Ouwehand gaat uitbreiden Rhenense verenigingen klagen over onvoldoende medewerking Zwembadplannen reeds lang gereed Bos-brandweer gemoderniseerd met twee zenders Hoogtijdag voor Gereformeerde kerk van Rhenen »DE VALLEI" de uneratoren Adressen voor TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 No. 43 Wanneer men een opinie-onderzoek zou instellen, zo meldt de Zebrapost van Ouwehands Dierenpark, met als inzet de vraag: „Wat weet ge van Rhe- nen?", dan zullen er geschiedschrijvers zijn, die U zullen wijzen op de mar kante historische betekenis van het Grebbestadje en zij zullen U een reeks van namen noemen van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, namen, die nauw met Khenens verleden verbonden zijn. Er zullen er zijn, die allereerst wijzen op de betekenis van Rhenen als stad van Cunera. Er zullen er zijn, die wijzen op Rhenens strategische betekenis, welke vooral in de Mei dagen van 1940 naar voren is getreden. Doch zonder de andere aspecten van Rhenens roem en roep te miskennen zal de overgrote meerderheid van het Nederlandse publiek ter beantwoording van de gestelde vraag wijzen op de onvolprezen natuurpracht van Rhenen enop zijn vermaard dierenpark. En zo is het inderdaad: in Ouwe hands Dierenpark heeft Rhenen, heeft Nederland een recreatie-oord bij uitstek! Jaarlijks trekken duizen den en nogmaals duizenden Neder landers, groot en klein er heen en Daarbij zal het niet blijven. Men mag dan gedurende de winter niet die gezellige drukte aantreffen, die het park op de zomerdag kenmerkt, toch is er een en al bedrijvigheid. De ambachtslieden gaan zo aan de slag zij genieten er een dag vol afwisse- om het park op het nieuwe seizoen ling, een dag rijk aan gezond g not.jvoor te bereiden. Bekwame tuinlie- Men gaat er heen in gezinsverband den zullen opnieuw de aanleg ver- of met de vriendenkring, men reist fraaien. Timmerlieden en metselaars nemen de dierenverblijven onder handen. Voor verschillende van die verblijven staan verbouwingen te wachten. De speeltuin, die ieder sei zoen „onder hoge druk" staat, moet grondig worden nagezien en hersteld. naar Rhenen met de onderwijzer en de schoolkameraadjes, men trekt naar het Grebbestadje in gezelcshap van de medeleden van jeugdvereni ging, sportvereniging, vrouwenclub, zangvereniging, of tezamen met di rectie en medeleden van het be- drijfspersoneel, soms ook op uitno diging van de ondernemende win kelier, die weet, dat zo'n gezellige gemeenschappelijke reis naar Ouwe hands Dierenpark strakker aanhaalt. En altocs wordt het een succes volle reis, een reis, die slaagt en waarover men nog graag napraat.» 's Zomers kanovijvers, *s winters ijsbanen! En óf we dat gedaan hebben. Eén Met het opnieuw teren van de park lanen is reeds door onze plaatselijke aannemersfirma Schoemaker en Van Dolderen een begin gemaakt. Kort om, alles moet het volgende jaar weer blinken. Want 1952 wordt voor Ouwehands Dierenpark een jubi leumjaar. Het park zal dan 20 jaar in onze gemeente zijn gevestigd, welk heugelijk feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Wat er te gebeuren staat? Daarover wilde de heer Ouwe hand liever nog niet spreken. Dat telefoontje naar de directie en de- blijft dus een verrassing. Wel is te zelfde avond nog zaten we tegenover verwachten, dat evenals in het afge- de heer Ouwehand, in diens gezel- lopen seizoen een serie gezellige lige woning naast de imposante tuinfeesten zal worden gegeven. En hoofdingang. Onze gastheer was zelfs bovendien heel wat meer! Daaren- zo vriendelijk er een andere afspraak boven zullen wij Rhenenaren een voor af te zeggen. W:e waren eerlijk bevoorrechte positie in gaan nemen, gezegd gekomen om nieuws, maariDe directie heeft namelijk het voor- we zouden toch eerst nakaarten? Die'nemen gezinsabonnementen uit te vraag: „Tevreden over het afgelo- geven met een geringe toeslag, waar op men recht heeft om al die ont spanningsavonden zonder bijbetaling bij te wonen. De vraag, die ons al de hele avond op de lippen brandde, was: „Hoe staat het met de bouw van het zwembad?" En aan die vraag waren we dan eindelijk toe gekomen. Het antwoord kwam vlot: „De Ge meenteraad heeft 6,5 H.A. grond onteigend, maar de procedure heeft nog niet zijn beslag gekregen. Inderdaad een antwoord, maar alom bekend. We wilden iets meer weten, we wilden plannen zien. We wilden weten hoe dat zwembad zal worden. Ditmaal ging de vlieger niet helemaal op. De plannen liggen vofcj gens de heer Ouwehand al enk^B jaren kant en klaar in de kast, maar die kast bleef hermetisch gesloten. Toch kregen we iets meer los, wat ook zeker belangrijke genoeg is om te horen. Wanneer de onteigende grond eenmaal is toegewezen, zal direct met de bouw van het natuur bad worden begonnen, geheel naar de eisen des tijds ingericht. Ook kano-vijvers zullen er komen en reeds werd het Gemeentebestuur er van verwittigd, dat voor ons Rhene naren gereduceerde toegangsprijzen zullen worden gerekend. Rhenen zal dan een zwembad rijk zijn, dat er naar de heer Ouwe hand bevestigde zijn mag. Tevens is dan het jaarlijks terugkomende ijsbaan-probleem opgelost. Daarvoor zullen dan de kano-vijvers worden benut. En kan de IJsclub „Rhenen dan inpakken? In principe is de di rectie bereid, wanneer het eenmaal zover is, ook de „IJsclub Rhenen met zijn 200 leden onderdak te JBr schaffen. Dit is echter van later Al kregen we dan geen kans de grootse plannen van Ouwehand in te zien, zeker is, dat na de totstandko ming van de onteigenings-procedure, gewichtige dingen staan te gebeuren. Voor Ouwehands Dierenpark van 'root belang. Voor ons Rhenenaren een oplossing van het zwembad- en ijsbaanprobleem! GEMEENTEBESTUUR ZEGT: WIJ HANDELEN NAAR EER EN GEWETEN, KWEEK MEER BELANGSTELLING IN EIGEN KRING! OVERKOEPELEND COMITÉ? Niet minder dan 45 bestuurders, tcsamen 26 plaatselijke verenigingen vertegenwoordigende, hadden gehoor gegeven aan de oproep van onze stadgenoot de heer J. Menting, om Woensdagavond in de Brandweer centrale aanwezig te zijn, om te trachten door gemeenschappelijk overleg in Rhenen weer wat meer vertier te brengen. Onder meer waren van de zijde van het Gemeentebestuur aanwezig de loco-Burgemeester Wethou der G. v. d. Steeg en de Wethouder van Sociale Zaken de heer J. Boel houder. Lót HÏÏTTnes-de-knecht nou een brommert gekoch hebbe. Jao, jao en nog wel een hele nije. En hij is 'r al mee wizze toeren ök. Allenig doch ik, as de zo'n ding had, da ge dan nie meer hoefde te zwete. Mor Han nes kwam thuis mit ut waoter in de klompe. Za'k oew vertelle, hoe dat in z'n warrek is gegaon. Hij had 'm in de stad gekoch en de keêl die d'r verstand van had, zee 'm haorfijn, hoe of ie d'r mee overweg mos gaon. Affijn, hij is vortgereje en trappe, trappe dat ie dee. Heel bar. Mór hoe of je ök z'n best dee, da ding bleef mor pruttele en meer geluid kwam d'r nie uit. Toe ie boven op de Greb- sebarreg was docht ie, witte wat, ik rij naor beneje, dan krèg ie een iezige vaort en dan zal die ut wel doen. En hoe harder of ie ree, hoe harder dat da gekke ding pruttelde. Mör verder niks aón de hand. Mit damoed in de schoene kras- borstelc^^Wannes weer tege den bar- reg op^F toe ie boven aon was, docht ie, nou za'k 'm nog is extrao aon zette. Hij gooide d'r een schep- pie op, mór ut moch nie baote. Lót ik nou krèk aon den dam staon, toen Hannes d'r aon kwam. Den damp sloeg 'm van z'n lijf af. Ik doch eerlijk dat ie kookte. Hij sprong van da pruttelding af en kwam regelrech naor me toe. „Baos," zee-die, mit ut gerantie- bewijs in z'n hand, „wa'k nou aon m'n bromfiets heb hange, wee'k nie, mór hij is helemaol nie in orde. Ik zee, „Hannes, zet 'm maor op den deêl en gao marrege mór terug naor de keêl, waor d'm gekocht hèt en gaot erst maor is een dreug hemd aontrekke. ..Jao, baos," zee Hannes, „ik gleuf, da'k da mór most doen En meteen boog ie veur over om de benzine-kraon dich te zette. Toen ie weer overeind kwam, zag ie zo wit als een doek. Ik zee „Hannes", zee ik, „bin de nie arreg lekker geworde? „Nee baos," zee Hannes, „ik bin ïillenig maor kwaod op m'n eige, nt eh de benzine-kraon eh. zat al dich DE KLOKKENVERKOPER. pen seizoen?" kwam er ook zo ar geloos uit. Welnu, tevreden, was de heer Ouwehand. Het bezoek tijdens de achter ons liggende zomer voor zover we zomer gehad hebben is zelfs groter geweest dan het vorig jaar. Dit is een wel zeer gunstig ver schijnsel. We hebben ook al wel andere klanken gehoord over het vreemdelingenverkeer in het alge meen. Opvallend groot is dit jaar net aantal buitenlandse gasten geweest en onverdeeld gunstig was hun oor deel over dit Hollandse park met z'n fraaie aanleg en inmiddels langzaam maar zeker weer op peil gebrachte dierencollectie. Want regelmatig kwamen er kleine en grotere zen dingen binnen. Het laatste transport, dat juist een paar dagen geleden mei het dierentransportschip „Tosari" was aangekomen, bestond uit twee koningstijgers. Twee „Sumatranen". We hebben een glimp van deze bees ten opgevangen, die nog wat onwen nig en rustloos in hun nieuwe ver blijf, het leeuwenhuis, aan het „ijs beren" ,waren. Hun overburen, de ijsberen, „ijsbeerden" dapper mee en waren kennelijk niet zo erg op hun gemak met die vreemde snoeshanen, vers uit de wildernis. Het klinkt misschien gek, dat tij gers hun intrek hebben genomen in het leeuweahuis. Dat moest ook de heer Ouwenand toegeven. Maar en toen kwam het eerste nieuwtje daar komt verandering in. Voor de tijgers wordt deze winter een nieuw home gebouwd. VROEGE DIENST NAAR BETUWE UITGEBREID. De nieuwe dienst Rhenen-Culemborg v.v. mag zich in een toenemende be langstelling van het publiek verheugen. Ook vanuit onze gemeente prefereert men de snelle verbinding met de pri ma uitvalspoort Culemborg op het net van de Nederlandse Spoorwegen. Met ingang van afgelopen Maandag is er een vroege dienst vanuit onze gemeente bijgekomen. Tot nu toe reed deze reeds op Dinsdag. De practijk heeft echter bewezen, dat aan deze verbinding dagelijks behoefte bestaat. De vertrektijden zijn: Vertrek Rhe nen stad 9.30 v.m., vertrek Eek en Wiel 10.15 v.m., aankomst Culemborg station 11.10 uur v.m. Vertrek in de richting Rhenen: Cu lemborg station 11.28 uur v.m., Eek en Wiel 12.15 v.m., aankomst Rhenen 12.55 n.m. K.L.M.-luchtfoto van de imposante hoofdingang Ouwehands Dierenpark. Hallo U.B.V. 2 Hallo U.B.V. 2 Hier U.B.V. 4 Hier U.B.V. 4 Kunt U ons verstaan? Kunt U ons verstaan? Antwoorden. Antwoor den. Over! Hallo U.B.V. 4 Hallo U.B.V. 4 Wij verstaan U uitstekend. Wij verstaan U uitstekend. Spreekt U maar. Spreekt U maar. Over! Inderdaad, dit lijkt op radio-taal. En het lijkt er niet alleen op, maaiMhet is dat ook werkelijk. In de afgelopen week namelijk, heeft de bosbranjj^Ber onzer gemeente twee compleet uitgeruste zend-apparaten in ontvangst n^en nemen, beschikbaar gesteld door de Utrechtse Bosbrandweer Vereniging. Beide apparaten zijn voorzien van een zender en een ontvanger en zullen in de toekomst worden gebruikt om bij eventuele bosbranden een snelle draad loze berichtgeving mogelijk te maken. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat zo efficiënt en vlug mogelijk het blus-apparaat kan worden ingeschakeld op die plaatsen, waar de vuurzee het felst om zich heen grijpt. gen wij in onze commandowagen de Op een mooie nazomerse dag vond in de bossen rondom onze gemeente een demonstratie plaats onder lei ding van twee functionarissen der U.B.V., t.w. de heren Jhr. De Jonghe en Ir. Overbeek. De kringcomman dant van de bosbrandweer, de heer N. Souwerbren, nam met enige brandweerlieden aan de demonstra tie die tevens gold als proefne ming deel. Wij mochten daarbij tegenwoordig zijn en bevonden ons in de comman dowagen U.B.V. 4, die gestation- neerd was midden in het eikenhak hout op de Donderberg. De andere wagen, U.B.V. 2, reed rond door het uitgestrekte bosgebied en bracht op onregelmatige tijden contact tot En al zijn we dan kinderen van de moderne tijd, het was toch even enerverend, toen plotseling een voor ons zo bekende stem door de kop telefoon hoorbaar werd, die riep: „Hallo UBV 4 hallo UBV 4 Hier UBV 2 Hier UBV 2 Wij bevinden ons op Wielingsheuvel Wij bevinden ons op Wielingsheuvel Ontvangt U ons Ontvangt U We seinden terug: „Hallo UBV 2 Hallo UBV 2 Hier UBV 4 Hier UBV 4 Ontvangst uitstekend Ontvangst uitstekend Geeft U een beschrijving van Wielingsheuvel Geeft U een beschrijving van Wielingsheuvel Over." Weer kwam de bekende stem te rug en er kwam een uitvoerig relaas over de schitterende, in herfsttinten gekleurde omgeving van de *ft>p van Wielingsheuvel. Even later was UBV 2 weer in de aether. Ditmaal was de wagen op Roodland en weer wat later ontvin- stemmen van UBV 2 uit een heel De heer Menting sprak er in zijn openingswoord dan ook zijn voldoening over uit, dat hij dubbel en dwars te vreden zou zijn, wanneer straks het resultaat van de besprekingen net zo groot zou mogen blijken te zijn als de ze opkomst. Alvorens het doel van deze verga dering nog eens uiteen te zetten, stel de de heer Menting op de voorgrond, dat de politiek er geheel buiten staat. De afgelopen tijd, aldus ging hij voort, heb ik veel krantenberichten gelezen, waarin men zich afvroeg, waarom er weinig of niets in Rhenen gebeurde. Wat doet VW? En de Middenstands bond? Dit is geen critiek, we moeten iets trachten op te bouwen. Het ergste en laatste, wat ik naar voren wens te brengen is, dat de vondsten op het Frankische kerkhof in Amersfoort en later in Elburg zijn tentoongesteld, maar niet in Rhenen. Dit alles heeft mij tot nadenken gezet en ik heb me afgevraagd, als één vereniging alles niet kan, kan er dan gezamenlijk niet iets tot stand komen. Zodoende heb ik deze vergadering uitgeschreven. Er moet iets gebeuren én voor de bur gerij èn voor de vreemdeling. Niet alleen in de komende zomer, maar ook deze winter nog wat. Spreker liet vervolgens de meest uiteenlopende ver enigingen groepsgewijze de revue pas seren. Hij vroeg zich b.v. af: kunnen de sportverenigingen niet samen een groep vormen om de jeugd op te van gen; kunnen zang- en muziekvereni gingen niet samen uitvoeringen geven en in de plaats van muziekconcour sen festivals organiseren; kunnen' de wandelverenigingen niet hun best doen om ook tochten te organiseren voor uitsluitend ingezetenen; kan de Macro niet naast de motorsport wie lerwedstrijden houden, desnoods al leen voor ingezetenen; kan de midden standsbond evenals vorige jaren geen winkelweken en etalage wedstrijden houden etc.; kunnen Volière- en Aqua riumvereniging niet gezamenlijk een tentoonstelling houden; kan de bridge club geen klaverjas- en pandoeravon den voor ingezetenen organiseren; kunnen de schaak- en damvereniging niet iets doen, opdat de schakers en dammers buiten verenigingsverband worden aangetrokken; kunnen de vele plaatselijke biljartclubs niet eens pro minente spelers tegen elkaar laten uit komen; kan de brandweer, zoals voor heen, niet weer eens wedstrijden hou den en demonstraties geven; kunnen de Grebberuiters niet met medewer- ZILVEREN JUBILEUM ZINVOL GEVIERD. De Gereformeerde Kerk van Rhenen heeft Vrijdagavond in haar kapel aan de Nieuwe Veenendaalseweg, met haar leden en in tegenwoordigheid van vele vooraanstaande personen op kerkelijk- en burgerlijk terrein, op buitengewoon zinvolle wijze haar 25 jarig jubileum herdacht. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op een vertegenwoordiger van de Classis, Amersfoort, de beide wethouders der gemeente Rhenen, de heren G. v. d. Steeg en J. Boelhouder, de krasse, thans 85 jarige Em. Pred. Ds Berends, grondlegger van deze kerk, de vroegere predikanten Ds G. F. Snel en Ds L. Moesker en de weduwen van de voormalige predikanten wijlen Ds Van Dijken en Ds Horjus, de consulent Ds Van Enk van Veenendaal, de plaatselijke N.H.-predikanten Ds N. Kooreman en Ds H. v. d. Linden, ver tegenwoordigers van de kerken uit Amerongen, Veenendaal en Wageningen, de vroegere scriba, de heer A. v. d. Nadort, thans burgemeester van Grijps- kerk en verder velen, die in vroeger jaren ten nauwste bij deze kerk waren betrokken. Een abonnement op De Vallei kost slechts 95 cent per kwartaal. Op onderstaande adressen kan men abonnementen voor DE VALLEI opgeven: Agentschap Brand Tiel- Utrecht, N. V'daalseweg 5^ J. Baars, Fred. v.d. Paltshof™ M. van de Bijl, Molenstr. 37. R. van Dijk, Emmalaan 5. D. W. de Jong, ..Maison Jenny" Fred van de Paltshof 21. G. Scheffer, Molenstraat 15a. Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat 7. andere hoek van het Grebbegebied. De draagwijdte van de apparaten bedraagt 7 km, voldoende dus om er mede te kunnen werken. Na afloop van de geslaagde proef neming werden de beide zenders/ ontvangers officieel aan de kring commandant Souwerbren overgedra gen, die er met de leden van de bos brandweer mee zal gaan oefenen, teneinde straks bij een eventuele ramp er zijn voordeel mee te kun nen doen. OOK GOD LEGT GEDENK- éÊfEK OPEN! Ds. I^volten ging voor in de her denkingsdienst, die ongeveer een uur duurde. Na een kort welkomstwoord, zijn groet en zegen te hebben uitge sproken, zong de gemeente staande Ps. 48 4. De bedienaar des woords sprak zijn herdenkingsrede uit aan de hand van zijn tekst naar de Profetiën van Maleachie 3 16, luidende: „Alsdan spreken, die den Heere vrezen, een ieded tot zijn naaste: De Heere merkt er toch op en hoort, er is een ge denkboek voor zijn aangezicht ge schreven, voor degenen, die den Heere vrezen, en voor degenen, die aan Zijnen naam gedenken." Ds. Volten legde er in zijn toe spraak de nadruk op, dat op deze jubileumavond het gedenkboek niet alleen door ons mensen wordt open gelegd, maar ook door God en Hij er straks op terug zal komen. Wat ech ter gedaan is uit liefde voor Jezus houdt zijn waarde en daarom kun nen wüglkibileren. Als God in zijn gedenkWJk de dag van de kleine dingen niet vergeet, laten wij dan die dag ook vieren, aldus deze be gaafde predikant. Ten besluite van de dienst zong de gemeente, wederom staande, Gezang 29. RECEPTIE IN „IRENE". Na afloop van de dienst vond in gebouw „Irene" een receptie plaats. Het podium was feestelijk versierd met palmen, varens en late herfst- bloeiers en de wanden waren gesierd met de portretten van vroegere ambts-voorgangers, w.o. dat van Ds. W. J. Meister, die wegens familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Ds. Van Enk, consulent voor de Gereformeerde Kerk van Rhenen had hier de leiding en na zijn openings woord maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om hun felici taties aan te bieden. Als eerste spreker voerde Ds. Be rends het woord. Hij is de grond legger geweest van deze kerk. Ik gen assisteren, aldus Ds. Berends en als ik hier zou verhalen, wat ik alle maal in die dagen heb beleefd, dan zou ik om 12 uur nog niet.klaar zijn. De kern van Ds. Berends betoog be stond hierin, dat de Gereformeerde Kerk van Rhenen had gewaakt, ge beden, gestreden en gebouwd en dat zij er door Gods goedheid was geko men. We kunnen niet spreken van een grote kerk, maar wel van een groter geworden kerk, van 5 tot 300 leden. Als troost gaf hij mee, dat de kerk wel kan verdorren, maar nooit zal sterven. Hier is echter levend werk. Levend werk groeit en wat groeit, dat leeft. Namens de Classis Amersfoort bood de heer Goote zijn gelukwen sen aan. De kerk van Rhenen is al tijd het zorgenkindje van de classis geweest, aldus deze spreker, doch zij mocht evenals met een zorgen kindje in een gezin steeds de meeste liefde ontvangen. Moge het God behagen, dat de kerk van Rhe nen wordt gespaard, dan zal eenmaal het zwakke kind sterk worden en op eigen benen kunnen staan. Als vertegenwoordiger van Bur gemeester en Wethouders van Rhe nen, sprak de loco-fcmrgemeester wethouder G. v. d. Steeg. Ik heb in Uw kerkbrief kunnen lezen, aldus de wethouder, hoe Uw kerk in de loop der jaren is gegroeid en daarbij geconstateerd, dat het niet is ge weest een groei zonder strijd. Het gemeentebestuur hoopt van harte, dat U in de toekomst de gezondheid, de kracht en de middelen mogen worden geschonken, om dit mooie, opvoedende en culturele werk voort te zetten. Ds. Van Enk sprak er zijn spijt over uit, dat de Burgemeester wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Wij hadden hem zo graag in ons midden gezien, aldus spr. en wij wensen hem een spoedig en algeheel herstel toe. Ds. Van Enk sprak er verder zijn grote voldoening over uit, dat de band tussen kerk en over heid hier nog bestaat. heb als het ware bij de geboorte mo-Zie verder op ommezijde van dit 2e blad king van zusterverenigingen aantrek kelijke wedstrijden houden; kunnen de toneelverenigingen niet met behulp van de vele andere plaatselijke ver enigingen een openluchtspel opvoeren, b.v. over de onderwerpen „Inname van Rhenen" of „Cunera-legende". Ik zou zo nog door kunnen gaan, aldus de heer Menting. Als we allemaal de handen ineen slaan, kan er heel wat gebeuren. Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer in iedere vereniging dit alles eens serieus wordt besproken, er ook wat bereikt kan worden. Laat er dan straks een comité gesticht worden, met uit iedere vereniging een afgevaar digde als lid; laat dit comité gaan werken met sub-commissies, zodat ieder op zijn terrein met voorstellen kan komen en laat dit comité uit haar midden een voorzitter kiezen, aldus de heer Menting, die daarna het woord gaf aan de vergadering. De heer W. Zanen deelde mede, dat ook Rhenen straks een gedeelte van de Frankische vondsten zal krijgen. Alles naar Rhenen halen is niet moge lijk, aldus de heer Zanen, want dan zouden we een museum van 100.000,- moeten bouwen om het te kunnen bergen. De heer N. Souwerbren sprak als voorzitter en afgevaardigde van VW. Spreker begon met erop te wijzen, dat zijn vereniging met veel belemmerin gen had te maken, die men in andere gemeenten als Zand voort, Valkenburg, Emmen e.d„ niet kent. Hoog nodig is voor Rhenen een bioscoop en een ont spanningszaal, waarvan een ieder ge bruik kan maken, 's Zomers ontbreekt een badinrichting. Vele gemeenten op de Noord-Veluwe worden garnizoen plaats. Rhenen heeft het regiment „Rhenen", maar niet de militairen. Wordt hiervoor moeite gedaan? VW heeft in 1948 en 1949 getracht iets blijvends tot stand te brengen, zoals b.v. de Edese Heideweek. Dat kost veel tijd en veel geld. Bovendien is daarvoor de hulp nodig van de over heid, zoals in Zandvoort en andere plaatsen. Spreker vroeg zich af of de Nederlandse wetgeving geldt voor alle Nederlandse gemeenten, of dat deze voor de gemeenten in Nederland ver schillend is. Hoe is het mogelijk, aldus spreker, dat in andere plaatsen meer mogelijkheden zijn dan in Rhenen. Waar moeten de plaatselijke vereni gingen uitvoeringen geven, als Irene 66, per avond kost, met de nodige beperkende bepalingen. De meeste va- cantiegangers zoeken ontspanning en vertier. Slechts een enkeling de rust. En rustige plekjes zullen er genoeg over blijven. Spreker wees op de grote kosten verbonden aan een openlucht spel. Apeldoorn had deze zomer een tekort van 70.000,-. Mijlpaal Arnhem is nog een zwarte bladzijde in de ge schiedenis. We willen in Rhenen veel hebben, maar in de regel hebben we er weinig voor over. Voor de viering van nationale feestdagen, hoofdzake lijk bedoeld voor de kinderen, is haast geen geld bij elkaar te krijgen. VW heeft voor 1950 en 1951 plannen ge had, maar kon deze door belemmerin gen en financiële consequenties niet uitvoeren. Het festival van „Ons Ge noegen" ging plotseling niet door. Had den zij dezelfde moeilijkheden? Ik weet het niet. Wat VW deed was ge past vermaak. Er werd terdege reke ning gehouden met de Zondagsrust. Dat er weinig is gebeurd het afgelo pen seizoen, heeft niet aan WV ge legen. In aanliggende plaatsen gebeur de veel, overal is Rhenen aanwezig. Het geld gaat op die manier Rhenen uit! Rhenen is een plaats waar men van vertier houdt. VW, KNMB, Acro en Macro hebben wel iets geprobeerd, deze besturen namen veel risico, maar kregen te weinig steun en zijn er m.i. daarom mee opgehouden. In andere plaatsen zijn hotels, eetwinkels e.d. laat open. Niet alleen in de zomer, maar ook bij winterdag. Als dit in andere plaatsen kan, waarom dan niet in Rhenen? Een overkoepelend lichaam instellen? Goed, maar waar komen de financien vandaan? De heer Souwer bren besloot zijn betoog met de mede deling, dat WV altijd bereid is mede te werken tot meer vertier in Rhenen, voor zover het op haar terrein ligt. De heer G. J. Bleumink, secretaris van WV las een brief voor van een vreemdeling, die in Rhenen zijn va- cantie had doorgebracht. Hij was vol lof over Rhenen. en omgeving, maar vond het 's avonds een dode boel! De heer Kuiper verwonderde zich er over, dat niet VW deze vergade ring had uitgeschreven. Spr. zag gaar ne, dat VVV het initiatief over nam en met alle plaatselijke verenigingen achter zich contact op zou nemen met de gezaghebbende organen. In de stichting van een comité zag spr. wei nig heil. Begint ge met centrale op vanging van de jeugd, dan is de ellen de niet te overzien, aldus de heer Kuiper. De heer J. Nieuwenhuis vroeg of ook het gemeentebestuur om volle steun zal worden gevraagd en niet alleen de verenigingen. Verschillende verenigingen wilden iets organiseren, doch het ging niet door. De midden standsbond wilde Zaterdagavondmark- ten houden met muziek. Waarom in Wageningen wel en in Rhenen niet? De heer De Jong bracht namens de RDV en de personeelsvereniging van Hartogs R ij wielfabrieken naar voren, dat reeds in 1950 de suggestie was ge daan een algemene federatie te stich ten voor het Rhenense verenigings leven. De heer C. C. P. Wolff, voorzitter van de ACRO, was bang, dat hier een soort tweede VVV zou worden opge- Z!e verder op ommezijde van dit 2eblad

De Vallei | 1951 | | pagina 5