Lampegietersavond Veenendaal in Schepping en herschepping Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw kapitaal gebouw voor de Chr. Huishoudschool AGENDA DIJKSTRA &efLtem&eAj de R iA in de maand! TAK's LEVERTRAAN 2e School voor Chr. Nat. onderwijs in gebruik genomen Achtergrond en perspectief der historie 26e JAARGANG VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 No, 36 Renswoude en Ederveen een week later Ze zijn er weer: Speculaas met amandelen. Ons grote suc ces van vorig jaar. Wat er komt op de Vewibeto II Veenendaler onderscheiden wegens zeer moedig optreden in Indonesië Drogisterij J. F. T A K Ook kinderen van niet-Christenen op Chr. School. De jacht op leerlingen in Veenendaal. Uit het Politieboek KLEEFSIÏIflHS' BOEKHUIS Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Tel. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert. I 3.60 Rubriek Vraag en >enbod en Diversen van 1 20 woorden f 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST» RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENeÏnD^CADE MAANPERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Maandag 15 September a.s., de Maan dag het dichtst bij de 17e September, viert Veenendaal weer zijn eeuwen-oud en traditioneel lampegietersavondfeest. liet ziet dan altijd zwart van de men sen in de Veenendaalse straten, waar steeds het lampegietersavond-lied op- galmt en waar we dan de duizenden lichtjes zien dansen in de lampions en de vaak kunstig besneden kalebassen. De jeugd gaat potsierlijk verkleed in groepen door de straten. Men maakt plezier en host, en de niet wetende vreemdeling vraagt zich dan af of Vee nendaal aan 't Koninginnedag vieren is. Niemand blijft thuis en ook uit de om- ligende plaatsen komt men deze avond bij honderden naar Veenendaal toe. Vooral voor de kinderen is dit oude feest altijd weer nieuw. Ook de ouderen ontkomen echter niet aan de bekoring ervan. Thuis gekomen van een rondgang door het dorp drinkt men de traditionele saliemelk of chocolade bij lange be schuitjes. Een wonderlijk feest dat lampegie tersavondfeest. Een aantrekkelijk en ge zellig typisch Veenendaals feest is het. Voor deze en gene misschien wel een kinderachtig gedoe. Een echt en typisch Veenendaals feest is het, en juist daarom, en omdat 't het feest was van de Veenendalers door wiens kracht en arbeid de industrie plaats Veenendaal kon uitgroeien, zeker waard om in ere gehouden te worden. Het behoort ook absoluut tot de folklore van Veenendaal, en het is gelukkig dat het feest voor onze nuchtere 20ste eeuw bewaard is gebleven. Dat het mogelijk was dat het lampe gietersavondfeest zich tot in onze dagen kon handhaven, moet voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan het feit dat Veenendaal lange tijd vrij ge- isoleer d gelegen is gebleven. Het lampegieters of lammelietjes- a'/€ndfeest moet eerst omstreeks het jaar 1750 de vormen hebben gekregen van zoals wij die vandaag nog kennen. In die tijd werd op het bewuste Maan dagavond door de huis-wevers de olie lamp van zolder gehaald en gevuld, om dat men door het korten van de dagen 's avonds weer bij lamplicht moest gaan werken. Deze avond werkte men echter niet, en er werd een feestavond van ge maakt. De bevolkingssamenstelling van het oorspronkelijke en eigenlijke Veenen daal was zeer gemengd en in hoofdzaak te verdelen in drie belangrijke groepen, n.l. Vlamingen; mensen afkomstig van Zuid-Drente en immigranten uit het Duitse Westfalen. Het Westfaalse feest van Sankt Lam- bertus wordt ook op 17 September ge vierd. Aangenomen wordt dat de naam Lambertus en het lampegieten niet vreemd van elkaar zijn, en ineengevloeid de naam lammelietjesavond gevormd hebben. Ook het melodietje van lamme lietjesavond gelijkt zeer veel op een 17e eeuws Westfaals volkslied. Ook vinden we veel elementen van het Vlaamse Sint Gillesfeest in de gebruiken van lampegietersavond terug, een feest n.l. dat omstreeks dezelfde tijd gevierd werd. Men kende daarbij in het Vla- mingenland de traditionele „lichtglans" en ook in het Westfaalse had men het z.g. „lichtbraten", een stuk gebraad met een brandende kaars er op. In vroeger jaren was het algemeen gebruikelijk dat op lampegietersavond een stuk geroosterd speenvarken, met een kaars er op, op tafel kwam. Mis schien dat hier en daar nog wel een versierde ossebout in huis gehaald wordt, maar dat zal toch tot de zeld zaamheden behoren. De slagers pronken, als sinds jaren lang, ook thans nog op lampegieters- ^»uimfiiüiuiii«fflWMi;gggmaniBffliimiiawniinrgiiïi;ai^ Samengesteld in samenwerking H met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- f§ delingenverkeer „Veenendaal" p Zaterdag 6 September: H V.V.V.-excursie naar „de Dik- ken berg" en de Remmerstein- M se bossen. Start 2.30 uur van- ff M af hotel „La Montagne". ff Donderdag 11 September: H (In gebouw Eikenlaan) Lezing van de heer Jonkers uit Gre- jg ningen over „Spreken in het H openbaar". H Luxor Theater: ff Van heden Vrijdag t/m Maan- H dag de film „Blinde ogen" en ff van Dinsdag t/m Donderdag g „Wagensporen naar het Wes- ten". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiii:iiin!iiiiiiii:::iii:iii::iii-,Bflr BANKETBAKKERIJ t Hoofdstraat Telefoon 232 avond met hun fraai en vaak kunstig versierde waren in hun etalages. Over blijfselen dus van de twee oorspronke lijke en ineengevloeide Westfaalse en Vlaamse feesten. De trek van deze voorouders en ook van de Drenten, naar het plassen en ve- nengebied in onze omgeving werd ver oorzaakt door het ontdekken van de grote voorraden turf hier. (Over de jaar tallen van de komst van deze eerste Veenendalers hebben de onderzoekers nog verschil van mening, de een beweert omstreeks 1450 en ook wordt het jaar 1550 aangehouden.) Toen de Emmikhui- zer venen geheel waren uitgemergeld, en er een grote oppervlakte onbruik baar waterland was ontstaan, verspreid den de turftrappers zich over de ge huchten Veenendaal, Renswoude en Ederveen. Vandaar dan ook dat Rens woude en Ederveen eveneens het lam- melietjesavondfeest kennen, en merk waardig is het dat het in deze plaatsen een week later gevierd wordt. Wat betreft Renswoude hebben wij vernomen dat door de Oranjever. weer een optocht georganiseerd wordt en dat waarschijnlijk ook de kinderen weer ge- tracteerd zullen worden. Een van de gebruiken van de Veenen daalse lampegietersavond is ook een op tocht waarin dan de lampions en de ka lebassen en ook wel fakkels worden meegevoerd. De laatste jaren werd deze optocht geroganiseerd door de Veenendaalse Winkeliersvereniging, met het doel om de viering wat meer aan te moedigen. Op de aanstaande lampegietersavond zal dit echter niet het geval zijn. Wel maakt het Tamboers- en pijpercorps „Prins Bernhard" een rondgang en zon der organisatie zal het feest stellig ook ditmaal weer met enthousiasme gevierd worden. EEN ADDER IN DE TUIN Slangen zijn in ons land zeer zeld zaam geworden, en het is dan ook zeker geen wonder toen dezer dagen in het gezin van de heer De Koning, aan de Hovystraat in Veenendaal, grote consternatie werd teweeg ge bracht door de aanwezigheid van een slang van liefst een meter lang in de achtertuin. De heer De Koning heeft een rots partij in zijn tuin, en daar lag het beest, midden op de dag, languit overheen gekronkeld. Men was zo verstandig om hem niet met de handen te gaan vangen. Hij begon trouwens al een dreigende houding aan te nemen. Met stukken hout kreeg men hem toch met veel moeite in een emmer. De politie werd gewaarschuwd en ten leste kwam men op het idee om Ouwehands Dierenpark te raadple gen. Er werd een beschrijving gegeven van de afmetingen en de kleur van het dier, en zo werd vastgesteld dat het een zeldzame en zeer gevaarlijke adder was. De directie van het die renpark zou dit exemplaar graag aan haar slangen-collectie toevoegen en de volgende dag werd de adder dan ook afgehaald. Het blijft intussen moeilijk te ver klaren dat het dier zich in de be woonde wereld waagde. Zoals reeds thans te zien is, zal de Verkoopbeurs Vewibeto II, welke van 27 Sept. t/m 4 October a.s. wordt ge houden een grote verscheidenheid van artikelen bieden. De Veenendaalse middenstanders heb ben meer dan de helft van de expositie ruimte in beslag genomen. Doordat de Veenendaalse Industrie geen belangstelling toonde voor deelna me, heeft het Bestuur van de V.W.V. „Handel en Nijverheid" vele andere Ne derlandse Industrieën kunnen bewegen hun producten op deze Vewibeto II te exposeren, hetgeen de verscheidenheid nog groter zal maken en de aantrekke lijkheid zal bevorderen. Vele bekende industrieën, zoals Mag gi, van Melle, Kingpepermunt, Kanis Gunnink thee en koffie, Siebrand wij nen, Faampepermunt, etc. zullen met P.U.E.M. en gasfabriek met attractieve stands komen. De beurs is practisch volgeboekt, en het ziet er zelfs naar uit, dat er voor de laatste nog beschikbare ruimte meerde re candidaten te veel zijn. Een zeer attractieve stand zal er zijn van een kunstglasblazerij, waar men kan zien, hoe verschillende sierlijke glasproducten gefabriceerd worden. Ook de onderhandelingen met de P.U.E.M. voor de verlichting van de J. G. Sandbrinkstraat als toegangspoort naar de Vewibeto zijn met succes be kroond. Er zal weer een praentige straatverlichting worden aangebracht met enkele duizenden oranjelampjes, terwijl ook de ingang van de beurs zelf zeer fraai van opzet is. Voor de ingang van de beurs zal een zeer moderne kassa komen, waar zelfs aan 6 loketten tegelijk geholpen kan worden. DE ARBEIDERS-AVONDSCHOOL De Veenendaalse Bestuurdersbond heeft weer een scholingsdienst in het leven geroepen. Deze zal trachten de Arbeidersavondschool in de belangstel ling te plaatsen. Het Bestuur van de Scholingsdienst bestaat uit de Heren G. H. Klein Woolthuis, Larikslaan 34, se cretaris; B. van Remmerden en L. Weyers. Bij de Arbeiders-avondschool wordt een avond in de week les gegeven in ue vakken Ned. Taal, Rekenen en Sociale kennis. INLEG EN TERUGBETALING NUTSSPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Augustus 1952 ingelegd 101.323,15 en terugbetaald 47.893,65. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 133. INLEG- EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Veenendaal en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Augustus 1952 ingelegd 99909.21, terugbetaald 83772.99. Het aantal door dat kantoor uitgegeven nieuwe boekjes gedurende deze maand bedraagt 121. Op Zaterdag 23 Aug. j.l. werd op plechtige wijze in Nieuw-Zeeland, te midden van ongeveer 25 genodigden, door de Ned. Ambassadeur in Nieuw- Zeeland, Jonkheer L. M. de Brauw, het Bronzen Kruis uitgereikt namens H.M. de Koningin aan de Heer H. de Kleu- ver, voormalig korporaal van het 8e Ba taljon van het Regiment Stoottroepen en afkomstig uit Veenendaal, Kerke wijk 202. De Ambassadeur las het Koninklijk Besluit voor, waarbij de Heer H. de Kleuver het Bronzen Kruis werd toe gekend wegens betoonde dapperheid, en wel omdat hij zich door moedig optre den tegenover de vijand heeft onder scheiden in de nacht van 27 op 28 No vember 1947 als korporaal-opvolger sectiecommandant bij een aanval van een bende ter sterkte van enige hon derden gewapenden op een huis in kampong Doekaramé bij Lahat, residen tie Palembang, in welk huis het peloton, waarbij hij was ingedeeld, was gelegerd. Terwijl de schutter van de zware mi trailleur op de voorgalerij reeds dadelijk zeer ernstig werd gewond, evenals zijn twee opvolgers, en de officier-pelotons- commandant aanvankelijk een ieder verbood het huis te verlaten, heeft hij zich met een zware mitrailleur naar bui ten begeven naar een schuttersput, die in de richting van de vijand was gele gen. en vandaar het vijandelijk vuur met kracht beantwoordde. Toen hem bleek dat de dekking van betonblokken voor deze schuttersput te hoog was, heeft hij van de heup af op de grote bende gevuurd, waarbij hij zich hele maal bloot moest geven. Hij heeft stand gehouden totdat de bende bij het aan breken van de dag verdween. In een kernachtige toespraak bracht de ambassadeur hulde aan deze moedige soldaat. Nadat het Bronzen Kruis op de borst van de Heer De Kleuver was ge speld, brachten de aanwezigen een drie tal „hoera's" uit, waarna alle aanwezi gen voor de Heer De Kleuver defileer den en hem persoonlijk feliciteerden. Eén van de zeer vele staaltjes van heldenmoed der militairen werd hier mede weer eens voor het voetlicht ge bracht. De uitreiking van deze onderschei ding was vertraagd, omdat de Heer De Kleuver in Augustus 1951 naar Nieuw- Zeeland emigreerde. VEENENDAAL—S.D.W. (Amsterdam) Zondag speelt Veenendaal T op haar terrein aan de Bergweg een oefen wedstrijd tegen de derde klasser S.D.W. uit Amsterdam. Veenendaal II speelt te gen S.D.W. II. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau De Veenendaalse Huishoudschool heeft in de enkele jaren van haar bestaan een fantastische en bqkans ongekende ontwikkelingssnelheid doorgemaakt. By de oprichting, drie jaar geleden, werd er wel een zekere behoefte aan een dergeiyke school voor Veenendaal gevoeld, maar het was toch absoluut niet te voorzien dat het leerlingental meteen al zo'n enorme vlucht zou nemen. De school is thans ondergebracht in 4 gebouwen, n.l. het voormalig postkan toor; de Tekenschool; de Nieuwewegse School en het verenigingsgebouw aan het Kostverloren. Vanzelfsprekend is deze behuizing onhoudbaar en is het nodig dat alle afde lingen in één gebouw verenigd worden. Al geruime tyd is er gewerkt aan plannen voor de bouw van een grote nieuwe school en thans is het dan zover, dat de bouw van een schitterende en kapitale school kan worden aanbesteed. De school begon in 1949 te draaien en daartoe werd het voormalig Postkantoor aan de Kerkewijk gehuurd en ingericht. Het huur-contract liep over 7 jaren, maar na 1 jaar al meldden zich zoveel nieuwe leerlingen, dat meteen moest worden uitgezien naar nieuwe ruimte. Deze ruimte werd gevonden in de Te kenschool. Later moest dus ook ruim ten in de Nieuwewegse School en in het gebouw aan het Kostverloren worden betrokken. Het onderwijs aan een huishoudschool vergt speciaal ingerichte afdelingen, b.v. volledige moderne keukens, waslokalen enz. en deze zijn gehuisvest in gebouw Kerkewijk 4. Ook zijn er voor de diverse takken van onderwijs in deze school speciale leerkrachten verbonden. Het is thans dus zo dat, èn de leerlingen èn de leerkrachten, tussen de lessen door steeds naar een van de verschillende gebouwen moeten trekken. Om de thans beschikbare ruimte zo productief mogelijk te maken, gaan de lessen continue de gehele dag door, en wordt er van 's ochtends tot 's avonds Denk er om nu Uw kinderen te geven in onze bekende ronde flessen. Levertraan in vierkante fles sen 1.05 per fles. Hoog vitaminegehalte Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 In tegenwoordigheid van vele autoriteiten o.a. het College van Burg. en Wethouders (Weth. Middelhoven was wegens ziekte verhinderd); de gemeente secretaris, de heer D. Blankespoor; de Inspecteur van het lager onderwys in de inspectie Amersfoort; de schoolartse in de Kring Veenendaal, Mej. Dr F. G. S. Kruijne en voorts vertegenwoordigers van schoolbesturen en kerkeraden, en van vele ouders, leden der schoolvereniging, architecten, aannemers en hun mede werkers had in in een overvolle „Kegelbaan" de officiële opening plaats van de Chr. Nationale School nr II, uitgaande van de Vereniging Chr. Nat. Onderwgs, gelegen aan het Slotemaker de Bruïneplein. kon worden overgegaan. Hij bracht dank aan allen van architecten en aan nemers tot de schoolschoonmaaksters, die hebben meegewerkt aan de juiste en tijdige gereedkoming van het school- De Voorzitter, de heer W. van Ame- rongen, opende de samenkomst, na le zing van Hebr. 11:1-11, met gebed, waarna hij alle aanwezigen een welkom toeriep en een kort overzicht gaf van alle moeilijkheden welke overwonnen moesten worden alvorens tot opening Om de centrale positie van de natie Israël in de Bijbel, die toch pieten teert Gods Woord voor alle mensen te zijn, te kunnen begrijpen, is enig inzicht nodig in de zeer bijzondere functie van Israël in het heilsplan Gods. Men zou toch kunnen vragen, waarom juist het kleine volk Israël zo'n over heersende rol in de Godsopenbaring speelt. Dit volk immers was omringd door veel groter, machtiger naties, van culturen die ons nu nog imponeren door hun grootsheid en pracht. De Schrift geeft zelf het antwoord in een korte, maar niet voor misverstand vatbare uitspraak: „Het heil is uit de Joden". Dit thema wordt in de Bijbel, met na me in het Oude Testament, in talrijke variaties herhaald. Tevoren merkten wij op, dat hier geen sprake is van goedkoop chauvinisme. Weliswaar-waren de oude Israëlieten na tionalistisch gezind en ontaardden deze gevoelens niet zelden in extreme ge dachten en daden, doch de Bijbel neemt een gans ander standpunt in. Israël is wel afgescheiden van de wereld, maar het is er ook vóór de wereld. Als een aan God toegewijd volk, een heilig volk, zal het tot zegen voor alle volken der aarde worden. Niet omdat Israël „beter" is dan de heidenen, maar omdat deze na tie nu eenmaal door God gekozen is als instrument van zijn heilsdaden. Geen „toevallige" factoren waren oor zaak van Israëls geografische bestem ming. Ook hier kunnen wij niet anders dan een plan constateren. Immers werd de patriarch Abraham, uit wie zowel de Arabieren als de Joden gesproten zijn, door God bevolen weg te trekken uit het land Ur, waar hij een machtig nomade en veevorst was en naar Pales tina te reizen, waar „zijn zaad zich zou vermenigvuldigen als het zand der zee en tot zegening van alle geslachten des aardrijks". (Gen. 12 13). Zijn „onwettige" zoon Ismaël, verwekt bij de slavin Hagar, werd echter de woestijn ingezonden en tot op de huidige dag hebben zijn nakomelingen de woes tijnen van Azië en Afrika tot woonstede. Beide zonen van Abraham, Isaac en Is maël, hadden een vooraf beraamde be stemming, het „natuurlijk" zaad als dra ger der beloften Gods in het Heilige Land, de nazaten van de bastaard, zwer vende in de woestijn. Tot op de huidige dag zijn Joden en Arabieren verklaarde vijanden van elkaar! De veete tussen Israël en Ismaël heeft de eeuwen overleefd en zal in de ko mende tijd tot een uitbarsting komen, voor dat de broeders uit Abrahams zaad in vrede tesamen zullen leven. MOZES Toen Israël in Egyptische slavernij tot een volk was uitgegroeid kreeg het de opdracht naar het land der vaderen te rug te keren. Het gehele epos van de exodus, de uittocht uit Egypteland, de veertigjarige zwerftocht door de woes tijnen van het Nabije Oosten en de stel selmatige verovering van het door hei denvolken bewoonde Palestina, wijzen op planmatigheid. Een plan dat vastge legd was in het brein van een geweldige geest, van Mozes. Bij Mozes vat God de draad van zijn openlijke bemoeiingen weer op. Hij openbaart zich aan hem, terwijl Mozes de schapen van zijn schoonvader Jethro hoedt, plotseling, geheel onverwacht en Hij maakt zich bekend als de God van Abraham, Isaac en Jacob. Mozes kende nl. vele goden, het was voor hem niet vanzelfsprekend, deze manifestatie van de God van Is raël. God kwam tot Mozes met een op dracht. Het was ook niet toevallig dat God juist tot deze man kwam, want Mo zes was daartoe voorbestemd. Hij was opgevoed aan het Egyptische hof en „onderwezen in alle kennis en wijsheid der Egyptenaren". Hoewel wij later op de Egyptische cultuur terugkomen, moet hier reeds aandacht aan deze beschaving geschonken worden om enige indruk te krijgen van de figuur Mozes. Van de kennis der oude Egyptenaren immers kunnen wij ons nauwelijks een voorstelling maken. ESOTERISCHE KENNIS De kennis der Egyptenaren was eso terisch. Esoterische kennis is verborgen kennis, niet te verkrijgen door zintuige- lijke waarneming of logisch denken. De logica als methode was de Egyptenaren zelfs vreemd. Telescopen en microscopen om de macrokosmos en de microkosmos te doorvorsen hadden zij niet. Noch- thans was hun kennis op uitgestrekte gebieden groter dan die van de moderne wetenschap. Deze oude wetenschap ech ter was veel meer kwalitatief dan kwan titatief. De oude Egyptenaren door grondden veel van het wezen der dingen, waarbij de uiterlijke verschijningsvor men en practische toepassingen min of meer verwaarloosd werden. Toch noemen wij hier drie gebieden waarin hun fabelachtige kennis ook naar buiten trad. Als eerste noemen wij de bouw der pyramiden uitgezonderd de Grote Pyramide die van veel ouder datum is dan de Egyptische koningsgraven en als voorbeeld voor de latere pyramiden heeft gegolden. (Wordt vervolgd) H. V. gebouw. Hierna gaf spr. het woord aan burge meester Bakker, die het bestuur geluk wenste namens het gemeentebestuur. Deze spreker wees eveneens op de moei lijkheden welke overwonnen moesten worden bij de voorbereidingen. Het ver heugde spr. voorts, dat in deze school vereniging mensen, afkomstig uit vele kerkgenootschappen, op aangename wij ze samenwerken. Vervolgens sprak de heer Lindemann, Inspecteur van het l.o. in de inspectie Amersfoort. De heer Lindemann zei, dat het be stuur nu wellicht meent te kunnen gaan rusten, doch waarschuwde, dat het eigenlijke werk nu eerst ging aanvangen. School en onderwijs moeten op peil ge bracht en gehouden worden. De school jeugd is zeer gedifferentieerd. Onder de leerlingen bevinden zich wellicht toe komstige Ministers, maar ook toekom stige boosdoeners. Opvoering van het intelligentie-peil is daarom niet alleen het belangrijkste doch daarnaast zal ook bijzondere aandacht moeten worden be steed aan de karakter-eigenschappen. Mr J. F. van Leeuwen, bestuurslid der Vrije Chr. school feliciteerde namens een aantal andere schoolbesturen. Het Hoofd der nieuwe school, de heer Noorduin, dankte het bestuur en alle medewerkers voor de totstandkoming der school. Spr. deed een beroep op de ouders der leerlingen om met klachten over het onderwijs bij hem en de an dere leerkrachten te komen. Voorts vroeg spr. het onderwijs aan de school in het gebed te gedenken. De heer Dillingh, hoofd der Chr. Nat. School nr. I wenste het bestuur en zijn nieuwe collega geluk met de nieuwe school en verder vroeg spr. aandacht voor de volgende punten 1. Wat is in deze tijd nog het byzondere van een Chr. school Vroeger betaalden de Christen ouders mee aan de openbare school en bekostigden zy boven dien uit eigen middelen hun eigen Chr. school. Thans wordt ook de Chr. school betaald uit de Overheidskassen. 2. Wat is het christelijke van zulk een bijzondere school (Zie verder pagina 2.) 10 uur aan een stuk gewerkt. De school telt thans 215 leerlingen voor de dagschool en nog 225 voor de middag- en avondcursussen, terwijl er 17 leerkrachten aan verbonden zijn. Verder is ook het aantal der verschil- ende soorten cursussen aan deze school steeds uitgebreid, en wanneer straks het nieuwe gebouw in gebruik genomen zal kunnen worden zal in dit opzicht nog weer verder worden gegaan. De geschiedenis van de Veenendaalse Huishoudschool heeft zich van meet af aan gekenmerkt door een buitengewoon snelle ontwikkeling. Het was in 1949 dat op initiatief van burgemeester Bakker een bijeenkomst gehouden werd, waar de behoefte aan een huishoudschool voor Veenendaal ter sprake werd gebracht, en de stichting van een dergelijke school zou worden overwogen. Er werden daarbij echter dadelijk spijkers met koppen geslagen. Een be stuur werd gevormd. De samensteling van dit bestuur bleef ongewijzigd en thans hebben daarin nog zitting: de da mes P. N. Heyv. Buren, P. W. Maris Keulemans, F. H. v. SchuppenKamp- steeg, G. C. v. Schuppenv. Leeuwen en de heren H. M. van Schuppen, R. H. de Ruiter, W. J. Schoemaker en H. van Leeuwen. De nodige aanvragen gingen meteen naar Den Haag, maar volgens de rege len daar, was het niet meer mogelijk nog in September 1949 te beginnen. Tenslot te heeft men in Den Haag voor de Vee nendaalse voortvarendheid moeten zwichten en de school kreeg toch toe stemming om in September van dat jaar te starten. Al was toen niet te voor zien hoe spoedig de groei van de school het bestuur boven het hoofd zou gaan groeien. De nieuwe school zal niet minder dan 12 lokalen tellen en zal berekend zijn voor het onderbrengen van 400 leer lingen. Dit grote schoolgebouw zal één verdieping hoog worden gebouwd, en worden opgetrokken langs de Stations singel, met de ingang aan de Acacia laan. Ook krijgt de school nog büge- bouwen en bijlokalen, en het geheel be looft een fraai gebouw met mooie lijnen te worden. Verder zal de inrichting en Ie apparatuur van de school geheel naar de nieuwste systemen en eisen zijn. De architecten zijn de heren J. G. en P. K. Mensink te Apeldoorn en G. de Geit te Veenendaal. Op Dinsdag 23 September wordt de bouw aanbesteed. Dezer dagen werd bemiddeling van de politie gevraagd naar aanleiding van het feit, dat de ene duivenhouder met een andere duivenhouder meende een rekening te moeten vereffenen door het uitdelen van een fikse klap. Er zat blijk baar nogal wat kracht achter die klap, want laatstgenoemde geraakte knock out en liep een ernstige hersenschud ding op. Een juffrouw kon worden aange houden die zich schuldig gemaakt had aan winkeldiefstal. By verhoor bleek dat zij zich vaker met deze praktijken ophield. Op de Kerkewijk werd een alleen staande fiets aangetroffen. Bij onder zoek bleek deze afkomstig van een dief stal uit Ede. Het rijwiel werd naar Ede overgebracht. De politie werd gewaarschuwd dat op de straatweg naar Eist, naby ,,'t Koetshuis", een ongeluk was gebeurd. Een bejaarde heer was tijdens het van de berg af fietsen de macht over het stuur verloren en gevallen. Met o.a. een ernstige hoofdwond werd hij naar het Juliana Ziekenhuis overgebracht. Wijders werd de politie gealarmeerd wegens het feit dat op de Kerkewyk (gem. Rhenen) een man langs de weg lag, die kennelijk ziek was. De rijkspo litie nam de verzorging op zich. De man was „niet goed" geworden door overma tig gebruik van een zeker geestrijk vocht. In de nacht van Dinsdag op Woens dag werden de deuren van Garage „De Klomp" aan de Klomp geforceerd door mensen die twee nieuwe autobanden mee gapten. De politie zoekt de inbre kers. Union-, Parker-, Swan-, Waterman-, Osmia- en Montblanc vulpennen koopt U bij de vulpenspecialist Volledige service en garantie en voorzien van Uw naam terwijl U wacht.

De Vallei | 1952 | | pagina 1