De Zwanenkoning Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Fa. J. F. TAK Kleefsman's Uikomst voor de tabakstelers in onze omgeving? BRIL Zending naar Moskou Koningsdrama s II Een Kraamschudderswegge in Veenendaal 26e JAARGANG VRIJDAG 4 JANUARI 1952 No. 1 De Flue-curing cel in Eist Alle ▼•«•keringen Hypotheken Verkoop veste goederen Woningbeheer Texeties BROUWER Moeders of Vaders Fa. S. BOS Hoofdatr. 91-93 Begin de Boekhouding in het nieuwe jaar goed! Alle soorten Kasboeken, Ordners, Note Bloes, Kwitantie Bloos enz. BOEKHUIS Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSCHE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Van Luther zijn de bekende woorden: ,,Hier sta ik. Ik kan niet anders." Stalin schijnt in zijn politiek te zeggen: „Hier ben ik. Maar ik kan ook anders." En dat is tot nu toe het behoud van de vrede geweest en ook het behoud van de dictator. Is hij niet de enige die zijn Duitse en Italiaanse confrères heeft overleefd? En hoe! Uiterlijk is de Russische politiek er steeds een geweest van een on- verzetterlijk, zeker afgaani op hun doel. Maar zowel binnen- als bui tenlands heeft ze nu eens de pas ge markeerd, dan eens plotseling het roer omgeworpen. Na het débacle van München, na de inéénstorting van Polen. Na het verdwijnen van de Griekse guerilla-generaal Mar- kos; steeds opnieuw heeft het Krem lin getoond élke politiek onmid dellijk vaarwel te kunnen en te wil len zeggen wanneer dat in haar kraam te pas kwam. Er trouwens meteen voor zorgend dat ze het ver laten pad onmiddellijk weer kan betreden. Litwinof, de voorstander van sa menwerking met het Westen is niet meer. Men kan hem niet meer uit de mottenkast halen wanneer er weer eens een Wfestenwind gaat waaien. Het is overigens de vraag wanneer die gaat waaien. Nu is het natuurlijk niet zo dat al leen het Kremlin twee zielen in zijn borst heeft wonen andere kan selarijen hebben dit euvel, of als u wilt, gemak, evenzeer. iln Amerika zijn ten opzichte van de houding jegens Rusland twee stromingen te onderkennen die bei den hun vertegenwoordigers in het State-Departement hebben de ene die Rusland weer af wil nemen wat het er na 1945 bij kreeg de ander die het Rusland van nu binnen de grenzen wil houden zoals die nu lopen midden door Europa heen dus. Die van „er op los slaan" en die van „in toom houden". En welke stroming in het State-Departement de uitverkorene zou worden was, óók na het ontslag van MacArthur, een nog steeds intrigerende vraag. Maar die vraag is nu geen vraag meer. Blijkens persberichten is een vertegenwoordiger van de laatste OUDEJAARSAVOND-CONCERT MET SAMENZANG. GESLAAGD EXPERIMENT. Het was een goede traditie dat men in Veenendaal op Oudejaarsavond altijd een openbaar concert kon gaan beluisteren. Dat concert werd dan gegeven door Caecilia op de Markt. Gezien de tijd van het jaar waren de weers omstandigheden voor dit openlucht concert vaak van dien aard dat ook de publieke belangstelling ver bene den peil bleef. Toen dat meerdere jaren achter een het geval geweest was, werd be sloten om dit traditioneel concert voortaan in een overdekte ruimte te geven en zo had Caecilia voor j.l. Maandagavond beslag weten te leg gen op de zaal van het gebouw aan de Eikenlaan. Het programma vermelde koraal- muziek met beurtzang. Bij de aan vang vertelde de dirigent Gijsberl van Zanten dat het de bedoeling was dat de aanwezige mannen en vrouwen apart gingen zitten ver deeld door de zaalhelften.. Een tekst blad gaf aan wanneer door vrouwen of mannen of gezamenliik gezongen moest worden. Begonnen werd het het zingen van Psalm 150 1, 2 en 3 met begelei ding van Caecilia. Ook werden ge zongen de eerste verzen van de Ge zangen 135, 282. 295 en 297. Verder bracht Caecilia een uit stekende uitvoering van de werken Andante Religioso van J. Werkman, een paraphrase van Harre Meine Sele van E. Ruh en Abendgesang, eveneens van E. Ruh. Het werd een korte bijeenkomst want om pl.m. kwart over negen werd begonnen en tegen tien uur, ging men en dat toch merkbaar voldaan weer huiswaarts. Wij menen dan ook dat het experiment van deze eerste voortzetting der oudejaarsavondtraditie in een ge sloten ruimte goed geslaagd is. OUDEJAARSAVOND-VUURWERK MET NAWEEëN. Enkele jonge lieden handelden op oudejaarsavond in strijd met de wet door vuurwerk af te steken. Tot over maat kwam daarbij een stuk vuur werk terecht tegen het been van een passerende dame. Gevolg was een vernielde kous en brandplekjes op het _been.; Voor, .de daders wordt, doon NOG TE BETALEN ACHTERSTAND SCHOOLGELDHEFFLNG. Zoals bekend heeft ook de gemeente Veenendaal nog steeds een achter stand in de nog in te vorderen en uit te schrijven Schoolgeldheffing. In 1953 denkt men deze achterstand te hebben ingelopen. Naar aanleiding van vragen over deze materie en ten behoeve van de betalers geven wij een opsomming van in de komende twee jaren nog in te vorderen en te verwachten aanslagen: De definitieve aanslagen 1948-'49; 1949- '50; 1950-'51 en de voorlopige aansla gen 1951-'52 en definitieve 1951-'52. ONBEHEERD STAANDE RIJWIELEN GAAN VOORTAAN MEE NAAR 'T BUREAU. Het euvel van het onbeheerd laten staan en niet op slot zetten van rij wielen, wordt in Veenendaal van kwaad tot erger. De laatste tijd zijn weer enkele fietsendiefstallen voorgekomen en ook daarbij bleek soms dat men het de zwijntjesjagers maar al te ge makkelijk had gemaakt. Zelfs des nachts kan men steeds weer fiet sen langs de openbare weg zien staan. En dat het heus niet altijd afge dankte karretjes zijn bleek nog vo rige week, toert de politie in één nacht drie in uitstekende staat ver kerende fietsen meenam omdat ze zo voor 't grijpen waren. De eige naars hebben zich intussen gemeld en konden in ruil voor een proces verbaal hun rijwiel weer in ont vangst nemen. Om een en ander tegen te gaan zal de politie voortaan alle onbe heerd staande rijwielen die zij op haar weg vindt onder haar hoede nemen. GEARRESTEERD WEGENS LANDLOPERIJ. Op slag van 12 uur, Oudejaars avond, werd alhier een persoon aan gehouden wegens het rondzwerven zonder middelen van bestaan, of wel, landloperij. De man werd in gesloten en later overgebracht naar Utrecht, waar hij tér beschikking van de Officier van Justitie werd gesteld. „DE HULPACTIE INDIA Zoals bekend is de Nederlandse ■T eu gd gemeen stP'-iap te Amsterdam. KERSTFEEST BIJ DE AMBONEZEN. Hetzelfde Veenendaalse comité dat onlangs een gezellig St. Nico- laasfeest organiseerde voor de Am bonezen in het woonoord „Over- broek" te Kesteren heeft daar Woensdag 27 Dec. ook een kerst feest georganiseerd. De leiding van deze avond berustte bij Dr. J. G. Thoomes, die opende met gebed en een toepasselijk woord. Het dameskoor van de N.C.V.B. onder leiding van Mevrouw Ver- gouw-Boot zong prachtige kestliede- ren, terwijl mejuffrouw A ten Kate op voortreffelijke wijze het beken de kerstverhaal van Dickens ver telde. Na een korte pauze, waarin ieder getracteerd werd, volgde de opvoe ring van een kerstspel in zeven be drijven, waarin de bekende geschie denis van Lucas 2 uitgebeeld wordt. De spelers waren allen Ambonezen uit genoemd woonoord, die met zeer primitieve middelen in kleding en décors op devote ontroerende wijze het verhaal zo weergaven, dat alle bezoekers hiervan diep onder de indruk kwamen. De spelers gebruikten hun eigen taal, maar de kampoudste de heer Wenno las vóór elk bedrijf de ver zen uit Lucas 2, waarop het vol gende tableau betrekking had. Op deze wijze was het ook voor het aan wezige Veenendaalse publiek zeer goed te volgen. Dr. Thoomes sloot met o.a. de op merking te maken, dat het Veenen daalse comité gekomen was om de bewoners van het kamp iets te gé ven, maar dat uiteindelijk hier iets werkelijk waardevols ontvangen wsrd Na de officiële sluiting volgde de uitdeling der pakketten, waaraan grote zorg was besteed en die dank zij de medewerking van tal van Veenendaalse particulieren, handelsmensenj en fabrikanten zeer waardevol waren voor de Ambonese gezinnen. Op initiatief van het Ministerie van Landbouw, de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, de Kamer van Koophandel te Utrecht en Amersfoort en van de burgemeesters van Rhenen en Amerongen is een stu diecommissie gevormd om de tabaksteelt nieuw bloed en daarmee betere kansen te geven. In de nazomer van 1950 is de Virginiateelt in verschillende gebieden in Duitsland bestudeerd. UITSTEKENDE PERSPEC TIEVEN. De tabakscommissie uit de Kamer van- Koophandel en Fabrieken voor Utrecht heeft een lijvig rapport over deze studie uitgebracht, aan het slot waarvan de Nederlandse en de Duitse tabakscultuur in een vergelijkend overzicht op de belangrijkste punten worden getoetst. Daaruit blijkt al meteen, dat de Duitse planter de af braak van zijn cultuur nog tijdig heeft kunnen tegengaan door zijn produc tie aan de gewijzigde omstandig heden aan te passen en dat helaas de Nederlandse teler de volledige onder gang van de tabakscultuur niet heeft kunnen voorkomen, mede door het ontbreken van een centraal leiding gevend orgaan. In Duitsland heeft men een goed ge outilleerd apparaat opgericht met bij uitstek deskundige krachten om door wetenschappelijke research de prac- tijk te steunen en daarmede het tempo van heropbouw te bespoedigen. Welnu, onze overheid heeft getracht deze mogelijkheden verder tot ontwik keling te brengen door oprichting van de Proeftuin, om daarmee de tabaks wetenschap te ontwikkelen tot voor lichting en stimulering van de prac- tijk. En deze theoretische proeven voor de veredeling van de inlandse tabak hebben het practijkstadium be reikt. De behaalde resultaten met een stroming, George F. KTëhhan, oe- noemd tot ambassadeur in Moskou. Kennan is niet zozeer een ver tegenwoordiger, als wel de geeste lijke vader van het „contanment" of te wel „in tooom houden". Nu zit ten er ook aan die containment twee kanten. Want aan het bedwingen van verdere Russische agressie zit vast het oprichten van een barrière rondom de communistische vesting, een barrière waaraan we op het ogenblik druk betalen zonder pre cies te weten wat we er voor krij gen. En waar we ons moeilijk van kunnen voorstellen dat zulk een barrière kalmerend zal werken op Russische gemoederen. Miaar in een van zijn laatste ge schriften heeft Kennan nog iets anders gezegd. En wel ten eerste: dat het niet de taak van de diplo maten is de ontwikkeling een dwang buis aan te leggen maar veeleer er de scherpe kanten af te ronden. En ten tweede, dat een totale overwin ning niet bestaat. En heeft men al geen totale overwinning behaald op de tegenstander, hoe zal men dan een totale overwinning kunnen be halen op een vroegere bondgenoot? Hij bepleit dan een andere houding aan te nemen tegenover dingen bui ten de Amerikaanse grenzen die prikkelen en mishagen en houdt zijn landgenoten: voor dat het natio nale belang eigenlijk het enige is wat gekend, begrepen en nagestreefd kan worden. Een politiek dus die tegen Rusland zegt doe in je sfeer waar je zin in hebt maar kom niet buiten die sfeer. Een woord dat Rusland, met zijn herinneringen aan de interven tie-oorlogen veel moet zeggen. Of dit inderdaad ook het geval is? De Pr a w da heeft al een aanval op de nieuwe ambassadeur gelanceerd omdat hij Russische vluchtelingen hielp. Maar dat is misschien alleen maar omdat dat nu eenmaal ge woonte is. Stalin kan toch altijd nog anders. IN VEENENDAAL AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie in Lim burg werd dezer dagen, door de Vee nendaalse politie een vroegere inwo ner van onze gemeente aangehou den en op transport gesteld naar 't zuiden. ERNSTIGE VALPARTIJ. Oudejaarsavond raakte op de Leinweberstraat een wielrijdster de macht over haar stuur kwijt en kwam daardoor in aanrijding met een andere wielrijdster. De aange- redene liep daardoor een hersen schudding op. Ajsumntle - Hypotheek en Woningbureau Beödlgd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 politie de rekening klaar gemaakt. van: Opticiën Erk. Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 118 - TEL. 632 die practisöh afl' „êügd- erPjbngé^ renorganisaties Sn verenigingen overkoepelt, enige maanden geleden een actie begonnen, die tot doel had de in hongersnood verkerende be volking van India hulp te verlenen in de vorm van het verschepen van voedsel. Op alle genoemde organi saties en verenigingen werd een beroep gedaan hieraan mede te wer ken en wel door aan de Nederlandse bevolking voedselbonnen aan te bieden, ter waarde van 25 cent, symboliserende een gift in natura. Ook in Veenendaal werd het initia tief genomen om tot een gezamen lijke actie te komen, doch ondanks een in dit blad geplaatste oproep en ondanks een schrijven van de Hoofd besturen van de jongerenorganisa ties aan de betreffende afdelings besturen is er in Veenendaal niet veel van terecht gekomen. Alleen de Nieuwe Koers, de Jongerenorga nisatie van de P.v.d.A. heeft aan deze actie daadwerkelijk deelgeno men en heeft een bedrag van ruim 120.- verzameld. Ludwig II, die zijn regering als koning van Beieren begon als een door zijn onderdanen aangebeden vorst, vervreemdde zich van zijn volk, verkwistte de staatsgelden aan pompeuze bouwwerken en koos de dood in het water, liever dan zijn verdere levensdagen in een krank zinnigengesticht te slijten. Achttien jaar is Ludwig II van Beieren oud, wanneer hij tot koning wordt gekroond. Duizend jaar heb ben zijn voorouders over dit land ge regeerd. Zijn grootvader heeft moe ten aftreden na een geruchtmakende affaire op zijn oude dag! met de danseres Lola Montez, die ten slotte ook in staatszaken de lakens uitdeelde. Ludwig- is door zijn vader Maximiliaan zeer streng opgevoed, nauwelijks met andere mensen in aanraking gekomen en aanvaardt als een ietwat zonderlinge, onevenwich tige, maar bijzonder knappe jonge man de regering. Zoals hij daar voortschrijdt in het schitterende ge waad der Georgeridders, met zijn dik ravenzwart haar, zijn fijnbesne- den gezicht en zijn vreemd gloeien de diepblauwe ogen is hij als een we zen uit een andere wereld. DE ANDERE WERELD. Hij leeft ook bij voorkeur in een andere wereld. En die wereld wordt vooral bevolkt met de figuren uit de Germaanse mythologie, door Richard Wagner in zijn opera's tot leven ge roepen. De schepper van deze mu ziek, dan een politieke vluchteling, die niet weet waar hij zich voor zijn schuldeisers moet bergen, wordt aan het hof geroepen, met eerbewijzen overladen, en geniet de intieme vriendschap des konings. Kostbaar gemonteerde opvoeringen van Wag ners opera's worden gegeven, soms met de koning alléén als toehoorder, midden in de nacht. Hij heeft een afkeer van mensen, trekt zich bij voorkeur terug in dat hooggelegen arendsnest, de witte burcht „Neu- schwanstein", geinspireerd op Wag ners Lohengrin, één van de vele kostbare bouwwerken van een spil zieke koning. Kosten noch moeiten worden gespaard om op de meest ontoegankelijke plaatsen weids inge richte lustoorden te doen verrijzen. Als de Wagnerkoorts is uitgewoed, maakt ze plaats voor een ziekelijke verering van de Zonnekoning. Lud wig laat een imitatie-Versailles bou wen, dineert geheel alleen in statie met het borstbeeld van Marie Antoi nette, die hij vereert als een marte lares en met wie hij lange monolo gen houdt in gestyleerd Frans. De vriendschap met Wagner moet hij afbreken. Het volk ziet met wan trouwen welk een invloed deze man, wiens revolutionnaire ideeën bekend zijn, die een aanhanger is van Bis- mareks Groot-Duitsland-theorie, op de koning uitoefent en herinnert zich met onbehagen de periode Lola Mon tez. Daarbij wordt Wagner, de pro testant, door de oer-katholieke Beie ren gewantrouwd. De koning moet toegevenWagner vertrekt naar Zwitserland. Maar Ludwig is vol bit tere wrok tegen hen, die dit hebben bewerkstelligd en sluit zich nog meer op. Hij vervreemdt zich van de hoog- geplaatsten, de aanzienlijken, de in tellectuelen, die hem tot steun had den kunnen zijn en kiest tot gunste lingen-van-één-dag mensen ver be neden zijn stand. En iedere keer, na iedere mislukte vriendschap, verdiept zich de teleurstelling, de somberheid. Ludwig's mensenschuwheid neemt In Twente, het land van de Tukkers, neemt de folklore een be langrijke plaats in. En dat de Tukkers de oude gebruiken en tradities van hun geboortestreek ook in ere willen houden wanneer zij naar ^ldere in het land zijn getrokken, bleek dezer dagen ook üyVeenen- i. vt5ox nci cvSr~2r:gx± «xaaisciTcruxxezsweggc w'Srci" "sfer- geboden. Een kraamschudderswegge of krentenwegge, is een knaap van een krentenbrood. Met een lengte van ongeveer één meter en bijna 30 cm breed, weegt zo'n brood wel 25 pond. Wanneer in Twente een „blijde gebeurtenis" heeft plaats gehad, is het er traditie dat de „naobers" een met twee linten versierde kraamschudderswegge komen aanbieden. Het was naar aanleiding van de geboorte van Rijk Slok op Oranje straat 3 mevrouw Slok-Jansen is een Twentse dat het bestuur van de Twentse vereniging Ede en Omstreken, die haar leden in onze omgeving telt, een kraamschudderswegge kwamen aanbieden. De heer W Slots en mevrouw R. Steenbergen uit Ede hadden zich in streekdracht gestoken en droegen de wegge op een plank de woning binnen. Bij het overhandigen werd ook het gebruikelijke cere monieel niet vergeten. De vader wordt dan toegesproken met: „Dissen weggen van bekans hoonderd poond, wed oe schunken duur oonzen twentsche boond, um daj de vrouw in 't bed hebt kreeg'n, meust 't natuurlijk n'n krentenwegg'n wee'zn. Pak an, snie um now gauw in plakken, en loat ze d'r goed wat botter op smakken. Maar dan nog kan de vader de wegge niet in ontvangst nemen. Eerst moet hij gewoontegetrouw aan de manleu „het kleine wich" laten zien. Toen zei de heer Slots: Mi'j dunkt, dat geet toch zoo moar nig, i'j teunt oons eerst het kleine wich. En as dan de eischen zint voldoan, zöw met di'j noar binnen hen goan. Men beoogt hier een zinrijke handeling waarmee de vader het „kleine wich" voor de gemeenschap erkent en het daardoor tevens opgenomen weet in de vriendschapssfeer van de naoberschap. De kleine Rijk Slok werd door de „manleu" in orde bevonden en het grote krentenbrood aangesneden. Hier toont de heer Slok met trots zijn zoon aan de naobers. Op de voorgrond is de kraamschudderswegge nog zichtbaar. abnormale vormen aan en de mensen die weten hoe zijn broer Otto als een bijna verdierlijkte krankzinnige in een gesticht is opgesloten, vrezen, dat het straks met hun koning de zelfde kant uit gaat. „Zwanenkoning". Bismarck heeft ▼OOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER UURWERKEN Veenendaal. NATIONALE HELD. Plotseling echter omgeeft de ro mantiek opnieuw de figuur van de staag gewerkt aan de verwerkelij king van zijn plan, de omsmelting van alle Duitse rijken in een Groot- Duitsland. De Frans-Duitse oorlog geeft hem zijn kans. In overwin ningsroes zijn de vorsten in Versail les bijeen. Hier wil Bismarck zijn meester, Wilhelm I van Pruisen, ge kroond zien als Keizer van Duits land. Maar hij zelf kan hiertoe niet het initiatief nemen, dat moet de voornaamste onder de Duitse vor sten, de koning van Beieren doen. Ludwig heeft met tegenzin Frank rijk de oorlog verklaard. Hij bewon derd de Franse cultuur en wantrouwt de Pruisen. Hij voelt ook niets voor (Zie vervolg 2e. Blad) nieuwe teeltmethode, „flue-curing" geheten, zijn zodanig gunstig, dat uit stekende perspectieven worden ge opend door ombuiging van de be staande tabaksteelt naar de teelt van Virginia. Het zal mogelijk worden een vijfde deel van de 20 millioen kilogram ta bak welke jaarlijks overzee aange kocht wordt te vervangen door tabak van eigen bodem en dus de import met vier millioen kilo te doen vermin deren. De kwaliteit van de virginia- tabak zal door een standaardmelange van 20 inlandse tabak niet alleen stukken beter zijn, doch de prijs van de vaderlandse virginiatabak is de helft van de bovendien in dollars te betalen ingevoerde tabak. De kwaliteitsbeoordeling door de handel viel uitermate gunstig uit. Uiteraard heeft behalve de overheid ook de in dustrie grote belangstelling voor de mogelijkheden van de nieuwe teelt richting en de behandeling van de tabak volgens de nieuwe methode. In onze omgeving wordt reeds lange tijd tabak verbouwd. Ofschoon de be woners sinds eeuwen vertrouwd zijn met de tabaksbouw, zijn de financiële resultaten over het algemeen weinig bevredigend geweest. In de na-oorlogse jaren kwam er een opleving en was er een levendige vraag naar sigarettentabak en kerf tabakken. Doch sinds 1949 ondervindt de afzet van de inlandse tabakken, in het bijzonder de sigaren- en kerfta bak, grote moeilijkheden. Een cam pagne voor teeltuitbreiding, gepaard aan een intensieve voorlichting in nieuwe teeltgebieden, met het doel weer mogelijkheden te scheppen voor kleine boeren- en tuindersbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen, Noord-Brabant, de Gelderse en Overijsselse Achter hoek en het Westland, had inmiddels de teelt tot 570 ha uitgebreid. Een p iiwfër -vTjTr/tic -ssuciiï- uxt uc rfreu ..T' teeltgebieden, de zgn. buitengewesten, stelde erg teleur wat betreft de be handeling en de kwaliteit. Verder werden met behulp van de Marshall- gelden geleidelijk grotere aankopen mogelijk van overzeese tabakken en is later de verscheidenheid daarvan nog vergroot door de mogelijkheid ook nog uit de landen met zachte valuta te importeren. Met subsidie van de gemeente Rhe nen en nog enkele andere instanties is in Eist onder gemeente Ameron gen een flue-curing cel gebouwd, nodig voor de bewerking van virginia tabak na de oogst. De flue-curing methode geeft, gezien de resultaten, een veel hoger rendement dan het klassieke „eesten". De verwachting be staat, dat met de verbouw van de flue-cured virginiatabak, de aan de smaak van het rokend publiek aange paste teeltrichting er zeer goede mo gelijkheden voor de vaderlandse ta bakscultuur worden geopend. In het verleden heeft de tabak be duidend geleden door de bewerking na de pluk. De telers zullen daarom de productie groen dienen te leveren, onder garantie van lonende teelt, aan de fabrikanten waarmede gecontrac teerd is. De industrie zorgt dan voor de bewerking. Zoals reeds gezegd, kan bereikt worden dat een vijfde deel van de overzeese aankopen zal kunnen wor den vervangen door virginiatabak van eigen bodem. Dit jaarlijkse kwantum van 5 millioen kg kan verbouwd wor den door uitbreiding van het huidige teeltgebied van 570 ha tot 2000 ha. Voor alles dient gestreefd te wor den naar samenwerking tussen drie groepen belanghebbenden: telers, han del en industrie. De hierboven genoemde Tabaks commissie merkt aan de voet van haar organisatie-schema dan ook op, het welk is opgebouwd aan de hand van de uit het rapport getrokken con clusies: inzonderheid voor de tabaks gebieden in de provincie Utrecht, ge let op de bijzondere structuur daar van en de aan de Tabakscommissie verstrekte opdracht, dient de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht te trachten, met gebruikma king van de steun en de gegevens van de betrokken gemeenten tot een or ganisatie of binding van de tabaks- boeren in haar district te geraken op nationale grondslag. In het belang van de vele tabaks verbouwers in en rondom onze ge meente meenden wij hen deze regels niet te mogen onthouden.

De Vallei | 1952 | | pagina 1