'Qydend Eist Amerongen Achterberg Ederveen Veenendaal Uit de Raadszaal van Renswoude r\r=ö= ■VALL l" VRIJDAG 14 DFCEMB-R 1951 No. 50 ^Qondom de litteratoren Ik heb zo hier en daor heure fluis- tere, as dat 'r een ere-comité zal wor de gevormd om aon mijn de poesie- prijs 1951 te overhandige, vanweges da „mooie" rijmpie van de veurige weêk. Nou mot ik toegeve, as Vondel nog geleêfd ha, had ie ut me vast en zeker nie verbéterd. Mor och here van ut comité, doe niit de cente mor wat anders, ze zijn aon mijn toch nie be steed. Misschien hebbe de Rhenese winkeliers d'r wat aon. Die hebben een vergaodering gehad om nog meer actie te gaon voere, zo langzaomaon iedere weêk ééntjie. Ik heb'r nog geen tijd veur gehad om d'r over nao te denke, mor de bonnehandel mot wel geslaogd zijn. Wat hèwwe toch een paor gezellige weêke gehad wör! lederen aovund een stukkie meziek en veural de Zaoterdagge déje de deur dich. En die geluidswaoge die deur de stad hèt geréje, da was wel ut gezelligste van alles. Allenig hè'k er nie goed de bedoeling van begrépe. Nou bin ik een domme boer, dus kan 'k ut mis hebbe, mór as ik ut goed heb geheurd, wier d'r reclaome ge mokt veur de Veense winkelweêk. Da was dan zeker zoveul as een opkik- kertie. Zo'n klein steuntjie in de rug kunne de Rheflese zaokelui nog krèk goed gebruike. Da zal ze goed gedaon hebbe VROUWEN VERGADERDEN. „Zijt bereid tot de strijd, voor vrij heid en vrede". Onder deze leuze be legde de vrouwenbond van de afdeling Rhenen van de PvdA Maandagavond' in de bovenzaal van café „De Driehoek' een zgn. „Bezinningsavond", die bui tengewoon goed bezocht was. De voorzitster, mevr. C. v. d. Berg- Hensen, heette de aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de vrou wen-afgevaardigden der afdeling Vee- nendaal en bracht dank aan de man nen, die het podium voor deze avond bouwden. Het vrouwenkoor bracht de liederen „Clublied", „Wanneer wij marcheren" en „Op naar het licht" ten gehore, waarna de spreekster van deze avond, mevrouw Roetering uit Apel- doorn een zeer bevattelijke rede uit sprak. Spr. wees er op, dat er ook in vroeger eeuwen steeds mensen zijn ge weest, die bereid waren om ten strijde te trekken voor recht en vrijheid en herinnerde in dit verband aan de af schaffing der slavernij, die door recht vaardige strijd en doorzettingsvermo gen tot stand kwam. Zonder strijd is er nog nimmer iets bereikt, aldus me vrouw Roetering. Het socialisme is een levend iets, dat zich aanpast aan de omstandigheden. In Nederland is de partij een volkspartij geworden. Sprekende over de Europese een heid zeide mevr. Roetering, dat hier voor geofferd moet worden wil de een heid werkelijk tot stand komen. Na gewezen te hebben op het grote mo rele en geestelijke verschil tussen so cialisme en communisme, wekte zij de aanwezigen steeds op de bres te staan voor het socialistisch beginsel en be reid te zijn tot de strijd voor vrijheid en vrede. In de pauze werd thee rondgediend en een verloting gehouden van nut tige artikelen. Daarna werd door de toneelgroep het uit drie taferelen be staande toneelstuk „Begrepen" voor het voetlicht gebracht. Een stuk met diepe inhoud en dat op uitstekende wijze werd vertolkt. Deze zeer geslaagde avond werd met| het zingen van de Socialistenmars be sloten. BELANGRIJKE UITVINDING WORDT IN RENKUM GEDEMON STREERD. De heer Bruinenberg, eigenaar van een firma in bontmantels te Arnhem, heeft een belangrijke uitvinding ge daan op het gebied van motwering in bontmantels. Door het bont op eén be paalde manier te verwerken wordt een motvrije levensduur van de mantel ge garandeerd. Het procédé, waarop inmiddels pa tent is aangevraagd, is onderzocht door det Rijkskeuring T.N.O., die het een belangrijke uitvinding noemde. Voor het eerst in Nederland zal met deze mantel gedemonstreerd worden en wel op een mode-show, die Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 16 Decem ber in Hotel „Rijnzicht" te Renkum zal worden gehouden. VERGADERING S.V. „ORANJE- In het koetshuis van Hotel „Stuij- venberg" werd 'Dinsdagavond door de S.V. „Oranje-Wit" een algemene vergadering gehouden. Deze verga dering hield verband met de onlangs afgebroken vergadering waarin het bestuur geen overeenstemming kon bereiken met de leden over de wijze waarop de vereniging bestuurd dient te worden. Uiteindelijk zagen vier bestuursleden zich genoodzaakt hun functie neer te leggen. Alvorens tot nieuwe candidaat- stelling werd overgegaan vonden nog enkele debatten plaats en door de heer Joh. v. Kooten werd uiteen gezet wat er momenteel in de sport vereniging aan de hand is hetgeen in het bijzonder door de heer D. de Jong werd onderstreept. Slechts vier nieuwe candidaten werden bereid gevonden in het be stuur zitting te gaan nemen, zodat deze met de drie oude weer volle dig is geworden en waarmede ook de vergadering accoord ging. Van de vier afgetreden bestuursleden n.l. R. van Kooten, H. Bouman, P. Kos- jters en D. Roks was het de heer R. v. Kooten, als oud-voorzitter, die be reid was het roer in handen te ne men, wanneer ook het nieuwe be stuur zou stranden. Aangezien ook de elftalcommissie tot twee leden was gereduceerd moest ook hiervoor gekozen worden, maar waarvoor de tijd echter ont brak. Wij vernemen nog dat op een reeds gehouden bestuursvergade ring de functie's als volgt zijn ver deeld: als voorlopige voorzitter de heer Joh. van Kooten; Secretaris: J. Kranenburg; Penningmeester: G. Hulsman; 2e Voorzitter werd de heer W. Looijen; 2e secr. G. v. Mourik 2e Penningm. J. Drost en algem. ad junct de heer R. Onink. KERSTZANGDIENST. Ook voor dit jaar is weer kerstzangdienst georganiseerd wel op Vrijdagavond 21 December Peut en het koor en kinderkoor on der leiding van de heer P. Boggelen zal medewerking verlenen. BIBLIOTHEEK „PNIEL" WEER GEOPEND. Zaterdag 8 December werd de bibliotheek van de C.J.V. „Obadja" weer opengesteld in gebouw „Pniël" OPENSTELLING GEM. SECRETARIE. De burgemeester van Amerongen maakt bekend dat de secretarie ge sloten zal zijn op Maandag 24 en Maandag 31 December. Hiervoor in de plaats zal de secretarie geopend zijn op Zaterdag 22 en Zaterdag 29 December 's morgens van 9 tot 12.30 uur. VERLOREN VOORWERPEN. Als verloren zijn aangegeven: 2 duimstok en een want. Inl. ten gemeentehuize. MUZIEK- EN TONEELUITVOE RING „KUNST EN VRIEND SCHAP". Traditiegetrouw gaat de muziek- ver. Kunst en Vriendschap" ook in dit seizoen weer een muziek- en to neeluitvoering geven. Het muzikale gedeelte van het programma ver meldt: De uitvoering o.l.v. de heer P. Hoolhorst, van marsparade no. 2; La Reine Mab, een fantasie; Lente Bloesems en, de Jubelmars. Na het concert zal worden opge voerd „De Rauwe Grond", een to neelspel in 3 bedrijven. Het Buurtschapshuis zal volgende week Zaterdag stellig weer geheel gevuld zijn. CORRESPONDENTSCHAP DE VALLEI. De redactie van „De Vallei" heeft de heer R. Rijkse, Dijk 8 alhier, be reid gevonden met ingang van he den het correspondentschap voor ons blad te verzorgen. JAARVERGADERING C.B.T.B. De afd. Ederveen en omstr. der Chr. Boeren- en Tuindersbond hield Woensdagavond jaarvergadering de school aan de Schras, o.l.v. haar voorzitter, de heer St. Boonzaayer. Na opening memoreerde de Voor zitter o.m. het bedanken van leden, die voorheen om materialistische re denen, als het verkrijgen van fiets banden, lid werden. Het heengaan van zulke leden doet geen schade aan de kwaliteit van de afdeling. Hierna gaf de secretaris, de heer van Veldhuizen, een overzicht van de werkzaamheden van het afge lopen jaar. Een nieuwe 2-jarige landbouwcursus begon in September met 14 deelnemers. Wegens vertrek van dhr. v. Ginkel naar IJsselstein wordt de cursus thans gegeven door de heer v. Diermen uit Bennekom. De leden werden opgewekt ook eens een cursusavond bij te wonen op Woensdag- of Vrijdagavond. Bij de bestuursverkiezing werden met grote meerderheid herkozen de heren Braafhart, Boer en v. d. Hoef. Hierna volgde een geanimeerde bespreking van diverse landbouw- aangelegenheden. Bij uitbreidings plannen lette men op of hier ook goede cultuurgrond bij betrokken is. Zo nodig kan via de landbouworga nisatie geprotesteerd worden. Andere onderwerpen, die ter sprake kwa men: bijenhouden, kuiken ver deling, boombespuiting en emigratie. CURSUS E.H.B.O. Er hebben zich voldoende belang stellenden gemeld, zodat de cursus doorgang kan vinden. Deze zal Woensdag 9 Januari 1952 beginnen. Voorganger zal zijn Ds. van de yoor deelname is nog^moge- UITSLAG JUBILEUM TENTOONSTELLING E.V.P.V. DE LUCHTREIZIGER; gehouden op 30 Nov. en 1 Dec. 1951. Mooiste vogel van de tentoonstel ling: N. Nagel, Veenendaal. Op één na mooiste vogel: A. W. Hardeveld, Veenendaal. Wisselbeker voor de mooiste jonge duiven van de vereniging: S. J. Stuyvenberg, Eist. De klasseprijzen werden als volgt behaald: Klasse I: le prijs C. Donkelaar, Veenendaal; 2e prijs C. Viegen, Eist; 3e prijs A. Gijsbertsen, Rens- woude; 4e prijs Gebr. Bouman, Vee nendaal; 5e prijs E. v. d. Dikken- berg, Rhenen; 6e prijs R. v. d. Weerd, Veenendaal. Klasse II: le prijs N. Nagel, Vee nendaal; 2e prijs A. W. v. Hardeveld, Veenendaal; 3e prijs N. J. Buiten huis, Rhenen. Klasse III: le prijs Gebr. v. Doorn, Veenendaal; 2e pr. E. v. d. Dikken- berg, Rhenen; 3e pr. idem; 4e pr. C. J. Stuivenberg, Veenendaal; 5e pr. J. M. Brienesse, Eist, 6e pr. N. J. Buitenhuis, Rhenen. Klasse IV: le pr. A. W. v. Harde veld, Veenendaal; 2e pr. J. Anbeek, Veenendaal; 3e pr. Gebr. v. Doorn, Veenendaal; 4e pr. H. v. d. Pol, Vee nendaal; 5e pr. C. J. Stuivenberg, Veenendaal; 6e pr. Gebr. Henzen, Rhenen; 7e pr. J. M. Brienesse, Eist; 8e pr. C. J. Stuivenberg, Veenendaal. Klasse V: le pr. H. v. Kooten-v. Manen, Veenendaal; 2e pr. J. de Flart, Lunteren; 3e pr. G. Brienesse, Eist; 4e pr. J. J. Eibers, Veenendaal; 5e pr. J. M. Brienesse, Eist; 6e pr. G. de Geit, Veenendaal; 7e pr. N. Na gel, Veenendaal; 8e pr. R. J. van Kooten, Veenendaal; 9e pr. Gebr. v. Doorn, Veenendaal; 10e pr. R. J. Kooten, Veenendaal. Klasse VI: le pr. H. v. d. Dikken- berg, Veenendaal; 2e pr. Gebr. Doorn, Veenendaal; 3e pr. P. v. Dijk, Veenendaal; 4e pr. Gebr. Henzen, Rhenen; 5e pr. J. Anbeek, Veenen daal. Klasse VII: le pr. N. Nagel, Vee- uendaal; 2e pr. C. Donkelaar, Vee nendaal; 3e pr. W. v. d. Haar, Rhe nen; 4e pr. C. v. Ginkel, Veenendaal; 5e pr. T. G. Briene, Ingen; 6e pr. J. M. Wels, Veenendaal. Klasse VIII: le pr. A. W. v. Har develd, Veenendaal; 2e pr. J. J. Voogt, Ederveen; 3e pr. R. J. v. Koo ten, Veenendaal. Klasse IX: le pr. C. v. Engelen burg, Veenendaal; 2e pr. KI. de Rui ter, Veenendaal; 3e pr. H. v. d. Haar- Ariesen, Veenendaal; 4e pr. C. J. G. Cobussen, Renkum; Klasse X: le pr. S. J. Stuivenberg, Eist; 2e pr. N. Nagel, Veenendaal; 3e pr. C. Donkelaar, Veenendaal; 4e pr. D. Blanken, Renswoude; 5e pr. R. Heddema, Veenendaal. Klasse XI: le pr. H. v. d. Haar- Ariesen, Veenendaal; 2e pr. C. van Ginkel, Veenendaal; 3e pr. T. G. lijk bij de wijkzuster of bij Dr. W. M. van Ringelestijn. Eiermarkt Op de heden gehouden Eiermarkt van Vrijdag 14 December was de aanvoer 220X00 stuks. Prijzen: grote eieren 19-20 cent, Hennen eieren 15—17>/2 cent Handel vlug. KERKERAADSVERKIEZING. De stemming door de Ned. Herv. Gem. uit de door de Kerkeraad gestel de dubbeltallen vindt plaats Donder dagavond 20 December, 7.30 uur. PATIENT UIT ZENUW INRICHTING AANGEHOUDEN. In een der afgelopen nachten is door de Veenendaalse politie een vrouwelijke die uit ec Utrecht afkomstig bleek te zijn. Na dat de politie zich telefonisch met de directie had verstaan, werd de pa tiënte door een tweetal verpleeg sters opgehaald. isie zich kon verenigen; met het door B. en W. voorgestelde beleid in 1952. Omtrent enige subsidie-verlenin gen ontspon nog al discussie. Onder meer stelden B. en W. voor aan de Prov. Utrechtse vereniging tot bevor dering van de hygiëne van Moeder en Kind een subsidie toe te kennen van 132.-. Speciaal de heer Ver meulen verzette zich tegen deze sub sidie, en stelde voor 50.-. Na dis cussie en stemming werd het voor stel van de heer Vermeulen aan vaard. Voor het T.B.C. onderzoek stelde de raad een subsidie beschikbaar van 0.65 maal het aantal onder zochte personen. Door het Districts- Consultatie Bureau werd 0.65 per inwoner gevraagd. De heer Zweers was bevreesd, dat door het voorstel van B. en W. het T.B.C.-onderzoek in deze gemeente geen voortgang zou vinden. Spreker achtte dit onderzoek echter van veel belang. De Voorzitter toonde zich echter optimistischer en waren van mening, dat slechts een klein deel der bevolking zich te zij ner tijd zou laten onderzoeken. Hierna werd zonder hoofdelijke stemming de begroting voor 1952 vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag deelde de heer Hardeman mede, dat het hem bij het BEGROTING 1952 VASTGESTELD. De Raad der gemeente Renswoude kwam Dinsdagmorgen in vergade ring bijeen ter vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1952. Alvorens echter tot deze hoofd schotel werd overgegaan, passeerden diverse agenda-punten zonder dis cussie of stemming de voorzitters hamer. O.m. verleende de raad aan het R.K. Schoolbestuur de gevraagde medewerking voor het aanschaffen van twee brandblusapparaten. voor de aanschaffing van nieuwe kachels en de aankoop van een verwarmings element voor de pompinstallatie van de R.K. school. Het maximum opvraagbaar ere- diet bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten ingevolge een rekening-courant overeenkomst, werd vastgesteld op 20.000.-. Nadat door de Voorzitter de wij ziging van de begroting dienstjaar 1951 aan de orde werd gesteld, deel de hij mede, dat B. en W. gaarne in geheime vergadering wensten te beraadslagen omtrent de bestemming van gemeente-gelden. De raad ging hierop in. Na heropening van de openbare vergadering besloot de raad zonder hoofdelijke stemming tot wijziging de Voorzitter de toezegging deed, dat begrotingsonderzoek was gebleken, van de begroting 1952, terwijl voorts dat slechts een klein gedeelte van de binnen zeer korte tijd een uitge werkte begroting aan de raad zou worden overgelegd inzake de kosten van verharding van de zandwegen in de gemeente. Naar aanleiding van de alsdan bekend zijnde kosten zal de raad beoordelen, welke plannen in eerste instantie uitvoerbaar zijn Naar aanleiding van deze mede deling, mogen wij dus verwachten, dat de gemeente binnen korte tijd zal overgaan tot verharding van een of meerdere zandwegen. De exploitatie-vergoeding, toe te kennen aan de besturen van de bij zondere scholen werd voor 1952 vastgesteld op 22.50 per leerling (in 1951 ƒ20.-) Vervolgens stelde de Voorzitter aan de orde de benoeming van de gemeentewerkman R. van Wolfswin kel in vaste dienst bij de gemeente. De heer Zweers vroeg of deze per soon medisch werd onderzocht, het geen de Voorzitter ontkennend be antwoordde. De heer Zweers achtte dit echter wel van belang bij be noeming van personeel in vaste dienst der gemeente. Alhoewel zulks niet gebruikelijk was, zegde de Voorzitter toe hieraan in het ver volg en ook bij deze benoeming als nog aandacht te zullen schenken. Hierna werd de begroting van het woningbedrijf over 1952 aan de orde gesteld. De heer Zweers had tegen deze begroting een bedenking en wel dat geen bedrag was geraamd voor Briene, Ingen; 4e pr. G. Diepeveen, nieuwbouw. Spreker jneende.dat al Veenendaal; 5e pr. Gebr. v. Doorn,'het mogelijke moest worden gedaan Veenendaal; 6e pr. F. Spies, Veenen- daal; 7e pr. G. de Wit, Veenendaal; 8e pr. H. v. d. Haar Ariesen, Vee nendaal; 10e pr. J. M. Wels, Vee nendaal; 9e pr. M. C. Zappelli, Vee nendaal; lie pr. J. Anbeek, Veenen daal. Klasse XII: le pr. C. Donkelaar, Veenendaal; 2e pr. C. Viegen, Eist; 3e pr. H. v. d. Pol, Veenendaal; 4e or. C. Donkelaar, Veenendaal; 5e pr. S. J. Stuivenberg, Eist; 6e pr. N. Na gel, Veenendaal; 7e pr. G. Brienesse, Eist; 8e pr. H. v. d. Weerd, Veenen daal; 9e pr. Gebr. v. Kooten, Vee nendaal; 10e pr. F. Spies, Veenen daal; lie pr. M. Boelhouwer, Eist. Klasse XIII: le pr. A. J. Boers, Veenendaal; 2e prijs G. C. Muller. Klasse XIV: le pr. S. J. Stuiven berg, Eist; 2e pr. P. v. Dijk, Veenen daal. Klasse XV: le pr. H. v. d. Dikken- patiënt aangehouden berg, Veenendaal; 2e pr. W. v. Es- zenuw-inrichting te seveld, Veenendaal; 3e pr. J. de Flui ter, Veenendaal. Klasse XVT: le pr* R. Heddema, Veenendaal; 2e pr. W. v. Esseveld, Veenendaal; 3e pr. G. Muller, Vee nendaal. om de woningbouw voortgang te doen vinden en meende dan ook in overweging te moeten geven, dat ook in Renswoude werd overgegaan tot het aangaan van een burger zin-lening. De Voorzitter antwoord de, dat er thans wel bouwvoluwe be schikbaar was, doch zoals overal el ders, ontbreken de gelden. Wethouder van Beek was eveneens van mening, dat voor Renswoude een burgerzin-lening weinig kans van slagen zou hebben. De heer Zweers meende echter dat een poging moest worden gedaan. Het publiek zou daardoor de zeker heid verkrijgen, dat door de gemeen te al het mogelijke werd gedaan ter leniging van de woningnood. De Voorzitter antwoordde dat op dit punt niet wordt stilgezeten. Ook de Vereniging van Ned. Gemeenten was op dit punt werkzaam voor de gemeenten. Gemeente-begroting 1952. Namens de commissie van onder zoek bracht de heer Zweers verslag uit en deelde mede, dat de commis- bevolking van de vuilnisdienst ge bruik maakte, en vroeg zich af waar het overige gedeelte van de bevol king het vuilnis liet. De Voorzitter antwoordde, dat he laas nog maar al te veel het vuilnis in de sloten of op de bermen langs de wegen werd geworpen. De politie was evenwel verzocht hierop zoveel mogelijk toe te zien, terwijl een wij ziging van de politieverordening in voorbereiding is. De heer Zweers vroeg of de door hem in de vorige vergadering ge vraagde lantaarn bij de Schalm nog geplaatst kon worden. De Voorzitter deelde mede, dat hiervoor te hoge kosten moesten worden gemaakt, aangezien een uit breiding aan het net vanaf het dorp moest worden gegeven. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met dankgebed. BLOEDPLASMA-AVOND. Door de Afd. Renswoude van het Ned. Roode Kruis zal op Donderdag, 20 December a.s. een bloedplasma- avond worden gehouden in het ge bouw „Rehoboth". Het Bestuur wekt een ieder tus sen de leeftijd van 18 en 60 jaar op een halve liter bloed voor dit zo bij uitstek menslievend werk af te staan. Het Roode Kruis heeft dit bloed dringend nodig, terwijl U door deze daad het leven van Uw medemens kunt redden. Aanmelding om bloed te geven kunnen bij de bestuursleden worden gedaan. Toon daarom Uw liefde tot Uw naaste en bedenk dat ook U te eni ger tijd de bloedtransfusiedienst nodig kunt hebben. Van de bloed transfusie ondervindt een gezond mens geen nadelige gevolgen. Spoe dige aanmelding is gewenst. VERGADERING VROUWENBOND. De Afdeling Renswoude van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op Vrijdag, 21 December a.s. in „Rehoboth" een Kerstavond houden. Nieuwe leden zijn van harte welkom. VOORWAARTS SPEELDE WEER GELIJK. Ook de wedstrijd Kieviten-Voor waarts is een speelbal geworden van de storm. Vóór rust tornde Voorwaarts tegen de wind op. Kieviten had het ge makkelijker en haar linksbinnen bracht na een kwartier met een hard schot de stand op 10. Ondanks de felle tegenwind scoorde middenvoor Drost met een goed schot tien minuten voor de thee de gelijkmaker 11. Na riist voerde de wind de boven toon en in de stand kwam geen veran dering meer. Voorwaarts 3 verloor van Wijk 3 met 02. Het program voor Zaterdag en Zondag luidt als volgt: Zaterdag: Voor- waarts-Ederveen. Zondag: Voorwaarts- Woudenberg en Eist 2Voorwaarts 3. RHENENSE DAMMERS VERLOREN MET 8—12. De Rhenense Damvereniging speelde een wedstrijd tegen O.O. te Opheus- den. RDV kon geen stand houden en verloor met 812. De volledige uitslag was als volgt: K. v. d. PolB. v. IJmeren 11; M. v. ManenG. Bitter 11; J. v. Set tenG. Baars 02; W. v. Walsem Joh. Gistel 02; J. TollenaarH. Pe ters Sr 11W. BaarsJ. Leeuwis 02; D. LindeG. de Kruijf 02; J. RademakerW. Vink 11; L. A. Lieu- wenP. Schaap 20; G. Huiberts B. Roelofsen 20. Totaal 812. In de tweede klas werden de vol gende wedstrijden gespeeld voor de onerlinge competitie: Joh. v. Walsem J. H. v. Dijk I1; J. v. WalsemW. Pleyler 29; G. v. TintelenC. Moedt 02; H. de JongK. Pleijler 02; J. H. van KampenC. v. Walsem 20; E. ViseeG. v. Setten afg.; M. de.drie-en-twintig, ben twee dagen ver- JongJ. Keijman 11; P. Werkmanloofd geweest.tenminste, dat dacht J. v. Walsem afg. jik, en 't is nog niet eens zo lang ge- (door d'Argenty) FEUILLETON „Maar wat is zij nu? Nog steeds con ductrice, of secretaresse van Hsieh-Fu, of vriendinnetje van de een of ander?" Als je mij vraagt, dan is ze zowel conductrice als secretaresse en daar naast vriendinnetje van allemaal." Hij presenteerde een sigaret. Lola ac cepteerde dankbaar. Diep inhalerend trachtte ze haar verwarde gedachten weer te ordenen. Wat moest ze nu ge loven? Er klopte niets meer met elkaar. Letterlijk van alles had ze nu al over dat poppetje gehoord: secretaresse, leden. Ik ben voor veertien dagen bij de EB, omdat ze geen conductrices ge noeg hadden. Vroeger bezat ik veel il lusies, die me sinds kort vrijwel alle maal ontnomen zijn. Echte vrienden houd ik er, geloof ik, niet op na. Ik doe aan zwemmen en aan tennissen, ik bezit een rijbewijs waar ik niets aan heb omdat ik toch nooit in een auto achter.'t stuur zal zitten. Wonen doe ik in Hilversum. Nu zit ik hier tegen over een geschikte knul, die al heel wat meer van de wereld gezien heeft." Hij knikte. „Misschien vinden we el kaar wel heel geschikt. Als je geen vrienden bezit, wil ik proberen er één voor je te zijn. Denk er maar eens over na. Je hebt veertien dagen tijd om mij te leren kennen en ik kan er deze we ken ook op terugkomen als jij me niet bevalt. Maar daar hoeven we geen van tweeën erg bang voor te zijn. Ik heb ook geen vrienden. Geen enkele. Ik zich wat van m'n eenzame leventje zou aantrekken. Bij jou zal het wel precies zo iets zijn. 't Ergste zijn de bittere ontgoochelingen, die je dan in je een- spionne, Gouden Masker, valse naam, onmogelijk gedachte vriendschappen.|tje °moet verwerken."ban"gaf je wat Ze had zelfs met eigen ogen gezien voor een opbeurend woordAls dat hoe Flipje met haar omging en nu bleek ook nog, dat ze er met Ravebek vandoor ging; die zelfde Ravebek waarover ze zoveel gal had uitgespuwd omdat hij haar voor deze rit niet wilde hebben. „En hoe staat 't eigenlijk met jou, meisje?" polsde Wielewaal. Hij keek eens naar haar handen. „Nog niet ver loofd of plannen in die richting? Ver tel eens wat over jezelf!" „Ik heb niets te vertellen," ant woordde de brunette koeltjes. Op het zelfde ogenblik begreep ze, dat ze de chauffeur een beetje te vriend moest houden, wilde ze nog iets van hem ge daan krijgen, en dus liet ze er onmid dellijk op volgen „maar als je me niet lastig valt met liefdesverklaringen en zo, wil ik je wel met m'n antecedenten opschepen. Wat wil je weten? Ik ben niet komt, raak je soms hoe langer hoe dieper in de put." .Vertel verder," verzocht Lola, ge troffen door zijn eenvoud en de warme toon. „Er is over mij even weinig te ver tellen als oVer jou. Ik ben een soort vondeling en bezit alleen een soort pleegvadex-, die me geregeld voorziet van geld in ruil voor de werkjes, die hij mij laat opknappen omdat hij er zelf te vies van is. Dat is een zonder ling en ik trek me dus zo weinig mo gelijk van hem aan. Zo lang hij dokt vaar ik er wel bij. Waarom hij dokt interesseert me niet. Hij zond me naar de EB om te solliciteren. Ik kreeg het baantje. En ziedaar, hier zit de chauf feur Joop Wielewaal." Spontaan stak ze hem haar hand toe. Zullen wij vrienden worden, Joop? Niet alleen veertien dagen, maar ook daarna? Echte, zuivere vriendschap, zónder bijbedoelingen?" Hij greep die hand, drukte haar vin- tgers bijna plat in zijn enthousiasme, „Hou en trouw, in nood en dood," klonken ze. Op de echte, zuivere vriendschap, De pinken in elkaar gestrengeld kuierden ze terug naar de garage. Een gelukkig gevoel doorstroomde hen. Beiden begrepen ze, een kameraad ge vonden te hebben waar ze op bouwen konden. Opgewekt stapten ze door de grote deuren en over de bemorste be- tonvloer naar hun bus. „Goedemorgen, saam," zei de breed gebouwde vreemdeling. Hij hield een blauw papier voor Lola's ogen. „Ik zou graag met u meerijden." Het vervoerbewijs stond op naam van ir. Ossewaarde en de handtekening van Ravebek was ongetwijfeld echt. Zelfs het ritnummer van deze extra- dienst klopte. „Stapt u dan maar in," zei ze. „Ik hoop alleen dat u het me onderweg niet zo lastig maakt als straks." „Ik zal het u erg lastig maken, waarschuwde hij, toen ze samen op het middenbalcon stonden en Wielewaal de Crosley voorzichtig de Kerkstraat in draaide. „Vooral als u met mensen ah In-yin blijft omgaan." Ze behoefde hem niet te vragen, wie hij bedoelde. Het Chinese woord voor Wielewaal was haar bekend. Doch ze veinsde het niet te begrijpen en in formeerde als terloops: „In-yin, is dat uw naam voor Liselotte?" ,Nee," antwoordde hij, „die heet nog anders, hoewel ze hun namen wel van de zelfde peetvader ontvingen. In-yin is de chauffeur, waarmee u zo lieftal lig hand in hand kwam binnenwande len. Als u met hem bevriend bent, dan moogt u daar wel gauw een eind aan maken." „Waarom?" vroeg de conductrice ijzig koel. Het grote hoofd met de ietwat grij zende blonde haren boog zich bedacht zaam naar haar over. Iets dreigends blonk er in de blauwe ogen. Zijn stem daalde. „Omdat hij, net als Liang-sjin, een spion is van het Gouden Masker." XII. CONDUCTRICES ONDER VERDENKING. Stormenderhand drongen zich de vragen op aan het arme, geplaagde hoofdje van een totaal verbijsterde conductrice. Wat had deze vreemde kerel met haar vriendenkeus te ma ken? Wie bedoelde hij met Liang- sjin? Welk duister geheim school er achter die zacht uitgesproken woorden: spion van het Gouden Masker? Terwijl haar passagiers zich al ge nesteld hadden in de speciaal voor deze reis verbouwde Crosley en de zware wagen met het hoogzoemende geluid van een krachtige motor voort- gromde over de grote weg naar het Zuiden, sloot een blauw figuurtje met het nummer 418 zich op in de een zaamheid van haar kombuis om tij dens het gereedmaken van een een voudige maaltijd na te kunnen denken over de zonderlinge situatie, waarin zij verstrikt dreigde te raken. Wat bedoelden Ossewaarde Hsieh-Fu, toen zij haaf waarschuwden voor de spionnen van een zo geheim zinnig aangeduide macht op de ach tergrond? Sprak die Chinees de waar heid, toen hij het Gouden Masker als cocaïne-smokkelaar aanduidde? Smok kelde hij zelf dan niet? Of heerste er vijandschap tussen twee smokkelben den en bespionneerden de leden el kaar? Dan zouden de diplomaat en zijn nieuwe gast uit 's Hertogenbosch dus onder éen hoedje spelen en dan behoorden Liselotte, de chauffeur en wie weet ook jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck tot de tegenpartij Heette Liselotte soms Liang-sjin? Het leek wel echt een naam voor haar: het aangeboren goede hart. Dan was zij dus toch een Chinese, ondanks haar blanke gezichtje. JAARVERGADERING GEREFOR MEERDE JEUGDVERENIGING. De Geref. Jeugdver. „Eben Haë- zer" hield Dinsdagavond in het kerk gebouw jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. Vermeu len opende met het laten zingen van Psalm 108 1, schriftlezing en ge bed. In het openingswoord sprak de Voorzitter zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor deze ver gadering en heette in het bijzonder welkom de afgevaardigde van de Kerkeraad alsmede de afgevaardig den van de N.H. zustervereniging te Renswoude. Spreker wekte ieder op, als lid der vereniging toe te treden. Uit het jaarverslag van de Secreta ris, de heer H. van de Ham, bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar wel voor bijzondere moeilijk heden had gestaan. Door emigratie en huwelijk moest het gehele be stuur, met uitzondering van de Secretaris bedanken. Aangezien Jn aigen kring deze moeilijkheid niet kon worden opgelost, werd de oud- Voorzitter, de heer Vermeulen be reid gevonden, wederom de leiding op zich te nemen. Door de Secretaris werd tevens verslag uitgebracht van de finan ciële toestand der vereniging, waar uit bleek, dat het totale vermogen der vereniging 18.50 bedroeg. Na een matig uitgevoerd zang stukje leidde Mej. G. Lagerweij het onderwerp „Jeugd en verantwoorde lijkheid" in, waarop een geanimeer de bespreking volgde. Vervolgens werd de avond gevuld door zang, voordracht en spel. Deze goed geslaagde jaarvergade ring werd door Ds. Molenaar met dankgebed gesloten. (Wordt vervolgd. TWEE-JARIG JONGENTJE VER DRONK IN AFVOERPUTJE. Dinsdagmiddag vond men op de boerderij van de fam. De J. aan het Laareind te Achterberg-Rhenen het twee-jarig zoontje voorover gevallen in een afvoerput je, dat zich opzij van het woonhuis bevindt. Dr Treffers kon niet anders dan de dood constateren. In het putje, ter grootte van 40x40 cm en waarin pl.m. 20 cm water stond, lag een busje. Men vermoedt, dat het kind-4 je dit heeft willen pakken, nadat het eerst het roostertje heeft verwijderd, met het vreselijke noodlottige gevolg. De verslagenheid in ^Achterberg is groot.

De Vallei | 1951 | | pagina 8