Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Flat-woningen in Veenendaal? Behang Bussen verf Fa. J. F. TAK Teleurgestelde Zeelieden Schoonmaak Fa. J. F. TAK HaaoeDaK uan dijkstra VSWers geven brillante vertolking van „de Spooktrein" 26e JAARGANG VRIJDAG 21 MAART 1952 No. 12 Voetbal-programma ZEEMLEER EN SPONZEN „De wereld heeft geen wachtkamer" Palmpaas-optocht Fa. S. BOS Hoofdatr. 91-93 Felle brand maakt twee gezinnen dakloos Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren Vlinder wrijfwas AGENDA Onze Specialiteiten Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelweg 8, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1 20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Het is overbekend dat Veenendaal te kampen heeft met ruimtegebrek. Sinds de oorlog werden in deze ge meente ruim 450 woningen gebouwd en op 't ogenblik zijn er nog een 150 in aanbouw. Wanneer wij bezien hoe veel van de betrekkelijk kleine opper vlakte welke de gemeente Veenendaal groot is, door deze nieuwbouw al in beslag werd genomen, dan is het zeker geen wonder als het gemeentebestuur zich zorgen maakt over het gebrek aan ruimte voor de vele honderden wonin gen welke binnen afzienbare tijd nog gebouwd zullen moeten worden. Het plan „De Geer" is thans zo goed als vol gebouwd en voor de rest kun nen over 't spoor hier en daar nog wat gaatjes dicht gemaakt. In andere ge deelten van de gemeente zijn nog wel terreinen open maar de oppervlakte hiervan, welke met hoge kosten ge schikt te maken zijn voor woning bouw, is toch benauwend klein. De aangekondigde onteigening van cultuurgronden in Veenendaal-Noord wijzen er op dat het gemeentebestuur in deze richting de nog beperkte mo gelijkheden voor woningbouw ziet. Hier en daar kunnen we binnen de gemeentegrenzen ook nog wel wat wei land vinden, maar het egaliseren, bouwrijp maken, van deze weilanden brengt dermate hoge kosten met zich mee, dat hieraan niet te beginnen is. Behalve dat deze buitengewoon hoge kosten meer dan onverantwoord zijn, komt natuurlijk daarbij tevens de gro te factor van het funeste kapitaalge brek dat wij thans kennen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Toch moet er gebouwd worden in Veenendaal. De woningnood alleen al is tot 700 woningen gestegen. Van gemeentewege worden alle mo gelijkheden onderzocht en zo is men thans doende met na te gaan of voor Veenendaal het bouwen van flat-wo ningen de oplossing zal worden. Voor proefnemingen wordt nagegaan of het terrein tussen de spoorlijn en de Pa trimoniumlaan, achter de Cavansa- sigarenfabriek, voor flatbouw geschikt is. Ook in de omliggende plaatsen, met name in Wageningen, is men reeds tot het bouwen van flatwoningen overge gaan. Wanneer het straks hier nog eens zover komt, zal dat vooral verandering brengen aan het uitgesproken lande lijk karakter van Veenendaal. De voetbalcompetitie begin op haar einde te lopen voor de meeste Veenendaalse verenigingen. Zo heeft laatste uitwedstrijd op het program- Veenendaal I voor Zondag haar ma staan tegen het Beekse kam pioenselftal B.V.C. '12, daarna rest nog een thuiswedstrijd tegen S.C.E. Hoewel Veenendaal heel hard de 2 punten nodig heeft, zien wij toch niet in, dat de geel-blauwen in staat zullen zijn de kampioenen in eigen huis een nederlaag toe te brengen. Wanneer de Veenendalers echter nu eens de echte strijdlust en geestdrift aan de dag leggen, die hun hache lijke positie wettigt, dan kon men in Beek nog wel eens een spannen de wedstrijd kunnen zien. Wanneer Veenendaal zich gaat beschouwen als „een kat in het nauw" dan kon men ook nog wel eens rare spron gen zien met een verrassende uit slag. Zaterdag krijgt Matjan bezoek van T.O.V. en moet NVV naar Eem- nes. „De Merino's" spelen thuis te gen Cobu Boys en GWV ontvangt aan de Buurtland S.N.A. Triangel boys ontvangt het leidende NOAC. NATIONAAL „RITMEESTER- SCHAAKTOURNOOI 1952". De invitatie-groep van het Ritmees ter Schaaktournooi 1952 is als volgt samengesteld: 1. N. Cortlever, Amsterdam; 2. Ir H. J. v. Donk, Den Haag; 3. C. Orbaan, Amsterdam; 4. Mr Ed Spanjaard, Utrecht. De belangstelling voor het tournooi blijkt enorm te zijn, gezien de vele inschrijvingen welke reeds voor de di verse klassen binnenkwamen. De inschrijving kan nog geschieden tot uiterlijk 25 Maart a.s. De uitslag van de wedstrijd Cen trum (Ede)Ritmeester is 5\'24y2- BESCHONKEN VECHTERSBAAS. Woensdagmiddag hield zich aan de Prins Bernhardlaan, alhier, op een on der invloed van sterke drank verke rende zwerver. Ook toonde hij zich tegenover verschillende voorbijgangers vechtlustig en dit werd tenslotte zo erg, dat de gebr. v. H. en de courantenbe zorger v. O. vuistslagen in het gezicht opliepen. Hierop werd de Veenendaalse politie telefonisch verzocht poolshoogte te komen nemen. Direct was deze met de politie-auto aanwezig. De zwerver werd ingerekend en ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Het offer aan Bachus zal de zwer ver ook straks nog wel een ander „of fer" kosten. STALEN 1952 De grootste en goedkoopste sortering. Uit voorraad leverbaar. 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus. DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 Telefoon 632 Een aangrijpend en sterk stuk. Zeer positief en met beklemmende kracht, stelt het de toeschouwer voor het enorme probleem en de beangstigende vraag van wat de mensheid uiteindelijk met de hem ter beschikking gekomen atoom-energie zal weten te doen. Tot heden werden alle vindingen en alle bruikbare middelen in een oor log aangewend voor het toebrengen van de grootst mogelijke vernielingen. De tweede wereldoorlog werd met het tot ontploffing brengen van twee atoombommen beëindigd. Het gebruik van de atoomkracht kan een grote zegen voor onze samenleving worden. Maar in nog veel sterkere ma te kan deze zelfde kracht leiden tot een weergaloze catastrophe of zelfver nietiging van de mensheid en het is om dit laatste, dat wij mensen van het atoomtijdperk, bijna zonder uitzonde ring, met de bange vraag worstelen of onze wereld wel rijp is voor het in handen hebben van zo grote vernieti gende krachten. Met zijn toneelspel „De wereld heeft geen wachtkamer", dat j.l. Vrijdag avond in het gebouw aan de Eikenlaan werd gebracht, onder auspiciën van het Veenendaalse NVV, heeft Maurits Dekker de vraag gesteld of de weten schap wel het recht heeft om de vin ding van de atoomkracht prijs te ge ven aan een wereld die geen garantie biedt dat deze niet een ongekende ramp zal veroorzaken. In het stuk is het Professor Green- way, een groot atoomgeleerde, die door zijn zoon, dit recht wordt ontzegd. Nog voor dat deze zoon een afschu welijke dood sterft, doordat hij zich aan de dodelijke gammastralen heeft moeten bloot stellen om de vernieti ging van een gehele provincie door een atoomontploffing te voorkomen, weet hij de professor, zijn vader, er na grote strijd toe te brengen nog langer zijn vindingen aan de wereld prijs te geven. De decors die het Ned. Volkstoneel bij dit stuk gebruikt, zijn al zeer sober en ook de spelers Jan Handling be slist uitgezonderd kunnen het veel beter dan zij het bij deze opvoering deden. Het in dit stuk behandelde onder- werp vormt een werkelijk en dreigend levenspi'obleem Voor onze huidige sa- De Veenendaalse Winkeliersver. „Handel en Nijverheid" organiseert op Zaterdagmiddag 5 April a.s. weel de traditionele Palmpaasoptocht. Te drie uur worden de kinderen weer in de Eierhal verwacht met hun Palmpasens, haantje pik, etc. Iedere deelnemer krijgt een sur prise. Teneinde echter de inzendin gen van de „echte" palmpasens te bevorderen, zal aan de kinderen die met een werkelijk folkloristisch pronkstuk komen, een extra verras sing worden aangeboden. Voorafgegaan door het Chr. Tam boers- en Pijpercorps „Prins Bern- hard" zal dan weer een korte route door het dorp worden gemaakt. Vo rig jaar waren er een record aan tal inzendingen. Dat waren er toen ruim 600. Men heeft de verwach ting, dat ook dit jaar weer vele kin deren naar de Eierhal zullen komen om aan de traditionele optocht deel te nemen. DOGKARREN GEVRAAGD. Door de V.W.V. „Handel en Nij verheid" wordt in de week van iO t/m. 17 Mei a.s. een voorjaarsweek georganiseerd. Door de Veluwse Boex-endansers zal op Zaterdag 17 Mei een boerenbruiloft worden op gevoerd met een rijtoer door het dorp. Voor deze gelegenheid heeft de Veenendaalse Winkeliersver. min stens 20 ouderwetse dogkarretjes nodig met paard en bestuurder. In de omgeving van Veenendaal komen deze dogkarren nog wel voor. Het Bestuur van de Winkeliersvereni ging verzoekt degenen, die bereid zijn met een dogkar naar Veenen daal te komen (uiteraard tegen ver goeding) zich in verbinding te stel len met het bureau der Winkeliers vereniging: Hoofdstraat 98, tele foon 274. „GEZINSZORG" GROENE KRUIS. Vanwege het Groene Kruis vertrok ken op 15 Maai-t j.l. Mej. Dijkstra en Mej. Meurs, naar het Interkerkelijk Intei-naat voor Twentse Gezinsverzor ging te Hengelo (O.), teneinde opge leid te worden voor het diploma „Ge zinsverzorgster". Deze cursus duurt zes maanden, waai-na een praktijk van een jaar ver eist wordt voor het behalen van dit diploma. Dit praktijkjaar wordt door gebracht in Veenendaal. SCHOOL AAN SLOTEMAKER DE BRUÏNEPLEIN IN AANBOUW. Na vele maanden van wachten is dezer dagen de officiële rijksgoedkeu ring afgekomen voor de bouw van een tweede Chr. Nationale School aan het Dr Slotemaker de Bruïneplein alhier. Ook de gemeentelijke bouwvergun ning is intussen verleend, zodat met de bouw van deze 6-klassige lagere school een aanvang kan worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling de school per September a.s. volledig te ope nen. De klassen 1 en 2, die thans el ders zijn ondergebracht, zullen dan eveneens naar het nieuwe gebouw worden overgebracht. Ouders van ongeveer 120 leerplich tige kinderen verklaarden zich onlangs bereid tot plaatsing van hun kinderen op deze school. Het bestuur twijfelt er dan ook niet aan, of ook deze school zal in de zich dagelijks uitbreidende Z.W.-wijk van Veenendaal in de behoefte aan goede schoolgelegenheid helpen voorzien. VOORJAARS MODESHOW. Onwillekeurig zullen vele dames al uitgezien naar de altijd weer aantrek kelijke Vooi'jaars-modeshow van de firma Hein van Schuppen. Dezer da gen is dan bekend geworden dat deze show is vastgesteld op a.s. Woensdag, en dan wordt weer een middag- en avond-show gehouden. De voi-ige keer genoten de shows grote belangstelling, en meestal was de grote zaal van het gebouw Eltheto tot de laatste plaats bezet. Wij twij felen er niet aan of Eltheto zal, ook gezien de steeds toenemende interesse voor dergelijke shows, ook Woensdag weer vol zijn. ONDERWIJSBENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Geref. Gem. school te Veenendaal (Hoofd de heer J. H. de Hengst) is met ingang van heden benoemd mej. M. A. v. Dillewijn uit Utrecht. menleving en de intense aandacht en spanning waarmede de toeschouwers de dialogen volgden, was bijna voel baar. Mogelijk heeft deze sterke reactie uit de zaal remmend voor de spelers gewerkt en ze beneden hun peil ge houden. De grote zaal van het gebouw was vrij goed bezet. De voorzitter van het Veenendaalse NVV, de heer Verkuijl, sprak enkele woorden voor de opvoe ring en uitte zijn teleurstelling over het feit, dat toch nog niet alle plaat sen bezet waren, vooral gezien de zo veel omvattende strekking van het stuk. Toch kan het NVV zich gelukkig weten deze bizondex'e toneelbelevenis in Veenendaal te hebben mogelijk ge maakt. V/at de VSW-Toneelclub Woensdag avond weer met „De Spooktrein" heeft vleten te doen is buitengewoon. We hébben weer versteld gestaan van wat de verschillende spelers weten te pres teren. Al is het dan misschien niet zö'n kunst om met een dergelijke aan trekkelijke spookgeschiedenis sterke aandacht en spanning in de zaal te wekken, maar de manier waarop de VSW-spelers het deden, liet bijna geen gelegenheid tot een beschouwen van de spel-kwaliteiten, zo wisten zij ons met hun stuk te boeien. Het spel van deze avond was zo goed, dat wij ons ditmaal toch laten verleiden tot het noemen van namen. De figuur van Saul Hudgkin, de halte chef, werd werkelijk subliem ver tolkt, als ook die van de beweeglijke Teddy Deakin, de debiele grappenma ker en rechercheur. Het was jammer dat Miss Bourne een beetje teveel nam van de van de haar als medicijn toe gediende spiritualiën en waardoor zij in slaap viel, want zij kon zo smake lijk de ongetrouwde vrouw op leeftijd uithangen dat zij ons bedaarlijk heeft doen lachen. De rol van Julia Px-ice gaf ook zeer veel te genieten en ook de vertolkster hiervan kan het nog ver brengen' op het toneel. Wanneer de VSW-toneelclub tot prestaties als die van Woensdagavond kan komen, dan dient hiex-bij zeker niet in de laatste plaats gedacht te worden aan de re- gisseux-, Hanns Berk. Ook de uitstekend getroffen en sug gestieve décors hebben zonder twijfel een belangrijk aandeel in deze uitste kende opvoering gehad. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veenendaal. Niet bepaald door wat de zaalbezet ting betreft, maar wellicht in de we- tenschap dat kwaliteit uiteindelijk moet winnen, heeft deze opvoering voor het Veenendaals Cultureel Cen- trum nieuwe moed gegeven om te blijven doorwerken. De thuisblijvers hebben dan ook heel veel gemist. Onheilspellend loeiden de brand weer-sirenes tegen 1 uur in de nacht van Maandag op Dinsdag. Het sein van groot alarm, waardoor de slapende ge meente werd opgeschrikt, bleek ech ter geenszins misplaatst, want een felle uitslaande brand met metershoge vlammen deed zijn vernielend werk in het door de familie Van Apeldoorn bewoonde pand Valleistraat 88, en le verde groot gevaar voor de naastlig gende huizen. De brand was begonnen in de achterkamer en het achterhuis stond al in lichtex-laaie toen de be woners wakker werden en nog amper gelegenheid hadden naar buiten i.e vluchten. Toen men ontdekte dat een vijftien jarige zoon zich nog in het brandende huis moest bevinden ging de vader weer naar binnen, om met veel moeite zijn zoon, die reeds brandwonden had opgelopen, het huis uit te sleuren. Van de inboedel kon men niets meer red den. Ondanks het nachtelijk uur was de brandweer buitengewoon snel ter plaatse en dank zij beleidvol en door tastend optreden, met twee slangen op de nevelspuit en drie slangen op de motorspuit, was het vuur in enkelo minuten tijd geblust. Door allereerst het vuur in te sluiten wist de brand weer de aangrenzende woning nog voor ernstige brandschade te behoe den al kon men niet voorkomen dat flinke waterschade wei'd aangericht. Nog niet eerder heeft de trots van ons brandweercoi'ps, de nevelspuit, bij een uitslaande brand behoeven op te RECHT EN ERESCHULD. Toen tijdens de oorlog de Nederlandse Regering te Londen een oproep richtte tot de Hollandse zeelieden om te blijven varen, heb ben de meesten hieraan gevolg gegeven. Gemakkelijk was dit niet: de zee was vol gevarenniematul kon de einddatum van de oorlog voorspellen; vrouwen en kinderen bleven zonder verzorging achter in het bezette vaderland; menig een voer onder buitenlandse vlag. Doch onze Regering stelde hen gerust: de vrouwen zouden de week- en maandbrieven uitbetaald krijgen. Tweederde van het loon werd aan de achtergebleven familieleden uitgekeerd, één derde werd als zakgeld verstrekt. Men waagde het er dus op, vol ver trouwen in de toezeggingen van de Regering. Inmiddels trachtte de bezetter de uitkeringen te beletten. De gezinnen ontvingen van f 16,50 tot f 21,- per week. De Duitsers wilden deze bedra gen verminderen. Doch de Regering greep in: een hernieuwde oproep werd tot de illegaliteit gericht: Steunt de zeemansvi-ouwen! Voor terugbetaling van de aan de illegaliteit verstrekte gelden stelde de Regering zich garant. De giften stroomden binnen, velen gaven, anderen leenden het geld, dat nodig was, op claims, die na de oorlog verx-ekend konden worden. De Rege ring stond immers garant! De vrou wen ontvingen onverwachte bezoeken; men bood aan hen te steunen en over reedde velen hogere bedragen te aan vaarden, dan op de weekbrieven kon den worden overgemaakt. Een groot deel zwichtte voor deze aandrang, ve len weigerden aanvankelijk, doch men bleef aandx-ingen en toen de honger winter aanbrak, accepteerden de vrou- wen bedragen van f 10,- tot f 50,- per week. Over terugbetaling werd niet gesproken. Voor de steunbedragen kon men nauwelijks een brood kopen! De mannen op zee voelden zich wat geruster, nu zij wisten, dat hun vrou wen niet geheel zonder hulp waren. Zij voeren op Engelse en Amerikaanse schepen of bleven op hun Nederlandse schip, dat door de buitenlandse rege ringen gecharterd was. De Shipping and Trading Comp. werd opgericht en werd x-egeringsapparaat. Het leven van de zeelui, in vredes tijd al niet gemakkelijk, werd harder. De oorlog woedde voort en eiste ook offers onder de Nederlandse „Helden der Zee". De discipline was streng: voor de kleinste overtreding had men zich te verantwoorden voor „the Court"; velen brachten wekenlang in gevangenissen door; te laat aan boord komen werd vaak gelijkgesteld met poging tot ontvluchten. Het verlangen naar het einde van de oorlog, naar Holland en het gezin, groeide gestaag. Maar de mannen wisten zich in dienst van het gepijnigde vaderland en zij hielden vol. En toen de oorlog ten einde was, de bezetter uit het land verdreven, de zee weer vrij, keerden de mannen naar huis terug in het vooruitzicht van een regelmatiger bestaan. Vrouwen en kin deren omhelsden mannen en vadex-s, de rust in het gezin was weergekeerd, de zorg voor moeder zou verminderen: Het werd weer goed! Het was 1945 het was weer vrede! ZEVEN JAAR LATER: 1952. De „held der zee" is weer op genomen in het maatschappelijk be stel. Hij vaart weer, heeft een baan aan de wal ofzit thuis. Niet om dat hij zoveel heeft overgespaard, maar omdater geen werk is. Voor hem zomin als voor de soldaat, die uit Indonesië terugkeerde. Beiden hebben hun leven op het spel gezet voor het vaderland. Werden beiden vergeten? Neen, toch niet. Aan de zeeman denkt men nog. Denkt men bij de Shipping and Trading Comp., bij de Stichting „Week- en Maandbrieven", bij de „Zeemanspot" en bij het Directoraat- Generaal voor de Scheepvaart in Den Haag. De bewijzen daarvan hebben de zeelieden de laatste weken ontvangen: afrekenstaten van de Stichting „Week en Maandbrieven". Staten, die een overschot vermelden, doch vaker: een tekort. Een tekort van f 400,- tot f 6000,-. Is het wonder, dat de schrik hen om het hart geslagen is? Is het wonder, dat zij zich afvragen, wat de garantie van de Regering heeft betekend? Nooit voorzover men zich kan herinnex-en, heeft de Londense Regering gezegd, dat de illegaal uitgekeex-de steungel den verhaald zouden worden op de spaargelden van de zeelieden. Nooit ook hebben de geldgevers geweten, dat dit met „garant stellen" bedoeld wei'd. Laten wij de zaken goed stellen: De in dienst van de Regering va rende zeelieden waren niet in de ge legenheid hun vrouwen geld over te maken. De mannen ontvingen een zak geld, dat juist voldoende was om hun onkosten te bestrijden, doch te weinig om te sparen. Zij gaven weekbrieven af, die ten dele aan de achter geblevenen werden uitbetaald. Om de gezinnen te ondex-houden was dit niet voldoende. De „vrije" maatschappijen en de Shipping and Trading Comp. boekten alles op rekeningen. Door de illegaliteit werden aanvul lende bedragen aan de gezinnen uit gekeerd. Het geld hiervoor werd voor een deel verstrekt op claims (schuld bekentenissen), voor een deel geschon ken. Voor de illegaal ontvangen bedx-a- gen werden door de vrouwen kwitan ties getekend. De administratie hiervan werd ge voerd door de stichting „Zeemanspot"; over eventuele terugbetaling werd, volgens de zeemansvrouwen, nimmer gerept. Thans komen de afx-ekeningen, waar van enkele die van de vrije maat- j schappijen, o.a. een overschot aan tonen, andere merendeels die van de Shipping een tekort. Dikwijls een aanzienlijk tekort. En dit tekort wordt thans opgevraagd. Uit naam van de Regering. „Dat is juist," zegt de Stichting „Week- en Maandbrieven", want bij Koninklijk besluit F. 123 van 23 Juli 1945 heeft de Regering hiertoe beslo ten. Zij had zich immers garant ge steld tegenover de geldgevers En de door „Zeemanspot" afgegeven claims dienen thans gehonoreerd te worden. „Dat is juist," zegt „Zeemanspot", want zij stelt zich op het standpunt van de Regering. En ook de „Shipping" is het hiermee eens, evenals, naar wij mogen aanne men, het Dix-ectoraat-Genei'aal voor de Scheepvaart, tot wie de zeelieden zich om inlichtingen kunnen wenden. „Neen," zeggen de teleurgestelde zeelieden, „want noch ons, noch onze vrouwen is ooit verteld, dat de gelden van de illegaliteit bij onze thuiskomst terugbetaald dienden te worden. Ook de Nederlandse Regering te Londen heeft zich nimmer in die zin uitgela ten. Zij heeft zich garant gesteld, zon der te doen blijken waar het geld van daan moest komen. En nu zijn wij de dupe." Zo spreken de zeelieden, die inmid dels een comité gevormd hebben, dat stelling wil nemen tegen de handel wijze van de Regering. En nu rijzen voor ons enkele vra gen, waarop men tot nu toe het ant woord schuldig is gebleven: 1. Wat heeft de Nederlandse Rege ring te Londen bedoeld met haar ga rantie, toen zij een oproep om steun aan de zeemansvrouwen voor de radio uitspx-ak? 2. Was het de zeelieden of hun vrouwen bekend, dat de door de ille galiteit vei'strekte steunbedragen moes ten worden terugbetaald? 3. Komen de thans door de,zeelie den ontvangen afx-ekeningen overeen met de wex-kelijkheid? 4. Wat denkt de Regering te doen, indien de zeelieden de tekorten niet (kunnen) terugbetalen? Niet alleen de zeelieden, het gehele Nederlandse volk heeft recht op een duidelijk antwoord. Dit is een ereschuld, die door de Regex-ing voldaan dient te worden. Als Uw vrouw met onbestemde blikken door de kamers loopt, zo me dio Maart, de keukenkastjes beginnen uit te puilen van boenwas, bleekwater en groene zeep, als U in plaats van Uw das een stofdoek aan de kapstok vindt, dan kunt U er van op aan dat zich de eerste ideeën voor de algehele jaar lijkse schoonmaak in Uw gade's hoofd beginnen te vormen. Weldra is dan de hel compleet los. Vreemde luyden met witkalkemmers balanceren op keukenstoelen boven Uw boekenkast en.... ai.... daar valt per ongeluk een halve liter op die nieuwe romans, die U net op zicht had.en klets! daar komt een ladder uit de deur door de plafonnière heen. De melk gaat overvloeien, kortom het welbekende gruwel-tijdperk is daar. Een stadhouderloos tijdpex-k overigens, want in deze koortsige dagen bent U iets wat niet schoongemaakt kan wor den en dus in de weg staat en Uw ega zwaait de scepter in casu de stoffer. Is het een wonder dat de getergde man zich afvraagt hoelang deze rage nu eigenlijk al aan de gang is? Het moge ons allen een troost zijn dat i-eeds de romeinse heren der schep ping in Maart met x-ooie hoofden de straat op renden ten gevolge van bo vengenoemde vex-schijnselen. Bijge staan. door haar legertje slavinnen, welke in die dagen een wel zeer hei dense glans in hun ogen kx-egen, streed de romeinse matrone haar strijd tegen stof en smeei'boel. Een strijd, waar ze overigens een heerlijk excuus voor had bij haar gemaal, te weten het feit, dat de romeinse godsdienst in deze tijd algehele reinigingsceremoniën voorschreef.... En daar iets, wat zo aanlokkelijk blijkt te zijn, er met geen zweep uit te krijgen is, namen andere geslachten de goede gewoonte naarstig over. Speciaal in Nederland viex-t de zin delijkheidsorgie in Maart sinds jaar en dag hoogtij. En zo U het onderhoud thuis nog niet ondervonden hebt, be reid U dan vast voor aan de hand van dat schone Oudhollandse gedicht, „Mijn stoffer is mijn swaex-d, mijn bussem is mijn wapen, lek kenne geene rust, ick weete van geen slaepen. Ick denck aen geen salet, ick denck niet aen mijn keel, Geen arbeyt mij te swaer, geen zorge mij te veel, Om alles gladdekens en sonder smet te maecken, lek vyil nyet dat de maegd mijn prcnck- stuck aan zal raecken. Ick selve wrijf en boen, ick flodder en ick schrob, Ick aes op 't kleinste stof, ick beef niet voor den tob, Gelijck de pronckmadam. Mannen van Nederland, weest ge waarschuwd! 55 cent of 1.05 per dooi. Ook los verkrijgbaar. DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 Telefoon 632 treden, maar bij deze ernstige brand werd bewezen dat met dit apparaat ook een fel vuur snel vex-stikt kan worden. Ir. kox-te tijd had zich bij de brand een schare van honderden men sen, die uit alle delen van de gemeente gekomen waren, gevormd. De bux-ge- meester en beide wethoudex-s waren ook meteen ter plaatse. Even latex- kwam ook de inspecteur van het brandweerwezen in de provincie Utrecht van Utrecht gereden om zich pcx-soonlijk van het bijzonder snelle blussingswerk op de hoogte te stellen. De drie getroffen gezinnen waren tegen brand vex-zekerd. Jllllï !!!!ni!illllli!'!i!!!!!li!!i!!i i!in Hedenavond 21 Maart (In Chr. Ger. Kerk) Ds. de y Hertog van Urk spreekt over „De kracht van het gebed in deze tijd", g Zaterdag 22 Maart (In gebouw Eikenlaan) 2e M Winteruitvoering van „Cae- H cilia". j Zaterdag 29 Maart (In geb. Eikenlaan) 8 uur y Uitvoering en toneel van Tamboers- en Pijperscorps y „Prins Bernhard". lllllll.llllilllllllli:!nil!!ll!lt!!l!!lll(jlllll(jllllttIfftJIUtttlia(^ i Boter Amandel- koek. Roomboter koek. Chipolade Slagroompud - ding. Slagroom- iji-taarten. Verder onze be kende Amandel- pensé's. Enthousiast roept daarom iedereen

De Vallei | 1952 | | pagina 1