Hartige woorden in Rhenense raad ^Qijdend ^YYlyóterie Bewaar Uw niet thyis, Veenendaal I Bloemen uit Eist Ederveen Renswoude Marsepein, Le Chocoladpre poppen enz. RanVcMa&keAij, BEP en Staven. rs en Speculaas- V. KESTEREN rWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 No. 48 Voetbal-programma AZAhEAs t BEGO 1 Opgemaakte V AA fYCLAMEN S EN BAKJES Fa A. P/v. Ginkt LORA- - VEENENDAAL NutsSpaorbank FEUILLETON Voor de a.s. Sint Nicolaas zijn wij DOET WONINGBEDRIJF AAN BEUNHAZERIJ B. EN W. WETEN NERGENS VAN. EEN VIERDE STEMBUREAU IN RHENEN-STAD BEGROTING 1952 SLUITEND. Dinsdagavond kwam de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen om een zeer uitvoerige agenda af te werken. Wegens ziekte was met kennis geving afwezig de heer J. van Laar. De Voorzitter dankte in zijn openingswoord de raad voor de belang1- stelling betoond tijdens zijn ziekte tengevolge van het auto-ongeval. De heer M. C. v. d. Berg was als nestor de tolk van de gehele raad, toen liij zich in een persoonlijk woord tot de voorzitter richtte. Dit is dan de eer ste vergadering na uw ongeval, aldus de heer v. d. Berg. Wij zijn God dank baar dat hij uw leven heeft gespaard en wij hopen, dat u nog lange tijd uw krachten aan onze gemeente zult mogen geven. Daar ingevolge de voorschriften elk stemdistrict slechts ten hoogste 1000 kiezers mag omvatten, besloten B. en W. in Rhenen-stad voortaan een vier de stembureau in te richten in een vertrek van de landbouwhuishoud- school. Dit stemdistrict omvat voorna melijk Vreewijk. Een verzoek van P. V. om vergoeding van reiskosten ing. de l.o. wet voor zijn leerplichtig kind werd op grond van de bestaande regeling slechts voor 50 ingewilligd. De heer J. v. Dijk (PvdA) was het met de re geling niet eens. Hij vond deze onbil lijk en niet toereikend. De heer Klaas- sen (CH) sloot zich bij de heer v. Dijk aan. Ook wethouder Boelhouder was voorstander de regeling te herzien, waartoe werd besloten. Naar aanlei ding van het verzoek van het raadslid Klaassen legden B. en W. aan de raad alle stukken over, betrekking hebben de op het door genoemd college in 35 gemeenten ingestelde onderzoek naar het aantal arbeiders van publieke wer ken in bedoelde gemeenten met een ambtelijke samenvatting van de secre taris en een rapport van de gemeente architect. B. en W. hadden aan deze stukken niets toe te voegen, alleen werd opgemerkt, dat eerlang zes ar beiders de dienst met pensioen zullen gaan verlaten. Na deze afvloeiing, al dus B. en W., nemen wij aan, dat het aantal gemeente-arbeiders dan niet meer te hoog zal zijn. Dit te meer, waar de gemeente zich uitbreidt. De vorige conclusie van B. en W. was, dat het aantal arbeiders in Rhenen hoe wel aan de hoge kant toch niet ab normaal hoog kan worden genoemd. De voorzitter deelde ten overvloede nog mede, dat de Raad geen voorstel len meer zullen bereiken tot het in vaste dienst aanstellen van personeel. De heer Griffioen (AR) was vol lof voor de werkwijze van het personeel en de arbeidsverdeling. Doch dat neemt niet weg, aldus deze spr., dat er mo menteel een overcompleet bestaat. Hij stelde voor vóór 15 Maart vijf arbei ders te ontslaan. Een arbeider wordt „vermoord" door hem in dienst te hou den zonder dat er werk voor hem is. De voorzitter wees erop, dat we niet te doen hebben met een werkverschaf fing. Er is altijd genoeg werk aanwe zig. Zódra de kapitaalstoestand iets ver beterd, komt er nog veel meer. Het voorstel van de heer Griffioen kon de voorzitter niet begrijpen. Bij ontslag deze mensen toch aan sociale zorg en kost het ons net zoveel. Ik ben ervan overtuigd, dat er reëel werk aan- weizg is. Wethouder G. v. d. Steeg (Gem.Bel.) vond het een slecht voor beeld voor het particuliere leven nu arbeiders te ontslaan. Ook hij noemde vele werken die nog op uitvoering wachten. De voorzitter wees op het gevaar jonge krachten te ontslaan, hetgeen veroudering van de ploeg ten gevolge zal hebben. Wethouder Boel houder (PvdA) vond het onverant woordelijk nu er even een moment is van iets geringer activiteit, meteen J. van Dam. Tot leden van het bestuur voor sociale zorg werden gekozen de heren J. Hovestad, P. C. Kapaan en Joh. Hendrikse, alsmede Zr. G. H. Feitsma. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd voor Achterberg de heren J. D. van Gelderen, A. M. v. d. Waal, M. Laros, T. v. d. Scheur en D. D. van Eldik. Terugkomende op een reeds eerder genomen besluit werd in ver band met ziekte de heer W. C. Pieters benoemd tot waarn. beheerder bij het gem. woningbedrijf. WERING VAN HINDERLIJKE GELUIDEN. In de politieverordening komen geen bepalingen voor tot wering van hinder lijke geluiden vanaf openbare wegen of daaraan grenzende percelen. B. en W. brachten naar voren in hun prae- advies, dat het gewenst is het hoorbaar maken van muziek in de buitenlucht anders dan met vergunning van de bur gemeester, te verbieden. De heer Men- ting was huiverig van het artikel, zoals het in de concept-verordening was ge redigeerd. Er kan naar willekeur mee gehandeld worden. Hij deed het voor stel de bepaling op te nemen, dat het geluid op een afstand van 100 m niet meer hoorbaar mocht zijn. De voorzit ter zette uiteen, dat de bedoeling van de bepaling is, eerst bij excessen in te grijpen, en het schallen uit de verte op te vangen.*De heer Klaassen was het er niet mee eens. Ik weet een ge val, aldus spr., dat een inwoner iedere avond z'n radio in de vensterbank van het open raam zet, zelf in de tuin gaat zitten en de hele buurt ernstige hinder bezorgt. Er ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling over dit „vraag stuk". De heer .Griffioen vertrouwde Boelhouder, er niet één rechts raadslid van een lid van onze raad, dat de 8- bovendien af, of dit niet uitsluitend be trekking had op de huizen van de GEB-Rotterdam die inmiddels al ge reed waren gekomen. Destijds heb ik gevraagd, aldus spr., op 't uitbreidings plan terreinen voor zomerhuisjes aan te wijzen. Er kwam toen verzet tegen. De voorzitter achtte de nieuwe bepa lingen wel nuttig, daar B. en W. t.z.t. altijd nog met voorstellen als door de heer Klaassen bedoeld, kunnen komen. Met algemene stemmen werd de bouw verordening op dit punt aangevuld. Het werkelijk uitgegeven bedrag ing. art. 55 l.o. wet 1920 werd als volgt vastgesteld: voor het gewoon lager on derwijs op 18.179.22; voor het vglo op 3303.59 en voor het u.l.o. op 6143.01. Het over 1950 beschikbaar gestelde bedrag op: 13896.96 voor het gewoon lager onderwijs Q^| 2810.50 voor het vglo en op 4899l^voor het ju.1.0. EEN STUDIEFONDS. Reeds enige malen werd de wense lijkheid geuit een gem. studiefonds in het leven te roepen. B. en W. kwamen nu met het voorstel dit punt bij veror dening te regelen. Het fonds heeft ten doel jongelui financieel daartoe niet in staat, door het verlenen van geldelijke steun in de gelegenheid te stellen on derwijs te volgen. Iedere studietoela ge, die slechts aan uiterst begaafden kan worden verleend, zal in het alge meen niet meer mogen bedragen dan 500 per jaar. Het ligt in de bedoeling hët fonds te voeden door een jaarlijkse donatie van de geijieente, waarnaast getracht zal worden hiervoor bij de burgerij belangstelling te wekken. Daarnaast stellen B. en W. voor een commissie van advies in te stellen van 5 leden, met als,, voorzitter de burge meester, en o.a. een raadslid. Eerst kwam het voorsteek zodanig in behandeling. De heer Kleien vroeg zich af of deze materie niet meer op de weg van rijk of provincie ligt. Dit moet landelijk geregeld worden. Bo vendien vond hij de terugbetalings clausule zeer onsympathiek. De voor zitter was het met de heer Klaassen eens, dat het beter ware wanneer rijk en provincie dit regelden. Anderzijds zag hij deze maatregel als een staaltje van burgerzin en daar slechts over be perkte geldmiddelen kap worden be schikt, zal de terugberéfing onvermij- is, dat zich iets van het onderwijs aan trekt! De wijze, waarop de heer Boel houder thans deze zaak gaat behande len, aldus de heer Griffioen, kan ik niet sympathiek vinden. Hij moet niet warm lopen; benoem voor de heer Menting een ander persoon. Wethouder Boel houder herhaalde de woorden van Griffioen, dat deze de politiek niet in de commissie wenste te brengen. Ik vraag me af, aldus spr., of hij wel weet wat politiek is. Omdat de heer Men ting socialist is, moet er een rechts raadslid in komen. De heer Griffioen verweet wethouder Boelhouder er van politiek te bedrijven. De voorzitter wees op de culturele commissie, waar in twee rechtse raadsleden zitting heb ben en één links. We hebben nu ge zorgd, dat alle stromingen vertegen woordigd zijn, hoewel ik me niet ver zet tegen een rechts raadslid. De heer Menting merkte hierna op: „Ik ben ook Hervormd!" Wethouder Boelhou- deuiffacht de zo juist gekozen woning- co^Hissie naar voren, waarin slechts 1 links raadslid zitting heeft. De heer Klaassen herinnerde er aan, dat hij vo rig jaar juist zeer veel daarover naar voren had gebracht. Er werd toen nog urige werkdag voorstaat, opgeschil derd. De voorzitter wees de aanmer king „schoorsteenvegen" van de hand, daar de bewoners daar zelf voor moe ten zorgen en de gemeente er niets mee te maken heeft. De mensen zijn Veenendaal speelt morgenmiddag de thuiswedstrijd tegen W.H.C. Als vrij het te doen of te laten, en zij kun- de geel-blauwen nu eens wat meer nen dat opdragen aan wie ze willen. aandacht aan de afwerking van hun De heer Klaassen bestreed de woorden aanvallen zouden denken, is het heel van de voorzitter door op te merken, onmogelijk) dat nu de tjes dat het hier georganiseerd vegen be- r m Veenendaal blijven, trof, opgedragen door publ. werken of noVO eaat naar Nunsneet Pn woningbedrijf. De voorzitter herhaalde 'krij t daar een zeer moeillJ£e taak dat van gemeentewege geen opdracht Want om Nunspeet in eigen huis een was verstrekt. Van het auto-schilderen nederl t t brengen is tot nu wist de voorzitter evenmin iets af. t noe eeen enkele oluh eelnkt Wethouder Boelhouder bracht in her- Zelfs nog geen enkel tegendoelpunt op hun veld ge- t i en - i T-.- tolereerd. Het liikt ons toe, dat min- hlf.uurwaren ePre8Sktar. één record van N"nspeet ^u- In bij de huurders verzet opgewekt, al dus spr. Nu hebben zij de heer Pleijler gevraagd het te doen. Dat de prijzen voor schoorsteenvegen landelijk zo hoog zijn vastgesteld, noem ik een schandaal. Het tweede geval was de heer Boelhouder niet bekend. Wanneer dat voorgevallen is, is het niet in de haak, aldus spr. De heer C. Keijman 00ooooo000ooooooo00ooooon°(,0|>ooooo##ooo0o®0oooooc Het meest gewatrdeerd 99' inf^icolaas geschenk. GEHEEL^OT UW fX^NST 0OOOOOOo00oO^ »oo0000oOoooo°oe>o®o0000ooc OOOOOOOOÖ profiteery van de de e0r dan 100 ar spaarders reeds jaar aan biedt. »PolderhnU«/- Hoogstraat 19 Geopend: dalgelijks 9-12 72 u. en 2-4 uur.\ Zatérdag 9-1272 uur. v/ijdagavond ^-8 uur dat de politie geën misbruik zou ma ken, doch vond een afstand van 25 m voldoende. De heer Klaassen zou graag zien, dat het onzinnig gedoe van de wandelverenigingen, die 's avonds met slaande trom de stad doortrekken en alle kinderen wakker maken, even eens onder deze verordening zou kun nen worden tegengegaan. De heer Griffioen bevreemdde het, dat destijds bij de behandeling van de verordening op los-lopende honden, door de heer Menting geen bezwaren van gelijke aard naar voren waren gebracht. De heer Menting wees de heer Griffioen erop, dat hondjes niks met muziek te maken hebben. De heer Kerkstra wilde het proberen met deze bepaling en bij inkomende klachten van bewoners de zaak maar weer intrekken. De heer Van Viegen wilde evenmin een limiet van 100 m stellen, want ook in Eist kon spr. hinderlijke gevallen aanwijzen, in het bijzonder voor kerkgangers op Zondagen. De heer Griffioen liet zijn eis van 25 m vallen en stelde voor he lemaal geen afstand te noemen. De heer Menting zei tenslotte: „Ik zal van 100 m 80 m maken, maar verder wil delijk zijn. De heer Klaassen verzet zich er niet tegen, wanneer er geen andere mogelijkheden zijn te vinden. Er zal echter een strenge selectie on der de in aanmerking komende candi- daten moeten worden toegepast. Zo wel wethouder v. d. Steeg als wethou der Boelhouder drongen er bij de Raad op aan dit voorstel te steunen, waarna het ook met algemene stemmen werd aanvaard. De samenstelling van de commissie van advies, leverde meer moeilijkhe den op. Het voorstel luidde hierin te benoemen de heren J. Menting, G. Anema, B. Stegeman en T. Hartogh Jr. De heer Klaassen vroeg zich af, waar om alleen maar een raadslid van links werd voorgesteld. Om de schijn te voorkomen stelde hij voor óf geen raadslid te benoemen óf zowel één van links als van rechts. Tegen de persoon van de heer Menting had spr. geen en kel bezwaar. De voorzitter wees de heer Klaassen erop, niet naar links, noch naar rechts te hebben gekeken bij de samenstelling. De heer Menting s raadslid (VW.WA V* f vv>4 ^^Whppft g0_ ik niet gaanHet voorstel van B. en toond voor het onder wij s^^feth ouder W. met het amendement-Mentmg, Boelhouder was het met de voorzitter was genoemd, omdat hij altijd zeer veel belangstelli| werd in stemming gebracht en met 8 voor en 4 tegen aangenomen. eens en waarschuwde de commissie niet onevenwichtig te maken. De heer maar personeel te ontslaan. Ook de wethouder wees op het gevaar van on dersteuning. De heer Menting vroeg zich af of voor een eventueel ontslag waarvan hij tegenstander is wel goedkeuring zou worden gekregen. De heer Klaassen noemde de zaak on bevredigend. Het doet me prettig aan, aldus spr., dat mijn opinie, namelijk dat er te veel arbeiders in dienst zijn, wordt onderstreept. Is er meer werk dan voorheen, aan de andere kant ge beuren er dingen die niet hard nodig zijn, zoals bomen opsnoeien bij parti culieren. Ik stel vast dat we met een onaangename erfenis zitten. We moes ten hier het mes inzetten, maar we zijn er huiverig voor. Ik zal het toch op prijs stellen, wanneer de volle capaci teit van de mensen in hun werk naar voren komt. De voorzitter was het niet bekend, dat bij particulieren bomen werden gesnoeid. De heer Klaassen verduidelijkte, dat dit onder andere was geschied bij bomen van het raads lid Kerkstra. De voorzitter begreep, dat dit niets anders kan zijn dan een vergissing in verband met overdracht van plantrecht. Ik kan me begrijpen, aldus spr., dat Gemeentewerken wel eens vergissingen maakt. Er zullen be paald geen kaartjes op de bomen han gen! Tenslotte waren de beraadslagin gen zover gevorderd, dat slechts één arbeider voor ontslag in de termen zou vallen en werd door geen der aanwezi ge raadsleden het voorstel van de heer Griffioen ondersteund, zodat men het met de gedragslijn van het college eens was, met Griffioen tegen. BENOEMING WONINGCOMMISSIE. Onder dankzegging voor het vele werk in het afgelopen jaar verricht, werden wederom in de woningcommis sie gekozen de heren J. Menting, W. A. v. Hoogdalem, D. Meijer, G. Hooijer en HET BOUWEN VAN Griffioen voelde voor het voorstel van ZOMERHUISJES. Vervolgens kwam het voorstel van B. en W. ter tafel om in de bouwver ordening bepalingen op te nemen met de heer Klaassen, eveneens om de schijn weg te halen. Wethouder Boel houder bracht in het midden, dat er juist op die manier een politiek tintje betrekking tot het bouwen van zomer-jaan zou worden gegeven. De heer huisjes. Dhr Klaassen noemde de bouw-|Klaassen bleef zich afvragen, waarom verordening enerzijds opgeschroefd;maar één raadslid werd voorgesteld voor zomerhuisjes, doch vroeg zich van links. Omdat, aldus wethouderjman, aldus de heer Klaassen de auto wel zoveel critiek geuit, als wan- (PvdA) was het eens met de heer van 26 va*Wei neer je Het Vrije Volk leest krijg je wel een woning welke critiek overi gens geheel ten onfècbte was, aldus de heer Klaassen. Wethouder, Boelhouder bleef er bij, dat de heer Klaassen de zaak niet begreep. Na stemming Werd de commissie, zoals deze was voorge steld, met 8 stemmen voor en 4 blan co benoemd. Teneinde een afronding van de noor delijke hoek van de Julignastraat-Ach- terbergsestraatweg mogelijk te maken, werd besloten een grondruil aan te gaan met de wed. G. Noppen-Ziermans. Het voorstel om het voormalig bad huis aan de Kuilweg van het Rijk te huren tegen 186.50 per jaar ing. 1 Mei 1945, werd met algemene stemmen aanvaard. In verband met het aflopen 26 percelen los land in de Achter- Meent en aan de Maatsteeg en rschillende hoeven stelden B. en W. voor alle pachten te continueren tegen een verhoging van gemiddeld 20per ha. De heren Kerkstra en Griffioen maakten bezwaar tegen de pacht van de boerderij van de heer B. Verwoerd. In vergelijking tot de an dere noemden sprekers deze te hoog. Na stemming werd het voorstel van B. en W. echter aanvaard. De heer Van Gesink merkte nog op, dat de pacht- kamer moet beslissen. Spr. was er voor restitutie te verlenen aan Verwoerd, wegens te veel betaalde pacht. Met voldoening deelde de voorzitter mede, dat de begroting voor het dienst jaar 1952 sluit. Alvorens deze in behan deling te nemen stelde hij voor de com missie ad hoe aan te wijzen, waarin zitting zullen hebben de heren W. Klaassen, M. C. v. d. Berg en J. Men ting. Door toename van het aantal onder steunden werd de subsidie aan soci ale zorg door de raad verhoogd tot 15.000 over 1951. Een begrotingswij ziging voor 1951 werd met algemene stemmen vastgesteld. De post onvoor zien kon niettegenstaande de hogere uitgaven nog met 6068.42 worden verhoogd. Wegens uitkering uit het ge meentefonds kan 13.390 meer worden geraamd. De ziektekostenregeling voor het ge- meentepersoneel werd verlengd, waar na z.h.s. werd besloten met de Bank N.G. overeen te komen, dat het crediet in rekening-courant voor het tijdvak van 1 December 1951 tot 1 April 1952 wordt vastgesteld op 380.000 en voor het tijdvak van 1 April 1952 tot 31 De cember 1952 op 140.000. BEUNHAZERIJ. Voor de rondvraag meldde zich al leen de heer Klaassen aan. De heer Klaassen informeerde daar op, of er bij het gemeentelijk woning bedrijf en door het personeel van dat bedrijf beunhazerij werd bedreven. Hem was ter ore gekomen, dat een op perman uit de bouwvakken in zijn vrije tijd schoorstenen zou vegen tegen 0.60 per stuk. Onlangs was ik op Vreewijk, aldus spr. en toen zag ik in het schemer iemand op een dak lopen. Na informatie bleek me, dat het een opperman was, die hetzij in opdracht van het gemeentebestuur, hetzij in op dracht van het woningbedrijf, belast et het vegen van alle schoorste nen op de gemeente-woningen. Men vertelde mij, dat de huurders dit terug moesten betalen. Deze man kost de ge meente geen sociale lasten enz., en dat noem ik beunhazerij. De 8-urige werk dag wordt hierdoor verminkt. Daar de avonden te kort zijn geworden, is het werk tot het voorjaar gestaakt. Een tweede geval was, dat een onlangs aan gestelde schilder bij het gemeentelijk woningbedrijf in zijn vrije tijd even eens werkjes opknapt. Zo heeft deze geverfde auto was. Hierna ging de raad over in beslo ten- zitting. <5,! be- DE MELKBEZORGING. Om een snellere bediening te werkstelligen, hebben alle plaatselijke melkslijters de hoofden bij elkaar ge stoken om tot een doeltreffender be zorging te komen. ("door d'Arganty) En nu nam hij precies de verkeerde in vertrouwen. Nu gaf hij haar het wa pen in de hand, waarmede zij haar slachtoffer dodelijk kon treffen. Zij kreeg zijn koffers te bewaken en zij moest toezien op zijn papieren. Zij mocht hem alles overbrieven wat an deren in hun schild voerden. Als zij hem ooit wilde verraden, dan kreeg zij nu de kans. Als het moest, kon ze alle schuld op haar collega afschuiven „Uw vertrouwen is te groot!" stamel de zij. „Hsieh-Fu heel goed weten wie hij kan vertrouwen. U gezicht gezien van man hier juist binnentreden? Hij zeer onbetrouwbaar, denkt Hsieh-Fu. U óók oppassen voor slechte mensen met on betrouwbare gezichten." Achter het ijzeren brilletje twinkel den twee levenslustige oogjes, zijn lange snorharen trilden van ingehou den pret. Het scheen het meisje toe als of hij haar met het grootste pleizier in zijn netten trachtte te verstrikken. Met veel moeite moest zij zich losma ken uit de ban, waarin hij haar zwij gend gevangen hield. Zij werkte niet voor hem, zij be hoorde haar vaderland te dienen. Ze was hem geen gehoorzaamheid ver schuldigd. Integendeel: haar instruc ties luidden precies tegengesteld. Zij zou hem bewaken, zijn gesprekken trachten op te vangen, zo nodig zijn bagage inzien en zijn papieren door snuffelen. En dat juist op bevel van Ravebek, die door Hsieh-Fu waar schijnlijk reeds gevreesd werd. Niet ten onrechte! „Nu moet u me nog vd^pien w het Gouden Masker is." Even scheen hij te schrikken, doch onmiddellijk gleed weer die geheim zinnige grijns over het gele gezicht: Oh ja, maar Hsieh-Fu dat niet weten. Niemand weten. Gouden Masker coca- ine-smokkelaar!" In de scheve spleetoogjes blikkerde een vreemde glans. XI. SPIONNEN IN DEN BOSCH. ,,'s Hertogenbosch!" De conductrice riep het af, alsof ze dagelijks de hoofdstad van Noord-Bra bant aandeed en niet anders verwacht te dan een lange stroom uit- en in stappende passagiers. Tersluiks liet ze echter haar ogen dwalen over de haar onbekende omgeving, de nauwe stra ten en het drukke gedoe rond de kraampjes op de markt. „Houd jij de passagiers wat bezig, terwijl ik met Wielewaal meerijd naar een garage," zei Ravebek, die even naar het middenbalcon kwam, „er schijnt nog iets te mankeren aan de wagen, we moeten hem na laten zien voor we over de grens trekken. Je Drengen ze^jles dj/jm straat ir vindt ons over een uur op de Parade, achter de Sint Jan." Als katten in een vreemd pakhuis schuifelden even later de vier vreem delingen door de volte. De twee meis jes voorop, de heren in de achterhoede. Lola hoorde hoe Hsieh-Fu zijn tolk terstond in 't haar zo bekende shan tung onder handen begon te nemen. Ze wilden Flipje niet nog meer van streek brengen door zo dicht bij te blijven dat "es kon verstaan, snel trok ze haar vriendin mee de Vughter in. Weldra waren ze zover voor, dat zij de Chinese klanken niet meer hoorden. „Wat een haast!" klaagde Liselotte. Waar wil jij naar toe?" „We hebben maar een uur," ant woordde No. 418, „en we moeten heel 's Hertogenbosch bekijken." „Dan moeten we links-af. Als we rechtdoor lopen komen we in Vught en daar is niets te zien." Ze sloegen een hoek om en stapten voort over de keien. Vreemde straat namen blonken hen toe: Achter 't ver gulde harnas. Achter het wildvarken, Wolvenhoek. Oude gevels, af en toe nog een ruïne uit de oorlogsjaren, half opgekalefaterde huizen. Door de Lange Putstraat belandden ze plots op de Pa rade. Een stille oase in de drukke stad. „We kunnen de Sint Jan bezichti gen," ontdekte de kleine. Maar een klein geschilderd bordje vermeldde, dat de kathedrale baseliek alleen 's middags van 2 tot 4 toegankelijk was. Kaarten verkrijgbaar bij Frans van Valderen. Teleurgesteld keerden ze om. (Wordt vervolgd) Klaassen. Doch, aldus deze spreker,0 **„±1n kan ik me niet begrijpen, dat de heer, it atjan 2. Klaassen zelf zijn personeel in de ge-Lnaaf gCE legenheid stelt in vrije tijd hele huizen Nijmeegse club is te verbouwen. Daar gaat meer op dan zfr .zwaï' hh**ens, h"n punten, 3 pond verf! Waarop de heer Klaassen arftw^ordde, dat men zich niet behoef- f Rebben. ^,oc^ de af te vragen van welk raadslid de a Veenendaal ^en gemak kelijke wedstrijd tegemoet gaat, want de thuisclub zal wel alles in het werk stellen, om de dans te ontspringen. Onderschatten van een tegenstander heeft reeds vele nederlagen ten ge volge gehad. Veenendaal 2 speelt thuis tegen, Esca 2, Veenendaal 4 te gen Eist 2. OPENING FILIAAL SLIJTERIJ VAN HARDE VELD. Deze week heeft de firma C. van Hardeveld in de Hoofdstraat in het Deze plannen brengen weliswaar een pand Patrimoniumlaan 8, waar nog grote verandering met zich mee, maar.voor kort een filiaal van boekhandel dat komt zowel de slijter als de ge- Kleefsman gevestigd was, een filiaal bruiker ten goede. Niet alleen wordt geopend van haar slijterij en wijn- hiermede de z.g.n. „wilde handel" op- handel. geheven, maar tevens wordt een even-' Vooral het interieur van de win- tuele prijsverhoging tegen gegaan. jkel is na het aanbrengen van de Doordat het dorp in sectoren is ver- nieuwe inrichting haast onherken- deeld en in elk ervan twee slijters ko-'baar veranderd en geheel naar de men, heeft de klant tevens nog keus aard van het bedrijf in stijl gebracht. de provinciale afdeling staat slechts 1 wedstrijd op het program ma, n.l. de plaatselijke ontmoeting tussen N.V.V. en Matjan, waarbij Matjan wel aan het langste eind zal trekken. Voor de resrve-elftallen staat op het programma Veenendaal 2— DOVO 2, GVW 2—DVS '33 3, De Merino's 2DVS '33 4 en Triangel- door wie hij in de toekomst de melk bezorgd wil hebben. Ook is er een klachtencommissie in het leven geroe pen, waar men eventuele klachten over de bediening kan indienen. INBREKER STAL DE SPAARPOTJES Toen Maandagavond de fam. v. V. enige uren afwezig was heeft een on bekend gebleven man zich toegang tot haar woning verschaft. Juist toen de bewoners om ongeveer 12 uur in hun huis terugkeerden, zagen zij daar uit een man de vlucht nemen. Bij nader onderzoek bleek dat de gehele kamer overhoop was gehaald en in een wanordelijke toestand ach tergelaten. Zeker zal de onverlaat in zijn werk gestoord zijn want alleen de spaarpotten van de kinderen werden geplunderd; in zijn vlucht heeft hij nog kans gezien een fraaie antieke klok mede te nemen. Er wordt nog met speurhonden getracht de dader te achterhalen, maar tot nog toe zonder resultaat. FANCY-FAIR WERD EEN SUCCES. In samenwerking met de firma Con tact uit Amersfoort werd Vrijdag en Zaterdag door de EHBO afd. Eist de op touw gezette fancy-fair gehouden. Het café en de zaal van „Sportlust waren hiervoor geheel gereserveerd en niet onnodig, want reeds de eerste avond hadden de EHBO-leden grote belangstelling bij hun stands. Ook de tweede avond was de toeloop groot en werden op talrijke prijzen beslag gelegd. Vooral de vogelpiek trok ieders aandacht en ook hier waren de EHBO ers weer bijzonder actief de loten aan de man te brengen. Toen tegen slui tingstijd de drukte verminderde, bleek, dat bij iedere stand de prijzen torens zeer waren gedund. Dus moes ten er goede zaken zijn gedaan. Niet alleen de EHBO'ers, ook de Elsterse bevolking en in de zomer de vele vreemdelingen, zijn gebaat met dit suc ces, aangezien nu weer nieuw materi aal aangeschaft kan worden. ELST A—EDERVEEN A. Zondag gaat Oranje Wit's eerste elf tal op bezoek bij HDS in Leersum waar het aan spanning wel niet zal ontbre ken in verband voor de bezetting van de laatste plaats. Een voorspelling durven wij niet doen. Van Oranje-Wit 2 dat bezoek krijgt van MSV 2 ver wachten wij natuurlijk weer een over winning. Het 3e elftal dat op bezoek gaat bij Zeist 4 krijgt een moeilijker opgave, doch bij een volledige opstelling kan toch een goed resultaat bereikt wor den. Het -op kampioenschap beluste Eist, zal wel kans zien zich het op bezoek komende Benschopse Boys van het lijf te houden. Gezien de resultaten van Eist 2 zal ook Veenendaal 4 hen weer met lege handen de berg over sturen. Zaterdag spelen: DOVO bOranje Wit a. SINT NICOLAAS KOMT. Morgen, Zaterdagmiddag 1 Decem ber, hoopt de Oranjevereniging Sint Nicolaas als gast te ontvangen. De Ederveense fanfare gaat hem om half drie met muziek van De Klomp af halen. Na een tocht door Ederveen hoopt de Sint alle aanwezige kinderen in het Marktgebouw te tracteren. De heer van Hardeveld kan met recht trots zijn op deze nieuwe aan winst, die hem stellig goede zaken zal brengen. DE HEER H. M. VAN BEEK 40 JAAR RAADSLID. Door de heer H. M. van Beek, een oude en wel bekende figuur in Renswoude, heeft het feit herdacht dat hij voor 40 jaren als lid van cfe Raad der gemeente Renswoude werd gekozen. In een bijzondere bijeenkomst ten gemeentehuize werd in intieme kring temidden van mede-bestuurders en uitvoerders van de gemeentetaak. dit feit feestelijk herdacht. Burgemeester Hosang wenste de jubilaris met dit wel uitzonderlijke jubileum in een toespraak geluk. Spreker wees daarbij op de grote verschillen welke er in die 40 jaren waren, vooral de toeneming van de gemeentezorg stelde de laatste jaren geheel andere eisen aan de bestuur ders. Spreker zag in de voorbij gegane jaren een ontwikkelingsperiode, welke reeds hierin tot uiting kwam, dat in 1911 de totale uitgaven der gemeente 6000.- bedroegen, terwijl deze uitgaven thans 648000.- be dragen. Een ontwikkeling aldus, waaraan ook de heer van Beek zij krachten zowel als wethouder en als raadsllid had mogen geven. Hierna bleef men nog geruime tijd op feestelijke wijze bijeen, waarbij begrijpelijk nog vele oude verhalen werden opgediept. Zo was het de jubilaris bij de voltrekking van een huwelijk voorgevallen, dat een der ouders toestemming weigerde te ge ven tot de huwelijksvoltrekking. Ik meende niet beter te kunnen hande len, dan hem nog een kwartier be denktijd te geven, aldus sprak de jubilaris en inderdaad na een kwar tier kwam het grote ja-woord er uit. Gelukkig waren dergelijke voorval len slechts zelden. FILMAVOND ROODE KRUIS. Door de Afd. Renswoude van het Ned. Roode Kruis zal op Vrijdag avond 7 December a.s. in Rehoboth een propaganda-filmavond houden. Evenals vorig jaar zijn de ouden van dagen, die aan de autotocht van deze zomer deelnamen, uitgenodigd de filmavond bij te wonen. Als hoofd film zal worden vertoond „De witte Engel", terwijl daarnaast de film Uw reddend bloed" zal worden ver toond. Deze film bedoelt een inzicht te geven in de betekenis van de bloedtransfusie. Het Bestuur is n.l. voornemens om in de toekomst een bloed-afnameavond> te organiseren. Als bijzondere attractie zal Dr. Renken de door hem vervaardigde film van de autotocht voor de ouden van dagen vertonen. Het is alleraar digst de vele bekenden uit Renswou de op de film te zien. De hoofdfilm „De witte Engel" handelt over het leven van Florence Nightingale. AANVANG KERKDIENSTEN. Gedurende de maanden December en Januari a.s. zullen de kerkdien sten in de Gereformeerde Kerk te Renswoude 's middagsye. 3 uur aan vangen. (OfooooooOOoooooOoooooooO °°oooooofl°OoooooOc Alles le klas kwaliteit. Verder een keur van Prins Bernhardla^m 177 f/o Geld. Sch o0OOOOOo0„•00»0«o/0o00000o0oOOOOOOOoooOOOf oOOOOOOo, im gesorteerd in °°o O 00 0O0 °oo O 00 o°° - Telefoon 809 OOOOOOOo ^>00<«>000

De Vallei | 1951 | | pagina 5