K. NOREL Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ede's nieuwe burgemeester over de grenswijzigingen Sproke van de heilige Cunera(J) Uit de Raadsvergadering: HaaGeDaK uan DIJKSTRA AGENDA In September weer een grootse Najaarsbeurs? 26e JAARGANG VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 No 6 Biuuuim>.mi:iUHKi;aia(:'.»'.r.i.i<.:>.ur.HumiinmKHiuiiiiiiiiii'imui^ Op WOENSDAG 27 Febr. komt in Veenendaal spreken. Ingebruikneming nieuwe Herv. School Voetbalprogramma Fa. S. BOS Hoofdstr. 01-93 Zeister Blinden-stichting in de Julianakerk Hoest toch niet! Juist in hoestmiddelen hebben wij een buiten gewone grote sor tering. Fa. J. F. TAK 10 Nieuwe woningen mr Heemskerk- en mr Schokkingstraat B.&W. genodigd op de thee bij de ouden van dagen Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven D Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL In afwachting van de komst van de nieuwe burgemeester van Ede, de heer H. M. Oldenhof uit Kampen, voor een eerste bezoek aan Gelders Veenendaal, had zich op en voor het plein van de Gelderse School omstreeks 3 uur Za terdagmiddag, een vrij grote schare be langstellenden gevormd. In de omge ving van de school wapperden van ver schillende huizen de nationale drie kleur. Onder de wachtenden waren ook de leden van de z.g. contact-commissie van Gelders, welke de nieuwe burge meester officieel zouden verwelkomen. Toen de heer en mevrouw Oldenhof waren gearriveerd, werden zij bij mon de van de voorzitter dezer commissie welkom geheten. Dr de Waard over handigde mevrouw Oldenhof als aan denken zeer kunstig vervaardigde en fraaie eierwarmers, gemaakt door de heer Hanns Berk. Dr de Waard besloot zijn welkom met te zeggen dat hij op deze dag nog niet wilde aankomen met de zorgen van dit deel der gemeente. Later zou daartoe stellig gelegenheid komen. Burgemeester Oldenhof uitte zijn voldoening er over dat hij ook gele genheid had om Gelders Veenendaal aan te doen. Hij was volledig op de hoogte van het feit dat er voor dit ge deelte van de gemeente Ede kapers op de kust zijn. De heer Oldenhof echter sprak als zijn mening dat het wel niet zo'n vaart zal lopen. Wij kunnen ons veilig voelen achter de provinciale grens. Een provincie-grens wordt niet zo gauw veranderd. Op een vorige standplaats heeft hij hetzelfde meegemaakt. Ook daar was het een annexatie-beluste gemeente, eveneens gelegen in het aangrenzende deel van een andere provincie. Het is toen op niets uitgelopen, en hij meende te kunnen zeggen dat het hier wel een zelfde loop zal nemen. Ik ben niet naar Ede gekomen om de gemeente af te breken, maar ik zal alles doen om te houden wat we heb ben. Na deze met kracht uitgesproken woorden, namen de heer en mevrouw Odenhof weer afscheid om hun tocht (JIKCUS ELLEBOOG. Met genoegen herinneren wij nog even aan de bizondere voorstelling van morgen Zaterdagavond in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan van het Circus Elleboog, georgani seerd door het Veenendaals Cultureel Centrum. Deze voorstelling wordt gegeven naar aanleiding van een groot aantal verzoeken daartoe, welke zijn bin nengekomen na het optreden van Cir cus Elleboog in Veenendaal op 2 Ja nuari j.l. INLEG EN TERUGBETALING Nutsspaarbank Veenendaal en Omstr. Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Ja nuari 1952 ingelegd f 118.129.24 en te rugbetaald f48.561.27. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 111, terwijl 16 boekjes geheel werden afbetaald. DOOR KOE OP HORENS GENOMEN. Toen Zaterdag de slager A. v. Rh. uit Veenendaal op de Utrechtse vee markt bezig was koeien te lossen, nam een der dieren hem op de hoorns en smakte v. Rh. tegen de straat. Met eni ge gebroken ribben werd hij in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Hervormde school aan de Patrimo niumlaan te Veenendaal is benoemd de heer J. Peterkamp te Neede (Hoofd de heer A. C. Schilperoord). Het Bestuur van de Ned. Herv. Schoolvereniging in de Zuid wijk heeft tot concierge van de nieuwe Hervorm de school benoemd de heer H. van de Kraats uit de Sav. Lohmanstraat. Zaterdag 9 Februari: (In gebouw Eikenlaan) 7.30 uur, optreden van het Cir cus Elleboog onder ausp. van het V.C.C. Woensdag 13 Februari: (In de Julianakerk) een avond van de leerlingen Blindeninstituut te Zeist. Donderdag 14 Februari: (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Jubileum-concert van het Ritmeester Mannenkoor. Zaterdag 16 Februari: (In geb. Eltheto) 7.30 uur, „Onder wuivende Palmen", een muziek- en toneelavond van The Kiholo Hawaiians, toneelgroep „Eenheid" en The Kiholo Cowboys. Kaarten kosteloos verkrijgbaar bij de Boekhandel. door de gemeente, naar Bennekom te vervolgen. Onwillekeurig hebben deze vrij positieve uitlatingen van Burge meester Oldenhof de indruk ge wekt als zouden de grenswijzigings plannen weer op losse schroeven staan, vooral ten aanzien van de door de beide colleges van Ged. Staten van Gelderland en Utrecht gezamenlijk aanhangig gemaakte wijziging der provinciegrens. Bij informatie werd ons echter van de zijde van het provinciaal bestuur nadrukkelijk verklaard, dat in het gezamenlijk standpunt van de betrokken colleges van Ged. Staten geen enkele wijziging is gekomen ten aanzien van het voornemen om de provinciale grens bij Veenendaal en Scherpenzeel te corrigeren. Verder vernemen wij nog dat men binnenkort gereed zal komen met het verwerkenvan de uitspraken der be trokken gemeenteraden, in een betref fend voorstel aan de Kroon, en ook dat dit voorstel de Kroon binnen afzien bare tijd zal bereiken. De nieuwe Hervormde School voor de Zuidwijk aan de Dr Colijnstraat nadert haar voltooiing. Aan het ge bouw wordt thans de laatste hand ge legd, zodat het spoedig in gebruik zal kunnen worden genomen. Het is dan ooik de bedoeling om op 1 Maart a.s. de nieuwe school te ope nen. Het schoolgebouw zelf is een sie raad voor de omgeving geworden. Het is een zesklassige school, grote loka len, in lichte kleuren geschilderd. Het licht valt van twee kanten in de loka len en de ventilatie is ook uitstekend. De verwarming van de lokalen ge schiedt door een centrale verwar mingsinstallatie. Behalve de zes lokalen is er nog een mooie bestuurskamer. Het terrein rondom de school zal van een fraaie beplanting worden voorzien- Men is al bezig met het egaliseren en het plaatsen van de afrastering. Boven dien wordt een ruime speelplaats aan gelegd. De school staat op een prachtig punt van het nieuwe gedeelte der gemeente, met uitzicht op de bossen. Architect is de heer E. J. van de Hoef aan de Bergweg. Tijdens de Dinsdagavond in Hotel De Korenbeurs gehouden jaarvergade ring van de Veenendaalse Winkeliers vereniging, werd o.a. besloten in Mei aanstaande weer een voorjaarswinkel week te organiseren. Een belangrijk punt in deze verga dering was het voornemen om in Sep tember een groots opgezette najaars beurs te houden. Deze beurs zou in oppervlakte en aantal deelnemende standhouders, de beurs van 4 jaar ge leden, de Vewibeto, moeten overtref fen. Alvorens zijn jaaroverzicht te ge ven, herdacht de voorzitter, de heer Ant. de Ruiter, het op zo tragische wijze om het leven gekomen lid der vereniging, de heer N. Heij. Wij heb ben in hem een actief en sympathiek lid verloren, aldus de heer De Ruiter. Uit het jaar-overzicht en 'ook uit het jaarverslag van de secretaris, de heer R. H. de Ruiter, bleek dat de V.W.V. in 1951 weer zeer actief ge weest is en dat de gehouden acties over 't algemeen zeer gunstig resul taat voor de leden hebben gehad. Het verslag van de penningmeester, de heer Tak, toonde aan dat de vereni ging ook financieel goed gezond is. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Ant. de Ruiter met grote meer derheid van stemmen herkozen als voorzitter, de heren R. H. de Ruiter en H. Jansen, als bestuursleden. In de plaats van de heer A. van de Loos- drecht werd gekozen de heer B. Bos. Verder kwam het bestuur op tafel met ontwerpen voor een verenigings- vlag. Een voorlopig ontwerp werd uitgezocht en tot aanschaffing der vlaggen besloten. Vastgesteld werd om de voorjaars actieweek te houden van 10 tot 17 Mei. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 BEROEPEN. Ds K. van de Pol, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft een toezegging van be roep ontvangen naar de gemeente Vinkeveen. Voor deze week heeft men het pro gramma vastgesteld van 14 dagen ge leden, toen door sneeuw en ijs alle sport afgelast werd. Zo zal Veenendaal a.s. Zondag dan naar het leidende BVC '12 te Beek moeten gaan, om daar een zo goed mogelijk resultaat te be halen. Een nederlaag met het kleinst VOOR BETERE UUR WERKER GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. mogelijke verschil zou voor Veenen daal reeds geen slecht figuur zijn tegen deze Beekse ploeg. DOVO gaat Zaterdagmiddag de lan ge reis naar Wezep maken, om daar WHC te ontmoeten. Dit jaar behoort WHC niet tot de kopgroep, maar dat neemt niet weg, dat DOVO moet op passen, daar WHC gewend is tegen DOVO alles te geven. Matjan krijgt bezoek van TOV uit Baarn en zal kunnen winnen. NVV moet in Hilversum Altius bezoeken terwijl GW Vthuis bezoek krijgt van De Posthoorn. De Merino's ontvangen bezoek van Putten en Triangelboys van Cobu Boys. zal Het programma voor deze week nog nader worden uitgewerkt. Als data van de voorgestelde na jaarsbeurs worden aangehouden de dagen van 20 tot en met 27 September. Als terrein voor deze beurs werd ge noemd de omgeving van de Stations singel en het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Omdat bij de laatstge houden beurs meerdere fabrieken en firma's teleurgesteld moesten worden wegens plaatsgebrek, gaat men de eventueel in dit najaar te houden beurs veel uitgebreider maken. Het bestuur werd gemachtigd een opzet voor een dergelijke beurs uit te wer ken. WANBETALERS. Aan de orde kwam ook de door de V.W.V. ingestelde waarschuwingslijst voor wanbetalers, Qebleken i*. da+- dezé lijst uitstekend werkt en al heel' wat schade en narigheid heeft voor komen. In aansluiting hierop herinnerde de voorzitter nog aan de mogelijkheid om gebruik te maken van de adviezen van de Kamer van Koophandel welke iedere eerste Dinsdag van de maand zitting houdt in het voormalige Pol derhuis aan de Hoogstraat. BRUTALE DIEFSTAL. Een buit van 500,- aan sigaretten, sigaren en rooktabak, was het resul- at van een brutale diefstal, welke L_^sdagavond werd gepleegd. De heer v. d. B. had zijn auto, waarin zich het verdwenen rookgerei bevond, aan de Kerke wijk geparkeerd zonder deze af te sluiten. De diefstal werd gepleegd binnen een tijd van 1% uur, tussen kwart over zeven en kwart voor ne gen. Hangende het onderzoek, verzoekt de Veenendaalse politie diegenen die omstreeks die tijd iemand met een groot pak hebben gezien, daarvan ten spoedigste op het bureau te willen kennis geven. Volgende week Woensdagavond 13 Februari, komt een groep leerlingen van het bekende blinden-instituut „Bartiméus" te Zeist, naar Veenendaal om ook hier meer bekendheid te geven aan het leven en werken en aan de wijze waarop deze blinde jongemensen zich voorbereiden op een plaats in de maatschappij. Enige leerlingen van het instituut zullen deze avond welke gehouden zal worden in de Julianakerk de monstreren met de verschillende be schikbare leermiddelen. Er leeft wel eens de gedachte dat dergelijke instituten dienen om de blinden maar „op te bergen". Oorzaak hiervan is vaak onwetendheid omtrent de doelstelling van dergelijke inrichtin gen. Men vergeet dat men hier juist wil trachten het blinde kind zoveel mogelijk aan te leren om het zelfstan dig te maken. Dit*voorkomt parasite ren op de liefdadigheid. De blinde behoudt zijn handicap, maar alle middelen worden aangegre pen om die zo gering mogelijk te ma ken. Zo wordt in ons land thans ge werkt aan de bestudering om blinden in te schakelen in de bedrijven. Bizon- derheden hierover worden ook bespro ken op de avond in de Julianakerk. Er zijn in ons land 3 opleidingsinsti tuten: Een neutrale in Bussum-Huizen; een R.K. in Grave en de Prot. Christ, in Zeist. Het „Bartiméus"-instituut te Zeist heeft de laatste tijd een belangrijke toename van het aantal leerlingen te zien gegeven en men staat er voor een noodzakelijke uitbreiding van de school en het internaat. De Zeister instelling ontvangt in haar werk alleen subsidie voor het onderwijs. Voor het internaat daarentegen niet. De middelen hiervoor moeten op allerlei manieren bij elkaar komen. Aan de zang wordt op het instituut ook goede aandacht besteed. Dit on der de bekwame leiding van de heer Mees van Huis welke evenals zijn zang klasse wel bekend is van het optreden voor de radio. J.l. Woensdagavond zijn deze blinde zangers nog voor de NCRV-microfoon geweest en op Woens dagmiddag 5 Maart zijn ze weer door de aether te beluisteren. Het is deze zangklasse welke ook vol gende week in de Julianakerk komt zing-ia-. van Re meisjesleerlingen,. Dé van Oenen, beschikt over een uit stekende stem. Zij krijgt een opleiding voor zangeres. De solo's van de uit te voeren nummers w.o. het bekende Lau- date Dominum van Mozart, zullen ook in Veenendaal door haar worden ge zongen. Het belooft dus een bizonder leer zame, maar ook mooie avond te wor den, waarop het stellig niet aan be langstelling zal ontbreken. Drogiit Apoth. Ass. Hoofdstr. 106 - Tel. 632 - Veenendaal Op het Sint-Janskerkhof te Utrecht prijkt het forse, indrukwekkende stand beeld van Sint Willibrord, daar door het Nederlandse volk geplaatst als een eer biedige hulde aan de eerste geloofsverkondiger in de Lage Landen. Zoals St. Willibrord daar staat afgebeeld, zo ongeveer zal de eerbiedwaardige bisschop er hebben uitgezien, toen hij van het Sticht uit te paard langs de oude loop van de Rijn trok, op weg naar Keulen, waar hij de Aartsbisschop wilde gaan bezoeken. Ter hoogte van Rhenen, zo was zijn voornemen, zou hij zich aan boord van zijn schip begeven, waarmede hij Rijnopwaarts zou varen. De mare, dat de bisschop Rhenen naderde had zich snel verbreid en de wijste en eerbiedwaardigste bewoners van de Grebbestad spoedden de bisschop tegemoet, want.zij wilden hem een belangrijke mededeling doen! KRUISTOCHT HET BEGIN. „Vader-Bisschop", zo spraken ze „er gebeuren in Rhenen de wonderbaarlijkste dingen. Wij weten uit de mond van onze voorouders zij waren er vol van dat hier drie eeuwen geleden een jonge vrouw heeft gewoond, zij was geboortig uit het land van Angelsaksen daar overzee, zij moet zeer deugdzaam zijn geweest, een ware volgeling van haar Heer en Heiland, en om haar deugdzaamheid heeft ze veel moeten lijden. Zij is hier de marteldood ge storven en is hier begraven. En nu al drie eeuwen achtereen gebeuren, zoals we U reeds vertelden, aan haar graf de meest indrukwekkende, wonderbaarlijke dingen. Moeders, wier kinderen door keelziekten zijn getroffen, zenden aan dit graf haar smeekbeden tot God omhoog en zie, de ziekte wijkt! En dit niet alleen: we wetenj, dat er bij onze varens gezellen zijn, die in verdrinkings- nood waren geraakt, en zij riepen de voorspraak van deze martelares in en werden al even wonderbaarlijk gered. En als onze boeren in hun bestaan ernstig worden bedreigd door ziekte van het vee, zij knielen aan het graf, bidden er om hulp en uitkomst en de Heer verhoort ook hun gebed." Aandachtig heeft Willibrord naar deze woorden van de gelovigen ge luisterd en hij gaf hun de plechtige I verzekering, dat hij, als hij van zijn 1 Keulse reis terugkwam, niet zou verzuimen, in Rhenen van boord te komen, om zich bij een langer op onthoud aldaar nader van de ge beurtenissen op de hoogte te stellen. Toen Sint Willibrord met zijn schip uit Keulen terugkeerde, had hij haast zijn belofte, om op de thuis reis weer Rhenen aan te doen, ver geten. Doch zie, in de scherpe bocht van de Rijn, ongeveer daar waar de Grebbeberg ligt, werd het schip door een zware storm overvallen en een ernstige schipbreuk leek niet meer te vermijden. Plotseling kwamen de woorden, die de wijze mannen van Rhenen tot hun bisschop hadden ge sproken, in diens gedachten terug. De bisschop vouwde zijn handen en zond zijn smeekbede ten hemel. En ziet, de storm week en bij Rhenen werd het anker uitgeworpen. Willi brord en zijn gevolg gingen aan land. Opnieuw werd hij er door de bevol king hartelijk begroet en men bracht het gezelschap naar de plaats, waar de wonderen gebeurden. En hoor, wat men hem verhaal de: „Er was, dit zou Willibrord ze ker reeds weten, ruim drie eeuwen geleden van Engeland een vrome vrouwe Ursula was haar naam in gezelschap van vele meisjes een kruistocht begonnen. Van Zuid-Europa uit waren de pelgrims over de bergen getrokken De eerste zitting van de Veenendaalse gemeenteraad, n.l. die van Woens dagavond kenmerkte zich door een bizonder vlotte en zeer rustige en gelijk matige afwerking van een vrij korte agenda. Vrijwel alle punten gingen zonder op- of aanmerkingen onder de voorzittershamer door. Zelfs het voorstel tot het geven van twee straatnamen, waarover in de vorige raadsvergadering heftig werd gedebatteerd, werd tegen alle ver wachting zonder slag of stoot aanvaard. Traditiegetrouw gaf burgemeester Bakker bij de aanvang van deze eerste zitting in 1952 een algemeen overzicht van de gang van zaken in de gemeente. 1951 was voor menigeen in onze gemeente moeilijker dan de voorgaande jaren. Door zelfstandige ondernemers werd in meerderlei bedrijf öf minder verdiend öf zelfs verloren. Ook de industrieën hadden een jaar van bijzondere zorg. De prijzen der grondstoffen voor onze textielfabrieken bereikten on gekende hoogten, terwijl ook de tabaksprijzen zodanig opliepen, dat menige sigarenfabriek in ons land de strijd om het bestaan moest opgeven: men kan de prijs van de gerede producten, die in zekere zin luxe zijn, niet straffeloos onbeperkt verhogen, aldus de Burgemeester. Gelukkig zijn wij te Veenendaal nog zeer bevoorrecht boven menig ander centrum van handel en industrie. De werkloosheid nam zeker enigszins toe, maar nog niet zo, dat het oordeel over de arbeidsmarkt in onze gemeente be paald verontrustend moet worden ge noemd, zo ging de voorzitter verder. Wij hebben hier, gelukkig, een be langrijke groep van zeer actieve, kwie ke kooplui en reeks wèl gefundeerde, goed geleide industrieën, die producten fabriceren, die de kopers prima waar garanderen. Ondanks het feit, dat het ondernemer zijn, tegenwoordig zwaar wordt bemoeilijkt door schier ondra gelijke lasten van fiscale en over tal rijke andere overheidsmaatregelen, houden onze Veenendaalse onderne mers moedig het hoofd boven water. Daarvoor moet echter, overeenkom stig de Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo", wel met mannenmoed ge worsteld worden. Komend tot de kring van het ge meentebestuur en personeel, zei de voorzitter: We zien met blijdschap twee leden de nestor en de junior, weer in ons midden na een periode van ziekte, en waar onze nestor het afgelopen jaar in het. algemeen te kampen, had m^t be zwaren van wankele gezondheid, spreek ik de wens uit dat de heer De Gooijer in 1952 mag blijven werken met ons voor de publieke zaak, die de liefde van zijn hart zo bijzonder heeft. Een lid en één oud-lid van het per soneel der gemeente ontvielen ons door de dood: respectievelijk de heren Van Welij en Harselaar. Ook thans geden ken wij hun persoon en arbeid met dankbaarheid. Gelukkig zijn er ook blijde momen ten geweest. Op 1 Augustus waren de kwame en ijverige gemeente-secretaris, de heer D. Klankespoor en de accura te, vlijtige chef van de afdeling bevol king, de heer J. Hille, 35 jaar onafge broken in dienst van onze gemeente. De gemeente-ontvanger, de heer A. J. Beekman, vierde op 1 November zijn zilveren jubileum als beheerder van onze gemeentelijke schatkist, een verantwoordelijke taak, door hem ver richt op een wijze, die boven onze lof is. Er zijn in 1951 vele besluiten geno men in het belang van ons goede Vee nendaal en haar bevolking. Slechts enkele wil ik even memore ren. Aan de Industrielaan werden ver scheidene percelen grond gekocht. Aan de N.V. Bouw- en Aannemings maatschappij „Continent" werden ter reinen verkocht voor de bouw van 91 woningen. De N.V. Nederlandse Kogellagerfa- briek SKF werd door koop van de ge meente eigenares van de grote terrei nen, nodig voor de bouw van haar be drijven. De bouw is thans in volle gang en wij mogen hopen, dat nog in dit jaar de productie in de ruime fabriekshal len zal kunnen aanvangen. Veenendaal zal dan een zeer belang rijke industrie rijker zijn, die ook de en zij gingen langs de Rijn Noord waarts in de richting van de zee. Ter hoogte van Keulen evenwel werden de meisjes overvallen door een troep Hunnen, die de meisjes bespotten om hun vroomheid en om hun kuis heid. De maagden hebben zich he vig verzet en het is een waar bloed bad geworden, zo erg zelfs, dat het water van de Rijn ter plaatse rood werd gekleurd. Slechts één van de meisjes werd gered en dit geschied de door toedoen van Radboud, de koning van deze gebieden langs de Rijn, die toevallig daar aanwezig was. Haar naam was Cunera. Radboud nam haar mee naar zijn slot, dat op Prattenburg in Rhenen stond en hier leidde Cunera een zeer deugdzaam leven, een ieder stich tend door haar voorbeeldige chris telijke geloofsbetrachting, door haar eerlijkheid, rechtschapenheid en naastenliefde. „Zelfs de heidense koning werd zeer bewogen door haar daadwer kelijke christelijke vroomheid en hij bekleedde Cunera, die zijn huishou ding als dienstmaagd bestierde, met vele vertrouwensposten." Bisschop Willibrord hoorde dit verhaal zeer aandachtig aan. Hij moest evenwel ook nog vernemen, dat toch niet iedereen zo met Cune ra ingenomen was. Eén was er, die bewogen door wel zeer laaghar tige gedachten Cunera gewoon weg niet kon uitstaan en dit was de gemalin van Koning Radboud. Doch hierover de volgende keer. werkgelegenheid in ruime mate zal ten goede komen. Nog één belangrijk besluit wil ik U noemen: het besluit van 25 October 1951, waarin werd vastgesteld het één stemmig oordeel van de Raad over het voor-ontwerp van grenswijziging tus sen onze gemeente en de buurgemeen ten Ede, Renswoude en Rhenen. Wat zal ons lot zijn in dit jaar? Dat weten wij niet: God alleen is dat bekend. Bestelle Hij de vrede tussen de volkeren en geve Hij dat ook ons Vaderland blijve bewaard bij vrede en orde. Voor ons, bestuurders der gemeente, ligt er nog heel veel werk. Als eerste en belangrijkste punt noem ik de wo ningbouw. Nog steeds hebben wij be hoefte aan honderden woningen en wie, als ik, de nood verneemt van hen en haar, die geen eigen dak boven hun hoofd hebben, moet wel diep getrof fen zijn door de ellende, die voort vloeit uit woningnood. Meer huizen, meer straten, uitbrei ding van de riolering, zorg voor be- hoeftigen, voor de volksgezondheid, voor het onderwijs in verschillende geledingen en nog zo heel veel andere zaken zullen ook dit jaar onze aan dacht «O werkkracht vragen. Ik noem ook nog de meer dan on gelukkige huisvesting van bestuur en bestuursapparaat onzer gemeente: de bouw van een raadhuis is wel zeer urgent. Vele van deze zaken vragen kapi taalsinvesteringen. Nu leven we in dq heel bijzondere omstandigheid dat on ze gemeente, die op zichzelf zeker zeer credietwaardig is en die op de vrije geldmarkt ongetwijfeld reeds meer gelden zou hebben kunnen opnemen voor woningbouw, daarin wordt ge remd door Regeringsmaatregelen, die het de gemeenten vrijwel onmogelijk maken geld te lenen. Deze maatrege len belemmeren o.m. de broodnodige woningbouw. Gelukkig zijn er berich ten, die er op wijzen dat de Regering het onmogelijke van deze situatie ook is gaan inzien en die hoop wettigen opi verbetering. Mocht die hoop worden beschaamd, dan zal de woningnood nog zeer toe nemen. Uitgaande echter van de verwach ting dat de gemeenten weer kapitaal zullen kunnen aantrekken, dan wacht ons veel en mooi werk. Geve 1952 ons ruimere grenzen voor Veenendaal en mogen wij eraan mede werken dat de groeiende bevolking op 26 November 1951 boekte onze ge meente haar 15.000ste inwoner! een huisvesting vindt die aan redelijke eisen voldoet. Als oudste raadslid beantwoordt de heer De Gooijer deze rede. Hij hoopt dat hem de gezondheid gegeven mag worden om nog zo lang mogelijk in de gemeenteraad de belangen van de Veenendaalse samenleving te mogen dienen. Hij wenst vooral B. en W. Gods bijstand toe in de moeilijke en verantwoordelijke taak welke op de schouders van dit college is gelegd. DE MISLUKTE BURGERZIN LENING. Het eerste voorstel dat hierna aan de orde komt is dat tot intrekking van het raadsbesluit tot het uitschrijven van een Woningbouwlening van 500.000,-, omdat voor niet meer dan een kleine 50.000 gulden werd inge schreven. B. en W. zeggen hierover erg teleurgesteld te zijn. Gelukkig geeft de huidige ontwikkeling in de financiële regeringspolitiek reden om aan te nemen dat binnen afzienbare tijd een vaste lening ten dienste van de woningbouw kan worden afgeslo- De heer Bastmeijer meent dat het gemeentebestuur veel meer propagan da voor de woningbouwlening had moeten maken. Hij vreest dat het re sultaat dan op zijn minst veel beter had kunnen zijn. (Zie vervolg pag. 2) Die Tioig naar de bekende weg! Dat ging over ie mand die al enige tijd in Veenendaal woonde en tijdens een bezoek bij ken nissen vroeg, waar ze die he erlijke koekjes en gebak jes toch van had den. Droomt U wel eens van luilekkerland? Enthousiast roept daarom iedereen f

De Vallei | 1952 | | pagina 1