Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Behang Bussen verf Fa. J. F. TAK Fa. J. F. TAK Haagebak uan DIJKSTRA Wedloop van „de Oude Molen" AGENDA Middenstanders uit de omgeving vergaderen in Veenendaal De Gemeente leent weer geld 3930 Kinderen werden onderzocht BEP UAN RESTEREN 26e JAARGANG VRIJDAG 14 MAART 1952 No 11 Ten bate van t. b. c. - bestrijding I- Onze Specialiteiten De Spooktrein stopt in Veenendaal Vrijdagavond koopavond Voetbal-programma Het U.S.O.- concert in Rhenen Rapport Schoolartsendienst Hiervan 170 zonder afwijkingen Fa. S. BOS Hoofdatr. 01-93 Lenteleven in de zuidelijke Gelderse Vallei ZEEMLEER EN SPONZEN Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Vlinder wrijfwas Voov al Uw Roombotergebak Koekjes Abonnementsprijs I 0.95 per kwartaal Li'se nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1 20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG GROEP, BENEDENEIND KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE. SCHERPENZEEL De reeds eerder aangekondigde z.g. „Duivenvlucht", georganiseerd door de buurtver. „de Oude Molen" ten bate van de T.B.C.-bestrijding, wordt dus op Donderdagavond 20 Maart a.s. gehou den. Deze z.g. Duivenvlucht is eigenlijk meer een wedloop, want men gaat als volgt te werk: Tegen half acht 's avonds verzame len zich de deelnemers nabij het ge- houw aan de Eikenlaan, om vandaar in volledig gesloten auto's te worden vervoerd naar een onbekend punt in de omgeving, nadat men kris en kras door de gemeente heeft gereden, en de inzittenden elk richtings-gevoel zijn kwijt geraakt. De punten waar men wordt uitgela ten zijn zo gekozen, dat de deelnemers grote moeite zullen hebben om in het donker meteen de juiste en kortste weg te kiezen om zo gauw mogelijk weer op het punt van uitgang n.l. bij het ge bouw aan de Eikenlaan terug te ko men. Het is met deze wedstrijd dus zo, dat in geen geval degene die het hardst kan lopen, ook als eerste bij de finish behoeft aan te komen, maar eerder nog degene die meteen de kortste weg neemt. Het wordt de deelnemers niet toege staan een kompas of zaklamp mee te nemen. Duiven kunnen ook niet van deze hulpmiddelen gebruik maken, waarom men deze attractieve wed strijd dan ook een Duivenvlucht heeft genoemd. Naar berekening van de organise- renden, zal het tijdstip waarop de deel nemers weer aan de Eikenlaan worden verwacht om omstreeks 9 uur zijn, na dat zij om ongeveer half negen uit de auto's zijn gelaten. Voor een goede gang van zaken worden de deelnemers door loting ge splitst in twee groepen welke op twee verschillende plaatsen worden ge bracht. Deze loting zal worden verricht door de inspecteur van politie, de heer Dekker. Van verschillende kanten zijn, uit sympathie voor het schitterende initia tief van het bestuur van de Oude Mo len, een groot aantal en zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld voor de verschillende winnaars van deze wed loop. De prijzen zullen na afloop door burgemeester Bakker worden uitge reikt. Zowel uit Veenendaal als uit de om geving, heeft zich al een vrij groot aantal deelnemers voor de wedstrijd laten inschrijven. Ook vernemen wij, dat waarschijnlijk zelfs een groep mi litairen uit Amersfoort naar hier zal komen om te kunnen deelnemen. Het zal mogelijk nog afhangen van de weersomstandigheden, maar naar verwacht wordt zal deze duivenvlucht bijzonder veel publiek weten te trek ken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Aisurtntie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 U Hedenavond 14 Maart: (In geb. Eikenlaan) Het Nederl. Volkstoneel brengt „De Wereld heeft geen wachtkamer", onder ausp. van het N.V.V. Veenendaal. Zaterdag 15 Maart: (In geb- Eltheto) Tafelten- niskampioenschapwedstrij - den van de Gelderse Vallei. Woensdag 19 Maart: (In geb. Eikenlaan) 8 uur, opvoering van het toneel stuk „De Spooktrein" door de V.S.W. toneelclub onder ausp. van het Veenendaals Cult. Centrum. Donderdag 20 Maart: (In Luxor Theater) 8 uur optreden van gezelschap „De Zingende Zusjes". -ï= Vrijdag 21 Maart: (In Chr. Geref. Kerk) ds De Hertog van Urk spreekt over „De kracht van het gebed in deze tijd", g Zaterdag 22 Maart: (In geb. Eikenlaan) 2e Win- teruitvoering van muziekver. „Caecilia". imiiiF i Boter Amandel- koek. Roomboter koek. Chipolade Slagroompud ding. Slagroom- ija-taarten. Verder onze be kende Amandel- penaé's. Enthousiast roept daarom iedereen Zo men ons mededeelde ligt het in de bedoeling om, wanneer het Don derdagavond een succes wordt, deze wedstrijd voortaan voor ieder jaar te gaan organiseren. We moeten ons ech ter wel vergissen, wil het alleszins lof waardige initiatief van het bestuur van de Oude Molep niet met groot succes beloond worden, zowel wat betreft de wedstrijd op zich zelf, als met het oog op het doel dat men er mede dienen wil. Om het feestelijk element bij deze wedstrijd nog te versterken, zullen de beide plaatselijke harmoniegezelschap pen voor muziek komen zorgen. Men kon zich nog voor deelname op geven bij: W. C. van Asselt, Molenstraat 56; G. van Geenhuizen, kapper, Achter kerkstraat 21; A. v. d. Loosdrecht, si- garenkiosk; G. v. Barneveld, Gortstraat 146; Hennny Jansen, Zandstraat; L. v. d. Berg, Davidsplein 8; Café Vcnk, Ker- kewijk; H. de Koning, sigarenmagazijn, Kerkewijk; J. Achterberg, Pr. Bern- hardlaan 317 en C. Sukkel, Van de Pollstraat 16. Het Veenendaals Cultureel Centrum heeft niet zo veel invloed dat zij de Nederlandse Spoorwegen er toe kan krijgen dat ons plaatselijk station weer in gebruik genomen wordt. Doch met bovenvermelde aanhef wil zij er op wijzen, dat er a.s. Woensdag 19 Maart een zeer interessante avond te beleven valt in het gebouw a.a. Eikenlaan. Als sluitstuk van het seizoen 1951- 1952 wordt een toneelvoorstelling aan geboden, te verzorgen door de toneel club der V.S.W. Deze brengt het de tective-stuk „De Spooktrein". Enkele jaren geleden is dit stuk ten tonele gebracht door de Ritmeester toneelclub voor het Ritmeester-perso neel en had toen veel succes. Verle den jaar bracht de V.S.W.-tor.eelclub het voor het V.S.W.-personeel, even eens met succes. Het stuk is indertijd ook verfilmd. Het heeft dus een grote bekendheid. Iets over de inhoud vertellen zou be tekenen dat wij de spanning, die ex- van het begin tot het einde in gegeven wordt, voor de ongetwijfeld zeer vele bezoekers zouden wegnemen, en dat zou afbreuk doen aan het zien van een stuk dat werkelijk de moeite waard is. In Hotel „De Korenbeurs" werd Woensdagavond een bespreking ge houden door een aantal besturen van Middenstandsorganisaties uit de Gelderse Vallei, ter bespreking van de nieuwe winkelsluitingswet. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Veenendaalse Winke liersvereniging „Handel en Nijverheid" en stond dan ook onder leiding van de voorzitter dezer V.W.V., de Heer Ant. de Ruiter. Als ere-gasten waren de Heren Ket en Van Rossum namens de Kamer van Koophandel te Utrecht aanwezig. Behalve Rhenen, waren alle uitgenodigde verenigingen aanwezig, n.l. uit Wageningen, Amerongen, Scherpenzeel, Barneveld, Lunteren, Ede en Bennekom. andere samenwerking, n.l. het vroeg tijdig doorgeven van voorgenomen winkelacties en beurzen. Ook hiermede is elke plaats gediend. De heer Roelofsen uit Ede bracht aan het einde van de geanimeerde ver gadering dank aan de Veenendaalse Winkeliersvereniging voor het geno- unen initiatief en men zal gaajne nog 'eens terugkomen, orrV een enlandër te bespreken. De heer Ant. de Ruiter dankte daar na voor de prettige gedachtenwisseling en ook hij vond het zeer gewenst, dat men van tijd tot tijd contact met el kander heeft. In het bijzonder dankte de heer De Ruiter de vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel te Utrecht, die een toezegging deden het besprokene met de Kamer van Koop handel te Arnhem en Amersfoort te behandelen, om de lijn verder door te trekken. In zijn openingswoord bracht dhr. Ant. de Ruiter naar voren, dat er vele zaken zijn, die voor de verschillende middenstandsorganisaties gelijk liggen en door overleg kan wellicht in deze streek een goede samenwerking en een evhiheid komen. V',>ui.<ii' is he* vJn be lang in verband met de nieuwe win kelsluitingswet eenzelfde vrije middag te kiezen en eenzelfde koopavond. Vervolgens gaf de heer Ket, secre taris van de Kamer van Koophandel een zeer uitvoerig beeld van de nieuwe wet. Deze spreker uitte zijn vreugde, dat dit initiatief genomen was en sprak de hoop uit, dat deze streek een voorbeeld zou zijn voor het gehele land. Behoudens enkele reserves, spraken bijna alle aanwezige besturen zich uit voor een vrije Woensdagmiddag, ter wijl een koopavond op Vrijdagavond voor de meesten het aantrekkelijkst was. Aan het einde van deze bespre kingen werd dan ook het voorstel aan genomen, de leden de Woensdagmid dag en de Vrijdagavond voor te stellen, en daarna de Gemeentebesturen de verplichte Woensdagmiddagsluiting voor te stellen en de koopavond op Vrijdagavond. Behalve deze samenwerking bleek er ook nog belangstelling te zijn voor een Zondag a.s. gaat „Veenendaal" naar „Oosterbeek". Oosterbeek be zet op het ogenblik de fatale tweede plaats van onderen, waaraan de automatische degradatie naar de vierde klasse is verbonden. Veenen daal heeft slechts 2 punten meer dan Oosterbeek en het ligt voor de hand. dat de blauwhemden wel zullen pro beren de geel-blauwen, bij hen te houden. Ziet Veenendaal echter kans de beide punten in de wacht te sle pen, dan is het degradatiegevaar voor haar zeer gering geworden. Daardoor krijgt de wedstrijd Ooster- beek-Veenendaal een meer dan ge woon karakter, met een zeer moeilijk te voorspellen uitslag. Zaterdagmiddag wordt de plaatse lijke ontmoeting N.V.V.-Matjan ge speeld. Enig belang bij de uitslag heeft niemand. In de tweede klasse hebben de Veenendaalse clubs allen uitwedstrij den. De Merino's gaan naar S.N.A., G.V.V.C. naar het leidende N.O.A.C. te Amersfoort en Triangelboys naar Barneveld. DE ZINGENDE ZUSJES! De alomberoemde Zingende Zus jes komen Donderdag 20 Maart in het Luxor Theater te Veenendaal. Zij brengen een schitterend repertoire en overal is het publiek enthousiast over hun charmante verschijning en buitengewone prestaties! Zij moch ten een waarderende dankbetuiging de Prinsenkind, met foto van H.K.H. ontvangen van de stichting Het Vier- Prinses Marijke, en opdracht van H.M. de Koningin. Deze foto is na tuurlijk hun liefste bezit! Verder is er een schitterend programma, met enorme sensatie op de fiets,, fakir raadselen, clownerie, perfecte staal tjes van acrobatiek en een kostelijke imitatie van Heleentje naar de speel tuin! EEN UITVOERING VAN „PRINS BERNHARD". Het Chr. Tamboers- en Pijpers corps „Prins Bernhard" is voorne mens om op Zaterdagavond 29 Maart in het gebouw aan de Eikenlaan een uitvoering te geven. De samenstel ling van het programma van deze avond is zeer aantrekkelijk en ook zal de drumband van tamboers- en hoornblazers weer een eigen optre den geven. Het nummer „Wij spelen en U zingt" werd evenmin vergeten. Na de pauze zullen door de Toneel club N.A.O. worden opgevoerd de schetsen „Papa strijkt de vlag", „De spelbreker'-» en „Het mannelijk dientsmeisje". 500 C.J.M.V.-ERS KOMEN NAAR VEENENDAAL. De jaarlijkse provinciale bonds dag van het Christelijk Jongeman nen Verbond zal in 1952 in Veenen daal worden gehouden, en wel op 2e Paasdag aanstaande, in het ge bouw aan de Eikenlaan. Deze bondsdag zal waarschijnlijk ruim 500 mensen naar Veenendaal brengen. De dag begint 's morgens om half elf en duurt tot 's middags half vijf. Een aantrekkelijk en vol programma vermeldt o.a. opvoeren van het Paas spel „Soldaat van Christus"; decla matie; Behandeling van het onder werp „Gooi open je deur" door ds. H. M. Cnossen van Gouda, en veel samenzang, met orgel-, trompet- en trombone-begeleiding. Verder zal de Veenendaalse H.B.S.- muziekband medewerking aan deze bijeenkomst verlenen. De organisatie van deze dag is in handen van de Veenendaalse afde ling van het C.J.M.V. DRIE ARRESTATIES IN VER BAND MET INBRAAK. Hangende het onderzoek inzake de inbraak in het magazijn van de Fa. van K. aan de Markt en naar aanleiding waarvan de volgende dag drie arrestaties konden worden ver richt, zijn nog geen verdere bizon- derheden bekend gemaakt. De drie verdachten zijn ter beschikking ge steld van de officier van Justitie te Arnhem. 359 ^CÜOLUÜBEN DOFN VERKEERS-EXAMEN. Afgelopen week is men gereed ge komen met het afnemen van het schriftelijk gedeelte van de ver- keers-examens voor scholieren. De zer dagen zal men de met een cijfer gemerkte weggebruikers kunnen zien rondrijden om het praktische gedeel te af te leggen. Dit jaar doen ongeveer 350 leer lingen examen. Op 25 Maart a.s. zul len de diploma's officiéél worden uitgereikt. Vandaag 14 Maart verviel een kas geldlening van 600.000 gulden, welke de gemeente had aangegaan met de Rotterdamse Bank N.V. Aangezien de bank niet bereid bleek deze kasgeldlening te verlengen moes- ernstige kasmoeilijkheden te voorkomen ten Burgemeester en Wethouders pro beren een andere instelling bereid te vinden om deze lening te deen ver vangen. Pogingen daartoe leverden evenwel geen resultaat op zodat B. en W. om genoodzaakt waren om wederom aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten te vragen om een verhoging van het crediet in rekening-courant, waartoe deze bank bereid bleek. Intussen kreeg de gemeente toch nog een aanbieding van f 300.000.- tegen 1 7/8 zodat nog voor een bedrag van f 300.000,- bij de Bank voor Ned. Gemeenten behoeft te worden betrok ken, welke bank 4% rente berekent en waardoor over het tijdvak van 15 Maart tot en met 14 Juni a.s. een rente voordeel kan worden genoten van f 1687,50. Aan deze transactie moest de Ge meenteraad nog goedkeuring geven en daartoe riep burgemeester Bakker de Raad j.l. Vrijdagavond dan cok in de spoedeisende vergadering bijeen. De Raad gaf zonder slag of stoot zijn fiat, evenals aan het B. en W.-voorstel om bij de Bank voor Ned. Gemeenten een vaste lening te sluiten van 42.000,-. Het betreft hier een aandeel in de beschikbaar gekomen middelen uit het z.g. „Groot Contract" met de levens verzekeringmaatschappijen en pensi oenfondsen. Dit bedrag is bestemd voor consoli- Van het comité van voorbereiding vernemen wij, dat van de zijde der ingezetenen grote belangstelling be staat voor het concert, dat het U.S.O. op 20 Maart in „Irene" hoopt te ge ven. Van de ongeveer 450 beschik bare plaatsen werden er reeds 350 verkocht. Wie de avond nog wil bij wonen, moet er dus vlug bij zijn. Intussen is het een verheugend verschijnsel, dat Rhenen op deze wijze heeft gereageerd. Een bewijs des te meer, dat men er óók in de provincie behoefte aan heeft eens een goed concert te kunnen bezoe ken. datie van nog resterende vlottende schuld voor de 14 boven- en beneden woningen aan de Dennenlaan, de 50 montagewoningen aan de Klaas Kater straat en de 20 woningen aan de Klaas Katerstraat. De stichtingskosten van deze woningen hebben in totaal f 1042.048,- bedragen, terwijl daarvoor reeds een geldlening van 1 millioen gulden was aangegaan. Deze lening werd aangeboden tegen een koers van 100 de looptijd is 25 jaar; de rente bedraagt 4 per jaar; de aflossing geschiedt in 25 jaarlijkse annuïteiten van f 2688,50; extra af lossing is niet toegestaan. Dezer dagen is het jaarverslag 1951 van de kring Veenendaal van de Schoolartsendienst gereedgekomen. Deze kring omvat de gemeenten Rhenen, Veenendaal, Renswoude, Amerongen, Doorn, Langbroek, Leersum, Maarn en Woudenberg. De hieronder gegeven bijzonderheden uit genoemd verslag hebben dus betrekking op het gebied waarin deze kring „Veenendaal" van de School artsendienst heeft gewerkt. In deze kring zijn 38 scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en uit gebreid lager onderwijs, 2 huishoudscholen en 1 school voor buitengewoon lager onderwijs met een totale schoolbevolking van ongeveer 7000 leerlingen. Van deze 7000 leerlingen werden er in 1951 3930 onderzocht door de schoolarts. Bij het geneeskundig onderzoek wordt door de schoolarts o.a. gelet op afwijkingen van het gezichtsvermogen, gehoorscherpte, houdingsafwijkingen, afwijkingen van keel, gebit, hart. longen, buikorganen, hoofdonrein, huid afwijkingen enz. Veelal blijkt, aldus de schoolarts in haar verslag, dat de kinderen veel te laat naar bed gaan, te veel snoepen, geen of weinig groenten en melk ge bruiken. Tevens wordt in de hoogste klassen nagegaan, of de kinderen al of niet kleurenblind zijn. want kleuren blinden zijn voor verschillende be roepen ongeschikt. Bij kleurenblinden raadt de schoolarts zulke beroepen af om later teleurstellingen te voorko men. Voorts, zo lezen wij in het ver slag, gaat de schoolarts na, of het schoolgaande kind geen nadelige in vloed ondervindt van het schoolgaan; hiertoe wordt regelmatig inspectie ge houden over de toestand van school gebouwen, meubilair e.d. Behalve het medisch onderzoek, wordt elk jaar een zgn. „Pirquet-reactie" verricht bij alle kinderen, dit ter opsporing van actieve tuberculeuse processen. Alle positief reagerende kinderen worden ter con trole doorgezonden naar de consulta- tiebureaux voor t.b.c. VEEL STRUMA. Het jaarverslag vermeldt verder, dat van de 3930 onderzochte kinderen er slechts 170 of wel 4.3 zonder af wijkingen waren. Dit vindt zijn oor zaak in het veelvuldig voorkomen van slechte gebitten, platvoeten, houdings afwijkingen, schildklier-vergroting e.d. 20 der onderzochte kinderen had den een matige, 6.4 een onvoldoende voedingstoestand. Afwijkingen van het gezichtsvermogen komt in 9.4 voor, acheelzitu bij £.3 kitXirenblinslheid bij 7.3 Bijna 32 van de onderzochte kin deren hadden een matig en 24.3 een slecht gebit, dit is in cijfers uitgedrukt resp. bij 1253 en 955 kinderen. Daar staat echter tegenover, dat nog 1722 kinderen over een goed gebit beschik ten. „DE KRACHT VAN HET GEBED IN DEZE TIJD." Op uitnodiging van de J.V. „Timo- theus" alhier, komt op Vrijdagavond 21 Maart a.s. in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat spreken ds De Hertog van Urk. De titel van het onderwerp is „De kracht van het gebed in deze tijd". VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. Amsterdam heeft voor de natuur in de omgeving van Veenendaal grote be langstelling aan de dag gelegd. Bij ge legenheid van het referaat van de Veenendaalse Veldbiolcog Adriaan de Kleuver was de grote collegezaal van de Hortus Botanicus Zaterdagavond tot de laatste plaats bezet. Er waren onder meer bekende natuurhistorici, hoogleraren en professoren, benevens studenten van de Amsterdamse Uni versiteit waaronder ook de Veenenda- lers, de heren G. Bax en R. Duiven. De voorzitter van de Koninklijke Ned. Natuurhistorische Ver. leidde de heer De Kleuver in. De heer De Kleuver schetste hierna in vier gedeelten het rijke natuurleven van de zuidelijke Gelderse Vallei: de Slaperdijk, het nieuwe natuurmonu ment, met de begeleidende forten en de Emmikhuizerberg; de oostzijde van de Utrechtse Heuvelrug met de bossen van Prattenburg. Dikkenberg, Rem- merstijn en een klein zijsprongetje STALEN 1952 De grootste en goedkoopste sox tering. Uit voorraad leverbaar. 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus. DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 naar de botanisch belangrijke zandaf- graving bij Remmerden en de Staats- natuurreservaten „Hel en Bennekom- mer Meenth", onder de titel: „Lente leven in de zuidelijke Gelderse Val lei". Uit dit referaat bleek weer eens welk een rijkdom aan planten en vo gels in de omgeving van Veenendaal te vinden is. De prachtige blauwgras- landen en onlanden met hun schat aan orchideeën en zeldzame moerasplan- ten; het eiken-haagbeukenbos met bos- anemoon, dalkruid, gele dovenetel, orchideeën enz.; de snelstromende Munnickebeek, Flierterbeek en Lun- terse beek met hun zeldzame Ijsvogel en Blauwborstje; de Emmikhuizer berg met haar golvende korenvelden, zeldzame planten en vogels (kwartel koning); het rijke plantenkleed van de Griftmonding bij de Rijn met marjo- lijn, pijpbloem, genadekruid enz. en de Blauwe Kamer met haar eenden, futen, dodaars, enz. Tot besluit wekte spreker de aanwezigen op Veenendaal eens te komen bezoeken. In de pauze heeft de heer De Kleu ver een prachtig herbarium getoond. De heer De Kleuver oogstte veel lof voor dit prachtwerk, wat des te meer spreekt daar men in de Hortus Bota nicus op dit terrein toch heel wat ge wend is. Na afloop sprak de voorzitter woor den van dank tot de heer De Kleuver. U hebt ons de ogen geopend voor Uw omgeving en om U te tonen dat Uw stem niet die was van een roepende in de woestijn kan ik U mededelen dat wij op 8 Juni met 150 personen naar Veenendaal komen en vragen U of U deze excursie wilt leiden. De heer De Kleuver dankte op zijn beurt voor deze onderscheiding en ging er graag op in. Een vergrote schildklier komt in dit district, aldus de schoolarts, vrij veel voor; dit is wat wij in de wandeling struma noemen. Bij kinderen behoort de schildklier niet of nauwelijks te voelen te zijn. Struma ontstaat door een tekort aan jodium in onze voeding. Door de schoolarts wordt in samen werking met de Organisatie voor toe gepast natuurwetenschappelijk onder zoek studie van deze zeer ernstige zaak gemaakt, teneinde maatregelen ter bestrijding te kunnen nemen. De beste oplossing is gejodeerd zout in het brood te bakken. Lezen we in het verslag, dat 1952 kinderen een voel bare- en 205 kinderen een duidelijk zichtbare schildklier hebben, dan is de ernst van deze kwaal zeer groot. Slechte houding, zo lezen we verder, komt bij 15.8 voor en platvoeten bij 14 2 GEVALLEN VAN ACTIEVE T.B.C. ONTDEKT. In 1951 werden 4863 kinderen ge- pirquetteerd, waarvan 226, of wel 4.6 een positieve reactie hadden, wat gelukkig niet abnormaal hoog is. Twee kinderen van deze 226 kinderen bleken lijdende te zijn aan een actief tuberculeus proces. Alleen al door het opsporen van deze twee gevallen heeft de schoolartsendienst zijn bestaan ge wettigd. Met de vaccinatie tegen infectie ziekten bleek het zeer droevig gesteld, slechts 31 der kinderen was tegen pokken ingeënt, tegen diphterie slechts 21.9 tegen roodvonk nog geen 2 en tegen typhus nog geen 6 Dit is volgens de schoolarts zeer weinig en indien dit volgens haar, zo laag blijf* vormt het een gevaar voor de volks gezondheid. Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos. Ook los verkrijgbaar. DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 Telefoon 632 NIEUWE DIRIGENT VOOR MUZIEKVER. „D.S.". De heer N. de Graaf te Amsterdam, bekend als de oud-kapelmeester van de indertijd zo populaire Prins Bern- hardkapel, welke in gezelschap van een grote bok met onze troepen naar Indonesië is geweest, heeft zijn benoe ming aangenomen als dirigent van het muziekgezelschap „D.S." van de Scheepjeswolfabrieken alhier. STIERENKEURING AAN DE KLOMP. Morgen, Zaterdagmiddag om 1 uur, zal aan De Klomp weer de voorjaars keuring van stieren worden gehouden. HET LEGER DES HEILS DOET EEN BEROEP. Aan de bekende jaarlijkse inzame- lings-actie van het Leger des Heils, ten bate van het maatschappelijk werk, zal ook het corps Veenendaal weer deelnemen. Onder het corps Veenendaal resor- teren ook de plaatsen Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg, en het is voor deze kring dat het Leger des Heils zich als doel gesteld heeft een bedrag van f 3000,- bijeen te brengen. - Onder het bedoeld maatschappelijk werk wordt begrepen het bouwen en onderhouden van kinder-, invalide- en ouden van dagen-tehuizen en tehuizen voor ongehuwde moeders, alsmede ziekenverpleging en huisverzorging. Het Leger des Heils gaat dezer da gen aankloppen om een bijdrage en men weet dus voor welk doel men zal geven. en naar BANKETBAKKERIJ PR. BERNHARDLAAN 177 TEL. 809 t/o Geld. School

De Vallei | 1952 | | pagina 1