BEVA'IION DE VALLEI t$an4ea(c( Van *JA/V Swif Unitas" vierde 33ste jaarfeest Eist Predikbeurten Ederveen Voor de Jeugd Voetbal-prögramma Twee manieren om op koffie te besparen NIEUW ELECTR. STATION aLS iedere MAN WIST Onbetwist de beste tandpasta Zondagsdienst Doktoren JAARVERSLAG GROENE KRUIS EEN VERZOEK AAN TANTE POS. Er zijn vaak in ons leven van die kleine dingen, die aan onze aandacht ontsnappen en waarop een ander ons attent moet maken, dingen, die toch het leven kunnen verrijken en veraan genamen. Ik neem dit aanloopje, omdat ik een boodschap heb aan het adres van Tan te Pos en daarbij gaat het nu om een eenvoudige zaak, maar die voor een niet gering deel van de Veense bevol king toch wel van betekenis is. Onze Tante Pos is een beste ziel, die zich uitslooft om het ieder naar de zin te maken, maar ja, ze kan niet overal om denken en dan is ze in haar schik als iemand haar vriendelijk attent maakt op wat ik nu maar een klein verzuim zal noemen. Wat toch is het geval? De aanzien lijke uitbreiding van onze gemeente heeft zich vooral voltrokken over het Spoor, zoals men dat noemt. Straat na straat is daar gebouwd en ik weet niet hoeveel honderden nieuwe bewoners zich daar gevestigd hebben, maar hun getal is respectabel. Al die mensen heb ben hun relaties met wie ze meer of minder geregeld briefwisseling onder houden. Waar moeten die mensen met hun brieven enz. heen? Zo ver mij be kend zijn er maar twee brievenbussen in dit Zuidelijke deel van Veenendaal, één in Middellaan en één in de Da Cos- tastraat. Vergis ik me niet dan waren er vroeger drie gelegenheden om te posten. Die derde gelegenheid was er in de Patrimoniumlaan tegen de wo ning van de winkelier Hofland. Als dit metterdaad juist is, dan mag het wel zonderling heten, dat het aantal brie venbussen verminderde, terwijl de be volkingsaanwas enorm steeg. Nu is het verre van me Tante Pos verwijten te doen. Ik zei reeds, dat de goeie ziel toch al zoveel om het grijze hoofd heeft en het dus geen wonder is, dat ze er niet aan gedacht heeft de bewoners over het Spoor met één of twee nieuwe brievenbussen te verblij den. Maar mag Jan Smit nu de tolk zijn van velen in dit gedeelte van Vee nendaal en haar vriendelijk vragen hun in dit opzicht ter wille te zijn? En als ze onverhoopt zou moeten te leurstellen en zeggen: „Lieve mensen, hoe graag ik jullie zou willen helpen, het gaat niet," dan mogen we zeker wel van haar horen, waarom het niet gaat. Ziezo, dat is me van 't hart. ALLEEN EEN OORLOG KAN ONS REDDEN. Kunt U zich ook maar een ogenblik indenken, dat er mensen zijn, die dat aa èa\ «Ata» .-rifeTicvt ooWI 'We Yieb- ben allen nog een bittere heugenis van de ontzettende verschrikkingen van een moderne oorlog en we weten, dat een nieuwe wereldbrand alles wat tot nog toe door oorlogen over de mens heid is gebracht deze achter zich zal laten. Wanneer er dan toch nog men sen zijn, die menen, dat alleen een oor log hen helpen kan, hoe droef moet dan wel hun levenslot zijn. Dat er zulke mensen zijn, is verteld door dr Gertrud Kurz in een voor dracht, die ze hield in het Koninklijk Paleis op de Dam, waar ook de Konin gin Juliana en Prinses Wilhelmina aanwezig waren. Het zijn de vluchte lingen, het zijn de ontheemden, de mannen, de vrouwen en de kinderen, die geen vaderland meer hebben en zonder toekomst zijn. Hun getal is legio. Alleen in W.-Duitsland zijn er tien millioen, dus net zo veel als ons land inwoners telt en iedere nacht groeit dat getal met 100 tot 200. In Oostenrijk leven er 300.000, in België 55.000, in Frankrijk 310.000, enz. Het zijn die losgeslagen mensen zonder huis en zonder tehuis, zonder verwachting voor de toekomst. Reeds eerder heeft onze Vorstin op de nood van deze ongelukkigen gewe zen en ook op het gevaar voor de vre de, die er schuilt in dit aangrijpend probleem. Ook nu weer zijn we als volk geconfronteerd met het gevaar, dat er dreigt, wanneer deze millioenen ramp zaligen niet materieel en geestelijk ge holpen worden. Natuurlijk is dit geen zaak voor ons volk alleen, het is een wereldprobleem, maar toch zal ook Nederland het zijne moeten bijdragen tot oplossing. De nood is grenzenloos, daarom mag er niet getalmd worden met de red dingspogingen. Er is een internationale organisatie voor hulp aan de vluchte lingen, waarvan het hoofd is onze land genoot mr Van Heuven Goedhart. Moge het hem gegeven zijn enig licht te brengen in het donker van zoveel millioenen diep te beklagen medemen sen, broeders en zusters. JAN SMIT. De sterkste overall, die U kunt kopen voor de prijs van Zondag speelt Veenendaal I tegen Nijmegen op eigen veld aan de Berg weg. Het vertoonde spel in de vriendschappelijke wedstrijd vorige week tegen S.E.C. wettigt het ver trouwen, dat het een geel-blauwe overwinning gaat worden. Het zal de veiligheid voor Veenendaal zeer ten goede komen. Veenendaal 2 speelt uit tegen Rheden 2. In de afd. Utrecht van de Zater dagmiddagcompetitie speelt Matjan tegen Bloemenkwartier in Hilversum en krijgt N.V.V. bezoek van het Nij- kerkse Sparta. G.V.V.V. moet naar Putten toe om te spelen tegen de club van diezelfde naam. De Merino's en Triangelboys hebben vrijaf. TENTOONSTELLING GROOT SUCCES VOOR CHR. HUISHOUDSCHOOL. Er is stellig wel heel veel verzet moeten worden om de inrichting van de tentoonstelling welke j.l. Woensdag door de Chr. Huishoudschool was ge organiseerd, zo aantrekkelijk te ma ken. De beneden- en bovenverdieping van het schoolgebouw waren geheel ge vuld met stands met de uitgestalde leermiddelen en met datgene wat de leerlingen op de school hebben ge maakt. Alles was overzichtelijk inge deeld en de bezoeker kreeg dan ook een uitstekende indruk van wat de meisjes en a.s. huisvrouwen op deze school allemaal wel opdoen en menig een is door deze tentoonstelling eerst goed aan de weet gekomen hoe groot de veelzijdigheid van de op deze school te behandelen leerstof wel is. Ook de aankleding van de tentoonstelling hoe kan men dit van een huishoud school ook anders verwachten was fleurig en gezellig. Het was ook een lust om enthousiaste leerlingen in touw te zien en ook hierdoor werd de indruk gewekt dat de sfeer in de school uit stekend is. De bovenzaal van „de Korenbeurs" was ingericht voor een show. Het had hier veel weg van een modeshow, want leerlingen toonden er wat de cursus naaien aan sierlijke en degelijke kle dingstukken oplevert. Onder leiding van mej. Parlevliet draaiden de meis jes hier als mannequins. Ook werden stukken getoond van de afdeling middag- en avondcursus voor huisvrouwen, welke aan de school ver bonden is. Zonder twijfel zullen de or ganisatoren en alle medewerkers van de tentoonstelling grote voldoening van hun werk hebben gehad. Het geheel moet dan ook wel bizonder goed ge slaagd zijn. Ook wat betreft de pu blieke belangstelling want zowel des middags als des avonds had men vaak moeite om de grote stroom van belang stellenden te kunnen verwerken. H t Deskundigst adr» s itvt iviandollne-le» Muziek»chool Ar'1 ...-.ica", KOR DIJKSTRA „HOLLANDERS IN CANADA". Vrijwel alle plaatsen waren bezet Woensdagavond in „de Kegelbaan", toen de Veenendaalse boekverkopers daar ter gelegenheid van de boeken week de bekende en populaire schrij ver K. Norel, hadden uitgenodigd om een lezing te houden. Burgemeester Bakker opende de avond en kenschetste de heer Norel als een typisch Hollandse schrijver. De heer Norel vertelde van verschillende van zijn boeken en toonde zich daarbij behalve een boeiende schrijver ook een boeiende en innemende causeur. Na de pauze behandelde de spreker uitvoerig zijn nieuwste boek „Hollanders in Ca nada". Hij slaagde er in zijn gehoor volledig te verplaatsen naar dat on metelijke oord aan de overzijde van de Oceaan en hij maakte er een buiten gewoon interessante en leerzame ex cursie van. Alle aanwezigen hebben volop ge noten van deze avond en de boekver kopers kunnen er zich van overtuigd houden dat het organiseren van deze lezing een succes is geworden. Een succes ook in deze zin, dat de boekenweek er op deze wijze toe bij draagt, dat ook in Veenendaal schrij ver en lezers van het boek nader tot elkaar te brengen. 25 JAAR BIJ Fa. J. v. d. BOSCH. Morgen, Zaterdag 1 Maart herdenkt de heer J. C. Alberti het feit, dat hij sinds 25 jaar in dienst is bij de firma J. van de Bosch aan de Markt. GESLAAGD. Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk, Veenendaal, slaagden de volgen de cursisten voor het erkende prac- tijk-diploma Engelse- en Nederlandse Handelscorrespondentie: Voor Neder lands mej. Dini Kroesbergen, mej. Mi mi Sulzmann, mej. Corrie de Ruiter en de heren B. W. Hooyer en Ties Septer. Voor Engels de heren H. van Dolde- ren te Rhenen en Tonny van den Heu vel, Veenendaal. De examens werden in Januari j.l. ingesteld door resp. De Vereniging van Leraren, de Associatie en de V.H.P.G. AANBESTEDING BOERDERIJ. Uitslag openbare aanbesteding voor de bouw van een boerderij voor reke ning van de Heer J. Beyer te Vee nendaal. Directie: Architectenbureau Nieu- wenhuijs en Brouwer, Kerkewijk 27 te Veenendaal. Firma v. d. Swaay te Wageningen f 29.364.-; firma Wessels te Wagenin gen f 27.850.-; firma Veenvliet te Veenendaal f 26.836.-; H. van Doorn te Veenendaal f 26.700.-; S. Otte te Veenendaal f 26.489.-; firma J. Croes Zn. te Veenendaal f 25.450.-; firma Lagerwey te Lunteren f 24.831.-; firma Gebrs. van Doorn te Veeendaal f 24.394.-. De gunning is aangehouden. MARKTBERICHTEN. Eiermarkt. Op de wekelijkse eier markt waren Dinsdag 96.000 eieren aangevoerd. De handel was traag. Prijzen van f 13.- tot f 13.50 per 100 stuks. Biggenmarkt. Dinsdag waren op de biggenmarkt aangevoerd 50 big gen. De handel was matig. Prijs van f 45.- tot f 60.- per stuk. II De afd. Veenendaal van de Ned. Chr. Bond van werknemers in Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas" vierde haar 33ste jaarfeest in gebouw „Elthe- to". Er waren niet minder dan vier feestavonden nodig om alle leden met hun vrouwen te kunnen herbergen. Door ziekte van de voorzitter, de heer A. v. d. Weerd, stond de eerste en tweede feestvergadering onder leiding van de heer J. Kuiper, districtsbestuur der en derde en vierde bijeenkomst on der leiding van de heer R. Slok, bonds- penningmeester. Na de gebruikelijke opening sprak de eerste avond de Bondsvoorzitter, dhr. J. Wind van Utrecht, waarbij deze wees op de sociale verbeteringen die tot stand zijn gekomen, mede door de Christelijke vakbeweging. Hij wekte allen op, trouw te blijven aan de be ginselen van de Christelijke Bond „Unitas". Ds Slofstra sprak deze eerste avond een ernstig slotwoord, waarin hij de aanwezigen wees op de roeping en plicht van elke Christen om zich op het maatschappelijke terrein Christelijk te organiseren. Op de tweede avond sprak de heer I. Rijpstra, bondssecretaris van Utrecht. Ds van Enk sprak toen het slotwoord, waarbij hij wees op de vervlakking in deze tijd. De derde avond sprak de heer R. Slok, bondspenningmeester van Eerste manier: Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zult U dal wel niet vinden, want waar blijf je. als je ook op dat kleine dagelijkse ge noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voortaan De Gruyter's Roodmerk met 10 korting. Dat scheelt U ruim 20 cent op eon half pond en l J hebt bo vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kunt! 't Is maar een weet! i 520228 TERAARDEBESTELLING GIJS VAN KRUISTUM. Na zijn zo tragisch overlijden, vorige week, vond Maandag op de Alg. Be graafplaats aan de Munnikenweg de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van de 17-jarige Gijs van Kruistum. Het was een zeer grote kring waar in met intense belangstelling en wer kelijk medeleven het verloop van de ziekte van Gijs van Kruistum werd ge volgd. En het waren er ook zeer velen die hem naar zijn laatste rustplaats brach ten. Achter de baar ging een stoet van wel 400 personen. Gijs was leerling van de Koningin Julianaschool. Alle leraren en leerlingen hebben steeds in hoop en vrees geleefd omtrent de ziek te van Gijs van Kruistum en zij waren ook allen op de begraafplaats. Leerlin gen van de school hebben de overle dene ook naar zijn graf gedragen. Het hoofd van de school, dr. J. G. Thoomes, sprak aan de groeve en noemde Gijs één van zijn meest geliefde leerlingen. Een jongen die recht wist aan wie hij zich moest toevertrouwen. De heer Thoomes richtte zich in het bizonder tot de moeder van Gijs en wenste haar Gods troost. Het plechtige afscheid op de begraaf plaats van dit jonge en veel beminde leven, werdl voor de talrijke schare rond de groeve wel zeer diep ontroe rend. 610.04 GULDEN VOOR DE KLOKKEN VOOR AMERIKA. De dezer dagen in Stichts-Veenen- daal gehouden collecte „Klokken voor Amerika", waaruit de aankoop bekos tigd zal worden van een geschenk van het Nederlandse aan het Amerikaanse volk in de vorm van een carillon en dat door Hare Majesteit de Koningin bij haar a.s. bezoek aan de Verenigde Staten zal worden aangeboden, heeft het prachtige resultaat gehad van f 610.04. Naar wij van de zijde van het Lan delijk Comité vernamen, betekent dit, dat indien iedere Nederlandse gemeen te gezien het inwonertal een der gelijk gemiddelde weet op te brengen, de aankoop van het voorgestelde ge schenk ruimschoots is verzekerd. 25 JAAR BIJ DE FIRMA WED. A. W. DE HAAS. De koetsier de heer G. van Deelen, bij de fa. De Haas werkzaam, herdacht heden Vrijdag de dag dat hij 25 jaar bij deze firma geweest is. Hij werd door de directie gehuldigd en veel waarderende woorden werden gesproken en hem als blijk van waar dering een prachtig gouden horloge overhandigd. HERMANDAD HEEFT LANGE ARMEN. Een inwoner werd dezer dagen door de gemeentepolitie aangehou den vanwege dat hij was doorgere den toen een agent van de politie te Amersfoort hem aldaar bevel had gegeven om te stoppen. Hij zal er nog meer van horen. Utrecht. Hij wees op hetgeen mede door de Bond „Unitas" in het verleden tot stand is gekomen en de taak die we vandaag hebben in de arbeiders wereld. De heer Meijer sprak het slotwoord, wees op de verantwoordelijkheid die de Christen heeft in het maatschap pelijk leven. Op de vierde en laatste avond sprak de heer J. Kuiper. Spreker liet de moeilijkheden in de textielindustrie de revue passeren en met name de moeilijkheden in de wolindustrie en wees op het zegenrijke werk dat „Uni tas" in deze omstandigheden voor de leden heeft kunnen doen. Ds Vroegin- dewey sprak een slotwoord. Aan deze vier feestavonden verleen den hun medewerking de Christelijk Gemengde Zangver. „Zang en Vriend schap" die acht zangnummers ten ge- re bracht, w.o. het verbondslied van t C.N.V. Deze nog jonge zangver- iging heeft bewezen over bijzondere ngkwaliteiten te beschikken. Verder werkten mede de toneelver eniging „Hollandia" die het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de ■zon" opvoerde. i De medewerkers die hun rol stuk voor stuk goed speelden, vonden een dankbaar gehoor. Tevens werkten mee de Gez. v. Ma nen met zang, door citerspel begeleid. De waardering voor hun spel en zang werd door de aanwezigen met een har telijk applaus onderstreept. Aan het slot van deze vier feest avonden bracht de heer Slok alle me dewerkers dank voor hun medewer king. De afdeling Veenendaal van „Unitas" kan op vier uitstekend geslaagde feest avonden terugzien. 2. TAFELTENNIS-KAMPIOEN- SCHAPPEN VOOR DE GELDERSE VALLEI. Ook dit jaar zal de tafeltennisvereni ging „Climax" het tafeltenniskampi oenschap voor de Gelderse Vallei orga niseren, onder auspiciën van het dis trict Gelderland van de N.T.T.B. De wedstrijden voor dit kampioen schap worden op Zaterdag 15 Maart a.s. in gebouw „Eltheto" gespeeld, zo wel in de dames- als heren enkel- en dubbelspelen. De wedstrijdleiding is in handen van de heer A. H. Hermans, terwijl de bondsgedelegeerde, de heer P. J. Schef- fer eveneens in de wedstrijdleiding zit ting heeft. Doordat aan diverse tafels tegelijk kan worden gespeeld, kunnen nog de zelfde avond de finales gespeeld wor den. Men kan nog tot 5 Maart a.s. voor deze kampioenschappen inschrijven bij de wedstrijdleider de heer A. H. Her mans, Beatrixstraat 50 te Veenendaal. DE FILMAVOND VAN DE MOTOR CLUB. Er bestond Woensdagavond grote be langstelling voor de filmavond van de Motorclub „Veenendaal" in La Mon- gne", waar door de Shell maatschap- •ij enkele films werden vertoond. Al- reerst werd een technische film ver bond, waarna een technisch ingenieur an de Shell een nadere uiteenzetting ;af, en talrijke vragen beantwoordde. Vervolgens werden nog een kleuren film van Venevuela vertoond, en de T.T.-races op het eiland Man. Het was behalve een aangename, ook nog een zeer leerzame avond. (Vervolg van pag. 1.) Straks zal in Veenendaal dus een anning van 150.000 volt worden af- etapt. Deze zal dan getransformeerd orden tot 10.000 volt. Voor het opvoe- n van het vermogen van het station Veenendaal zal de bestaande instal- tie vrijwel geheel vervangen moeten orden en belangrijk uitgebreid. Het rrein, dat de P.U.E.M. aan de Kastan- laan nog in reserve had zal hiertoe tet voldoende zijn. Als belangrijkste onderdelen van deze nieuwe inrichting zullen er wor den geplaatst twee grote transformato ren van 20.000 kilowatt elk. Om een indruk te geven van de om vang van deze geweldige apparaten zij nog vermeld dat deze 70.000 kg per stuk zullen wegen. Ook zal er een groot bedieningshuis worden gebouwd en een woning voor de aan een dergelijk sta tion verbonden districtsambtenaar. Deze gebouwen zijn j.l. Zaterdag in Utrecht aanbesteed. De laagste inschrij ver was de firma J. Boers Zonen al hier met een inschrijvingssom van bij na f 195.000,-. Het bedieningsgebouw zal 9 x 25 m groot en 9.5 m hoog wor den. Volstaan wij thans met het noemen van de naam van Ir J. Pen, hoofdinge nieur van de P.U.E.M., onder wiens lei ding zowel het aanleggen van de kop- pellijn als het bouwen van het nieuwe verdeelstation wordt uitgevoerd. Met het vorderen van de werkzaamheden hopen wij onze lezers meer van de hoogst interessante bijzonderheden om trent deze werken, te kunnen laten weten. Assurantiën, Hypotheken en Schattingen. MULDER Tel. 860, Kerkewijk 193, Veenendaal DE SLAG OM ENGELAND. Het Oefenverband Rhenen van de Nationale Reserve belegt een Propa- ganda-Filmavond in Eist op Dinsdag 4 Maart a.s., 's avonds om 8 uur in de zaal van café „Sportlust". Als spreker van deze avond zal de heer Mr. Geldrop Meddens uit Utrecht het hoe en waarom van de N.R. toe lichten. Na de pauze zal de film „De Slag om Engeland" worden vertoond. De avond is vrij toegankelijk voor iedereen, boven 18 jaar. (Zie advertentie in ons nummer van heden). VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. A.s. Donderdag 6 Maart zal de Mu- ziekver. „Crescendo" voor de Ouden van Dagen in de zaal van „Sportlust" een herhaling geven van haar winter- uitvoering en de opvoering van de klucht „Een rare familie". Deze avond is gratis toegankelijk voor de ouden van dagen. Nadere bijzonderheden zullen door de Commissie „Uitgaansdag Ouden van Dagen", die deze gezellige avond mede organiseert, bekend gemaakt worden. SANAP1KIN jaagt kou J en pijn uit Uw body iP SPORT. In de thuiswedstrijd tegen Bredero- des heeft Oranje Wit geen kans gezien revanche te nemen voor de destijds ge leden nederlaag. Toch wist men de ploeg uit Vianen een punt te ontfutse len, welke inderdaad ook verdiend was. In de eerste helft bleek reeds dat de bezoekers het niet gemakkelijk zouden krijgen. Een veldmeerderheid werd dan ook door Swetselaar met een doel punt uitgedrukt. Uit een keurig toege speelde bal gaf hij de Brederodes doel man met een keihard schot geen schijn van kans, 10. Na de hervatting was bij de bezoe kers de mid voor uitgevallen en vervan gen door een speler uit vroegere glo riejaren. Niet lang duurde het of deze' geroutineerde had de stand gelijk ge maakt. Van zijn invaller had hij echter niet veel plezier. In een valpartij viel hij met zijn hoofd zodanig op de grond dat hij duizelig was geworden, en hij besloot toch maar het veld te verla- hoe heerlijk en vlug men zich scheert met FOKRO KWIEK, de nieuwste scheer- crème dan gingen allen nog heden een pot FOKRO KWIEK halen ten. Aan beide kanten werd nog gepro beerd een voorsprong te krijgen, maar dit werd steeds weer belet door de stug verdedigende achterhoede en bleef de stand gelijk. Ook Oranje-Wit 3 speelde thuis met 11 gelijk tegen C.D.M. 4. Eist 2 won met 31 van Austerlitz Programma: Zaterdagmiddag Oranje-Wit A— D.O.V.O. A. Zondag: Oranje-WitMinerva. De MeernEist. Saestum 3Oranje-Wit 3. VEENENDAAL N.H. Kerk. Markt. 9.30 uur ds. Vroegindewey. 5 uur ds. v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur ds. v. d. Pol. 5 uur ds. v. Wijngaarden. Vredeskerk 9. 10.30 uur ds. Bout hoorn van Bennekom. 5 uur ds. Vroegindewey. Donderdag 6 Maart 7.30 uur ds. Mulder van Houten, le zing voor J.V. „Nathanaël". Veen- eind 3 uur ds. Vroegindewey. Don derdag 6 Maart 7.30 uur ds. Dors man van Schelluinen. Dijkstr. 2.45 uur ds. de Hartog van Scherpenzeel. Sola Fide 10 en 5.30 uur ds. Krop van Groningen. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur ds. Mulder van Naarden. Ger. Gem. 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. v. Enk. 5 uur ds. J. Overduin van Amster dam. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Kleine zaal ger. gebouw a. d. Eikenlaan 8.15 en 3 uur ds. Rouke- ma. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Slofstra voorber. H.A. Ger. Gem. Fluiterstraat 9.30 en 5 uur leesd. Vrijdag 7 Maart 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Leger des Heils Zaterdagavond 7.30 uur str.- zang. Zondag v.m. 10.30 uur Heili- gingsdienst. 7 uur n.m. openl. sa menkomst. 8 uur verl. samenkomst. RHENEN» Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. v. d. Linden. 5 uur ds. Koore man. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. J. J. Meel van Leiden. Ned. Prot. Bond Wapen van Harden- broek 10.30 uur ds. Dufour van Wa geningen. Ger. Kerk onbekend. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesd. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesd. Woensdag 5 Maart 10 en 7 uur Ds. Blaak van Geldermalsen (Bidst. van het ge was). R.K. Kerk St. Cunera-Paro- chie 7.45 uur H. Mis, 10 uur Gezon gen Mis. 19 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds. v. d. Peut. Ger. Gem. leesd. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur ds. Blaak van Geldermalsen. Maandag 3 Maart 2.30 en 7 uur ds. Blaak van Gelder malsen (Bidst. van het gewas). EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 2.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesd. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesd. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds P. Zijlstra van Vlaar- dingen (In morgendienst Voorber. H.A.) Geref. Kerk 10 en 6.30 uur Ds D. G. Molenaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10.45 en 6 uur Ds de Groot. Ger. Kerk 9.15 en 4.30 uur Ds Zwaan. Ned. Prot. Bond (Clubhuis) 10.20 uur Ds Nien- huis van Arnhem. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 8 uur alléén voor zeer dringende ge vallen Dr. Reydon, Kerkewijk, Tel. 329. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur Dr. de Waard, Tel. K 8387-200, De Klomp. ELST-AMERONGEN. Van Zater dagmiddag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alléén voor zeer dringen de gevallen Dr. Kars, Amerongen. 100% AFWERKING CHE.vl. REINIGEN - REPAREREN - PERSEN - VERVEN - STOPPAGE Ven al Uw kleding. EDESCHE PERS- KEER- EK REPARATIE- IIIRICHTI.RB KERKEWIJK 25 VEENENDAAL TEL. 348 Vervolg van Pagina 1 bezoeken door de drie wijkverpleeg sters gebracht aan t.b.c. patiënten be droeg 1246 (1088). Op 1 Januari 1951 waren ingeschreven 100 (90) gezin nen met 105 (96) patiënten. Daarbij kwam in 1951 39 (34) gezinnen met 47 (37) patiënten. Afgeschreven werden 28 (24) gezinnen met 33 (27) patiënten, zodat per 1 Januari 1952 nog werden bezocht 106 (100) gezin nen met 119 (106) t.b.c. patiënten. De woningtoestand was goed in 67 (73) gevallen, voldoende in 36 (22) en slecht in 4 (5) gevallen. Het consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind, dat regelmatig Vrijdagmiddag wordt ge houden, werd als steeds weer druk bezocht. Er werden 239 (229) nieuwe baby's ingeschreven, terwijl de leider van het bureau Dr. Frylink 3562 (3449) maal een baby controleerde. De wijkverpleegsters bezochten voor Dr. Frylink 587 (514) zuigelingen, waarvoor 1721 (1399) bezoeken nodig waren. In 1951 werd in het Wijkge- bouw een moedercursus gegeven die door vele moeders en a.s. moeders werd bezocht. Vérschijnt ela bijlage van het atreakblad DE VALLEI Onder Redactie van TANTE Correapondentie te richten aan Tante Joa p/a Parallel weg 8, Veenendaal. CORRESPONDENTIE. Jannie Achterberg, Veenendaal. Ja nicht ik vind de legende van de heilige Cunera ook wel mooi. En het interessante ervan is wel dat deze ér een is uit onze eigen omgeving. Fijn dat je zulke mooie cadeaux hebt gekregen met je verjaardag. Bedankt voor je gedicht. Het is al weer even geleden dat ik een neef of nicht een gedicht toegestuurd kreeg. Jannie tot de volgende keer hoor. Hartelijke groeten van je Tante Jos. Hennie van Leeuwen, Veenendaal. Jou heb ik ook een tijdlang gemist zeg. Blij dat alles in goede welstand is bij jullie. Doe je ze allemaal de hartelijke groeten van mij. Dank voor je raadsels. Daaag. Roelie en Arie Roelofsen, Veenen daal. Reuze dat jullie weer eens ge schreven hebben. Ja dat boek ken ik ook. Geweldig hè! De raadsels hebben jullie goed hoor. Schrijf nog eens gauw. Doen hoor. Dag mannen. Roeli en Arie Roelofsen. Antwoorden van de vorige keer Venlo, Zwolle, Kampen en Dieren. Goede antwoorden waren van DE JARIGEN VAN DEZE WEEK 5 Maart: Maike Drost, Eist 6 Maart: Boekenvriend, Rhenen Maart: Greetje van Donkelaar, Veenendaal. EMIGRATIEAVOND C.B.T.B. Overvol, met uit verre omtrek opge komen aanwezigen, was het schoollo kaal, toen de voorzitter de heer St. Boonzaayer, de door de Chr. Boeren- en Tuindersbond belegde emigratie avond opende. Na de opening gaf hij al dadelijk het woord aan de heer J. A. Wiggers uit Winterswijk, vertegen woordiger van de CBTB en spreker op deze avond. Hij begon met erop te wij zen, dat de allereerste aanwijzing voor emigratie reeds te vinden is in Genesis 1. Daar krijgt de mens reeds de op dracht de gehele aarde te vervullen en te bewerken. Voor Nederlanders is het zeker de moeite waard aandacht aan emigratie te schenken, dichtbevolkt land met nauwe grenzen, die niet uit gezet kunnen worden. Zuiderzee- en Biesbosinpoldering is nauwelijks vol doende vervanging voor de vele andere doeleinden als industrialisatie en ver keer, waarvoor grond aan de cultuur grond wordt onttrokken. En dan ook de grote bevolkingstoename: elke dag worden er in ons land 400 mensen meer geboren dan er sterven. Vooral in onze streek zijn de boerderijen al zo klein, dat verdere splitsing niet mogelijk is. En ean industrialisatie zijn ook grenzen. Bovendien gaat het hart van boerenzoons niet uit naar fabrieks werk. Zij willen eigen grond bewer ken. Welnu, nog ontzaglijk veel land streken op aarde wachten op ontgin ning. Millioenen zouden daar nog een bestaan kunnen vinden. Altijd door gingen al Nederlanders naar zulke streken. Velen gingen in de vorige eeuw naar Amerika. Zodoende zijn daar nu een paar millioen Nederlan ders die Amerika mee hebben gemaakt tot wat het nu is. In die eeuw dacht men al dat hier geen bestaan was. Hoeveel te meer klemt dit nu, nu onze bevolking van 2 tot 10 millioen toenam. De heer Wiggers besprak hierna nog de subsidie-regeling. Aan de hand van een kaart van Canada gaf hij in 't kort aardrijkskundige gegevens en besprak de voor- en nadelen van de belang rijkste gebieden. Hij wees op de enor me mogelijkheden die op allerlei ge bied nog aanwezig zijn, zoals b.v. de bodemrijkdommen, evenals de grote voorraad hout in de oerwouden aan wezig. Voor de ontginning van dit al les worden veel Canadezen van het land aangetrokken. Zodoende komen

De Vallei | 1952 | | pagina 2