Ruim 15.000 bezoekers voor de Vewibeto Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ifgn Regerimalcers op de korrel KLEEFSIMilS' BOEKHUIS Hulde aan „Han del Nijverheid" AGENDA 26e JAARGANG VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 No, 40 De officiële opening Industrie en handel zuilen van Veenendaal. Veenendaal parel in de provincie Utrecht. Buitengewone Raadsvergadering Zilveren jubileum Burgemeester. Ernstige gevolgen van nachtelijke twist. 160 Ingenieurs congresseren in Veenendaal. OCTOBER, DE R IS IN DE MAAND! TAK's LEVERTRAAN Drogisterij J. F. TAK Veenendaals oudste inwoner verjaarde. In Amerika rukt de „regenploeg" af en toe uit! QOns Weerpraatjej Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs f 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Adnflnlstratie Parailelw. 10, Veenendaal Tel. 601Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVE.RTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum per advert f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1—20 woorden I 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST, RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL Vooral vandaag en morgen, de laatste dag, worden nog zeer veel bezoekers op de Vewibeto verwacht, maar reeds thans staat vast, dat de Vewibeto II, ook wat betreft de publieke belangstelling, al een succes geworden is. Al wie de Vewibeto bezocht is er enthousiast over. In 't bijzonder de duizen den bezoekers uit de omliggende plaatsen waren verbaasd over hetgeen de Vee- nendaalse middenstanders met deze Vewibeto II hebben weten te doen. Een van de belangrijkste factoren voor het grote succes van de Vewibeto II is dan ook dat de deelnemers zonder uitzondering zeer veel werk van hun stands hebben gemaakt. Het geheel van de beurs is dan ook buitengewoon aantrekkelijk en interessant geworden, en een overtuigend bewijs dat Veenendaal zijn bete kenis als winkelcentrum verstaat en ook ten volle waard is. Al de eerste dag, Zaterdag, werd de Vewibeto door ruim vijfduizend mensen bezocht. In aanwezigheid van ongeveer 600 ge nodigden vond Vrijdagavond de officiële opening plaats, verricht door de commis saris der Koningin, de heer M. A. Rei- nalda, die daarbij een lange rede hield. De heer Reinalda schetste hierbij de moeilijke en dreigende omstandigheden waarin wij thans leven, en hij verheug de zich er over dat de Veenendaalse middenstanders desondanks de kracht hebben weten op te brengen een derge lijke tentoonstelling te organiseren. De heer Reinalda noemde in dit verband de zware belastingdruk welke voor het grootste deel veroorzaakt' wordt door de inspanning voor de verdediging van de bedreigde vrijheid. Hij wees op de aanwezigheid van de stand der dienst Bescherming Burger bevolking. We kunnen 1500 millioen gulden per jaar aan onze verdediging besteden, maar wanneer de bevolking achter de frontlijn geen weerstand kan opbrengen en niet innerlijk sterk is en zich zelf niet tegen allerlei gevaar be schermt, dan zal ook het leger niet lang stand kunnen houden. De dienst Be scherming Burgerbevolking gaat die bevolkingsweerstand organiseren en verdient daarom aller belangstelling en medewerking. 4 jaar lang zullen we 1500 millioen voor de verdediging van onze vrijheid moeten opbrengen. Deze enorme bedra gen zullen we moeten verdienen. We moeten er voor werken. We kunnen in deze tijd alleen nog geld verdienen door ons productie-apparaat en ook de han del te perfectionneren en het is zo dat ook deze Vewibeto in dit opzicht groot nut heeft. De heer Reinalda verheugde zich ook bijzonder over het feit dat Wethouder Middelhoven weer hersteld bij de ope ning van de Vewibeto aanwezig kon zijn. Veenendaal kan niet buiten U en hij sprak de hoop uit dat de heer Middel hoven zich weer spoedig geheel aan zijn werk zal kunnen geven. Ook stond de heer Reinalda stil bij het zilveren ambts jubileum van burgemeester Bakker. Hij releveerde hoe de heer Bakker op jonge leeftijd met het burgemeestersambt werd bekleed en hij hoopt dat burge meester Bakker dit ambt nog jarenlang mag vervullen en een sieraad worden onder de Nederlandse burgemeesters. Burgemeester Bakker hierna het woord nemende wees er op dat indus trie en handel de twee sterke zuilen van Veenendaals bestaan vormen. Veenendaal is een bloeiende plaats. En hoewel een industrieplaats, toch is de werkloosheid hier opvallend gering. De betekenis van de handel in Vee nendaal is misschien niet zo bekend in het land als de grote industrieën hier. Maar wie er mee in aanraking komt, be merkt dat de handel in Veenendaal be dreven wordt met een ijver en een kracht als vrijwel nergens anders. De koopmansgeest schijnt de Veenendaler ingeboren. De exponent hiervan noemde de burgemeester deze grootse Vewibeto en hij bracht hierbij grote hulde aan de Winkeliersver. „Handel en Nijverheid". Ook de burgemeester verheugde zich bij zonder over de aanwezigheid van Wet houder Middelhoven. De algemeen secretaris van de Utrechtse Kamer van Koophandel, de heer J. Reinders, sprak vervolgens over de grote betekenis van Veenendaal. De stad Utrecht is vrijwel de belangrijkste stad in deze provincie, maar op het ge bied var industrie en handel, is Veenen daal nummer één. In Veenendaal vinden we b.v. een bijzonder groot aantal gros siers. De middenstand heeft het hard te verduren. De middenstand, dat wil zeg gen de bevolkingsgroep die er tussen staat en van alle kanten, van boven, van onder en van opzij. Het is hem een vreugde te zien hoe de Veenendaal se middenstand die elasticiteit bezit om deze klappen te verwerken en in staat is een beurs, van een dergelijk grote opzet als de Vewibeto, te kunnen houden. Hij prees de handelsgeest van Veenendaal en noemde in dit verband Veenendaal de parel in de provincie Utrecht. De voorzitter van de winke liersver. „Handel en Nijver heid", de heer Ant. de Ruiter, dankte de sprekers en de hon derden genodigden voor de ondervonden belangstelling en medewerking. Het was het be stuur van de winkeliersver eniging een eer de Commis saris der Koningin bereid ge vonden te hebben de Vewibeto officiëel te openen. Ook ging zijn bijzondere dank uit naar allen die hun arbeid hebben gegeven tot het organiseren van de beurs en hij noemde hierbij speciaal de heer B. van de Pol, de administrateur van „Handel en Nijverheid", bij wie de leiding van de organi satie berust. Indrukwekkend klonk hierna het Wilhelmus, gezongen door de honderden aanwezigen. Met aan het hoofd de Com missaris der Koningin, werd daarna een eerste rondgang over de beurs gemaakt en elke stand had daarbij de meest in tense belangstelling. DE 10.000STE VAN DE VEWIBETO. Woensdagmiddag passeerde de 10.000- ste bezoeker de controle van de Veenen daalse Vewibeto. De gelukkige was me vrouw M. S. Koster, Grebbeweg 5 te Rhenen. Mevrouw Koster werd door het bestuur van de V.W.V. „Handel en Nij verheid" ontvangen en kon 25.- aan waardebonnen en nog verschillende andere waardevolle cadeaux in ont vangst nemen. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd ook het 2000ste kinderkaar tje afgegeven, en wel aan de 4-jarige Ceel van Holland, Verl. Maanderweg in Ede. Ceel werd gelukkig gemaakt met een mooie autostep. De 5000ste bezoe ker was de heer Robbertsen, Dijkstraat 136, Veenendaal. Deze ontving een ca- merea, een tafelcouvert en nog andere cadeaux. Het gemeentebestuur van Veenen daal verzoekt ons mede te delen, dat er tegen Vrijdag 10 October a.s. des avonds 8.00 uur een buitengewone openbare raadsvergadering zal worden belegd, ter gelegenheid van het zilve ren ambtsjubileum van de Burgemees ter. Voorts, dat de Burgemeester zich voorstelt op Zaterdag 11 October a.s. mei-a, een tafelcouvert en nog andere ten gemeentehuize te recipiëeren. Gisternacht omstreeks 3 uur kregen R. v. H. en G. M. alhier, op de Kerkewijk onenigheid. Beiden waren onder invloed en het kwam tot handtastelijkheden. Gevolg was dat R. v. H. een schedel- basisfractuur opliep. In zorgwekkende toestand moest v. H. naar het Juliana Ziekenhuis worden overgebracht. Van daag was zijn toestand zeer ernstg. INLEG EN TERUBETALING NUTS- SPAARBANK. Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Sep tember 1052 ingelegd ƒ98.180.32 en te rugbetaald 87.192.06. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 250, terwijl 15 boekjes geheel werden terugbetaald. Eiermarkt. Op de wekelijkse eier markt waren Dinsdagmorgen te Veenen daal 100.000 eieren aangevoerd. Prijzen van 19.75 tot 20.25 per 100 stuks. Henneneieren van 13.50 tot 16.-. Union-, Parker-, Swan-, Waterman-, Osmia- en Montblanc vulpennen koopt U bij de vulpenspecialist Volledige service en garantie en voorzien van Uw naam terwijl U wacht. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Op de hoek Markt-Kerkewijk werd Dinsdagmorgen Mej. D. aangereden door een passerende vrachtauto, afkom stig uit Ede. Mej. D. werd met vlees- en schaafwonden onder heelkundige behan deling van Dr. Remme gesteld. GROTE BELANGSTELLING VOOR S.K.F.-FABRIEKSBOUW. Gisteren werd de 171ste jaarvergade ring van het Kon. Instituut van Inge nieurs afd. Bouw- en Waterbouwkunde in Veenendaal gehouden. Voor deze ge legenheid had men gebouw „Eltheto" gekozen, en het was hier dat ruim 160 ingenieurs bijeen waren. 's Ochtends werden voordrachten ge houden door de heren ir J. C. Meischke uit Rotterdam en ir S. G. Bruggeling. Ir Meischke, de architect en ontwerper van de Nederlandse S.K.F.-fabrieken in Veenendaal, gaf een interessante uiteen zetting over de bouw van deze fabrie ken en de heer Bruggeling had als onder werp de toepassing van voorgespannen beton bij de S.K.F.-fabrieksbouw. De vergadering gebruikte de lunch in „de Kegelbaan" en 's middags werd per autobus een excursie gemaakt naar de S.K.F.-terreinen. Denk er om nu Uw kinderen te geven in onze bekende ronde flessen. Levertraan in vierkante fles sen 1.05 per fles. Hoog vitaminegehalte Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Woensdagsmiddags gesloten. De Commissaris der Koningin bewond ert de Sprookjestuin op de Vewibeto. VER. VEILIG VERKEER OPGERICHT. Ook de politie-stand op de Vewibeto heeft reeds zeer veel belangstelling ge trokken. Een belangrijk deel van deze stand is gewijd aan de bevordering van de veiligheid op de weg. De corpschef van politie, inspecteur Dekker, heeft hierin aanleiding gevonden en het ini tiatief genomen tot het oprichten van een Veenendaalse afdeling van de Ver. Veilig Verkeer. Reeds meer dan 100 inwoners hebben zich op de Vewibeto als lid van deze nieuwe plaatselijke vereniging laten in schrijven. Men is nog doende met het vormen van een voorlopig bestuur. Het zal de taak van deze vereniging worden om in Veenendaal het examen school-verkeersonderwijs te gaan ver zorgen en o.a. ook van cursussen voor beroeps-chauffeurs in te stellen. Gezien het feit dat in Veenendaal het aantal verkeersongevallen steeds stijgt, moet een en ander zeer worden toegejuichd. De oudste Veenendaler, Jan Middel hoven van de Valleistraat, was Vrijdag 27 September jarig. Hij werd 95 jaar. De krasse baas is nog goed gezond. Hij is wel wat doof, maar kan nog zonder bril lezen. Met levendige belangstelling volgt hij in zijn krant het wereldgebeu ren en hij kan U, beter dan menigeen, vertellen wat er gaande is. Natuurlijk was Middelhoven deze week ook present op de Vewibeto. Met grote interesse heeft hij de stands beke ken en de fotograaf knipte hem juist toen hij bezig was een van de produc ten te proeven. Wel heeft Middelhoven moeite om al zijn familieleden bij name te noemen. In de loop der jaren is de familie dan ook dermate uitgebreid geworden, dat hij ze, toen ze hem Vrijdag bij tientallen gelijk opzochten, onmogelijk meer allemaal kon thuis brengen. Bij de vele gelukwensen welke hij op zijn verjaardag mocht ontvangen, voegen wij ook gaarne de onze. FUSIE VEENENDAALS CHR. KLEUTERONDERWIJS. Tussen het Bestuur der Chr. Bewaar school (kleuterschool) aan de Nieuwe- weg de school waaraan Mej. Chr. Croes zo lang is verbonden geweest en het bestuur der vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Veenen- daal-Zuid zijn thans besprekingen gaan de, die naar alle waarschijnlijkheid bin nen afzienbare tijd tot fusie van beide schoolverenigingen zullen leiden. TWEETAL. In de vacature van Ds. v. d. Brink werd door de Kerkeraad der Geref. Kerk het volgende tweetal samen gesteld n.l. ds. J. Firet van Zuid-Beijer- land en ds. L. C. Ruben van Helpman. CHR. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK OPENT LEES- SEIZOEN. Nu het leesseizoen weer is aangebro ken, vestigen wij nogmaals de aandacht op bovengenoemde instelling, welke is gevestigd in de Koningin Julianaschool en aldaar uitlening houdt op Donder dagavond voor Jongeren en op Vrijdag avond voor Volwassenen. De bibliotheek heeft de laatste maan den een belangrijke uitbreiding onder gaan, door aanschaffing van de nieuw ste romans en studiewerken, terwijl ook aan de Jeugdafdeling de nodige zorg is besteed. Het is werkelijk de moeite waard te zien, wat de Stichting in de korte tijd van haar bestaan heeft weten te be reiken en dit vindt zijn waardering in het steeds toenemend gebruik, dat van de bibliotheek wordt gemaakt. Het is dan ook van overwegend be lang, dat het bestuur in staat blijft ge steld voort te gaan met de opbouw ener bibliotheek voor een ieder toegankelijk en waar voor een matige prijs de beste boeken voor ontspanning en voor ont wikkeling te krijgen zijn. Hetgeen in kleinere plaatsen reeds lang bestaat, moet toch ook kunnen in Veenendaal. Ook in ons land is er al heel wat gepraat en geschreven over het maken van regen. In het begin van de 30-er jaren was het Veraart, die in ons land een eerste serieuse poging deed om regen te maken. Hij strooide o.a. op 6 Juli 1930 ondergekoeld ijsgruis uit een vliegtuig boven op de wolken; jammer genoeg (misschien ook niet) zonder succes. In Amerika, waar men de moed niet zo gauw opgeeft, heeft men al sinds jaren hetzelfde toegepast en hoewel men er in slaagde neerslag te produceren, is deze methode in de practyk weinig bruikbaar gebleken. In 1947 kwam men een belangrijke stap vooruit door een uitvinding waarbij werd getracht regen te „maken" door de wolken met z.g. ZILVER-JODIDE kris tallen te „enten". Om deze kristallen, die niet smelten of verdampen en bovendien geen lage temperaturen verlangen, vormt zich een sneeuwvlok, die de reis naar Moeder Aarde gaat ondernemen en hier beneden als regendruppel aankomt. Deze uitvinding maakte het mogelijk de regenval kunstmatig te vergroten, zonder kostbare vliegtuigen in te scha kelen, daar deze kristallen als rook uit een draagbare generator in de wolken kunnen worden geblazen, mits de af stand tot de wolk niet al te groot is. In New-York, waar men elke zomer weer met waterschaarste heeft te kam pen, is deze methode reeds toegepast en zoals de Amerikaanse geleerden be weren met succes! In het westelijke deel van Amerika, waar de regenbakken bijna steeds tot op de bodem leeg staan, scheen het alsof er een wonder was ge schied, zo schrijft het tijdschrift „The Economist". Men heeft de opvatting dat men in de toekomst droge gebieden vruchtbaar kan maken en er dezelfde weersomstandigheden aan kan geven als in de vruchtbare streken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau Wij menen goed te doen het een en ander met een korreltje zout te nemen, maar dat er aan de andere kant van de grote plas op dit gebied wat aan de gang is, is zeker. Een regenmaatschappij in Californië is haar werk reeds begonnen en treedt nu eens hier, dan weer daar corrigerend op! Om het volgende telefoongesprek lacht men misschien nu nog: „Hallo, spreek ik met de regenploeg van K.N. M.I.?" „Ja," „U spreekt met boer H. van kavel 95 in de Noord-Oost Polder, zoudt U morgenmiddag even een 10 millimeter buitje kunnen leveren?" „Tot Uw dienst mijnheer, wenst U het in buien- vorm of meer een druilerig regentje?... buienvorm? in orde!" Het is voor ons land nooit te hopen, dat het zover komt want in Amerika, waar het bij lange na niet zo dicht be volkt is als in ons land, worden nu al processen gevoerd, omdat de een of ander meent, dat de droogte in zijn streek is toe te schrijven aan het „wol- kenmelken" van de vorige week, enige kilometers verderop. Cok Veraart heeft niet veel plezier van zijn uitvinding gehad en daardoor zal een tweede Nederlandse regenmaker zich niet zo maar weer op glad ijs be geven. 4 Wat een ellende, wanneer een bestel de regen enkele kilometers verderop bij Uw buurman neerkomt, die juist aan het oogsten of hooien is. Een baantje bij het K.N.M.I. zou dan ongetwijfeld de best betaalde baan in ons land zijn, daar dit dan een baan zou worden waaraan het grootstele vensgevaar zou zijn verbonden. Wat toeteren ons de oren al, wanneer de verwachting luidt: droog weer en o wee, daar valt hier en daar een enkele milli meter regen! Nog goed en wel twee dagen en de Vewibeto II behoort tot het verleden. Een belangrijk evenement en hoogte punt is weer voorbij. Een hoogtepunt, en dan heus niet alleen voor de Winke liersver. „Handel en Nijverheid" en voor de diverse standhouders, maar werke lijk voor geheel Veenendaal. Deze Vewibeto II was, veel meer nog dan de beurs van 1948 toen de om standigheden veel gunstiger waren een sprekend bewijs geworden van de veerkracht der Veenendaalse midden stand, in een tijd waarin de concurren tie, ook in de omliggende plaatsen, zich weer doet gelden. Tijdens de officiële opening van de beurs memoreerde de voorzitter van „Handel en Nijverheid" nog hoe men in 1948, bij de Vewibeto I, meende te moe ten zeggen dat zo'n beurs in Veenendaal wel nooit meer mogelijk zou worden. Nu 4 jaar later de Vewibeto II nog veel groter is, niet alleen in opzet en ruimte, maar ook in het aantal stands, (23 meer dan in 1948), terwijl er nog wel een hal meer nodig geweest zou zijn om aan alle aanvragen voor standruimte te kunnen voldoen, dan zijn dat feiten die de gehele bevolking van Veenendaal aan gaan en die de Vewibeto II tot een hoogtepunt voor geheel Veenendaal ge maakt hebben. We zien en weten dat Veenendaal groeit, maar zonder enige overdrijving kunnen we zeggen dat de Vewibeto II er een tastbaar bewijs van geworden is, en dat de Vewibeto II het vertrouwen waarmee de Veenendaalse middenstand de toekomst tegemoet gaat, aanmerkelijk heeft versterkt. Wij zijn ervan overtuigd dat de grote zorg en de inspanning waarmee de standhouders ditmaal hun stands heb ben ingericht, in zeer belangrijke mate bijdragen aan de uitstekende indruk die de beurs op de bezoekers maakt. Maar wij doen toch niemand tekort wanneer wij onze bewondering en groot respect vooral doen uitgaan naar het organiserende actieve bestuur van „Han del en Nijverheid". Dit bestuur was niet alleen initiatiefnemer, maar meer nog, de krachtige motor die maandenlang op volle toeren heeft gedraaid en die niet nagelaten heeft van zijn kracht aan anderen over te dragen. Hulde dus aan het bestuur van „Han del en Nijverheid", welker inspanning en offers hun doel, n.l. het versterken van de goede naaiu van de Veenendaal se winkelstand in de wijde omgeving, zeker niet zullen missen. Hulde aan het bestuur met zijn altijd bezielende voorzitter, de heer Ant. de Ruiter, dat met het organiseren van de Vewibeto II een grote dienst aan heel Veenendaal heeft bewezen. Wanneer wij in dit verband de naam noemen van de heer Ant. de Ruiter, die al bijna 20 jaar lang voorzitter van „Handel en Nijverheid" is geweest, dan is dat omdat wij het beslist niet kunnen laten. In onze bewondering echter voor de organiserenden van de Vewibeto II dringt zich nog een naam aan ons op, en wel die van de man achter de scher men, de administrateur der vereniging, die de leiding heeft gehad bij het voor bereiden en organiseren van de Beurs: de heer B. van de Pol. Het welslagen van de Vewibeto II is zeker niet vreemd aan de enorme inspanning die hij zich heeft getroost. De Vewibeto II is een groot succes ge worden. En het is dit succes en ook de „II" achter de naam „Vewibeto", die ons onwillekeurig al doen richten op de Ve wibeto III. VRACHTAUTO REED IN VOORTUIN. Toen een vrachtwagen op de Kerke wijk de Bergweg naderde, kwam plot seling een militaire wagen deze weg uit gereden. De chauffeur wist de militaire wagen te ontwijken, maar door krach tig remmen reed hij wel een bakfiets aan en kwam in een voortuin aan de Kerke wijk tot stilstand. Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- g delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Vrijdag 3 October: Van 2 tot 11 uur VeWiBeTo II g waar dan de gehele dag optre- den Gait Jan Kruutmoes en 11 Lubbert van Gortel. (In gebouw Eikenlaan) 8 uur. g „Is Rome nog altijd een ge- 3 vaar?" Onderwerp van een openb. bijeenkomst vanwege de Ver. „Protestants Nederland". H Zaterdag 4 October: Laatste dag VeWiBeTo II. V.V.V. Paddestoelen-excursie g naar de Prinseveldsehucht.Start g hotel „La Montagne" om 14.30 g uur. Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m Maan- dag de film „Actie in'de Stille Zuidzee" en van Dinsdag t/m g Donderdag „Millionnairs Ge- gj vraagd". ■llllllllillltllllllllllUllllilII!lli(lllliIllla!l!itijll"il!!!HiÏMlltU1ltl! VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1952 | | pagina 1