Onderwijs in Veenendaal kost ruim 2 ton per jaar Kieuwblad voor Veenendaal Omstreken KLEEFSfflflllS' BOEKHUIS Regenboog als weervoorspeller V AGENDA Ze zijn er weer! DIJKSTRA 26e JAARGANG VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 No. 44 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe aanvragen uit de Gemeentekas Concert van het U.S.O. vast-| gesteld Voetbalprogramma Ook de Maanregenboog wordt af en toe wel gezien Qöns Weerpraatje^) Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Klaproosdag 1952 Voor Levertraan en Vitamine-druppels Fa. J. F. TAK Bescherming Bevolking Speculaas met amandelen. Ons grote suc ces van vorig jaar. Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. In de aanstaande gemeenteraadsver gadering zullen weer tal van verzoeken van verschillende plaatselijke onder wijsinstellingen behandeld worden, waarin gevraagd wordt om credieten en subsidiën voor aanschaffingen en het in stand houden hiervan. De hieronder genoemde aanvragen -belopen ruim 11.000 gulden, en hoewel dit weer een flinke belasting is van de gemeentelijke financiële huishouding, toch staat dit bedrag nog niet in ver houding tot wat het onderwijs in Vee nendaal jaarlijks in totaal kost. Voor het jaar 1952 is n.I. voor alle onderwijsinstellingen in Veenendaal sa men een bedrag van niet minder dan 210.000 gulden beraamd. Het Rijk betaald 20.000.- van dit be drag terwijl slechts ƒ27.000 wordt ge dekt door de opbrengst uit de school geldheffing. De scholen in Veenendaal omvatten 3000 leerplichtige leerlingen, en de on derwijskosten per leerling bedragen dus 70.- per jaar. In de begroting van dit jaar was de subsidie voor de Chr. Kleuterschool ge raamd op 3500.-. Op aandrang van de begrotings-commissie werd dit bedrag echter met 1000.- verminderd en ge steld op 2500.-. De Schoolopziener van het Kleuter onderwijs in de Provincie Utrecht heeft echter aan het college van Ged. Staten zijn grote teleurstelling kenbaar ge maakt over deze vermindering, aange zien 3500.- toch al niet te veel is. Er is een ernstig tekort op deze kleu terschool en het vergroten van dit tekort zou stopzetting in het betreffende on derwijs tengevolge kunnen hebben. Ged. Staten tekenen hierbij aan dat in dit ge val niet de juiste oplossing aangewend is. B. en W. kunnen zich met de ziens wijze van de Schoolopziener en van Ged. Staten verenigen, en in de raadsverga dering van a.s. Woensdagavond zal de Raad en de begrotings-commissie dus nog weer een beslissing moeten nemen om die 1000.- al of niet toe te kennen. 1 September j.l. werd in de Nieuwe- wegse school een Vrije Chr. School voor voortgezet lager onderwijs geopend en intussen heeft het bestuur van deze school bij de gemeente een verzoek in gediend om mede te werken bij de aan schaffing van meubilair en leermiddelen en wel voor een bedrag van ƒ2147.35. De school voor Chr. Nat. Onderwijs aan de Coniferenlaan staat voor de aan schaffing van 25 schoolbanken en hier- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau TROUWEN IN GEMEENTE EDE WORDT DUURDER B. en W. hebben een zeer aanzienlijke verhoging aangekondigd van het tarief voor huwelijks-voltrekking. Deze tarieven welke ook gelden op de hulpsecretarie van Gelders Veenendaal en Ederveen, worden namelijk verdub beld. Werd voor een huwelijksvoltrekking zonder loper op de gang), indien deze op Woensdag of Zaterdag plaats vond, tot dusver ƒ7.50 berekend, indien het des betreffende voorstel van B. en W. door de gemeenteraad wordt aanvaard, zal deze plechtigheid in de nabije toekomst 15.- gaan kosten. Ook het tarief voor een trouwerij (met loper) op Maandag, Dinsdag, Donderdag of Vrijdag wordt verdubbeld Dit zal n.I. van 25.- op 50.- worden gebracht. En als men in de toekomst bij deze gelegenheid van de speciaal daarvoor ingerichte raads zaal gebruik wil maken, zal dit 150.- gaan kosten, terwijl het oude tarief „slechts" 60.- bedroeg. Ook het trouwboekje, dat aan jong gehuwden wordt uitgereikt, zal duurder worden. Kon men tot dusver dit docu ment ontvangen a raison van vijftig cent, binnenkort zal het een gulden kos ten En als men dit onmisbare boekske in luxe uitvoering wenst te bezitten zal men er drie gulden voor moeten neer tellen. Natuurlijk wordt deze tariefsverhoging niet voorgesteld om het aantal huwe lijksvoltrekkingen te beperken. Er is trouwens ook nog altijd de mogelijkheid van kosteloze „behandeling" van trouw plechtigheden volgens artikel 4 van de wet van 23 April 1879. Union-, Parker-, Swan-, Waterman-, Osmia- en Montblanc vulpennen koopt U bij de vulpenspecialist Volledige service en garantie en voorzien van Uw naam terwijl U wacht. voor wordt een crediet van 1730.50 ge vraagd. Dan vraagt de Ver. tot Bevordering van Christelijk Onderwijs voor haar school aan de Nieuweweg crediet voor het aanschaffen van boekenkasten en een nieuwe vlag. De kasten zijn te klein geworden of verouderd en de vlag kan niet meer uitgestoken, want die is to taal versleten. Nodig zijn 11 kasten van 205.- per stuk en de vlag en bijbeho rende installatie kost 125.-, dat is sa men 2380.-, welke eveneens uit de ge meentekas moeten komen. Verder vraagt het bestuur van de Vrije Chr. School voor U.L.O. een be drag van 3463.06 zijnde de tegemoet koming in de kosten van het gymnas- tiek-onderwijs aan deze school. Deze reeks van aanvragen wordt ge sloten met een aanvraag voor de z.g. Opleidingsschool van de Ver. tot bevor dering van Chr. Onderwijs om beschik baarstelling van de benodigde gelden voor de inrichting van 50 leerlingen, waar voor de eerste inrichting was uit gegaan van een aantal van 35 leerlin gen. De kosten van deze aanvulling zul len 335.- bedragen. BELANGRIJKE VERHOGING BEGRAFENISRECHTEN De heffing der begrafenisrechten van de begraafplaats aan de Munnikenweg is geregeld in samenwerking met de ge meenten Ede, Renswoude en Veenen daal. Eveneens in samenwerking hebben deze gemeenten de betreffende verorde ning zodanig gewijzigd dat een belang rijke verhoging van de begrafenisrech ten wordt ingevoerd. De bestaande tarieven zijn voor 1ste klas grafkelders 100.-, 1ste klas ge metselde graven 50.-, 1ste klas eigen graven 50.-, 2de klas eigen graven 30.-, 3e klas huurgraven 20.- en 4e klas huurgraven 15.-. Bij de nieuwe regeling zal het tarief gaan bedragen voor grafkelder 600.-, voor gemetseld graf 200.- en voor een grondgraf 75.-. Ook is de mogelijkheid geregeld om op de graven een monument, een kruis, gedenkteken of een omheining te plaat sen, en wel tegen het recht van ƒ200.- voor een grafkelder, 75.- voor een ge metseld graf en 25.- voor een grond- graf. BENOEMD TOT INSPECTEUR VAN POLITIE De Adjudant van de gemeentepolitie, Mr C Barends is met ingang van 1 De cember a.s. benoemd tot Inspecteur (korpschef) van Politie te Meppel. WEER GEVALLEN VAN VOGELPEST Deze week zijn in Veenendaal weel een drietal gevallen van vogelpest bij pluimvee geconstateerd, en wel op drie verschillende plaatsen in de omgeving van de Zandstraat. SOLEX-DIEFSTAL OPGEHELDERD Dezer dagen heeft de Veenendaalse politie, in samenwerking met de politie in Zutphen, de dader kunnen arresteren van een alhier gepleegde diefstal van een solex-rijwiel. De Zutphenaar was speciaal naar Vee nendaal gekomen om hier een solex „te huren". Naar wij vernemen is de datum van het aangekondigde concert van het Utrechts Stedelijk Orkest in Veenen daal, nu definitief vastgesteld. Dit U.S.O.-concert zal het eerste con cert zijn van een dergelijk formaat in Veenendaal, en gezien de steeds toene mende belangstelling voor de muziek in 't algemeen in Veenendaal, zullen stellig zeer velen van de gelegenheid, om in eigen plaats een U.S.O.-concert te kun nen bijwonen, gretig gebruik maken. Het is trouwens niet uitgesloten dat, wanneer de publieke belangstelling voor dit eerste concert bevredigend zal wor den, het U.S.O. dit seizoen nog een twee de concert in Veenendaal komt geven. Het eerste concert wordt uitgevoerd op Donderdag 27 November a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan. Zoals bekend zijn U.S.O.-cóncerten in Veenendaal mogelijk geworden door het besluit van de Gemeenteraad om dit orkest te subsidiëren. RAADSVERGADERING Woensdagavond komt de Veenendaalse Gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester A. Bakker in open bare vergadering bijeen voor het behan delen van een vrij uitgebreide agenda. De raadsvergadering wordt gehouden ten gemeentehuize en begint om 7.30 uur. UITVOERING ACCORDEON VERENIGING „FLEURETTE". Voor Vrijdagavond 7 November a.s. heeft de ^Accordeon vereniging „Fleu- rette" in gebouw „Eltheto" een uitvoe ring op het programma staan. Onder leidnig van de heer J. Willem- sen zal men hier een uitgebreid en aan trekkelijk gevariëerd repertoire uitvoe ren. I Aan deze avond wordt verder mede gewerkt door het Tiroler Trio, en de Selma's, terwijl G. Kommer, bekend van radio Brussel, de conferences zal ver zorgen. De nieuwe tunnel aan De Klomp nadert zijn voltooiing. De treinen rijden er reeds in volle vaart overheen. Men is thans druk bezig met het leggen van het wegdek in de verkeers- en wielrijderstunnel. Over enkele weken is het geheel gereed. (Foto Lammt Veenendaal zal haar positie behoor lijk kunnen verbeteren door a.s. Zondag in de uitwedstrijd tegen „Nijmegen" een overwinning te boeken, waardoor „Nij megen" voorlopig op de onderste plaats blijft. Daartegenover staat dat de thuis club de „Veenendalers" graag dicht in haar bereik wil houden. Op een gemak kelijke wedstrijd moeten de geel-blau- wen zeker niet rekenen. Dat DOVO het Zaterdagmiddag in de uitwedstrijd tegen Sportclub Genemui- den gemakkelijk zal hebben om met winst terug te keren zal eveneens te be twijfelen zijn. DOVO beschikt thans over een goede achterhoede, die ook nu haar mannetje wel weer zal staan. Geel-Blauw krijgt de hekkesluiter VIOS op bezoek en moet met het oog daarop kunnen winnen. Grote belangstelling zal er bestaan voor het treffen Matjan-Desto. Desto heeft momenteel de leiding met 3 pun ten voorsprong op Matjan, maar met 1 wedstrijd meer gespeeld. Matjan kan door een overwinning weliswaar niet de bovenste plaats innemen, maar wel 1 verliespunt minder oplopen. Dat er spanning in deze wedstrijd zal zijn valt niet te betwijfelen. N.V.V. speelt uit tegen P.U.E.M. te Utrecht. Triangelboys ontvangt bezoek van Coby Boys en GVVV gaat zich leeg schieten bij SOVA te Amersfoort. De Merino's moeten naar het leidende „Posthoorn" en zijn vrij kansloos. (Van onze weerkundige medewerker) Er zullen maar heel weinig mensen zjjn, die nog nimmer een regenboog hebben gezien. Vooral tijdens een buiïg- weertype is dit optische verschijnsel dikwijls waar te nemen. Zo werd er door de waarnemers van het K.N.M.I. in ons land in 1944 op 50 en in 1945 op 95 dagen een regenboog waargenomen. De regenboog ontstaat door de breking van het zonnelicht door de regendrup pels. Dit verschijnsel doet zich voor terwijl de zon schijnt en het tegelijker tijd regent. Een regenboog wijst dus in de eerste plaats al op buiïg weer. Een bekend weerrijmpje luidt: „Regenboog in vroege morgen, baart de wakkere boer veel zorgen. Regenboog 's namid dags laat, blijde hy ter ruste gaat." Wij zien hier dus een soort voorspelling, waaruit zou blijken dat een regenboog 's morgens vroeg ongunstiger is dan te gen de avond. Nu is deze conclusie niet zo vreemd, want in onze streken trekken de meeste buien zo ongeveer van west naar oost. Daar een regenboog steeds aan de tegenovergestelde zijde van de zon is waar te nemen, betekent dit in de ochtend, als de zon nog in het oosten staat, dat er een bui nadert, terwijl dit verschijnsel in de late middag, wanneer de zon al in het westen staat, op een ver wijderen van de bui wijst en tevens op een opklaring in het westen. Als gevolg van de dagelijkse gang wordt de temperatuur in de loop van de dag hoger en wordt daarbij de opbouw van de lucht onstabieler. Treedt er nu 's morgens al een bui op dan is inder daad de kans op een toename van de buiïgheid in de loop van de dag groot, terwijl tegen de avond de buiïgheid en de bewolking weer afnemen. Dit is een vrij normale gang van zaken, ook wan neer er geen regenboog is waar te ne men. Hier en daar wordt ook gezegd „Zon neschijn en regen, morgen weer regen". Dit gaat niet altijd op. Wel kan een periode met buiïg weer enkele dagen aanhouden, maar betrouwbaar voor het voorspellen van het weer voor de vol gende dag is een regenboog niet. Hoewel men soms spreekt van de „zeven kleuren van de regenboog", zijn het meestal toch de volgende zes, die zijn waar te nemen. Van boven af: rood- oranje-geel-groen-blauw-violet. Wan neer de regenboog sterk is, is buiten de gewone boog dikwijls de bij regenboog op 12 graden afstand waar te nemen. De uiteinden van de bogen, ook wel de po ten of de poorten genoemd, zijn soms vrij dichtbij, in enkele gevallen nog geen 50 meter van de waarnemer verwijderd. Doe echter nooit moeite snel op die plaats te komen, want dat zal nooit luk ken. Een regenboog is niet op een be paald punt aanwezig; het is een licht dat van uit een bepaalde richting komt en zich verplaatst, zodra men zelf zich verplaatst. Behalve de regenboog, die wij overdag kunnen waarnemen, is er ook een Maan regenboog. Deze berust op precies het zelfde verschijnsel, maar nu wordt het VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN GEMEENTELIJK AANDEEL IN KOSTEN BESCHERMING BEVOLKING Bij de gemeente is ingekomen de ont werpbegroting van de Kring Utrecht 3 van de dienst Bescherming Bevolking, de kring waaronder ook Veenendaal VcssorteeH. Het nadelig saldo van deze begroting wordt geraamd op ƒ21.795.-, welk be drag over de gemeenten in deze kring verdeeld wordt. Deze bijdrage wordt omgeslagen naar het aantal inwoners en komt voor Veenendaal op 4025.90, dat is 26.84 cent per inwoner. In de gemeen tebegroting voor dit jaar was reeds een bedrag van 5285.- voor dit doel ge raamd. li Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden Vrijdagavond (In de Julianakerk en in geb. Eikenlaan) 8 uur, Herdenking Hervorming. In geb. Eikenlaan spreken ds D. van Enk en dr J. G. Thoomes en in de Juliana kerk ds A. Vroegindeweij en de heer J. M. Meijer. Maandag 3 November (In geb. de Kegelbaan) 's mid dags, Filmvoorstelling voor de schooljeugd van „Film-evange lisatie". Woensdag 5 November (Gemeentehuis) 7.30 uur, Open bare vergadering van de Ge meenteraad. (In geb. Eltheto) Film en de monstratieavond Ned. Christ. Blindenbond. Vrijdag 7 November (In geb. Eltheto) 's avonds uit voering van Acc. ver. „Fleu- rette". Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m Maan dag a.s. de film „Schat-eiland" en van Dinsdag t/m Donderdag de film „De machtige Joe Young". licht van de maan door de regendrup pels gebroken. Dit komt vooral wanneer de maan nog vrij sterk is, zo omstreeks volle maan, en er treden 's nachts buien op. Gemiddeld wordt de maanregenboog in ons land op 5 dagen in een jaar waar genomen. Behalve de gewone Zonregenboog, zo als wij deze zullen noemen en de Maan regenboog kan men ook wel „mistbogen zien. Wanneer de zon 's morgens met moeite door de mist komt en ook bij avond wanneer er een dikke mist hangt en men gaat met de rug naar een scherp licht b.v. straatlantaarn staan, dan is er een mistboog waar te nemen. Zelfs wan neer men overdag bij zonnig weer met de tuinslang een grote hoeveelheid klei ne druppels sproeit met de rug naar de zon, is hierin een regenboog waar te ne men. Een bijgeloof van Engelse oorsprong zegt dat er goud is te vinden, daar waar de voet van de boog de aarde raakt was dit maar waar! Velen trachten een goed ontwikkelde regenboog te fotogra feren, in de practiijk valt het succes hiervan tegen, in ieder geval moet men een geelfilter gebruiken. J. H. P. Nadruk verboden. CONTACT-AVOND NED. CHR. BLINDENBOND. In gebouw „Eltheto" houdt de Neder- landsche Christelijke Blindenbond op Woensdag 5 November a.s. een con tactavond. Het programma voor deze avond ver meldt o.a. vertoning van een film over de blinden en over hetgeen door de blin den wordt gedaan en een demonstratie van het gebruik van het brailleschrift. Het Geref. Kerkkoor en het Chr. Ger. Zangkoor verlenen medewerking aan deze avond. EVANGELISATIE-FILM VOOR DE SCHOOLJEUGD A.s. Maandagmiddag 3 November na schooltijd komt de „Film-evangelisatie" in „de Kegelbaan" films voor de school jeugd vertonen. Hierbij zal een evangelisatie-film gedraaid worden. Film-evangelisatie stelt zich ten doel, om door middel van films met een chris telijke strekking, jong en oud onder het Woord te brengen en op deze wijze in het bijzonder de buiten-kerkelijke jeugd te bereiken. HERBENOEMING WOONRUIMTE COMMISSIE B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld om de leden en plaatsver vangende leden van de Woonruimte commissie weder voor een jaar te benoe men. De commissie is thans samenge steld uit de heren J. H. H. Jansen, G. Croes, G. Davelaar, J. van den Dikken- berg en N. van Kuijk en plaatsvervan gende leden de heren C. Budding en Joh. Slok. Al deze heren zijn weer ter stond benoembaar. SUBSIDIE VOOR GEZINS VERZORGING Sedert 15 April 1952 heeft de Vereni ging „Het Groene Kruis" alhier haar werkzaamheden uitgebreid met gezins verzorging. In verband hiermede heeft het bestuur dezer vereniging zich tot het Gemeente bestuur gewend met verzoek te willen bevorderen, dat voor het jaar 1952 als nog een redelijke subsidie wordt toege kend. De Gezinsverzorging werkte tot heden met 3 verzorgsters, terwijl 2 verzorg sters ter opleiding werden uitgezonden naar het Interkerkelijk Internaat van de Twentse Stichting voor gezinsverzor ging te Hengelo. Vanaf 15 April tot 1 Juli werd reeds aan 10 gezinnen op medisch advies hulp verleend met 238 verzorgingsdagen. De retributies, betaald door de gezin nen,'varieerden van 0.90 tot 3.50 per dag en dekken slechts in beperkte mate de kosten. Het tekort voor het jaar 1952 wordt dan ook begroot op 2500.-. Gezien het grote sociale belang dat met de gezingsverzorging wordt ge diend, stellen B. en W. de Raad voor te besluiten tot het verlenen van subsidie ten behoeve van de gezinsverzorging op de voet van de regelen, die vanwege de Minister van Sociale Zaken zijn of zullen worden gegeven, zulks met ingang van 15 April 1952. De kosten voor de gemeente zijn voor het lopende jaar geraamd op rond 1060.-. Dit is Tazia, de witte Deense Dog van de heer A. van Essen aan de Nieuwe weg. De baas van Tazia was bij een boer van wie juist een zeug was doodgegaan. De zeug liet een flinke toom piepjonge biggen achter. De boer probeerde met een zuigfles de beestjes in het leven te houden, maar toen het dreigde te mis lukken en hij ze wilde laten afmaken, vroeg de heer Van Essen of hij er 6 mocht meenemen om het nog eens te proberen. De jonge beestjes werden thuis in een hokje gebracht. Toen men echter een begin wilde ma ken met het voeden van de kleine „spekjes", zag men tot zijn verbazing dat Tazia, als een goede teef, al druk bezig was. Tazia had de beestjes in het hok gevonden en was er ingegaan. Toen de biggen bij haar gedronken hadden be gon hij ze schoon te likken en te ver troetelen. Tazia had n.I. een week te voren jonge honden geworpen die allemaal dood geboren werden of zij nu dacht dat zij eindelijk haar spruiten had teruggevon den, weten we niet, maar feit is dat zij de biggen, die nu 20 pond zwaar en kern gezond zijn, al drie weken lang vrijwil lig verzorgt. Eiermarkt. Op de wekelijks eier markt waren Dinsdagmorgen 120.000 eieren aangevoerd. De handel was matig. Prijzen ƒ21.- tot ƒ21.25; henneneieren 16.50 tot 17.50 per 100 stuks. Op 15 November a.s. zal de jaarlijkse collecte voor het Ned. Oorlogsgraven Comité (klaproosdag) gehouden worden. De in te zamelen gelden worden be steed voor het onderhoud van de gra ven van gesneuvelde geallieerde mili tairen en eventueel voor betaling van reiskosten e.d. van hun familieleden, die deze graven graag willen bezoeken. Voor een goede uitvoering van deze collecte zijn veel collectanten nodig. Jongeren en Ouderen zijn allen wel kom. Laat niet alles op de schouders van enkele mensen terechtkomen! Als bijzondere attractie ontvangen de collectanten een genummerde legimi- tatiekaart. Uit de legimitatiekaarten van het gehele land worden door aanwijzing van het lot een aantal nummers aan gewezen. Deze nummers dingen mede naar een gratis reisje van enige dagen naar Londen en Brussel. De kosten daarvan worden gedragen door de grote Oud-Strijdersorganisatie: „The British Legion". Men kan zich op geven bij Mevr. van Leeuwen-Mackay, Cuneraweg 367 en Sociale Zaken, Hoofd straat 92. GESLAAGDE AVOND VAN ARBEIDERS-KUNSTKRING Dat de medewerkenden eerst een half uur later konden optreden waren de aanwezigen Maandagavond in het ge bouw aan de „Eikenlaan" spoedig ver geten, toen „De Jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong maar even bezig waren. Er zat direct sfeer in deze avond van de Arbeiders-Kunstkring van de afd. Veenendaal van de N.V.V.- Bestuurdersbond. Peter de Boorder bracht met begelei ding van de „Jonge Flierefluiters" en kele opgewekte liederen ten gehore. De conference van Kostja van Katwijk vulden het non-stop-programma uit stekend aan, waaraan ook medewerkten de „Balsamo's" met hun vlotte goochel trucs en het Trio „De Notenkrakers Deze eerste avond van de Arbeiders- Kunstkring is uitstekend geslaagd en stond op een hoog peil. NAAR DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 verdelen van Het Blokhoofd. In elk blok wordt een blokhoofd benoemd en een plaats vervanger. Taak blokhoofd: le. Het stimuleren in zijn blok van de zelfbeschermings maatregelen. 2. Het samenstellen van 'n blokploeg bestaande uit het blokhoofd, 6 man brandweerpersoneel, 6 man reddings- personeel, 4 E.H.B.O.-'ers en 2 man meldingspersoneel. 3. Het aankopen en eenvoudige bescher mingsmiddelen. Gelet op 't belang van unifor miteit in de uitrusting der blokgroepen wordt overwogen, of van ge meentewege, door de verstrekking van ren teloze voorschotten ge zamenlijke aankoop kan worden bevor derd. 4. Het aanwijzen van verzamelpunten voor het blokploegpersoneel. 5. Registratie van de bewoners en de woningen in het blok, welke moet be vatten: a) verblijfplaats inwoners bij licht gevaar; b. gegevens omtrent hoofd afsluiters gas, water en electriciteit; toegangsdeuren en bouwconstructie. 6. De registratie van de schuilgele- genheden. 7. Het vervaardigen van een kaart van het blok. 8. De zorg voor snelle en goede ver kenning van aard en omvang van de uit werking der vijandelijke aanvallen. 9. Het op eigen initiatief in het blok met ploeg of de eenheden daaruit ver richten van brandbestrijdings-, red- dings- en E.H.B.O.-werkzaamheden. 10. Het met de ploeg verlenen van bijstand aan de politie, de brandweer, de geneeskundige dienst, de reddings dienst en de openbare nutsbedrijven. 11. De zorg voor bezittingen van af wezigen indien na een luchtaanval hun woningen zijn getroffen. 12. Het tijdelijk in bewaring nemen van gevonden voorwerpen. 13. Het verlenen van assistentie bij verlies van onderdak. Het blokhoofd is de hoeder van de buurt, die op zich heeft genomen, zijn medeburgers van advies te dienen en te helpen. BANKETBAKKERIJ f Hoofdstraat Talafoon 232

De Vallei | 1952 | | pagina 1