Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Marionetten Theater met 500 poppen voor het V.C.C. Fa. J. F. Tak 1 Van Opritschina naar MVD Een derby-dag in de Veenendaalse voetbalwereld AGENDA De Kraamhulp weer volledig Geheime Dienst (5) 25e JAARGANG VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 No. 45 Uitslag stemming in de Ned. Herv. Gemeente Voor elke gewenste zorgt OPTICIËN Hoofdstraat 118, Tel. 632 Erkend ziekenfondsleverancier Reparatie» Vlag en Billtyk Snip en Snap komen naar Veenendaal Opsporing en winning van Aardolie Wat gebeurt er in Azië? Vragen van de dag 1000ste Heipaal voor de S K F in de grond De nachtelijke inbraken Sint Nicolaas komt weer naar Veenendaal Resten van „Haymostein" bij Rhenen? Frankische vor H;ten naar Rhenen Fa. S. BOS Hoofditr. 01-03 iinmLiiiiiiiiiiiiiiii! JLlle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woningbureau Telefoon 290 BROUWER - Veenendaal Mond- en klauwzeer neemt steeds toe ernstige: aanrijding. Vee i VOORKOM. FIRMA L TELEFOON 116 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI UitgaveDRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG. DE HAAR, HEVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Wie zal zeggen, hoe oud het spelen met poppen is? In de heidense magie speelt de pop een grote rol, als kin derspeelgoed is zij ongeëvenaard, en van lang geleden dateert het, dat de volwassene de pop ging gebruiken als expressie-middel. Het meisje, dat haar poppen op „theevisite" bij elkaar brengt en de spullenbaas, die zijn ka kelbonte Jan Klaassen jammerend voor een ademloos luisterende kinder schaar laat knikken en waggelen, staan slechts, naar de technische perfectie gemeten, ver van de moderne poppen spelen af. In wezen doen zij hetzelfde: zich uiten door middel van poppen spel. De moderne poppenspeler is vaak ook maker van de pop, hij is regisseur, ontwerpt de décors en is acteur. Van daar de voldoening, die het spel geeft; de veelzijdige kunstenaar heeft niet één, maar verschillende uitingsmoge lijkheden binnen de grenzen van zijn kunstbeoefening tot zijn beschikking. Onder de poppenspelers in Neder land neemt de Blaricummer, Bert Brugman, een voorname plaats in. Ne gen en twintig jaar lang reeds ver zorgt hij opvoeringen. Zijn marionet tentheater heeft reeds 3000 voorstel lingen achter de rug. Brugman maakt zijn poppen zelf; hij heeft o.a. een nieuwe bewegingstechniek gevonden, waarop hem octrooi is verleend. Dat Bert Brugman maar niet de eer ste de beste is, bewijst wel dat hij met zijn poppen een vast medewerker is geworden bij de Televisie-uitzendingen in Eindhoven en ook reeds bij de ex perimentele televisie-uitzendingen van de laatste weken. Bert Brugman voelt niet voor een vast theater. Hij geeft de voorkeur aan enkele, tot in de perfectie afgewerkte Dinsdag werd in de Ned. Herv. Gemeente de zesjaarlijkse stemming gehouden over de vraag op welke wijze de eerstvolgende zes jaar de ambtsdragers zullen worden geko zen. Deze zesjaarlijkse stemming is -^yrgerchgevgn ingevolge de nieuwe kerkorde. De keuze moest gedaan worden tussen een vrije verkiezing door de lidmaten of een gehele of gedeeltelijke machtiging van de ker- keraad om de kerkeraadsleden te kiezen. Bij een gedeeltelijke mach tiging stelt de kerkeraad dubbel tallen, waaruit de lidmaten kiezen. De uitslag van de stemming, die in de drie kerken gehouden werd, was als volgt: Kerkeraad Lidmaten Oude Kerk 527 256 Julianakerk 583 163 Vredeskerk 605 301 In totaal werden uitgebracht 2439 stemmen, waarvan 2 blanco en 2 on geldig. De kerkeraad verkreeg hier van 1715 stemmen en de lidmaten 720 stemmen. Nu de gemeente met een meerder heid van bijna duizend stemmen voor de kerkeraad koos, zal binnen kort beslist moeten worden of de kerkeraad geheel of gedeeltelijk zal worden gemachtigd. SPOEDEISENDE WINKELIERS- VERGADERING. De leden van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijver heid" komen Vrijdagavond (heden avond) te acht uur in een spoedeisen de vergadering bijeen in Hotel de Korenbeurs, teneinde de komende Sint Nicolaasactie te bespreken. ZUSTER H. A. VAN ZWEEDEN. Mejuffrouw zuster Van Z weeden heeft per 1 November j.l. ontslag ge nomen als wijkverpleegster van het Groene Kruis. Zij gaat thans naar 't Gooi. Ongetwijfeld zullen vele Groene Kruis-patiënten haar erg missen! ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Veenendaal. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmorgen 8 uur al leen voor zeer dringende geval len Dr. Pilon, Kerkewijk, Tel. 874. Ederveen. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr. de Waard, Tel. K 8387-200 De Klomp. Elst-Amerongen. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. van Ommeren, Eist. repertoire-nummers. Zijn nieuwste op treden is nu een muziek-programma: een romantisch komisch stuk. Tekst van Tom Bouws, muziek van Johannes Röntgen. Het verheugd ons daarom te kunnen mededelen dat dit Marionettentheater naar Veenendaal komt en wel op Don derdag 15 November in Eltheto. Wij zullen dan kennis kunnen maken met dit uitzonderlijk goede poppenspel. Op- gevoesd zal worden een Biedermeijer- zangspel: „Het oude lied", 'n Char mante geschiedenis van twee jonge mensen die na allerlei verwikkelingen elkaar vinden. Muzikaal, geestig en voor ieder bevattelijk. Na de pauze volgt een romantisch familiestuk in bijzonder schilderachtige décors: „Ge- noveva van Brabant". Voorwaar een programma, zoals maar zelden geboden wordt en wij wensen de initiatiefnemers: Het Vee- nendaals Cultureel Centrum veel suc ces. Voor verdere bizonderheden ver wijzen wij naar de circulaire in dit nummer ingesloten. Het mannenkoor „De Veenzangers", dat nog kortgeleden zo van zich heeft doen spreken wegens het wel zeer bi zonder geslaagd concert tijdens de her denking van het 25 jarig bestaan van dit koor, vraagt opnieuw bizondere aandacht. In het kader van het 25 jarig jubi leum gaan de Veenzangers op 8 De cember een feestavond organiseren in de grote zaal van het gebouw aan de Eikenlaan. Op deze avond wordt ook gezongen door de „Veenzangers". Maar wat deze avond stellig nog meer zal inslaan is het optreden van de dames „Snip en Snap" in hoogst eigen persoon en van hun gezelschap. INLEG EN UITBETALING SPAAR BANK VEENENDAAL EN OMSTREKEN. In de maand October werd bij de Spaarbank Veenendaal en Omstre ken ingelegd 66.029.05 en terug betaald f44.626.37. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg deze maand 72. De Zaterdag van morgen is een derby-dag voor de Veenendaalse voet balwereld. Niet minder dan drie plaatselijke wedstrijden staan op het pro gramma, n.I. VeenendaalDOVO, MatjanN.V.V. en GVVVTriangelboys. Het lijkt ons financieel voor de betrokken verenigingen niet erg bevor derlijk en het is voor de voetballiefhebbers eigenlijk te veel van het goede. Do grootste belangstelling gaat na tuurlijk uit naar de ontmoeting Vee nendaalDOVO, welke wedstrijd te half vier aan de Bergweg wordt ge speeld. Een voorspelling te geven over een vermoedelijke uitslag is bij dit soort wedstrijden zeer moeilijk. Vol gens de ranglijst heeft DOVO de beste papieren, want zij kan deze eerste helft der competitie afsluiten met de bo venste plaats als zij deze ontmoeting weet te winnen. Veenendaal draagt de rode lantaarn. Twee uitersten ontmoeten elkaar. Maar bij een derby spelen andere fac toren een zeer belangrijke rol. Bij ,voet.hal on yooTal bij derby's kan de bal soms raar rollen. Een spannende Dinsdagavond a.s. wordt in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat een lezing gehouden en een geluidsfilm vertoond over het actuele onderwerp „De op sporing en winning van aardolie". De Bataafsche Petroleum Maatschap pij biedt deze avond aan de afdeling Ede van de Christelijke Onderwijzers vereniging aan. Alle belangstellenden, ook leerlingen van het M.O., Nijver heidsonderwijs en ULO zijn er wel kom. De toegang is gratis. Op Vrijdagavond 23 November komt dr. Ozinga naar Veenendaal om te spreken in het gebouw „De Kegelbaan". Als onderwerp heeft dr. Ozinga: „Wat gebeurt er op 't ogenblik in Azië". Deze openbare avond staat onder auspiciën van de A.R. Kies vereniging in Veenendaal. 25 JAAR GEMEENTE-ONTVANGER VAN VEENENDAAL. De heer A. J. Beekman, herdacht op 1 November j.l. het feit, dat hij 25 jaar in dienst der gemeente Vee nendaal werkzaam is als gemeente ontvanger. In 1926 aanvaardde hij deze functie, nadat hij in Delft werk zaam was bij de afdeling Registra tuur. De heer Beekman heeft zich in deze 25 jaren als een uiterst be kwaam en humaan ambtenaar ge toond. Wegens familie-omstandigheden heeft de jubilaris zich aan een hul diging onttrokken. Door B. en W. en door het gehele gemeentepersoneel werd een kofferschrijfmachine en bloemen aangeboden. Dinsdag 13 November: (In „Eltheto") Geluidsfilm en lezing over opsporing en winning van Aardolie van ff de Bataafse Petr. Mij. Donderdag 15 November: (In „Eltheto") 8 uur Bert Brugmans Marionetten The- f| ater voor het Veenendaals M Cult. Centrum. Vrijdag 16 November: (In KI. zaal „Eltheto") 8 uur Oprichtingsvergadering van g een Chr. Hist. Unie-jonge- rengroep. Zaterdag 17 November: (In geb. aan de Eikenlaan) Bonte avond van V.V. „Vee- 1| nendaal" met medew. van g Kamiki Hawaiians en de to- ff neelgroep „N.A.O." strijd is dus zeker te verwachten, daar beide poegen zeer groot belang bij een overwinning hebben. Laten we vol staan met cle wens uit te spreken, dat het een faire wedstrijd zal worden en dat de wedstrijd een propaganda voor het voetbal spel genoemd mag worden. Dan kan ook de verlie zer nog winst uit deze strijd boeken. Ook bij de ontmoeting Matjan N.V.V. is de strijd geheel open. Wel licht dat eigen terrein hier een woord je mee gaat spreken. Ook bij de ont moeting GVVVTriangelboys zijn wij geneigd de thuisclub als de beste kans hebber te noteren, maar ook hier zal h°t aan spanning wel niet nnt'--roV".\ Tenslotte staat dan nog een vierde wedstrijd in Veenendaal op het pro gramma n.I. de Merino's tegen Barne- veld. Wij zien hier helaas voor de Merino's geen enkel winstpuntje in. De Christ. Hist. Unie in Veenendaal gaat in de komende weken grote acti viteit ontplooien. Deze activiteit be staat o.m. in het organiseren van twee openbare bijeenkomsten in het gebouw „Eltheto". De eerste bijeenkomst vindt plaats op Vrijdagavond 16 November in de kleine zaal, waar in 't bizonder de jongeren van 16 tot 35 jaar worden verwacht om dan te komen tot de op richting van een C.H. Jongerengroep. Donderdagavond 22 November komt het tweede kamerlid Mr Dr J. J. R. Schmal spreken in de grote zaal van Eltheto, met als onderwerp, „Vragen van de Dag", waarbij vooral de mid denstandsproblemen zullen worden be handeld. Het heiwerk van de in aanbouw zijnde fabriekscomplexen van de SKF is bijna gereed. Een van de twee heimachines, de z.g. Engelse, is reeds klaar en wordt thans gedemonteerd en weer naar elders vervoerd. Gistermorgen was men zo ver dat de 1000ste heipaal de grond werd in geslagen en over ruim een week denkt men er ook de laatste van de 1075 palen te slaan. Dezer"dagen wordt ook een begin ge maakt met het verdere funderings werk. Na de serie inbraken en pogingen tot inbraak in onze omgeving de laat ste weken, voelt menigeen zich bij het naar bed gaan niet steeds behaaglijk meer. Het inbrekersgilde werkt im mers meest in 't nachtelijk duister. De politie doet natuurlijk al het mo gelijke om er de liefhebberij voor deze heren af te halen en een zeer belang rijke factor bij het bestrijden van der gelijke praktijken is de medewerking en een juist handelen van de inwo ners. Allereerst dient ieder te zorgen voor goede afsluiting van zijn woning. Hoort men 's nachts onraad, dan voorzichtig en onmerkbaar polshoogte nemen, vooral geen licht op steken. Bij eventueel ongewenst bezoek de „heren" in de gaten houden en zo ge ruisloos mogelijk de politie kennis geven en waar mogelijk direct num mer 356 of 441 opbellen. Niet 2 dagen wachten met kennis geven aan de politie zoals dat nog vo rige week is voorgekomen en waarbij bleek dat een inbraak werd voorbe reid. Met dergelijke medewerking kan de politie natuurlijk niets doen. i De Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" heeft bericht ontvan gen, dat Sint Nicolaas met twee zij ner knechten op Zaterdag 1 Decem ber weer een officieel bezoek aan V wCT... iitLïïil 4al brengen. De Winke lier svtSreniging heeft het plan Sint Nicolaas weer een grootse ontvangst te bereiden. 30 BEKEURINGEN IN EEN WEEK. Op 't ogenblik houdt de politie een zeer strenge controle op de verlichting van rijwielen. Dit vooral in verband met het late aangaan van de straat verlichting. In een week tijds werden alleen voor de hier bedoelde verkeerswet overtredingen ruim 30 bekeuringen uitgedeeld. VARKENSHANDEL. B. te Overberg had aan H. varkens geleverd, doch H. had uit eigen be weging een bedrag van de koopsom ingehouden met de bewering dat de varkens te kort van te voren waren gevoerd. B. liet het er niet bij zitten. Door de Kantonrechter te Amersfoort werd H. na een langdurig proces veroordeeld tot betaling van het ingehouden be drag plus kosten. Velen, en met name de belangheb benden, zullen geweten en ondervon den hebben, dat er in Veenendaal in de afgelopen tijd een en ander ont broken heeft aan voldoende gediplo meerde kraamhulp. Thans is het bestuur van ons Groene Kruis gelukkig in staat te kunnen me dedelen, dat voortaan weer aan alle aanvragen kan worden voldaan! De twee wijkkraamverzorgsters, mej. Verweij en mej. v. d. Haar, zijn na een langdurige ziekte, weer volkomen geschikt voor het werk en zij zijn, in dien verlangd, weer aanwezig bij de geboorte en zij nemen weer de ver zorging van moeder en zuigeling op zich enwel tweemaal per dag gedu rende 10 dagen. De huisartsen bezitten formulieren, door welke de wijkkraamverzorgsters kunnen worden besproken. Mej. Ver weij werkt in het noordelijk deel van Veenendaal en mej. v. d. Haar heeft de zuidelijke helft voor haar rekening. Ook het „kraamcentrum" werkt weer volop. Aan dit kraamcentrum zijn als ge diplomeerde kraamverzorgsters ver bonden de dames v. d. Broek, Nieboer, Vrieling en Eggink. In December komt er waarschijnlijk nog een vijfde kraam verzorgster bij. Daarbij is voorlopig mej. Wessels nog aanwezig als reserve. De kraamverzorgsters van het kraam centrum verzorgen naast moeder en kind óók het hele gezin, <^us zij zijn 10 dagen in dit gezin aanwezig, zo no dig ook 's nachts. Hulp van dit kraam centrum kan worden verkregen via de Dinsdag werden bij „Heimerstein" op ongeveer 3% m diepte resten ge vonden van zgn. Jacoba-kannetjes. De oudheidkundige vondst bleef daar ech ter niet bij, want er kwamen ook enorme stenen naar boven, alsmede een tweetal dakpannen. Deze waren van typisch makelij. Ze hadden eer afmeting van 15 x 24 cm en waren eer weinig gebogen. De kleur was ro Dit alles wijst er op, dat er in de oui heid op „Heimerstein" een kaste moet hebben gestaan, waarvan in Cuneralegende reeds spyakb is, nam*, lijk het slot „Haymostein", de woon plaats van Koning Haymo. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de oudheidkundige vondsten van het Frankische grafveld op de Donderberg, naar allerwaarschijnlijk heid volgend jaar in Rhenen tentoon gesteld zullen worden. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. Iwan de Verschrikkelijke, de Russische despoot, stichtte reeds een spionnage- afdeling, de Opritschina, die leger en burgerij in toom moest houden. Later viel die taak ten deel aan Benckendorffs Gendarmerie, onder Nicolaas II werkte de Ochrana. Maar toen de Bolsjewisten het heft in handen kregen, gebruikte Lenin ter stond de Tsjeka als instrument om zijn gezag te handhaven. Onder de named Gpoe, NKVD en MVD is de Russische geheime dienst, eens het werktuig van despotische Czaren, tot op de huidige dag blijven bestaan. Nicolaas I, Czaar aller Russen, was een somber, wantrouwend en heerszuchtig man. Zijn voorganger, Napoleons grote tegenstander Ale xander I Romanoff, hield er libe rale denkbeelden op na. Nicolaas moest daarvan niets hebben. Toen dan ook een groep, bekend als de Dekabristen, bestaande uit officieren en intellectuelen, via een opstand probeerde de liberale gedachte te doen zegevieren, zorgde Nicolaas er voor, dat die opstand met ijzeren hand werd onderdrukt en vele De kabristen eindigden him leven aan de galg of in Siberië. Dat zoiets kon gebeuren, veront rustte Nicolaas en hij besloot zijn Russen goed in de gaten te laten houden. Hij wist zijn mensen goed te kiezen. Zoals hij eens een huzaren officier had benoemd tot president van de Heilige Synode, omdat deze, die zijn huzaren zo goed wist te dril len, ook met „monniken en papen" wel raad zou weten, zo koos hij zich thans Graaf Benckendorff en be- iiuiiiitniiitiiimiiiiiiiiiiifm.iiiiiiiiifmiirtirF Beëdigd makelaar en taxateur. lastte hem met het commando over een nieuw op te richten corps, de Gendarmerie. Rowan vertelt in zijn standaard werk „History of Secret Service" hoe Benckendorff, ter audiëntie gaande bij zijn keizerlijke meester, probeerde van deze enkele nadere instructies los te krijgen. Maar Ni colaas trok met theatraal gebaar een hagelwitte zakdoek uit zijn zak en bood die Benckendorff aan. Droog de tranen der verdrukten sprak hij en moge uw consciëntie even blank blijven als dit linnen. Waarop, zoals Rowen ironisch op merkt, Benckendorff die aan een half woord genoeg had, terstond begon zorg te dragen voor een grote schare verdrukten en een niet te stelpen tranenvloed Wanneer deze geheime politie macht aan het werk gaat, draagt dat werk het stempel van de bureau cratie. In politieke processen ge schiedde steeds de gehele rechts pleging schriftelijk, de beklaagde kreeg noch zijn aanklager, noch zijn verdediger te zien. Dit bracht na tuurlijk geweldige vertragingen en een nog geweldiger papierlawine leidster, zuster S. Valk, die daartoe elke Donderdagmiddag van 34 uur zitting houdt in het Wijkgebouw, Ker kewijk 30. Uiteraard hoopt het bestuur, dat de thans aanwezige kraamhulp met ge diplomeerde kraamverzorgsters een eind zal maken aan de beunhazerij van die jonge vrouwen, die zonder enige bevoegdheid nochtans menen deskun dige hulp te kunnen verlenen aan kraamvrouwen. De kraamhulp is in Veenendaal dus weer geheel volledig en de capaciteit van de beide instellingen is weer zo groot, dat weer ruimschoots van deze zeer nuttige instellingen gebruik ge maakt kan worden. Het aantal gevalLén van mond- en klauwzeer dat in orize omgeving steeds groter wordt, is in Veenendaal geste gen tot acht. t, is ia Mevr. v. O. r.an de Kerkewijk reed op de fiets he t tuinhek uit. Een na derende auto kon haar hierbij niet meer ontwijke n en reed haar aan. Vrij ernstig gewont J werd mevr. v. O. naar het Julianazij ^kenhuis^Avergebracht. ri et er te met zich mee en stempelde ook het werk der geheime politie. De agenten van deze dienst heb ben het dan ook buitengewoon druk met het schaduwen van allerlei „verdachte" personen. De kleinste kleinigheid ontsnapt niet aan hun aandacht. Men weet in welk costuum de aldus geschaduwde des morgens zijn woning verliet, met wie hij heeft gepraat, in welk huurrijtuig hij heeft gereden en in welke winkel hij sigaren heeft gekocht. Niemand, die niet het risico loopt, dat op een goe de dag de spionnen van de geheime politie zijn gangen volgen en op een kwade dag de aanzegging krijgt om binnen vier en twintig uur naar een onherbergzaam plaatsje in Siberië te vertrekkenals hij niet zonder vorm van proces wordt opgepakt en ondergebracht in de beruchte duis tere en vochtige kazematten van de Peter: en Paulsvesting, die bij vloed onder water lopen Nicolaas I heeft, dank zij of on danks deze activiteit van zijn ge heime politiemacht, zijn leven op zijn bed kunnen beëindigen, maar zijn opvolger Alexander II, bekend als „de bevrijder der Lijfeigenen" moet van al dit ondergrondse gedoe niets hebben. Hij probeert het zonder ge heime politie. Maar hij wordt het slachoffer van zijn liberale denk beelden. De verdrukte Polen zien ook in hem de tyran en plegen een aanslag. De kozakken van zijn es corte vallen dood en gewond ter aarde. Alexander stapt dapper uit zijn rijtuig om te zien hoe het met zijn soldaten gaat. Dan valt hij zelf. Zijn opvolger heeft zijn les ge leerd en verdubbelt meteen de ac tiviteit der geheime politie en dan komt de Ochrana, de geheime staats politie in actie, die vooral berucht is geworden door het veelvuldig ge bruik van agents provocateurs. In het Keizerlijke Rusland vindt men dan in alle steden de gehei me revolutionaire genootschappen, waarin vooral de studenten een grote rol spelen. (Zie varder 2e blad) op het offer, dat de gesneuve. twee wereldoorlogen gebracht ben. Juist in deze tijd van onrus nieuwe oorlogsdreiging is het g en nuttig bij dit laatste een ogenb stil te staan. Wij hebben daartoe ook gelegen heid op Klaproosdag, morgen 10 November, als wij met onze gedach ten vertoeven bij de Geallieerde militairen, die voor onze vrijheid vielen en die in onze bodem hun laatste rustplaats gevonden hebben. Terwijl wij leven en profiteren van de vrijheid, die zij voor ons bevoch ten hebben, liggen deze doden thans eenzaam en ver van hun dierbaren op de vele militaire- en burger-be graafplaatsen van ons land. Er is maar weinig wat wij kunnen terug doen voor het grote offer, dat zij brachten. Wij kunnen de graven der gesneuvelden adopteren, er bij voor komende gelegenheden bloemen op leggen en brieven met woorden van troost en dankbaarheid schrijven aan de nabestaanden in verre lan den. Maar troostrijker voor deze ouders, vrouwen en verloofden is het een persoonlijk bezoek te kunnen brengen aan het graf van hun dier bare overledene, met eigen ogen de goed verzorgde rustplaats te zien, de overtuiging mee te nemen, dat hun zoon, man of verloofde niet vergeten wordt in het vreemde land, waar hij zijn graf vond. Morgen 10 November wordt het Nederlandse volk in de gelegenheid gesteld door het kopen van een Klap roos bij te dragen tot het prachtige, menslievende werk, dat uniek in de wereld is. Steeds weer komen nieuwe aanvragen binnen om een bepaald graf te bezoeken; alleen reeds sedert het begin van 1951 is aan bijna 1100 van dergelijke ver zoeken voldaan. En alleen Uw mild dadigheid op Klaproosdag zal het mogelijk maken om ook volgende verzoeken in behandeling te nemen. Collectanten voor dit mooie doel, kunnen zich nog melden ter ge meente-secretarie, afdeling sociale zaken. STJFHE/D^Efï QHEUMATIEK doo^/udofooqari fan

De Vallei | 1951 | | pagina 1