Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Volgend jaar verlaging Belasting en Schoolgeld in Veenendaal? HaaGebak uan dijkstra Valentijnsdag Sproke van de heilige Cunera(II) K. NOREL AGENDA Gedenksteen als herinnering aan de Watersnood van 1855 26e JAARGANG VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 No 7 Voetbalprogramma Ogen willen Tak's brillen „Unitas" viert 33 ste jaarfeest Grove oplichter gepakt Ik neem van alles De Marinierslcapel komt Twee maal een is één Gewurgd op het Kasteel „Prattenburg" Fa. S. BOS Hoofditr. 91-93 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMEROnGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT. EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL De Raads-commissie, bestaande uit de heren C. de Gooijer, Joh. van Hardeveld en W. van Galen, welke tot taak heeft het nazien van de ge meentebegroting 1952, heeft in zijn rapporten aan de Raad wel als de meest belangrijke opmerking opgenomen dat het volgend jaar wellicht mogelijk zal zijn de belastingdruk voor Veenendaal te verlagen. De commissie denkt hierbij aan verlaging van het aantal opcenten op de personele belasting en verlaging van het Schoolgeld. De commissie meent dat een en ander noodzakelijk en verantwoord is door de nog onverwacht gunstige toestand van de huidige gemeente-financiën. Men heeft er evenwel van afgezien om thans reeds een dergelijk voorstel te doen, omdat nog met een onzekere factor: n.l. die van de nieuwe financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten gerekend moet worden. OOK DE STRAATBELASTING. De Raads-commissie beschouwt de financiële toestand van de gemeente Veenendaal dus als gunstig. Aangaande de Straatbelasting ver zoekt de commissie verder om met in gang van 1 Januari de bepaling in te voeren waardoor geen straatbelasting meer verschuldigd zal zijn wanneer het inkomen van een belastingplich tige beneden een zekere grens blijft. Deze grens wil men zodanig stellen dat de gevallen waarin het betalen van straatbelasting op zeer grote moei lijkheden stuit, worden opgevangen. GELD VOOR WONINGBOUW. In zijn rapport zegt de' begrotings commissie nog dat door de verhoogde uitkering uit de ondernemingsbelas ting (de onverwacht grote meevaller voor de gemeente) een bedrag van 250.000 gulden aan de reservering kon worden toegevoegd. De commissie is nu van mening dat deze 250.000 gul den allereerst bestemd moet worden voor financiering van de woningbouw. NIEUW RAADHUIS HOOG NODIG. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een bedrag van 2500,- uit te trekken ter verbetering van de raadzaal, vraagt de commissie zich af of B. en W. van mening zijn dat er voorhands nog geen gelegenheid zal komen om over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. De kwestie van een nieuw raadhuis noemt de commissie echter steeds meer urgent en dringt er dan ook op aan de plannen daartoe met grote kracht voort te zetten. MASSALE. DOO^L^ILUNG Ten aanzien van in de toe lichting van de begroting is medege deeld over het onderzoek der bevol king op t.b.c. zal de commissie gaarne de nodige inlichtingen ontvangen, na melijk of het onderzoek, indien moge lijk, verplicht zal worden gesteld en zo neen, of Burgemeester en Wethou ders aan de hand van ervaringen in andere gemeenten kunnen schatten Voor DOVO staat a.s. Zaterdag de thuiswedstrijd tegen Excelisor '31 op het programma. Een wedstrijd die de rood-witten zeker zullen moeten win nen. Veenendaal heeft in deze afdeling nog een vrije Zaterdagmiddag. In de afd. Utrecht gaat Matjan naar Bloemenkwartier, hetgeen voor de Pantsermensen geen gemakkelijke op gave is. NVV krijgt Sparta (Nijkerk) thuis en zal alles op alles moeten zet ten om niet verder in de verdrukking te komen. GVVV gaat naar Putten. De Buurt- laanbewoners hebben altijd nog een kleine kans op de bovenste plaats. Wil len zij deze behouden, dan zal deze lastige klip omzeild moeten worden. Veenendaal I krijgt Zondag bezoek van Nijmegen. Twee gelijkwaardige te genstanders. Een wedstrijd die de geel- blauwen toch niet verliezen mogen. De bril een deel van Uw persoon lijkheid - Vraag ons advies Fa. J. F. Tak, Hoofdstz. 106 TEL. 632-VEENENDAAL Speciaal in Optiek H Zaterdag 16 Februari: (In geb. Eltheto) 7.30 uur, g „Onder wuivende palmen", m een muziek- en toneelavond van „The Kiholo Hawaiians", Toneelgroep „Eenheid" en The Kiholo Cowboys. Dinsdag 19 Februari: (In geb. Eikenlaan) Dr J. G. g Thoomes spreekt over Lu- kas in de serie lezingen over bijbelse figuren. M Woensdag 20 Februari: (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Concert van de Mariniers- g kapel o.l.v. Gijsbert Nieuw- land voor het V.C.C. n Donderdag 21 Februari: (In hotel de Korenbeurs) ff de heer J. Oosterwelder ver- g telt, met als onderwerp „Het offensief in de Zwarte- g Bijlsteeg". Z3Z f| Vrijdag 22 Februari: S(In de Raadszaal) 7.30 uur, g Openbare vergadering van g de gemeenteraad. %QDIHMIIIMIIIIIHHHIIIIIIiIM hoeveel inwoners zich vrijwillig aan dit onderzoek zullen onderwerpen, of de fabrieksarbeiders, die thans door de zorg van hun werkgevers worden doorgelicht, buiten het onderzoek zul len vallen, hoe gehandeld zal worden met de gezinsleden van de fabrieks arbeiders, alsmede of de kosten 7500,-, zullen worden berekend naar het aantal inwoners der gemeente of naar het aantal inwoners, dat zich aan het onderzoek onderwerpt. VERBETERING PARALLELWEG, PATRIMONIUMLAAN EN GORT STRAAT. Het gunstige aspect van de gemeen telijke financiën is voor de commissie ook aanleiding om een versnelde af schrijving toe te passen op het uitge trokken bedrag van 83.000,- voor verbetering en het aanbrengen van een asfaltbestrating op de Parallelweg, de Patrimoniumlaan en de Gortstraat en deze te verdelen over 3 jaar in plaats van 10 jaar. Op 20, 21 en 23 Februari a.s. hoopt de afd. Veenendaal van de Ned. Chr. Bond van Arbeiders in de Textiel- en Kledingindustrie (Unitas) haar 33ste jaarfeest te vieren. Het eerste offici ële gedeelte zal zijn na de opening van de voorzitter de heer A. van de Weerd het optreden van de Chr. Gem. Zangveren. „Zang en Vriendschap" on der leiding van de heer Borgers uit De Bilt. Verder volgt er een toespraak van de Bondsvoorzitter de heer Wind. Ds Slofstra zal de eerste avond slui ten. Op de tweede avond zal het woord gevoerd worden door de Bondssecreta- ris de heer H. B. Reijpstra, de heer Slok, bondspenningmeester en Kuyser. Verder spreken op de tweede en der de avond o.a. Ds van Enk, de heer Meijer en Ds Vroegindewey. Na de pauzes zal de reciteerclub „Hollandia" opvoeren het spel in 3 be drijven „Achter de wolken schijnt toch det zon". Dezer dagen werd door de Veenen- daalse politie een inwoner der gemeen te Rhenen gearresteerd wegens het bestelen van zijn patroon in Veenen daal. De man eigende zich gelden toe welke hij voor zijn patroon moest in nen. Bij nader onderzoek bleek verder dat hij onder bedriegelijke voorwend sels en beloften ook andere mensen in Veenendaal had benadeeld. Een en an der beloopt vele duizenden guldens. Hij is ter beschikking gesteld van de Offi cier van Justitie te Utrecht. Naar wij vernemen is men thans doende om aan het sluisje in de Sla perdijk bij de Munnickeheul beter bekend als het dijkgat een eenvou dige gedenksteen te plaatsen om de herinnering levendig te houden aan uit de geschiedenis van onze streek bekende grote watersnood van het jaar 1855. Verder vernemen wij nog dat stap pen ondernomen zullen worden om, na w "er gedeelte, van de Slaperdijk als natuurmonument, ook te komen tot het aankopen van alle oude fortificaties in de omgeving van Veenendaal. Het betreffen hier de forten Juffers- wijk, de Batterijen, fort de Rode Haan en fort Buurtsteeg, en men beoogt hiermede het behoud van de nu afge dankte militaire werken, om hun his torische en natuurwetenschappelijke waarde. In het kader hiervan is reeds een verbod tot afgraven aan deze for ten en aan de Emmikhuizerberg afge kondigd. De forten zijn thans in be heer bij de Domeinen. Als monument uit de jongste histo rie wil men verder ook voor het nage slacht bewaren de zeer diepe tank gracht in de nabijheid van de Mun nickeheul, welke als onderdeel van de Grebbelinie kort voor de oorlog werd gegraven. Dit plan zal vooral ook gro te instemming vinden bij de hengel sportliefhebbers omdat bedoelde tank gracht bijzonder visrijk is en een pa radijs voor de hengelaars betekent. Ook de Munnickeheul wil men zo veel mogelijk in zijn vroegere staat terugbrengen en het is de Stichting Utrechts Landschap, waardoor ook de Slaperdijk werd aangekocht, dat zich met al deze plannen bezig houdt. Deze Stichting stelt zich niet alleen ten doel om het landschapsschoon in de provincie voor verdwijning te be hoeden, maar ook het behoud van ob jecten van historische betekenis rekent deze als een belangrijke taak. Zo heeft de Stichting zich dan ook voorgenomen om de hiervoor genoem de gedenksteen als herinnering aan de verschrikkelijke overstroming van 1855 50 JAAR BIJ DE „D.S." De heer J. v. d. Bovenkamp, Ro zenstraat 14 te Veenendaal was Maan dag 50 jaren als sorteerder werkzaam bij de N.V. Koninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen Zn., alhier. De jubilaris is ook reeds 40 jaren bij het muziekgezelschap „D.S." als tamboerinstructeur. Hij heeft reeds vele tamboers opgeleid en van hem zijn diverse marsen. Tot op heden nog is hij actief lid van „D.S.". De jubilaris werd bij deze gelegen heid toegesproken door een der direc teuren de heer Mr F. J. Callenbach en namens de directie een enveloppe met inhoud aangeboden. Maandagavond werd hem door het muziekgezelschap voor zijn woning een serenade gebracht. maar een beetje. Want ala alot staat er nog gebak van D ij k s t r a op het menu en daar wil ik het mijne van (w)eten. Enthousiast roept daarom iedereen I aan de Munnickeheul te plaatsen. Een heul is het zelfde als een wiel, een diepe plas welke we langs of nabij welhaast alle rivierdijken kunnen vin den als sporen van vroegere dijkdoor braken. Ook aan de Slaperdijk vinden we zo'n wiel, de Munnickeheul. Deze is ontstaan bij de doorbraak van de Slaperdijk tijdens de watersnood van 1855, en waardoor de gehele Gelderse Vallei in een binnenzee werd herscha pen. Voor z«ver bekend is het hjer de enige doorbraak van de Slaperdijk ge weest. Volgens de historici was deze door braak een gevolg van een andere door braak, n.l. die van de spoordijk UtrechtArnhem, ter hoogte van het station De Klomp. Ook hier vinden we immers een wiel. Ten tijde van deze doorbraak moest het station nog gebouwd worden. Het is 1855 hoogge- stegen water werd door deze spoor dijk eerst tegen gehouden. Eenmaal aan De Klomp doorgebroken, perste het water zich met zo grote kracht door het geslagen gat, zodat een sterke stuw op de Slaperdijk veroorzaakt werd en waardoor deze laatste ten leste is bezweken. Op de plaats van deze doorbraak nu wil men de ge denksteen aanbrengen. Met belangstelling zullen we intus sen een verdere ontwikkeling van de plannen hier afwachten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaite goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 29q Zoals we reeds eerder schreven komt de Marinierskapel der Konink lijke Marine, o.l.v. de Kapitein-Direc teur Gijsbert Nieuwland op a.s. Woens dag 20 Februari naar Veenendaal. Het is weer het Veenendaals Cultureel Centrum, dat onvermoeid doorgaat om iets moois te brengen, dat ons deze avond in de gelegenheid stelt deze be roemde kapel hier te kunnen beluiste ren. Overal waar de Marinierskapel komt, kan men rekenen op uitverkoch te zalen en wij hopen dat Veenendaal niet achter zal blijven. Hoe vaak hoort men niet zeggen, dat er in 't Veen nooit eens iets goeds komt. Wij zijn het hier niet mee eens. Door de plaat selijke amateursgezelschappen wordt meer dan eens een goed programma geboden, terwijl daarnaast het V.C.C. al het gehele seizoen doende is met gezelschappen van naam naar Veenen daal te halen. De kapel zien optreden is al een evenement door de keurige verschij ning. Het programma vermeldt prach tige werken en wordt besloten met een grote marspotpourri. Voor verdere bizonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit nummer. VERTELAVOND. Het comité voor winterlezingen or ganiseert ter afwisseling thans eens niet een lezing, maar een vertelavond. Op Donderdag 21 Febr. a.s. hoopt de heer J. Oosterwelder in de bovenzaal van Hotel „De Korenbeurs" te ver tellen over het onderwerp: „Het of fensief in de Zwarte-Bijlsteeg". Dit belooft wel een bijzonder mooie avond te worden! PASTOOR BECKERS VOOR DE K.R.O. De jaarlijks gedurende de vasten we ken te houden lijdensmeditaties welke worden uitgezonden door de K.R.O., de Kath. Radio Omroep, vinden dit jaar plaats in de H. Hart kerk te Eindhoven. Ditmaal is aan pastoor Beckers van de Willibror dus kerk alhier de eer te beurt gevallen deze lijdens meditaties te houden. LEZINGEN OVER BIJBELSE FIGUREN. Op Uj.nsdag 19 Febr. a s. wordt de serie lezingen over Bijbelse figuren voortgezet. In het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan zal Dr J. G. Thoo mes spreken over Lukas. UITVOERING HOHNERBOYS. De Mondaccordeonvereniging „De Hohnerboys" geeft op Zaterdag 1 Mrt. a.s. haar winteruitvoering in het ge bouw Eltheto, onder leiding van de heer A. J. Spies uit Renkum. Aan deze avond werken verder mee het accor deonduo „De Selma's" en „Het Tiroler Trio" met alpenliedjes en Vlaamse wijsjes. De Voetbalvereniging „Veenendaal" heeft voor Vrijdag 29 Februari a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een avond georganiseerd waarbij o.a. de bekende medewerker van de K.R.O., Wim Jansen, optreedt met zijn popu laire wedstrijd voor paren „2x1 1". Voor morgen, Zaterdagavond, heeft de verlichtingscommissie van de V.V. „Veenendaal" in de Kegelbaan weer een prijsdansavond georganiseerd. Er staan verschillende speldansen op het programma. Deze dansavond is be doeld om het tekort waarmee de ver- lichtings-commissie nog zit te helpen wegwerken. Het is U naar alle waarschijnlijkheid niet ontgaan, dat de bloemist bij U in de straat, U in de afgelopen dagen met hongerige en verwachtingsvolle blik ken heeft aangestaard. En, indien U het onderhand nog niet ontdekt mocht hebben, dit alles dankt U aan de Va lentijnsdag, de 14e Februari. Steeds meer poogt men ook in Ne derland en vooral van de zijde der handelaars in Flora's spruiten, het in landen als Amerika en Engeland bijna tot een ware rage uitgegroeide ge bruik, om op die dag bloemen of kleine geschenken te sturen aan diegene die U het naast aan het hart ligt, te be vorderen. Waaraan danken we dit ge bruik en hoe is eigenlijk de Valentine's Day ontstaan? Reeds in Oudhollandse kronieken wordt gesproken van het z.g. voor Sint Feiten lopen, een zegswijze van de Valentijnsviering afkomstig, doch we zullen nog veel verder moeten terug grijpen, en wel tot in de romeinse tijd, om het ontstaan van Sint Valentijns dag te ontdekken. Zoals bekend is werd Februari bij de Romeinen een maand van algehele reiniging en ook het op de 14e gevierde feest was een reinigingsfeest. De Romeinen noemden dit het Lupercaliënfeest naar Luper- cus, beter bekend staande als Pan, de herdersgod met de fluit (Pansfluit) en de bokkepoten, die vooral befaamd werd door z'n bijzondere voorliefde voor nymphen. Aan deze god werden op die dag, op het aan hem gewijde altaar, geiten en wolven, of bij gebrek aan deze laatsten ook wel honden, ge offerd, ter bestrijding van de wolven- plaag, een toendertijd veel optredend kwaad. Bij de plaats in het oude Rome waar zijn altaar stond werd, volgens de legende, in het jaar 362 de Chris tenmartelaar Valentinus gekruisigd. Nadat keizer Augustus jaren vergeefs trachtte het Lupercaliënfeest te doen verdwenen, slaagden eerst veel later de Christenen er in dit feest te ver vangen door de viering van de Valen tijnsdag. DE BARTIMEUS-AVOND IN DE JULIAN AKERK. Onder grote belangstelling werd Woensdagavond in de Julianakerk een concert gegeven en demonstra ties gehouden door een groep leer lingen van het Chr. Blindeninsti tuut Bartemeüs te Zeist. Zoals 'te verwachten was, werd het een onvergetelijke mooie en in teressante avond. Een groot deel van het programma werd verzorgd door de bekende zangklasse van het in stituut o.l.v. Mees van Huis. Het waren vooral de solo-partijen van de veelbelovende Dé van Oenen die grote ontroering wekte door haar prachtige stem en uitstekende tech niek en dus stellig niet om het feit van haar blind zijn. Uit het publiek kwam dan ook het verzoek om een herhaling van „Dir, Dir Jehove will ich singen" van J. S. Bach. Met de grootste interesse werden ook gevolgd de demonstraties van enkele leerlingen in het lezen en schrijven van het braille-schrift. Een meisje las een gedeelte uit een boek en een jongen demonstreerde de blindenschrift-machine. De toelichter wees er hierbij op hoe elke mogelijkheid wordt aan gegrepen om de blinde jeugd te le ren in hun eigen onderhoud te voor zien. Ook vertelde hij hoe tal van oud-leerlingen reeds een plaats in het bedrijfsleven hebben gevonden. Overtuigd, en onder de indruk van de grote waarde en verstrekkende betekenis van de blinden-opleiding kwam voor de aanwezigen nog te gauw een einde aan deze Bartimeüs- avond. Eén was er zo eindigden we de vorige maal die, bewogen door wel zeer laaghartige gedachten, Cunera gewoonweg niet kon uitstaan en dit was de gemalin van de koning. Want uit hetgeen de woordvoerders daar bij het bezoek van Sint Willibrord nog verder hadden te vertellen, bleek wel, dat die „koningin" zich maar weinig koninklijk heeft gedragen en een grootmeesteres was in liegen, kwaadspreken en roddelen. CUNERA WERD GEWURGD. In weerwil van de meest overtui gende bewijzen van het tegendeel, bleef de koningsvrouwe Cunera be schuldigen van verkwisting, van schen ding van vertrouwen en van vele on deugden meer. Alom trachtte zij de andere leden van de hofhouding tegen Cunera op te stoken, doch dit hielp niet veel, want de oprechtheid van Cunera was tè overtuigend. Eens zelfs, toen na afloop van de maaltijd Cunera de restantjes van de koningstafel, zoals zij steeds placht te doen, naar de arme lieden, die buiten de poort op deze weldaad wachtten, wilde brengen (en bij deze daad van naastenliefde onderwees Cunera deze mensen tevens in de waarheden van het Christelijk geloof) en de koning, omdat zijn vrouw Cunera opnieuw van vreselijke diefstal beschuldigde, wenste, dat Cunera nu op heterdaad zou wor den betrapt, haar een van zijn diena ren achterna zond om vast te stellen, wat zij in haar voorschoot wegdroeg, vond deze dienaar niet eens de etens resten: hij vond, zo zegt de legende, slechts spaanders, een wonder, dat God had gewrocht, om aan de toch niet te overtuigen boze vrouw ook zelfs het minste voorwendsel van be schuldiging te onthouden! De koningin bleef evenwel Cunera bedreigen en zij liet geen middel on beproefd, om de lastige indringster, zoals zij Cunera geheel ten onrechte schold, uit de weg te ruimen. Het gebeurde nu op het kasteel Praf- tenburg, aldus luidde het nauwkeurige verhaal, dat men de bisschop deed, „dat de koning weer eens ter jacht was getrokken en van deze gelegen heid maakte zijn vrouw gebruik, om een zeer boos plan ten uitvoer te brengen: samen met een kamenierster, die zij voor dit plan had omgekocht, besloop zij het slaapvertrek van Cu nera; de geen kwaad vermoedende Cunera werd overvallen en de beide boze vrouwen hebben toen zó hard en zó lang getrokken aan de halsdoek, die Cunera droeg, dat deze de ver stikkingsdood stierf „Het ontzielde lichaam werd heime lijk naar een stal van het kasteel ge bracht en daar nog vóór het aanbre ken van de dag in een vluchtig gedol ven graf geworpen. Aldus hoopte de moordenares alle sporen van haar sno de daad te hebben uitgewist. „Wetend, dat tegen de avond van deze dag de koning met zijn gasten van de jacht op de Burcht zou terug keren, trok de koningin hem een eind- weegs tegemoet en bij de ontmoeting veinsde zij de grootst mogelijke ge moedsrust en vriendelijkheid. De ko ning moet evenwel spoedig hebben be merkt, dat Cunera in het gevolg van de koningin ontbrak, en hij vroeg haar, hoe dit kwam. O, zo antwoordde zyn eega, de ouders van Cunera, die hun vermiste dochter alom hadden gezocht, hadden ten langen leste vernomen waar Cunera was terechtgekomen en hadden haar nu plotseling terugge haald. De koning betreurde dit plotse linge vertrek en het verbaasde hem. Maar de koningin voelde zich nu veilig voor iedere verdenking en nodigde uit gelaten en opgewekt de koning en zijn gasten aan het avondmaal. „Toen men enige tijd aan tafel was gezeten, drongen van buiten het ven ster verschrikte stemmen door en toen men vernam wat er aan de hand was, maakte een grote ongerustheid zich van iedereen meester; de koningin werd lijkbleek. Wat toch bleek het ge val te zijn?. De paarden, die van de jacht waren teruggekomen en nu, van zadel ontdaan, naar hun stal werden geleid, waren noch met een vriende lijk woord, noch met een zweepslag te bewegen, hier binnen te gaan. En tot hun grote schrik ontwaarden de stal knechts in de donkere ruimten kaars lichtjes, die zy niet konden verwijde ren." Wat er in die stal aan de hand was, en ook over de rol van de heilige Ur sula wiens naam ook is verbonden aan de boerderij (Ursula-hoeve) welke nabij het huidige kasteel Prattenburg is gelegen verneemt ge een volgend maal. In Duitsland, Frankrijk en vooral in Engeland en Amerika wordt deze dag bij voorkeur als verlovingsdag benut, een dag, waarop men elkaar geschen ken (vooral krakelingen) geeft, meest al vergezeld gaande van een spotprent of een modern soort hekelgedichtje. De dag bij uitstek dus voor de jochies, die iets bij hun moeder hebben goed te maken, om een grote hartvormige taart te bestellen, bespoten met toe passelijke opschriften als „Will jou be my Valentine?" (Wilt U mijn Valen- tijn zijn?) wat in dit geval dan zoveel inhoudt als: „Is nou alles weer goed, moe?" Dat deze dag overigens een ideale gelegenheid biedt voor verlegen H.B.S.'ers om nou eindelijk Miesje van de derde bank eens hun eeuwige liefde te betuigen is natuurlijk van zelfsprekend. Verder is het de gewoonte dat men elkaar die dag (na wederzijdse over eenkomst!) Valentijn of Valentine noemt al naar gelang er „een man of een vrouw in het spel is". In ons land tenslotte gebruikte men vaak amandelen (met dubbele pit) in plaats van krakelingen en sprak elkaar dan aan als Philip en Philipine. Het feest werd als een lentefeest gevierd, omdat het samenviel met de terug keer van de eerste leeuweriken. Dat het Valentijnsfeest een grote plaats in de harten der mensen innam blijkt wel uit het feit, dat verschillende grote schrijvers deze dag in hun werk beschreven, o.a. Shakespeare, Dickens, Hooft en Van Lennep. Mocht U dus de 14e Februari onverwachts een ge heimzinnig bosje bloemen, een grote krakeling of een raadselachtige Valen- tinekaart ontvangen, dan weet U nu hoe te handelen. WIELRIJDSTER AANGEREDEN DOOR AUTO. Donderdagmorgen reed de 16-jarige mej. G. per rijwiel op de Kerke wijk te Veenendaal en stak bij de Ger. Kerk de straat over zonder richting aan te geven. Zij werd gegrepen door een luxe auto bestuurd door de heer D. uit Eist Nadat dokter Vergouwen de eer ste heelkundige behandeling had ver leend, is zij met inwendige kneuzin gen naar het Juliana-ziekenhuis over gebracht BEDANKT. Ds Van de Ketterij van Alblasser- dam heeft bedankt voor het beroep naar de Ger. Gem., alhier. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. CIRCUS ELLEBOOG WEDEROM EEN SUCCES. We kenden Circus Elleboog van de kindervoorstellingen van 2 Januari j.l. en wisten dus dat het optreden van dit bizondere gezelschap van j.l. Za terdagavond van goed gehalte moest zijn. De medewerkenden zijn er Za terdag echter in geslaagd hun pro gramma nog weer aantrekkelijker te brengen. Ook de sfeer speelt hier na tuurlijk een belangrijke rol want het optreden van Zaterdagavond was nu bestemd voor ouderen. Een 20-tal nummers werd vlot en uitstekend verzorgd uitgevoerd. Tast baar was steeds weer de spanning in de zaal vooral bij het koorddansen en het evenwichtsnummer en in het spon taan enthousiast applaus na afloop lag dan ook de grote bewondering en waardering die Circus Elleboog wist te wekken. Vooral ook het Veenen daals Cultureel Centrum kan met grote voldoening terugzien op het feit dat een zeer goede keus gedaan werd met dit gezelschap. In tegenstelling daarmee was ook nu weer de bezet ting van de zaal, die maar matig was. Al bij vorige V.C.C. avonden heb ben we 't gezegd. Bij een zo geringe publieke belangstelling kan het V.C.C. onmogelijk blijven werken. Het V.C.C. kan de entree-prijzen laag houden doordat deze instelling geen winstele ment kent. Hoe vaak hebben we niet de opmerking horen maken dat we in Veenendaal veel te weinig ontspan ningsavonden van goed gehalte ken nen. Het Veenendaals Cultureel Cen trum dat eigenlijk nog maar pas met zijn werk begonnen is heeft Vee nendaal toch een goed en rijk geva rieerd winterprogramma van goed ge halte weten voor te zetten. Is de behoefte aan culturele ont spanningsavonden zoals het V.C.C. die brengt werkelijk niet voldoende? Mis schien kan het V.C.C. het nog vinden door een wijziging in de opzet of door avonden van nog weer andei i karak ter te geven. Wij vernamen dat het V.C.C.-bestuur de moed nog niet laat zakken. Wat op andere plaatsen kan, moet ook in Veenendaal kunnen, zo zegt men. Op WOENSDAG 27 Februari komt in Veenendaal spreken, ter ere Tan de boekenweek. Kaarten kosteloos verkrijgbaar bij de Boekhandel.

De Vallei | 1952 | | pagina 1