Schepping en herschepping Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal huldigde zijn jubilerende burgemeester Gemeenteraad van Renswoude besluit tot film-keuring AGENDA TAK'* LEVERTRAAN Achtergrond en perspectief der historie Ze zijn er weer DIJKSTRA Nutsspaarbank 26e JAARGANG VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 No. 42 Honderden gelukwensen en stroom van cadeaux en bloemen. „Het Leven na de dood" VOETBALPROGRAMMA OCTOBER, DE R IS IN DE MAAND! Drogisterij J. F. TAK Algemeen verbod bioscoopbezoek voor kinderen tot 14 jaar Speculaas met amandelen. Ons grote suc ces van vorig jaar. Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Jonas de walvis in Rhenen Bescherming Bevolking Abonnementsprijs I 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Tel. 601Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: DRUKKERIJ „DE GELDERSE VALLEI" ADVERTENTIES Advertentiepr.p. m.m. 12 c. Minimum per advert, f 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 1 20 woorden I 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt 1 keer per week in: STICHTS- en GELD.-VEENENDAAL, AMERONGEN, ELST» RHENEN, ACHTERBERG, OVERBERG, DE HAAR, HEUVELSE STEEG, GROEP, BENEDENEIND, KADE MAANDERBUURT, EDERVEEN, RENSWOUDE, SCHERPENZEEL In de buitengewone raadsvergadering van Vrijdagavond, welke werd ge houden speciaal ter gelegenheid van diens zilveren jubileum, viel burgemeester Bakker een hartelijke en treffende huldiging ten deel. Het voorzitterschap berustte bij wethouder Middelhoven, welke in een gees tige indrukwekkende speech een overzicht gaf van wat er in de afgelopen jaren in Veenendaal tot stand gebracht is en waarbtf hij o.a. zeide te voorzien dat de ontwikkeling van Veenendaal in de komende jaren nog veel hoger tempo zal bereiken. Zaterdagmiddag hebben niet minder dan 600 personen gebruik gemaakt van de receptie om burgemeester Bakker te complimenteren, en hierbij werd ook een groot aantal bloemstukken en cadeaux aangeboden. De buitengewone raadsvergadering werd o.m. ook bijgewoond door alle hoofden van gemeentediensten. Ook die van de openbare- en nijverheidsschool, de gemeenteveearts, de schoolartsen- dienst, politie en Bescherming bevol king. Verder was er vrijwel het gehele gemeen tepersoneel Nadat burgemeester Bakker en me vrouw Bakker en hun .beide dochters en schoonzoon de zaal waren binnengeleid, en na de gebruikelijke opening met ge- gebed, sprak de voorzitter, wethouder Middelhoven, de jubilaris toe: Alles is vanavond anders, zo begon de heer Middelhoven. Hoewel U hier tegenwoordig zijt, zelfs met de ambtsketen getooid, zodat U blijkbaar nog steeds burgemeester van Veenendaal bent, geniet U niet zoals steeds de vooraanzitting aan deze tafel, maar moet U zich vergenoegen met een plaats wat meer achteraf. Daarentegen zit de man, die anders aan Uw rechter zijde gezeten is en alleen wat zeggen mag indien gij het hem vergunt, van avond in het gestoelte der ere en voert ongevraagd het hoogste woord, en zwaait met de voorzittershamer, alsof dat de meest vanzelfsprekende zaak van de wereld is. Buitengewoon is ook dat gij vanavond overigens op ons nadrukkelijk ver zoek vergezeld zijt van „de vrouw die Uwe zorgen deelt en Uw geluk groter maakt", om met Multatuli te spreken, en van Uw beide dochters, die het sie raad zijn van Uw huis. Dat één van Uw dochters op haar beurt vergezeld is van een jongeman, die naar wij hopen bin nen niet al te lange tijd van het duo een trio zal maken, herinnert er U en ons aan dat het al een „zilveren jubileum" is, dat U viert. Wij hebben, mijnheer de jubilaris, deze vergadering op touw gezet om twee rédenen. In de eerste plaats omdat wij van oordeel waren dat, nu U 25 jaar lang alleen maar raadsvergaderingen hebt medegemaakt, waarin gij het voor het zeggen had en naar believen het woord kon voeren en het anderen kon geven of ontnemen, het hoog tijd werd, dat er ook eens een raadsvergadering kwam, waar in de rollen zijn omgekeerd. Indien U namelijk vanavond ook nog iets zeggen wilt, zult U op Uw beurt moeten afwach ten of een ander, in casu ik, U dat gena diglijk zal vergunnen. De tweede reden waarom wij deze ver gadering belegd hebben is gelegen in het feit, dat wij er behoefte aan hebben U in het openbaar te zeggen hoezeer wij ons er met U in verheugen, dat het Gode behaagd heeft U 25 jaar lang in gezond heid en met ere het Burgemeestersambt te doen bekleden. De heer Middelhoven vervolgde: Toen ik het genoegen had U nu 6 jaar geleden te installeren als burgemeester van deze gemeente heb ik onder anderen gezegd, dat Uw nieuwe gemeente in velerlei op zichten verschilde van de beide vorige en dat vraagstukken van geheel andere aard dan tot dusver op Uw ambtelijke weg kwamen en deze Uw aandacht zouden vragen. En als gij in deze dagen van gedenken terug ziet op de afgelopen 25 jaar, en de jaren in Koudekerke, Ol- debroek en de laatste 6 jaren in Vee nendaal aan Uw geest laat voorbijtrek ken, dan zult U ongetwijfeld tot de con clusie komen dat ik gelijk gehad heb. Ik heb trouwens zelf 6 jaar geleden niet kunnen vermoeden, dat de ontwikkeling van onze gemeente zou kunnen geschie den in het tempo waarin deze heeft :!iii:iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiin,>!:ii,.l.i!i,:i:iiiiii:iiiH!!Rii:iiii:ri II Samengesteld in samenwerking y met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- ff delingenverkeer „Veenendaal" M ff Zaterdag 18 October (In geb. Eltheto) 7.30 uur Op- treden van „The Kiholo Ha- waiians""; het radio-ensemble p „Splendora" en opvoering van g klucht „Bazige Pietje". §1 Donderdag 23 October (In geb. Eikenlaan) 's avonds g „Het leven na de Dood", de uitgestelde lezing van dr J. J. 1| i§ Thoomes alhier. g g Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m Maan- dag a.s. de film „De Charge van de lichte Brigade en van Dins- g dag t/m Donderdag de film Vrouwen Gevangenis M "^IIiai'lillSllilllllMlllIWIllllllllllllllW^ plaatsgevonden, welk tempo zich naar het zich laat aanzien in de naaste toe komst nog versnellen zal. Wie had toen kunnen denken dat het mogelijk zou zijn in deze 6 jaar tijd 644 huizen te bou wen, terwijl er binnenkort weer 200 Op Donderdagavond 23 Oct. a.s. hoopt Di- J. G. Thoomes in het gebouw aan de Eikenlaan een lezing te houden over het onderwerp: „Het leven na de dood". Deze lezing is voor alle belangstellenden toegankelijk. FEESTAVOND ARBEIDERS KUNSTKRING. De Arbeiders Kunstkring van de af deling Veenendaal van de N.V.V. Be- stuudersbond heeft voor Maandagavond 27 October aanstaande een feestavond georganiseerd. Op deze feestavond zal een non-stop programma gebracht worden door Charles Aerts' Radio-ensemble. Hieraan werken mede de Jonge Flierefluiters o.l.v. Johan Jong, Peter de Boorder, De Bolsama's goochelaars en het Trio De Notenkrakers, terwijl de conference in handen zal zijn van Kostja van Katwijk. De avond wordt gehouden in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. EXTRA SUBSIDIE WONINGVERBETERING EN WONING SPLITSING Burgemeester en Wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat ingevolge een regeling dd. 23 Sep tember 1952 vön de Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) een aanvullend subsi die tot maximaal 1/6 gedeelte van de geraamde kosten kan worden verleend boven de normale premie, zoals die tot heden reeds werd verstrekt voor wo ningverbetering en woningsplitsing, mits de daaraan verbonden werkzaamheden gedurende de wintermaanden worden uitgevoerd. Nadere inlichtingen worden verstrekt op hel bureau Gemeentewerken, Hoofd straat. VEENENDAAL IN TEKEN VAN „ROOF EN DIEFSTAL". Het gebeurde in ons goede Veenendaal deze week wel een keer of drie dat de politie werd gealarmeerd Eenmaal voor een beroving en de andere keren voor diefstal. De- beroving gold een met een bedrag aan geld gevulde portefeuille. De bena deelde schakelde onmiddellijk de politie in. Hij had er absoluut niets van ge merkt en het was hem een raadsel hoe de boef of de boeven kans gezien hadden zijn portefeuille te rollen. Het ene geval van diefstal betrof een overjas die bij een inwoner van de kap stok werd gehaald. Ook hier werd de politie gewaarschuwd. Verder werden, op een van de fabrie ken, twee overalls gestolen. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in. Het bleken alle drie zeer moeilijke ge vallen, maar het duurde niet lang of de oplossingen dienden zich zelf aan. De geroofde portefeuille werd nooit geroofd, maar gevonden op de plaats waar de eigenaar hem had laten liggen De gestolen overjas bleek door een 6- jarig zoontjelief verstopt te zijn, terwijl de overalls, naar men zich achteraf her innerde, met toestemming van de eige naar door collega's gebruikt waren. WAARSCHUWING Het is gebleken dat diverse stichtin gen financiële hulp inroepen van het publiek, door middel van de verkoop van blaadjes, brochures, of anderszins, voor de africhting of levering .van ge leidehonden voor blinden. Hangende een onderzoek naar de betrouwbaarheid van deze stichtingen, wordt vooreerst geadviseerd alleen de Stichting Neder lands Geleidehondenfons te 's-Graven- hage te steunen; aangezien hiervan be kend is, dat zij ook werkelijk aan de ge stelde verwachtingen voldoet. Terwijl de Zondagsport wederom stil staat in verband met de wedstrijd Bel- gië-Nederland, gaat de Zaterdagmiddag competitie normaal door. DOVO gaat een bezoek brengen aan het pas gepromoveerde Apeldoorn en zal daar wel zeer moeilijk een nederlaag kunnen ontgaan. Geel-Blauw speelt voor het eerst in haar bestaan een thuiswed strijd, nadat zij thans 2 uitwedstrijden achter de rug hebben. Zij ontvangen op het V.S.W.-terrein bezoek van Oranje Blauw uit Nijmegen. Over de kracht van de bezoekers is te weinig bekend om een voorspelling te wagen. In de le klasse van de Prov. Afdeling krijgt N.V.V. bezoek van P.V.H.U. De beide winstpunten zal NVV goed kunnen gebrpiken. Matjan keert met de volle buit van Levu terug. De plaatselijke ontmoeting Merino's Triangelboys wordt waarschijnlijk een overwinning voor de gastheren. Aan de Buurtlaan ontvangt GVVV bezoek van Barneveld en kan er voor zorgen dat de beide punten in Veenendaal blijven. HOND VOEDT MOEDERLOZE BIGGEN De witte Deense Dog van de heer A. v. Essen aan de Nieuweweg voedt op het ogenblik 6 biggetjes van 3 weken oud van de heer v. E. De zeug is gestorven, zodat de hond thans de plaats inneemt. Het is een lust te zien, hoe de hond de biggetjes zoogt en vertroetelt. Het moment tijdens de buitengewone raadsvergadering waarop de jubilerende burgemeester staande de toespraak van wethouder Middelhoven aanhoort. zullen worden aanbesteed. Wie had dur ven vermoeden, dat een zo belangrijke industrie als de SKF zich in onze ge meente zou vestigen. Wij kenden de energie en ondernemingszin van onze plaatselijke industriëlen, maar wie had kunnen voorvoorspeilen, dat zij tot zul ke grote investeringen in staat en be reid zouden zijn als hebben plaatsgevon den en waardoor de werkgelegenheid in onze gemeente zo zeer is toegenomen. Wij wisten dat onze middenstand voor geen kleintje vervaard is, maar wie had in 1946 durven dromen van tentoonstel lingen als Vewibeto I en II, die zoveel bezoekers van buiten hebben getrokken Het gemeentebestuur is in die zes ja ren voor vraagstukken geplaatst van stedebouwkundige en financiële aard, zoals naar mijn gevoelen in de geschie denis van onze gemeente nog niet is voorgekomen. Er zijn beleidsvragen aan de orde geweest en nog aan de orde, die consequenties hebben voor een verre toekomst en waarin het vaak moeilijk was een beslissing te nemen. Onder handelingen en besprekingen met aller lei instanties en personen moesten wor den gevoerd, waarvoor kennis van zaken en vaak grote omzichtigheid was ver eist. Zie verder pag. 2) Denk er om nu Uw kii.deren te geven in onze bekende ronde flessen. Levertraan in vierkante fles sen 1.05 per fles. Hoog vitaminegehalte Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Woensdagsmiddags gesloten. WIJZIGING SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester verzoekt ons te wil len mededelen, dat hij, tot nader order, spreekuur zal houden ten gemeentehuize, Hoofdstraat 34, iedere Dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur. In zijn deze week gehouden vergadering heeft de Gemeenteraad van Rens woude o.m. besloten tot het instellen van een commissie welke de nakeuring zal vg&richten op de in deze gemeente te vertonen films. Zoals men zich zal herinneren is dt film „Samson en Delila", welke enige tijd geleden in het Luxor Theater heeft gedraaid aanleiding tot het instellen van deze nakeuringscommissie geworden. De commissie is gevormd door de heren J. T. Wolleswinkel, H. Vermeulen, N. van 't Wout, D. Philips, G. R. van Leeeuwen en de dames mevrouw De Waal en mejuffrouw Van Raaij. Het Raadslid Hardeman maakte bezwaren tegen het feit dat er dames in de commissie zitting hebben, doch de voorzitter, burgemeester Hosang, zei hierop dat B. en W. hierover kunnen beslissen en niet de raad. Het raadslid de heer Vermeulen betreurde het dat wettelijke bezwaren het onmogelijk maken dat inwoners der gemeente Veenendaal in de commissie zitting nemen, maar de voorzitter meende dat inwoners van Veenendaal eventueel steeds een open oor bij de commissie zullen vinden. Het raadslid de heer Wolleswinkel kon zijn instemming geven aan het in de verordening opgenomen verbod van bioscoopbezoek van kinderen tot en met 14 jaar, doch achtte het bezwaarlijk als daardoor b.v. de jeugd in schoolverband geen culturele films meer zouden mo gen zien. De Voorzitter deelde echter mede dat B. en W. hiervan ontheffing kunnen verlenen. BANKETBAKKERIJ t Hoofdstraat - Telefoon 232 VIII. Toekomstig glorie voor Israël. In het voorgaande hebben wij in ruwe lijnen trachtten aan te tonen, dat Israël een bijzondere positie inneemt. De ge schiedenis van Israël is geleid volgens een reeks aanwijzingen van de zich tel kens openbarende God en had geen his- torisch-wetmatig verloop. De profetie en zijn vervulling toont aan, hoe een bepaald plan werd gevolgd. Wanneer schijnbaar van dit plan werd afgeweken, bleek deze afwijking reeds in het plan voorzien, en werd door een Goddelijke ingreep de ontwikkeling weer in het juiste spoor geleid. Israël's historie staat geheel in het te ken van de verschijning van Jezus Chris tus. Deze heilsfunctie van Israël is niet beperkt tot het voortbrengen van de Christus „naar het vlees", maar strekt zich veel verder uit. Israël heeft in de toekomst nog een grote taak. „Het heil is uit de Joden" is een veel actuëler uitspraak in de Bijbel, dan ve len wel menen. Israël zal een zeer actieve rol spelen bij de openbaarwording van het Koninkrijk Gods op aarde en de wederoprichting van deze natie houdt ten nauwste verband met de weder oprichting aller dingen en dus ook met de tweede verschijning van Jezus Chris tus. Hoewel wij hier later in breder ver band op terugkomen, noemen wij voor lopig enige profetieën, die de toekom stige dominerende positie van Israël aanduiden. Zo profeteert Zacharias (8 13). En het zal geschieden gelijk gij, o huis van Juda, en gij, o huis Israëls geweest zijt een vloek onder de heidenen, alzo zal ik U behoeden, en gij zult een zege ning wezen. 23) Het zal in die dagen geschieden dat tien mannen, uit allerlei tongen der heidenen grijpen zullen, ja, de slip grij pen zullen van een Joodse man, zeggen de: wij zullen met U gaan, want wij hebben gehoord dat God met u is. En Jesaja voorzegt: (49 8) Ik zal u geven tot een ver bond der volken om het aardrijk op te richten. Geen dezer teksten duid op Israël ten tijde van Jezus eerste verschijning op aarde. Ook is er geen sprake van, dat deze profetieën betrekking zouden heb ben op het „geestelijk" Israël, zoals men de Kerk graag placht te noemen. De eerste aangehaalde profetie heeft immers betrekking op Juda en Israël, dus op de twee rijken die na Salomo's dood uit Davids rijk ontstaan waren. Het onderscheid dat door de profeet ge maakt wordt, zou geen zin hebben als hij het natuurlijk Israël niet bedoeld had. Als Zacharias voorzegt dat heidenen van verschillende spraak of taal de Jood aan zullen grijpen, als een gids tot heil, als een drager van geluk, van wie men weet dat God met hem is, wordt hier niet de christen bedoeld. Daarvoor is de aanduiding „Joodse man" te duidelijk. Bovendien was een dergelijke houding van de heidenen tegenover de Joden in de dagen van Christus' optreden in Pa lestina niets te bemerken. Deze profe- tiën zien over de eeuwen van onze chris telijke jaartelling heen naar een nieuwe periode, waarin de Jood een domineren de positie in zal nemen. Of is het tevoren reeds geschied, dat volgens Jesaja 60 10 „vreemden uw mu ren zullen bouwen en hun vorsten u die nen zullen". Zijn wij reeds getuige geweest van het verdwijnen van het anti-semitisme, zoals Jesaja (60 14) het zegt: Ook zullen, zich buigende, tot U ko men de kinderen dergenen die U onder drukt hebben en allen die U gelasterd hebben zullen zich nederbuigen aan de zolen Uwer voeten. En Ezechiël (36 5). „Ik zal maken dat men de schimp der heidenen niet meer over U hore, en gij zult de smaad der natiën niet meer dra gen". Al deze teksten wijzen op een volko men eerherstel van Israël, een heils functie in de toekomst. Doch ook in de Nieuw Testamentische sfeer wordt over Israëls glorieuze toekomst en zijn be tekenis voor de wereld gehandeld. Het leven uit de dood. In zijn beroemde brief aan de Ro meinen laat Paulus geen twijfel over Israëls toekomstige positie bestaan. Zijn woorden zijn een waarschuwing aan dat deel der christenheid, dat de heilsfunctie van Israël met Christus' eerste verschij ning op aarde als geëindigd beschouwd. Vooral merken wij op, dat Paulus zijn betoog richtte tot bekeerde heidenen, die net zo min als vele christenen in onze tijd, het wezen van Israël vermochten te doorgronden. Niemand zal er aan twijfelen dat Pau lus hier over het natuurlijk Israël han delt en niet over de Kerk als het „gees telijk" Israël. Als hij dan verder over de val van Israël schrijft, betoogt hij: „Indien hun val de rijkdom is der we reld (hun verwerping van de Messias, waardoor Christus zich van de Joden af keerde en zich tot de heidenen richtte) en hun vermindering de rijkdom der heidenen, hoeveel te meer hun volheid" 12) en verder: „Want indien hun ver werping de verzoening is der wereld (de verwerping der Joden had immers de verzoeningsdood van Christus aan het kruis tengevolge) wat zal de aan neming anders zijn dan het leven uit de dood". 15). (Wordt vervolgd). Nadruk verboden. De heer Zweers hoopt dat de commis sie met betrekking tot de nakeuring niet te bekrompen standpunt zal innemen. (Zie verder 2e blad) VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau Ook Rhenen mag er op „bogen" eens een walvis in de Rijn te hebben gehad, al was het dan maar een geprepareerde. Dinsdag lag „Jonas" aan de Rijnkade ter bezichtiging voor de Rhenenaren. Op 11 September van dit jaar ving een Noorse walvisvaarder ten noorden van Trondheim in Noorwegen een onge veer 20 m lange manlijke vin wal vis. Het volwassen dier, juist van een gemiddel de lengte van deze soort woog ongeveer 55000 kg en werd „Jonas" genoemd. Deze vissen worden in de regel direct verwerkt tot traan, vlees en beenderen- meel, maar voor „Jonas" had men een andere bestemming. Hij zou geruimen tijd dienen als tentoonstellingswalvis en vandaar dat hij ten spoedigste zou worden geprepareerd. Men kan n.l. wal vissen niet opzetten als andere zoogdie ren, omdat de stevige lederhuid ont breekt. Het beest werd dus ingespoten met een bederfwerende conservatievloeistof, ge naamd formaline. Zevenduizend liter van een 10 pencentige oplossing in wa ter van deze stof is met een hoge druk op verscheidene plaatsen in het reuzen- lichaam gespoten. De daarvoor gebruikte spuiten zijn op de tentoonstelling te zien. Een harpoen, het tuig waarmee men de dieren schiet, is met het kanon even eens uitgestald. Aan de punt is de af- schroefbare granaat te zien, die in de walvis uiteenspringt in vele stukken, na het treffen. In die granaat zit namelijk een lading springstof. Uitgestald zijn ook Noorse ski's met balein bekleed. Een paar grote wervels en ribben, niet van Jonas, maar van een andere vin walvis, zijn mede te zien. Interessante beenstukken zijn ook nog de uitgestalde zgn. „walvisoren", die uit zeer hard been bestaan en een schelpvormige gedaante hebben. Zij, die zich de moeite hebben getroost, een kijkje te gaan nemen aan de Rijn, hebben een goede indruk gekregen van het enorme beest. In ons vorig nummer konden wij een uitgebreid artikel geven over het starten van organisatie Dienst Bescherming Be volking in onze omgeving. Zoals bekend is het ook Nederland dat zich thans enorme offers getroost om een behoorlijke militaire macht op te bouwen, met het doel om, samen met andere landen, agressieve mogendheden er van te weerhouden een oorlog te be ginnen. Een zwakke plek in een defensie apparaat kan echter gevormd worden doordat de bevolking achter het front onvoldoende geestelijke weerstand blijkt te bezitten om het economische leven op gang te houden. Wanneer de bevolking instort en het leger niet meer van het nodige zou kun nen voorzien, kan dat leger het vanzei f- sprekend ook niet lang meer houden, en bij de berekening van zijn kansen, houdt een eventuele aanvaller natuurlijk ook rekening met deze factor. Het is eveneens bekend dat de B.B. in het leven is geroepen om deze zwak ke plek zoveel mogelijk weg te werken en de geestelijke weerstand van het Ne derlandse volk door een degelijke be scherming van de bevolking en ook zelf bescherming tegen mogelijke gevolgen van oorlogshandelingen te organiseren. In Engeland is tijdens de laatste oor log duidelijk bewezen hoe dank zij een dergelijke organisatie de gevolgen van oorlogsgeweld in zeer belanrijke mate werden verminderd en tienduizenden mensenlevens werden gespaard en on noemelijk veel materiële schade werd voorkomen. Het is ook de taak van de B.B. om de bevolking omtrent de B.B.-organisatie voor te lichten en er mee vertrouwd te raken. Naast het opbouwen van brandweer- en reddingsbrigades en het instellen van verpleging- en noodverzorgingsdiensten, heeft de B.B. ook tot taak de bevolking van deskundig advies te dienen omtrent de middelen en mogelijkheden tot zelf bescherming, d.w.z. bescherming van eigen gezin en eigen woning, hetgeen van zeer groot belang wordt geacht. In aansluiting nu op de aankondiging dat de B.B.-organisatie in onze omgeving be gint te werken, en mede op verzoek van de B.B., zullen in de eerstkomende tijd in ons blad regelmatig B.B.-voorlichting en richtlijnen worden opgenomen, en hieronder volgt de eerste aflevering hiervan. Zelfbescherming is het met eigen, en eenvoudige middelen gezin, personeel, have en goed, te beschermen tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld. De taken welke voor het verwezenlijken van deze doelstellingen kunnen vervuld zijn: beperking van brand gevaar, bescherming tegen scherfwerking, voorkoming van uitstralen van licht, verlenen van eerste hulp aan gewonden, verrichting van eenvoudig reddingwerk. Met name in verband met de huidige woningschaarste zullen b.v. ver doorge voerde brandveiligheids-maatregelen, zoals het algeheel vrijmaken van zolders en bovenverdiepingen van brandbare voorwerpen, eerst bij daadwerkelijke noodzaak kunnen worden verwezenlijkt. De wenken en gedragsregels zullen in verband daarmede moeten worden on derscheiden in: a. voor normale tijd; b. voor tijd van verhoogd oorlogsge vaar; c. bij luchtalarm; d. tijdens en na luchtaanvallen. Blok- en wükbescherming. Doel: Wil de bevolking de gevolgen van luchtaan vallen in eerste aanleg zelf doeltreffend kunnen bestrijden, dan zal met de zelf bescherming alleen niet kunnen worden volstaan. De ervaring uit de laatste oorlog hebben aangetoond dat het van groot belang is, met kracht te streven naar een zelfbescherming, welke tot ge zamenlijk optreden in staat is. Gedacht is aan het formeren uit en door de be volking van een z.g. blokploeg op circa elke 100 inwoners, een bundeling van elke ±15 blok ploegen tot een krachtige wijkbeschermingsorganisatie. De beste krachten uit de blokploegen zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld opleidingen te volgen om deel uit te maken van reserve geneeskundige groepen en reddingsploegen. Een soort gelijke mogelijkheid zal worden gescha pen m. b. t. aanvullende bezetting van brandweereenheden. ORGANISTEN VERGADEREN Donderdagavond 23 October a.s. houdt de Kring Amersfoort der Geref. Orga nisten vereniging zijn periodieke verga dering in de Ned. Herv. St. Andrieskerk van Amerongen. Allen die belang stellen in het muzi kale gedeelte van de Eredienst zijn wel kom. De heer A. Waardenburg uit Vee nendaal zal spreken over het onderwerp: „De taak van de organist als lid der ge meente". Het orgel in deze mooie kerk zal be speeld worden door de heren L. en B. van Stempvoort, eveneens uit Veenen daal, die psalmen en andere werken zul len laten horen. (OPGERICHT 1846) Bijkantoor: VEENENDAAL en OMSTREKEN „Polderhuis" Hoogstraat 19 Geopend: Dagelijks van 912Vs uur en 24 uur Zaterdag van 912V2 uur Vrijdagavond van 78 uur

De Vallei | 1952 | | pagina 1