Sanapirin 3 goede Veenendaal TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 No. 44 „Het Leven na de dood" Voldoet coöperatie aan ver wachtingen HOOFDPIJN 1 UIT DE RAADSZAAL VAN RENSWOUDE Officiële Bekendmaking Zondagsdienst Doktoren Burgerlijke Stond Als iedere man wist (Vervolg van pag. 2) Het is een bekend feit dat ook in de prediking zo weinig meer gezegd wordt over de Hemel, zo vervolgde dr Thoo- mes. De Hemel is niet te zien. Zelfs met de beste kijkers nog niet. Wij zien wel verre werelden en planeten, maar geen Hemel. En toch belijden wij dat wie sterft in het volste Godsvertrouwen door de engelen naar het huis met de vele woningen gedragen zal worden. Wij weten niet hoe de Hemel zijn zal en hoe het lichaam is dat we daar zullen hebben. Wij betreden hier een terrein waarop de fantasie, de romantiek en het senti ment de wieken wijd heeft uitgeslagen. Van Koning Radbout wordt verteld dat hij, toen een prediker hem wilde do pen, vroeg, kom ik nu in de Hemel? En toen het bevestigende antwoord kwam, toch liever de voorkeur gaf om niet ge doopt te worden, want zijn voorvaderen waren ook niet in de Hemel. Spreker verhaalde ook van een weduwe die met het geloof in aanraking kwam en die zich niet aan Christus kon overgeven, omdat ze meende dat haar man in de hel was, en ze wilde bij hem komen. Er staat in de bijbel: wie kinderen, vrouw of ouders stelt boven mij, is mijns niet waardig. Zal er in de Hemel geen herkennen zijn? Spreker meende dat er gegevens zijn dat wij elkaar in de Hemel zullen herkennen, indien wij daar komen mo gen. Maar al vinden wij onze dierbaren in de Hemel niet, dan toch zal het de Hemel zijn waar God ons ook deze tra nen zal afwissen. Er zal slechts vreugde zijn. Wij zijn eigenlijk mensen die voort durend leven in een groot misverstand. Wij leven niet het grote waarachtige Leven, waar de dood dood is, zo eindig de dr. Thoomes zijn lezing, na afloop waarvan hij nog tal van vragen van de aanwezigen beantwoordde. In eigen vrij bedrijf werkt de boer harder en langer dan wanneer hij on dergeschikte was. Dan zou hij ook maar 8 uur willen werken en goede arbeids voorwaarden willen hebben. Echter hoe harder er gewerkt wordt hoe beter het algemeen belang gediend wordt en bij de vrije ordening wordt 't hardst ge werkt en de beste prestaties geleverd. In ons land, waar nog altijd het Chris tendom het leidend beginsel is, verdedigt de protestantse maatschappijleer de gro te waarde van de persoonlijke vrijheid in het beginsel van souvereiniteit in eigen kring. Ook de R.K. persoonlijk heidsleer leert: wat door de enkeling even goed kan gedaan worden moet niet door de gemeenschap gedaan worden. Door deze voorkeur voor zelfstandigen boven de gemeenschap staat het Chris tendom lijnrecht tegenover Karl Marx, die de massa voorrang geeft en daaraan desnoods de enkeling zou opofferen. Hoe geheel anders is het in de landen waar de arbeid vrij is vergeleken bij de ge collectiviseerde landen. Liever emigre ren dan een ondergeschikte functie, dat komt ook voort uit zelfstandigheids- drang, en is in vrije landen geoorloofd. Echter nu vraagt men vaak welke ga ranties er zijn tegen misbruik van de zelfstandigheid. Deze garantie ligt in de concurrentie die er is. Ieder is vrij ge bruik te maken van de diensten die hem het beste lijken. Onmiskenbaar behoort nu de coöpe ratie als gemeenschappelijk bezit bij de collectieve arbiedsverdeling. Volgens spr. kan de coöperatie als middel goed werk doen als correctie op eventuele misstanden in de vrije handel, zoals om streeks 1880 wel voorkwamen. De struc tuurverandering van de toenmalige maatschappij, die uit haar beslotenheid tot een wereldmarkt kwam waarbij b.v. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen de graanprijs in enkele jaren van 11.- tot 4.- terugliep, deed een crisis ont staan. Door de snelle ontwikkeling ont stond een enorm geldgebrek ten platte- lande om de concurrentie met moderne middelen te kunnen volhouden. In deze leemte, die de zelfstandigen als enkeling niet konden overbruggen, hebben de toen ongerichte Nutsbanken en Coöperatieve Boerenleenbanken goed werk verricht. Uit de crisis van toen valt ook te leren dat het beter is dat een ontwikkeling als b.v. nu de integratie, de eenwording van Europa, niet schoksgewijze maar gelei delijk aan verloopt. Ook in de zuivel deden de Coöp. Zui velfabrieken goed werk door datgene te doen waarin het vrije bedrijf wegens een plotselinge sprongsgewijze ontwik keling op dat moment niet voldoende kon voorzien. Nu echter dë zelfstandige handel en industrie weer volkomen in staat is om deze functie's te vervullen, nu heeft de Coöperatie als middel af gedaan en zou zij kunnen verdwijnen. Echter verdween zij niet en om nu eigen bestaan nog te rechtvaardigen voert zij een schrikwekkende goedgeleide en felle lastercampagne tegen de zelfstandige handel. Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen. Allereerst verdedigde de voor zitter van de plaatselijke Coöp. Aan koopvereniging „De Klomp" het goed recht van de coöperatie, waarbij hij di verse beweringen van de heer Doppen weerlegde. Hetzelfde deed de heer de Boer van Wageningen voor de Coöp. Zuivelfabrieken. Uit bijvalsbetuigingen op hetgeen deze beide heren zeiden, bleek o.i. dat de coöperatie althans in deze streek nog niet de verdwijning na bij is. De heer Doppen diende deze beide he ren alsmede nog enkele andere vragen stellers van antwoord, even uitvoerig als zijn lezing was, waarbij herhalingen niet uitbleven. Zodoende was het wel wat laat, voor dat tenslotte de aangekondig de landbouwfilmpjes vertoond werden. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. MijnhardtHoofdpijntabletten.Koker80ct. (Vervolg van pag. 2) Omtrent dit verzoek ontspon zich nogal enige discussie aangezien het bedrag rijkelijk hoog werd geacht. Het gemeentebestuur van Scherpenzeel had echter een afschrift van de begroting overgelegd waaruit bleek, dat inderdaad dit bedrag per leerling moest worden berekend. De heer Vermeulen vond het een eigenaardige situatie, dat slechts ouders van 3 leerlingen uit deze gemeente in staat waren om hun kinderen kleuter onderwijs te doen genieten. Voor deze ouders ontstond aldus spreker een be voorrechte situatie. Naar aanleiding hiervan deelde de Voorzitter mede, dat naar zijn mening het aanbeveling zou verdienen, dat ook in Renswoude initiatief werd genomen tot oprichting van een kleuterschool. Spreker achtte dat ook hier de moeilijk heden op financieel terrein lagen en zou het op prijs stellen, dat ook het da gelijks bestuur der gemeente zich hier op zou beraden. De noodzakelijkheid van kleuteronderwijs achtte spreker zeer ze ker te Renswoude aanwezig. Exploitatievergoeding aan bijzondere scholen. Evenals voor het jaar 1952 werd ook voor het jaar 1953 het bedrag per leer ling, toe te kennen als vergoeding v. d. exploitatiekosten aan de besturen van de bijzondere scholen, vastgesteld op 22.50 per leerling. Gemeentebegroting 1953. De heer Zweers deelde mede, dat de commissie geen nadere wensen had. Persoonlijk vroeg de heer Zweers toe- lchting omtrent de onrustbarende stij gende post voor armenzorg, waarop de Voorzitter enige nadere toelichting gaf. Hierna deelde de heer Zweers mede, dat de commissie ten zeerste verheugd was, dat B. en W. plannen beraamden voor de verharding van de Biesbosser- weg. Naar aanleiding hiervan deelde de Voorzitter de plannen mede, ten aan zien van het onderhoud der wegen. In de eerste plaats bestond het voornemen de Holleweg thans in zijn geheel met een teerlaag te voorzien, eveneens be stond het plan de Munnikenweg, voor zover betreft het klinkergedeelte te ver beteren. Ook leefden er plannen tot ver harding van de Biesbosserweg. De Voor zitter moest echter tot zijn spijt mede delen, dat de aanwezige middelen hier toe niet voldoende waren. De kosten van deze verharding werden globaal ge raamd op 106.000.-, in welke kos ten wel enige subsidie zou verkregen kunnen worden, doch de jaarlijkse af schrijvingslast, gesteld op rum 6000.-, ging boven de draagkracht van de ge meente. Hiertoe zou het noodzakelijk zijn, dat van het Rijk een bijzondere uit kering werd ontvangen uit het gemeen tefonds en mitsdien stelden B. en W. voor dit werk bij afzonderlijke wijziging aan de begroting toe te voegen. Naar aanleiding van de vele aanvra gen om subsidie kreeg de vergadering zo de idee van een Goede Sint te zijn. Vele aanvragen konden worden ingewilligd. Als belangrijkste werd wel behandeld het verzoek om subsidie van de plaatse lijke muziekvereniging. De Voorzitter deelde mede, dat voor het jaar 1952 aan deze vereniging 312.- subsidie werd toegekend als bijdrage in de kosten van zaalhuur, doch daar de muziekvereniging thans gratis de be schikking had over een oefenlocaliteit, was de situatie wel enigszins gewijzigd. Uit een onderzoek was, aldus de Voor zitter gebleken, dat de vereniging nog met een grote schuld zat, welke schuld weliswaar door de activiteit van het be stuur reeds aanmerkelijk was vermin derd, waaruit B. en W. meenden te mo gen concluderen, dat de vereniging zich in gunstige zin ontwikkelde. Het dagelijks bestuur meende dan ook dat deze nog jonge vereniging tegemoet moest worden gekomen en stelden mits dien de Raad voor om voor het jaar 1953 een subsidie toe te kennen van 300.- onder voorwaarde, dat in dat jaar 2 concerten werden gegeven in de open lucht. De heer Vermeulen was van mening, dat wanneer het genoemde bedrag aan subsidie werd verleend, dit een gewel dige sprong vooruit zou zijn voor de mu ziekvereniging. Een gelijke subsidie werd aan de mu ziekvereniging te Woudenberg verleend. De heer Vermeulen zeide hierop, dat het subsidie door hem niet werd mis gund aan de vereniging, doch spreker bleef van mening, dat de kosten voor de vereniging veel geringer zouden worden, daarbij moeten wij tevens de financiën van de gemeente voor ogen houden. Wanneer hier de verhouding Wouden berg Renswoude werd gesteld, dan ligt de situatie voor Woudenberg veel gun stiger, gezien het verschil in grootte van de gemeenten. Wethouder Van Beek merkte op, dat ook het in gebruik nemen van een nieuwe localiteit extra kosten met zich meebracht, o.a. moesten stoelen worden aangeschaft en een kachel. De Voorzitter onderstreepte de op merking van de heer Van Beek en ves tigde er dan ook nadrukkelijk de aan dacht op, dat dit bedrag alleen voor 1953 zou gelden. Deze vereniging moet, al dus de Voorzitter krachtig worden ge steund. De heer Zweers ontvouwde tevens als Voorzitter van de muziekvereniging, enige plannen welke er bij de vereni ging leefden, waarna het voorgestelde bedrag zonder hoofdelijke stemming werd toegekend. RONDVRAAG Bij de rondvraag kwam de heer Ver meulen terug op het gedane verzoek van de heer Wolleswinkel, in de aanvang van de vergadering besproken, ten aan zien van het uitzicht op de Barneveld- sestraat. Spreker wilde echter op het zelfde euvel de aandacht vestigen, het welk zich voordeed op deze straat tussen de Oude en Nieuwe Melm. Spreker wil de B. en W. in overweging geven ook aldaar het houtgewas te snoeien. Zulks werd mede gevraagd door de heer van den Brandhof ten aanzien van de Holleweg. DAMNIEUWS RENSWOUDE. Donderdag 23 October j.l. speelde het Renswoudse tiental de derde competitie wedstrijd van dit seizoen. Als tegen stander hadden zij deze avond Neer langbroek I. Deze club speelde voor het eerst in de bond. Het werd een zeer matige wedstrijd. De uitslag is voorlo pig 1010, hetgeen is te wijten aan het protest, hetgeen werd ingediend door Renswoude, daar er een ongeregeldheid zich voordeed. Mocht dit echter gewon nen worden, dan wordt de uitslag een gewonnen wedstrijd voor Renswoude. Het tiental van Renswoude heeft nu drie punten behaald, 1 gewonnen wed strijd, een verloren en de laatste remi se. Jongens het kan beter. Trouwe op komst op de oefenavonden is gewenst. Dit komt het spel ten goede. Vrijdag, 31 October a.s. ontvangt Renswoude Aus- terlitz II in gebouw Reboboth. Aan- van 8 uur. (Zitting Woningcommissie). Burgemeester en Wethouders der ge meente RHENEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de woning commissie op Maandag 3 November a.s. geen zitting zal houden voor het pu bliek, doch op Maandag 10 November a.s. des n.m. 7.30 uur. Rhenen, 3 October 1952. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Secretaris, Th v. d. WILLIK. De Burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen Dr Engel, Sandbrinkstraat, Tel. 425. RHENEN. Zondag 2 November: Dr. Ch. H. Paris, Herenstraat 83, Tel. 432. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur dr de Waard, Tel. K 8387-200, De Klomp. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen 7 uur al leen voor zeer dringende gevallen dr Bakker, Leersum, tel. K 3434-495. VEENENDAAL. Ondertrouwd:'Gerrit Lourens, 27 j. en Eefje de Bas, 26 j. Getrouwd: Willem Burggraaf, 28 j. en Theresia van Maasakker, 25 j.; Jan D. Mager, 30 j. en Dirkje van den Berg, 27 j.; Teunis van Ginkel, 23 j. en Jannie Versteeg, 18 j.; Hendrik W. Boers, 24 j. en Geertruida P. Burgstede, 21 j. Geboren: Jacob A., z. v. M. van Koo- ten en A. Lodder; Jantje, d. van W. van Doorn en W. Gossink; Abraham, z. van G. Heij en W. van Ojik; Wilhelmina, d. van T. de Kruiff en W. Anbeek; Mari- nus, z. van H. van Eden en T. van Gin kel; Cornelia J., d. van G. Veenhof en C. Diepeveen; Jacob, z. van A. Dillen en E. van Hardeveld. HULPSECRETARIE GELD. VEENEN DAAL EN EDERVEEN Geboren: Aaltje, d. v. B. van den Ven del en B. J. van Ginkel; Clara -Jacobt Janna, d. v. A. L. van Dijk en H. Hei kamp; Dirk, z. v. H. van Barneveld er. J. Wegen. Overleden: Andrie Kulik, 64 j. RHENEN. Geboren: Gerrit J., z. v. K. van den Brink en W. L. Buis, Cuneralaan 37 Cunera M., d. v. H. J. A. Eibers en A. J Kok, Herenstraat 181; Elisabeth M., d v. P. P. Rijnberk en S. Maatkamp, Nieu we Veenendaalseweg 71; Gerrit, z. v. W C. van Engelenburg en W. v. d. Scheur Cunera weg 237; Hermina, d. v. J. Ste en T. van Ewijk, Lindenlaan 4; Reijer z. v. A. de Jong en G. Drost, Nieuwt Veenendaalseweg 22. Ondertrouwd: Dirk van Meerten, Lien- den en Johanna P. Breekveldt, Rhenen Lambertus Berends, en Jannigje J. vai Esseveld; Lambertus Versteeg, Veenen- daal en Adriana van Mourik; Albertu Willemsen, Amerongen en Hermijntj van de Scheur; Cornelis H. Wildema: en Evertje J. van de Scheur. Getrouwd: Martinus van der Spek ei Johanna P. van den Berg; Petrus vai Londen en Maria H. Steegemans. Overleden: Hendrika Ruesink, 81 j wed van H. Henzen, Grutterstraat 16 Aaltje van den Berg, 70 j., wed van I Hensen, Nieuwe Veenendaalseweg 157 Peter van de Scheur, 82 j. gehuwd me A. Woudenberg, Nieuwe Veenendaalse weg 51; Geertruida Siebrands, 91 j., wee van F. L. Meeus, Nieuwe Veenendaalse weg 51. AMERONGEN. Ondertrouwd: Theodorus I. Janser. 27 j. en Johanna H. Schoots, 23 j. Getrouwd: Aart van Harn, 21 j. e: Jannetje C. van den Brink, 19 j. Vertrokken: Jan N. Schuin van Drif C 129 naar Soest; Rena E. Zimmerma: van Woesik naar Utrechtsestraatweg 1 271 naar 's-Gravenhage. hoe heerlijk en vlug men zich scheer met FOKRO-KWIEK, de nieuwst scheercrème, dan gingen allen nog he den een pot FOKRO-KWIEK haler Grote pot 1.25. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN OP GELDERS Burgemeester en Wethouders der ge meen te Ede maken bekend: dat gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloz inenting en herinenting tegen pokken o Dinsdag 4 November 1952 te 14.30 uu in het gebouw der hulpsecretarie t Geld. Veenendaal. UITSLAG LOTERIJ DE RIETVOORN le prijs 2642; 2. 1319; 3. 1935; 4. 2493 5. 2033; 6. 1084; 7. 364; 8. 1338; 9. 226: 10. 1233; 11. 3356; 12. 454; 13. 2742; 1' 2542; 15. 3785; 16. 3225; 17. 1400. Prijzen kunnen afgehaald worde Holleweg D 110.

De Vallei | 1952 | | pagina 5