IVOROL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 Mo 40 Uit Rhenens Raadzaal (Vervolg van pag. 2) len om een begin te maken. Hoewel de heer Griffioen zich met het voorstel van B. en W. niet kon verenigen, wenste hij geen stemming en werd het z.h.s. aan vaard. Van de heer T. van Londen, pachter van hotel „De Grebbe", was een ver zoek ingekomen om de Minister van sociale zaken voor te stellen hem een tapvergunning te verlenen boven het maximum aantal vergunningen, op grond van het feit, dat zijn hotel kan worden beschouwd als een buitengewo ne inrichting van maatschappelijk ver keer. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en gunstig aan de Minis ter te adviseren. De voorzitter lichtte nog toe, dat het college er. lang over heeft nagedacht. Het voorstel moet wor den gezien als een gematigd gunstig ad vies. Er is altijd een vergunning in dit hotel aanwezig geweest, aldus spr., doch door bijzondere omstandigheden is die verloren gegaan. Thans is er een hotel vergunning aanwezig, met alle bezwa ren daaraan verbonden voor de contro lerende instanties. Het is nog de vraag, als de raad gunstig adviseert, of de Mi nister de mening zal delen. Overigens achtte het college het geen gevaar voor toename van drankmisbruik in de meente. De heer Van den Berg (SGP) informeerde zijdelings waar de vergun ning was gebleven, die destijds was verleend aan de heer Westerhuis. De voorzitter antwoordde, dat deze in het Bergbad was gebracht en dat inmiddels een verzoek tot overschrijving was in gekomen op naam van Veenendaal (Pa viljoen Grebbeberg). De hoofdinspectie drankwet heeft de zaak echter in onder zoek, aldus de voorz. De heer Menting (PvdA) verklaarde zich persoonlijk te genstander van een tapvergunning in hotel De Grebbe. De leden van de frac tie, aldus spr., worden echter in hun mening vrijgelaten. De heer Kerkstra juichtte het voorstel van B. en W. toe. We moeten doen wat we doen kunnen, om hotel De Grebbe weer aan een ver gunning te helpen, aldus spr. Ook de heer Griffioen was die mening toege daan, omdat er in het hotel altijd een vergunning is geweest. Nadat over het voorstel was gestemd, bleek dat de stemmen staakten 66. In de volgende vergadering zal het voorstel dus weder om ter tafel moeten worden gebracht. Van de landelijke vereniging tot die renbescherming was een verzoek inge komen om een toestel aan te schaffen, waarmee dieren op zachte wijze kunnen worden afgemaakt. De daaraan verbon den kosten bedragen ƒ200.-. B. en W. stelden voor daarop niet in te gaan. De heer Drost (CH) was het met het voor- uea naozjaA jaq SuaoA;m anPldaq f;H stel van B. en W. helemaal niet eens. de dierenbescherming. Spr. kon zich niet indenken, dat de voorzitter tegen is. De voorzitter was van mening, dat dit op de weg ligt van de plaatselijke afdeling. De heer Drost deelde mede, dat de plaatselijke afdeling niet bij machte is een en ander te financieren. Er is in Rhenen geen dierenarts, zodat men al tijd naar een andere plaats moet. De voorzitter deelde volkomen de mening van de heer Drost voor wat betreft het gebrek aan een dierenarts. Wanneer een jonge veearts zich voor vestiging zou aanmelden, dan zou dat zeer zeker door het gemeentebestuur worden aan gemoedigd. De heer Menting bracht naar voren, dat uit de gesprekken vol doende kan worden opgemaakt, wat de vereniging te doen staat om aan een toestel te komen. Er werden reeds sug gesties gedaan in de richting van een kleine subsidie, aangezien men van me ning bleef, dat overheidsexploitatie hier niet op zijn plaats is. Het voorstel van B. en W. om niet op het verzoek in te gaan, werd z.h.s. aan vaard. In de vacature Klaassen werd tot lid van de commissie voor het cultureel fonds benoemd de heer Drost. Met al gemene stemmen werd vervolgens be noemd tot onderwijzer aan de o.l. school te Achterberg de heer J. H. de Roder te Veenendaal. Wegens periodieke aftre ding per 1 Januari 1953 van de heer Menting als lid van de studiecommissie, werd genoemd raadslid herkozen voor de tijd van vier jaar. De heer Menting maakte van deze gelegenheid gebruik de raad er op te wijzen, dat de kas van de commissie is uitgeput, nadat verschil lende studiebeurzen konden worden verstrekt. De commissie heeft besloten donateurs aan te nemen tegen een mi nimum bedrag van ƒ1.- per jaar. Spr. wees op het grote nut van deze instel ling en verzocht de raadsleden dit te propageren. De voorzitter onderschreef de woorden van de heer Menting ten volle. Een staaltje van ware burgerzin noemde spr. de geste van een vader wiens zoon een studiebeurs had ontvan gen en die eigener beweging reeds 100.- had terugbetaald, teneinde een ander weer in de gelegenheid te stellen om te kunnen studeren. In de commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1950 werden geko zen de raadsleden C. Scheer, L. van Vie- gen en J. van Dijk. Vervolgens kwam een verkeerstech nisch puntje aan de orde. Z.h.s. werd besloten gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wie len: de Wilhelminastraat van de Oude Dijksestraatweg af tot de Achterbergse- straatweg; de Steilesteeg in beide rich tingen; de Cuneralaan westelijk van de spoorbrug in oostelijke richting; de Grutterstraat in de richting van het Fr. v. d. Paltshof; De Servetsteeg en de Hofsteeg in dezelfde richting en de Kloostersteeg in de richting van het Plantsoen. Verder gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op twee wielen en rijwielen: Het Plantsoen, van Molen straat tot Grutterstraat en van Kloos tersteeg tot Fr. v. d. Paltshof in alle richtingen en de Steilesteeg in beide richtingen. Tenslotte gesloten te verkla- de beste tandpasta die men U raden kan ren voor bespannen wagens: de Steile steeg in beide richtingen; de Grutter straat in de richting van het Hof even als de Servetsteeg en de Hofsteeg en de Kloostersteeg in de richting van het Plantsoen. Het voorstel van B. en W. om de wo ning Zuidwal 10 onbewoonbaar te ver klaren met een ontruimingstermijn van 14 dagen, werd na een uitvoerige toe lichting door het college z.h.s. aanvaard. De bewoners staat een gemeentelijke noodwoning ter beschikking. Van het bestuur van de School met de Bijbel was een verzoek ingekomen om medewerking op grond van art. 72 der l.o. wet 1920 tot stichting van een gymnastieklokaal. De voorzitter noemde de bouw van een tweede gymnastiek lokaal in de gemeente Rhenen zeer ur gent. Het lokaal aan de Wilhelmina straat is overbelast. De heer Van Dijk (PvdA) vroeg ook aandacht te besteden aan het lokaal te Eist. De voorzitter lichtte toe, dat de inspecteur van het lager onderwijs nog betwijfelt of toe stemming voor de bouw van het lokaal te Rhenen zal worden verkregen. Voor Eist is er helemaal geen kijk op, in ver band met het weinig aantal lesuren. Zo dra er een kans komt, aldus de voorzit ter, zal Eist echter zeer zeker aan de beurt komen. De gevraagde medewer king werd verleend. CONTROLEREND TANDARTS OP SCHOOL. Een zeer belangrijk punt was onge twijfeld het voorstel van B. en W. tot invoering van schooltandverzorging. De voorzitter zette uiteen, dat hij enkele jaren lang over deze materie besprekin gen en onderhandelingen had gevoerd, die tenslotte hadden geleid tot dit voor stel, naar het voorbeeld van de gemeen te Hengelo, namelijk een controlerend tandarts op de openbare scholen, die zal werken met z.g.n. verwijsbriefjes naai de practiserend tandarts. Het is de be doeling een tandarts aan te stellen, die geen praktijk uitoefent. Het systeem be rust zuiver op vrijwilligheid. De ouders worden er vrij in gelaten hun kinderen al of niet door een tandarts te laten be handelen. Mochten de bijzondere scholen belangstelling tonen, dan kunnen ook zij ingeschakeld worden. Het voornemen bestaat te beginnen in 1953 met de leer lingen van de eerste klasse der lagere scholen. Deze zullen in zorg blijven tot en met de zesde klas. Jaarlijks zullen dan nieuwe eerste klassen in de schooltandverzorging worden opgeno men. Voor 1953 zijn de kosten geraamd op 500.-, bestaande uit een beloning voor de aan te stellen arts en admini stratiekosten. Het voorstel luidt met VVV een overeenkomst te sluiten om het administratieve werk door personeel van deze vereniging tegen beloning te laten verrichten. Bij een volbezette dienst zullen de kosten oplopen tot ma ximum 1200.- per jaar. De heren Van den Berg, Van Dijk en Griffioen brachten B. en W. hulde voor dit initiatief. Wethouder Van de Steeg feliciteerde de voorzitter met dit succes, hetwelk hij kan zien als een kroon op het vele en vaak moeilijke voorbereidende werk. Z.h.s. werd het voorstel aan vaard. Bij het punt verhuring van woningen, der dat aan de diverse inschrijvers de prijs bekend werd gemaakt. De vraag gaat er dus om, aldus de wethouder, waarom de anderen de prijs niet mogen weten. Daarom, aldus de heer Menting vraag ik openbare aanbesteding, dan moeten de cijfers in het openbaar ko men! Wethouder Boelhouder vulde nog aan, dat zelfs om de prijs was gevraagd, doch dat geweigerd was die te noemen. De voorzitter zegde toe een onderzoek te zullen instellen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot hij hierna de vergadering. verzocht de heer Griffioen toe te zien op stipte oplevering van de nieuwbouw, aangezien de gemeente anders voor aan zienlijke bedragen aan huurderving zal komen te staan. Wethouder Boelhouder beaamde dit en noemde als voorbeeld de laatste oplevering van de duplex- woningen. In het uiterste geval zal het boete-beding worden toegepast op de aannemers. Bij de behandeling van de begrotings wijziging 1952 lichtte de voorzitter di verse punten toe. Binnenkort zal een voorstel zijn te wachten tot aanschaf van een andere personenauto, daar de ingebruik zijnde reeds 123000 km heeft gelopen en te veel gaat kosten aan onderhoud. Voor de vereniging „Eigen Gebouw" is een bijdrage uitgetrokken van 25.00.-, dit naar aanleiding van een destijds door de heren Klaassen en Men ting geuite wens om deze vereniging enigszins tegemoet te komen in verband met de nogal hoge grondprijs. De voor zitter zette uiteen, dat het geld afkomstig was van het NVH-liquidatiefonds, waar van het wijkgebouw in Eist 12000.- ad toegewezen gekregen. Spr. heeft per soonlijk de bevoegdheid over deze mid delen te beschikken. Daar er met de op richting van het „Eigen Gebouw" zaal ruimte wordt geschapen die er nu niet is, vond de voorzitter het alleszins ver antwoord dit bedrag uit te trekken. AANDEEL IN DE N.B.M. Voor de rondvraag had de heer Men ting zich aangemeld. Is het B. en W. be kend, aldus de heer Menting, dat door gemeentewerken voor particulieren walswerk wordt verricht met personeel en gemeentewals? Zo ja, op welke ma nier vindt dan de afrekening plaats? Wordt door de particulier de door de gemeente gemaakte onkosten betaald. Moet de gemeente een som gelds vast stellen. Heeft afrekening plaats volgens wederkerig hulpbetoon. Zijn B. en W. niet van mening, dat de gemeente hier haar eigenlijke taak voorbij schiet en het particuliere bedrijf beconcurreert. Ge schiedt de afrekening volgens het aantal uren, dat voor elkander wordt gewerkt. Wordt uurloon, olie- en benzinegebruikjhulpkeurmeester het geslachte dier heeft plus afschrijving vergoed? De heer Men- gekeurd. Officiële Bekendmaking GEMEENTE RHENEN. KEURING VAN HUISSLACHTINGEN. Burgemeester en Wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat voor het verrichten van huisslachtingen gedurende het tijdvak van 1 October 1952 tot 1 April 1953 de volgende rege ling geldt. Het slachten mag alleen geschieden op de volgende dagen: Stad Rhenen en Eist: Op Maandag voormiddags. Geslachte keuring Maan dag 's middags. Bij grote drukte is de hulpkeurmees ter gerechtigd de ongekeurd gebleven huisslachtingen Dinsdag 's voormiddags te keuren. Achterberg, Nude, Grebbe en Grebbe- dijk inbegrepen: op Dinsdag 's voormid dags en op Woensdag 's voormiddags. Geslachte keuring Dinsdag 's middags en Woensdag 's middags. De overige dagen worden gebruikt voor de levende keuring. Hij, die een huisslachting wil verrich ten, doet daarvan minstens een week te voren aangifte ter secretarie, afdeling gemene zaken, waar. het keurloon moet worden betaald, bedragende 3.- voor een varken, ƒ1.voor een schaap en 0.75 voor een geit. Met het afslachten en verwerken der organen (longen, hart, nieren, darmen) mag niet worden begonnen dan nadat de ting deelde mede, dat hij tot deze vraag gekomen was, doordat iemand op zijn beurt hem had gevraagd of de gemeente aandeelhouder was van de N.B.M.aan gezien de wals meerdere malen voor deze maatschappij was afgestaan. De voorzitter wees de heer Menting erop, dat hier geen sprake kan zijn van concurrentie, aangezien er in de omtrek niet een dergelijke wals aanwezig is. De aannemers worden geholpen, doordat de gemeente de wals beschikbaar stelt, volgens een vastgesteld tarief. De heer Menting vroeg voorts nog of in de toekomst gemeentewerken open baar zouden kunnen worden aanbesteed. Hem was een geval ter ore gekomen, dat inschrijvers de prijs niet te weten kon den komen, waarvoor het werk was ge gund. Wethouder Boelhouder verduidelijkte, dat het hier de aanbesteding betrof van het hek rondom de speeltuin van „Sport en Spel". Dit werk werd gegund, zon-j BEKENDMAKING. (Zitting Woningcommissie). Burgemeester en Wethouders van RHENEN brengen ter kennis van be langhebbenden. dat de WONINGCOM MISSIE gedurende de maand October 1952 geen zitting zal houden voor het publiek. NAJAARSSCHOUW WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Rhenen maken bekend, dat de najaars schouw over de wegen ingevolge art. 22 wonden, kloven, geschaafde huid Co v. Varkv. Opijnen SCHOONHEIDSSPECIALISTE Oude Arnhemse weg 17, EDE, Tel. 9654 Huize „Dennenhof" Adviezen kosteloos van het reglement op het onderhoud en gebruik van wegen in de provincie Utrecht zal worden gehouden op Woens dag 15 October 1952 des namiddags om twee uur. WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat op de door de gemeenteraad vast gestelde winkelsluitingsverordening nog geen Koninklijke goedkeuring werd ver kregen. Dit heeft tot gevolg, dat tot na der order de bepalingen van de winkel sluitingswet onverminderd van toepas sing zijn, hetgeen inhoudt, dat in de ge meente Rhenen alle winkels om 18 uur voor het publiek gesloten moeten zijn (ook des Zaterdags). Dit verbod geldt niet voor de Vrijdag avond (koopavond). Op deze avond zullen de winkels ge opend mogen zijn tot 21 uur. ONTGRONDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij hun besluit van 17 September 1952, 2e afdeling no. 4508/2342 wijziging heb ben aangebracht in hun besluit van 26 Augustus 1952, 2e afdeling no. 3604/2142, waarbij o.m. aan de C.V. Kalkzand steenfabriek „Vogelenzang" te Rhenen ontheffing is verleend van de verbods bepalingen, genoemd in artikel 2 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht voor het afgraven van een aan tal percelen onder de gemeente Rhenen. Zij vestigen er de aandacht op, dat inge volge art. 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht van deze beslis sing voor alle belanghebbenden binnen 30 dagen na dagtekening dezes beroep open staat op de Kroon, overeenkomstig artikel 19 onder B der Waterstaatswet 1900. Het bovenaangehaalde besluit ligt vanaf heden gedurende 30 dagen voor belanghebbenden ter gemeentesecretarie (algemene zaken) ter inzage. Rhenen, 1 October 1952. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De Secretaris, Th. v. d. WILLIK.

De Vallei | 1952 | | pagina 5