HAMEA Achterberg Renswoude Ederveen Sanapirin aaa Rhenen Officiële Bekendmaking TWEEDE BLAD „DE VALLEI- VRIJDAG 2 MEI 1^52 No. 18 Door de varkensfokvereniging „Steeds Beter" wordt een grote tok en verkoopdag georganiseerd, welke volgende week zal worden gehouden. Deze varkensfokdag, thans voor de achtste maal door de vereniging ge organiseerd, zal zeer waarschijnlijk dit jaar de enige zijn in de provincie Utrecht. Er vindt een keuring plaats met premietoekenning voor het bes te soort varkens uit de verschillen de groepen. De inschrijvingen over treffen alle verwachtingen, vooral die met betrekking tot het jonge fok- materiaal. Voor verdere bijzonder heden wordt verwezen naar de ad vertentie in dit blad. KONING1NNEFEEST. Het Koninginnefefest werd in Achterberg voor de schoolkinderen op gezellige wijze gevierd op het schoolplein. Er werden verschillende kinderspelen gehouden waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Het College van Burgemees ter en Wethouders der gemeente Rhenen woonde een gedeelte van deze kinderspelen bij. Na afloop werden de kinderen in de school flink getracteerd. GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden exa men Instructeur Auto- en Motorrij scholen, slaagde onze plaatsgenoot de heer H. G. van Batenburg van Rijks straatweg A 109, alhier. DAMNIEUWS. Drie leden van de damvereniging te Renswoude hebben j.l. Zaterdag deel genomen aan het te Rhenen gehouden damtournooi, alwaar de Utrechtse en de Gelderse dammers elkaar ontmoet ten. In het geheel werd er op 101 bor den gespeeld. De einduitslag was 101 101. Van de damvereniging te Rens woude werd aan dit tournooi deelge nomen door de heren A. van de Vliert, G. Valkenburg en B. Valkenburg. De heer A. van de Vliert wist zijn partij tot een goed einde te brengen en won dan ook verdiend. Een mooi resultaat. De heer G. Valkenburg moest met re mise genoegen nemen, terwijl de heer B. Valkenburg jammer genoeg zijn partij moest verliezen. Zo wist dus ook Renswoude voor drie punten in dit tournooi te zorgen, en werkte daar- docr mede aan het behoud van de wisselbeker voor Utrecht. Voor de onderlinge competitie zijn weer vele wedstrijden gespeeld. De stand is thans aldus: G. Valkenburg 24 17 5 2 39 J. v. d. Vliert Jr 24 16 3 5 35 J. de Vries 24 17 1 6 35 A. v. d. Vliert 23 11 5 7 27 J. Vermeulen 24 11 5 8 27 W. Brunt 24 8 7 9 23 H. v. d. Broek 24 10 3 11 23 B. Valkenburg 20 8 7 5 23 A. van Ekris 22 6 7 9 19 J. v. d. Vliert Sr 24 5 9 10 19 J. van Raaij 17 4 4 9 12 G. van Leeuwen 19 1 5 13 7 J. Diepeveen 23 1 2 20 4 JAARVERGADERING MELKCONTROLEVERENIGING. De Melkcontrolevereniging Ederveen en Omstreken hield haar jaarvergade ring in de zaal van Gerritsen aan De Klomp. Uit het openingswoord van de voor zitter, de heer W. Hupkes, bleek dat de vereniging een paar leden heeft ver loren. Hij wekte alle leden op om le den te werven. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de vereni ging goed gezond is en in staat om haar taak op de juiste wijze te vervullen. De controleur-monsternemer, de heer P. van Brummelen, hield hierna een referaat over de koe. Door het geven van diverse cijfers toonde hij aan, dat er veel is te bereiken met een inten sieve controle, samengaande met een goede stier. In de Ederveense melk controlevereniging zijn reeds verschil lende leden die in het 5-jarig bestaan met hun gehele veestapel in gemid deld vetgehalte 0.50 omhoog zijn gegaan. In verband met de lactatie periode werd besloten het m eiklij sten jaar per 30 Juni af te sluiten. In de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heren H. Snetselaar en C. van Gin- kel beiden met 26 stemmen herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. Threels met 18 stemmen gekozen werd de heer A. Visser. Tijdens de rondvraag werd nog be sloten een reserve-controleur te be noemen, de contributie op f 4,- per koe te handhaven, en voor het opgeven van jonge kalveren gebruik te maken van de telefoon van de heer C. Lager- wey, die hiertoe een aanbieding deed. De van belangstelling getuigende vergadering kreeg een feestelijk tintje door een tractatie met een rokertje. Terecht sprak dan ook de voorzitter in zijn slotwoord van een goedgeslaag de avond. KONINGINNEDAG. Op Koninginnedag werden in de morgenuren de schoolkinderen getrac teerd. 's Avonds maakte het Eder- veens Fanfarecorps een muzikale wan deling door het dorp. Verdere feeste lijkheden blijven tot de zomer be waard. Last van zennwen f Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. BAZAR EDERVEENS FANFARE CORPS „IRENE". Zaterdagavond klonken door het dorp de vrolijke tonen van de Har monie uit Ede. Deze maakte een tocht door Ederveen als inleiding van de bazar van haar zustervereniging „Ire ne". Te ruim half zeven werd de bazar in het Marktgebouw geopend met en kele toepasselijke woorden door wet houder Hoolboom. Hij wees op het nut van de muziekvereniging, die zo me nige dorpsgebeurtenis opluistert. Wel nu, laat die dorpsgemeenschap nu ook op de bazar tonen wat voor die mu ziekvereniging over te hebben. Hierna kwamen steeds meerderen opdagen om de gezelligheid te verho gen en de stands met een bezoek te vereren. Van de vele stands noemen we raden van de naam van een pop, zelfs van een levende haan, bussen gocien, ringen op flessen werpen, con sumptiestands, schiettenten, spijker- balk, waterteil, rad van avontuur, knikkerbord, sjoelbak enz. Vrijwel alle winkeliers werkten mee aan het welslagen van de bazar. Voor de ver loting had rijwielhandel v. Heerdt zelfs een rijwiel beschikbaar gesteld. Het Ederveens Fanfarecorps mag op een goed geslaagde bazar terugzien. De pop heette Trijntje. De haan Woutertje. Ie Lijst van loten met een prijs ter inzage op het postkantoor. ZANGUITVOERING. De zangvereniging „Ederveen" met haar kinderkoor hoopt Zaterdag 10 Mei a.s. de jaarlijkse uitvoering te ge ven in het Marktgebouw. Onder meer zal het zangspel „Repelsteeltje" wor den opgevoerd, 's Middags wordt hier van een opvoering voor de schoolkin deren gegeven. MOTORONGELUK. Bij een motorongeluk te Voorthui zen, veroorzaakt doordat een auto mobilist geen voorrang verleende, werd onze plaatsgenoot Teus van Har ten, die op de duo zat, zo ernstig ge wond, dat hij met een verbrijzeld oog, een kaakfractuur en een zware her- senschddding buiten bewustzijn naar het Sint Elizabethsgasthuis te Amers foort vervoerd werd. MARKTBERICHT EDERVEEN Op de hedenmorgen gehouden Eier markt was de aanvoer 250.000 stuks Prijzen f 13-14.50. Handel vlug. verdrijft loomheid en moeheid en kou en pijn uit het lichaam. Koker 50 tabl. 77 ct. 25 tabl. 41 ct. (Vervolg Raadsverg. van pag.1) heer H. Drost gelegenheid te geven te rapporteren. Daar geen bezwaren wa ren gerezen werd besloten de heer Drost (CHU) tot lid van de raad toe te laten, in de vacature W. Klaassen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de Verenigings Contact Commissie om het sluitingsuur van hotels en café's gedurende de periode van 15 Juni tot 15 September a.s. te bepalen op 24 uur in plaats van op 23 uur, in verband met het te ver wachten vreemdelingenbezoek. In hun prae-advies stellen B. en W. voor hier op niet in te gaan, daar een algemeen langer open blijven van inrichtingen voor de verkoop van sterke drank moet worden ontraden. Het doel, wat de VCC beoogt, namelijk bevordering van vreemdelingenverkeer, kan vol gens het college op andere wijze wor den bereikt. De Burgemeester is be reid als hoofd van de plaatselijke po litie een regeling te treffen, dat iedere vergunninghouder tot 11 uur 's avonds bij hem of bij de politie verlenging van het sluitingsuur kan aanvragen, indien zulks gewenst is met het oog op plotseling bezoek van vreemdelingen. De heer Menting vroeg nog, of het langer openstellen alleen was gevraagd voor doortrekkende vreemdelingen, waarop de voorzitter bevestigend ant woordde. Het is de bedoeling, aldus spr., dat vreemdelingen op doortocht, die laat aankomen, nog in de gelegen heid kunnen worden gesteld iets te ge bruiken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming besloten accoord te gaan met de door de Burgemeester ontwor pen regeling. DE BEGRAAFPLAATS IN ELST. De heer L. van Viegen merkte bij de behandeling van de verslagen der verschillende schoolhoofden over het onderwijs zijdelings op, dat het front van de algemene begraafplaats te Eist Ier altijd zo slordig uitziet. Hij verzocht hierin verbetering aan te brengen. De voorzitter beloofde hieraan de nodige aandacht te schenken. De heer Griffioen sprak de hoop uit, dat bij de volgende begroting niet te veel bezuinigd zal worden op het on derwijs. HONDENBELASTING. De verordening op de heffing van hondenbelasting kwam voor de zoveel ste keer onder de hamer. Ditmaal stel den Ged. St. voor een aanmeldings plicht in het leven te roepen. B. en W. gevoelden meer voor het oude systeem, dus opname van de honden door een gemeente-ambtenaar. Zij zouden hier aan echter de voorwaarde willen ver binden, dat een ieder, die tussentijds een hond krijgt, hiervan aangifte moet doen, op straffe van een dubbele, aan slag bij verzuim. Hiertoe werd besloten. Vervolgens kwam in behandeling een aanvraag om medewerking tot aan brenging van vier lichtpunten in elk lokaal, aanschaffing van zonwerende gordijnen en een crediet voor restau ratie van de kamer van het hoofd, afkomstig van het bestuur van de bij zondere school. Onder opmerking van de voorzitter, dat vier lichtpunten per lokaal ook in de openbare scholen usance is gewor den, werd besloten medewerking te verlenen. Aan C. v. d. Scheur werd een per ceel tuingrond verkocht, groot 40 m2 en gelegen ten noorden van de Juliana- straat voor f 40,-. Aan de heer R. van Voorthuisen werd een perceel tuin grond verkocht, gelegen aan de Bui- tenomme voor f 550,-. Dit perceel was onteigend in het kader van de weder opbouw, doch later niet nodig geble ken. Het voorstel van B. en W. om met de Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan groot f 55.700,- voor in 1952 te financieren woningbouw, ging onder de hamer door. De voorzitter zette uiteen, dat Met Crème HAMEA gezonde zuivere huid. Met HAMEA Gelei goedverzorgde handen. In dozen en tuben 47-93 ct. Het is de Hamamell* die het 'm doet dit geld was verkregen uit de nationale woningbouwlening. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat de Rhenense bevol king zo weinig heeft bijgedragen. Er is voor f 55.000,- bij voorkeur inge schreven voor Rhenen, waarvan een belangrijk bedrag afkomstig is van een goede relatie van buiten de gemeente. Ik moet hierover met klem mijn te leurstelling uitspreken, aldus de voor zitter. Het zal tot gevolg hebben, dat er minder gebouwd wordt. De burgerij heeft zich van een weinig goede kant laten zien, aldus spr. Hij herinnerde nog aan de certificaten van f 25,- en deed een beroep op de hele bevolking, hiervan zoveel mogelijk exemplaren aan te kopen. Helpt Uw medeburgers, aldus de voorzitter, die niet zo geluk kig zijn een huis te bezitten! Een wijziging van de gemeentebe groting voor dit jaar bracht nog enige nieuwe gezichtspunten. Op verzoek van de regering zijn gelden uitgetrokken voor het copiëren van een gedeelte van het bevolkingsregister met twee werkloze hoofdarbeiders. Het rijk zal de hiermee gepaard gaande kosten res titueren. De reeds op het vorig dienst jaar gebrachte gelden voor restauratie van de trouwzaal werden overgehe veld naar de tegenwoordige dienst. Het werk zal nu worden uitgevoerd. Om de leerlingen gelegenheid te geven meerdaagse schoolreisjes te maken werd besloten lid te worden van de Ned. Jeugdherberg Centrale. Eist zal een wachtgelegenheid krijgen voor busreizigers, nabij het huis van de fam. De Ridder. Het gebouwtje zal in sa menwerking met NBM en de firma De Haas uit Veenendaal worden opge trokken. De voor rekening van Rhe nen komende kosten bedragen f 450,-. ELST KRIJGT EEN WIJK- GEBOUW. Aan het slot van de vergadering deed de voorzitter nog een belangrijke me dedeling, die vooral de inwoners van Eist zal interesseren. Allereerst deelde spr. de raad mede, dat de bevolking van Eist reeds jaren gespaard heeft voor een wijkgebouw en dat men op die manier f 12.000,- heeft bijeenge bracht. Alle lof hiervoor aan de inwo ners van Eist, waar inmiddels een stichting in het leven is geroepen met het genoemde bedrag als kapitaal. Aan vankelijk heeft het in de bedoeling ge legen, zo ging spr. voort, een gebouw te stichten op de hoek van Zwijnsber- gen-Provinciale Weg. Het Rijk heeft echter enkele jaren de subsidie vast gehouden en thans kwam bericht af, dat deze bijdrage eerst in 1952, of 1954 geraamd zal worden op de rijksbegro ting. De Stichting kan echter niet lan ger wachten en heeft nu het plan op gevat in Eist een huis met schuur aan te kopen van de heer Van Kooten, waarop men optie heeft, en die pan den te verbouwen tot wijkgebouw en verpleegsterswoning. Met de aanwezige f 12.000,- komt men er niet. Neder lands Volksherstel heeft echter bij haar liquidatie, in de gemeentekas f 12.000,- gestort met de bepaling, dat deze gelden moeten worden aange wend voor de stichting van een wijk gebouw in Eist. De Elsterse Stichting vraagt dus geen geld van de gemeente, aldus de voorzitter, doch het wordt zuiver een doox-betaling dóór de ge meente. Deze post was op de begro tingswijziging gebracht en werd z.h.s. geaccepteerd. Op een vraag van de heer Van Dijk, welke waarborgen de gemeente krijgt, antwoordde de voor zitter nog, dat hij als liquidateur het toezicht heeft, dat de gelden op een verstandige manier worden gebruikt. Binnenkort zal Eist dus een inrichting rijk zijn, waaraan reeds jaren grote behoefte bestaat. GEVELD NAALDHOUT. De burgemeester van Rhenen ves tigt de aandacht op artikel 5 der bos- wet 1922, waarbij het verboden is van 15 Mei tot 1 Augustus geveld naald hout te laten liggen of opgestapeld te houden. Het verbod is niet toepasse lijk op geheel ontschorst hout, geïm pregneerd hout, takkenbossen, bonen staken, hout dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen'van gebruik; bovendien geldt het verbod niet voor los tak- en tophout, tenzij dit aanwezig is op kaalgeslagen terreinen. (ZITTING WONINGCOMMISSIE) Het Gemeentebestuur van Rhenen brengt ter kenns van belanghebben den, dat de Woningcommissie op Maan dag 5 Mei a.s. geen zitting zal houden voor het publiek. Rhenen, 28 April 1952. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, Th. v. d. WILLIK.

De Vallei | 1952 | | pagina 5