't/fcnêetfd Mijn T eassabous waren juist 8 mud kolen waard 1 **Qijdend ^YYlyóterie DE VALLEI Rhenen Amerongen Ederveen Eist Achterberg Veenendaal Voor de Jeugd ÏWF.EDE BLAD ,.DE VALLEI" VRIJDAG 11 JANUARI 1952 No. 2 Coöp. Boerenleenbank Voetbalprogramma Zondagsdienst Doktoren schrijft mevr. v. H. uit Haarlem Hier staat 'f dan in de krantl Als overtui gend voorbeeld voor diè huisvrouwen, die nog niet beseffen hoeveel De Gruyter's 10 °/0 korting per jaar voor 'n groot gezin uitmaakt! 0 U hoeft er niets voor te plakken. U hoeft er niet naar te raden. 0 U hoeft er niet op te wachten: IVOROL: tanden blank en rein; adem fris als morgendauw Onrustig, gejaagd? FEUILLETON Coflp. BoertnieenbaiK „veenendaal' Wat kan een mens onwetend in een groot gevaar verkeren. Dat hebben de inwoners van Velsen op Oudejaars avond ondervonden. Het heeft maar weinig gescheeld of deze gemeente zou door een vreselijke ramp zijn ge troffen. Laten nu toch een aantal op geschoten jongens uit een bunker een hoeveelheid hoogst gevaarlijke spring stof weghalen om deze tot ontploffing te brengen. Had niet een bakker, die een van de belhamels betrapte op het bezit van een hoeveelheid spring-gly cerine, bijtijds de politie gewaarschuwd en hadden de jongens hun voornemen tot uitvoering gebracht, de ramp zou niet te beschrijven zijn geweest. Wat ik echter in dit geval niet be grijpen kan, dat is de kans, die een stuk of wat jongens hebben gekregen om zulk gevaarlijk goedje machtig te worden. De springstoffen behoorden toe aan een ondernemer, die van het materi aal gebruikt had voor het opblazen van de duikbootbasis in LJmuiden. Hij wist de explosieve kracht van deze springstoffen en dat ze daarom in een zwaar betonnen bunker geborgen wa ren, is uitstekend. Maar onverantwoor delijk is het de toegang tot die bunker niet zo grondig af te sluiten, dat een stel knapen zelfs geen schijn van kans krijgen er binnen te komen. Dat schijnt niet gebeurd te zijn en dit verzuim is dan bijna de oorzaak geweest van een ramp, die heel wat mensen het leven zou hebben gekost om van de materi ele schade maar niet te reppen. Men kan het die jongens niet al te kwalijk nemen, omdat zij niet wisten aan welk gevaarlijk spel zij zich waag den, des te groter is echter de schuld van degenen, die dat wel wisten, doch er niet voor zorgden, dat de springstof fen volstrekt buiten het bereik van on bevoegden en ondeskundigen bleven Misschien zijn er in ons land hier en daar nog meer explosieve stoffen weggeborgen. Moge dan de les van Velsen de autoriteiten waakzaam ma ken, zodat zij toezien, dat dit wegber gen afdoende is. Van rampen hebben we in de laatste tijd genoeg gelezen, we hebben er heus geen behoefte aan het aantal door eigen schuld nog wat te vermeer deren. Rampen blijven rampen, maar ze geven vaak gelegenheid tot het ver richten van prachtige daden van moed en zelfopoffering. De stormen, die eni ge dagen lang de zeeën hebben opge- zwiept, waren oorzaak van heel wat schipbreuken, maar met ware doods- verachting waagden de mannen der reHdingsboten zich op de onstuimige golven om te redden wat nog te red den viel. Nog staat de wereld in be wondering voor kapitein Carlsen, die alleen is achtergebleven op zijn zwaar gehavend schip in de hoop het nog in de een of andere haven binnenge sleept te krijgen. Hij weet zich ver antwoordelijk voor zijn schip en waagt er zijn leven voor. Ik neem daar graag mijn petje voor af en gun hem het ere-burgerschap, dat zijn Deense ge boorteplaats hem om zijn moedig ge drag wil aanbieden. Maar ik vraag me af waarom de eer niet te beurt valt aan zo menige held van ons reddings wezen? Per slot van rekening waagt kapitein Carlsen zijn leven voor een dood ding, al kost dat dode ding dan voor mijn part zoveel millioen pop, ter wijl onze zeehelden hun hachje over hebben voor het redden van mensen levens en dat niet een enkele keer, maar wie weet hoe vaak. En hebben zij het waagstuk volbracht, dan geen feestelijke intocht, geen fanfares, geen ereburgerschap, maar een dood gewo ne terugkeer als van mannen, die we ten hun plicht te hebben gedaan. Ze zijn er ons niet minder om, geen haar. Voor ik een punt zet achter m'n we kelijks praatje, moet ik nog even m'n gemoed luchten over het plan van de regering de schilders aan werk te hel pen in het winterseizoen door een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. We hebben twee kamers, die nodig opnieuw behangen moeten wor den, maar waarvoor we de duiten missen. Met regeringssteun zou het gaan en ik was al van plan onze schil der te waarschuwen, toen ik in de krant las, dat er van die steun alleen iets komen kan als het karweitje 600 gulden kost en aangezien in mijn ge val zulk een bedrag zeker niet ge haald wordt, valt er op steun niet te rekenen en moeten dus de kamers nog wat in hun oude plunje blijven. Je moet maar pech hebben. JAN SMIT. Het Bestuur der »VEENENDAAL« Hoogstraat 15 deelt mede dat met ingang van 1 Januari 19S2 de rentevergoe ding ala volgt is vastgesteld: Direct opvraagbare spaar gelden tot elk bedrag 23/4% Spaargelden voor één jaar vast 3% Tevens verkrijgbaar VU Spaardepositobrieven aan toonder. VOETBALPROGRAMMA. Veenendaal zet haar programma a.s. Zondag voort met een uitwed strijd tegen De Treffers te Nijme gen. Het is zo langzamerhand niet moeilijk meer om bij uitwedstrijden van Veenendaal te voorspellen hoe de afloop zal zijn, want deze uitwed strijden hebben tot nu toe slechts enkele punten opgeleverd. En we verwachten dan ook nu weer, dat de geel-blauwen zonder winst zullen terugkeren. De Treffers lijken ons in staat de Veenendalers te kunnen weerstaan. Tenzij de geel-blauwen zich eensklaps van hun gevaar be wust worden en nu eens voor de volle 100 gaan spelen. Dan kon Treffers het nog wel eens heel moei lijk krijgen. Veenendaal 2 speelt thuis tegen Vitesse 3. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: donker glacé handschoen; vulpen; damesportemonnaie; glacé heren handschoen; grijze want; bruin gevoerde glacé handschoen; paar glacé dames handschoenen; paar donker blauwe kinderwantjes; kindermuts; een oud damestasje met inhoud; zwarte dameshandschoenen; een blauw kinderwantje; padvindersriem; bruin kinderwantje; een bankbiljet en vier muntbiljetten; kinderstoel; bruin stof fen tasje met inhoud; paar glacé hand schoenen; aangelopen een hond. Verloren: schakelarmband; schort; bedeltjes armbandje; paar witte wol len heren wanten; bruine actetas met inhoud; een shawl; wijnrode shawl; paar kinderwanten; bruine handbe schermer; een bril; groen gevlamde dames vulpen in rood étui; dames por- temonnaie; paar jongens sportkousen; zilveren schakelarmband. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Pilon, Kerkewijk. tel, 874. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr v. Ringe- lenstijn, tel. K 8387-201, Ederveen. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Kars, Amerongen. Dr TENHAEFF OVER PARA PSYCHOLOGIE. Op Donderdag 17 Januari wordt in de zaal „Buitenlust" de 3e culturele lezing gehouden van de N.P.B. Op deze avond spreekt Dr W. H. C. Ten- haeff uit Utrecht over het onderwerp: Telepathie en Helderziendheid, een inleiding in de parapsychologie. Eiermarkt Op de heden Vrijdagmorgen gehouden Eiermarkt werden 260.000 stuks aange voerd, Prijzen M-lS'/scent.Henneneieren 13-14 cent. Handel traag. DRIE JUBILEA BIJ DE „STOOMHAMER" Dinsdagmiddag werden bij een fees telijke bijeenkomst in de timmerfa briek „De Stoomhamer" alhier niet minder dan drie jubilarissen gehuldigd, namelijk de heren G. Kramer en W. Rebergen, beiden timmerman en de heer A. v. d. Meijden, chauffeur, van wege het feit, dat zij voor 25 jaar ge leden in dienst traden bij deze firma. Per auto werden de jubilarissen naar de fabriek gereden, waar de oud ste firmant van „De Stoomhamer", de heer H. A. van Ommen hen toesprak. Ook namens het personeel werd het woord gevoerd, namelijk door de heer F. van Scheers. De huldiging ging gepaard met aan bieding van geschenken. VOORWAARTS VEROVERDE DERDE PLAATS. Door een overwinning op N.S.C. uit Nijkerk, heeft Voorwaarts beslag weten te leggen op de derde plaats van de ranglijst in de tweede klasse C afdeling Utrecht. Voor deze wed strijd bestond meer dan normale be langstelling. Tot nu toe hebben de rood-witten op eigen terrein nog niet één wedstrijd verloren, hetgeen dus tevens een record betekent. N.S.C.-VOORHOEDE TE SLAP. De aftrap was voor de gasten en de eerste tien minuten leverde slechts één fraaie Voorwaarts-combinatie op. Daarnaast kreeg Nijkerk een corner te nemen, die rakelings door de NSC-midvoor over werd gekopt. Even later scoorden de gasten, doch de scheidsrechter floot gelijktijdig voor buitenspel. Toen er negentien minuten van de eerste helft waren verstreken,- wist linksbinnen P. Hovestad zich vrij te spelen. Hij gaf het leer keurig door aan Evers, die een prima voorzet af gaf, waarna midvoor Drost zijn ploeg met een schitterende kopbal de lei ding bezorgde. 10. Na dit eerste doelpunt kwam Voorwaarts er beter in en na ver schillende kansen te hebben gemist verrastte Evers vijf minuten voor rust de NSC-doelman met een zui ver gerichte harde schuiver, 20. NSC probeerde in de tweede helft de achterstand weg te werken doch haar voorhoede tastte niet genoeg door, hetgeen de oorzaak was van het uitblijven van doelpunten. Midvoor Hovestad hij had in middels met Drost van plaats ver wisseld verschalkte in de acht en dertigste minuut de ver uitgelopen NSC-keeper en hij bracht de stand op 30. De strijd ging verder gelijk op en toen Evers vier minuten voor het einde in het strafschopgebied werd gehaakt, profiteerde linksback Bleij- enberg van de penalty. Zo kwam het einde van deze wed strijd met een 40 overwinning voor Voorwaarts Het tweede elftal speelde even eens thuis tegen Oranje wit 2.J De rood-witten speelden met vijf inval lers en verloren met 42. C Ik lees zo dikwijls in de krant, wat andere huisvrouwen voor hun eassabons hebben gekocht. Maar ik ben ze geloof ik allemaal de baasLuxe kan er met mijn grote gezin niet af, daarom wissel ik eens per jaar de bons in als de kolen komenIk kreeg 56 gulden terug, juist voor 8 mud kolen als ik door mekaar stook. Is dat niet fijn? Wat zie ik toch veel vrouwen tobben, die moesten ook maar voor de kolen sparen! Kan U dal niet (in de kranhzetten? De Gruyters eassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar en U krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bona saojto VERKIEZING NOTABELEN. In de Ned. Herv. Kerk is bij enkele candidaatstelling de periodiek aftre dende notabel L. van Breenen, herko zen. In de vacature van de heer Joh. Hendriksen is gekozen de heer J. Post humus. Allen hebben hun benoeming aan vaard. SLACHTOFFER JEEP-ONGEVAL OVERLEDEN. Wij maakten melding van een on geval, dat enige jongelui met een jeep in deze gemeente was overko men op Nieuwjaarsmiddag. Eén van de jongelui, de 17 jarige v. A. alhier, die naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht moest worden vervoerd, is aan de bekomen ver wondingen overleden. EEN DERDE VOETBALVERENI GING OPGERICHT. In het koetshuis Stuijvenberg, welke door de eigenaar aan de Sportvereniging „Oranje-Wit" niet meer beschikbaar wordt gesteld, werd Dinsdagavond een vergadering beelgd om tot de oprichting te ko men van een Christelijke voetbal vereniging. Door de heer G. Viegen Azn., werd een en ander toegelicht waarna de twee en vijftig reeds ge worven leden zich present meldden. Als naam werd gekozen „Rijnvogels'' en het ligt in de bedoeling de voet balsport op Zaterdagmiddag te be oefenen. Van de voetbalver. Eist werd toezegging ontvangen om op haar terrein te trainen. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren G. Viegen Azn., voorzitter; J. Kranenburg, C. Drost, P. van Rhee, H. Bouter, Z. Wilde man en W. Switselaar Rzn. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL BIJ ORANJE-WIT. Reeds in October 1951 werd bij het bestuur van de Sportver. „Oranje- Wit" een verzoek ingediend tot op richting van een Zaterdagmiddagaf deling van de voetbal. Het bestuur Volop Volop reparaties kunnen bij D. v. d. Velde v/h Bikelaar. Zandstraat 101 te Veenendaal, Tel. 389, weer worden aan genomen in 1952. Al Uw uurwerken-, goud en zilverreparaties worden daar met de meeste zorg behandeld en uit gevoerd in een redelijk termijn. PERSONEEL GEM.WERKEN HIELD WEER JAARLIJKSE BIJEENKOMST. Woensdagavond kwam het voltalli ge personeel van de dienst van Gem.- werken in Hotel „De Korenbeurs weer in een gebruikelijke bijeenkomst tezamen, bijeengeroepen door de Wet houder van Openbare Werken, de heer Ant. de Ruiter. Door de wethouder werden de pres taties in 1951 door deze Dienst nage gaan, waarna hij zijn dank bracht aan al het personeel. Ook de Directeur van Gemeentewerken, de heer Tj. Jarings, bracht zijn mensen dank voor de pres taties in 1951. Men bleef nog enige tijd gezellig bij- Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (door d'Argenty) „Net als jijspion van het Gou den Masker," vulde ze aan. Hij wilde iets zeggen, doch slikte het weg. „Wist je niet, dat Joop een col lega van je was?" vroeg ze. „Nee," bromde hij voor zich heen, „dat wist ik niet. Maar Liang-sjin schijnt het wel te weten, want die zit nu bij hem te smoezen. Ik ben al blij dat er niets is tussen jullie. W/eet je, die Ossewaarde waarschuwde me, dat jij zo intiem met hem de garage binnenwandelde." „Zei Ossewaarde dat? Tegen jou?" Lola kon haar oren niet geloven. „Die vent verdacht mij er van ook voor het Gouden Masker te werken, omdat ik omging met jou, met Liang- sjin en met Joop. Net allemaal ver keerde vrienden volgens hem. Hij draaide me m'n pols om, in de hoop dat ik bekennen zou dat het Gouden Masker mijn meester wasZe rilde bij de herinnering aan die ver nedering. ,,'t Was dat Hsieh-Fu er bij zat, maar anders had hij nog andere middelen toegepast, denk ik." „Mei-mei," schrok de tolk en hij drukte haar beschermend tegen zich aan, „wat weet hij van mij? Zou hij mij ook willen dwingen? Wat heeft hij tegen het Gouden Masker?" „Ik weet het niet, Ko-ko. Mis schien komt hij wel om jou en Liang-sjin en Joop Wielewaal te arresteren. Als hij eens van de In lichtingendienst komt?" Lola maakte zich langzaam los, „Dan zou hij jou toch niet aan- greep opnieuw de vatenkwast en pakken, Jij werkt toch juist voor de C.I.D., vertelde je me. Weet je nog wel, in Groene Kan? Toen je die Ka- reltje ontvluchtte? Als die Ossewaar de bij de C.I.D. was, dan behoorde hij z'n mensen te kennen. Zeker als ie op een bus stapt, waar al iemand van z'n eigen dienst in zit." „Je hebt gelijk," fluisterde ze, „Kareltje heeft ook niets van hem gezegd. Ken jij hem ook niet? Of Liang-sjin?" „Ja, Liang-sjin kende hem. Ze ïeeft een tijdje met hem staan smoezen op het middenbalcon. Mis schien heeft hij haar wel instructies gegeven." Beduusd staarde zij hem aan. Hij bemerkte het niet. „Zat hij bij het eten in de salon van Hsieh-Fu? En weet je niet wat hij met die Chinees te bepraten had?" De blauwe baret bewoog nauw merkbaar. In het hoofdje daaronder combineerden zich vreemde feiten tot een nog fantastischer conclusie. De ongeoefende hersens van een conductrice konden het detective werk echter niet zo snel baas wor den. Vergeefs peinsde zij verder. „Pas maar op," waarschuwde de jonkheer haar, „dat die ingenieur niet zoveel belang in je gaat stellen als zijne excellentie." „Wat bedoel je?" „Weet je dat niet? Tsieh-Fu heeft bij Liang-sjin geïnformeerd naar je naam, je leeftijd, je adres, naar je karakter, je liefhebberijen, je finan ciële omstandigheden, ja zelfs naar de maat van je uniform. Hij schijnt grote plannen met jou te hebben, mei-mei!" „En.heeft ze hem dat allemaal verteld?" Natuurlijkze moet haar meester toch gehoorzamen, zei ze." roerde wat in het al afkoelende wa ter. Het werd haar haast te machtig. Wat wilde die oude Chinees met die wetenschap beginnen? Met wat voor doel liet hij Liang-sjin, die hij zelf niet eens vertrouwde, voor zich spionneren? „Ko-ko.... Moet jij je meester ook van die rare dingen overbrie ven?" Hij draaide een beetje onhandig met de theedoek. „Spreek dan, Ko-ko! Vraagt Hsieh- Fu jou ook van die dingen?" Ze kwam uit haar snatte kwast vlak voor hem staan. Angstig strek te hij de armen uit, als wilde hij haar aanval afweren en zich verschuilen achter de beschermende doek. „Ik moet óók m'n meester gehoorzamen. Ik ben toch z'n spion." „Zjjn spion?" (Wordt vervolgd voelde er niet veel voor naast de gymnastiekafdeling een tweede zor genkindje te hebben maar toen half December grote steun werd toege zegd 'aan dit verzoek werd betfiuten hiertoe toch over te gaan. DAMLUST HERRIJST. Over de grote successen van de zo roemrijke damclub van voor de oor log, kan een damenthousiast soms nog in vervoering komen als hier over een gesprek wordt aangeknoopt. Dezer dagen zijn enkele leden weer bijeen geweest om er weer nieuw leven in te blazen. Thans blijkt dat „Damlust" nimmer op de fles is geweest maar nog steeds is blijven bestaan, hoewel er geen wedstrijden meer werden gespeeld. Het initiatief tot herrijzenis werd genomen door de heer T. Eimers welke in samenwerking met de heer G. Klaassen „Damlust" weer tot bloei willen brengen. Zij hopen door toeloop van nieuwe leden, dat weldra het voorlopige damhuis", de achterkamer van huize Eimers, te klein zal zijn en dat spoedig weer in bondsverband gespeeld kan worden. Nieuwe leden zijn dus van harte welkom ten slepende kou of griep SANAPIRIN helpt U er «f. Koker 77-41 ct. SPORT. Het nieuwe jaar heeft Oranje-Wit reeds in de eerste wedstrijd een ne derlaag gebracht en blijven zij nog met drie punten achterstand op de laatste trede staan. Ondanks de ne derlaag hebben zij de ploeg uit Cho- ten, welke nog goede kampioenskan sen heeft, goed partij weten te ge ven. Het zwakke punt bij de Oranje hemden was nog steeds de voorhoede welke wel goede scoringskansen kregen maar die onbenut werden gelaten. De Vries wist soms op fraaie wijze geruime tijd de stand op 10 te houden. Een poging van Oranje- Wit om gelijk te maken werd nood lottig. In de twintigste minuut na de pauze werd de nederlaag een feit. Even later werd Henzen wegens na trappen uit het veld gezonden zodat met tien man de wedstrijd uitge speeld moest worden. „Eist" had rust maar had een goe de dag doordat de Cabauw weer een punt verspeelde. Programma van deze week: Zaterdagmiddag: Vriendschappe lijk Oranje-WitSportclub Rhenen. Zondag: VreeswijkOranje-Wit; DVSA II—Oranje-Wit II; Eist— SCH. Verachijnt als bijlage van bet streekblad DE VALLEI Onder Redactie van TANTE JO Correspondentie te richten aan Tante Jos p/a Parallel weg 8, Veenendaal. HOOGSTRAAT 18 Geopend: Maandag t.m. Vrijdag 912.30 en 2—4 uur. Zaterdag 912.30 uur. Donderdagavond T8 uur. Postrekening 380265 - Telefoon 663 BESTE NEVEN EN NICHTEN, Wat heeft dat lang geduurd hè. Ja, zoals je je misschien nog kunt herin neren kon ik onverwachts gedurende korte tijd door familie-omstandighe den niet meer ons krantje verzorgen. Ik moest een lid van mijn familie gaan helpen. Maar jongens het duur de veel langer dan we gedacht hadden. De redacteur van De Vallei heeft me zeker wel vijf keer geschreven of ik nog niet terug kwam. Ook vertelde hij mij dat er brieven van neven en nich ten van onze kring waren binnen ge komen. Vorige maand dacht ik dat we in het eerste nummer van De Vallei in het nieuwe jaar weer met ons krantje zouden kunnen beginnen, maar tot mijn grote spijt is me dat toen nog weer niet gelukt. Ik wens jullie alle maal toch nog een gelukkig nieuwjaar toe hoor. En ik bedank de nichtjes die mij een nieuwjaarswens hebben ge stuurd. Hebben jullie ook zo van de oliebollen gesmuld als ik? Zeg jongens, jullie zijn me in die lange tijd toch niet vergeten hoop ik? Zoals je wel begrijpen zult heb ik nu meer dan ooit behoefte aan een brief van jullie allemaal. Zullen de neven en nichten van onze kring daarom gauw schrijven hoe ze 't maken en ook over je ouders, broers en zusjes. Echt doen hoor! Je hebt er nu rast wel tijd voor. Het is vaak koud en regen achtig buiten on 't is rroeg donker 's avonds. Allemaal heel hartelijk gegroet en tot volgende week hoor. Tante JOS. CORRESPONDENTIE Repelsteeltje, Veenendaal. Ja, ik weet dat je in Januari jarig bent, maar jammer genoeg niet precies welke da tum. Schrijf je me dat nog gauw even. Ik meen dat je 8 jaar gaat worden. Heb ik dat goed onthouden? Vertel me dan ook hoe je het maakt. Dag hoor. Je Tante J. Jannie Achterberg, Pr. Bernhard- laan 201. Jij bent toch een trouwe nicht hoor. Ik ben nog maar amper terug of er komt een brief van mijn Jannie. Gisteren heb ik hem ontvangen. Zo als je ziet kunnen we nu weer met ons krantje beginnen hoor. Ja, de va- cantie duurt nog tot Dinsdag. Maar het is toch niet nodig dat je je verveelt Er is altijd wel iets te doen, kijk maar eens goed om je heen. Je kunt nu een maal niet elke dag naar Woudenberg. Zqg als je nu nog eens wat raadsels voor me klaar maakt. Ik heb er niet veel meer hoor. Kan ik op je rekenen? Daaaag. Veel liefs en tot de volgende brief. DE JARIGEN VAN DEZE WEEK. Trennie de Roder, Veenendaal, was op 9 Januari jarig. Annie Schuit, Veenendaal, Vandaag 11 Januari. Volgende week weer Haadaela

De Vallei | 1952 | | pagina 5