Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Winkeliers-actie in volle gang Fa. J. F. TAK Bij de jubileum-viering van Sparta Frankische Tentoonstelling in Rhenen geopend AGENDA Trein- en busverbindingen uitgebreid Fa. S. BOS Hoofditr. 91-93 26e JAARGANG VRIJDAG 16 MEI 1952 No. 20 Waar zijn de gelukkigen der grote verloting Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren Vlinder Wrijfwas Ook los verkrijgbaar. Zomerdienstregeling 1952 Uit het Politieboek Abonnementsprijs I 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en «r.bod en Diversen van i 20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Ook het eerste gedeelte van de thans in volle gang zijnde 14-daagse actie van de Veenendaalse Winkeliers heeft weer als vanouds een ware feestelijke stemming in de winkelstraten weten te brengen. Het begon al Zaterdagmiddag toen de opening van de actie samen viel met het défilé van het jubilerende Sparta in de met vlaggen ver sierde straten en ook toen de verdere middag duizenden mensen op dr been waren. Volop werd gebruik gemaakt van de bijzondere aanbiedingen en de extra koopjes. Reeds zijn een viertal nummers van de grote verloting van het Juliana Ziekenhuis getrokken en er is nog een zekere spanning naar wie de gelukkigen zijn, want tot nog toe werd nog maar 1 van de 4 dag prijzen afgehaald. De vier eerste nummers waren: 110031, 105314, 65273 en 38037. Het nummer van gisteren, Donderdag, was: 282535 Zoals bekend kunnen de gelukkige houders van de loten met deze num mers zich voor het in ontvangst ne men van de prijzen vervoegen aan het bureau van de Winkeliersver eniging in de Hoofdstraat. Ook wat betreft de andere attrac ties kan van een groot succes worden gesproken. Maandag hebben de win keliers als marktkooplieden ook nog goede zaken kunnen doen. Ook Woensdag was het weer enorm druk in de winkelstraten door de. grote belangstelling voor de reclame-op-r tocht. Er waren zeer suggestief opge zette reclamestukken in deze optocht te zien, ook van enkele plaatselijke bedrijven wier aantal ditmaal wel heel klein gebleven is. Voor vanavond staat dan op het programma het bezoek van de Mu ziekkapel van het Regiment Huza ren van Boreel uit Amersfoort. De kapel zal een mars door het dorp maken en 8.30 uur concerteren op de Markt. Morgenmiddag om half vier ver trekt vanaf de Kegelbaan in dog karren en vooraf gegaan door de muziekver. „D.S." de Bruiloftsstoet van de Boerendansers, die 's avonds om 8 uur op de markt hun volks dansen zullen brengen. PROGRAMMA WEEK. TWEEDE Wat betreft het programma van volgende week kan nog gezegd wor den dat in verband met de Hemel vaartsdag de winkel ook a.s. Woens dagmiddag geopend zijn. Voor Maandagavond staat een mu zikale wandeling op het programma var het Chr. Tamboers- en Pijper corps „Prins Bernhard" des avonds te half acht. De sluitingsdag op Zaterdag 24 Mei heeft weer een volledig pro gramma. Te half drie worden op het ter rein aan de Sandbrinkstraat door de plaatselijke postduivenverenigingen alle duiven losgelaten voor een wed vlucht. Een massaal gezicht, dat zeker de moeite waard zal zijn. Te drie uur maakt „Caecilia" een muzikale mars door het dorp. Te half vijf tot half zes is het eer ste optreden van de Chr. Koorver eniging „Hosanna" uit Spakenburg in klederdracht. Dit bekende koor bestaat uit 125 zangers en heeft bo vendien een dubbel kwartet en „Me lodie Minners" (Jodelen). Dit koor zal zingen in de Gemeen te-muziektent, die in verband met de markt geplaatst zal worden op het schoolplein van de Openbare 55 cent off 1.05 per dooi. DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 Telefoon 632 d Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- fë tielingenverkeer „Veenendaal" |i Hoofdstraat 34. PI Hedenavond 16 Mei: p Bezoek Muziekkapel Huza- ren van Boreel: 7.30 uur mars door het dorp, 8.30 uur y concert op de Markt, 9.45 y uur taptoe. H Zaterdag 17 Mei: s Boerenbruiloft Veluwse Boe- p rendansers, 3.30 uur vertrek y Bruiloftsstoet vanaf Kegelbaan y voor tocht door het dorp, 8 y uur Volksdansen op de ff Markt. g (Kleine zaal Eltheto) Ten- g toonstelling poppen van H.M. de Koningin. y Woensdag 21 Mei: Nachtrit Motorclub „Vee- nendaal". y |l Zaterdag 24 Mei: ('s middags op het terrein y aan de Sandbrinkstraat) hon- derden duiven worden los- y gelaten door de plaatselijke y postduivenverenigingen voor een wedvlucht. II 7 Juni: Teken-striprit Veenendaal". .Motorclub il llllirililllilllMlIiiM'ïi'Ii'iii'nlIlllllllllllllltllllllllllllll'lii'iM'li'i'iiiM Lagere School aan de J. G. Sand brinkstraat, zodat deze zang volledig tot haar recht kan komen in deze rustige omgeving. Van half acht tot negen uur treedt dit koor opnieuw op, op dezelfde plaats. 's Avonds te 9 uur vindt dan de eindtrekking plaats in de Gemeente muziektent door Notaris P. W. Ma- ris, eveneens op het schoolplein van de Openbare Lagere School aan de J. G. Sandbrinkstraat van de grote verloting van het Julianaziekenhuis. MOTOR NACHTRIT. De Motorclub „Veenendaal" organi seert op 21 Mei a.s. een nachtrit voor auto's en motoren over een afstand van 180 tot 200 km. De start vindt 's avonds te 9 uur plaats in Hotel „La Montagne". DE TENTOONSTELLING POPPEN VAN H.M. DE KONINGIN. In de kleine zaal van Eltheto is tot morgen, Zaterdagavond 10 uur, een tentoonstelling te bezichtigen van stuk ken uit de zeldzame poppenverzame- ling van H.M. de Koningin. De hier tentoongestelde poppen werden de Koningin bij verschillende gelegenheden in binnen- en buiten land aangeboden. We vinden er uiterst kostbare en zeer fraai bewerkte pop pen zowel uit Tirol, Denemarken, Hon garije als Nederlands Limburg en Zeeland. De zeer bezienswaardige poppen werden voor deze tentoonstelling door de Koningin beschikbaar gesteld omdat de opbrengst bestemd is voor het bouwfonds van het Juliana Ziekenhuis. Zaterdagmiddag j.l. werd' de expositie geopend en reeds zeer velen zijn in de afgelopen week de poppen komen be wonderen. Vanavond van 8 tot 10 uur en mor gen Zaterdag van 3 tot 5 uur en van 8 tot 10 uur is de tentoonstelling nog te bezoeken. De autobusverbindingen in onze omgeving zijn uitstekend. De fre quentie waarmee wij die bussen hier zien af- en aanrijden is zeer hoog, en daarom mag het ons verwonderen dat deze busdiensten met ingang van de zomerdienstregeling 1952, en wel per Zondag 18 Mei a.s., nog weer worden uitgebreid. Een nog onverwachte verrassing in de nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen is, dat er één trein meer aan de De Klomp gaat stoppen. Eén trein meer en dan nog alleen in de richting Arnhem, en 's morgens vroeg om 7.50 uur. Een uitbreiding dus, met voor Veenendaal betrekkelijke commerciële betekenis. Aan het station VeenendaalDe Klomp stopt om de twee uur een trein in elke richting en dat is voor een plaats als Veenendaal, en het nog vrij grote gebied dat door dit station bestreken wordt, veel te ge ring. In industriële en middenstands kringen wordt steeds op deze slech te spoorweg-verbinding gewezen, en nog k(ort geleden werd ook in de Veenendaalse gemeenteraad ge vraagd om er bij de Ned. Spoor wegen op aan te dringen dat meer treinen aan de Klomp zullen stop pen. Met het station VeenendaalDe Klomp is het toch zo dat er alleen maar meer treinen behoeven te stop pen. Hier is geen sprake van het in leggen van nieuwe treinen. Wanneer dus, vooral vanuit Vee nendaal zelf, bij de Ned. Spoorwegen steeds weer op het belang van meer treinen voor Veenendaal wordt ge wezen, dan kan het toch niet anders of, ook wat betreft deze belangrijke factor in de komende snelle ontwik keling van de industrie-plaats Vee nendaal, zal stellig nog veel te be reiken zijn. Behalve deze nieuwe trein van 7.50 uur, is er in de richting Arn hem niets veranderd. De zomerdienst 1952 voor de richting Utrecht laat zien dat de vertrektijd van de trein van 6.03 hetzelfde is gebleven en die voor de overige treinen met 1 mi nuut vervroegd. De autobusdiensten van de Ned. Buurtspoorweg Mij. zijn vrijwel on gewijzigd gebleven, want de nieuwe dienstregeling geeft aan dat in het algemeen de vertrektijden van Vee nendaal naar Amersfoort 1 minuut later gesteld zijn, terwijl de richting VeenendaalArnhem en de dienst AchterbergRhenen V.V. ook het zelfde is gebleven. DE DIENSTEN OP UTRECHT EN EDE. De autobusdiensten van de N.V. v/h. Fa. Wed. A. W. de Haas geeft voor wat betreft de verbindingen met Utrecht en Ede weer uitbrei ding te zien, terwijl voor de dienst op Barneveld werd ingekrompen met 2 bussen heen en terug. De tweede bus 's morgens vroeg van 6 uur gaat nu om 5.45 uur naar Utrecht en daarna komt er een bus bij, die om 6.15 uur vertrekt. Voor de verdere dag komt er geen wij ziging in de vertrektijden. Uit de richting Utrecht vertrekt naar Veenendaal ook een bus meer, n.l. 's morgens om 7.45 uur. De andere vertrektijden blijven even eens onveranderd. Ook naar Ede zal er een bus bij komen. Blijven de diensten vrijwel hetzelfde: na de bus van 21.05 uit Veenendaal, welke thans ook al gaat, komt er nog een dienst om 22.05, terwijl de laatste bus inplaats van 22.35 nog een half uur later naar Ede gaat, n,l. om 23.05. De vertrektijden van Ede naar Veenendaal zijn ongewijzigd geble ven en wel met dien verstande dat VOOR BETLRE UURWERKEN GOUD - ZILVER VeenendMl UURWERKEN de bus van 16.30 uur voortaan om 16.45 uur vertrekt. De bus van 17.45 uur vertrekt eveneens op dezelfde tijd terwijl de vertrektijden van de bussen daarna worden 18.30, 19.45, 20.30, 21.45, 22.30 en 23.45 uur, waaruit dus blijkt dat er ook hier een bus is bij gekomen en men per laatste gelegenheid een half uur la ter uit Ede kan vertrekken. De busdienst Elst-Veenenda?;- De Klomp is geheel onveranderd ge bleven. De busverbinding Veenendaal- Ederveen-Barneveld v.v. daarente gen heeft een belangrijke wijziging ondergaan. In beide richtingen is vooral de a.s. Maandag ingaande dienst 's morgens en 's avonds een bus vervallen. De dienst op Zon- en Feestdagen werd niet veranderd. De vertrektijden op deze lijn worden nu Veenendaal Bilderdijkstr.: 8.05 - 11.05 - 13.05 - 17.45 - 20.45, Eder- ven (café v. d. Linden) 8.21 - 11.21 - 13.21 - 15.21 - 18.01 en 21.01 De nieuwe vertrektijden in omge keerde richting worden Barneveld: 9.10 - 12.10 - 14.10 - 16.10 - 18.40 - 21.40 uur. Ederveen: (café v. d. Lin den) 9.44 - 12.44 - 14.44 - 16.44 - 19.14 en 22.14. Oorzaak van deze inkrimping is het niet voldoende gebruik maken van deze busdienst. EXCURSIES NAAR DE LEERSUMSE PLASSEN OP HEMELVAARTSDAG. Op Hemelvaartsdag, 's middags, zal weer een excursie worden gemaakt naar de prachtige Leersumse plassen. Het zijn in de vorige jaren juist deze excursies geweest waardoor dit schit terend natuurreservaat ook in Veenen daal zo ruime bekendheid en zo veel bewonderaars heeft gekregen. Ook voor deze zomer staan weer verschillende trips op het programma, al betreft het hier meestal excursies speciaal voor bepaalde groepen. De excursie van Hemelvaartsdag kan ech ter door iedereen worden meegemaakt en het is ook hiervoor dat zich reeds tal van belangstellenden hebben op gegeven. Een van de meest interessan te dingen van de Leersumse plassen is de enorme meeuwenkolonie, welke dit jaar wel bijzonder dicht bevolkt is. Naar schatting broeden er 6000 a 7000 paren kapmeeuwen. Ook andere wa tervogels hebben er hun broedplaats. Voor de op Hemelvaartsdag te hou den excursie kan men zich opgeven bij de leider, de heer Adriaan de Kleuver aan de Zandstraat. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds A. Vraegindewey, Ned. Herv. Predikant alhier, heeft voor het beroep naar de gemeente Giessendam-Har- dinxveld bedankt. Motorkozakken. Op Hemelvaartsdag opent de Ma cro het V.V.V./V.C.C.-programma met het optreden van de Motorko zakken op het sportveld Candia. Sensationeel zal het worden, een da verend programma. Wie Harrie Kroeze's mannen kent, zal dat moe ten beamen. Bij mooi weer zal het dan ook aan belangstelling niet ont breken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vazte goederen Woningbeheer Taxatie» A«sur«ntie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 290 Onze plaatselijke gymnastiekver. „Sparta" kan met recht terug zien op een waardige en betekenisvolle viering van zijn 25-jarig bestaan. Na een uitstekend geslaagde jubileum-jeugduitvoering Vrijdags avonds in het gebouw aan de Eikenlaan, volgde Zaterdagsmiddags onder enorme publieke belangstelling een indrukwekkend défilé voor het ge meentehuis. Het was ook tijdens de druk bezochte receptie m „de Korenbeurs" en bij de grote uitvoering 's avonds in gebouw Eikenlaan, dat weer bleek welke een grote sympathie Sparta bij de Veenendaalse bevolking geniet en zonder twijfel zal bq deze gelegenheid de band Veenendaal-Sparta nog weer sterker geworden zijn. Steeds weer bij een gymnastiek- uitvoering vormt het optreden van de jeugdgroepen een van de aan trekkelijkste onderdelen en het be hoeft dan ook geen betoog hoe de vele ouders en ook andere toeschou wers Vrijdagavond hebben genoten van de speciale jeugduitvoering en hoe men ook smakelijk heeft kunnen lachen om de spontane en onbevan gen capriolen der kleintjes. HET DEFILE. Begeleid door „Prins Bernhard" en Caecilia, trok het zilveren „Spar ta" Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur onder grote publieke belangstel ling de Hoofdstraat in. De zon scheen volop en ook deze keer was de aan blik van de verschijning van „Spar ta" alweer een feestelijke door het vele wit van het Spartanen-tenue. De ene rijhelft van de Hoofdstraat was voor het verkeer gesloten en zo konden de honderden Spartanen zich voor het huis der gemeente op stellen, waar het dagelijks gemeen tebestuur en het bestuur van Spar ta ter begroeting aanwezig waren. Via versterkers was het de heer Bouman die op het bordes van het gemeentehuis als een van de oudste leden het „Sparta-bestuur" toe sprak en dank bracht voor het vele werk dat dit bestuur zich getroost heeft om mede Sparta te maken tot de bloeiende vereniging van thans. Als blijk van waardering en de dankbaarheid van de leden bood de heer Bouman het bestuur drie nieu we verenigings-vaandels aan. De voorzitter van Sparta, de heer Stip, dankte ontroerd voor deze geste, vooral omdat deze uit de boe zem van de vereniging zelf was voortgekomen. Het moment waarop de Spartanen het Verenigingslied zingen voor het gemeentehuis en de vaandeldragers de gloednieuwe vaandels zwaaien. Er ging als het ware een schok door ons archeologische wereldje, toen vorig jaar moeder aarde zulke belangwekkende geheimen prijs gaf over het leven, werken, strijden en sterven van de Frankische stammen. In één jaar, in 1951, werd op twee plaatsen in ons land licht geworpen, op een paar duistere eeuwen in onze geschiedenis, door de vondsten onder" de „Broerkerk" te Nijmegen en op de Donderberg in Rhenen. Het Frankische kerkhof in Rhenen is de grootste vondst, die tot nog toe werd gedaan, zo uitvoerig, dat de deskundigen nog steeds niet gereed zijn met de onderzoekingen en de catalogisering. Al heel veel is echter gereinigd en van een explicatie voorzien en van al die voorwerpen werd Zaterdagmiddag in het streekmuseum te Rhenen een buitengewoon belangwekkende en zeer interessante tentoonstelling geopend. SCHOON EN BOEIEND. Voor een select gezelschap, dat bij een was gekomen in de historische walmolen op het oude bastion in Rhe nen, waaronder leden van het gemeen tebestuur, Dr P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek, Prof. Mr W. van Iterson, oud-hoogleraar en vele andere vooraanstaande personen, sprak de burgemeester van Rhenen, Jhr Mr L. Bosch ridder van Rosenthal de ope ningsrede uit. Hij bracht dank aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt deze tentoon stelling in Rhenen, de plaats van her komst der voorwerpen, te kunnen hou den. In het bijzonder dankte spr. Dr Glazema en diens architect de heer Ipey, alsmede de heer S. J. Buré, die zoveel voorbereidend werk heeft ver richt. Hierna begaf het gezelschap zich naar het museum, waar Dr Glazema een toelichtend woord sprak. „Twee bronnen," zo zeide hij, „staan de men sen ter beschikking om de geschiede nis te leren kennen van de vroegere volken, n.l. de geschreven bronnen en de bodem". Deze laatste bron noem de Dr Glazema de belangrijkste, omdat de bodem ook licht geeft over de tijd, dat de mensen niet schrijven konden. Toch zijn er nog zeer veel gesloten bladzijden. Over enkele duistere eeu wen hebben de Frankische vondsten in Rhenen echter veel opheldering ge geven. In Rhenen is de grootste op graving, daterend uit de vierde tot de zevende eeuw, gedaan. Niet alleen groot, maar ook boeiend, omdat het bijna alle mooie en schone voorwer pen zijn. Dr Glazema betreurde het, dat Rhenen niet eerder deze boeiende tentoonstelling had kunnen houden, doch aan de andere kant verheugde het hem, dat de expositie-ruimte in middels waardiger was geworden. Tot besluit van zijn toespraak wees hij nog op de hoge cultuur van de Franken, die hier in beeld wordt ge bracht, waarna hij de hoop uitsprak, dat deze tentoonstelling, van voorwer pen afkomstig van mensen met een hoge beschaving, het begin zou zijn van een reeks andere. Het is buitengewoon merkwaardig voorwerpen te kunnen aanschouwen, die meer dan duizend jaar geleden werden vervaardigd. Om een beter in zicht van de tentoonstelling te krijgen hebben de organisatoren enkele teke ningen opgehangen, die zeer verhel derend werken. Zo hangt er in het eerste vertrek een levensgrote afbeel ding van de Frankische krijgsman. Er zijn afbeeldingen van een vrouwelijk en een mannelijk geraamte zoals deze met de „bijgraven" in de Frankische graven werden aangetroffen. Het man nelijk geraamte draagt in de mond een klein muntstuk. Verder zijn er aan toegevoegd een werpbijl (franciska), een umbi (schildknop), lans- en pijl punten, een vuurslag, een lang zwaard en een kort zwaard, een gordel met gesp, aarden potten en drinkglazen. De vrouwen werden begraven met hun sieraden, zoals oorbellen, kralen snoeren, haarpennen, mantelspelden (fibulae), broches, gouden hangers of munten, mesjes, armbanden en rin gen. Voorts kregen zij aarden potten mee, geen glaswerk. Zij hadden ook geen munten in de mond. Van al deze voorwerpen zijn talrijke exemplaren tentoongesteld in keurige vitrines. Zij geven een beeld van het leven onzer Frankische voorouders en zeker niet alleen van hun dodencultus. Juist door de „bijgaven" is ook dit Rhenense grafveld tot een bron van kennis geworden en daar gaat het ten slotte de deskundigen om, niet om het feit of de voorwerpen mooi of lelijk zijn. Broches met mooi bewerkte half edelstenen, halssnoeren met kralen uit barnsteen, vogelkopmotieven op bron zen spelden, prachtige glazen schaal tjes, alsof ze zo uit Leerdam zijn aan gevoerd, dat alles brengt de toeschou wer in vervoering en bewondering. In de graven van de mannen werden kleine tangen aangetroffen, die bij het scheren dienst deden en waarmee ha ren werden uitgetrokken. Ook deze tangen vindt men er terug. In het tweede vertrek is een verzameling aardewerk tentoongesteld, potten en urnen, een klein, maar interessant deel van de enorme voorraad, die boven aarde werd gebracht. Veel zouden we nog over deze ex positie kunnen schrijven. Om een juis te indruk te krijgen, moet men dit alles echter zelf zien. In de andere vertrekken liggen enorme foto-albums van oud-Rhenen. Deze hebben met de Franken niets te maken, doch zijn op zichzelf interessant genoeg om eens door te bladeren. Ook de reeds tot in het buitenland bekende gouden siera den bevinden zich hier, met evenzo- vele andere voorwerpen, die in de loop der jaren uit Rhenens bodem wer den opgediept. Tot October blijft de tentoonstelling nog geopend voor het publiek. Iedere Dinsdag en Donderdag van 10 tot 4 uur kan men er een kijkje gaan nemen en ook 's Zaterdags van des nam. 6 tot 8 uur. We twijfelen niet of tot ver in de omtrek zal er een dankbaar gebruik van worden gemaakt. De Burgemeester sprak hierna de jubilerende vereniging toe en wees er op hoe Sparta de vereniging is die voor een belangrijk deel van het lichamelijk welzijn van de Veenen daalse bevolking zorgt. Spreker sprak de wens uit dat de band Vee nendaal-Sparta en Sparta-Veenen- daal nog steeds hechter zal mogen worden. De burgemeester richtte zich vervolgens tot het bestuur en wel met name tot de heer Stip, de grijze voorzitter zoals de burgemees ter hem noemde, die al veel langer dan 25 jaar voor Sparta gewerkt heeft. Ook huldigde de burgemees ter de leider der vereniging de heer Van Asselt, die zich van jongmaatje van Sparta af tot onbetwist leider van een zo grote en mooie vereni ging had weten op te werken. Tot zijn spijt moest de burgemeester hieraan de mededeling toevoegen dat de heer Van Asselt om gezond heidsredenen zijn leiderschap moet gaan overdragen. Nadat de vaandeldragers zich met de nieuwe vaandels aan het hoofd der vereniging hadden opgesteld werd nog een korte mars via de Hoogstraat gemaakt en op de terug weg naar de Sandbrinkstraat werd nogmaals langs het gemeentebestuur gedefileerd Even na het défilé recepiëerde het Sparta-bestuur in „De Koren beurs" en het zijn er velen geweest die van de gelegenheid om van hun medeleven te doen blijken en de ju bilerende vereniging te complimen teren, gebruik maakten. Ook waren er vele afgevaardigden van plaat selijke verenigingen en zustervereni gingen van elders, die hun geluk wensen kwamen aanbieden. Evenals bij de receptie heeft „Sparta" ook 's avonds aan de Eiken laan hoogst aangename uren be leefd. Tijdens de grote uitvoering, welke uitstekend was verzorgd en voor het publiek tot een aantrekke- - lijke en zeer interessante gymnas- tiek-uitvoering werd, mochten de heren Stip, Van Asselt en v. d. Mey- den van het Koninklijk Ned. Gym- nasiekverbond de medaille verbon den aan het lidmaatschap van ver dienste in ontvangst nemen. Ook viel deze avond aan de heer en mevrouw Van Asselt een huldi ging ten deel. De heer Van Asselt als degene die na zoveel jaren om zijn gezondheid genoodzaakt is het leiderschap neer te leggen en me vrouw Van Asselt als de echtgenote van een deskundig leider, die haar man zoveel aan de vereniging heeft moeten afstaan. De heer Van As selt mocht hierbij uit handen van de voorzitter een prachtig cadeau van de vereniging ontvangen. Even later waren het de heren Mr. J. J. C. van Kuyk en B. Stemer- dink die op het toneel geroepen werden om van de heer Stip een oorkonde aangeboden te krijgen, Mr. van Kuyk als ere-voorzitter en de heer Stemerdink als erelid. De bestuurder van een luxe auto komende van de richting Bergweg op de Kerkewijk, bemerkte Woensdag middag te laat dat een hem tegemoet rijdende vrachtauto de Dennenlaan op die vrachtauto en kwam na een zwaai reed. Hij raakte nog juist een punt van precies achterstevoren tegen een boom tot stilstand. Wonder boven wonder lichte materiële schade en geen licha- menlijk letsel. Het onderzoek naar de schuldvraag is gaande. Deze week werd een bestuurder van een auto, die teveel aan Bacchus had geofferd, voor eigen en anderer veiligheid door de politie uit de ver- keerscirculatie genomen Ook een viertal kleine kinderen was deze week de gast van de politie, maar deze konden dan weer na korte tijd vertrekken, nadat soms met veel moeite de bijpassende ouders gevon den waren. Wegens het plegen van huisvrede breuk en mishandeling moest deze week een proces-verbaal worden opge maakt tegen een man die na het rijzen van een verschil van mening, weigerde het huis van de andere partij te ver laten, en daarbij ook nog begon te slaan. Een zevental andere knapen heeft een middag op het politiebureau moe ten doorbrengen voor het ondergaan van een straf wegens beschadigen van gazons en struiken in een plantsoen. Dat het niet zonder gevaar is kleine kinderen met die leuke kleine fietsjes de straat op te sturen, is nu gebleken door twee gevallen welke nu kort achtereen plaats vonden bij het in aanrijding komen met auto's. Liep het eerste geval af met een flinke schaafwond, in het tweede geval werd de fiets absoluut vernield en de kleine berijder had wonderlijk genoeg alleen maar een schram. Dat ook volwassenen niet altijd even vertrouwd zijn op hun fietsen bleek 5 minuten later toen twee dames met de sturen in elkaar raakten en op de straat terecht kwamen. Alleen materiële schade.

De Vallei | 1952 | | pagina 1