik begrijp je niet! Ik ken maar één conductrice, en dat ben jij." „Zo, ben ik dat. En Liselotte dan?" „Liselotte?" De bleke wangen kleurden met een vage blos. „Ik kén geen Liselotte." Geërgerd draaide de brunette zich naar hem om. „Ik zal je één ding vertellen, gemene leugenaar: je kunt dit ritje veilig meemaken als je zo verstandig bent om je als héér te gedragen. Dat meneer Hsieh-Fu een bus gel ;.rd heeft, wil nog niet zeg gen da. zijn gezelschap het recht heeft om in dat vervoermiddel te doen en laten wat hun goeddunkt. Ik ben hier de conductrice en voor mij geldt de zelfde verantwoorde lijkheid als bij een normale rit. De passagiers hebben zich naar mijn aanwijzingen te gedragen. Als de da mes en heren elkaar aan willen ha len, heb ik er niets op tegen zolang er geen gekke dingen gebeuren. Maar tussen passagiers en personeel kunnen dergelijke intieme betrek kingen niet bestaan. Begrepen? En ga nu maar gauw naar Liselotte, want ik heb je hulp hier niet nodig." Verbouwereerd viel Flipje op een bank. „Dus.'t is uit? Alles is uit?" Met een enorme hoedendoos in haar handen klom zij over de bagage naar achteren. „Natuurlijk is het uit. Of dacht je soms, dat ik zin had als je bijwijf te fungeren? En dan hoop je zeker mij straks óók dood te ma ken, hè?" „Dood maken.... Wat-wat denk je wel van mij?" „Ik? O, net genoeg. Dat je een echte blauwbaard bent, die er een stuk of zeven vrouwen op na wil houden en ze één voor één om zeep brengt en in stukjes snijdt. Dat denk ik. Of heb je Liselotte soms even min gedreigd haar dood te zullen ma ken?" Gelukkig," zuchtte de jonkheer, „ik dacht dat ik gek geworden was, maar nu merk ik toch dat jij het bent." No. 418 stapelde verder, zonder commentaar. Hij tuurde naar buiten in 't voorbijglijdend landschap zon der iets te onderscheiden. De bedrij vigheid bij de aluminiumfabriek vermocht hem evenmin te boeien. „Lola" riep na enige tijd het stem metje van Liang-sjin, „Theezetten!" Er kwam geen antwoord. Onge rust arriveerde het meisje achterin. „Lola, mijn meester wil thee!" Een beetje beledigend daalde de conductrice van haar verheven standplaats. „Mag ik misschien eerst uw plaatsbewijzen even zien?" „Plaatsbewijzen? Meid, wat heb je? We krijgen toch geen kaartje als we 'n hele bus afhuren!" „Nee, geen kaartjes, maar toch wel een bewijsje van de maatschappij waar het aantal personen op ver meld staat." De ander aarzelde, doch toen ze het strakke gezicht van haar vrien din zag, trok ze het couvert te voor schijn en gaf ze de bewuste papieren over. Wordt vervolgd (Vervolg van pag. 1) De bedoeling was dat het schip mid den op zee in de lucht zou vliegen of zwaar beschadigd worden. Een inge nieuze medewerker vond een apparaat uit, dat aan het roer werd bevestigd. Met iedere wending van het roer dreef een naaldscherpe pen dieper in het projectiel, tot eindelijk het contact was bewerkstelligd, de bom ontplofte en het schip stuurloos dreef ergens mid den in de oceaan. Het was niet mak kelijk zo'n apparaat aan het roer te bevestigen, vooral sinds de havenpo litie een oogje in 't zeil hield. Fay zwom des nachts naar de schepen en bevestigde zijn vinding met levensge vaar aan de roeren van de grote vrachtboten. Men had zeer veel last van Von Rintelen. Maar het zou niet lang meer duren. Op een goede, of liever voor de Duitsers slechte dag werd de „zeer ge heime" Duitse marinecode uit de Am bassade gestolen. Dat had schrikkelij ke gevolgen o.a. voor het beroemde es kader Von Spee, dat dank zij deze code gelokt kon worden naar de plaats waar een overmachtig Engels eskader het in de grond boorde. Von Papen was gewaarschuwd maar trok met on begrijpelijke lichtzinnigheid zich er niets van aan. Hij ging door met seinen in de thans waardeloos geworden code en ontving telegrammen in diezelfde code, die de Engelse Intelligence Ser vice dus makkelijk kon ontcijferen. Zo was de Engelse admiraal Hall, hoofd van de Geheime Dienst der Ma rine, precies op de hoogte van het feit, dat Von Rintelen naar Duitsland was teruggeroepen en met een vals Zwit sers paspoort met het Nederlandse s.s. Noordam zou terugreizen. Vlak bij de Engelse kust werd de Noordam door een Engels patrouille vaartuig aangehouden en de „Zwitser" van boord gehaald. Von Rintelen speel de zijn rol meesterlijk en zou zijn te genstanders zeker hebben overbluft, maar die wisten te veel en admiraal Hall vertelde hem in een persoonlijk gesprek ales over de gestolen code en ook over de ondergang van het eska der Von Spee. Toen gaf Von Rintelen zich over en ging naar een krijgsge vangenkamp, van waaruit hij een ver geefse poging tot ontvluchten deed. Toen Amerika de oorlog inging, vroe gen de Amerikaanse autoriteiten Von Rintelen's uitlevering, niet als krijgs gevangene, maar als misdadiger. Hij werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf en doorleefde vier zware jaren in een Amerikaanse staatsgevan genis. Toen hij er uitkwam, was de oorlog uit. Het „Vaterland" had Von Rintelen niets meer te bieden, maar wel aan Von Papen, de diplomaat, die zo'n goe de vriend van Von Hindenburg was, die tenslotte rijkskanselier werd en er voordeel in zag Hitier de macht in handen te spelen. Von Rintelen was een der dapper ste, sportiefste en handigste agenten van het Duitse Keizerrijk, maar hij verloor de strijd tegen de materiële overmacht van Amerika en de door gefourneerde domheid van zijn supe rieuren. Lk. Steun nodig. De duitse financiële expert, dr Schacht, heeft in een be sloten vergadering op de Javasche Bank verklaard, dat de positie van In donesië op monetair gebied sterker is dan van de westeuropese landen. De economische toestand kon verbeterd worden niet alleen door meer veilig heid maar ook door financiële steun van het buitenland, aldus dr Schacht. Op deze bijeenkomst waren hoofdamb tenaren, parlementsleden en vooraan staande personen aanwezig. Onderzoek van de UNO. De bonds kanselier van West-Duitsland, dr Ade nauer, heeft van de westelijke Drie een nota gekregen, waarin gezegd werd, dat de U.N.O. een onderzoek zal instellen in heel Duitsland. Zij zal zoe ken of er voldoende voorwaarden aan wezig zijn voor het houden van vrije verkiezingen. Toch een defensiecommando. Men is toch van plan om een defensiecom mando te vormen in het Midden-Oos ten, ondanks het feit dat Egypte wei gert deel te nemen aan de verdediging van het Midden-Oosten. Dit werd in Washington en Parijs meegedeeld, na dat Egypte juist tevoren zijn stand punt bekend gemaakt had. Deze maand complete bromfietsen. De Simplex komt deze maand uit met een serie bromfietsen op speciaal frame, die gemonteerd zijn met een Berini-motor. De fabriek heeft een overeenkomst gesloten met de firma Hartnibbrig en Greeve. UNO alleen bevoegd. De perzische premier, dr Mossadeq, heeft in de ver gadering van de veiligheidsraad, die het perzische oliegeschil behandelt, verklaard, dat zij niet de bevoegdheid had om deze kwestie te behandelen. Volgens de perzische premier was al leen de Uno „bevoegd" de verant woordelijkheid te dragen om de vrede te handhaven. Europese paspoorten? De secre taris-generaal van de Raad van Europa heeft voorgesteld om een vergadering te beleggen in Straatsburg. Deze ver gadering zal moeten zoeken naar de mogelijkheid om een europees paspoort in te stellen. Reeds eérder was men er mee voor de dag gekomen. Zal deze vergadering succes hebben? Nog geen „fantastische wapens". De nieuwe minister van defensie van Amerika, Robert Lovett, heeft ver klaard dat Amerika nog niet de „fan tastische atoomwapens" had, waarmee men gemakkelijk een oorlog kan win nen. Faillissement aangevraagd. Voor de „Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd" heeft mr B. J. M. Haase faillis sement aangevraagd. Hierover zal de haagse rechtbank binnenkort een be slissing nemen.

De Vallei | 1951 | | pagina 5