Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Overkoepeling van alle Veenendaalse vereni gingen gezocht HaaGebak Bouw van nieuw electriciteits- station in Veenendaal DIJKSTRA Sproke van de heilige CuneraCIV) BEP UAfl KESTEHEfl Onze specialiteit RoombolerkoeHies Veenendaals Groene Kruis weer uit de nood AGEHDA 26e JAARGANG VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 No. 9 V.V.V. neemt het initiatief „De wereld heeft geen wachtkamer" o.a. Bouw S.K.F. fabrieken nu in volle gang De Dagmarkt uitgesteld Ronkende Motoren" »De Grauwe Hengst* Spaar Uw Oogen. Laat Uw Oogen tij dig controleren. Roombotergebak en Koekjes naar Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST» RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR. HEUVELSE STEEG. GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Het zijn bijna alle plaatselijke verenigingen die zo nu en dan toch om de publieke belangstelling vragen. Hetzij door het geven van uitvoeringen, ont spanningsavonden of door het organiseren van tentoonstellingen, lezingen, bizondere wedstrijden enz. Weer andere verenigingen maken er uitsluitend hun taak van culturele ontspanningsavonden en openbare feesten te organi seren. Als gevolg van het verschijnsel dat het menige vereniging bij deze dingen soms dik geld kost en het beoogde resultaat in heel veel gevallen ver beneden peil blijft omdat men veel minder mensen heeft weten te trekken en met het optreden naar buiten een veel kleinere groep heeft weten te bereiken, dan wel de bedoeling was; is tussen meerdere plaatselijke verenigingen een ge sprek gaande geworden, om door samenwerking, hierin grote verbeteringen te brengen. Te vaak is er sprake van half gevulde zalen of te weinig belangstelling. 0.a. door het optreden van de verschillende plaatselijke verenigingen steeds gezamenlijk te regelen, te voorkomen dat twee of soms meer uit voeringen of gebeurtenissen op een avond vallen of te kort achtereen; en ook door, waar mogelijk, gezamenlijk te organiseren om te komen tot een. grootser opzet van uitvoeringen e.d. Na het hiervoor genoemde gesprek tussen meerdere verenigingsbesturen, heeft de Veenendaalse afdeling van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer ge meend de koe bij de horens te moeten vatten, en voor a.s. Dinsdagavond een z.g. contactavond te beleggen waar alle plaatselijke verenigingen zonder uit zondering voor uitgenodigd zijn. Men wil ook voor Veenendaal komen tot een alle verenigingen overkoepelend orgaan zoals wij die wel van elders kennen. In zijn circulaire gericht aan alle Veenendaalse verenigingen wijst het V.V.V.-bestuur er o.m. op dat, bij het tot stand komen van de thans gezoch te samenwerking, veel goedkoper ge werkt zal kunnen worden. Het over koepelend orgaan zou ook de kosten van aankondigingen door combineren belangrijk kunnen drukken en veel effectiever maken. Door onderling overleg kunnen uitvoeringen enz. worden georganiseerd op tijdstippen waarop er de meeste behoefte aan zijn zal. De programma's kunnen door samenwerking op veel hoger peil gebracht en de prestaties opge voerd worden. Het V.V.V.-bestuur denkt in een richting van dat b.v. een konijnen fokkersver. en een pluimveefokkers- ver. en een aquariumver. veel meer publiek zullen trekken en een veel grotere groep .mensen met een geza menlijke tentoonstelling zou kunnen bereiken, dan wanneer deze vereni gingen op zich zelf exposeren. Dit V.V.V.-initiatief verdient zon der twijfel de grootste waardering, en wel in de eerste plaats van de ver enigingsbesturen, want bij- herhaling horen we de verzuchting van dat in Veenendaal een dergelijke instelling ontbreekt en men vaak stroppen haalt doordat men elkaar, vaak zonder erg zelfs, publiek afsnoept. Het V.V.V.-bestuur y/il voorstellen, DOOR NED. VOLKS TONEEL. Van de oorspronkelijke stukken, die de Nederlandse toneelliteratuur na de oorlog heeft opgeleverd, heeft DE WERELD HEEFT GEEN WACHT KAMER, van Maurits Dekker, zeer grote aandacht getrokken. En dat is waarlijk geen wonder. Het behandelt als onderwerp, problemen rond de atoomkracht, waarvan geen enkele toeschouwer zal kunnen zeggen, dat het hem niet aangaat, en op een manier die recht tot het hart spreekt Het probleem is eenvoudig gesteld, en doet in de eerste plaats beroep op het gevoel. De vraag wordt opgewor pen: heeft de wetenschap het recht de uitkomsten in verband met de atoomenergie prijs te geven aan een wereld, die geen enkele garantie biedt, dat deze resultaten niet zullen leiden tot de vernietiging van de mensheid? De jonge held in dit stuk, die ze de vraag stelt, krijgt een bijzonder recht van spreken, omdat hij zich aan de dodelijke gammastralen bloot stelt om een gruwelijke explosie te voor komen die de ondergang van een hele provincie ten gevolge zou hebben. De jonge man, die weet, dat hem een afschuwelijk einde wacht, ge bruikt zijn laatste levensdagen üm zijn wetenschappelijke omgeving en in de eerste plaats zijn vader, de pro fessor en leider van het onderzoek, er toe te brengen, hun ontdekking te onthouden aan een wereld, die nog niet rijp is om haar te hanteren. Dit wel zeer actuele en belang wekkende toneelspel zal Vrijdag 14 Maart a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan worden opgevoerd door niet minder dan het Nederlands Volks toneel, onder de regie van Hans van Meerten. Het Nederlands Volks Toneel komt met dit stuk naar Veenendaal op uit nodiging van de N.V.V. bestuurders- bond, alhier. Zonder twijfel zal het hierby niet aan een goed gevulde zaal mankeren. fULIAANTJES HAZELNOOT KOEKJES FLORENTINES AMANDEL- KRULLEN AMANDEL STENGELS t althans voorlopig als dit overkoepelend orgaan op te treden. Door het organiseren van een con tact-avond op a.s. Dinsdag om 8 uur in de Korenbeurs aan de Markt, is deze vaak gehoorde wens dan tastbaar geworden en op deze bijeenkomst zul len de verschillende verenigingen dus, zover kunnen komen dat een bevredi gende oplossing op dit terrein gevon den wordt. Het is daarom wel van zeer groot belang dat dan ook werkelijk alle Veenendaalse verenigingen hierbij aan wezig zijn. Bij het aan de orde komen van deze dingen rijst weer de vraag hoeveel verenigingen Veenendaal nu eigenlijk wel telt. We menen dat er haast niemand is die dat aantal met enige zekerheid zou kunnen noemen. Wel horen we van een 70 of 80. Maar om toch alle verenigingen te berei ken verzoekt het WV-bestuur ons er op te wijzen dat het niet uitgesloten is dat enkele verenigingen geen persoon lijke uitnodigingen voor de te houden contact-avond hebben ontvangen, maar dat de aanwezigheid van alle vereni gingen ter plaatse ten zeerste gewenst is. Als men ons enkele weken geleden vertelde dat al in Augustus van dit jaar begonnen zou kunnen worden met het monteren van de eerste machines in de SKF-fabriek, konden wij ons dat haast niet voorstellen, gezien het woud van zware heipalen dat er nog boven de grond uitsteekt. Dezer dagen echter stonden we al versteld over wat er in korte tijd reeds is klaar gekomen. Op verschillende plaatsen van het terrein is men bezig met het bouwen van de vele kelders die de fabriek zal rijk worden, en b.v. met het krachtstation is het al zo ver, dat men met het metselen van de bo venbouw gaat beginnen. Ook is men bezig met het bouwen van de ondergrondse tunnel, welke het krachtstation en de eigenlijke fabriek met elkaar zal verbinden en welke moet dienen om de verschillende lei dingen door te leggen. Het krachtstation zal drie hoge schoorstenen krijgen, inplaats van één zoals eerst geprojecteerd. Op het ogenblik zijn ruim 100 men sen aan de bouw bezig en met een der gelijk aantal kan men heel wat ver zetten. Toch, wanneer men thans liet terrein overziet, weet men werkelijk niet waar die 100 mensen wel moeten zitten, want zo hier en daar ziet men iemand lopen. Dit komt natuurlijk door de grote oppervlakte van het ter rein maar ook doordat velen op 't ogenblik als mollen in de grond zitten bij het bouwen van de kelders. In Februari-Maart volgend jaar hoopt men het eerste fabrieksgedeelte in be drijf te kunnen stellen. Door de vorst heeft het werk pas twee weken stil gelegen, maar nu ver wacht men toch nog op het gegeven tijdschema te kunnen inlopen. Met grote belangstelling volgen wij intussen de bouw. Dit zowel om het technisch en orga nisatorisch interessante van het grete werk, als om het feit, van de verstrek kende betekenis welke deze fabrieken voor Veenendaal hebben. t. 4. Tijdens de jJ. Woensdagavond gehouden algemene ledenvergadering van het Veenendaalse Groene Kruis, kwam als voornaamste onderwerp in behan deling het bestuurs-voorstel om de contributie ingaande dit jaar te verhogen van f 2.60 tot f 5.Dit als gevolg van de drastische stijging van de uitgaven der vereniging door prijsverhogingen, personeelsuitbreiding en het instellen van een nieuwe afdeling, n.l. die voor Gezinszorg. Voor kort werd reeds een en ander uitvoerig besproken en zo volstaan wij thans met medu te delen dat de voorgestelde contributieverhoging in deze vergadering met algemene stemmen werd aanvaard. Hierdoor zal het Groene Kruis naar verwachting dan uit de geldnood! geholpen zijn. Om de betaling van deze verhoogde contributie te vergemakkelijken wordt deze in twee gedeelten geïnd. Vermeldenswaard uit de Woensdag gehouden vergadering zijn vooral ook weer de cijfers van de activiteit van het Groene Kruis in het afgelopen, jaar. Deze cijfers geven altijd enigszins een beeld van de algemene gezonds heids-toestand van de Veenendaalse bevolking. Bijzonder opvallend is hierbij het steeds stijgende cijfer van het aantal T.B.C.-patiënten van de afgelopen jaren. Het jaar 1950 gaf een stijging te zien van 10 patiënten in tien gezinnen en 1951 van 13 patiënten en 6 gezinnen met een totaal van 106 gezinnen me* 119 patiënten. Ook in 1949 werd al een duidelijke stijging van het aantal t.b.c. patiënten in Veenendaal geconstateerd. Uit het jaarverslag van de secretaris van het Groene Kruisbestuur, de heer W. J. Schoemaker, ontlenen wij verder: De diverse consultatie-bureaux, spe cialisten en controlerende doktoren werden allen als gewoonlijk druk be zocht. Klachten over de werkzaam heden noch van patiënten noch van doktoren kwam niet voor, of het moest zijn dat er bij sommige bezoe ken tengevolge van de grote toeloop, langdurig moet worden gewacht. De verrichte werkzaamheden in 1951 laten zich als volgt specificeren (getallen tussen haakjes zijn voor 1950). De drie Wijkverpleegsters brachten in totaal 7384 (7416) bezoeken aan 826 (692) zieken. Op het Consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bestrijding der tuberculose werden 869 (699) nieuwe patiënten ingeschreven. Het aantal consulten bedroeg 3382 (2982). Ook werden op advies van de schoolarts een aantal schoolkinderen op het Consultatiebureau doorgelicht. Uitge zonden werden 24 (10) patiënten naar sanatoria en wel: 10 naar Noodsanato- rium te Amerongen; 2 naar „Zonne gloren" te Soest; 2 naar Oranje- Nassauoord te Renkum en 10 naar Ziekenhuizen te Utrecht, Zeist en Amersfoort. De verpleging werd voortgezet voor 18 (13) patiënten n.l. 2 in „Sonnevanck" te Harderwijk; 3 in „Zonnegloren" te Soest, 2 in „Ju- lianaoord" te Laren, 1 in Noodsana- torium te Amerongen en 10 in boven genoemde ziekenhuizen. Het aantal (Zie verder pag. 2.) Oorspronkelijk lag het in het voor nemen van de Marktcommissie om op a.s. Dinsdag 4 Maart weer de dagmarkt te laten beginnen. Om verschillende redenen heeft de commissie echter besloten om een en ander uit te stellen tot Dinsdag 1 April a.s. Verder vernemen wij dat de com missie gedurende de gehele maand April een grote verlotings-actie gaat houden waarvoor tal van waarde volle prijzen beschikbaar worden gesteld. Als hoofdprijs hoorden wij noemen een bedrag van 50 gulden. Verdere bizonderheden over deze actie zullen nog bekend gemaakt worden. fi GELDERSE BLINDENVERENIGING. De bekende Gelderse Blinden vereni ging, heeft voor Donderdag 6 Maart, 's avonds in het gebouw aan de Eiken laan, een propaganda-avond georga niseerd. Het grootste gedeelte van deze avond zal in beslag genomen worden door de opvoering van het Toneelstuk „Ronkende Motoren", een blijspel in 3 bedrijven door leden van het per soneel van de gemeentelijke tram- en autobusdiensten te Arnhem. Verder zullen deze avond demonstraties wor den gegeven van blinden-arbeid. Morgen, Zaterdag, geeft de Veenen daalse Arb. Zangvereniging „O.B.K." een uitvoering in het gebouw „de Samenwerking". Door het koor wor den o.a. werken van Haydn en Verdi en „De Zigeunerbaron" van Joh. Strauss uitgevoerd. Na de pauze volgt er een toneelstuk „De Grauwe Meeuw" een Zeemansstuk van D. H. v. d. Cruys. KERKDIENST VOOR J.V. „NATHANAEL". In de kerkdienst van de J.V. „Nathanaël" a.s. Donderdagavond in de Vredeskerk zal voorgaa/ï Ds. W. Mulder, voorheen predikant van de Ned. Herv. Gemeente alhier, thans predikant van de Hervormde ge meente te Houten. üllUil Heden Vrydag 29 Februari (in geb. Éltheto) 8 uur, g Voorz. Chr. Nat. Vak ver- g bond de heer M. Ruppert, U spreekt over „Mens en Ma- y chine". (In de Ger. Kerk) U 7.30 uur bijeenkomst Vrou- 11 wenwereldgebedsdag 1952. g (In geb. a.d. Eikenlaan) Op- ll treden van de K.R.O. mede- ff werker Wim Jansen in zij n g programma van „Twee maal één is één" voor de V.V. §1 „Veenendaal". Zaterdag 1 Maart (In geb. Eltheto) Winter- uitvoering van de Hohner- boys m.m.v. de Selma's en a het Tiroler Trio. Donderdag 6 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur opvoering van toneelspel „Ronkende Motoren" en de monstratie van Gelderse Blin- denver. IBIlHIHIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinirillHIIIIIIHIIIIIIilliilllilllllin EEN SPANNING VAN 150.000 VOLT. Voor Veenendaal heeft men al geruime tijd te kampen gehad met een. ernstig en nog steeds toenemend tekort aan electrische energie. Vanaf de centrale in Utrecht zou om hierin te kunnen voorzien een tweede 50.000 volt kabel naar Veenendaal moeten worden gelegd. Een project voor deze kabel via Driebergen was reeds voor de oorlog gemaakt en als eerste stap werd de benodigde kabel voor het traject Utrecht- Driebergen besteld. Tengevolge van de oorlog moest deze bestelling worden geannuleerd. Nadat de oorlog ten einde was, werd dit plan opnieuw ter hand genomen. Inmiddels was, mede als gevolg van de ervaringen in de oorlog opge daan, de behoefte ontstaan aan een landelijk net onder een zeer hoge span ning ter onderlinge verbinding van de grote centrales in ons land om ter onderlinge steuning en hulpverlening te dienen en een grotere bedrijfszeker heid van de stroomvoorziening, die zo zeer onmisbaar is geworden in ons- maatschappelijk bestel, te verkrijgen. Dit koppelnet is in het gehele land in aanleg, reeds voor een groot deel in bedrijf en zelfs verbonden met het koppelnet van Duitsland en België, welke op hun beurt weer verbonden zijn met het Zwitserse- en Franse hoog spanningsnet. Het zal b.v. bekend zijn, dat Zwitserland ons reeds heeft bijgestaan gedurende een tekort aan vermogen gedurende de vorige winter en omgekeerd wordt onzerzijds landelijk energie uitgewisseld met onze na- buurstaten. Eén van die verbindingen van dit landelijk koppelnet vormt de verbin ding van de centrales Utrecht en Nijmegen. Door deze verbinding slechts enige kilometers langer te maken dan de rechtstreekse verbinding, bleek het mogelijk deze geleiding mede dienstbaar te maken voor de voeding van het district Veenendaal. Het is duidelijk, dat deze combinatie van koppeling en distributie aan leiding geeft tot een zeer belangrijke besparing in kosten. Immers is nu de kostbare 50.000 volt kabel overbodig geworden. Omdat de nieuwe koppelleiding wordt uitgevoerd als een 150.000 volt geleiding, moet het bestaande station Veenendaal, hetwelk voor 50.000 volt is gedimensioneerd en dus niet geschikt voor 150.000 volt, worden vervangen door een geheel nieuw schakelstation, berekend voor 150.000 volt spanning. Het is vrijwel niet mogelijk om deze koppelleidingen voor 150.000 volt on dergronds uit te voeren. Eerstens zijn de electrische eigenschappen van deze ondergrondse kabel dusdanig, dat deze by enigszins grotere lengte niet anders dan met exorbitant kostbare maatrege len bruikbaar te maken is, terwijl zelfs zonder deze dure maatregelen, de kabel in vergelijking met een bovengrondse geleiding, zoveel malen duurder is, dat een kabelverbinding, economisch ge zien, niet verantwoord is. De leiding Utrecht-Driebergen-Vee- nendaal-Nymegen wordt dus ook bo vengronds uitgevoerd. Tegen het einde van dit jaar, en wel voor de wintermaanden, hoopt men het nieuwe verdeel-station in Veenendaal op de nicvwe koppellij n te hebben aangesloten én "pbruik te stellen. Zoals gezegd, dé dJ.^00 volt welke thans nog via Amersfoort - y.3r onder grondse kabel uit Utrecht naar Veenen daal komt, is veel te weinig geworden. Dientengevolge zijn de kabels steeds overbelast en deze overbelasting is voor de technische dienst van de P.U.E.M. een grote zorg. CHR. BOEREN EN TUINDERS GAAN VERGADEREN. De Chr. Boeren en Tuinders, geor ganiseerd in de C.B.P.B., de C.B.T.B. en de C.J.B.T.B. gaan op Dinsdag 4 Maart gezamenlijk hun jaarvergadering houden in het gebouw Eltheto. Burgemeester Bakker zal een korte toespraak houden. Behalve de jaarver slagen staan ook verschillende voor drachten en samenspraken op het pro gram. De plaats, waarop onze groep wijze en eerbiedwaardige Rhenenaren om Bisschop Willibrord verenigd waren, toen zij hem in geuren en kleuren het verhaal van Cunera deden, is wellicht in de huidige Cuneralaan te Rhenen geweest, bij het heuveltje, dat daar van oudsher als het graf van Cunera werd aangewezen, doch waar dit graf ook was, de Bisschop deed het openen. Inderdaad is toen het stoffelijke overschot in nog vrij gave toestand aangetroffen en waren er tekenen aanwezig, die langs natuurlijke weg niet waren te verklaren. Ook de halsdoek, waarmede Cunera was geworgd, was in nagenoeg ongeschonden staat in het graf aanwezig. Deze doek zou later naar Utrecht zijn overgebracht en men vindt haar thans in het Museum in de Mariahoek, waar de doek in een eenvoudige omlijsting wordt bewaard. pracht van de Cunerakerk verloren gegaan, wij kunnen de schoonheid van dit kerkgebouw ook thans nog aanschouwen, want nog steeds siert dit gebouw met zijn statige toren het oude binnenstadje op de oever van vadertje Rijn. De Nederlandse Paus, Adriaan VI, had aan de kerk een monumen taal orgel geschonken. Dit orgel is bij de felle brand in 1897, ten ge volge van blikseminslag, verloren gegaan. TOT BESLUIT Wie was Cunera eigenlijk? Haar vader zou bij geboorte vorst zijn ge weest van een Angelsaksisch her togdom, waarvan de zetel gevestigd geweest zou zijn in York. Cunera's vader, Aurelius, wordt reeds als jongeling beschreven als een fiere en dappere ridder. De legende wil zelfs, DE CUNERA-KERK. Bisschop Willibrord trof maat regelen voor de bouw van een kerk je en met veel luister werd het stof felijk overschot daarheen overge bracht. De toeloop van bedevaart gangers werd steeds groter. Er staat vermeld, dat men zelfs van over de Pureneeën naar Rhenen is getrok ken, om er de heilige Cunera te ver eren. Nog lang na de dood van Cunera vonden er processies plaats, die één maal per jaar werden gehouden en waarbij de reliquieën langs de ons bekende Cuneraweg tot aan Pratten- burg en weer terug naar Rhenen werden meegedragen. Dit was steeds een grootse manifestatie.... Het gevolg hiervan was, dat men besloot een nieuwe kerk te bouwen, die opgetrokken werd in Romaanse stijl en omtrent het jaar 950 in ge bruik is genomen. Ruim drie eeuwen later verrees wederom een nieuwe en nog grotere kerk ter ere van Cu nera, een prachtige Gotische kerk, waaraan omstreeks het jaar 1500 een majestueuze toren werd toe gevoegd, die veertig bouwjaren heeft gevergd en waarvan de bouwmees ter volgens de overlevering de zoon was van hem, die de toren in Amers foort deed verrijzen. Ook al is ar vaal van da praal «i All* verzekeringen Hypotheken Varkoop rasta goederen Woningbahear Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woaingbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Vaanandaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Met name in de achter ons liggende wintermaanden is deze situatie vaak zorgelijk geweest wegens het gevaar dat de kabels en leidingen door te ho ge belasting zouden verbranden. Door verschillende bijzondere maatregelen te nemen heeft men dit gevaar trachten af te wenden en tot nog toe met suc ces. Voor de heren technici zal het toch een opluchting betekenen als de win termaanden, de tijd waarin het stroom verbruik het grootst is, weer achter de rug zijn. Wanneer b.v. eind van dit jaar ook nog de S.K.F.-fabrieken van deze 50.000 volt hadden voorzien moeten worden, zouden voor Veenendaal moei lijkheden zeker niet zijn uitgebleven. De nieuwe hoogspanningslijn komt dus wel goed op tijd. De bril een deel van Uw persoon lijkheid - Vraag ons advies Fa. J. F. Tak, Hoofdstz. 106 TEL. 632-VEENENDAAL Speciaal in Optiek dat reeds zeer vroegtijdig door een Joodse sterrenwichelaar in York zou zijn voorspeld, dat Aurelius eens de vader zou zijn van een heilige dochter. Aurelius trok met vele andere ridders naar het Heilige Land, om Jerusalem uit de handen van de hei denen te bevrijden. Ondanks hun dapper strijden waren de krijgskan sen voor deze ridders evenwel niet gunstig en moesten zij het onderspit delven: vele ridders werden gedood; anderen, waarbij Aurelius,, geraak ten in gevangenschap. Aurelius werd in een kerker geworpen en het feit, dat hij niet spoedig door ontberin gen om het leven kwam, had hij slechts te danken aan Florentina, de dochter van de heidense hoofdman, welke laatste Aurelius moest bewa ken, doch die niet kon verhoeden, dat zijn dochter in het geheim Aure lius extra en beter voedsel deed toe komen, hem moed insprak en, ge dreven ook door de liefde, welke zij voor Aurelius was gaan koesteren, de weg baande voor een welgeslaag de en gezamenlijke ontvluchting. Na een moeizame tocht kwamen de beide jongemensen in York aan, waar zij door de ouders van Aure lius en door dezer omgeving harte lijk werden ontvangen. Hun huwe lijk werd gezegend met de geboorte van een dochtertje, waaraan de lie felijke naam Cunera werd gegeven. Dat dit meisje gevolg heeft ge geven aan de roepstem van heilige Ursula om mee ter bedevaart te gaan en hoe het de heilige Ursula, de heilige Cunera en de andere ge zellinnen van de heilige Ursula ver der is vergaan, hebben onze lezers en lezeressen intussen uit de vorige afleveringen vernomen. ER WORDT ONDER HOOG SPANNING GEWERKT. Het aanleggen van de nieuwe 150.000 volt koppellij n, waarover ook in ons vorig nummer reeds bijzonderheden werden gegeven, is thans in volle gang. Er wordt met spoed gewerkt om nog voor de critieke wintermaanden ge reed te komen. Tussen Driebergen en Veenendaal is men al bijna klaar met het bouwen van de voetstukken voor de hoge masten van de lijn. Aan de Geerseweg worden thans palen geheid voor de fundamenten van deze voet stukken en al gauw zal men hiermede verder gaan aan de oostelijke kant van het station aan de Kastanjelaan, en wel in de richting van de Wageningselaan. 20 METER BOVEN DE KERKEWUK. Voor het overspannen van de Ker- kawdik zullen masten gebyuikt worden van niet minder dan 40 riieYer npog. Aan deze masten zullen dan de zes zware stroomkabels worden opgehan gen. Door deze grote hoogte zal het laagste punt van de vier onderste ka bels toch nog 20 meter boven de grond blijven. De kabels zijn vervaardigd van koper en hebben een doorsnede van 150 mm'. RADIOSTORING. In de raadsvergadering van j.l. Vrij dagavond sprak het raadslid, de heer Van Stempvoort er zyn spijt over uit, dat na het in gebruik stellen van de grote lijn, in de woningen onder en in de directe omgeving van deze, geen radio-ontvangst meer mogelijk zal zyn, wegens de storing door de hoge span ning van de lijn veroorzaakt. Burge^ meester Bakker zegde toe bij de elec- triciteitsmaatschappijen aan te dringen op het aanbrengen van de nodige voor zieningen om deze storing op te hef fen. Over deze aangelegenheid vernemen wij, dat de bovengrondse hoogspan ningslijnen, zoals wij die elders kun nen vinden, een veel lager voltage dra gen. Met het aanleggen van de grote 150.000 volts-lijn kan men storing ver wachten, maar doordat de P.U.E.M. bij deze spanning nog geen ervaringen in dit opzicht heeft kunnen opdoen, is nog niet precies te zeggen in hoeverre deze radiostoring zal gaan optreden. Er is een regeringscommissie, „de Ra- diostoringscommisie" ingesteld om te onderzoeken, welke maatregelen kun nen worden genomen om die storingen op te heffen, respectievelijk terug te brengen tot een redelijke hoogte. Deze commissie zal voorts richtlij nen opstellen ter bestrijding van deze storing. Aesthetisch gezien zal het aanleggen van de koppellijn over Veenendaal evenmin winst betekenen. Maar zon der twijfel zal dit alles voor de brood nodige verbetering van de stroomvoor ziening in Veenendaal opzij gesteld moeten worden. UITBREIDING VAN HET TRANSFORMATORSTATION. Het verdeelstation aan de Kastanje laan heeft thans dus een voedende spanning van 50.000 volt. Men trans formeert hier de spanning tot 10.000 volt als distributiespanning de span ning van de kabels welke gaan naar de transformatorhuisjes in de verschil lende plaatsen en wijken. In deze huis jes wordt de spanning getransformeerd tot 220 volt voor gebruik in de wonin gen. Zie vervolg pag. 2 Voor al Uw BANKETBAKKERIJ PR. BERNHARDLAAN 177 TEL. 809 t/o Geld. Schooi

De Vallei | 1952 | | pagina 1