MULDER urJ^ivteA Geheim van de Kluizenaar £t. u-. d. Ueide. Veenendaal Eist Nutsspaarbank Achterberg Ederveen Renswoude Snuif en wrijf Predikbeurten Voetbal-programma. De Najaarsshow van c.v. Hein van schuppen. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HYPOTHEKEN Uit de Raadsvergadering J. F. TAK BEP VAN KESTFREN Uw Banketbakker Nieuwste scheercröme \Dtoi- omstanders is toen, zonder medeweten van de brandweer van el ders hulp ingeroepen hetgeen dus niet nodig was. Verder verdiend nog ver meldt dat de brandweer in bijzonder korte tijd aanwezig was. Lampengietersavond in Renswoude. FEUILLETON I>e eilele huiri- EDESCHE PERS-, KEER- ER REPARATIE II1RICHTII16 Zondagsdienst Doktoren „Veenendaal" heeft nog maar nau welijks één wedstrijd gespeeld, of men kan alweer rusten in verband met de interlandwedstrijd Denemarken-Neder- land. Misschien is het wel nodig, dat de geel-blauwen 14 dagen gelegenheid krijgen om zich te beraden over de slechte start. De Zaterdagmiddag-competitie staat niet stil. De grote belangstelling gaat vermoedelijk uit naar de wedstrijd op het Panhuis tussen DOVO en DES. Is de grote nederlaag van vorige week tegen Sparta in Enschede nu een bewijs van de zwakke DOVO-defensie of heb ben de Rood-Witten een slechte dag in Enschede gehad? Vermoedelijk brengt de wedstrijd van a.s. Zaterdagmiddag een definitief oordeel, want ook DES scoorde de afgelopen week 7 doelpun ten. Een bewijs, dat de DOVO-defensie het weer zwaar te verduren zal krijgen en nu kan tonen, dat de grote neder laag een vergissing was. De eerste derby is er intussen ook. N.V.V. en Matjan gaan voor het eerst in dit seizoen hun krachten meten. Naar alle waarschijnlijkheid voor Matjan met winst. We zien geen winst voor de „Meri no's" in Putten tegen SDC, evenmin voor Triangelboys, die Barneveld op be zoek krijgt. GVW heeft de handel vol aan „De Posthoorn" in Amersfoort, maar kan men 1 of 2 punten thuisko men. In de reserve-afdelingen wordt ge speeld: DOVO 3-DOVO 2, DVS '33- Triangelboys 2; Sparta 3-Merino's 2; Matjan 2-NW 2; Merino's 3-Wit Rood 2; S.C. Rhenen 2-DOVO 4; GVW 3- Musketiers 2; Ederveen 2-Merino's 4. De traditionele najaars-modeshow van de C.V. Hein van Schuppen, welke j.l. Woensdag 's middags en 's avonds weer gehouden werd in de grote zaal van gebouw „Eltheto",, is ook ditmaal een succes geworden. Honderden dames hebben hier weer de gelegenheid gehad om zich van na- jaars- en wintermode op de hoogte te stellen. In tegenstelling met de vorige shows, werd deze. keer ook met modellen voor zwaardere figuren gewerlct. Verder bleek dat de mode geen opmerkelijke verandering heeft ondergaan. Er waren veel swaggers, terwijl ook ruimschoots aandacht werd gegeven aan deux-piè- ces en regenmantels. Stoffen waren er overwegend in Yersey en ook veel nop- stoffen. De kleur die de komende win ter veel gedragen wordt is het elephant- grey (olifant-grijs) een typisch donker grijze tint. Ook waren er snoezige ja ponnetjes te bewonderen. De collectie teddy-jassen had ook ieders bewonde ring. Ze waren er lang en kort, en in de kleuren wit, grijs, groen en beige. Bijzondere vermelding verdienen de ontwerpen uit het atelier van de firma Van Schuppen zelf, in een rijke ver scheidenheid en in tal van kwaliteiten, terwijl ook de hoedjes in eigen atelier vervaardigd waren. Op deze show werd bijzonder duide lijk gedemonstreerd hoe men ook met een smalle beurs in de gelegenheid is een keuze te maken uit een uitgebreide collectie schitterende en kwaliteits- dameskleding. Als attractie was aan deze show een wedstrijd verbonden met als prijs een prachtige swagger. De dame die de prijs van deze swag ger zou kunnen raden werd in het bezit hiervan gesteld. De gelukkige was Mej. D. van Beek. Dan waren er nylofts als troostprijzen, terwijl ook nog een tien tal paren werden verloot. De show werd afgesloten met drie bijzonder mooie avond-toiletten, die steeds blijken van grote bewondering uit de zaal deden komen. De tassen en het prachtige le derwerk op de show was van de fir ma Albers en de schitterende sieraden van de firma S. Bos. Het geheel van deze show heeft weer een uitstekend en goed verzorgde indruk nagelaten. KERKEWUK 167 TEI.66O VEENENDAAL BESCHERMING BURGER BEVOLKING EXPOSEERT VOOR HET EERST IN VEENENDAAL. De dienst Bescherming Burgerbevol king, de dienst welke in tijden van nood en rampen in Nederland de bescher ming en hulpverlening organiseert, zal ook met een interessante stand op de VeWiBeTo aanwezig zijn. Het is voor de eerste keer dat de B.B. met voorlichting en propaganda op een tentoonstelling komt, en Veenendaal heeft hiermee dus de primeur. Men verwacht dat deze B.B.-stand belangstelling uit het gehele land zal trekken, in 't bijzonder van vooraan staande en leidinggevende personen uit de B.B.-organisatie. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Deze week kon de politie een man aanhouden die zich in Veenendaal had schuldig gemaakt aan oplichterij. Met gebruik van allerlei verhalen wist hij ingezetenen te verleiden tot het geven van geld. De verhalen waren pure fantasie en de man, die een van de rondrijzende le den van de maatschappij bleek te zijn, werd in overleg met de Justitie over gebracht naar een inrichting in Amster dam. Van het geld was niets meer over. Een inwoner werd dezer dagen door de politie aangehouden omdat hij zich op de fabriek schuldig maakte aan diefstallen ten nadele van zijn collega's. De man zal zich voor de Justitie wegens deze praktijken hebben te verantwoor den. (Vervolg van pag. 1) Een enkele etalage geeft nog licht. Ook zou hij graag wat meer gezelligheid ge bracht zien in de winkelstraten. Verder heeft de heer Van Ilardeveld in het voorliggende voorstel gemist de regeling betreffende automaten. Vol gens de regeling van de nieuwe win kelsluitingswet zouden verschillende automaten-houders genoodzaakt zijn verbouwingskosten te maken om hun automaat zo te plaatsen dat zij deze nog mogen bedienen en om te voorkomen dat hun klanten naar andere automaten gaan die wel na de winkelsluiting ge vuld mogen worden. Het gebeurt toch vaak genoeg dat men 's avonds laat nog zin krijgt in een warm hapje uit de automatiek, en nu ziet de heer Van Hardeveld dat warme automatenhapje bedreigt. De heer Bos is tegen de ver koopavond. En wanneer hij beweert dat het niet uitgesloten is dat, als men 's avonds bij de lamp een pak moet ko pen, de kleur overdag soms heel anders is; dan valt Wethouder De Ruiter hem in de rede door te beweren dat in de winkels altijd bij kunstlicht verkocht wordt. De Voorzitter heeft ook vaak moeite met het bepalen van kleuren. Alleen politieke kleuren kan hij nog zeer goed onderscheiden. De heer Slok ziet geen nut in een koopavond. Dan vraagt de voorzitter Wethouder Laat Uw MIL geregeld nazien speciaal In optiek Pr. Bernhardlaan 175 t/o Geld.-School - Telefoon 809 De Ruiter om het B. en wl-voorstel te verdedigen. De heer De Ruiter kan ook geen zekérheid geven dat de koopavond een succes zal worden. Wel zijn er veel mensen die graag samen b.v. eens een groot stuk willen gaan kopen. Zater dagsmiddags is het te druk in de win kels en overdag is de man naar het werk. In een industrieplaats als Vee nendaal meent hij wel dat er behoefte aan een koopavond bij het publiek be staat. De Ver. van Winkelpersoneel heeft zich accoord verklaard met de koopavond. Thans werken deze mensen 44 uur en door het invoeren van de koopavond komt er 3 uur bij. Al met al is hij er voorstander van om geduren de 6 maanden een proef te nemen en om, na dat half jaar nog eens te bekij ken of deze nieuwe regeling voldoet. Wat betreft de regeling voor de auto maten, zegt de voorzitter nog dat hij het een half gebakken regeling vindt en hij verwacht dat hierin binnenkort op andere wijze voorzien zal worden. De heer Bastmeüer is ook voor een proef neming van 6 maanden. We kunnen er dus altijd nog op terug komen zegt hij. Voor de^heer Verkuyl weegt nog altijd de langere werktijd voor het winkel- Hat Deskundigst adns voor Piano-les Muziekschool Ars Musica', KOR DIJKSTRA personeel het zwaarst. Hij adviseert deze mensen om zich hechter te orga niseren. Een koopavond vindt hij van nul en generlei waarde. Alle raadsleden gaan er mee accoord dat gedurende de eerstkomende 6 maanden de koopavond in te stellen, en het voorstel van de heer Van Galen wordt daarbij overgenomen. Dus op Vrijdagavond tot 9 uur. De heer Verkuyl echter blijft op zijn standpunt staan en wil geacht worden tegen de koopavond te hebben gestemd. Deze nieuwe regeling wordt 1 Octo ber a.s. van kracht. De dagelijkse avondsluiting blijft gewoon op 6 uur gehandhaafd en evenzo de Woensdag middagsluiting. Verder was er het voorstel van B. en W. om aan de firma J. Boers Zonen een perceel grond van 1373 vierk. m. groot, en gelegen aan de Acacialaan, te verkopen. De heer Van Hardeveld heeft bezwaren tegen de motivering van B. en W. om de firma Boers voorkeur van koop te verlenen. Ook meent hij dat de voorgestelde verkooprijs beneden de voor dit terrein gecalculeerde prijs is. Andere raadsleden vallen hem wat dit laaste betreft bij en willen eerst onder zocht zien welke de werkelijke prijs voor deze grond moet zijn. B. en W. ne men daarop dit voorstel terug tot een volgende vergadering. Rondom het plaatsen van de grote masten, van de nieuwe hoogspannings lijn, welke ook over Veenendaal geleid wordt, hebben zich nogal wat moeilijk heden voorgedaan. Niemand bleek er op gesteld zo'n mast in de tuin te krij gen. Als laatste punt in deze vergade ring vroegen B. en W. de Raad toestem mine om de electriciteitsmaatschappijen vergunning te verlenen tot het plaatsen van een mast op het terrein aan de Ker- kewijk, eigendom van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Het betreffende ter rein werd voor kort door de gemeente geruild met de Ned. Herv. gemeente. De Kerkeraad machtigde het gemeentebe stuur om in deze met de electriciteits maatschappijen een overeenkomst te maken. De hoogspanningskabels komen over de tekenschool. Deze school te ge- gemeentelijk bezit en de gemeente ont vangt als vergoeding daarvoor het be drag van 1.-. Met deze regeling is de masten-affaire dus afgesloten. Van de rondvraag werd in deze ver gadering door geen der raadsleden ge bruik gemaakt. LEDENVERGADERING „GEEL-BLAUW". Woensdagavond werd in het Ontspan ningslokaal „Ojové" een druk bezoch te eerste officiële ledenvergadering ge houden van de Zaterdagmiddagvoetbal vereniging „Geel-Blauw", onder leiding van de voorlopige voorzitter de Heer J. H. Jansen. De Heer Jansen werd tijdens de be stuursverkiezing definitief tot voorzit ter gekozen. De Heer G. Rebergen tot secretaris, de Heer W. Binsbergen tot penningmeester, terwijl de Heren Ant. Rebergen en A. Middelhoven eveneens een bestuursfunctie kregen. Medegedeeld werd dat de naam „Geel-Blauw" door de K.N.V.B. niet ge accepteerd kon worden, zodat de verga dering een viertal namen aan de K.N. V.B. ter keuze heeft voorgelegd. De elftalcommissie werd samengesteld uit de Heren Fr. Leeman, v. Enk, P. Re bergen, J. Gaasbeek en H. v. d. Loos- drecht. De voorzitter constateerde in zijn slotwoord, dat de ledenaanwas nog steeds voortduurt. (OPGERICHT 1840) Bijkantoor: VEENFNDAAL en OMSTREKEN »Pold«rhuia« Hoogstraat 19 Geopend: Dagelijks van 9-12'/2 uur en 2-4 uur Zaterdag van 9-12V2 uur Vrijdagavond van 7-8 uur OPENLUCHT UITVOERING. Hoewel wat aan de late kant dit keer, hoopt bij gunstig weer de Sportver. „Oranje-Wit" morgen haar jaarlijkse openlucht gymnastiekuitvoering te ge ven op het terrein naast de school. KON. NED. NATUUR-HISTORISCHE VER. AFD. Z.O. UTRECHT. Dat het werk van deze vereniging niet stil gelegen heeft, is bewezen door het programma van de afgelopen we ken. Sinds 5 September j.l. heeft het be stuur een avond per week vastgesteld welke bestemd is om onderling erva ringen en gedachten uit te wisselen. Verder werden al verschillende ex cursies gemaakt, terwijl er nog voor October een serie bijzonder interessante excursies te wachten zijn. Zo is de ver eniging op 6 September naar Ouwe hands Dierenpark geweest, waar spe cial het Insectarium bezocht werd. De heer Kuyten, de verzorger van het In sectarium, heeft de leden een middag bezorgd, welke zij niet licht vergeten zullen. Op 13 September is de vereni ging naar de Gimborntuin in Doorn ge weest: Deze tuin is nog niet zo bekend in deze omgeving, maar hierin is een zeldzame collectie bloemen en planten tc vinden. Zo zijn er al 25 soorten. Voor September is er nog een film avond vastgesteld Op deze avond zal Mr. C. C. Nengerman uit Driebergen films vertonen, welke hij persoonlijk heeft opgenomen op de mooiste plaat sen^ in Europa. Het betreffen hier op namen uit de vogel-, insecten- en plan tenwereld Deze avond vindt plaats op 23 September in het clubhuis. Als laatste punt van het programma van September is er een excursie naar de Elsterse bossen. Deze wordt geleid door de heer de Leeuw uit Amerongen en heeft ten doel, om enigszins bekend te raken met de verschillende soorten paddestoelen welke in de bossen van deze omgeving voorkomen. DE BRANDSLANGEN LEKKAGE. ASSISTENTIE BLEEK NIET NODIG. Van de zijde der Vrijwillige Brand weer vernemen wij dat het bericht, om trent de brand bij de kistenfabriek, van vorige week niet geheel juist is geweest. Hierin werd gezegd dat door ernstige lekkage in de brandslangen assistentie nodig was van elders. Tot 10 getelcL.Uw baard geveld Inderdad ontstonden door de grote druk van het water enige lekken, het geen hiet te voorkomen is, door het niet alledaags gebruik. Zeer zeker beschikt de Vrijwillige Brandweer over vol doende slangen om een behoorlijke brand te kunnen blussen Doordat niet aanhoudend geblust behoefde te worden, wekte dit de indruk als kon het water niet voldoende op de plaats van het on heil gebracht worden. SPORT. In-verband met de interlandwedstrijd is vqor de competitie alleen vastgesteld Voorwaarts 2Oranje Wit 3, welke om 12 uyr wordt gespeeld. Wel vinden op het terrein van Eist de finale en verliezerronde van de Serie wedstrijden plaats. Deze zijn: Eist DVS A en VoorwaartsISC. De eerste competitiewedstrijd van de Musketiers in Zeist tegen Ons Genoe gen Werd met 32 verloren. Morgen hebben zij rust. VERTROKKEN NAAR CANADA. Donderdag 18 Sept. zijn per s.s. „Zui derkruis" vanuit Rotterdam vertrokken naar Canada de heren J. Rijkse en W. Rauw, beiden met hun gezin. Deze Ach- tebergers zullen in hun nieuwe vader land hun geluk gaan beproeven in de landbouw. Wij wensen hen veel succes. CHR. KLEUTERSCHOOL De komst van de Kleuterschool vor dert nu zo, dat de opening in 't zicht komt. Deze week is men begonnen met het overplaatsen van de door de Ge meente Ede toegewezen schoolbarak. Deze zal geplaatst worden op een ter rein aan de Hoofdweg, schuin tegenover de lagere school. Een groot aantal in gezetenen verleent belangloos mede werking bij het overplaatsen. Wie ook nog helpen wil, kan zich melden bij St. Boonzaayèr. Inmiddels is deze week tot Hoofd van de Kleuterschool benoemd mej. J. Kru- se, thans werkzaam aan een kleuter school te Amersfoort. Thans kunnen ook kleuters van 4 en 5 jaar worden op gegeven, en wel bij Zr. Groeneveld, Hoofdweg 38, telefoon 291. Er zal een wachtlijst moeten opgesteld worden, daar voorlopig slechts de 40 het eerst opgegeven kleuters geplaatst kunnen worden. MARKTBERICHT. Op de hedenmorgen gehouden Eier markt werd aangevoerd 285.000 stuks stuks. Prijzen van 18.50 tot 20.-. Henneneieren 12.- tot 16.-. Handel vlug. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot C. Lam slaagde te Utrecht voor het examen tekenaar I van de P.T.T. De traditionele lampengietersavond zal in Renswoude op Maandagavond 22 September a.s. worden gehouden. Zoals al zeer vele jaren hier de gewoon te is, wordt dit folkloristisch feest ieder jaar een week later gehouden dan te Veenendaal. De muziekvereniging „Ons Genoegen" heeft het plan aan dit feest medewerking te verlenen, terwijl wij verwachten, dat ook de Oranjevereni ging zich niet onbetuigd zal laten. De kinderen worden verzocht zich met hun lampions te 7 uur n.m. op te stellen bij het gebouw „Rehoboth", waarna men in gezamenlijke optocht door het dorp zal trekken. Voor de rest moeten wij maar afwachten. VERGADERING CHRISTEN VROUWENBOND. Voor de eerste vergadering in het nieuwe seizoen van de Christen Vrou wenbond te Renswoude sprak Ds. To renbeek van Scherpenzeel, Donderdag 11 September 1952 over het onderwerp: „Wat hebben de mensen op de Kerk te gen". Spreker begon met te verklaren hoe hij tot dit onderwerp was gekomen. Het probleem van de buitenkerkelijken in teresseerde hem zeer, doordat hij veel onder buitenkerkelijken had gewerkt, eerst als predikant en later als leger- predikant. Spreker meente te moeten vaststellen, dat een zeker gedeetle uit de kerk weg bleef uit onverschilligheid, maar ook een groot gedeelte, omdat zij een be paald grief tegen de kerk hadden. Spre ker had geconstateerd, dat dit laatste gedeelte toch wel trouw hun bijbel la zen. Het ontstellende was, volgens spreker, dat het grootste percentage niet bekend is met het wezenlijke van de kerk en wat hier gepredikt wordt. Men leeft in (door Herman van Hattum) „Je begrijpt me verkeerd", zegt Het ty, terwijl ze wat geprikkeld de kopjes klaar zet voor de koffie. „Ik veroordeel die man niet. Ik vind hem alLeen Zielig en ziekelijk. Het lijkt nvj ï>wschrikke- lijk, moederziel-alleen altijd in zo'n klein hutje te wonen; noctofëen-ander geluid te horen dan de geluiden, die je zelf maakt. Nooit eens tegen iemand welterusten te zeggen en nooit door iemand anders goeden nacht, te worden gewenst. Geen enkele liefdewarmte om je heen te voelen, nooit een gezellige avond of andere gezelligheid te onder binden. Steeds maar weer, elke dag. triest en eenzaam in je bed te kruipen, nadat je het licht hebt uitgedraaid en de deuren gesloten en om dan tenslotte te gaan liggen luisteren naarja, waarnaar eigenlijk? Naar de stilte en de sDookgeluiden om het huis heen. Naar de storm of de regen. Ik vind Japik een enge mari en ik hoop, dat ik hem nooit meer tegen kom!" Nu schoot haar man in een gulle lach. Hij klopte zijn pijp leeg in de ko lenkit en nadat het meisje, dat de koffie binnenbracht, weer door de deur was verdwenen nam hij haar zonder verder een woord te zeggen, demonstra tief in zijn armen en droeg haar naar de voorkamer, waar de piano stond. Toen ging hij haar kopje koffie en het zijne halen en zei: „Kijk eens, vrouwtje. Dit is jouw trouwste vriend, na de dominee. Zou je hem niet eens opzoeken en met hem praten? Speel nu maar eens naar harte lust, dan gaan al die dwaze gedachten wel uit je hoofdje. Ik kom bij je zitten om nog wat aan mijn preek te werken. Speel dan wat rustigs voor me, wil je, Chopin of zo? Afijn, zie zelf maar, als het maar niet van die geweldenaar Beethoven is. Of het moest een wat mildere schepping van hem zijn, de „Mondscheinsonate" of het rustige ge deelte uit de „Pathétique" Eerst stribbelde ze tegen. Maar nu lacht ze al weer en draaide de kruk met haar linkerhand hogerop, terwijl haar rechter achteloos naar de muziek tastte op de standaard. Aan de tegenovergestelde kant in stalleerde Rijpstra zich, opzij van het grote raam, dat uitzag op de reusachti ge hongerden van het dorp. Hij dronk zijn kop koffie in kleine teugjes leeg en peinsde intussen nog wat. Een eigen studeerkamer had hij nooit willen heb ben. Man en vrouw moesten een zoda nige eenheid vormen, dat de een de an der bij zijn of haar werk niet hinderde, eenvoudig niet hinderen kon, omdat er harmonie was en begrip, omdat men re kening hield met eikaars verlangens en wensen. En de gezellige geluiden, die Hetty met brei- of haakpennen maakte, het papiergeknister, wanneer zij zat te lezen of zelfs haar pianospel stimuleer den hem eerder bij zijn werk, dan dat ze hem afleidden. Het was allemaal een kwestie van wennen en van op elkaar afgestemd zijn. Tenslotte waren er men sen, die in een café met kei-harde ra- diomuziek nog iets goeds konden schrij ven en zou dan iemand, die met hart en ziel bij zijn werk was, niet in het bijzijn van zijn levensgezellin de gees telijke spijze voor het aan hem toever trouwde volk kunnen bereiden Hoofdzaak was voor hem een raam met een ruim uitzicht. In Amsterdam zag hij niet anders dan daken en nog eens daken met daarboven slechts eeu miniem klein stukje van de blauwe he melkoepel. Maar dit uitzicht verkoos hij duizendmaal boven de hinderlijke wir war van de straten met hun tjingelende trams, toeterende auto's, joelende en vechtende kinderen en tierelierende draaiorgels. Toen ze de pastorie hier voor het eerst bezichtigden was zijn plaatsje on middellijk uitgezocht. „Déér, bij het raam, Hetty", had hij dadelijk enthou siast gezegd, „daar moet ik zitten. En hier moet de boekenkast komen te staan en daar de schemerlampEen wijd uitzicht, ruimte en rust, dat waren de belangrijkste dingen voor de geestelijke werker. Veel belangrijker dan allerlei luxueuze meubelen en dure schilderijen. Al spoedig was hij verdiept in zijn ar beid. Het rosse schijnsel van de sche merlamp toverde Hetty's blonde krul len om tot een rulle goudmassa met kleine flonkersteentjes. Zacht en soepel gleden haar handen over de toetsen. Bij heel tere gedeelten was het alsof de vingers het klavier kusten en streelden. Zij had geen grote techniek, maar zij speelde met een intense gevoeligheid en geladenheid en kon haar hele ziel uit storten in de muziek, vaak zonder het zelf te weten. Haar spel was voor hem menigmaal de barometer van haar stemmingen. Hij kon er precies uit af leiden wat zijn vrouw bezielde. Was zij koel en korzelig gestemd, dan kwamen er korte, stotende staccato's met hyper moderne klanken. Had ze een periode, waarin ze wat erg vaak naar Beethoven greep of zelf, in zijn geest, aan het im proviseren sloeg, dan wist hij ook wel hoe Iaat het was. Aan de andere kant kon een vriendelijke bejegening van een der dorpelingen haar stemming in een oogwenk doen omslaan en haar verlei den tot het meest potsierlijke musice ren met allerlei Rococo-krullen en voor slagjes. Met welk een speelvreugde zat zij dan achter haar instrument. Welke vrolijke wijsjes kon zij dan ten gehore brengen. Op de lange duur begon het op de spieren van de predikant te wer ken, dat rhythmische, choquante spelen. Hij begon met zijn voeten de maat te stampen, stond vervolgens op om een paar gekke sprongen door de kamer te maken. En tenslotte tolde hij als een dolleman door de kamer, zó wervelend vlug, dat vazen, theemeubel en andere kostbaarheden maar ternauwernood aan verplettering ontkwamen. En Hetty moest dan zo onbedaarlijk lachen, dat haar vingers niet meer op de toetsen wilden blijven en zij, ten einde raad, ophield met spelen. Het slot van het liedje" was dan, dat hij haar' in zijn ar men nam en nog eens door de kamer tolde, ditmaal zonder muziek, maar be geleid door de verschrikte uitroepen van zijn overrompelde vrouw, die al haar lieve spulletjes in gedachten reeds aan scherven zag liggen Vanavond wilde het niet erg vlotten met de muziek. De predikant merkte het en het hinderde hem. Aarzelend en onzeker klonken de eerste accoorden door de kamer. De echte zin was er niet. Dromerig keek Hetty naar het schilde rij, dat boven de piano hing. Willoos gleden haar vingers over de toetsen. Ze improviseerde graag, maar het bevre digde haar niet altijd wat ze speelde en dan hield ze meestal dadelijk weer op. Een enkele keer, wanneer het haar goed te pakken had, wist ze van geen ophou den. Hij herinnerde zich die prachtige zomerse dag in Maart, toen ze knus met hun tweetjes zich in de tuin al hadden kunnen koesteren in de zon, zij met een genezer voor het gehele gezin: PUROL. De huid blijft er gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij door. haakwerkje, hij met een boek. Nader hand waren ze naar binnen gegaan en zij was achter de piano gaan zitten. En toen was ze bijna twee uur lang onon derbroken blijven spelen, de ene melo die na de andere, totdat het eten op de gedekte tafel koud begon te worden en hij haar met een paar quasi-boze uit roepen achter het instrument vandaan had moeten halen. Dit keer duurde het toch wel erg lang. Ze zocht en zocht naar de accoorden. Na een kwartiertje had ze eindelijk haar evenwicht hervonden. Althans ze begon iets te spelen, dat op een melodie leek. Als golven van de zee rolden ze door de kamer. Gerustgesteld boog hij zich dieper over zijn werk, maakte aan tekeningen of raadpleegde even een boek. De klanken drongen vaag tot hem door. Wat spéélde ze eigenlijk? Hij had om Chopin gevraagd. Maar die was het niet. Beethoven al evenmin, schoon het karakter van de muziek daaraan nog het meest herinnerde. Hij kon de melo die niet thuis brengen. Ze moest bepaald uit zichzelf iets spelen. Wel waren haar ogen gericht op de muziekbladen voor haar, maar ze bewoog het hoofd nauwe lijks. Het was uitgesloten, dat het haar bekende repertoire was; dan had de predikant 't moeten herkennen. Nog minder waarschijnlijk was, dat ze van het blad speelde. Dat kon ze erg moei lijk en dan zouden er wel hier en daar haperingen zijn. Wat deed ze toch raar, zo helemaal anders dan anders. Het was of niet Hetty, maar een andere vrouw speelde Rijpstra liet het potlood even rusten en steunde met het hoofd in de handen; luisterde met gespitste oren en met alle opmerkzaamheid, die hij op dat moment maar kon opbrengen. Het was onge looflijk, maar zo had hij haar nog nooit horen spelen. Zou ze niet goed zijn? Hij zag nu ook haar hoofd heen en weer gaan, maar het waren niet de regelma tige bewegingen, waarmee de noten op het papier werden gevolgd, het waren zenuwtrekkingen; hij zag, hoe haar nek spieren zich spanden en haar vingers krampten over het klavier. Dit was geen muziek meer. Dit waren geluiden uit de hel, smarteklanken, kre ten van razende .wanhoop, van steige rende opstand. Hier klonken verwen singen, snijdende vervloekingen godslasterlijk was deze muziek. Niets menselijks had zij meer; slechts de dui vel kon zoiets voortbrengen Zonder gerucht te maken schoof hij zijn stoel achteruit, stond op en liep op zijn tenen naar de boekenkast, alsof hij VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds v. Wijngaar den. Julianakerk 9.30 uur ds. v. Wijn gaarden, 5 uur ds. Bakker. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Bakker, 5 uur ds. v. d. Pol. Veeneind. 3 uur ds. v. id. Linden van Rhenen. Dijkstraat 2.45 uur ds. de Hartog van Scherpenzeel. Sola Fide 10 en 5.30 uur ds. Visser van Amsterdam. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. F. Slomp van Hoorn. Ger. Kerk (art. 31 K.O.) kleine zaal geb. Eikenlaan 8.15 en 3 uur dienst. Chr. Ger. Kerk 0.30 en 5 uur ds. Slofstra. Ger. Gem. 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. Fluiterstr. 9.30 en 5 uur leesd.; Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Hoevers van Den Haag. Geb. Elthe- to, kleine zaal, Vrijdag 26 September 7.30 uur ds. Salomons. Leger des Heils Zaterdagavond 7 uur str. zang. Zondag v.m. 10 uur Heiligingsd. 7 uur n.m. Openl. samenkomst, 8 uur Verl. samen komst. R.K. Kerkdienst (Nieuweweg D 18) 's Zondagsmorgens 7.30 en 10.30 uur, 's avonds 7 uur, 's Zaterdagsavonds 7.30 uur. In de week 's morgens 6.30 en 8 RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 6 uur ds. H. v. d. Linden. Rusthuis 5 uur ds. A. Hoogendijk. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. v. Vlaanderen van Naarden. Ned. Prot. Bond (Hotel Laheij 10.30 uur ds. Weber van Utrecht. Ger. Kerk 9 en 3 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesd. Dinsdag 23 September 7.30 uur ds. Stuivenberg. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesd. R.K. Kerkbestuur St. Cunera Parochie 7.45 uur H. Mis V.m. 10 uur Gez. Mis en n.m. 7 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds. v. d. Peut. Ger. Gem. 930 en 6 uur leesd. Vrijdag 26 September 7.15 uur ds. Heerschap. Oud Ger. Gem. leesd. Maan dag 22 September 7 uur ds. Blaak van Geldermalsen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur ds. Blaak van Geldermal- EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesd. Vrijdag 26 September 7.15 u. ds. Hage van Aalst-Brakel. Oud. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesd. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 en 6 u. de heer C. v. Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds. W. Hop. Geref. Kerk. 10 en 6.30 uur ds. D. F. Molenaar. de veronderstelling, dat men daar een opsomming krijgt van verschillende le vensnormen, waaraan men zich houden moet, wil men het in het Hiernamaals goed hebben. Spreker noemde veel cri- tiek op de kerk, maar ondanks deze cri- tiek, verwacht men toch iets van de kerk en men is daarin teleurgesteld. Een ieder is hiervoor individueel ver antwoordelijk en dit kan slechts verbe terd worden, wanneer een ieder de volle rijkdom van het geloof gaat be leven. Na de pauze volgde op dit zeer in» teressante onderwerp een geanimeerde bespreking. WAAR NAAR GELD! Ook wat betreft het onderhoud van Uw kleding. Chem. Reinigen - Repareren - persen - Verven - Stoppage Van al Uw kleding. Kerkewijk 19, Veenendaal, Tel. 348 VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. En gel, Sandbrinkstraat, Tel. 425. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur dr. de Waard, Tel. K 8387-200, de Klomp. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. van Ommeren, Eist. daaruit een boek wilde pakken. Maar hij bleef werkeloos staan om haar van terzijde te kunnen opnemen. Alle kleur was uit haar gezicht geweken. Een grote, blonde lok was voor haar ogen gevallen, maar ze scheen het niet te merken. Haar neusvleugels trilden. On regelmatig en met korte stoten haalde ze adem. Ononderbroken vlogen haar vingers over de toetsen in een jagende ren, waaraan maar geen einde scheen te zullen komen. Het asbakje boven op de piano was naar voren gewiebeld en zou zo straks aan scherven vallen. Een beklemmende vrees bekroop het hart van de predikant. Dit was niet normaal. Hij moest iets doen Wilder en wilder schrijnden helse ca- caphonieën door de kamer; steeds hartstochtelijker beukten Hetty's han den het klavier; als door een demon be zeten wierp zij haar hele lichaam op het instrument. Juist wilde hij roepen: „Hetty, om Gods wil, hou opMaar het was al te laat. Met een harde slag bonkte haar hoofd tegen de piano. Stuurloos ploften de benedenarmen op het klavier. Zwiepend sneerde een laatste, schrille dissonant door de kamer, haakte trillend ergens in het plafond (Wordt vervolgd) Zandstraat 101 Veenendaal

De Vallei | 1952 | | pagina 2