PJyjntuk Geheim- van de Kluizenaar MULDER Ingezonden f 32.60 Nutsspaarbank BBIIILiNSHOW Eist Ederveen Predikbeurten Reclame Dames-PoMoges, i I Ze zijn er weer! DIJKSTRA De N.V.V.-Voorzitter sprak in Veenendaal. 23 Zilveren jubilarissen bij de Panterfabrieken. Voetbalprogramma. Nieuwste scheercrème UIT RHENENS RAADZAAL „Eigen Gebouw" krijgt 2500.- van de gemeente. r Hiaat} 6c Aanbad SXiosteen Voor DE WILDE Kousen Baby Artikelen Corsetten en B.H/s Naar :CI'" "WtuKtrtdcalTtLw FEUILLETON ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HyPOTHEKEN Speculaas met am andelen. Ons grote suc ces van vorig jaar. De zaal van het Luxor Theater was Donderdagavond 25 Sept. geheel gevuld, toen daar de propaganda-avond van de Veenendaalse N.V.V.-Bestuurdersbond werd gehouden. De avond werd geopend met het zin gen van strijdliederen door „O.B.K." en een welkomstwoord van de voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer Ver- kuyl. Speciaal werd verwelkomd de lande lijke voorzitter van het N.V.V., de heer Costerhuis. De heer Oosterhuis hield een rede waarin hij o.a. het N.V.V. politiek be lichtte en verklaarde. Het N.V.V.,volstrekt onafhankelijk, neemt niet rechtstreeks deel aan de re- geringspolitiek, zo begon de heer Oos tehuis. Het N.V.V. is echter ook geen struisvogel. Als de heer Oosterhuis het resultaat van de laatst gehouden kamer verkiezing beziet dan is hij tevreden en dan in 't bijzonder over de 5 belangrijke zetels, bezet door de P.v.d.A. Grote vol doening heeft hij over het feit dat de heer Suurhof in het kabinet benoemd werd, voortgekomen uit de arbeiders organisatie van het N.V.V. Komende aan de Troonrede en de mil- lioenen-nota, noemde de heer Ooster huis het belangrijke feit van het even wicht in de betalingsbalans en was ver heugd over de aangekondigde werk- gelegenheidsgolitiek. De heer Oosterhuis merkte op, dat er groot verschil is in de Troonrede van nu, en die van voor. de oorlog. We zien er thans de door het N.V.V. verlangde progressieve koers ,jiv Hij heeft veel vertrouwen m deze regering. De heer Oosterhuis memoreerde hoe het 20e congres in het teken stond van het Welvaartsplan. _De verwerkelijking van dit plan moet onze levenstaak worden. Verder moeten wij op het 21ste congres de half millioen leden halen. Het streven van het N.V,V. is vrede, vrijheid en welvaart. Het geheim van het bereiken hiervan is, dat wij het voor een groot deel zelf moeten doen. Nadat „O.B.K." nog enkele liederen ten gehore gebracht had, volgde de vertoning van de film „Merijntje Gijzens Jeugd", de film naar het bekende boek van A. M. de Jong. Deze film maakte grote indruk op de aanwezigen, terwijl A. M. de Jong ook een rol in deze speelt. Het geheel van de propaganda-avond moet voor het N.V.V. wel bijzonder ge- jlaagd zijn. Op Donderdag 9 October a.s. zal de herdenking en huldiging plaats vinden van niet minder dan 23 jubilarissen, die allen 25 jaar in dienst zijn der Panter sigarenfabrieken. De namen der jubilarissen/in alphabe- tische volgorde zijn: H. Aalberts, Herm. Aalbers, D. van Binsbergen, B. Gazen beek, G. H. de Gooyer, R. Roelofsen, D. Roodbeen Gzn., D. Roodbeen Wzn., D. Smaling, T. Verkuyl, A. J. Vondel, G. v. d. Voort en Jac. van de Weerdhof, allen te Veenendaal, A. van Eist en Joh. Sma ling te Rhenen, H. Geurts te Kesteren, C. van Hattum, H. J. Hommerson, P. Jansen, B. Sipman en J. van Zuydam te Dodewaard, Joh. van Meerten en D. G. Reynen te Opheusden. (OPGERICHT 1848) - Bijkantoor: VEENENDAAL en OMSTREKEN nPolderhnia« Hoogstraat 19 Geopend: Dagelijks van 8-121/* uur en 2-4 uur Zaterdag van 9-1278 uur Vrijdagavond van 7-8 uur Bezoekt onze Amerikaanse Op de Vewibeto stand No, 29 Opticiën J. F. TAK SPECIAAL IN OPTIEK VEENENDAALSE VOLLEYBAL-CLUB IN DE 2e KLASSE. In de vorige competitie wist de nog jonge, Veenendaalse Volleybal Club naar de 3de klasse N.V.B. Utrecht te promo veren. Tijdens de jaarvergadering der Neder landse Volleybal Bond werd beslist dat de V.V.C. in de komende competitie in de 2de klasse mag uitkomen. Dus wel een snelle vooruitgang voor V.V.C. Een onderscheiding ook die de V.V.C.-men- sen nog verdiend zullen moeten tonen. Verder vernemen wij nog dat V.V.C. thans ook een dames-team gevormd heeft dat in de 3e klasse uitkomt. Na twee vergeefse pogingen gaat Vee nendaal thans thuis proberen tegen „Oosterbeek" de eerste winstpunten in bezit te krijgen. Dat dit zo eenvoudig zal gaan betwijfelen wij ten zeerste. Ooster beek beschikt over een tamelijk stabiele ploeg. Toch zullen de geel-blauwen er goed aan doen om tot het einde toe vol te houden, want anders blijven zij op de onderste plaats kleven. DOVO gaat Zaterdagmiddag naar DVS '33 te Ermelo. Een niet te onder schatten tegenstander. In de afdeling krijgt N.V.V. bezoek van Desto en gaat Matjan naar Mont- foort. GVVV gaat naar Putten de strijd opnemen tegen S.D.C., Triangelboys naar Amersfoort om SOVA te ontmoeten en de Merino's spelen thuis tegen Cobu Boys. Ds. J. J. BERENDS JUBILEERT. Op 6 October a.s. zal de emeritus-pre dikant van de Geref. Kerk te Veenen- dal, ds. J. J. Berends, de dag herdenken, waarop hij 60 jaar geleden het predik ambt aanvaardde. Ds. Berends werd op 14 December 1865 te Harderwijk geboren en werd can- didaat in de theologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam in 1892. Op 9 October 1892 verbond hij zich aan de Geref. Kerk te St. Anna Parochie. In deze gemeente was hij een krachtig be strijder van het anarchisme. Met zeer veel vrucht was hij tot 1898 werkzaam. Op 23 October 1898 deed hij zijn in trede te Maasland (Z.-H.). Hier was hij vele jaren bestuurslid van schoolver enigingen en regent van het Geref. Weeshuis te Middelharnis. Ook werkte hij in het Westland krachtig mee aan de vorming van Burgerwachten en Bijz. Vrijwillige Landstorm-afdelingen. Op 20 November 1021 deed Ds. Be rends zijn intrede in Veenendaal, waar hij een volkomen nieuw arbeidsveld vond. Mede door zijn toedoen kwam de kerk tot grote bloei. Na een 40-jarig predikantschap en na een verblijf van elf jaar in Veenendaal, nam hij afscheid, na eervol verkregen emeritaat. Tijdens zijn Veenèrwïaalse jaren had Ds. Berends als consulent een eer werkzaam aandeel in de instituering van een Geref. Kerk te Rhenen. Hij was vele jaren bestuurslid van het Tractaat- genootschap „Philippus" en curator van de Theologische Hogeschool te Kampen. Na zijn emeritaat vestigde Ds. Be rends zich te Amersfoort. Thans is de jubilaris bijna 87 jaar en geniet nog een goede gezondheid. De laatste tijd houdt hij verblijf in Rusthuis „De Whrtburg" te OudenMjn bij Utrecht. In verband met dit jubileum zal de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier op Donderdagavond 9 October a.s. Jn „Pro Rege" gelegenheid geven de jubilaris geluk te wensen. ALGEM. NED. IMKERS BOND VERGADERT. Donderdagavond a.s. zal in café „De Bijenkorf" aan de Nieuweweg alhier, een propagandaavond gehouden worden van de Algem. Ned. Imkers Bond. Als spre kers zullen optreden de heren J. Appel doorn uit Kesteren en H. Hooyer uit Apeldoorn. V.D.C. START IN DE COMPETITIE. A.s. Maandag begint de competitie van de 1ste klas der Ned. Dambond afd. Utrecht. De volgende clubs zijn daarbij inge deeld: Vriendenkring I, Utecht; U.D.G. II, Utrecht; Tuindorp I, Utrecht; Ons Ge noegen I, Zeist; Driebergen I; Maarssen I; Amerongen I; Het Rooster I, Biltho- ven; V.D.C. I, Veenendaal. Maandag ontvangt V.D.C. het sterke tiental van Tuindorp thuis. Wij wensen KONINKL. ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER J. ANBEEK. In verband met het feit dat hij sinds 50 jaar in de textiel-industrie werkzaam is, ontving de heer J. Anbeek, Yan de Parallelweg alhier, uit handen van bur gemeester Bakker de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Anbeek is bedrijfsleider van de Textielfabriek „Veenendaal" en het was ten kantore van deze fabriek dat de onderscheiding werd uitgereikt. Hier ook werd hij toegesproken door burgemees ter Bakker en door de directeur, de heer D. Sandbrink. De heer Anbeek werd hierbij ook nog een geschenk en een en velop met inhoud aangeboden. Namens het personeel sprak de heer G. J.Gerritsen woorden van grote waar dering voor de heer Anbeek. EEN BLINDENGELEIDEHOND VAN DE „RITMEESTER". Door het personeel der Ritmeester Sigarenfabrieken werd dit voorjaar be gonnen met het verzamelen van zilver papier om zo te komen tol aankoop van een blindegeleidehond. Het bleek echter al spoedig dat men een zeer groot aantal kilogrammen zil verpapier moest hebben, wilde men een hond kunnen kopen. Daarom werd naast deze papierinzameling een zgn. centen actie begonnen. Het gehele personeel werd in de gelegenheid gesteld elke 1 cent te offeren voor het mooie doel. Dat vaak meer dan een cent gegeven werd bleek hier uit dat in Augustus ide be nodigde gelden voor een hond 500.-) reeds bij elkaar waren. Dit bedrag is toen geschonken aan het Nederlandse Blindengeleidehondenfonds. Op school te A'dam, verbonden aan dit fonds, werd toen een hond afgericht die de naam kreeg van BUAT, genoemd naar Rit meester Buat. ORANJE-WIT DEELDE MET H.D.S. GEEN DER PARTIJEN WIST TE DOELPUNTEN. In een zeer goede en fair gespeelde wedstrijd, waarin door beide elftallen niets werd toegegeven, hebben de ploe gen uit Eist en Leersum de punten ge deeld. Eerst was het Oranje-Wit dat tot het offensief overging en het de H.D.S.- achterhoede danig lastig maakte door open spel. Langzamerhand echter wist H.D.S. evenwicht te krijgen. Maar ook hier ontbrak het goede schot. Na de thee werden aan beide kanten de tanden op elkaar gezet en de verde diging kwam soms handen te kort. Her haaldelijk trachtte H.D.S. door ver op dringen de tegenstanders in het nauw te brengen. Hierdoor kwamen soms gevaar lijke tegenaanvallen. Steeds heftiger werd de strijd naarmate de tijd verstreek, doch tot een doelpunt kwam het niet. De verdere uitslagen waren: Muske tiers IIEderveen II 51; Wijk bij D'stede IIOranje Wit II 32; Oranje Wit IIIH.D.S. II 07; Fortissimo A Oranje Wit A 30; H.D.S. AMusketiers A 9—0. Musketiers I had vrijaf. Programma van deze week: Muske tiersScherpenzeel, aanvang 4.15 u.; D.E.V. A—Oranje Wit A; D.V.S.A. A— Musketiers A; BunnikOranje Wit; Oranje Wit 2Odin 2; Oranje Wit 3 Austerlitz 3, aanvang 12 uur. De wedstrijden Musketiers 2D.O. V.O. 4 en EistWoudenberg zijn uitge steld. Tot 10 geteld..Uw baard geveld. VOLGEND JAAR SCHOOLTANDVERZORGING ONDERWIJS. VOOR HET OPENBAAR De gemeenteraad kwam Dinsdagavond ten gemeentehuize in openbare zit ting by een. De heer J. van Laar (SGP) was wegens uitstedigheid afwezig. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, kwam als eerste punt aan de orde het verzoek van de speeltuinvereniging „Sport en Spel" om een tegemoet koming van ƒ250.- voor de organisatie van het winterwerk voor de speeltuin- jeugd. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van mening zijn, dat dit bedrag, gehonoreerd kan worden uit het sociaal-cultureel fonds. Het college juicht het initiatief van deze vereniging toe, daar op deze wijze de jeugd van de straat wordt weggehouden. Spreker vond het ergerlyk, dat vooral 's avonds zoveel jongelui op het Fred. v. d. Paltshof „rondhangen". Het college is van mening, aldus de voorzitter, dat hiermede door „Sport en Spel" belangryk en goed werk wordt verricht. MOEDERCURSUS Uitgaande van het Groene Kruis zal er een Moedercursus worden gegeven van 8 lessen. De le les is Dinsdag 9 October a.s. in de school Schras, aanvang half acht. Voor leden van het Groene Kruis is deelname gratis. Opgeven bij Zr Groeneveld of op de le les. VERKOOPDAGEN Ten bate van de bouw van een nieuwe Ned. Herv. Kerk zullen er op 6 en 7 Oct. a.s. twee gezellige verkoopdagen worden gehouden van door een dames comité gemaakte en verzamelde goe deren. MARKTBERICHT. Op de hedenmorgen gehouden eier markt werden aangevoerd 290.000 stuks. De prijzen waren 18.50 tot 20.50 Hennen- eieren 12.- tot 17.-. De handel was ma tig. Nog maar al te vaak blijkt ons, dat men eigenlijk in Veenendaal niet goed weet wat Chr. Nat. Scholen zijn. De naam Chr. Nat. School heeft in deze gemeente nog een ietwat vreemde klank. Men spreekt hier gewoonlijk over twee soorten van Chr. scholen: de ker kelijke en daarnaast de Vrije Chr. School. De doelstelling nu van de Chr. Nat. School is geen andere dan die van- de Vrije Chr. School, d.w.z. ook bij deze scholen zoeken zij, die kerkelijk geschei den zijn en toch dezelfde belijdenis be amen, samenwerking op het terrein van de school. Chr. Nat. Scholen zijn dus geen ker kelijke scholen. Toch stellen de besturen van Chr. Nat. Scholen prijs op een nauwe band tussen kerk en school in die zin, dat de verschillende kerken door middel van hun kerkeraden warme belangstelling tonen voor het welzijn dier scholen. In de statuten van de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Vee nendaal is een bepaling opgenomen die het onmogelijk maakt, dat één bepaalde kerkelijke groep in het Bestuur een machtspositie zou gaan innemen. De Besturen der Chr. Bewaarschool en der Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs - (Veenendaal- Zuid). VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur ds. Bakker, 5 uur ds. Vroegindewey; Julianakerk 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. v. d. Pol; Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds. Bakker; Veeneind 3 uur ds. v. d. Peut van Eist. Donderdag 9 October 7.30 uur ds. End Braat van Opheusden. Dijkstraat 2.45 uur ds. Bakker. Sola Fi de 10 uur Prof. G. C. v. Niftrik v. Am sterdam. 5.30 u. Ds. H. v. 't Hof van Tiel. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. van Enk; Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) kleine zaal geb. Eikenlaan 8.15 en 3 uur dienst; Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Slofstra; Ger. Gem. 9.30 en 5 uur ds. Kok; Ger. Gem. Fluiterstraat 9.30 en 5 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Mulder van Naarden; Geb. El- theto Vrijdag 10 October 7.30 uur ds. Salomons. Leger des Heils Zaterdag avond 7.30 uur str.zang. Zondag 10 uur menkomst. 8 uur Verl. samenkomst. R.K. Kerkdiensten (Nieuweweg D 18) 's Zondagsmorgens 7.30 en 10.30 uur, 's avonds 7 uur, Zaterdagsavonds 7.30 uur. In de week 's morgens 6.30 en 8 uur. RHENEN. Vm. 10 uur Ds. N. Koore man, Bed. H. Avondmaal. Nm. 6 uur Ds. H. v. d. Linden. Ned. Prot. Bond. Vm. 10.30 uur wapen van Hardenbroek Ds. H. Groenewegen van Amersfoort. Geref. Kerk. Vm. 9 uur en nam. 3 uur Ds. H. Volten. Ger. Gemeente. Vm. 10 en /iam. 5,30 uur Leesdienst. Oud Geref. Gem. Vm. 10 en nam 3 uur leesdienst. St. Cu- nera-Pax-ochie. Vm. 7.45 uur H. Mis; Vin. 10 uur Gez. Mis en nam. 7 uur lof. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. J. v. d. Born van Huizen. Ger. Gem. Woensdag 8 October 7.15 uur ds. Heerschap. ELST. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6 uur ds. v. d. Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesd. Woensdag 8 October 7 uur ds. Ha gen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. v. Noort; Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesd. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Woensdag 8 October 7 uur ds. v. Gilst van Elspeet. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesd. AMERONGEN. Ned Herv. Kerk. Vm. 10 uur ds. Schweitzer, em. predikant en n.m. 7 uur ds. C. M. v. Endt van Utrecht (Jeugddienst). zeer sympathiek. Spr. verheugde zich over, dat B. en W. bereid waren een lo kaal af te staan. Door het gevraagde be drag beschikbaar te stellen, wordt te weinig ruimte gelaten voor het particu lier initiatief en spr. vroeg zich daar om af, of dat wel juist gezien is. De voorzitter wees er op, dat in zijn zes-jarige ambtsperiode nu al ieder jaar pogingen in deze richting waren gedaan door het particulier initiatief, doch dat ze allen waren mislukt. Spr. had liever gezien, dat het resultaten had opgele verd. Nu dit niet het geval is gebleken, djent deoverheid bij te dragen in de eerste kosten. Wel had spr. bewondering voor hen, die veel vrije tijd beschikbaar stellen om de jeugd in goede banen te leiden. Dit op zichzelf noemde de voor zitter al een belangrijk offer van het particulier initiatief. Wethouder Boelhouder (Pvd.A) was het hiermee eens. De leden van deze vei-eniging offei-en bovendien hun con tributie, aldus deze spr. en uit vrees, dat het plan wederom zal mislukken, is het college met dit voorstel gekomen. De heer Griffioen hield voet bij stuk en kon het niet juist vinden, een bedrag hier voor uit te trekken. Wethouder Boel houder wees er op, dat hier geen sub sidie wordt verleend. Het is geen ge meentegeld en het schept dus geen pre- cedent voor andere verenigingen. Het gevraagde bedrag is een stoot om een begin te maken. Komen er meerdere kinderen, dan zal het de vereniging geld gaan kosten. De voorzitter zou gaarne zien, dat ook de rijpere jeugd zou wor den „gepakt" en hij sprak de hoop uit, dat er initiatiefnemers daartoe naar vo ren zouden komen. Ook dan zou wet houder Boelhouder het verantwoord achten een bedrag beschikbaar te stel- (Zie verder 2e blad) V j Te koop: Geitzeug, bij Gebr. van Ede, Middelbuurt 118, Veenendaal. Te koop: kachel, merk Delta, in goede staat. Te bevragen Hovystr. 11. Twee dames vragen thuiswerk, geen naai- of breiwerk. Brie ven onder no. 1319, aan het bur. v. d. blad. Beste biggen te koop bij H. Bos, Parallelweg 8 en J. Hardeman, Buurtsteeg 64. Worden thuisbe zorgd. Net meisje, 23 jaar, zoekt een leuke vriendin. Br. onder no. 1317, bur. v. d. blad. Te koop: 2 licht lopende kinder- ry wielen, voor jongen van 6 jaar en meisje van 4 jaar. H. Haanschoten, Haspel 13, Vee nendaal (Slaperdijk). Pension aangeboden voor 4 a 5 personen met gebruik van. een grote vrije Zitkamer. Brieven no. 1314 bur. v. d. blad. Te koop: een transportrywiel, 2de hands voor weinig geld. Te bevr. Boslaan 34, Veenendaal. Nette werkster gevraagd voor Vrijdags. Zandstraat 105. Staat ter dekking: de nieuw aangekochte Stam- en Premie- beer Groot-Yorksirc. Bij Fol- mer, Dijkstr., Veenendaal. Te koop: 3 stamboek stieren van 68 maanden oud. Moeder boven 4 vet. Vader r.p.s. „Diamant". F. ter Maaten, Overberg D 93. Te koop: 100 mud vocderardap- pelen en 200 roeden knollen bij H. Verseveld, Zwijnsbergen 37, Eist (Utr.). Van Uw eigen stof maken wy een costuum, overjas, jekker enz. Alles naar maat. Ook sta len aanwezig. Dekens over trekken 6.P. Bols, Nieu weweg 6, Ederveen. Te koop: 100 m. voederaardap- Noordelingen a ƒ7.- per mud. Thuisbezorgd. Bij Wed. M. v. d. Brink, Cuneraweg 274, Achter berg. Heer zoekt net kosthuis per 15 Oct. Week-end afwezig. Br. met opgaaf aan W. Kerkhof Jr., Hoofdweg 71III, Amsterdam (W.). Wat kost een avond om pl.m. 120 kinderen op St. Nicolaas- avond bezig te houden? Brieven onder no. 1319 aan het bur. van dit blad. Nette jongeman, N.-H., nooit in elegenheid geweest, zoekt ken nismaking met beslist net meis je uit arbeidersstand. Leeftijd 20-25 jaar. Liefst brieven met foto, welke retour worden te ruggezonden, onder no. 1320, bur. van dit blad. Gevraagd een net meisje voor de morgenuren. Pl.m. 16 jaar. Aanmelden Maandagavond na 7 uur Lindenlaan 36. B.z.a.: Nette Werkster. Iedere dag beschikbaar. Brieven onder no 1318, bur. v. d. blad. Voor verhuur van Stoelen, A„e soorten PeppeIen en wi,_ Dissen en Serviesgoed naargen klompen te koop, zowel ge verfd als wit. In de maten 13 Dirk v. Asselt, Dennenlaan 38. Tel. 779 en G. Gerritsen, Julia- \v m30_ Beleefd aanbevelend, nastr. 81, Tel. 365. Alles gratis thuisbezorgd. Te koop weinig gedragen Over jas voor oudere heer en een commode. Dennenlaan 7. Huzen, Kastanjelaan 42, Rhe nen. Elke dag schapenvlees voorradig bij A. van RHEE, Valleistraat 21, Veenendaal. Onbeperkte bedragen hypo- theekgelden beschikbaar, tot 70°/« der getaxeerde waarde. Rente 4V4 Makelaars-kan toor Brouwer, Veenendaal (te lefoon 290). pracht sortering. Amerikaanse Nylons. hierin brengen wij echt iets aparts. Schoenen van te kleine maat? Contila die schaft raad. Schoenmakerij D. Blankestijn Zn, Electr. Schoenmakerij, Verlaat 4. Te koop: prima Noordelingen. 7.00 per mud. Tevens voer- aardappelen. Worden thuisbe zorgd. C. Robbertsen, Veenweg B 7, Renswoude. KOSTEN ONZE EN ZIJN PRIMA. HORLOGERIE Hoogstraat 8 Veenendaal Voor elk figuur. iedere beurs, en elk corset met V2 jaar garantie, daar door dus gratis repa ratie. (door Herman van Hattum) Het was op èen van die heerlijke da gen in Mei, waarop het lijkt, alsof nim mer de Paradijsvloek de mensheid heeft getroffen. Rijpstra had zich met de gedachte ver zoend, dat het herstel van zijn vrouw wel enkele maanden zou vergen en hij werd productiever dan ooit in zijn ge- meentearbeid. Zijn collega en de ouder lingen verwonderden en verheugden zich tegelijk over zijn zeldzame werk lust. Overdag bijna altijd op pad voor ziekenbezoek, des avonds vaak voor ge woon huisbezoek het was nu eenmaal gewenst, dat een nieuwe predikant zo spoedig mogelijk en met zoveel moge lijk van zijn gemeenteleden kennis maakte zat hij vaak nog tot diep in de nacht aan zijn preek te werken. Liane, Hetty's zuster, kookte wel heel anders dan zijn vrouw en zij gaf ook een geheel andere sfeer in de pastorie, rommeliger en wat lichtzinniger dan anders. Maar met dat al mocht hij dank baar zijn dat zij was gekomen. Èen huis houding zonder vrouw was een schip zonder kapitein en de stuurjongen alleen kon weinig beginnen wanneer er werke lijk gevaren dreigden. Het dienstmeisje was haar nieuwe meesteres even onder danig als de oude, al kon er geen twijfel over bestaan aan welke zij de voorkeur gaf. Rijpstra had er haar al een paar keer met een grapje op gewezen, dat het niet netjes was iemands minder goede eigen schappen uit te stallen tegenover iemand anders, zonder dat hij er zelf bij was. Maar het kind kon niet nalaten, telkens wanneer ze een uurtje met de predikant alleen was, een vergelijking te maken tussen de wijze, waarop „mevrouw" de huishoudelijk zaken behartigde en de manier, waarop „juffrouw Liane" met de dingen omsprong. Welke vergelijking natuurlijk altijd in het nadeel van laatstgenoemde uitviel. De predikant maakt zich over al deze beuzelingen maar weinig zorgen. Hij weet, dat het meisje gelijk heeft: Liane is niet zo zorgzaam en netjes als zijn vrouw. Maar hij weet, dat in de jere miades van het kind ook veel eigenbe lang meespreekt. Want hoewel zij voor het eten zélf nooit hoeft te zorgen, is daarna de afwas altijd voor haar. En als ze dan de grote asbestplaat onder het gasstel moet schoonmaken, omdat Liane alles er overheen heeft laten borrelen, dan kost haar dat weer een minuut of vijf van haar uitgaansavond. Maar op deze wonderheerlijke Meidag zijn al die wanklanken verstorven en heerst er rust en eensgezindheid in de pastorie. Het avondeten heeft zich heer lijk laten smaken. Het meisje heeft alles aan kant gemaakt en is na een schuch ter „Goeden avond, dominee, goeden avond juffrouw Liane" naar huis ge gaan. Pas deze keer valt het Rijpstra op, hoe zij eerst hem en dan zijn schoon zuster groet, terwijl voorheen altijd eerst zijn vrouw een beurt kreeg en dan hij. Dat hield natuurlijk ook verband met met haar half onbewuste antipathie te gen de nieuwe meesteres. Merkwaardig zoveel vondsten zich voordeden, als een mens bij alle gebeurtenissen, hoe onbe tekenend overigens, zich het hoe en waarom afvroeg. „Heb jij dat ook wel eens, Dolf," vraagt Liane, als ze uit de tuin terug komt met een reusachtige bos bloemen, „in sommige ogenblikken, vooral op een avond als deze, dat je eigenlijk wel alles in de steek zou willen laten en er van- dooi gaan, zo maar, zonder een bepaald doel, alleen maar om weg te gaan, om gehoor te geven aan die onbestemde aandrang, die in je naar boven komt?" „Ach," is na enige seconden de zwer vers, die nooit helemaal thuis zijn en altijd in zich de behoefte zullen gevoelen tot onderzoek; die erop uit willen trek ken naar verre, vreemde landen. De ge lijkenis van de verloren zoon behandelt een algemeen-menselijk gegeven, een houding, die in onze tijd evenzeer voor komt als in die dagen. Maar het is ge makkelijker aan die drang voor een mo ment het zwijgen op te leggen, wanneer je het betrekkelijk goed hebt, dan wan neer ja, zoals toch ook duizenden men sen, met zeer hard werken van de vroe ge morgen tot de late avond nog maar nauwelijks een karig stuk brood kunt verdienen." „Ik vind, dat dat helemaal niets te maken heeft met je maatschappelijke Rijpstra spitste de oren. Dat wees in de richting van zijn vermoeden. Maar wat kon zo'n man er voor belang bij hebben zijn vrouw zo overstuur te ma ken? Had hij iets tegen haar, een haat of wrok? Wilde hij een experiment uit halen? Ach wat zat hij zich toch mui zenissen door het hoofd te halen. Hetty had zich te veel ingespannen met de drukte van de verhuizing, de beslomme ringen van het inrichten, al die kleine schikkingen en regelingen in het nieuwe huis in de gemeente, die ook nieuw was, waren haar boven het hoofd gegroeid. Ze had het niet aén gekund. En nu ze een beetje 01-de op zaken hadden ge steld, was de reactie gekomen. Dat had met waarzeggerij of hypnose niets te maken. Ze was oververmoeid, had teveel van haar lichaams- en geesteskrachten gevergd. Anders niet. Vlak na de oorlog had ze ook zo'n ze- KERKEWUK 167 TEI.66O VEENENDAAL nuw-inzinking gehad. Ze had een man zien arresteren door jonge snuiters van de B.S. Ze hadden hem uit zijn huis ge haald en hem al ransèlend en schoppend over de weg gedreven, in de richting van de school, waarin hij moest worden op gesloten. Hetty had door het raam het schouwspel gadegeslagen; ze was er vol komen van ondersteboven geweest. Ze had gehuild, alsof ze nooit meer tot be daren zou komen. Ze had weken lang absolute rust moeten nemen in een stille omgeving met veel natuurschoon. En zoals ze toen, na enkele maanden van rust, als geheel genezen kon worden ontslagen, zo zou HET DESKUNDIGST ADRES VOOR HARMONIUM LES Muziekschool „Ars Musica" Dir. KOR DIJK8TRA. het ook nu slechts een kwestie van tijd zijn. Het had niet de minste zin zich daarover kopzorgen te maken. Was hij een predikant, die zijn gemeente in ge loof en zekerheid ten voorbeeld moest strekken? Eerder was hij als een riet, dat door de wind heen en weder werd bewogen en bij de geringste stormvlaag afknapte en brak. Hij moest zich scha men. Met deze toespraken tot zichzelf stond de predikant op, terwijl het meisje de ta fel afruimde en Liane met een boek zich in een lage stoel nestelde. Hij ging naar de voorkamer, wierp in het voorbijgaan een steelse blik op de piano en zette zich achter zijn bureau om nog wat te wer ken. Na een half uur klapte hij verstoord het boek dicht, dronk staande in de keu ken bij Rika een kop koffie nam zijn regenjas over de arm en stapte de Dorps straat in. Met een harde slag viel de deur achter hem in het slot. Ziezo, in plaats van zichzelf overstuur te maken met analyses, die tot niets dienden, kon hij zich beter verdiepen in het leed van een ander. Misschien zou dat de knaging van het eigen hart ver drijven. Hoe vaak had hij anderen die raad gegeven? Een mens bleef toch maar een zielig creatuur met schone en vele woorden, doch wienig daden. Zijn fiets liet hij in de schuur staan. Wandelen was veel gezonder. Het was half elf in de ochtend en de Dorpsstraat was nog stil. Een enkele kar hobbelde over de weg. De boer hief zwijgend zijn zweep ten groet op naar de predikant, om hem dan zacht op de rug van het voortsjokkende dier te laten vallen. „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans henen", bedacht Rijpstra. Wat zou hij gaarne willen rui len met deze eenvoudige boer, die daar met de gemoedelijkheid en onverstoor baarheid van een gezond, geestelijk evenwichtig mens op de bok van zijn kar zat, zijn verweerde kop koesterend in de zon, terwijl de wind vrolijk door zijn reeds grijzende haren speelde. In dezelfde zon en wind zou hij straks op de akker staan. En hij zou ploegen, eg gen of wieden. Hij zou de aarde bewer ken op zo'n wijze, dat zij de meeste was dom kon geven. Gedragen door een er varing van tientallen jaren, gewapend met een wijsheid van vele seizoenen ach tereen, zou hij zijn zaad strooien, zijn bnoen poten, zijn planten zetten, bonen poten, zijn planten zetten, welstand of zo", zegt Liane. Ze is vaak in de contramine. Dat hoort zo bij haar. Misschien spreekt ze alleen maar tegen om tegengesproken te worden, om reac tie uit te lokken. En ze gaat verder: „Dat gevoel overmeestert je zonder dat je er zelf iets aan kunt doen. Het is er voordat je er erg in hebt. En meestal is het ook weer verdwenen voor je het weet. Maar om even op die verloren zoon uit de gelijkenis terug te komen die had het toch óók goed bij zijn vader en toch wilde hij weg!" „Misschien heb je wel gelijk," geeft de predikant aarzelend toe. „Maar ik was eigenlijk nog niet uitgesproken. Ik wilde zeggen: zolang het ons maatschap pelijk goed gaat kunnen we beter aan die verleiding weerstand bieden, omdat we ons dan afvragen, waar we terecht zullen komen en onder welke omstan digheden we, eenmaal in den vreemde aangeland, zullen moeten leven. En dan hebben de meesten van ons nog wel zó veel nuchter, gezond verstand, dat ze zich wel duizendmaal bedenken voordat ze een behoorlijke positie, een goed huis en een bepaalde zekerheid van leven weggooien, zonder iets anders ervoor in de plaats dan de blote hemel, een bank in het park en een homp opgebedeld brood hier en daar...." „Op een avond als deze," herneemt Liane, en het komt de predikant voor, dat ze niet eens naar zijn woorden heeft geluisterd, „zijn er zulke vreemde ge luiden buiten, hangen er zulke vreemde geuren in de lucht, dat een mens wel een ras-materialist zonder enige artis tieke inslag moet zijn om niet" dat vreemde heimwee, dat wonderlijke ver langen te voelen. Het is net of ergens heel ver weg een groot geluk op je ligt te wachten en of je niets anders zou hebben te doen dan er heen te gaan om het te bezitten. Je voelt je ergens naar toe getrokken worden met een ondefi nieerbare kracht, die als het ware uit het hart van de natuur komt. Ik geloof, dat het in de grond der zaak alleen maar kleinburgerlijke lafheid is, die ons er van weerhoudt het te doen." (Zie verder 2e blad) BANKETBAKKERIJ I Hoofdstraat Telefoon 232

De Vallei | 1952 | | pagina 2