Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Toch flat-bouw in Veenendaal Tunnel aan De Klomp bijna klaar Er is al natte sneeuw gevallen Thans geen aanleiding om de Rhenense brug te herbouwen QOns Weerpraatjej TAK's LEVERTRAAN AGENDA m 26e JAARGANG VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 No. 43 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BEP VAN KESTEREN HERVORMINGS-HERDEN- JCING „Ome Jan" komt vertellen Door auto gegrepen en ernstig gewond Voetbalprogramma Kachels branden dit jaar anderhalve maand te vroeg President-Directeur N.S.: Samenwerkende Burgemeesters vragen nadere besprekingen Bouw verkeersbrug in onder zoek OCTOBER, DE R IS IN DE MAAND! Drogisterij J. F. T A K Ontwikkelingsgebieden Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. Veenendaal heeft dan kort geleden een extra contingent van 200 woningen toegewezen gekregen. Deze bijzondere toewijzing vormt wel het beste bewijs van dat men in Den Haag overtuigd is van het feit dat Veenendaal een enorm snelle ontwikkeling doormaakt. Niettegenstaande dat in deze gemeen te na de oorlog ruim 600 woningen wer den gebouwd, is de woningnood hier eer der toe- dan afgenomen en gezien het grote aantal aanvragen voor een woning van buiten de gemeente is nog op geen stukken na te bepalen hoeveel woningen Veenendaal al in de eerstkomende ja ren zal nodig hebben. Deze 200 woningen extra, welke Vee nendaal dus kreeg buiten de gewone woning-toewijzing, vormde een bijzon dere en buitengewoon welkome mee valler. Gelijkertijd echter is hierdoor het grote Veenendaalse probleem van de enge begrenzing van deze gemeente, aanmerkelijk meer acuut geworden. Er is practisch geen ruimte meer om al deze 200 woningen te kunnen bouwen en hoe het met de ruimte voor de ko mende woning-toewijzingen zal moeten gaan is nog helemaal een open vraag. Al geruime tijd geleden gaf het ge meentebestuur opdracht om te doen na gaan in hoeverre of in Veenendaal de mogelijkheid tot het bouwen van flat woningen mogelijk zou zijn. Behalve dat met deze etage-bouw een belangrijke besparing aan bodemruimte gewonnen zou kunnen worden, werd ook gedacht aan de enorme bedragen welke nodig zijn om de nog in Veenendaal be schikbare terreinen bouwrijp te maken. Het zijn n.l. alleen zeer laag gelegen terreinen met veel veenbanken welke nog over zijn. Een onderzoek heeft intussen uitge wezen dat flat-bouw, hoewel hiervoor o.a. weer een zwaardere en dus belang rijk duurdere funderingen nodig zijn, uiteindelijk toch grote voordelen biedt. Het is reeds zover dat voor drie flat- blokken de schetsplannen gereed geko men zijn. Deze drie flat-gebouwen zullen twee verdiepingen hoog worden. Beneden en op de eerste en tweede verdieping zijn steeds 8 woningen geprojecteerd. Ieder blok heeft 24 woningen, en voor 72 van GROTE BAZAR IN „ELTHETO" Maandagavond werd in gebouw „El- theto" de grote bazar geopend welke daar is georganiseerd door het personeel van de „D.S."fabrieken. Het is een uitgebreide en zeer aan trekkelijke bazar, welke de grote en kleine zaal van het gebouw beslaat. Het personeel van de „D.S.' heeft zich ten doel gesteld het muziekgezelschap ,,D.S." in het bezit van uniformen te stellen. Vorig jaar werd hiertoe een uniform fonds gesticht. Het personeel meende dit te moeten doen, omdat de directie reeds duizenden guldens voor nieuwe instrumenten had beschikbaar gesteld. Met verschillende middelen, o.a. door het organiseren van voetbalwedstrijden, heeft men getracht geld bij elkaar te krijgen. Binnenkort geeft „D.S." het vorig jaar uitgestelde jubileumconcert, en het is dan bij die gelegenheid dat men gedacht heeft de uniformen te kunnen aanbie den. Van de thans in „Eltheto" te houden bazar hoopt men dat dit voornemen mo gelijk zal worden. GOUDEN ARMBAND TERUG GEVONDEN OP DE VUILNISBELT Mevrouw M. alhier kwam tot de ont stellende ontdekking dat zij haar gou den armband kwijt was. De enige moge lijkheid was, dat de armband in de vuil nisbak terecht gekomen zou zijn. De gemeente-reinigingsdienst werd gewaar schuwd, waarna de vuilnisbelt aan een diepgaand onderzoek werd onderwor pen. En tot grote vreugde van de eige naresse kwam de armband hieruit te voorschijn. MAN, VROUW EN PAARD, Een mans- en een vrouwspersoon, af komstig uit een plaatsje aan de overkant van de Rijn, die zich Maandagavond met een paard op de Provinciale Weg Elst-Veenendaal in de richting van het Ingense veer begaven, werden door een personen-auto, bestuurd door de Rhe- nenaar A. W. R., in de rug aangereden. Het paard viel bewusteloos ter aarde, boven op de aan haar hoofd zwaar ge wonde vrouw. De man liep een hersen schudding op. De automobilist kwam er zonder kleerscheuren af. Zijn wagen was licht beschadigd aan de voorzijde. De getroffen vrouw werd naar het ziekenhuis in Tiel ov'ergebrcht. De man naar het Juliana-ziekenhuis aan de Cuneraweg en het gewonde paard werd per auto naar de Betuwe vervoerd. Het ongeval vond plaats ter hoogte van het Koetshuis. Voor iets fijns naar BANKETBAKKERIJ Pr. Bernhardlaan 1 77 - Telefoon 809 t.o. Geld.-school de 200 nieuwe woningen is dus reeds de flatbouw gekozen. Hoe de overige 128 gebouwd zullen worden is nog niet ze ker en ook de nu gereedgekomen schets plannen voor de flatbouw moeten nog enkele instanties passeren welke goed keuring aan deze plannen moeten ge ven. Twee van de flat-gebouwen zijn ge projecteerd aan de Slotemaker de Bruïnestraat, dat is dus in de directe nabijheid van boerderij „De Geer". Het andere gebouw heeft men gedacht aan de nog open ruimte aan de dr Colijn- straat. Het is dus wel aan te nemen dat deze plannen ook verder hun beslag zullen krijgen. Met de intrede in Veenendaal van de flat-bouw, en zeker wanneer deze als de oplossing ook voor de toe komst wordt aangewend, zal een be langrijke verandering in het huidige nog landelijke karakter van Veenendaal teweeg gebracht worden. NIEUWE REGELING GEZAMENLIJKE BEGRAAFPLAATS De gemeentelijke begraafplaats van Veenendaal is gelegen op het grond gebied der gemeente Renswoude. Gel ders Veenendaal heeft geen begraaf plaats, en sinds het jaar 1899 bestaat een regeling tussen de gemeenten Veenen daal en Ede, waarbij het gebruik en in standhouding van de begraafplaats aan de Munnikenweg gezamenlijk is gere geld. Deze regeling is intussen dermate ver ouderd dat Veenendaal nu aan Ede heeft verzocht deze te herzien. Vrijdagavond 31 October worden zo wel in het gebouw aan de Eikenlaan als in de Julianakerk bijeenkomsten gehou den ter herdenking van de Hervorming. In de Julianakerk zullen ds A. Vroeg- indewey en de heer J. M. Meijer de sprekers zijn terwijl het zangkoor „Con Amore" onder leiding van de heer C. Budding medewerking zal verlenen. Leo van Stempvoort bespeelt het orgel. De hervormingsavond in het gebouw aan de Eikenlaan heeft een interkerke lijk rarakter. Hier zullen namelijk als sprekers optreden ds D. van Enk en dr J. G. Thoomes, respectievelijk met als onderwerp „Rome en wij" en de „Refor matie en wij". Het Geref. Kerkkoor on der leiding van de heer Kor Dijkstra zal zingen en de heer L. van Zanten geeft zijn medewerking als declamator. Beide bijeenkomsten beginnen om 8 uur. Ook gedurende dit winterseizoen wordt er een serie lezingen georgani seerd door het comité Winteravond lezingen. De eerste avond zal worden gehouden op Donderdag 30 Oct. a.s. in de „Kegelbaan". Op die avond komt de heer J. B. Oosterwelder („Ome Jan", zo als de jeugd van de Jordaan hem noemt) weer voordragen. Hij vertelt twee ver halen: „Een onvergetelijke feestdag" en „Uit de studentenjaren van drie beken de Nederlanders". Zij, die verleden jaar het voorrecht hadden, de vertelavond van de heer Oosterwelder bij te wonen, zullen het comité gelukkig prijzen dit jaar weer zulk een avond te kunnen organiseren. In Mei van dit jaar werd begonnen met de sloop van de oude van 1880 da terende spoordijktunnel aan De Klomp om er een nieuwe en solide verkeers- tunnel te kunnen bouwen. De oude tunnel die oorspronkelijk geen verkeerstunnel was, was namelijk verre van betrouwbaar meer. Zoals men zich zal herinneren was aan beide zijden van de tunnel een bordje aange bracht waarop stond te lezen dat men slechts op eigen risico onder de tunnel kon doorgaan. Men liep er kans, vooral bij het overrijden van een trein stukken steen op de nek te krijgen. Ondanks deze veelzeggende waar schuwing werd in de afgelopen jaren meer dan ooit van de tunnel gebruik ge maakt. Vooral toen bleek dat het moge lijk was om met laaggebouwde auto's onder de vroegere en drooggevallen sloottunnel door te rijden, om zo de gro te omweg via de Nieuweweg te vermij den. Eigenlijk was het dus niet verant woord de tunnel te gebruiken. De niet op autoverkeer gebouwde sloot-tunnel liet de auto's slechts enkele centimeters ruimte om er door te rijden. Menige wa gen liep hier dan ook ernstige bescha diging op. Ook de voetgangers- en wielrijders tunnel was laag en smal en ernstig ver vallen. Gefinancierd door de gemeenten Ede en Veenendaal en de Ned. Spoorwegen gezamenlijk, is er thans een fraaie en aan de verkeers-eisen aangepaste tun nel gebouwd, welke over ongeveer 3 a 4 De doorrijhoogte van deze nieuwe tun- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau BIJ TWISTPARTIJ DOOR MESSTEEK GEWOND Ernstig gewond en hevig bloedend, werd de 17-jarige v. M. Zondagmiddag bij het Juliana Ziekenhuis binnen ge bracht, nadat hem bij een twistpartij een messteek was toegebracht. De 12-jarige v. D. en de 13-jarige L. waren op de Cuneraweg nabij Pratten- burg bezit met het maken van een cata pult. Een stel oudere knapen, in leeftijd va- viëerende van 16 tot 17 jaar, probeer den de beide jongens te plagen en bang te maken. Een van de oudere jongens zei dat ze niet met de catapult op vogels mochten schieten en gaf voor van de Dierenbescherming te zijn. Als overtui gend bewijs toonde hij een vacantie- en snipperdagenkaart van de fabriek. Ene v. M. gaf een makker plotseling een duw, zodat deze omtuimelde. Dit was het sein om met schoppen en slaan te beginnen, en hierbij werd v. M. door de hiervoor genoemde L. met een zakmes in de onderbuik gestoken. Met veel pijn werd v. M. door zijn kornuiten achter op de fiets gezet en naar het ziekenhuis gebracht. Hier bleek operatief ingrijpen noodzakelijk. Het slachtoffer maakt het thans redelijk goed. DOOR ZOLDERLUIK GEVALLEN Op een der wolfabrieken viel Dinsdag middag de 65-jarige R. door een zolder luik naar een lager gelegen verdieping. Dr Vergouwen verleende heelkundige hulp. Met inwendige kneuzingen werd het slachtoffer per ziekenauto van de fa. de Haas naar het Julianaziekenhuis al hier overgebracht. weken opengesteld zal kunnen worden, nel is 3.20 meter, en de breedte 5'/2 me ter. Verder is er weer een wielrijders tunnel gebouwd welke nu eveneens royaal en 2 meter breed is. Men is thans nog bezig met het af werken van de betonnen wanden en het bestraten van het wegdek, maar de trei nen rijden er reeds in volle vaart over heen. De treinenloop heeft overigens weinig hinder van deze tunnelbouw ondervonden. Het is dus over enkele weken dat Vee nendaal een belangrijke en nieuwe verbinding en een verkorte weg naar én van de richting Lunteren, Ede en Arnhem rijker wordt. De tun nel is gebouwd door de N.V. Spoorweg Bouw te Utrecht. BOUW HUISHOUDSCHOOL BEGONNEN Deze week werd een aanvang ge maakt met de bouw van de grote Huis houdschool welke aan de Stationssingel zal verrijzen. Zoals bekend is de bouw opgedragen aan de firma J. Boers Zn in de Julia- nastraat. Het kapitale en fraaie gebouw zal omstreeks September volgend jaar ge reed zijn. „AMERIKAANSE MELKVEE HOUDERIJ" VOOR DE C.B.T.B. Aanstaande Dinsdagavond komt de heer W. P. Cnossen uit Woerden in de bovenzaal van „De Korenbeurs" vertel len over zijn reis door Amerika en dan in het bijzonder over de melkveehouderij en melkwinning aan de overzijde van de oceaan. Deze avond wordt georganiseerd door de Chr. Boeren- en Tuindersbond alhier. Gistermiddag op de Kerkewijk, ter hoogte van de Spoorlaan, werd de 30- jarige fabriekarbeiders v. H. door een auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Van H. kwam per rijwiel vanaf de spoorwegovergang en wilde de Spoor laan inrijden, juist op het ogenblik dat van tegenovergestelde richting een be stelauto, bestuurd door de Veenendaler Sch. naderde. Van H. had de auto waar schijnlijk niet gezien en de bestuurder kon de aanrijding niet meer voorkomen. Dr Pilon verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer per ziekenauto van de fa. de Haas ernstig gewond en met een zware hersenschudding naar het Ju lianaziekenhuis vervoerd werd. De toestand van v. H., een Rotterdam mer die in Veenendaal in de kost is, is zorgwekkend. GESTOLEN VEWIBETO-STAND TERECHT Toen employee's van een fabriek van buiten de gemeente de stand, welke op de Vewibeto zijn dienst had gedaan, wil de afbreken en ophalen, bleek deze geheel verdwenen. Eerst enige dagen later werd aangifte bij de politie gedaan, maar toCh is de Hermandad er dezer dagen nog achter gekomen dat een inwoner kans gezien heeft de hele stand weg te slepen en achterover te drukken. De dader werd aangehouden en het materiaal kon nog achterhaald worden. MUTATIES BIJ LEGER DES HEILS IN VEENENDAAL De Commandant van het Korps Leger des Heils afdeling Veenendaal, Kapt. Lenting, en de Luitn. Egberts zijn na een diensttijd van 2 jaar hier ter plaatse overgeplaatst naar het Korps te Over- schie. Als Commandant van de Veenendaal se afdeling is benoemd Luitn. Kokmels van Goes. Voor Zondag staat op het programma de wedstrijd „Veenendaal"C.H.R.C. uit Renkum. De Cito-Harten-Rijn-Com- binatie is geen onbekende voor „Veenen daal". Met wisselend succes hebben bei de elftallen reeds meerdere malen te genover elkaar gestaan. Beide ploegen hebben tot nu toe in dele competitie geen grote daden laten zien, zodat het een strijd wordt tussen 2 gelijkwaardige "lftallen, die beiden voor de opgave sj-s) zich uit de onderste regionen los naken. De eigen omgeving kon voor de geel-blauwen wel eens doorslag gevend worden. DOVO krijgt Zaterdagmiddag op het Panhuis bezoek van W.H.C. uit Wezep. Een ploeg, die zich voorlopig op de tweede plaats heeft genesteld en dus alle mogelijke moeite zal doen niet te struikelen tegen DOVO. Na de wedstrijd van vorige week durven wij DOVO weer meer kansen te geven, al zal het wel heel moeilijk worden de ploeg uit Wezep met een nederlaag naar huis te zenden. Geel-Blauw speelt uit tegen Olympia '28 en kan winst boeken. In de Prov. afdeling kan N.V.V. de thuiswedstrijd tegen Levu winnen en Matjan de uitwedstrijd tegen Jonathan. GVVV lijkt ons de sterkste in de plaat selijke derby tegen Triangelboys. Ook de Merino's hebben kansen in de uitwed strijd tegen SC-VA. 25 JAAR IN DIENST VAN DE GEMEENTE Mejuffrouw C. Gaasbeek herdenkt 1 November a.s. het feit dat zij sinds 25 jaar als werkster in dienst der gemeen te Veenendaal is. 25 jaar is een lange tijd maar mejuffrouw Gaasbeek heeft zich steeds zeer plichtsgetrouw getoond en geniet aller waardering en sympathie. (Van onze weerkundige medewerker) Het zal wel niemand zijn ontgaan, dat de Herstmaand September dit jaar buitengewoon koud is geweest. Zolang er in ons land temperatuurwaarnemin- gen worden verricht dit vanaf 1706 is er slechts één Septembermaand voor gekomen die, wat koude betreft, baas boven baas is gebleven, n.l. in 1912 met te De Bilt een etmaalgemiddelde van 10.7 grC., September 1952 gemiddeld 11.5 grC. normaal 14.0 grC. Bekijken wjj de gemiddelde dagtemperaturen te De Bilt, waargenomen vanaf 1 Septem ber, dan zien wy, dat tot begin van deze week maar drie dagen warmer dan nor maal waren, n.l. 1, 23 en 24 September. Het zou voorbarig en ongemotiveerd zyn om nu al een zeer koude herfst te voorspellen, want meteorologisch ge- gesproken, is de herfst juist half om. Maar tot op heden is zij nog buitenge woon koud. Zeer vroeg dit jaar traden de eerste nachtvorsten op. Reeds op 8 September meldden enkele stations dicht bij de grond al temperaturen beneden het vriespunt. Zondag 12 October werd te De Bilt de eerste z.g. vorstdag gemeten. Hieronder moet men verstaan een et maal waarop het kwik in de meteorolo gische thermometerhut op ruim 2 meter hoogte tot beneden het vriespunt daalt. Dit was zo vroeg in de hersft na 1939 nog niet voorgekomen. De vroegste vorstdag te De Bilt gemeten, kwam voor op 26 September 1855 en bedroeg -0.8 grC. In de laatste 50 jaren kwamen in zes jaren vroegere vorstdagen voor. Hier volgen enkele voorbeelden. In 1928 vroor het te Winterswijk op 23 September al (-1.0 grC) en op 21 Sep tember van datzelfde jaar te Gemert (0.2 grC). Een vrij groot aantal vroege vorstdagen kwam voor in 1912 en in 1936. Op 7 October 1912 vroor het te Winterswijk al bijna 6 grC. De laagste temperatur in October gemeten, bedroeg -8.5 grC op 30 October 1931. Te De Bilt -7.8 grC. Op 10 cm boven de grond bedroeg de laagste temperatuur in de periode van 1915 tot heden te De Bilt -10.3 grC op 22 October 1922. Wij zien dus dat zelfs matige vorst in October al niet zeldzaam meer is. Ver- leden jaar, toen October een bijna record zonnige (te De Bilt 185 uren zonneschijn tegen 105 normaal) en zeer droge maand was (te De Bilt 13 mm neerslag tegen normaal 72 mm), kwamen er ook vrij veel nachtvorsten voor en werd op het vliegveld Eelde op 10 cm boven de grond de laagste temperaturen waarge nomen (-7.8 grC op 25 October). Tijdens het afgelopen weekeinde kwamen ook zware nachtvorsten voor. In de nacht van Zondag op Maandag j.l. werden dicht bij de grond temperaturen waar genomen van -6 grC te Deelen en -4 grC te Eelde. Maandag en Dinsdag bleef de temperatuur in De Bilt beneden 7 grC, hetgeen, voorzover op het ogenblik kan worden nagegaan, in deze eeuw zo vroeg in de herfst nog niet is voorgekomen. Maandagmiddag werd op de vliegvelden Gilze-Rijen en Eindhoven al enige natte sneeuw waargenomen. Van de stations welke dagelijks be richten aan het K.N.M.I. verstrekken, w.o. ook alle vliegvelden, zijn het vooral het vliegveld Deelen bij Arnhem, Soes- terberg en Twente die dikwijls de laag ste temperaturen meten. Ook de stations Witteveen (Dr.), Eelde en Gilze-Rijen hebben veelal iets lagere temperaturen Tjjdens een te Arnhem in verband met het vijfjarig bestaan van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Gelderland gehouden vergadering werd o.m. het woord gevoerd door de President-Directeur der Nederlandse Spoor wegen, Ir F. C. den Hollander. Deze spoorwegman-in-hart-en-nieren behandelde verkeersproblemen in en om Gelderland en daarbij merkte hy onder andere op, dat aan verder herstel van het Spoorwegnet onder de geldende omstandigheden niet meer te denken valt. Door deze uitlating voelden de samenwerkende Burgemeesters uit deze streek zich verontrust, omdat aldus de Burgemeester van Druten, Mr J. de Vries wjj hieruit menen te kunnen opmaken, dat de Spoorbrug te Rhenen niet zal worden hersteld. Juist aan een gecombineerde Verkeers- en Spoorbrug, waarvoor plannen hebben bestaan, is de geprojecteerde Noord-Zuid-verbinding Oss-Druten-Ochten-Kesteren-Rhenen als het ware opgehangen. Ir den Hollander antwoordde hierop, dat het herstel van deze brug niet op het programma der N.S. staat. Burgemeester J. A. Houtkoper van Echteld wees met klem op de grote be langstelling, die voor deze brug in de Betuwe met zijn industrie en veilingen bestaat en hij vroeg namens de samen werkende burgemeesters dan ook ver dere onderhandelingen over dit onder werp. De heer den Hollander wees deze be sprekingen niet af, maar antwoordde tenslotte toch: „In ons plan 10531958 zit Uw brug niet!" Uit een onderhoud met Rhenen's Bur gemeester bleek duidelijk, dat deze streek voor de verbinding zal blijven vechten. Het is wel teleurstellend voor ons, dat na de opgewekte verwachtingen de spoorwegen het railverkeer op de lijn Amersfoort-Kesteren niet belangrijk meer achten. Maar als dat inderdaad zo is moet men de mening van de Presi dent-directeur billijken. We geven de moed echter niet op. Wanneer het zin heeft, dat er in Nederland iets tot stand komt, dan gebeurt dit ook, dat heeft het verleden meerdere malen bewezen, aldus de burgemeseter van Rhenen. Overigens willen de woorden van de president-directeur van de N.S. nog niet zeggen, dat er in Rhenen geen brug komt. Hij merkte zelf op, dat de bouw van een verkeersbrug uiteraard niet onder N.S., maar onder Rijkswaterstaat resorteert. Voor een dergelijke brug zal men even tueel gebruik kunnen maken van de onderbouw der voormalige spoorbrug, zo zei de heer Den Hollander. De mo gelijkheden voor de bouw van een brug Denk er om nu Uw kinderen te geven in onze bekende ronde flessen. Levertraan in vierkante fles sen 1.05 per fles. Hoog vitaminegehalte Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Woensdagsmiddags gesloten. Samengesteld in samenwerking ff met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Maandag 27 October (In geb. Eikenlaan 7.30 uur, Vrolijk Nonstop programma |1 van Charles Aerts' Radio- U ensemble onder ausp. van Ar- lf beiders Kunstkring der N.V.V., afd. Veenendaal. Dinsdag 28 October (In de Korenbeurs) de heer W. if P. Cnossen uit Woerden spreekt If over zijn reis door Amerika onder ausp. van de C.B.T.B. f| Vrijdag 31 October (In de Julianakerk en in geb. a. d. Eikenlaan) om 8 uur. Her denking der Hervorming. In geb. Eikenlaan spreken ds D. van Enk en dr J. G. Thoomes en in de Julianakerk ds A. Vroegindewey en J. M. Meijer. Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Ridders zonder zwaard" en van Dinsdag t/m. Donderdag de film „M". dan de andere waarnemingsstations. De temperatuur die voor de komende nacht wordt verwacht (deze wordt elke middag en avond verstrekt door het K.N.M.I.), heeft betrekking op de tem peratuur, die op een hoogte van ruim 2 meter in de hut wordt gemeten. Dicht bij de grond kan het kwik in gunstige gevallen wel 3 a 4 grC lager dalen. De vraag of het juist is, dat er na een herfst met veel eikels en beukennootjes (wel ke oogst dit jaar weer rijk is) een koude winter volgt, kan met „Neen" worden beantwoord, want het is na een onder zoek van het K.N.M.I. in samenwerking met het Staatsbosbeheer gebleken, dat er na veel eikels enz. evenveel zachte als koude winters volgen. Wij wennen dit jaar vroeg aan de koude, de zomer zijn wij allang verge ten, de nazomer liet verstek gaan, ge volg, dat tal van kachels al een kleine maand weer in functie zijn, hetgeen normaal gesproken zeker een week of zes te vroeg is. J. H. P. zijn momenteel bij Rijkswaterstaat, E.T.I., Gedeputeerde Staten, gemeente besturen en andere instanties in onder zoek. Concrete gegevens hierover zijn echter vooralsnog niet bekend. De heer Den Hollander motiveerde zijn antwoord aan de burgemeesters, dat de spoorwegen een brug bij Rhenen niet nodig hebben, met de opmerking, dat het goederenverkeer tussen Noord en Zuid via Nijmegen en Arnhem, Den Bosch en Utrecht en de Moerdijkbrug wordt geleid. Dit is voldoende; alle be rekeningen hebben uitgewezen, dat een spoorbrug bij Rhenen niet rendabel is. De president-directeur begreep, dat dit antwoord zeer teleurstellend was, maar hij zag toch geen enkel motief om her bouw van de brug op de N.S.-begroting te zetten. Eén van de burgemeesters merkte op, dat de N.S. aanvankelijk plannen had den omstreeks 1951 een brug voor enkel spoor bij Rhenen te bouwen. Tegenover het huidige standpunt, dat de brug niet rendabel zou zijn, stelde Echtelds bur gemeester de belangstelling van handel, nijverheid en industrie in de Betuwe voor een dergelijk object. De heer Den Hollander voelde er zich wel van overtuigd, dat deze brug voor een belangrijk gebied bijna een levens kwestie is. Aan de Betuwe voegde hij in dit verband zelf Veenendaal toe. Maar de lijn Kesteren-Amersfoort bevat zijns inziens toch werkelijk geen levensvat baarheid. Valt deze brug niet in de materie van de ontwikkelingsgebieden, zo vroeg de president-directeur. Inderdaad zou op deze wijze een oplossing kunnen worden gevonden voor het vraagstuk van de Rhenense brug, die ter ontsluiting van de Brabantse Maaskant en de verdere ontwikkeling van het Land van Maas en Waal van het grootste belang moet wor den geacht. Tenzij deze streken uiter aard op andere wijze met het rijksver- keersnet zouden kunnen worden aange sloten. VEENENDAALSE E.H.B.O. WINT WISSELBEKER Door een ploeg van de E.H.B.O., af deling Veenendaal werd deelgenomen aan de Kringwedstrijden van de Vallei streek te Amerongen. Het resultaat hiervan was dat de Vee-1 nendaalse ploeg beslag wist te leggen op de eerste prijs, terwijl de Veenendaalse leider zich eveneens eerste plaatste. De afd. Veenendaal kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker voor een jaar. De leider kreeg een medaille en een huisverbandtrommel. De ploeg bestond uit de heren G. v. d. Kraats (leider) E. van Scherrenburg en D. J. v. d. Scheur. UITSLAG AANBESTEDING VER BETEREN BESTRATING PATRIMONIUMLAAN, GORTSTRAAT EN PARALLELWEG De uitslag van de aanbesteding tot het verbeteren en asphalteren van de Pa trimoniumlaan, Gortstraat en Parallel weg luidt als volgt: 1. Erven A. Oddens, Ede 129.740.-; 2. H. A. Jaartsveld, Apeldoorn ƒ124.340.-; 3. Wegenbouwbedrijf Joh. de Kroon, Rhenen 123.600.-; 4. C. A. Langeveld, Alphen aan de Rijn 122.000.-; 5. C. G. de Kroon, Rhenen ƒ118.300.-; 6. Firma D. Quint, Veenendaal ƒ113.611.-; 7. Na tionale Wegenbouw H. Ruijs, Apeldoorn 111.200.-; 8. B. C. Drost Zn., Veenen daal 111.800.-; 9. J Merbis, Veenendaal 109.400.-; 10. Gebr. D. J. F J. Bruil, Ede 106.800.-; 11. A. Kosters, Eist (U.) 105.400.-. DAMMEN De Damclub „Veenendaal" zette deze week haar overwinningenreeks voort, nu tegen Maarssen I. De overwinning was deze keer op het kantje af, want men moest met 119 genoegen nemen. Hier volgt de uitslag: J. EdinkJ. Nagtegaal 20; G. van DijkJ. van Rijn 11; H. v. d. Brand- hof—S. v. Ginkel 0—2; H. Edink—H. Nagtegaal 02; A. ValkenburgW. Lo- man 20; C. HeikampW. Beljaars 20; A. HeijkampM. v. Metternich 20; W. v. d. HorP. Verhoef 02; J. RoksC. v. d. Wal 02; R. de Gooijer W. Boogaard 20. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1952 | | pagina 1