Slechting van de Slaperdijk werd voorkomen Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Has.... BebaH van DIJKSTRA oogen willen - TsH's Brillen Fa.J.F.TaK.HBOidstr.106 Onheil spelden de Sterren Ook in onze omgeving toene mende werkeloosheid K. NOREL Aangekocht als natuurmonument Fa. S0BOS Hoofdatr. 01-93 AGENDA 26e JAARGANG VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 No 5 Afgedaan als Waterkering en Militair instrument Ede s nieuwe burgemees ter komt naar Gelders en Ederveen Circus „Elleboog" Gebouwen Juliana zie kenhuis bij testament vermaakt Jubileum-concert van Ritmeester Mannenkoor Rhenen en Veenendaal weer onder Kanton Wageningen ^iiiBiwniiuniinsiHtimisinsRiiffiiiniiiiiiiimiHniiiuiii.'jiiiiiimünia 0 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week In: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN. RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Deze tijding kwam Woensdagmiddag om 1 uur tijdens de nieuwsberichten door de radio. Een geruisloze atrijd ongeveer 3 jaren door ingezetenen van Veenendaal en verschillende natnur-beschermingsverenigingen gevoerd, om de Slaperdijk voor slechting te behoeden, heeft dan toch resultaat gehad. Wie kent niet de Slaperdijk. Ieder weet dat deze dijk er ligt alsof hij er altijd geweest is en alsof hij er altijd zal blijven. Menigeen kent de Slaperdijk, vooral uit zijn jeugd-jaren. Voor zeer velen is het er ook het prachtige recrea tieterrein. Bij goed weer kan men er vaak veel wandelaars en fietsers vinden. Vooral het gedeelte ten noorden van de sluizen aan de Rode Haan en het terrein hier waarover de dijk zich slingert, is bizonder mooi door de zeldzame begroeiing en de rijke afwisseling van zijn omgeving. Het was juist in de eerste plaats dit gedeelte van de Slaperdijk, tot aan het fort Daetselaer bij de Schans, dat in de afgelopen jaren gevaar liep omi geslecht en met de grond gelijk gemaakt te worden. Zoals bekend is, heeft de Slaperdijk oorspronkelijk als taak, om te dienen als nooddijk ingeval de Rijndijk tus sen de Grebbeberg en de Wageningse- berg doorbreekt. En die doorbraken in de Rijndijk kwamen vroeger nog al eens voor. Eens was dat zelfs vier maal in de tijd van 50 jaar. In de prille historie van onze streek staan deze dijkdoorbraken opgetekend als grote rampen voor Veenendaal, maar niet minder ook voor het gebied van Amersfoort en die stad zelf. Amersfoort b.v. is veel lager gelegen dan Veenendaal en het doorgebroken Rijnwater stroomde dan ook met ge weld naar dat gebied en het kwam er zelfs wel tot de daken van de huizen. In het jaar 1650 werd het de toen malige Ingelanden te bar en zij be sloten toen tot het aanleggen van een waker of Slaperdijk. Dwars door de Gelderse Vallei, van de Berg tot aan de Lunterse heuvels. En deze slaper moest dan in tijden van nood het wa ter in onze omgeving houden. Deze Slaperdijk gaf aanleiding tot grote onenigheid en strijd tussen de bewoners van het gebied ten zuiden en ten noorden hiervan, doordat de zuidelijken met veel water overlast te, kampen kregen. De gewapende macht moest er zelfs eens aan te pas komen om te verhinderen dat de zuidelijken de slaper zouden doorsteken. Eeuwen lang* bleef de dijk eêii twistpunt op het gebied van de waterlozing en in de geschiedenis van onze omgeving heeft deze dan ook een belangrijke plaats. Door de eeuwen heen is de dijk met het landschap vergroeid. Ook echter werd deze het terrein waar zich, te midden van cultuurgronden, de plan ten- en dierenwereld ongestoord kon ontwikkelen. Men vindt er de zeld zaamste soorten bloemen zoals de Welriekende nachtorchis en de Moeras Wespenarchis. Ook treft men er een uitzonderlijke bosbegroeiing. Lelietjes van Dalen en Bosanemonen groeien er volop. Zelfs groeien er soorten die men verder in ons land niet vinden kan en waarvoor biologen naar het buitenland gaan om ze te vinden. Ook blijft de dijk en zijn omgeving het oord van zeldzame vogels, zoals de steenuil, wielewaal, nachtegaal, allerlei soorten spechten, de gruto, kemphaan en nog veel meer. Behalve door zijn historische waarde is de Slaperdijk dus ook belangrijk als een rijk natuurgebied. IS DE DIJK NIET MEER NODIG? Als waterkering was de Slaperdijk ook een belangrijke schakel in de ver dedigingswerken van de Grebbelinie. Zo vinden we tegen en nabij de dijk ook verschillende forten en militaire werken als de Daetselaer en de Enge- laer, eveneens terrein met een rijke flora en fauna. In 1947 kwam men blijkbaar tot het inzicht dat de Slaperdijk en genoemde fortificaties geen militaire waarde meer hebben, want toen besloot de Genie om deze werken over te dragen aan het Waterschap de Lunterse beek, en het gedeelte ten zuiden van de Roode Haan, aan het Waterschap de Grebbe. Behalve dat in 1947 de Slaperdijk als defensie-apparaat had afgedaan, bleek ook al gauw dat men de dijk tevens niet meer als nood-waterkering denkt nodig te hebben. Of de dijk aan de Grebbe nu zo be- drijfszeker geworden is, of dat men het feit, dat in een kleine 100 jaar geen doorbraak meer is voorgekomen als maatstaf genomen heeft, weten wij niet, maar kort daarop kwam men er achter dat het waterschap de Lunterse beek van plan was om de dijk en de forten in haar gebied te slechten en de vrijkomende gronden voor de land bouw te bestemmen. Met de af te gra ven grond wilde men de verschillende tankgrachten en moerassen dempen. Hiermede dacht men een terrein Wat waa 't een gezelliga avond en wat waren de gebakje* weer voortreffelijk van smaak en opmaak. Let een op hoe vaak U dat hoort mom-' pelen als er gebak werd gepresen teerd van BANKETBAKKERIJ D IJ K S T R Enthousiast roept daarom iedereen met een oppervlakte van 28 ha in cul tuur te brengen. VOOR 15.000 GULDEN. We zeiden het al, men kwam achter deze slechtingsplannen, en die men waren een vijftiental bewoners van onze streek, aan wie e*n voortbestaan van de Slaperdijk geschiedkundig en natuurhistorisch zeer veel gelegen is. Het was in 't bijzonder de bekende Veenendaalse natuurvorser, de heer Adr. de Kleuver, die als eerste in ver zet kwam tegen de plannen van het waterschap dat reeds een vergunning tot het graven in zijn bezit had. Stond de heer De Kleuver in het begin vrijwel alleen, toch kwam het zo ver dat ook de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland; de Stichting Het Utrechts Landschap en de Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, voor het be houd van de dijk in de bres spron gen, en ook burgemeester Boot van Ede, thans te Hilversum, heeft zich krachtig tegen het afgraven van de dijk verzet. Na 3 jaar van actie voeren en onder handelen, werd het waterschap bereid gevonden de dijk voor een flinke prijs te verkopen en van slechting af te zien. In eerste instantie gaat het hier om een terrein van 15 ha, dat de Stich ting Het Utrechts Landschap heeft aangekocht voor 15.000 gulden, terwijl de aankoop van nog 10 ha nog nader Uit het programma dat is vastge steld ter gelegenheid van de begroe ting en de installatie van de nieuwe burgemeester van Ede, morgen Zater dag 2 Februari, blijkt, dat na de in stallatie een rijtoer door de gemeente gemaakt wordt. 's Middags om 3 uur denkt de bur gemeester aan te komen bij de Eier- nal in Ederveen. De plaatselijke ver enigingen zullen zich dan opstellen en de burgemeester zal worden toege sproken. Op deze wijze zal de nieuwe burge meester ook worden begroet op Geld.- Veenendaal, en wel om kwart over drie. geregeld moet worden en waardoor de Slaperdijk ten noorden van de sluizen aan de Roode Haan, in zijn huidige staat zal kunnen blijven voortbestaan. In deze prijs van 15.000 gulden, waaraan het waterschap wel geen strop zal hebbendraagt het Rijk bij voor de helft. De andere helft moet opgebracht worden uit de middelen van genoemde stichting. STICHTING FONDS „VRIENDEN VAN DE SLAPERDIJK" Nu dan een natuurkundig zeer be langrijk gedeelte van de Slaperdijk voor de toekomst behouden is geble ven, horen wij alweer van plannen om te komen tot het stichten van een fonds „Vrienden van de Slaperdijk". Met dit fonds wil men het mogelijk maken om ook het resterende gedeelte van de Slaperdijk, n.l. het gedeelte dat beheert wordt door het Waterschap de Grebbe, aan te kopen, en zo voor mo gelijke slechting te behoeden. Men wil in dit fonds daartoe nog enige tiendui zenden guldens bijeen brengen. Met belangstelling zullen wij een verdere ontwikkeling in deze richting volgen, Feit is intussen dat de initia tiefnemers tot het behoud van het in direct gevaar verkerende gedeelte van de Slaperdijk, hun doel hebben be reikt. De twee voorstellingen van het kin dercircus „Elleboog", gegeven op 2 Ja nuari j.l., onder auspiciën van het V.C.C., zijn een enorm succes geble ken. Afgezien van het op zich zelf zeer belangrijke feit, dat de voorstellingen vlot en goed verliepen en daarom al leen al de moeite van het bijwonen waard zijn, is het interessant om te weten, dat een groot deel van de jeug dige artisten zgn. „moeilijk opvoed bare" kinderen zijn. Zij overwinnen door hun medewer king aan dit circus, althans gedeelte lijk, hun conflicten; zij worden op een ongedwongen en onopzettelijke manier opgevoed tot luisteren en sa menwerken. En het dwingt onze be wondering af, dat Mevrouw Last-ter Haar, bij wie de leiding berust, op deze manier een kleine 50 kinderen en jeugdigen „in het gareel houdt". Alle werkzaamheden: timmeren, naaien, wassen, schilderen, enz. wor den door de jongelui zelf verricht. Het kindercircus „Elleboog" is méér dan een gewone ontspanning. Het is sociaal-paedagogisch werk en het ver dient de volle aandacht. Het Clubhuis te Amsterdam werkt met subsidie van Rijk en Gemeente, maar behoeft óók de steun en de waar dering van het grote publiek. Zijn er „baten", dan komen die aan het jeugdwerk in het algemeen „Pro Ju- ventute) ten goede. Bovendien is gebleken, dat de kin deren graag voor volwassenen spelen, omdat zij dan meer contact hebben met het publiek. Zij presteren dan dik wijls meer nog dan voor een jeugdig auditorium. De voorstelling wordt gegeven Za terdagavond 9 Februari, in het Geb. a.d. Eikenlaan om 7.30 uur. Een dezer dagen overleed op 82-jar. leeftijd Mevrouw de Weduwe v. Doorn- Hootsen, eigenaresse van het gebouw waar thans het Juliana Ziekenhuis is gevestigd, alsmede van de omliggende percelen. Thans is bekend geworden, dat de overledene bij testament al haar bezit tingen aan het Bestuur van het Juli ana Ziekenhuis te Veenendaal heeft vermaakt. Het gebouw was tijdens haar leven reeds gratis ter beschikking van het bestuur van het Juliana Zieken huis. WEER EEN NAJAARS-WINKEL- BEURS?? A.s. Dinsdagavond houdt de Veenen daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" alhier jaarvergadering in Hotel „De Korenbeurs". De agenda vermeldt o.a. het vaststellen van ac tieweken voor het lopende jaar. Door het bestuur wordt voorgesteld in Sep tember weer een najaarsbeurs te orga niseren. CONCERT VAN MARINIERSKAPEL KON. MARINE. Onder auspiciën van het Veenendaals Cultureel Centrum zal de Mariniers kapel der Kon. Marine, o.l.v. Kapitein Gijsbert van Nieuwland op Woensdag 20 Februari een concert verzorgen in het gebouw aan de Eikenlaan. Ten ge hore zullen worden gebracht werken van Bach, Handel, Fauchet, Karsakoff, Delibes, etc. RAADSVERGADERING. De Burgemeester is voornemens op Woensdagavond 6 Februari a.s., des avonds om 7.30 uur de Raad der ge meente Veenendaal in een openbare vergadering bijeen te roepen. In deze vergadering zal nog niet de gemeente-begroting in behandeling komen, want de begrotings-vergade- ring is voorlopig vastgesteld op Vrij dagavond 22 Februari. ERNSTIGE AUTOBOTSING DOOR GLADHEID. Op het kruispunt Nieuweweg-Buurt- •laaa had een ernstige aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. Een luxe auto komende van de richting De Klomp en bestuurd door de heer K., directeur van de Standaard Petro- leummaatschappij „Esso" uit Den Haag, gleed door de gladheid van de weg, waardoor deze auto op het lin kerweggedeelte kwam, juist op het moment, dat een van tegenovergestel de richting komende auto, bestuurd door de heer T. uit Veenendaal. Een aanrijding was het gevolg, waardoor mevrouw T., die naast haar man zat, inwendige kneuzingen opliep en na dat dr Ringelestein de eerste hulp had verleend, naar het Juliana-ziekenhuis alhier overgebracht. Beide auto's wer den flink beschadigd. Voor ieder gezicht het juiate montuur Vraag het bijOpticien TEL. 632 - Speciaal VEENENDAAL ln Optiek Onheil voorspelden de sterren toen Nicolaas, die de tweede Rus sische keizer van die naam zou zijn uit het huis Romanoff, werd ge boren. Ongelukkig was zijn regering; in twee grote oorlogen, tegen Japan en tegen Duitsland en Oostenrijk, werd zijn leger verslagen en tenslotte werd hij, zonder vorm van proces, midden in de nacht door een bende terroristen vermoord. In de nacht van de 16e September 1916 plonst een zwaar voorwerp in een bijt van de bevroren Newa. Het is een zak waarin zich het lichaam be vindt van Raspoetin „de wonderdoe ner", de befaamde monnik uit de step pen, die oppermachtig regeerde aan het Russische hof. Nicolaas II draagt het keizerlijk pur per. Maar zijn vrouw Alexandra, eens prinses Alice van Hessen, trekt in werkelijkheid aan de touwtjes, zeer tot ongenoegen van vooraanstaande militaire en politieke leiders. Raspoe tin echter is beide de baas. Hij is het, die de levensgevaarlijke bloedingen van de Tsarewitsj, Alexei, heeft doen ophouden en de bij al haar eigenwijze koppigheid toch ziekelijk-mystieke keizerin ziet in hem een godsgezant. RASPOETIN, DE REDDER. Het staat er met het keizerrijk slecht voor. Na de zware klappen, welke het in de zo lichtvaardig begonnen oorlog met Japan opliep, lijdt het thans ne derlaag op nederlaag tegen Duitsland. Samsonoff en Rennekampf, de twee Russische generaals die elkaar jaren geleden op het perron van Moekden een blauw oog sloegen, hebben door hun gebrek aan samenwerking de oude Hindenburg de gelegenheid ge geven hen, de één na de ander, in de pan te hakken. Het land gonst van geruchten over verraad en spionnage. Het volk is ontevreden en wordt opge- stookd door de revolutionairen. Menselijkerwijs gesproken is er geen redding meer mogelijk. Daarom verwachten Czaar en Czarina die nu op bovennatuurlijke wijze van de mys- terieuse charlatan, die allesbehalve het leven van een heilige leidt, die belangrijke posten vergeeft en door het keizerlijk echtpaar bij alle be langrijke besluiten geraadpleegd wordt. Aan het hof ergert men zich tot dolwordens toe over deze verhou ding en prins Youssoupoff hakt met enkele kornuiten de knoop door. Men vermoordt Raspoetin en werpt zijn lijk in de Newa. TROONSAFSTAND. Maar de troon is niet meer te red den. Aan het front gaat het mis, al heeft Nicolaas het opperbevel van zijn oom, de niet onbekwame Grootvorst Nikolajewitsj, overgenomen. In Pe tersburg, in Moskou woedt het oproer, soldaten van alle regimenten verbroe deren zich met de arbeiders. Zelfs de Semionovsky Garde, welke altijd de keizer trouw bleef, is aan 't muiten. De Keizerin ziet tot op het laatste ogenblik de ernst van de toestand niet in, maar die wordt Nicolaas wel onder het oog gebracht, wanneer hij in zijn spoorwagon de afgevaardigden van de Doema ontvangt, die hem duidelijk maken dat hij afstand moet doen van de troon. Nicolaas wordt met zijn gezin ge- interneerd in Tsarskoje Selo, zijn bui tenverblijf. Maar de nieuwe regering zit nog niet zo vast. Telkens dreigt contra-revolutie en in het Oosten ruk ken „witte legers" op, onder de gene raals Denikin en Koltsjak en admiraal Wrangel. Nicolaas wordt met zijn fa milie eerst naar Tobolsk vervoerd, dan naar Jekaterinenburg. Doch ook Jekaterinenburg wordt bedreigd door het „Tsjechisch legioen". Wanneer de Czaar wordt bevrijd en zich aan het hoofd der witte legers stelt, zal het rode regime een harde dobber krijgen. GEVONNIST. De plaatselijke Sovjet vergadert, min of meer in paniekstemming door de nadering der wrekende Witten. De discussie duurt niet lang. Tijd om met Moskou te overleggen is er niet. Men zal handelen op eigen verantwoording. Midden in de nacht van de 16e Juli 1918 wordt de keizerlijke familie ge wekt en bevolen zich te kleden. De Witten naderen en gaan de stad bom barderen, heet het, men moet zich in de kelder bergen. Met nieuwe hoop in het hart gehoorzamen de vorstelijke gevangenen. Als ze allen in de kelder zijn, de Czaar, de Czarina, de kroon prins, vier prinsessen en enkele leden van het gevolg, wordt hun lot hun medegedeeld. Enkele ogenblikken later klinken de schoten van de Lettische-Tsjeka-sol- daten. Weldra is het slachterswerk voltooid. De lichamen, uit vele won den bloedend, worden in dekens ge rold, in stukken gehakt en na met benzine te zijn overgoten, tot as ver brand. De as wordt verstrooid. Niets mag meer aan het bestaan der Roma noffs herinneren. En toch zullen hardnekkige geruch ten opduiken, telkens weer, dat één der leden van de Czarenfamilie is ont komen LENIN GAAT DOOR. Op de 18e Juli verneemt de leider van de revolutie, Lenin, het lot van de keizerlijke familie. Hij presideert een vergadering waarin een wet wordt besproken betreffende nieuwe sani taire maatregelen. Zijn medewerker Sverdlow wandelt de zaal binnen, schuift naast Lenin en fluistert hem iets in het oor. Bijna overal in het land horen we over ernstige toename van het aantal werklozen. dan de andere, en hoewel het werklo- De ene streek wordt erger getroffen zen cijfer voor onze omgeving nog vrij gunstig is, toch is de laatste weken sprake van een zeer belangrijke toe name. Op het ogenblik zijn op het Rijks arbeidsbureau Veenendaal ruim 380 werklozen, plus nog 19 werkzoekenden ingeschreven. Aangenomen wordt nog, dat ook het aantal z.g. sluimerende werklozen (werklozen die zich nog niet voor on dersteuning hebben opgegeven) veel groter geworden is. Sinds de oorlog zijn deze aantallen bij lange nog niet zo hoog geweest, en zelfs vorig jaar nog waren gemiddeld 148 werklozen ingeschreven. In Januari van het vorig jaar wer den 135 werklozen geteld en het is vooral dit cijfer dat van de vergelij kende waarde is. In de wintermaanden is de werkloosheid gewoonlijk het grootst en het is deze factor en die van de grote slapte in de bouwvakken, waaid oor zich voor onze omgeving de werkloosheid van de laatste tijd voor een deel laat verklaren. Wat betreft de werkgelegenheid in de bouwvakken in onze omgeving, de sector waarin op 't ogenblik in het ge hele land ernstige werkloosheid op treedt, kan gezegd worden dat in Vee nendaal hoofdzakelijk nog de 91 mid denstandswoningen in aanbouw en al grotendeels onder de kap zijn, terwijl in Rhenen nog een 6t>woningen onderhanden zijn, maar dat de nieuw bouw, althans voorlopig, komt stil te liggen door gebrek aan kapitaal. Aan de andere kant heeft de bouw in Veenendaal van de grote S.K.F. fa brieken al een zestig man, hoofdzake- Ter gelegenheid van zijn derde lus trum-viering gaat het Ritmeester Man nenkoor op 14 Februari in het Gebouw aan, de Eikenlaan een jubileum-concert geven. Het programma bevat werken van Palestrina, Clemens non Papa, Fran- sisco Soto, Rossini, Schubert, Wagner, Chopin, Mozart, Weber e.a. Als novum wordt uitgevoerd een nieuw werk van de componist Marinus Monnikendam, geschreven in 1950, in opdracht van de Nederlandse Regering. Met de uitvoering van dit laatste werk, bewijst het Ritmeester Mannen koor, ook te willen medewerken aan repertoir, een vernieuwing welke zich repertoir, een verniewing welke zich langzaam voltrekt ook in Veenendaal. Waar de Nieuwe Rotterdammer zeer waarderend schreef over de genoemde moderne compositie, dat een ereplaats inneemt in de internationale composi tie-wereld, zien wij met grote belang stelling naar de uitvoering hiervan uit en naar wij vernemen, zal de dirigent Wim Hartsuiker, dit werk vooraf in leiden. Verheugend is tevens, dat het Rit meester Mannenkoor er in geslaagd is, zich wederom van het optreden van de sopraan-zangeres Gretha Krom, wier succesvol optreden in Maart 1951 wij ons nog herinneren, te verzekeren. De pianiste Ria Borgmeyer is voor ons ook geen onbekende, zij werkt re gelmatig mede aan de concerten van het befaamde Mannenkoor „Die Haghe- sangers", „Rotte's Mannenkoor", enz. enz., zowel als soliste, als begeleidster. Gezien de grote belangstelling wel ke dit koor verleden jaar mocht on dervinden en gezien het belangrijke programma, zal men stellig weer een uitverkochte zaal kunnen verwachten. „VEWIVE" HOUDT JAARVERGA DERING. De Veenendaalse vereniging van winkelpersoneel „Vewive" komt op Maandagavond 11 Februari tegen 8 uur in Hotel „Gerth" in jaarverga dering bijeen. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. lijk bouwvakarbeiders, weer aan werk geholpen. Zoals bekend resorteren onder het Rijksarbeidsbureau te Veenendaal de plaatsen Veenendaal, Rhenen, Eist, Renswoude, Amerongen' en Leersum en het aantal van 394 ingeschreven werk zoekenden moet over deze plaatsen verdeeld worden. De aantallen in de volgende ge meenten zijn respectievelijk voor: Veenendaal 131; Rhenen 170; Ame rongen 37; Renswoude 29; Leersum 27. De hier gegeven cijfers zijn nog niet bepaald verontrustend, al zullen we moeten afwachten of de huidige ont wikkeling zich in de komende weken zal voortzetten. Het is zeer moeilijk om ten aanzien van een dalen of ver der stijgen van het aantal werklozen in onze omgeving enige verwachting te maken. De algemene tendens is niet gunstig. Een verheugend verschijnsel is dat de grote Veenendaalse indu- striën goed bezet zijn. Zoals wij reeds eerder konden be richten, zijn bij de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en zetels der rechtbanken en kantongerechten, Rhenen en Stichts Veenendaal, even als dat voor 1941 het geval was weer ingedeeld bij het Kanton Wageningen en wel met ingang van vandaag 1 Fe bruari. In de afgelopen 10 jaren resorteer- den Rhenen en Veenendaal onder het Kanton Amersfoort en rechtbank Utrecht. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN VERGADEREN IN VEENENDAAL. Maandag 25 Februari a.s. houdt de streekafdeling van de Bond van Ge- pensionneerden, omvattende al de ge- pensionneerden u,it de gemeenten Ame rongen, Rhenen, Scherpenzeel, Rens woude, Ederveen, Maarsbergen, Maarn, Woudenberg en Veenendaal, haar jaar vergadering in Hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Na de gebruikelijke agendapunten, verslagen, bestuursverkiezing enz. staat er ook op het programma een toespraak door de bondsadviseur, de heer J. M. Groen, met als onderwerp: „Onze strijd naar twee kanten". Het belooft een belangrijke verga dering te worden. SPOORWEG-JUBILEUM. Op 9 Februari a.s. herdenkt de heer J. Bezemer aan de Talmastraat het feit dat hij 25 jaar in dienst is van de Nederlandsche Spoorwegen. De heer Bezemer is sinds 1935 als adjunct commies gestationneerd in Veenendaal, thans station VeenendaalDe Klomp. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaate goederen Woningbeheer Taxatiea Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 iï Lenin laat zijn medelid rustig uit spreken, deelt dan mee dat kameraad Sverdlow het woord heeft gevraagd om een mededeling te doen. Sverdlow deelt in enkele zinnen mede, dat Nicolaas, die probeerde te ontsnappen, toen de Tsjechen de stad naderden, door de plaatselijke Sovjet van Jekaterinenburg is geëxecuteerd. Het Centraal Executief Comité be sluit hij zjjn speech, welke nog geen twee minuten heeft geduurd gaat met deze beslissing accoord. Het is enkele ogenblikken stil. Dan klinkt Lenin's stem, rustig en beheerst. We gaan verder met de artikelsge- wijze behandeling van het wetsont werp. Hedenavond 1 Februari. (In geb. Eikenlaan) Concert van „Caecilia" voor dona- g teurs. Zaterdag 2 Februari. (In de Samenwerking) Wil- lem van Iependaal spreekt. g (In geb. Eikenlaan) Concert ff van Caecilia voor supporters, g Woensdag 6 Februari. (In de Raadzaal) 7.30 uur ff Openbare vergadering van de Gemeenteraad. Zaterdag 9 Februari. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Optreden van Circus Elle- g boog onder ausp. van het V.C.C. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Dinsdag waren op de wekelijkse eiermarkt aangevoerd 92000 eieren. Handel vlug. Prijzen van 13,50 tot 14,75 per 100 stuks. Biggenmarkt. Op de wekelijkse biggenmarkt werden Dinsdag 55 big gen aangevoerd. De handel was matig. Prijzen van 30,- tot 60,- per stuk. Op WOENSDAG 27 Febr. komt in Veenendaal spreken. Kaarten kosteloos verkrijgbaar bij de Boekhandel.

De Vallei | 1952 | | pagina 1