Iv&w-kkvieJi <Qijclend Waaraan hebben wij te denken bij de naam Rhenen? Achterberg R enswoude Amerongen Veenendaal Ederveen TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 4 APRIL Ki2 No. 14 Rhenenswoud werd Renswoude PUROL: puur geneeskracht en gezondheid voor Uw huid Coöii. BaeranieentianK ..veenendaal" Zondagsdienst Doktoren FEUILLETON LANDBOUWVOORLICHTING. Vorige week vond er in de school te Achterberg een bijeenkomst plaats uit gaande van de Landbouwvoorlichtings- rlienst. Het doel van deze vergadering was om zo spoedig mogelijk deelne mers bij elkander te krijgen voor een wedstrijd in het „Winnen van Poot- goed". De Hoofdassistent van de Land- bouwvoorlichtingsdienst, de heer Be- rentschot, gaf een duidelijke uiteen zetting over de teelt van het pootgoed en achtte het voor de landbouwers van veel belang om hun eigen pootgoed te winnen nu de pootaardappelen zo duur zijn, namelijk 700,- per. hectare voor A-poters. Men gaat uit van een paar zakjes A-pootgoed, die men selecteert en vroeg rooit. Deze behoeven niet van minder kwaliteit te zijn dan het A-pootgoed dat men koopt, aldus spre ker. Men heeft maar 1/10 deel van de oppervlakte nodig van die welke men het volgend jaar wil zetten. Dus ver bouwt men 0,50 hectare, dan poot men nu 5 are en rooit deze in Juli. Verder werd nog gesproken over de bewaring van de pootaardappelen waarbij te kennen werd gegeven dat het het beste is om de poters in het voorjaar in kistjes te zetten en in het licht te laten kiemen. Er gaven zich 20 deelnemers voor de wedstrijd op. HUISNUMMERAANDUIDING. Van de zijde van het gemeentebe stuur deelde men ons mede, dat het al daar in het voornemen ligt over te gaan tot een nieuwe huisnummeraan duiding. Thans wordt de gemeente daartoe verdeeld in wijken, doch om, speciaal voor diegenen, die te Renswoude on bekend zijn, het zoeken te vereenvou digen, zal de huisnummering straats- gewijze geschieden. In verband met de vele werkzaam heden hieraan verbonden, zal de ver nummering in gedeelten geschieden, aan te vangen met Wijk A. Wij meenden goed te doen de aan dacht van onze lezers hierop te vesti gen in verband met de eventuële be stelling van bedrukt briefpapier etc. Het gemeentebestuur zal te zijner tijd een lijst uitgeven, vermeldende de oude en de nieuwe huisnummers der ingezetenen. varkensstapel, pluimveehouderij, be strijding van ziekten en insecten e.d. MARKTBERICHT Eieim*rkt. Aanvoer 220 C00 stuks. Prijs f 13.50 - 14.50. Handel vlug. WEDSTRIJD IN ONKRUID- BESTRIJDING. Op initiatief van de Bond van Jonge Boeren te Achterberg zal er dit seizoen bij voldoende deelname een wedstrijd plaats vinden op het gebied van de on- kruidbestrijding op het bouwland, waarvoor verschillende prijzen en di ploma's ter beschikking zijn gesteld door de Commissie voor de Akker- en Weidebouw te Utrecht. Er wordt een grote deelname verwacht. Zij die hier aan wensen deel te nemen dienen zich oor 11 April a.s. op te geven bij de ssistent van de Landbouwvoorlich- ingsdienst, de heer Koeslag te Ach- ïrberg. JAARVERGADERING PJ.G.U. De Plattelands Jongeren Gemeen schap Utrecht hield jaarvergadering in de Openbare Lagere School te Ach terberg. Door de Penningmeester werd de rekening van het afgelopen jaar ingediend, waaruit bleek, dat de ver eniging er financieel behoorlijk goed voorstaat. Besloten werd om in het ko mende seizoen 2 a 3 filmavonden te organiseren. Vermoedelijk zal door Dr Melchior weer een lezing worden ge houden. De excursie zal dit jaar naar Luik en Spa gaan. Er werd de aan dacht gevestigd op de Landdag van de F.J.G. te Kesteren op 7 Mei a.s. In samenwerking met de Landbouwvoor- lichtingsdienst zal propaganda gemaakt worden voor het machinaal zaaien. RI ITERWTOSTRUD VOOR DE JEUGD. Gezien het succes van de onlangs gehouden jeugdwedstrijd, besloot het bestuur van de Zuid-Veluwse Jacht- vereniging wederom een wedstrijd te organiseren voor jeugdige amazones en ruiters, te houden op een terrein bij de Grebbe op Zaterdag 19 April a.s. Het wordt ditmaal een samenge stelde wedstrijd, waarvan de dressuur- proeven en het springconcours in de buitenmanege verreden worden, ter wijl de cross-country over een afstand van ongeveer 1500 meter de deelne mers (sters) kennis zal doen maken met diverse terreinmoeilijkheden. MEVR. ENGEL SPRAK VOOR VROUWENBOND. Voor de Afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond sprak Mevr. Engel uit Veenendaal over het onderwerp: „Na-oorlogse moeilijkhe den in het gezin". Alvorens spreekster tot de behande ling van dit onderwerp overging, gaf zij in haar hoedanigheid als lid van het Hoofdbestuur, een korte uiteen zetting omtrent de taak en de werk wijze van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Sedert de oprichting in 1919 was de bond uitgegroeid tot 50.000 leden. Gedurende deze jaren was de Vrouwenbond in de gelegen heid geweest om veel werk te verrich ten op sociaal, maatschappelijk en staatkundig gebied. In tal van com missies deed de vrouwenbond zich ver tegenwoordigen en had als zodanig veel zegenrijk werk kunnen verrich ten. Sprekende over haar onderwerp be handelde inleidster in de eerste plaats het probleem van de na-oorlogse jeugd. Een jeugd, die in de oorlogsja ren zelfstandig geworden was en daar door ook thans nog de leiding van ouderen meende te kunnen missen. Een typisch na-oorlogs verschijnsel noemde spreekster het feit, dat men zich tegenwoordig wel beriep op rech ten en niet op plichten. Deze jeugd is, aldus spreekster niet te helpen door redeneren, doch door zelf het voor beeld te geven in opofferingsgezind heid en te tonen, dat wij plichten heb ben om Christus wil. De ouders had den er op toe te zien, dat de kinderen de catechisaties bezochten, omdat dit eeuwigheidswaarde heeft. Vervolgens stond spreekster uitvoerig stil bij de ontstane moeilijkheden door inwoning, werkloosheid en emigratie. Spreekster eindigde met de woorden, dat wij terug moesten naar de Christus der Schrif ten en dat God in alle moeilijkheden ons telkens weer helpt. Na een koite bespreking werd de*.e geanimeerde vergadering door de pre sidente mevr. Hosang gesloten, nadat mevr. Hop was voorgegaan in dankge bed. GEMEENTEBEGROTING 1952" VASTGESTELD. Door de Gem. Raad van Amerongen werd met algemene stemmen de be groting voor 1952 vastgesteld. Door de commissie van onderzoek en door an dere leden werden woorden van dank gericht tot de gemeentesecretaris en de secretarie ambtenaren voor de wij ze waarop deze begroting aan de raad werd aangeboden. Door de commissie van onderzoek werden verschillende wijzigingen voorgesteld, o.a. verhoging vergoeding voor de secretaris der wo ningcommissie en het in orde brengen van de pompen en de aankoop van schoolmeubelen ter vervanging van door de schoolarts afgekeurde banken. De heer Wildeman bracht de volgende wensen naar voren o.a. het invoeren van presentiegeld voor de wegencom missie, het opvoeren van de post on derstand niet met 2000,- zoals door de commissie werd voorgesteld doch met 4000,-, het verhogen van de sa larissen van de machincschrijfster ter secretarie en de klokluider. De post voor de gezinszorg (subsidie aan de N.H. Kerk) wil hij geheel schrappen, omdat hem ter ore is gekomen dat de kerkelijk gezinde hulpbehoevenden gaan voor de anderen. Voorts wenst hij een post op de begroting voor de aan leg van een speeltuin. De heer Van Barneveld zag graag de uitbetaling van steungelden opgedragen aan een commissie uit de bevolking. De wijze waarop dit nu gebeurt heeft hij be zwaar tegen, voorts stelt hij voor om al de gemeentearbeiders in vaste dienst te nemen en aan allen rijwiel- toelage te geven. Hij wil de brandweer een bedrag geven om daaruit kleine uitgaven te bestrijden. De heer Van Mourik stelt voor om de woningcommissie op te heffen. Zelf is hij er lid van. B. en W. hebben een woning toegewezen aan iemand waar tegen de commissie zeer ernstig be zwaar had. Als dit zo moet acht hij het maar beter om de commissie op te heffen. Niet slechts aan de gemeente of stad die zo heet. We dienen in het oog te houden, dat er een streek bestaan heeft, soms „villa" genoemd, die ermee werd aangeduid. Een ge bied, welks bewoners oorspronke lijk gemeenschappelijk de grond er van bezaten. Zulke gemeenschappen zijn er in vroeger tijd meer geweest in het zuid oosten van de tegen woordige provincie Utrecht. Die ge meenschappen werden met verschil lende namen aangeduid. Er werd ge sproken van de Almende van Rhe nen en de Almende Pluyse, de Mark van Laar en van Remmerden en ver der nog de gebuurten van de Dijk. Rhenenswoud werd Renswoude. De bewoners hadden gelijke rech ten op de Markgronden, met wat er kèstiwsïe scft&Êicrêrat Tot 10 getelch.Uw baard geveld Sommige van de genoemde punten hadden reeds de aandacht van het col lege van B. en W., anderen werden overgenomen, terwijl sommige punten zoals verhoging salarissen, verhoging ondersteuning met 4000,-, het in vas te dienst nemen van alle gemeente arbeiders om practische redenen niet mogelijk zijn. Het herstellen van de pompen en het geven van een bedrag voor de E.H.B.O. liggen in het kader ,van dc burgerlijke verdedigng.— hierop nog nader wordt teruggekomen. Wat betreft de afgekeurde schoolban ken, hieromtrent zal nader overleg schoolarts.! op stond (bos), wat er in stak (veen) en wat er op groeide, zoals gras en heide. Gemeenschappelijke weide grond heette Meent. In een schen kingsbrief van het jaar 855 wordt gesproken van drie villae, n.l. Laar, Rhenen, Remmerden, alsmede de landstreek De Nude en het Bosch Rhenhem, het Rhenense Bosch. Deze namen komen we heden ten dage nog tegen. Van deze vijf gebieden heeft Rhenen zich blijkbaar het meest ontwikkeld, begunstigd door zijn ligging aan de Rijn. Uit de Al mende Rhenen trad weer dat ge deelte op de voorgrond, hetwelk aan de rivier was gelegen: De Stad, later daarbij: hoe konden die Kerkvorsten zich bemoeien met de zaken van Rhenen? Het antwoord luidt: in het mid den van de 12e eeuw bestond er een eigen heerlijkheid Rhenen, toen persoonlijk bezit van Godevaert of Godefriedus van Rhenen. Hoe dit bezit in zijn handen of dat van zijn voorgeslacht gekomen is en wat het precies omvatte, staat niet vermeld. Wij weten alleen, aldus Prof. van Iterson dat hij het aan zijn gelijk namige zoon naliet, die van 1156 1178 Bisschop van Utrecht was. Toen die laatste stierf, vermaakte hij de dom Utrecht, waaraan zij bijna vier „Heerlijkheid Rhenen" aan het Bis- eeuwèn bleef behoren. Tegelijker tijd dat het wereldlijk gezag over het Epicopaat aan Karei V kwam in 1528 ging ook Rhenen aan hem behoren. Uit het bovenstaande is te ver klaren, hoe een Bisschop, zich be schouwende als beheerder in zekere zin eigenaar van de we reldlijke goederen, daarmede naar eigen goeddunken kon handelen. Zo lezen we, dat in 1315 Bisschop Guydo van Henegouwen een groot gedeelte van de Meent verdeelde onder zijn „borchluyden", die niet gegoed zijn, wonende bij de Horst (kasteel Ter Horst) en onder de coters, zgn. keuters of keuterboeren. Elk kreeg vijf hoeven „broecks". Hij voegde er uit eigen bezit nog één aan toe, zodat ieder had „ses hoeven veens, gelegen tussen Reener-veen op die Zuydtzijde ende Gevert Wou ters op die Noordzijde." Het doel van die verdeling was ontginning. Een ander voorbeeld: bij akte van GESLAAGD. Aan de Academie voor Beeldende Kunsten gehouden examen te Arnhem slaagde Zaterdag onze plaatsgenoot de heer J. M. van Hardeveld, voor recla me. JAARVERGADERING „DE RIETVOORN". De jaarvergadering van de Hengel sportvereniging „De Rietvoorn" zal gehouden worden op Donderdag 10 April a.s. in de „Kegelbaan" alhier. Van de aftredende bestuursleden de heren P. van Barneveld, C. de Vries en J. Vink, stelt de heer De Vries zich niet meer herkiesbaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: bruine alpino; een corsa ge, (zwarte veren); huissleutel; bril- lendoos met bril; dameshandschoen; damespolshorloge; stofjas; gebreide da mestrui, allerlei kleuren. Verloren: padvindersriem bruin; groene vulpen (wit gevlamd); paar glacé dameshandschoenen; militaire re genjas; portemonnaie; vulpenhouder; portemonnaie; verkeersspeldje; doublé armband; brillendoos met bril; dames- portemonnaie met inhoud; weggelopen een foxterrier; bruine wollen want met gele nopjes. SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Televisie-feest. De Nederlandse Televisie-stichting zal 30 April en 5 Mei extra televisie-uitzendingen ver zorgen en de Vara zal 1 Mei een feest programma mogen uitzenden. Zo de ouden zongen.... De Am sterdamse politie bracht 38 jongens naar een der bureaux omdat de kna pen geregeld veldslagen leverden, waarbij stenen door de ruiten der om wonenden vlogen. de gemeente Rhenen. Volgens de Romeinse geschied schrijver Tacitus heette de plek, waar nu de stad Rhenen ligt en wel ke eens werd bestormd door de veld heer Classius: Grinnes. Reeds in de 7e of 8ste eeuw moet er een leger plaats, kasteel of woonstede bestaan hebben, die Rhenus heette. In 855 wordt melding gemaakt van de villa Rheni. In een brief van de Roomse Keizer Otto I van 944 wordt reeds van Rhenen gesproken. Elders leest men ook Reenen. Dat de gemeenschap of almende Naargeestige gedachten, tobberijen en angstg-jvoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. gepleegd worden met de schoolarts.|van Rhenen zich ver rond de stad Het betreft hier een aantal voor onge- moet hebben uitgestrekt wordt ons veer 100 kinderen. Dit betekent een!duidelijk, ais we jn Prof. W. van SLUITING GEMEENTE- grot5 uitgaaf voor de begroting waar-:Iterson.s geschrift lezen, hoeveel SECRETARIE. °P- i reed? belangrijk tekort,djverse bisschoppen van het sticht De gemeente-secretarie van Rens- pr^. Door de commissie werd voor- utrecht van dat gemeenschappelijke woude zal op Goede Vrijdag en Zater- gesteld om geen verdere kosten te ma- dag daaraanvolgende voor het publiek gesloten zijn. Aangiften burgerlijke stand kunnen geschieden tussen 10 en 11 uur v.m. HOOGSTRAAT 18 Rentevergoeding: Direct opvraegbare Spaargelden tot elk bedrag 2 8/4 spaargelden voor 1 jaar vast 3°/0 C.B.T.B. Vorige week werd het overgangs examen gehouden van de algemene landbouwwintercursus, die uitgaat van de Chr. Boeren en Tuinders Bond en gegeven wordt door de heer v. Dier- men uit Bennekom. Hierbij tegenwoor dig waren de heer Ir Scholts, direc teur van de Rijkslandbouwwinterschool te Zutfen en het bestuur van de plaat selijke afdeling als commissie van toe zicht. Er werden 10 leerlingen bevor derd tot het 2e leerjaar. Eveneens vorige week hield de C.B.T.B. haar laatste ledenvergadering van dit seizoen. Hier werd het land- bouwverslag van 1951 uitvoerig be sproken en vastgesteld. Het verslag handelt over de Ederveense resulta ten van gewassen, rundveehouders, ken voor het gebouw Bethel, dat voor gymnastiek gebruikt wordt. Dit ge bouw is zo slecht dat het volgens de commissie wonder is, dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn. De voorzit* ter zegde toe, dat getracht wordt om een overeenstemming te krijgen tus sen de eigenaar, de gemeenten en de betrokken verenigingen. De begroting werd tenslotte met al gemene stemmen aangenomen, waarbij de heren Van Deelen en Dikkenberg, geacht wilden worden tegen de ver- zekeringsposten, vermakelij kheidsbe- lasting, subsidie zwembad en aankoop sportterrein te zijn. De raad besloot tot aankoop van een perceel grond en woningen aan ae Drift tegen de prijs van f 5250,- (drie dezer woningen zijn onbewoonbaar verklaard), teneinde de entree van de Drift, waar na de oorlog een groot aantal woningen werden gebouwd, te verfraaien. Voorts werd besloten tot aankoop van een terrein te Eist aan de Vissersteeg voor de bouw van een aantal woningen. eigendom konden afscheiden, ver kopen of weggeven. De vraag rijst ABSOLUUT VEILIG GEMAKKELIJK, GOEDKOOP! 16 Juni 1363 koopt Bisschop Jan van Arkel met zijn broer Robrecht een „carspel in Rhenen, geheten Rijneraert en Noor der aert met al sinen toebehoren, dat men nu ter tijd gemeenlijk heet Rijnswoude (Renswoude).'' Om op het punt van uitgang terug te komen: bij beide gevallen waren grote stukken lands betrokken, waaruit besloten kan worden, dat de Gemeenschap Rhe nen een flinke uitgestrektheid had. Als we bruinkoolbriketten op slaan, zijn deze in het algemeen blootgesteld aan de invloed van de zuurstof in de lucht. Het gevolg daarvan is, dat onze voorraad tot de z.g. langzame oxydatie komt. Met de gewone meetinstrumenten kan men echter in dergelijke geval len niet eens een verhoging van de temperatuur vaststellen. Wél kan men een achteruitgang van de ca lorische waarde der briketten vast stellen, als zij een jaar of twee on aangeraakt blijven liggen. In mindere mate doet dit ver schijnsel zich ook bij steenkolen voor. Hier kan men de enigszins vreemde gewaarwording beleven, dat de steenkolen zelfs ten gevol ge van het calorieën-verlies wat zwaarder zijn geworden. Dit staat in verband met het gewicht van het oxyd dat er bij komt. Bepaalde cultures van bacteriën gedijen het best bij droog, zonnig en mooi weer. Deze stikstofbinden- de bacteriën kunnen in die gun stige omstandigheden hun werk be ter verrichten, d.w.z. zij zijn dan in staat beter voor de vruchtbaar heid van de bodem te zorgen. Stuurloos over de wegEen trailer, die op de Amsterdamse Straat weg bij Baarn plotseling van z'n truck los geraakte, verpletterde een perso nenauto, waardoor de bestuurder werd gedood en een passagier zeer ernstig werd gewond. Mooie voorraad mooie export. West-Duitsland zal 10 millioen eieren, voor koelhuisvoorraad in hoofdzaak Nederlandse invoeren en opslaan. Diefstal of studentenstreek? Stu denten te Leiden boden de eigenaar van „De vergulde Turk" een schilderij aan, een Turk voorstellende, dat zij kort tevoren te 's Gravenhage hadden ontvreemd. De „gestopte" overste. De Haagse reserve luit.kolonel, die geld had aan genomen om het vertrek van militai ren naar Indonesië tegen te gaan, werd door het Hoog Militair Gerechts hof tot 1 y?, jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Leuke „dames". Te Susteren wer den vier vrouwen en een man gearres teerd, die zich daar hadden schuldig gemaakt aan een roofoverval op een alleenwonende 82-jarige landbouwer. Anti-communistischDe vier grote Nederlandse werkgeversorganisa ties zullen geen delegatie naar Moskou zenden, waar in April een economische conferentie wordt gehouden. Regeringshulp voor de boeren. Minister Mansholt zal nagaan, hoe de boeren door bepaalde regeringsmaat- gerelen uit hun investeringsmoei lijkheden kunnen worden geholpen. De Prins als voorzitter. In haar eerste vergadering, te 's-Gravenhage gehouden, heeft het Int. Academisch Instituut besloten, Prins Bernhard uit te nodigen als lid en voorzitter tot de Raad toe te treden, welke uitnodiging door de Prins is aanvaard. VEENENDAAL. Van Zaterdagmid dag 2 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. Pilon, Kerkewijk, Tel. 874. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zandagavond 12 uur Dr. v. Rin- gelenstyn, Tel. K 8387—201 Ederveen. ELST—AMERONGEN. Van Zater dagmiddag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende geval len Dr. van Ommeren, Eist. ("door d'Argeniy) „Die jonkheer heeft een dubbele rol hier. Hij smoest met Lola. Hij heeft geprobeerd mij uit te horen, maar ik heb hém uitgehoord. Hij geeft zich uit voor geheim agent van de C.I.D. en voor spion van het Gouden Masker, net naar het uitkomt." Ossewaarde kwam overeind van het cd en stapte op de spreekster toe. Wat voor bewijzen heb jij, meisje? [oe kun je dat zo beweren, allemaal?" „O, die Lola bespionneert Hsieh-Fu. .:j k ;.kt in zijn koffers en heeft er ook rat uitgehaald ..Uitgehaald!" stoof de Chinees plot seling op. ,,Wat?" vroeg Ossewaarde dreigend. „Een zakje. Ik weet niet wat er in zat, maar 't was een zakje, zó groot." Ze gaf de maat aan met haar kleine handen. „Dit zakje?" In stomme verbazing staarde Liang- "jin naar het grauwe papier, dat Osse- 'aarde haar onverwachts voor de neus ield. „Ja, datwas het. Ik zag het door et glas. Ze haalde het uit een valies n stak het in haar rechter uniform- ^ak." ..Dat klopt," zei de ingenieur tegen de gele man naast hem, „dit zakje heb ik uit haar uniformjasje tevoorschijn ge-[ge blauw van het uniform van haar ook mij. En we werken toch samen, haald. Je begrijpt zeker wel wat er in afgevallen was, zag ze er uit als een piet?" droomfiguur uit de Duizend-cr.-één-l „Ja" bromde hii, „we werken sa- Nacht. men. Vreemd.... Ik zou achter die Het zakje heb ik niet meer" klonk Ossewaarde nooit m'n pleegvader ver haar zilveren stem, „Dat heeft Osse-'moed hebten. Nee, ik geloof niet dat zit?' „Noaarzelde Hsieh-Fu. „Cocaïne!" verklaarde Ossewaarde kalm. Zijn blauwe ogen rustten op het tanige vel van de Oosterling, dat scheen te verbleken ondanks het geelachtige schijnsel van de brandende schemer lamp. Cocaïne?" lispelden de lippen van de diplomaat terwijl de scheve spleet oogjes knipperden achter de brillegla- zen, „Hoe komt er cocaïne in mijn kof fers?" „Dat zal ik morgen eens uitzoeken" antwoordde de ander. „Mij interesseert het meest hoe die Lola hier op de bus verzeild is geraakt. Daar moet ik Ra- vebek voor hebben. Hij zal me nog wel wat meer kunnen vertellen over die chauffeur ook, vermoed ik." En nu?" vroeg Liang-sjin, triomfe rend en temerig tegelijk. ,Nu gaan we slapen," besliste de man uit Den Bosch, „morgen zullen we ver der zien. Naar je kamer, opgemar cheerd mars!" Zij wensten elkaar goedenacht en verdwenen, ieder naar zijn slaapstee. Onder de schemerlamp bleef de een zame figuur van een Oosterling ach ter. Om zijn lippen plooide zich een raadselachtige glimlach. Zacht prevelde hij na in zichzelf: „Cocaïne?" „Hoe komt er cocaïne in mijn koffers?" „Cocaïne?" vroeg Wielewaal, „Coca- ine in zijn koffers?" Het meisje tegenover hem knikte. Rustig en zelfverzekerd. De bruine krullen hingen languit neer op haar ranke schouders. De rode kimono om hulde haar slanke gestalte en her schiep de jonge vrouw tot een schone waarde me ontstolen. Die interesseert zich kennelijk erg veel voor die smok- kelzaak." „OssewaardeJa, ik vertrouwde hem in die garage al niet. Hij kwam hij het is „Wie dan, Joep? Wie denk jij dat 't kan zijn? Denk eens na, denk eens heel goed na!" NouDaar hebben we die jonk- binnenwandelen in Den Bosch teen de he"r dj'3 daarstraks in dc bus zo'n ka- Crosley zijn tijd stond af te wachten.jbaal' schopte over de zoen die ik je Gelukkig zat het geld cr juist in. Ik Pe«evcn heb ben weggewandeld, zogenaamd om, Fiipje? Weinee, dat is een sul. Die zal nooit van z'n leven durven te smok- koffie te gaan drinken. Zou hij achter het Gouden Masker aanzitten?" De bruine krullen tegenover hem schudden krachtig heen en weer. „Nee Joop, hij probeerde zich tegen mij uit te geven voor hoofdinspecteur van de C.I.D. Maar ik kan je wel vertellen, dat hij het niet is. Als die Ossewaarde werkelijk hoofdinspecteur bij de In lichtingendienst was, Joop, dan moest hij weten dat ik het óók ben. Dou zou hij mij niet verdenken als spionne van 't Gouden Masker. Dan wist hij, wie er voor de CID op deze bus reed. Nu hij dat niet weet, blijft er maar één mogelijkheid open: hij werkt zelf voor kelen. Schakel die maar helemaal uit. Hij kan lastig zijn, maar nieer toch ook r iet." „Dan Ravebck? Met z'n valse ogen en dat gemene gezicht „Nee Joop, die heeft juist gezorgd dat ik hier op de bus kwam. Erg ver trouwen deed ik 'm eerst ook niet, maar ik geloof dat je zo'n man eerst moet leien kennen. Hij meent het goed." „Ja, dan hebben we alleen nog Hsieh-Fu." „Ja," overdacht de vrouwelijke de- het Gouden Masker en probeert er ach- tectivc, „die heb ik er voor aan ge- ter te komen of de orders van de baas zien. Ik geloof wel, dat hij het moet goed uitgevoerd worden en of er ie mand van de tegenpartij bij het ge zelschap is. En als we nóg één stapje verder gaan, dan is Ossewaarde het Gouden Masker zélf." Wielewaal keek haar bewonderend aan. „Ben jij detective?" Ze knikte, heel ernstig. „Praat er asjeblieft met niemand over. Met niemand, versta je? 't Zou prinses uit Sprookjesland. Nu het stug-'jou niet alleen dc strop bezorgen, maar zijn. Hij is ccn Chinees cn hij gaf jul lie Chinese namen: In-Yin, Liang-sjin, noem maar op. Hij vervoert cocaïne in zijn koffers en al beweer je nu nog bij hoog cn laag dat die smokkelwaar alleen Nederland in moet, hij kan met deze zaakjes wel heel andere bedoe lingen hebben. Hij reist op ccn diplo matiek paspoort, maar een diplomaat is hij riet. Hij onderhoudt connecties met Ossewaarde, die ik ook niet ver trouw cn hij laat Liselotte doorgaan voor zijn secretaresse. Nou?" Tja, 't klinkt erg mooi...." ant woordde Wielewaal, „maar het Gou den Masker is hij niet." „En waarom niet?" „Hij is te klein. De gestalte die zich telkens aan Liang-sjin, aan mij en aan de andere mensen vertoonde in die wijde overjas en met een goudkleurig masker voor z'n gezicht, is wel een hoofd groter dan die kleine pindaman met z'n vieze snorretje. Nee, dan zou nog eerder Ossewaarde of Flipje het Gouden Masker kunnen zijn." Het meisje dacht enkele ogenblikken na. „Zouden we de bagage van Hsieh- Fu niet eens kunnen onderzoeken? Ik bedoel alles, zonder dat hij het merkt. Misschien vinden we papieren. Brie ven bijvoorbeeld." Dan moeten we de bagage van alle mensen eens nakijken. Ook die van Ossewaarde, van Ravebek, van Liang- sjin envan Flipje." Lola stond op en ontknoopte het koord van haar kimono. Goed" klonk het kort, „ze zullen nu wel slapen, we hebben vrij spel. Ga jij vast naar beneden om te kijken of de kust vrij is, dan kleed ik me aan. Met een paar minuten ben ik bij je in de garage." Oké!" zei haar vriend en wapen broeder, „Tot straks!" sloop, huiverde in haar dunne mantel. „Psst" klonk het zacht aan het eind van de benedengang. Een felle licht bundel schoot uit, tastte over het don kere voorwerp dat 't geluid scheen te uiten. Bescheen de gestalte van een man in uniform met een pet. Hierheen, meisje, doe die lamp maar uit." De lamp ging niet uit. Straalde in tegendeel feller en feller in de ver wonderende ogen van de niets kwaads vermoedende chauffeur. Pas de snij dende scherpte van de onverwachte stem deed hem opschrikken en terug deinzen als een geslagen hond. „Grote genadeLiang-sjin! Waar ga je heen?" Akelig echode haar valse lach door de holle ruimte. Met welbehagen tastte de lichtbundel over de bewegingloze ledematen van haar slachtoffer. „Zóóót siste ze, „zóóóWeet de grote meester hier van?" Wielewaal wist zich te herstellen van de schrik. „Ja" gromde hij, „de grote meester weet van mij méér dan van jou! En heel spoedig zal hij alles we ten!" Plotseling doofde de lamp, vijf na gels boorden zich in zijn pols die ge vangen werd in haar greep. „Stil!" Bovenaan de trap kraakte een tree. Voor hij het besefte stond de chauf feur in de donkere convcrsatiekamor Vier minuten later doofde ook ach- achter een niet geheel gesloten deur ter het laatste verlichte raam van ..Hotel du Commerce" de electrische lamp. Gestaag druilde de regen uit de donkere wolkeh omlaag. De stilte van de nacht omsloot het Belgische dorpje in haar kille greep. „In-Yin!" Het meisje, dat met een afgedekte zaklantaarn de houten hoteltrap af- te luisteren naar de zachtsluipendc voetstappen, die in een andere rich ting wegstierven. (Wordt vervolgd). Voor vlijtige handen in bet schoonmaakgetijHamea-Gele i

De Vallei | 1952 | | pagina 6