de vallei drukwerk oe Gelderse usiisi IkKéoJeti. Verkoudheid 1 3 A IU3B Voor de Jeugd Sanapirin 3 goede Amerongen FEUILLETON Zondagsdienst Doktoren Burgerlijke Stand (Vervolg van pag. 2) „Zonder mijzelf kleinburgerlijk en laf te vinden," antwoordt hij misprijzend, „moet ik je toch zeggen er niets voor te voelen gehoor te geven aan allerlei on controleerbare influisteringen van bin nen. In feite zijn het noch burgerlijk heid, noch lafheid, die een mens van deze dingen terughouden, maar gezond verstand. Hij weet, dat hij in het verre land na enige tijd even goed weer heim wee zal krijgen naar het land van zijn geboorte, als hij thans heeft naar het vreemde. Denk aan de verloren zoon. Je moet zijn geschiedenis helemaal nemen en niet half. En meen niet, dat het alleen maar kwam, omdat het hem naderhand zo slecht ging.." „Jij blijft altijd de predikant, die mo raliseert," zegt Liane en ziet hem met haar ondeugende ogen aan. „Maar ik vind je toch wel lief, als ze je zo lang achtereen praat." Langs de vaas met bloemen werpt Rijpstra even een blik op haar. Vreemd meisje. Vreemd meisje, dat, uit een zo serieus milieu, altijd haakt naar iets anders, dat worstelt om zich aan de macht van het ouderhuis te onttrekken. Hij stopt zwijgend zijn pijp. Er zijn nu eenmaal gezegdes, waarop zelfs een dominee geen antwoord kan geven. Hij weet niet recht wat er van te denken. Natuurlijk is het heel gewoon, dat een meisje tegen haar zwager iets ondeugends zegt. En als Hetty er bij is, kan hij er ook erg goed tegen. Maar ditmaal hindert het hem. Ze heeft meer van die vreemde dingen tegen hem gezegd in die paar weken dat ze bij hem is. Helemaal geen erge dingen, maar zo van die grapjes en bedekte toespelingen, die naar allerlei kanten kunnen worden uitgelegd. Hij vindt zichzelf een muggenzifter, omdat hij dan altijd het verkeerde denkt. Dat moet hij nog eens afleren. De erfenis *S<KSTRAAT3 VFENENCAAL van de grote stad, waar alles van raffi nement aan elkaar hangt, en gedeelte lijk, misschien in nog grotere mate een overblijfsel uit zijn studententijd. Liane, schijnt te merken, dat de pre dikant met zijn gedachten niet meer bij haar probleem is. Zij stelt hem voor te gen tienen een wandeling buiten het dorp te gaan maken om nog wat te ge nieten van de heerlijke natuur. „Dan gaan we over de heide en door de bos sen, met het donkere loverdak boven je zalig," zegt ze en klapt als een kind opgetogen in haar handen. Daar hij toch niet de rechte studielust kan vinden stemt hij toe en tegen tienen verlaten zij de pastorie. „Wat een verschil toch, zo'n dorp hier en Amsterdam," snapt ze, wanneer ze de Dorpsstraat hebben uitgelopen en de richting van de bossen inslaan. „Je bedoelt, dat bijna alles al in ruste is?" vraagt Rijpstra. Van opzij kijkt hij naar het ranke figuurtje, dat naast hem voortstapt in de witte blouse met de pofmouwtjes. „Natuurlijk. Maar sta van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met morgenochtend eens om zes uur op en kijk dan weer eens om je heen. Dan zul je begrijpen, waarom het nu al zo vroeg stil is. Deze mensen leven heel wat na tuurlijker dan de drommen, die in de grote steden dag in dag uit de terrassen van de café's bevolken, die met hun tijd geen raad weten en avond aan avond tot diep in de nacht in dancing en bios coop hun vermaak zoeken. Als ik eerlijk moet zijn voel ik mij toch meer aange trokken tot deze dorpelingen met hun natuurlijke levenswijze. Wat des te vreemder is wanneer je bedenkt, dat ik een geboren stedeling ben." „Ja, maar jij bent degelijk," zegt ze plagend, met nadruk op het laatste woord. „En degelijke mensen horen op het platteland thuis Wéér zo'n eigenaardig gezegde, denkt de predikant. Inmiddels zijn ze buiten het dorp aan geland op een smal zandpaadje, nauwe lijks aan hun beiden plaats biedend. Nu en dan, wanneer een overhangende struik ook nog een gedeelte van de smalle weg verspert, houdt de predikant zijn schreden in om Liane voor te laten gaan, maar, alsof ze het erom doet, min dert ook zij dan haar tred, zodat hem de keuze blijft tussen óf zijn pak open te halen aan de struiken, meestal door nen, óf tegen haar schouder te botsen. Als hij, na eerst een paar keer het eer ste te hebben gedaan, tenslotte tegen haar aan loopt hoort hij haar onder drukt lachen. Snel haalt ze een zak doekje uit haar zak en snuit demonstra tief haar neus. Een kwartier lopen ze zwijgend naast elkaar voort. Plotseling spitst Liane de oren. „Hoor jij iets, Dolf?" vraagt ze, ter wijl ze luisterend blijft stil staan. (Wordt vervolgd) VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. Pi- lon, Kerkewijk, tel. 874. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur dr. de Waard. Tel. K 8387-200, De Klomp. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 10 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr. van Ommeren, Eist. De Zangers gaan weei zingen. De repetities, ook van de zangver enigingen in Veenendaal, zijn in de meeste gevallen weer begonnen. De avonden worden weer langer. Veenen daal is verschillende zangverenigingen rijk en vrijwel alle zangverenigingen beijveren zich om de grote waarde van het zingen in verband te propageren. Zingen is gezond. Zingen brengt levens geluk. Zingen kan men uit smart en vreugde, vragend en dankend. In de zangverenigingen kan men zijn stem ontwikkelen en oefenen en daardoor de voldoening in het zingen nog weer ver groten. Bij het beginnen van de zangrepeti ties voor het nieuwe seizoen is het, dat wij gaarne voldoen aan het verzoek van een onzer plaatselijke verenigingen om het zingen in georganiseerd verband ook in ons blad te propageren en drukken hieronder een lied af, gecomponeerd door de Veenendaler wijlen M. Rotter dam, die altijd een enthousiast zang- VEENENDAAL. beoefenaar is geweest. Rotterdam was Getrouwd: Hendrik van Manen, 25 j niet recht van lijf en leden, maar hn n Jacoba w van de Scheur 22 y. Fre_ was begaafd en had een zingende zieL derik v£m Barneveldi 27 j. en Johanna P. 'van Dijk, 28 j. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. JEUGDDIENST. Zondagavond 5 October, 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk te Amerongen weer een Jeugddienst gehouden worden. De voorganger van deze avond is ds. C. M. v lEndt van Utrecht. Een trouwe opkomst Ivooral van de jeugd wordt verwacht. ONS LIED. Muziek en zang, wij kunnen 't niet [ontberen 't Is 't schoonste wat op aard bestaat. Het voert ons vaak naar hoger sferen Zingt daarom vroeg, zingt daarom laat. Laat daarom onze klanken paren Tot één geheel vol harmonie, Accoorden bij elkaar vergaren Tot een schone en reine melodie. Als zangersvrienden komen wij steeds [samen En zingen dan uit volle borst Om 't leven te veraangenamen. Want d' optimist heerst hier als vorst. Men is gelukkig en tevreden Zolang men lust in zingen vindt. Daarom het zangerspad betreden, Wanneer men deze kunst bemint. Wanneer de zorg U soms terneer mocht [drukken En somberheid vervult uw brein, De zorg zal dan voor 't lied steeds [bukken, Het lied is dan Uw medicijn. Ons wachtwoord zal steeds [„zingen" blijven. Zodat elkeen hiervan geniet. De zorgen zullen dan verdrijven. Daarom voor alles Hoog het Lied. Veenendaal, 16-10-'34. M. ROTTERDAM. BESTE NEVEN EN NICHTEN. Hier zijn we dan weer met ons krantje. Het eerste wat we doen is het geven van de lijst namen van spaar ders en inzenders van zilverpapier melkflescapsules, theelood enz. Rinske de Ridder, Achterberg. Wim en Helco van Meerten, Veenen daal. Joop, Willy en Corrie van Engelen burg, Veenendaal. Leerlingen van alle klassen Vrye Chr. (School, Nicuweweg, Veenendaal. VOOR AL UW DRUKKERIJ Geboren: Willem, z. v. W. J. Kroes- bergen en A. M. van Kruistum; Hein, z. v. C. van Leeuwen en M. H. J. Voskamp; Gerrit W., z. v. A. M. Bos en T. Schin kel; Nanny J., d. van D. Willemsen en N. van Dijk; Johannes, z. v. W. Willem sen en Petronella G. van Doorn; Johan na G., d. v. G. Valkenburg en J. H. van Barneveld; Gijsbert, z. v. J. M. van der Klift en J. Bruijs. Overleden: Elizabeth van de Kraats, 62 j. echtg. van B. H. Ditewig; Johanna van Engelenburg, 72 j., echtg. van J. v. Manen; Hendrikus van Manen, 48 j., echtgenoot van J. D. van Barneveld. SECRETARIE GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN. Geboren: Janna, d. v. D. J. Bos en T. K. C. Baars; Adriana W. G., d. v. H. Vee- nendal en J. H. Nijland; Jacobus, P., z. v. G. P. van Beek en A. v. Dijk; Ria, d v. H. van Ruiswijk en A. van de Pol; Hendrikus, z. v. P. van Brummelen en G. Bouw; Hendrika, d. v. G. Ditewig en G. Vlaanderen. RHENEN. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk J., z. v. J. Budding en J. van Zetten, Oude Dijksestraat 14; Aalbert, z. v. J. Mol en E. W. F. Hool- horst, Bruine Ingseweg 16; Hendrik, z. v. T. Verwoert en G. van Beek, Bosland- weg 20; Hendrik J., z. v. N. Kooreman en A. Vroegindeweij, Utrechtsestraat weg 64; Jacobus P., z. v. G. P. van Beek en A. van Dijk, Ede; Jacoba, d. v. C. Worst en M. Aalbers, Cuneraweg 131; Hendrik, z. v. W. A. Lammers en J. W. van Zanten, Eikenlaan 711. Ondertrouwd: Johannes P. Buddingh, Amersfoort en Jansje W. van Doorn. Getrouwd: Jan J. Tollenaar en Janna van Laar; Gerrit J. Buitenhuis en Hen drika C. de Waal; Dirk J. van Schaik en Jantje A. van Tongeren; Hendrik van Beek en Jannigje van de Scheur. Overleden: Nicolaas Dekker, 82 j., we- duwn. van J. Lodder, Nieuwe Veenen- daalseweg 51. Jarigen van deze week. W. Budding, Veenendaal. Jopie Koldewijn, Eist. Firma Wijnbergh Co., Veenendaal. Gertie van Wijk, Veenendaal. Willy de Doelder, Veenendaal. Teunie Heikamp, Veenendaal. Jannie Achterberg, Veenendaal. Jan Hootsen, Veenendaal. De 1ste en 2de klas Openb. School, Pr. Bernhardlaan, Veenendaal. Bob Hootsen, Veenendaal. Alle spaarders heel hartelijk bedankt voor hun moeite. De stapel is weer be langrijk groter geworden. We moeten onderhand weer een zending wegsturen en het is daarom dat ik vriendelijk vraag aan alle trouwe spaarders om, hetgeen zij op het ogenblik bij elkaar gespaard hebben, al vast te komen bren gen, dan kan dat er nog bij. Niet verge ten hoor. Dan moet ik nodig aan de CORRESPONDENTIE. Teunie Heikamp, Veenendaal. Wel kom in onze kring Teunie. Ja we kun nen nog veel meer neven en nichten gebruiken. Hoe groter onze kring wordt, hoe leuker. Ik vind het reuze leuk om brieven van jullie te ontvangen. Nou, je bent meteen goed begonnen met zo'n vracht zilverpapier te brengen. Bedankt hoor. Bedank ook je broertje. Hoe heet hij eigenlijk? Schrijf je me dat nog eens. Ook weet ik nog niet wanneer je jarig bent. Laat je me dat ook even weten?, dan kan ik je opschrijven in ons grote „Jarigen-Boek". Dag Teunie. Schrijf je nog eens gauw? Echt doen hoor? Daaag. Jannie Achterberg, Veenendaal. Ja Jannie, dat is een leuk gedicht. Ik hoop nu regelmatig gedichten, versjes of i.d. van onze neven en nichten te ontvan gen, om in ons krantje te plaatsen. Ook heel hartelijk bedankt voor je raadsels, lieve nicht. Ik kan ze goed gebruiken want zoveel heb ik er niet meer. Jannie doe je thuis de groeten van me, en schrijf nog eens gauw. Dag trouwe nicht. 25 September was jarig: Wybe van de Kuinder, Veenendaal; 26 Sept.: Wim v. Engelenhoven, Veenendaal; 27 Sept.: Betsy van de Heuvel, Veenendaal; 29 Sept.: Micky Mouse, Veenendaal; 2 Oct.: Tonnie de Rooder, Veenendaal; 4 Oct.: Jannie van Manen, Veenendaal; 10 Oct.: Tante Jos. JONGENS VERDRIET. Op een zoele zomermiddag, Liep een tamelijk oude heer, Rustig met zijn stokkie zwaaiend Een drukke straat wat op en neer. Plots'ling zag-ie een troep jongens Allen van een jaar of tien Die met elkaar aan 't vechten waren Niets en niemand werd ontzien. Stokken gingen in de hoogte Klompen gingen van de voet. Vlak daarbij daar stond een ventje Met een vies behuilde toet. Zeker één die bij het vechten geslagen is, dacht de oude man; 'k Zal eens even vragen of 'k hem ook helpen kan. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij het [ventje, „Bij het vechten soms gewond?" „Nee," was 't antwoord, ,,'k mag niet [meedoen, Want.... ik ben „De Volkenbond"!" (Van Jannie Achterberg). NIEUWE RAADSELS. 1. Waarom draagt de infanterie bronzen knopen aan de jas? 2. Welke jas kan men niet aantrek ken? (Van Jannie Achterberg). GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN. VEENENDAAL. Gevonden: Gebloemde damesschort, gekleurde damesparapluie, zakmesje, een jongensblouse, een shawl, dames- portemonnaie, sportschoen, een vier kante shawl, bruine portemonnaie, een wit zeiltje, een bijbeltje, glacé hand schoen, glacé herenhandschoen, wollen heren handschoen, armband met zes stenen, tabaksdoos, aangevlogen eer. postduif met gummiring H.I.K. Renkum 284. Verloren: bruine heren portemonnaie. wandelstok, dames polshorloge me', schakelarmbandje, autowiel met band muntbiljet, alpinomuts, zilveren broche, weggelopen een witte konijn.

De Vallei | 1952 | | pagina 6