Uit Rhenens Raadzaal FRIESCHE VLAG KOFFIEMELK TWEEDE BLAD ,.DE VALLEI' VSIJDAO 25 IANUARI 1952 No. 4 - - i net lil rvueiien tie lautote tijti tic tit/v^ti xix .TV 7.7 V V, Contact Commissie het verzoek was in- daarmee was deze spr hetlieit* onder de rooms-katholieken. Ik gekomen om gebruik van gemeente- wgl deels'eens Toch Vond hij het jam- zou willen, aldus spr., dat het onder gekomen om gebruik van gemeente-rT- grond voor het houden van een kermis w ^eisP-ins' ^oc*? vond hij het jam voor een week, met de bedoeling de mei dit verzoek om een kermis- staangelden aan VVV ten goede te WG^k door de beide wethouders wordt doen komen. Zonder die financiële rug- ondersteund. Ook de heer Gr. had pnn- gesteun zien WV en VCC namelijk clP*ele bezwaren. Hij vroeg zich af, geen kans de vreemdelingen iets te w Y9.?r Soeds een kermis zal bren- bieden. De voorzitter verklaarde, dat Sen- U zag er met veel heil in. Bo- het na veel besprekingen was gelukt ^endien zal Gods naam menigmaal ont- in B. en W. een gemeenschappelijk 'ieil'gd worden. Ook de economische standpunt in te nemen, hoewel de mo- gestand woog voor deze spr. zwaar, tieven voor ieder lid van het college heer Menting PvdA, noemde het verschillend zijn. Een drie-ledig stand- een gelukkige omstandigheid, dat er punt dus. Zelf was de voorzitter geen ec" Verenigmgs Contact Commissie is principieel tegenstander. Ook uit poli- ontstaan. Deze vereniging moet een tionele oogpunten had hij geen bezwa- worden gegeven. De VCC en de ren. Doch in het kader van de verso- aangesloten verenigingen willen de berings-actie van de regering vond spr. yicemdelingen een aangenaam seizoen het niet juist kermis te houden. Wet-*n R ienen bezorgen. Het is jammer, houder Boelhouder lichtte zijn stand- ,er geen waarborgsom kan worden punt toe. Deels was hij het met de voor- vei^^fVn-. a" waren we van deze zitter eens, doch daar hij geen andere moellykheid af geweest. Nu moet er- oplossing zag om de verenigingen aan een andere oplossing worden gezocht geld te helpen, zou hij alleen op die °fF1 aaf! Seld te komen. Spr. zag tot grond voor stemmen, teneinde Rhenen zl-,n spy t geen andere, dan toe te stem- weer wat meer vertier te brengen in *n de kermisweek, met alle na- het vreemdelingenseizoen. Wethouder nf>heden van dien. Met 7 stemmen van der Steeg: Wij moeten trachten, voor <:n 6 s\en}^^^gcm werd het VCC tegemoet te komen. De verenigin- verzo van de VCC ingewilligd. gen zijn arm, een garantiefonds is niet honiifn rfi astfsjp te wachten en er schiet dus niets an- HONDEN-BELASTING, ders over dan op een andere manier De nieuwe verordening op de hef- aan geld trachten te komen. Spr. zag fing van hondenbelasting werd z.h.s. het geheel in het belang van de mid- vastgesteld, met als tarieven 10 voor denstanders, hotelhouders, pensionhou- een 'uxe hond, 7 voor een waakhond ders. Zoals het in de achterliggende ja- en 4 voor een bedrijfshond, Reclames ren is gegaan, daarmee is Rhenen niet zullen in de toekomst niet meer in de gediend. Wij moeten de vacantiegan- raad worden gebracht, doch door de gers 's avonds iets bieden. Willen we gemeentesecretaris ambtshalve wor- een Rhenens belang dienen, dan moe- den behandeld in overleg met B. en ten wij dit aanvaarden. Slaagt de VCC W. er niet in er iets van te maken, dan Tot onderwijzeres aan de o.l. school zal het de laatste keer zijn, dat wij on- te Eist werd met algemene stemmen ze medewerking verlenen. De heer benoemd mej. M. J. de Kok te Wage- Klaassen sprak er namens de CH-frac- ningen. tie zijn spijt over uit, dat dit kermis- Over de voordracht voor benoe- debat weer in de raad is gekomen. Wij ming van een onderwijzer aan de ulo zijn principiële tegenstanders, aldus de school was de heer Klaassen niet te heer Klaassen. De economische omstan- spreken. digheden zijn zeer zorgelijk, de koop- .Er hangt een waas van geheimzin kracht van de mensen wordt steeds nigheid om dit geval, aldus spr., die minder, mogelijkheden om te sparen tevens in twijfel trok of wel de beste zijn er niet. Wij zijn tegen de kermis- krachten op de voordracht waren ge- week. Ik ben het niet eens met de ver- plaatst. De voorzitter en de wethouder onderstelling, dat vreemdelingen naar van onderwijs Boelhouder verzeker- Rhenen komen om vertier te zoeken, den, dat geheel in overleg met de in- eerder zullen zy rust willen hebben, specteur van het lager onderwijs en De kermis-exploitanten gaan uiteinde- langs de gebruikelijke weg de voor lijk met de winst slepen. De midden- dracht was opgemaakt. Met 7 stemmen standers niet, aldus deze fractie-leider, voor en 6 blanco werd de heer J. Mantje te IJmuiden benoemd. De heer Van Viegen vroeg zich af of het niet billijk zou zijn de reiskos ten aan schoolgaande kinderen geheel te vergoeden. Ook de heer Klaassen DE R.K. SCHOOL. Het is het R.K. Schoolbestuur ge lukt te bemiddelen, dat een 4-tal maat schappijen ieder 25.000 aan de ge meente willen lenen voor de bouw van (Vervolg van pagina 1) zitting, teneinde vóór de openbare be-De heer M. C. v. d. Berg verklaarde, - - - - - handeling hierover van gedachten te dat ook de SGP-fractie tegen de kermis een school. B. en W stelden voor deze kunnen wisselen. is. De heer Griffioen A.R., vond het leningen, tot een totaal van 100.000 j,, spijtig, dat deze aanvraag was binnen- af te sluiten. Voor de bouw van de| Na bijna drie kwartier gingen dt ko£en Hij had gehoopt, dat men er school was reeds eerder medewerking deuren weer open en deelde de voor- definitief vanaf zou hebben gezien. Dat toegezegd. De heer Klaassen bewon-, zitter mede, dat van de Verenigmgs het _n Rhenen de laatste ti;d de dood in derde de offerzin en de bereid willig- Contact Commissie het verzoek was in jj.or.mpp wac &nr hpf. zou willen, aldus spr., dat het onder andere groepen ook zo was. Dan had den we vanavond ook geen debat over de kermis behoeven te houden. ALGEMENE BESCHOUWINGEN. De voorzitter stelde de begroting '52 aan de orde. De heer M. C. v. d. Berg moest eerlijk toegeven niet in staat te zijn alles te begrijpen, vooral ook omdat deze opzet nu geheel anders is geworden. Als lid van de commissie van onderzoek, aldus spr., is mijn standpunt reeds in het rapport ver meld. Het spijt mij, dat de schoolbouw in Achterberg nog niet kon doorgaan, doch ik begrijp dat B en W hier mach teloos staan. Ik hoop, dat in dit jaar deze bouw nog tot stand zal komen. STRAATVERLICHTING ELST. Een bezwaar noemde spr. de slechte straatverlichting in Eist. Ik weet wel, dat op elke uithoek geen lantaarn kan worden geplaatst, maar ik had nu toch wel gedacht, dat de hoofdweg en de straatweg Elst-Veenendaal eens aan de beurt zouden komen. Ik misgun Rhenen naar mooie verlichting niet, maar Eist behoort toch ook bij de ge meente. De heer C. Scheer Gem. Be lang, sprak namens zijn fractie zijn waardering over, dat de begroting slui tend was gekregen. PRIMA WEGEN IN ACHTERBERG. Het deed hem genoegen, dat de we gen in Achterberg er prima uitzien. Dit is een compliment waard, aldus de heer Scheer, die verder vaststelde, dat het buurtschapshuis in Achterberg zeer goed voldoet en er de woning bouw niet mag worden vergeten. Ten slotte vroeg spreker bijzondere aan dacht voor verschillende wegen in de ze buurtschap van de gemeente en bracht hij ook de slechte straatver lichting onder de aandacht. In de wa tervoorziening van het Grebbekwar- tier zag hij graag verbetering. De heer Klaassen noemde de kapitaaldienst overzichtelijk voor het verleden, maar de toekomst is hier volkomen duister. Vorig jaar heeft het college ons in een aparte bijlage doen weten welke kapi taalsuitgaven in de komende tijd te wachten zouden zijn en welke plannen door B. en W. zouden worden voorge steld. Een dergelijke staat zou nu zeker op haar plaats zijn geweest, maar tot onze spijt is er niets bij. Onze vraag is nu is het college nog van plan dit jaar kapitaalswerken uit te voeren, of is het plan dit ons onverwachts voor lost volkomen in de koffie op en geeft haar die prachtige gouden kleur I Per V4 literlies 39ct verkrijgbaar v j voelde hiervoor. Daar dit volgens de te zetten? voorzitter niet mogelijk is, werd met! Ook de heer Klaassen sprak zijn vol- het nieuwe voorstel, dat aanmerkelijkldoening uit over het sluiten van de ge- - 1 1,4 beter is dan de huidige regeling, ac- coord gee aan. wane dienst. Wat spr. niet tot voldoe- ning stemde is, dat de begroting slui tend is verkregen door ondernemings belasting, een belasting die thans als onbillijk wordt gevoald, en daarom ook is verdwenen. De post uitgaven voor sociale zorg baart ons zorg. Spr. raad de aan de uitgaven niet groter te doen zijn dan strikt noodzakelijk. Wat ons zeer teleurgesteld heeft is de geringe bijdrage in deze uitgaven van hen die alimentatieplicht hebben. Dit is ook het geval voor hen, die elders ver pleegd worden wegens geestesstoornis sen. De ouderliefde is hier meest ver te zoeken. Mij zijn gevallen bekend, aldus spr., waar men zich geen enkele luxe wenst te ontzeggen en weigerach tig is om zelfs het wettelijk verplichte deel bij te dragen. De heer Menting gaf als laatste zijn algemene beschouwing. Het stemde spi\ tot tevredenheid, dat eerst 33000 en nu slechts 14000 voor onvoorzien werd geraamd. Daar spr. zelf lid is van de commissie van onderzoek werden ook zijn opmerkingen reeds in een rap port vastgelegd. Met de rijpere jeugd is het droevig gesteld. Avond aan avond) lopen de jongelui langs de straat te slenteren. De heer Menting vroeg zich af of daar niet iets op kan worden gevonden, b.v. weer in het leven roe pen van een tekenschool. De volks huisvesting had sprekers bijzondere aandacht. Ook de gezondheidszorg en hij vroeg zich af naast de schoolarts nu een schooltandarts kon worden ge plaatst. Tenslotte gaf hij in overwe ging een volkscredietbank in het leven te roepen. De voorzitter antwoordde de diver se sprekers. Hij gaf toe, dat de straat verlichting in Eist en Achterberg niet best is. Hieraan zal voor zover moge lijk bijzonder aandacht worden be steed. De watervoorziening in 't Greb- bekwartier noemde spr. een zaak van de Waterleiding Mij. De investerings politiek van deze Mij. hebben wij niet in de hand. Spr. gevoelde er iets voor om naast de begroting een lijst van urgent gedachte kapitaalswerken over te leggen. Wethouder Boelhouder stem de het tot voldoening, dat de heer Klaassen geen aanmerkingen heeft ge maakt op het beheer van sociale zorg. Met de gelden wordt zo zuinig moge lijk omgesprongen, doch het aantal ge vallen neemt steeds toe. De voorzitter gaf verder te kennen, dat schooltand- verzorging niet uitvoerbaar is geble ken op grond van de hoge kosten hier aan verbonden. Een volkscredietbank voor Rhenen heeft volgens spr. geen zin. Mochten er gevallen zijn, die in aanmerking wensen te komen voor een crediet uit het borgstellingsfonds of voor consumptieve credieten, is de voorzitter bereid deze door te bemid delen naar Amersfoort. Met een teken- school beginnen zou verloren moeite betekenen. De vorige maal moest er mee worden opgehouden wegens vol komen gebrek aan leerlingen, zelfs na huisbezoek. Wethouder Van der Steeg vroeg of er in Achterberg nog wat te slopen valt (hilariteit), daar gemeen tewerken puin tekort komt voor de wegverhardingen. De heer Kerkstra gaf de wethouder in overweging zich met slopen maar tot Rhenen te beper kend). EEN CONTRACT MET DE VALLEI. De voorzitter deelde eerst nog mede, dat B. en W. op aandringen van de be grotingscommissie hadden besloten voor het plaatsen van officiële bekend makingen een contract af te sluiten met „De Vallei". De heer Klaassen was blij dat hiertoe is overgegaan, omdat anders een deel van de bevolking, dat een ander blad leest de bekendmakin gen niet onder ogen komt. Het gaat er hier niet om, aldus merkte de heer Klaassen schertsend op, of men voor of tegen De Klokkenverkoper is, maar het gaat om een algemeen belang. (Grote hilariteit). Na een verkwikkende kop koffie [nam de hoofdstuksgewijze behandeling een aanvang. De heer Griffioen gaf in overweging zodra dit mogelijk is de keuringstarieven ingevolge de vlees- keuringswet te verlagen. De heer Klaassen vond het inconsequent sub sidie te verlenen aan de vereniging tot bestrijding van alcoholisme, als B. en W. aan de andere kant het maximum der drankwetvergunningen verhogen. Hij wenst een aantekening hier tegen |te hebben gestemd. RIJNBAD IN ELST. De heer Menting was geen tegenstan der van subsidie aan het Rijnbad in Eist, doch vroeg hier de zaak eens te controleren, daar hem ter ore was ge- |komen, dat men de zaak niet behoor lijk behartigt. De heer Klaassen be trapte B. en W. wederom op een incon sequentie, door op te merken, dat nog niet zo lang geleden in de raad naar voren werd gebracht, dat het Rijnwa ter ongezond zou zijn voor zwemmers en dat nu wordt voorgesteld voor een bad in de Rijn 100 subsidie uit te trekken. De heer Griffioen informeerde naar de mogelijkheid een bijdrage te verlenen voor drinkwatervoorzienin gen in zgn. onrendabele gebieden. De voorzitter deelde mede, dat getracht is hiervoor gelden los te krijgen, doch dat een en ander is mislukt. De heer 'Klaassen ergert zich er aan, dat electr. [en waterleidingbedrijven misbruik ma ken van hun monopolistische positie. De heer Griffioen brak een lans voor de bouw van een aula op de begraaf plaats. Het is een gruwel, aldus spr., bij begrafenisplechtigheden zo lang in de openlucht te moeten verblijven bij slecht weer. De voorzitter geloofde dat het verstandiger is woningen te bou wen. De heer Griffioen was van me ning, dat met de bouw van een aula de woningbouw beslist niet in het ge drang zal komen. De heer Van Viegen drong aan op verwijdering van de sme rige pomp in het dorp Eist, waartoe maatregelen zullen worden genomen. De heer Klaassen betreurde het, dat in het centrum van de stad geen urinoir wordt gebouwd. Hij ziet dit als een grote noodzakelijkheid. Als plaats hiervoor dacht spr. aan het Molenpad. Nu blijkt dat de kerk bezwaar heeft, doch vroeger waren urinoirs aan de Cunerakerk bevestigd! Het is een vieze ooel in de stad. Ik zal het op prijs stel len, wanneer dit nog eens wordt be keken. De voorzitter was er een te genstander van. Urinoirs zijn meestal [onvindbaar voor de vreemdelingen, bovendien kosten ze veel geld aan on derhoud. Spr. vond het beter de vieze boel te verdelen door de stad, dan de stank op één plaats te houden (hilari teit). De heer Griffioen betreurde het, dat de sportverenigingen die gebruik maken van Candia niet wat meer ac tiviteit aan de dag leggen. Hij noemde de bijdragen voor gebruik van het veld zeer gering en zag die graag ver hoogd. Wethouder Boelhouder was het eens met vorige spr. Verenigingen moe ten veel meer meewerken. De héér Klaassen herinnerde er aan, dat de sportcommissie het reeds eens is ge worden om de tarieven te verhogen. De voorzitter betreurde het, dat er zo weinig zorg aan wordt besteed. Er wordt meer door de verenigingen over elkaar heen gelopen en op elkaar ge hakt, dan dat er samengewerkt wordt. De heer Griffioen wenste meer aan dacht te besteden aan de leermiddelen voor het onderwijs. Volgens verkregen inlichtingen zou Rhenen wat dat be treft achterlijk zijn bij andere plaat sen. Wethouder Boelhouder gaf toe, dat we achter zijn, doch de begroting laat slechts geleidelijk inkopen toe. De he ren Griffioen en Klaassen verklaarden zich tegenstanders van het voorstel om subsidie te verlenen aan WV, daar zij deze vereniging zien als de promotor van de kermis. De heren v. d. Steeg, Menting, Boelhouder en ook de voor zitter waren unaniem van mening, dat dit niets met de kermis te maken heeft. De heer v. d. Berg was ook dit stand punt toegedaan. Na een gehouden stem ming bleek het voorstel met 8 voor en 5 tegen te zijn aangenomen. Z.h.s. werd de begroting daarna in zijn geheel behoudens enkele kleine wijzigingen aanvaard. Aanvullend werd besloten 100 bij [te dragen in het concert te geven door het USO, 400 te verstrekken tot ver betering van de Oudheidkamer en ten toonstelling Frankische vondsten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter om elf uur de vergade ring.

De Vallei | 1952 | | pagina 5