De hond... Oog van de blinde Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Behang Bussen verf Fa. J. F. TAK AGENDA „Veenendaal" viert zilveren jubileum met groot sportfeest 26e JAARGANG VRIJDAG 23 MEI 1952 No. 21 Grote bevrijdings-vuur- werk wordt nu ontstoken ZtEMLEER EN SPONZEN Eindtrekking verloting morgen op de Markt Een Speeltuin voor Veenendaal zuid-west Vrijspraak in de Biltse meineedzaak Fa. S. BOS Hoofditr. 91-93 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telefoon 601 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aenbod en Diversen van 1—20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week inSTICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Het grote vuurwerk dat als sluit stuk van de bevrijdingsfeesten in de avond van de 5e Mei zou worden af gestoken en wegens de slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld, zal nu definitief morgen, Zaterdagavond, worden afgestoken. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie bestempelt de ver. Oranjedag dit vuurwerk als alle vorige vuurwerken overtreffend. Het allernieuwste op vuurwerkgebied zal zijn te zien. We noemen: Draaien de gekleurde Mercurius-staven, een draaiende Vesuvius met brillant- vuur met zilverspoorlichtkogels, een pauwenveer, de bekende magnesium- waterval, de opstijgende kroon, de bekende Jumbo met bewegende staart en slurf en een enorme slot- decoratie met de letters „Leve de Koningin" in diamantvuur. Er zal dan ook stellig wel niemand zijn die dit evenement wil missen. Het ontsteken van de stukken be gint om kwart over tien op het ter rein J. G. Sandbrinkstraat. NOG NIET ALLE WINNAARS VAN FIETSEN BEKEND. Tot Woensdagavond j.l. waren er dan 10 rijwielen als dagprijzen ge trokken van de grote verloting van het Juliana Ziekenhuis en tot heden zijn er nog maar vijf gelukkige win naars komen opdagen. Hieronder geven wij dan nog een opsomming van de getrokken num mers met daarachter voor zover be kend de namen van de gelukkigen. 10 Mei no. 110031. J. W. Hendrik- se, Helling 15, Veenendaal. 12 Mei no. 105314. H. Marks, Dijkstraat 74, Veenendaal. 13 Mei no. 65273. Mevr. D. v. Burken-v. d. Lingen, Stationsstraat 16. 14 Mei no. 38037. Mej. E. Spronk, Sav. Lohmanstraat 70, Veenendaal. 15 Mei no. 282535. 16 Mei no. 351818. J. Gaasbeek, Vendelseweg 75, Veenendaal. 17 Mei no. 92852. 19 Mei no. 327777 20 Mei no. 268501 21 Mei no. 497744 125 ZANGERS KOMEN IN VEENEN DAAL ZINGEN. Temeer waar het hier het optreden in Veenendaal van een bijzonder zan gerscorps betreft, herinneren wij nog even aan het zingen van de in streek- dracht gestoken Spakenburgse Koor vereniging. Zoals bekend bestaat dit corps uit 125 zangers. Het optreden zal plaats vinden morgen, Zaterdag middag, van half vijf tot half zes op het plein van de Openbare School aan de J. G. Sandbrinkstraat. 's Avonds van 7.30 tot 9 uur zal het Koor wederom optreden. Voor beide keren komen zij met een aantrekkelijk en gevarieerd programma. WEDVLUCHT V.P.V „DE ZATERDAGVLIEGERS". De Veenendaalse Postduiven ver. „De Zaterdagvliegers" hield een wedvlucht vanaf Neufuilles, afstand 197 km. Wind was veranderlijk. Gelost om 12 uur, arriveerde de eerste duif om 14.40 en de laatste om 14.57 uur. De eerste 10 prijswinnaars van A. W. v. Hardeveld 1; N. Nagel 2-5; E. v. Hal 3-4; D. v. Ginkel 6\ G. v. Zet ten 7; J. van 't Veen 8 en V. v. Stui- venberg 9-10. STALEN 1952 De grootste en goedkoopste sortei lr g. Uit voorraad leverbaar. 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus. DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 118 - Telefoon 632 ff Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. da Ver. v. Vreem- |f j= delingenverkeer „Veenendaal" Hoofdstraat 34. g Zaterdag 24 Mei: (Op terrein bij J. G. Sand- brinkstraat) 2.30 uur ruim 500 duiven worden gelost. II 4.30 uur 125 Spakenburgse zangers geven een concert. 7.30 uur zelfde concert van ff dit koor. 10.15 uur Afsteken van het uitgestelde grote vuurwerk. g (Op de Markt) 9 uur trek- king hoofdprijs van de ver- loting Julianaziekenhuis. Dinsdag 27 Mei: In het Gemeentehuis, 7.30 |f uur, Openbare vergadering van de Veenendaalse Ge- meenteraad. 11 Zaterdag 31 Mei: Op het terrein „Salamander" groot Sportfeest ter gelegen- heid van 25 jarig bestaan V.V. „Veenendaal'*! i 7 Juni: Teken-striprit, Motorclub g „Veenendaal". Start „La f| Campagne". RUIM 500 DUIVEN WORDEN TEGELIJK GELOST. Om half drie morgenmiddag zullen op het terrein aan de Sandbrinkstraat, niet minder dan 500 duiven tegelijk worden losgelaten door de drie plaat selijke postduivenverenigingen geza menlijk, voor een vlucht welke is ge organiseerd door de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. Het tegelijk oplaten van een derge lijk groot aantal duiven moet wel een indrukwekkend gezicht geven, en hierbij zal het dan ook wel niet aan de nodige publieke belangstelling ontbre ken. De voetbalvereniging „Veenendaal" gaat zijn 25 jarig bestaan feestelijk herdenken. Het belangrijkste onderdeel van deze jubileumviering belooft wel te worden het grootse sportfeest dat voor Zaterdagmiddag 31 Mei is georgani seerd op het Salamander-terrein en waaraan ook de Gymnastiekvereniging „Sparta", de Athletiekver. „Veenendaal" en enkele andere voetbalvereni gingen zullen medewerken. Een bijzonder evenement van deze dag vormt wel de wedstrijd welke 's avonds gespeeld zal worden tussen het eerste elftal van het jubilerende „Veenendaal" en een elftal uit de andere Veenendaalse clubs. Verder heeft het zilveren „Veenendaal" nog een feestavond op het programma staan te houden in het gebouw aan de Eikenlaan. Deze zal plaats vinden opf Vrijdagavond 6 Juni. De eigenlijke jubileumdag is de 5e Juni, want het was op die datum van het jaar 1927 dat „Veenendaal" werd opgericht. Donderdagavond 5 Juni a.s. is het dan ook, dat het bestuur van „Veenendaal" zal recipiëren in „de Korenbeurs". Terugziende op de 25 levensjaren van „Veenendaal", blijkt allereerst dat de vereniging werd gesticht door een groep jonge mensen, variërende in leeftijd van 1517 jaar, allen woon achtig in de Achterkerkstraat. Een jaar na de oprichting, in 1928 dus, werd voor het eerst in competitie verband gespeeld, ingedeeld in de 3e klas der U.P.V.B. Het nog jonge „Vee nendaal" kon er blijkbaar goed mee terecht, want in de volgende twee jaren werd achtereenvolgens het kampioen schap behaald, en promoveerde men van de 3e, via de 2e naar de 1ste klas Hier een foto van het bestuur van V.V. „Veenendaal" ten tijde van het 10- jarig jubileum. V.l.n.r.: J. v. d. Loosdrechtf, N. de Gooijer, H. Jansen,-J. Boers, A. Scholtus, J. Overeem en G. van Dijk. Morgen, Zaterdagavond om 9 uur, zal dan het grote ogenblik aanbreken waarop notaris Maris de eindtrekking zal doen van de grote verloting van het Juliana Ziekenhuis, en waarbij dan behalve die van de laatste dagprijs ook het lotnummer van de hoofdprijs bekend zal worden .zijnde naar keuze een ameublement ter waarde van 1000,- of een tele^feie-toestel. Zonder twijfel zal het morgenavond tegen 9 uur op de Markt zwart zien van in afwachtende spanning verke rende mensen. Lag het eerst in de bedoeling deze trekking te doen houden aan de Sand brinkstraat, nu is toch definitief de Markt gekozen voor dit grote moment. EEN HALVE KILOGRAM. Sinds enkele jaren kent onze ijkwet onder de gangbare gewichten niet meer het pond. Het kilogram is het standgewicht en als men zijn handels waar toch persé per pond wil verko pen moet men het woord „pond" angst vallig vermijden en spreke men liever van„een halve kilogram". Vooral op de groente- en fruitmark ten wordt tegen deze bepaling nogal eens gezondigd en de koopman T. v. d. H. uit Veenendaal had dan ook zijn mooie sterappelen op de markt te koop aangeboden tegen „vijf pond voor een gulden". Op het bewuste prijskaartje had hij weliswaar ook, hoewel met een iets kleinere letter, de aanduiding „2V4 kg" geplaatst, maar dat nam zijn strafbaarheid niet weg. Nadat hij door de politie enkele malen gewaarschuwd was, werd hij dan ook bekeurd en zo moest hij zich Vrijdagmorgen voor de Wageningse Kantonrechter verant woorden. Omdat het hier een soort proefproces betrof de marktkooplui wilden wel eens precies weten wat in dit opzicht al of niet mag werd vol staan met een boete van een gulden, zijnde de waarde van 2y2 kg ster appelen. Bij herhaling zullen echter hogere boeten worden opgelegd. Voortaan zal men dus op de markt niet meer per pond, doch uitsluitend per kg of gedeelte daarvan kunnen kopen! „RITMEESTER"—VELUWS SCHAAK GENOOTSCHAP. De Schaakver. „Ritmeester" speelde Maandagavond j.l. een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het Veluws Schaakgenootschap, uit Ermelo. Reke ning houdende met het feit, dat aan Ritmeesterzijde een 5-tal invallers mee speelden, is de nederlaag van 4%6*£ tegen deze sterke promotie-klassers een eervol resultaat te noemen. De wedstrijd had het volgende ver loop: RitmeesterV.S.G. 1. G. A. BlankestijnJ. W. Veltman Vz2. M. v. d. BovenkampA. J. Viester 10; 3. J. de FluiterJ. W. K. Visscher 4. G. Davelaar B. K. W. Dijkstra 10; 5. G. Achter bergL. Timmer 01; 6. H. A. v. d. VeerJ. v. d. Beek 01; 7. G. Koudijs W. v. Malsen 10; 8. J. H. Meulen- broekC. v. d. Berg 01; 9. G. O. ReiningaJ. A. Kant 01; 10. E. Slot boomD. H. Andel y211. KI. v. DijkMevr. Timmer 01. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BROUWER Beëdigd makelaar en taxateur. Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 260 STICHTING „VRIENDEN VAN DE SLAPERDIJK". Dezer dagen is het gekomen tot het stichten van de Stichting „Vrienden van de Slaperdijk". Deze stichting stelt zich ten doel het natuurmonument de Slaperdijk en zijn omgeving zoals de Groeperkade als natuurbezit te be waren en waar nodig aan te kopen. GEMEENTERAAD GAAT VERGADEREN. Burgemeester Bakker heeft voor a.s. Dinsdagavond de Raad van Vee nendaal in openbare vergadering bijeen geroepen, en wel om 7.30 uur in do-Raadszaal. hij moet kennen voor zijn taak als ge leidehond. En de blinde heeft het dier goed in de hand. Van geleid mens is hij nu zelf lei der geworden. Want de hond zorgt er alleen ^-fvoor dat hij nergens tegenop loopt. Zonder twijfel is het bestaan van de schitterende speeltuin gelegen tussen de KI. Katerstraat en de Sav. Lohmanstraat nog bij velen, en dan vooral bij de bewoners van de nieu we straten als de Beeremansstraat en de dr. Colijnstraat niet bekend. Wie er voor 't eerst komt zal verbaasd staan over wat men er zal vinden. Een uitgebreide verzameling speel- werktuigen waar de jeugd het hart kan ophalen. Enkele weken geleden werd een en ander nog aangevuld met spe ciale schommels en wippen voor de kleinste kinderen, en ondergebracht in een aparte afdeling. De gehele dag is hier toezicht van een vast aangesteld persoon. In deze speciale afdeling vinden de kleintjes b.v. ook een prachtige zandbak. Verder is er alles gedaan, o.a. door het aanbren gen van hekwerken enz., om onge lukken te voorkomen, zodat men er zijn kinderen rustig heen kan stu ren. Om wat meer bekendheid te ge ven aan deze speeltuin had het be stuur van de Speeltuinver. „de Sav. Lohman" op Dinsdag 13 M.'ei een openbare vergadering belegd om zo doende meer ouders er toe te bewe gen hun kinderen van de speeltuin te laten genieten en deze te maken als de speeltuin voor geheel Vee- nendaal-Zuidwest. We zeiden het al, de speeltuin is een juweel in zijn soort, maar het aantal ouders dat contributie be taald voor het in standhouden er van is te klein. Op 't ogenblik is het nog mogelijk dat men er zijn kin deren heenstuurt zonder dat een vergoeding wordt gevraagd. Gezien echte. de hoge kosten van een dergelijke speeltuin, heeft het bestuur van de Speeltuinver. moe ten besluiten geen kinderen meer toe te laten zonder dat de ouders de toch lage contributie van 25 ct. per maand betalen. Het is nodig dat het aantal leden van de speeltuinver. groter wordt, want het voortbestaan van de Speel tuin staat op het spel, maar het be stuur vertrouwt er op dat zich op korte termijn vele nieuwe leden zul len melden en dat dit belangrijke bezit van Veenendaal Zuidwest be houden zal blijven. In de hiervoor genoemde verga dering werd ook besloten de speel tuin voortaan Zondags gesloten te houden. Verder werd het bestuur der Vereniging uitgebreid en gedeeltelijk vernieuwd. Thans hebben hierin ook zitting, de heren H. Rosbeek, Co lijnstraat 71 en N. v. d. Weerd, KI. Katerstraat 121 en B. van Benthem, Dr. de Visserstraat 10. HqJ is op deze laar, Sav. Lohmanstraat 167, dat men zich als lid van de Speeltuin kan opgeven. der U.P.V.B. Grote voetbaluitblinkers in die dagen waren J. v. d. Loos drechtf, A. v. d. Weerdhoff, F. Har deman en W. van Asselt. Het was in 1934 dat „Veenendaal" zich voor 't eerst de weelde van een trainer kon veroorloven. De voor ve len nog welbekende trainer Bijl werd aangesteld. Het eerste voetbalveld van „Veenendaal" was gelegen op het eer tijds vrij sterk hellende terrein tegen de berg bij Hotel „La Montagne", waarop de spelers behalve voetballers, vooral ook goede bergbeklimmers moesten zijn.... Van hier ging men dan ook al vrij gauw naar het meer vlakke terrein aan de Cuneraweg. Bij deze verhuizing is het in de kwart eeuw van „Veenendaal"s bestaan trou wens niet gebleven. Van het terrein aan de Cuneraweg ging het naar de Munnikenweg, vandaar weer naar de Klompersteeg, dan naar het terrein bij het toenmalige „Berg en Bosch" en tenslotte naar de Salamanderhei waar men thans beschikt over twee uitste kende en in een fraaie omgeving ge legen voetbalvelden en nog een veld voor de jeugdelftallen aan de Berg weg. In 1936, na de wedstrijd tegen de Stichtse Boys, zag „Veenendaal" kans te promoveren naar de 4e kl. K.N.V.B. Het daarop volgende jaar promoveerde men alweer naar de 3e klas en het zou in 1941 zijn dat „Veenendaal" 2e klas- ser werd, en bleef tot 1950, toen men we?r degradeerde naar de 3e klas. Op heden telt „Veenendaal" ruim 400 leden. Men heeft thans 12 elftal- De Utrechtse Rechtbank sprak Dinsdag de agent van gemeente politie J. v. d. B. te Veenendaal, wien het plegen van meineed was ten laste gelegd, vrij. Naar aanleiding van de getuigen verklaring van de agent in een mis handelingszaak op het politiebureau te De Bilt had de Officier van Jus titie in October van het vorig jaar een vervolging tegen v. d. B. we gens meineed ingesteld. Het ten laste gelegde werd niet bewezen geacht. In eerste instantie was tegen de verdachte één jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. len ingedeeld, waarvan 2 junioren en 2 adspirant-elftallen en 4 elftallen in de Zondag en 3 in de Zaterdagmiddag competitie. Ook kan „Veenendaal" zich erop be roepen nog een voetballer van formaat te hebben opgeleverd en dan weet iedereen dat hier Bleyenberg bedoeld wordt, want de capaciteiten van deze zijn voldoende bekend. Wat betreft de toekomst van „Vee nendaal" is er in de jubilerende ver eniging grote verwachting, dit in ver band met het zich in Veenendaal ves tigen van enige prominente voetbal lers van elders. „Vooraan," commandeert de blinde zijn hond, die hij aan het tuig vasthoudt en het dier begint het voetpad af te lopen, slaat de hoek om, stopt- bij de trottoirband als waarschuwing voor zijn meester, dat deze hier aandacht moet hebben voor een oneffenheid in dc weg en laat zich door niets afleiden. Dat wil wat zeggen voor een hond. Hij heeft geen aandacht voor een kat, die zijn weg kruist en waarop hij wel eens zou willen jagen. Langs een kruiwagen, die op het voetpad ligt, loodst hij zijn baas, zonder botsing, heen. En d2 technische leider kijkt goedkeurend toe. Die hond heeft in de vijf maanden training alles geleerd wat Zo gaat het de gehele dag door in de school van het Nederlands Ge leidehondenfonds. Zes instructeurs en een tech nische leider zijn elke dag in touw om de hon den af te richten voor hun belangrijke taak. Geduld en volharding hebben zij nodig. Want als de aangekochte of ten geschenke gegeven honden, die minstens een jaar oud moeten zyn, getest zijn en meer dan de helft is afgekeurd op lichaamsge breken of karakterfouten, worden er direct soms grote verschillen ontdekt in karakter en intelligentie. Dan moet er wat van de hond worden gemaakt, met dagelijkse oefening, met geduld en begrip, met een schrobbering of een goedkeurend prijzen. En als dan na vijf of zes maanden de hond volleerd is, is de tijd gekomen dat hij een baas krijgt, een blinde, die in deze hond zijn trouwste makker zal hebben, de makker, die hem naar zijn werk brengt, met wie hij wandelin gen zal maken en die hem zoveel min der afhankelijk zal maken van de me demens, die wel in het bezit van het gezichtsvermogen is en daarmee tot nog toe de blinde moest helpen. REEDS 700. In 1935 werd deze school voor ge leidehonden gesticht en sindsdien zijn 700 honden afgeleverd. Merkwaardig is, dat het juiste type, dat geschikt is voor dit speciale werk, nog niet is ge vonden. Onder de geleidehonden treft men dieren aan van verschillende ras sen en kruisingen. De geleidehond moet ten minste 55 cm hoog en niet agressief zijn, eerbied hebben voor het verkeer, maar ook niet bang er voor zijn. Hij moet andere dieren met rust laten, geen jachtinstinct hebben en aan nog meer eisen voldoen. Als de geleide hond zijn volledige opleiding van de instructeurs heeft gehad, heeft geleerd te stoppen bij trottoirbanden, links- of rechtsaf gaat als dat wordt gecom mandeerd, automatisch elke zijstraat zal ingaan als deze op zijn weg komt, maar rechtuit zal gaan als de blinde hem dat zegt, de blinde rond obsta kels leidt ènz., dan is het moment ge komen waarop hjj zyn werk in de practijk gaat doen. Er is dan al een blinde, die een geleidehond wil heb ben. Deze heeft reeds een vragenlijst ingevuld, is al eens komen praten en op de school heeft men reeds de hond uitgezocht, die voor hem of haar het meest geschikt lijkt. Dan komt de blinde een paar dagen op de school lo- Var.daag publiceren wij een artikel over blindengeleidehon den, dat vooral de velen die medewerken aan de zilverpapier actie van onze redactrice van „DE VALLEI voor de Jeugd", zal ïn+eresserer*. Over die zilverpapieractie ge sproken: hebt U nog materiaal? Zilverpapier, doppen van melk flessen en theelood, het is alles welkom voor het bijeenbrengen van de kosten van een blinden geleidehond. Men kan het afgeven aan de drukkerij van „De Vallei", Pa rallelweg 10, Veenendaal; voor Rhenen bij A. J. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1 en voor Eist N. Drost, Rijksstraat weg U.A. 45. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN Veeoendaal. geren. Hij maakt daar kennis met zijn hond, gaat met deze op het oefenter rein lopen, moet ook leren hoe hij met de hond moet omgaan, in het kort, baas en hond moeten aan elkaar wennen. En als na een paar dagen blijkt dat zij goed bij elkaar passen, dat de hond zijn werk goed doet en de blinde heeft geleerd dat hij de baas is over het dier en dat dit hem eigenlijk maar waar schuwt voor obstakels, dan wordt de reis naar de woonplaats van de blinde aanvaard en gaat het nieuwe leven be ginnen. De blinde zal de weg, die hij heeft af te leggen, goed moeten ken nen, aan de verandering van plaveisel, het waarnemen van vaste geluiden en aan veel andere dingen moeten weten waar hij zich bevindt. En de hond zorgt wel dat hij die weg veilig kan gaan. Na verloop van enige tijd leert de hond ook de weg kennen en zal de blinde minder commando's hebben te geven. Het spreekt vanzelf dat het uit kiezen van de hond van groot belang is, want hij en de blinde zijn twee we zens, die nu voortaan sterk op elkaar zijn aangewezen. Zoals gezegd, is de opleiding van de hond een moeilijk werk. Tijdens die opleiding leert hij al vriendschappelijk met katten om te gaan. Bij de oefe ningen hangt wel eens ergens een ver leidelijk stuk worst, maar ook daar moet hij aan voorbij kunnen gaan. Hij zal moeten leren altijd buiten een lad der om te lopen en niet onder hekken door te gaan. Een heel andere wereld gaat voor de hond open. Dingen, waar aan hij vroeger achteloos voorbijging, zullen nu zijn aandacht moeten heb ben. Zijn hondenleven moet zich op vele dingen nu instellen op een men senleven. Want hij heeft in de toe komst rekening te houden met de blin de, die hij assisteert. Als op het oefen terrein van de school hem de nodige kennis met succes is bijgebracht, gaat de hond de practijk in. Dan zal hij het geleerde moeten toepassen in het mo derne verkeer en daar valt nog heel wat voor hem te leren, waartoe de school geen gelegenheid gaf. Als zijn toekomstige baas op de school verschijnt om enkele dagen te leren hoe met de hond om te gaan en het dier gelegenheid te geven aan hem te wennen, dan moeten er nog dik wijls moeilijkheden worden overwon nen. Er zijn heel wat blinden, die van het eerste ogenblik goed contact met het dier hebben, het onder de duim hebben en zoveel indruk maken, dat de verhouding spoedig ideaal is. Maar dat contact ontstaat ook wel eens op heel wat moeilijker wijze. De eenheid tussen baas en hond, zo belangrijk voor de toekomst, geeft soms heel wat moeite. Daarom zijn die eerste kennis- het commando „Af' blijft op gevolgd, hoe groot de verleiding ook is makingen van zo grote waarde en meestal is de zorgvuldige keuze, die door de technische leider wordt ge maakt, ook de goede. Men kan er op rekenen dat een goede geleidehond zeven of acht jaar meegaat. Nederland telt rond 4800 blinden, van wie er 800 met een geleidehond zouden kunnen lopen. Geregeld zijn ongeveer 30 hon den in opleiding en zo komt het dat het aantal aanvragen groter is dan de school kan afleveren. De blinde wordt 450,- ge vraagd voor zijn viervoetige hulp. En voor de onvermogenden tracht men steeds een goede regeling te treffen. De staat neemt die aanschaffingszorg voor de oorlogsblinde over. Er zijn vele gemeenten, die hun blinden even eens steunen bij het aanschaffen van een geleidehond. De capaciteit van de opleiding zal binnenkort worden ver groot nu de school een stuk grond heeft gekregen, waar de vooropleiding van de geleidehonden kan geschieden. Ook het internaat, waar de blinden tijdens de trainingsdagen verblijven, wordt uitgebreid. De school moet ge stadig aan de opleiding werken om aan de aanvragen voor het overgrote deel te kunnen voldoen. En daarbij behoeft zij de steun van allen, die het goed menen met onze blinden. Daar om wijzen wij nog even op die een voudige manier, waarop u met vrucht het goede doel kunt steunen: deelne men aan de zilverpapieractie! B Cour) terug van de eerste oefentocht op de school

De Vallei | 1952 | | pagina 1