Straatnamen-debat in de Gemeenteraad Nieuwblad voor Veenendaal Omstreken Een nieuw verenigings gebouw Ritmeester trekt op grote schaal personeel uit Kampen aan Nutsspaarbank 26e JAARGANG VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 No. 45 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg» De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel CRITIEK OP BELEID VERDELING VAN WONINGEN SCHIMMELPENNINCKSTRAAT BRENGT SCHIMMEL- PENNINCK SIGAREN IN DE RAADSZAAL Voetbalprogramma I AGENOA Inbraak op de Kerkewijk Door auto aangereden en op slag gedood Sigarenfabrieken overladen met orders Verbetering van verschillende straten Geen echte Duitser. Uit Rhenens Raadzaal HERSTEL INGESTORTE LOSWAL KOST 14.518.- KLANT NIET STRAFBAAR BIJ OVERTREDING WINKELSLUITING Voor Levertraan en Vitamine-druppels Fa. J. F. TAK Fa S BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 rent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. De fractieleider van de P.v.d.A. vroeg zich in de Woensdagavond gehouden raadsvergadering af of de W'oning-adviescommissie niet overbodig begint te worden, omdat de besluiten van B. en W. inzake het verdelen van woningen, steeds vaker afwijken van de door deze commissie gegeven adviezen. De Ritmeester-fabrieken zyn zo overladen met orders, dat de directie heeft moeten besluiten vakkundig personeel van buiten Veenendaal aan te trekken, en dit bedryf heeft daarvoor op korte termijn minstens 50 woningen nodig. Het is vrywel zeker dat Veenendaal voor dit byzondere geval deze 50 woningen extra toegewezen zal krijgen, maar in afwachting van het definitieve besluit uit Den Haag, zyn B. en W. voornemens reeds thans beschikbaar komende woningen voor de Ritmeester te bestemmen. De heer Van Hardeveld meende dat daarmee de eigen bewoners achter ge steld zullen worden, en hem was ook ter ore gekomen dat de Woning-commissie tegen deze voornemens stelling genomen heeft. Het voorstel om de achterste gedeelten van de Klaas Katerstraat en de Sav. Lohmanstraat de naam te geven van Van Limburg Stirumstraat en Van Hogen- dorpstraat, ontlokte een algemeen debat. De heer Van Hardeveld vroeg of in deze gedeelten soms de elite (naderhand sprak hij over „witte boorden") komt te wonen, en of de huidige namen te eenvoudig zijn, want de argumenten waar mee B. en W. deze straatnaamwyziging voorstelden konden hij en ook zijn fractie-genoten niet plaatsen. Vrijwel alle andere raadsleden konden met de B. en W.-argumentering, dat deze straten veel te lang zijn en administratieve en andere moeilijkheden zullen geven wel meegaan, en verdedigden dit voorstel dan ook. De heer De Kleuver wijst er op dat het verwarring zal geven als een ge deelte van de Klaas Katerstraat nu weer veranderd zal worden in Van Limburg Stirumstraat. Zo lang zijn die straten toch niet, zegt de heer Van Hardeveld. Het gaat hier om een paar huizen, en langer kunnen deze straten nooit meer worden omdat ze op de Bergweg ophouden. De bedoelde straten vormen toch ook dui delijk één geheel. De Voorzitter geeft toe dat er veel langer straten zijn in Nederland, maar dat zijn dan ook vaak onmogelijke dingen. Verder vindt hij het voorstel helemaal niet misplaatst want er is een duidelijke afscheiding door de kruising met de dr De Visser straat. Ook het feit dat de betreffende straatgedeelten een betere bebouwing en kennelijk een ander karakter krijgen, zou hier als geldend argument gebruikt kunnen worden. De heer Slok staat achter het B. en W. voorstel en hij wijst er op dat de Talmastraat en de Keucheniusstraat ook tïr geheel vormen maar toen een ai- scheiding hebben door het Talmaplein. PRAATJES Als men dagelijks met arbeiders om gaat kan men het horen, zo zegt de heer Van Hardeveld, dat meer aandacht be steed wordt aan de straten waar de, (het woord elite wil hij hier niet ge bruiken), maar dan toch de mensen met de witte boorden wonen. Laten wij deze praatjes niet in de hand gaan werken zo meent hij. Dan stuift de heer Van Stempvoort op: Loop eens door onze nieuwe stra ten. De uitgesproken arbeiders straten. Ze zien er keurig en fleurig uit en wor den uitstekend verzorgd. Door dit voor stel terug te trekken zouden wij juist dergelijke praatjes voedsel geven. De heer Van Hardeveld meent dan dat de laatste spreker hem de les wil lezen en met stemverheffing kondigt hij aan dat hij een voorstel in stemming gebracht wil zien, om de straatnamen ongewij zigd te laten. Verlengde- er voor zetten, zou dat geen oplossing wezen, vraagt de heer Van Eden nog. Nee dat wordt helemaal akelig zegt de Voorzitter, dan nog lie ver laten als het is. De heer Bastmeijer verklaart zich voor de naamwijziging. Bij stemming blijkt dat de P. v. d. A.- fractie in zijn geheel tegen de voorge stelde wijziging is, maar met een ver houding van 8 stemmen voor en 5 te gen, zullen die toch door gaan. DE SIGAREN Hoewel de vallende voorzittershamer het besluit bekrachtigd heeft, wil de heer Van Galen toch nog iets zeggen over de Schimmelpenninckstraat. Hij heeft een brief en een pakje bij zich van de directie der Schimmelpenninck sigarenfabrieken in Wageningen. De voorzitter leest de brief voor en het blijkt dat de Schimmelpenninck-directie bijzonder verheugd is over een Schim melpenninckstraat in Veenendaal, en als bewijs van die verheugenis had men gemeend de Raad een kist sigaren te moeten aanbieden. En hoewel nog slechts enkele van de 34 punten tellende agenda waren afgewerkt, toch nam de Raad de tijd eraf om meteen maar op te steken. Wethouder De Ruiter merkt op, wel te kunnen voorzien hoe de vol gende straten genoemd zullen worden. DE 50 WONINGEN VOOR DE RITMEESTER Op hetgeen de heer Van Hardeveld gezegd had over het toewijzen van wo ningen aan mensen die de Ritmeester- fabrieken van buiten Veenendaal willen aantrekken, antwoordt de Voorzitter dat dit bedrijf eigenlijk nog meer dan 50 woningen nodig heeft, omdat men nog veel meer personeel kan gebruiken. Voorlopig doet men kalm aan. Want hoewel men overstelpt wordt met or ders, in tegenstelling met tal van andere fabrieken in de sigarenbranche, blijft men toch voorzichtig, omdat de voor gaande jaren geleerd hebben dat ook depressie kan intreden. Zoveel mogelijk mensen zullen dan ook in een kosthuis worden ondergebracht. De heer Van Hardeveld vreest dat de 50 woningen de financiering van de ge wone woningtoewijzingen in gevaar kan brengen en ook denkt hij aan de nog beschikbare bouwgrond. En stel eens dat de toewijzing van die 50 woningen extra niet doorgaat. Dit alles houdt in dat de inwoners, althans tijdelijk, ach ter gesteld zullen worden. Wanneer nu reeds woningen aan de Ritmeester worden toegekend en het zou mislopen met die 50 extra woningen, dan nog is er geen reden om hier van iets te zeggen, want voorheen is de Rit meester wel zeer stiefmoederlijk met woningen bedeeld, aldus de Voorzitter. En hoe de woning-commissie over deze gang van zaken denkt is hem niet be kend, en dat kan ook niet, want het is nog niet allemaal in kannen en kruiken. De heren van de commissie doen hun werk uitstekend en hij stelt dan ook voor ze weder voor een jaar te benoe men. Het betreft hier een commissie die B. en W. van advies dient en het komt heus wel eens voor dat B. en W. de me ning van de commissie hiet kunnen de len, en dan zou het onverantwoordelijk zijn indien B. en W. toch naar het in zicht der commissie zouden handelen. De heer Van Eden zou graag zien dat er meer raadsleden in de Woning-com missie zitting namen. De Raad besluit hierop tot herbenoeming. (Zie verder pag. 2) (OPGERICHT 1846) Bijkantoor: VEENENDAAL en OMSTREKEN „Polderhuis" Hoogstraat 19 Geopend: Dagelijks van 912'/2 uur en 24 uur Zaterdag van 912*/e uur Vrijdagavond van 78 uur Voor de derde maal trekt Veenendaal in dit seizoen naar Nijmegen. Nu wordt een bezoek gebracht aan Union, dat een zeer goede start had, maar in de laat ste wedstrijden minder succes boekt. Toch lijkt het voor Veenendaal een zeer moeilijke opgave om de beide pun ten mee te brengen. DOVO krijgt a.s. Zaterdagmiddag be zoek van „Excelsior" dat op het ogen blik de 2e plaats bezet. Het lijkt ons twee volkomen gelijkwaardige ploegen, waarbij DOVO het voordeel van eigen veld misschien kan uitbuiten. Geel-Blauw zet haar uitwedstrijdpro gram voort (4 uit 1 thuis) door een be zoek aan V.V.O.G. te Harderwijk, dat thans de leiding in deze 4e klasse heeft. Het wordt waarschijnlijk een vergeefse reis voor de geel-blauwen. In de afdeling Utrecht krijgt N.V.V. bezoek van Montfoort, wederom twee gelijkwaardige ploegen, waarvan het heel moeilijk is, vooruit een voorspel ling te doen. Dat kunnen we wel voor Matjan doen, die in de uitwedstrijd te gen V.V.J. wel aan haar trek zal komen. In de 2e klasse wordt aan de Buurt- laan de strijd om de bovenste plaats voortgezet met de ontmoeting G.V.V.V. De Posthoorn. G.V.V.V. zal wel het uiterste moeten geven om enig succes te boeken. Triangelboys kan in Barne- veld van „Barneveld" winnen en de Me rino's hebben in de thuiswedstrijd kan sen tegen S.D.C. uit Putten. 11 mui ii 11111 ii i min mil nu i iNi 11 ir hi ii 11 mi Mini ii in' iwimiiim i r- f= Samengesteld in samenwerking 3 met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- 1= delingcnverkeer „Veenendaal" =1 Vrydagavond geb. Eltheto) uitvoering Accordeon ver. „Fleuret- Heden, (In van te". II 5= Zaterdag 8 November (in geb. „de Samenwerking") M Amusementsavond georgani- H seerd door de Supp. V.V. „Vee- g nendaal". Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m Maan- dag de film „Doorbraak" en g van Dinsdag t m Donderdag de film „Op naar Broadway". Eierenmarkt, Dinsdagmorgen waren op de wekelijkse eiermarkt te Veenen daal aangevoerd 125.000 eieren. De han del was matig. De prijzen varieerden van ƒ21.- tot 22.- en henneneieren van 17.- tot 18.- per 100 stuks. Het was alweer even geleden dat in Veenendaal werd ingebroken, maar in de nacht van Woensdag op Donderdag hebben leden van het inbrekersgilde onze woonplaats nog eens aangedaan en kans gezien om zich toegang te ver schaffen tot de woning van de heer Van de V. aan de Kerkewijk. Een bedrag aan geld werd mede genomen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. ERNSTIG GEWOND DOOR BIJTENDE HOND De 14-jarige J. van de Bovenkamp werd j.l. Woensdag in de Van de Poll straat door een grote hond aangevallen. De hond beet hem in het onderlijf en bracht hem een zeer ernstige verwon ding toe. Van de B. moest zich onmid dellijk onder geneeskundige behande ling stellen. Toen de 79-jarige mejuffrouw G. van de Lustgraaf alhier, Woensdagavond omstreeks 6 uur, komende van de Pa rallelweg de Kerkewijk opliep, en bij de gevaarlijke spoorwegovergang de weg wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen en op slag gedood. Kennelijk heeft zij de auto die/van de richting Rhenen kwam, bestuurd door de heer M. alhier, niet gezien. De dok toren Kets en Pilon waren spoedig ter plaatse maar zij konden slechts de dood vaststellen, INLEG EN TERUGBETALING NUTS SPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand Oc tober 1952 ingelegd 129.700.13 en te rugbetaald 99.836.80. Maandag j.l. heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier de bouw aanbesteed van een nieuw verenigings gebouw, dat geprojecteerd is op het open terrein aan de Kerkewijk, tegen over de Gasfabriek en in de hoek met de Dennenlaan. Hoewel de bouw nog niet is gegund en het ontwerp nog definitief goed gekeurd moet worden geeft de hierby afgedrukte tekening toch al een indruk van hoe dit nieuwe gebouw er zal uit zien. Zoals thans geprojecteerd, wordt het belangrijkste onder deel van dit nieuwe gebouw gevormd door een grote zaal met ongeveer 200 zitplaatsen en een aantrekkelijk en volle dig toneel en met een balcon. Vooral ook door de in een van de zijmuren geprojecteerde openslaande deuren en de spanten dak-contructie, zal deze zaal een bijzonder gezel lig en intiem karakter krijgen. Men komt het gebouw binnen in een royale en fraaie hall met garderobe. Duidelijk heeft bij het ont werpen van dit gebouw de ge dachte voorgezeten om het zo nuttig en practisch mogelijk in te delen. En dat de architect hierin geslaagd is moge blijken uit het feit dat het niet minder dan vijf vergaderzalen en een ping-pong zaal bevat. Een gedeelte van de grote zaal kan worden afgeschut tot een kleine zaal met 40 zitplaatsen. Het buiten aanzicht van het gebouw zal, ook architectonisch, een fraai ge heel worden. Het ligt in de bedoeling om de muren op te trekken in een gele steen, terwijl de dakpannen blauw ge dacht zijn. De afmetingen van het gebouw zijn 32 meter lang en 10 meter breed. Het is een ontwerp van de architecten J. W. H. Jansen alhier en W. van Leeuwen te Arnhem. Plan is dat het nieuwe gebouw, dat ongetwijfeld een fraaie en belangrijke aanwinst aan vergaderruimte voor Veenendaal zal betekenen, mettertijd een onderdeel zal gaan vormen van het complex gebouwen van een nieuwe kerk voor de Zuidwijk der Gerefor meerde Kerk, welke men daar nog eens hoopt te kunnen bouwen. De sigarenindustrie heeft lange tyd een ernstige depressie beleefd. Ver schillende bedrijven hebben deze moeilijke periode niet kunnen doorstaan en moesten worden gesloten. De fabrieken in Veenendaal, die een zeer belangrijk deel van de indus triële potentie van deze gemeente uitmaken, hebben zich er gelukkig doorheen kunnen slaan, en thans zijn deze dermate met orders overstelpt, dat zij met een ernstig tekort aan personeel te kampen hebben. Deze ommekeer ten goede is een sprekend bewijs geworden van het feit dat de depressie in de sigarenbranche niet in de eerste plaats te wijten was aan een verandering in de behoefte van het rokende publiek, maar moet veel eer toegeschreven worden aan de hoge prijzen, want de vrij plotselinge en enorme toeloop van orders kwam eerst na de accijnsverlaging op sigaren, welke zoals bekend 1 Juni j.l. is ingegaan. In de eerste maanden van dit jaar was de situatie, ook in Veenendaalse siga renfabrieken, nog zo dreigend, dat ieder ogenblik op grote schaal personeel ont slagen zou moeten worden. Velen was reeds ontslag aangezegd, toen de plotselinge ommekeer zich be gon af te tekenen en men zich al spoe dig genoodzaakt zag om zelfs personeel aan te nemen. Geruime tijd is het nu al dat geen voldoende personeel, vooral wat betreft vakmensen zoals sigarenmakers en sor teerders meer uit Veenendaal en omge ving te krijgen is. Vooral ook voor de Ritmeester-fabrieken is dit personeel- tekort een grote handicap. In Culemborg waren vele sigaren makers zonder werk gekomen, en enkele weken geleden heeft de Ritmeester er een dertigtal uit die plaats weten aan In de gemeentebegroting 1952 werd een bedrag geraamd van ƒ83.000.- voor broodnodige verbetering van de Paral lelweg de Patrimoniumlaan en de Gort straat. De nodige plannen voor uitvoering, dezer werken zyn gereed gemaakt, ter- wyl op 20 October j.l. de openbare aan besteding heeft plaats gehad. Tevens werd hierbij aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van de Zandsraat namelyk vanaf de Beatrix- straat tot ongeveer de Julianastraat, hetgeen eveneens hoog tijd wordt. Ingeschreven werd door 12 aanne mers. De hoogse was de Erven A. Od- dens te Ede voor de som van 129.740.-. De laagste was de firma A. Kosters te Eist voor een bedrag van 105.400.-. Het werk is aan de laagste inschrij ver opgedragen, terwijl met bijkomende werken en materialen deze straatverbe teringen totaal 120.760.- zullen gaan kosten. Patrimoniumlaan: De rijweg zal een breedte krijgen van 7 meter. In verband hiermede zal het nodig zijn de bestaan de bomen op te ruimen. Met het oog op de zakenpanden zullen aan het voorste gedeelte van deze straat (aan de rechter zijde tot de woning, bewoond door de heer Koppejan en aan de linkerzijde tot de De Savornin Lohmanstraat) de no dige parkeerstroken (zogenaamde par keerhavens) worden gemaak; in elke parkeerstrook zal een boom worden ge plant. Voorts zal de gehele straat onder pro fiel worden herstraat, ook de trottoirs. Over de rijweg zal een laag koud as phalt-product worden aangebracht ter dikte van ongeveer 4 cm. Ook zal de faecaliënafvoer van de woningen worden verbeterd. Parallelweg: Deze weg zal gedeelte lijk worden herstraat en van een betere kantopsluiting worden voorzien. Over de bestrating zal een laag koud asphalt- product ter dikte van ongeveer 4 cm. worden aangebracht. De afvoer van het hemelwater langs de zijde van de wo ningen zal worden verbeterd. Voorts zal een riool worden gelegd voor de vuilwaterafvoer van de percelen Paral lelweg nrs. 117 t/m 129 in verband met de demping van een gedeelte van de Spoorsloot als gevolg van het aanleg gen van de spoorlijn naar de SKF-fa- Gortstraat: Deze weg zal worden her straat, waarna een laag koud asphalt- product ter dikte van ongeveer 4 cm zal worden aangebracht. Zandstraat: Verbeterd zal worden het gedeelte, gelegen tussen de Beatrix- straat en de Julianastraat. De verbete ring zal bestaan uit het herstraten van het wegdek. Ongeveer 30.000 nieuwe klinkers zullen daarbij worden ge bruikt. 5-JARIG KIND LOOPT TEGEN RIJDENDE AUTO Dinsdagmiddag stak het 5-jarige zoontje van de fam. L. aan de Munni- kenweg plotseling de straat over, juist voor een passerende luxe auto bestuurd door de heer V. Een aanrijding was het gevolg, waardoor het ventje ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen opliep. Nadat dr Remme hem verbonden had werd het per ziekenauto van de fa. De Haas naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. Maandagavond kregen de land bouwers E. en v. V. aan de Nieuweweg woorden over het verhuren van een boerderij. Van woorden kwam het tot handgemeen, zodat de landbouwer E. zich met een blauw oog onder heelkun dige behandeling moest stellen. Deze week kon in Amsterdam de Duitser Rudi worden gearresteerd. Rudi, die geen Rudi heet en evenmin Duitser is, heeft ook in Veenendaal ge opereerd en verschillende mensen op gelicht. Hij begon zijn verhaal meestal met het overbrengen van groeten van fami lieleden uit Duitsland en het was fan tastisch hoe deze man steeds het ge sprek zo wist te leiden dat hij de fami lieleden in Duitsland „goed kende". Eind van 't liedje was, dat hij ergens op een vliegveld kleren en goed was kwijtgeraakt en geen geld meer had om naar Duitsland terug te gaanWie met deze „duitser" in aanraking is ge weest wordt verzocht hiervan opgave te doen op het bureau van politie. Dinsdagavond was de gemeenteraad van Rhenen in voltallige zitting by- een, voor de behandeling van een agenda, waarop veertien punten voorkwamen. Als eerste punt stelde de voorzitter aan de orde het voorstel van B. en W. in zake de doorzending aan de Minister van het verzoek van de heer T. v. Lon den om een drankwetvergunnnig voor zyn inrichting van buitengewoon maat- schappeiyk verkeer. In de vorige vergadering staakten de stemmen over deze zaak 66, in verband met de afwezigheid van de heer J. van Laar (SGP). Er werd thans wederom gestemd, waarna bleek, dat het voorstel van B. en W. om gunstig te adviseren met 7 tegen 6 stemmen was aangenomen. VERMEENDE ONREGELMATIG HEDEN Er kwamen nog twee punten uit de vorige vergadering ter tafel. Dat was in de eerste plaats het hekwerk rondom de speeltuin. Hierover waren enkele vra gen gesteld in verband met vermeende onregelmatigheden bij de aanbeste ding. De voorzitter deelde mede, dat niet de gemeente-architect had gewei gerd aan de inschrijvers prijzen te noe men, maar het college van B. en W. zelf, omdat men niet aan de begrotingsprijs kon komen. Men is toen gaan onder handelen met de twee laagste inschrij vers, die voor een vereenvoudigd plan nieuwe cijfers hebben ingeleverd, waar na gunning aan de laagste heeft plaats gehad. Spreker en het gehele college van B. en W. achtten het een bezwaar de onderhandelingen in een openbare zitting toe te lichten. De raadsleden werd echter medegedeeld, dat zij zo zij dit wensen van de betreffen de stukken vertrouwelijk inzage kun nen verkrijgen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau Het tweede punt uit de vorige raads vergadering, dat nog opheldering be hoefde, was de kwestie van de (te late) oplevering van woningen, waardoor huurderving zou ontstaan. De voorzitter sprak ook ditmaal de beweringen, als zouden de laatste woningen te laat zijn opgeleverd, tegen. Het geleek er op, al dus spreker, dat er langzaam werd ge werkt. Contractueel is hieraan niets te doen, aangezien de firma Boers ruim schoots gelegenheid had om de wonin gen op tijd op te leveren. Op de opleve ringstermijnen wordt en is in het ver leden nauwlettend toegezien. Zelfs werd een enkele maal boete opgelegd wegens overschrijding. De heer Van Vlegen zeide, dat de aannemer Boers bij de laatste oplevering had geklaagd over te late uitbetaling van termijnen. Een post van 25000.- had reeds zes weken binnen moeten zijn. De gemeen te-architect en de dagelijkse opzichter hadden de aannemer verwezen naar de afdeling financiën. Spreker vroeg ophel dering. De voorzitter wees de critiek aan het adres van de afdeling financiën streng van de hand. Wanneer Boers klachten heeft over te late betaling, dan moet hij zich met mij of met het college in verbinding stellen. Het verzoek van de Winkeliersver eniging „Eist" om een verordening vast te stellen, waarbij de klant bij overtre ding van de winkelsluitingswet even eens strafbaar wordt gesteld, werd af gewezen. (Zie verder 2« blad) te trekken. De afstand van Culemborg is niet zo groot of deze mensen kunnen nog wel naar Veenendaal heen en weel reizen per extra bus. Maar de Ritmeester heeft dringend nog veel meer mensen nodig. In Kampen zijn ook veel werkloze si garenmakers, die graag in Veenendaal weer aan de slag willen. Kampen levert echter te veel moeilijkheden op wat be treft de afstand, en in Veenendaal zijn geen woningen beschikbaar voor deze mensen. De directie der Ritmeester-fabrieken heeft dit probleem voorgelegd aan het Gemeentebestuur en het gem.-bestuur heeft een en ander opgenomen met de betreffende Departementen in Den Haag, en het is vrijwel zeker dat de ge meente Veenendaal een extra contin gent van 50 z.g. immigratie-woningen voor de Ritmeester toegewezen zal krijgen. Intussen mag uit een en ander worden afgeleid dat het de verwachting is dat de zo sterk toegenomen vraag naar si garen niet van tijdelijke aard zal zijn. Het is in dit verband zeer veel belo vend dat thans vast staat dat de siga ren-industrie niet noodlijdend is gewor den doordat het sigaren roken minder in trek zou zijn geraakt, maar alleen door de te hoge prijzen. Vermeldenswaard is zeker ook dat een zeer groot deel van de productie der plaatselijke sigaren-industrie be stemd is voor export naar tal van lan den. Niet alleen voor hen die direct by het sigarenbedrijf betrokken zijn, maar ook voor deze gehele omgeving, die in belangrijke mate van de uitgebreide Veenendaalse sigarenfabrieken afhan kelijk is, betekent een en ander een grote gerusts tolling en een nieuwe ze kerstelling van de werkgelegenheid. NAAR DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 OOK DOORLICHTING OP GELDERS Binnenkort zullen alle inwoners der gemeente Ede vanaf een nader te bepa len leeftijd worden onderzocht op tu berculose. Als eersten zijn aan de beurt de in woners van Gelders Veenendaal en De Klomp. Verdere bijzonderheden over volgend nummer kunnen geven, dit massa-onderzoek zullen wij in een CONCERT RITMEESTER MANNEN KOOR Van Bestuurszijde werd medegedeeld dat bovengenoemd Mannenkoor op Zaterdag 7 Febr. a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een concert zal ge ven. Hieraan zullen medewerken Leo Lar- sen, tenor en Ria Borgmeijer, pianiste. Het harmoniegezelschap „Caecilia" heeft de begeleiding op zich genomen van „Hollands Glorie" van Richard Hol, een werk voor Mannenkoor met koperbegeleiding. NA DE BORREL Iemand, die reeds negen veroordelin gen, merendeels wegens drankmisbruik op zijn strafregister heeft staan, moet er zich niet over verwonderen, dat de Justitie weinig waarde hecht aan zijn schone belofte „nooit meer te zullen drinken". Dat ondervond althans J. v. d. H. al hier die nabij Renswoude onder invloed van sterke drank op een rijwiel was ge signaleerd. De man had bij een boer aardappels gerooid en een borreltje toe gekregen. De smaak scheen hem zo goed te bevallen, dat hij daarna een café aandeed en op eigen kosten aan Bacchus offerde. Toen hij op zijn fiets stapte, had hy zeven borrels geconsu meerd. Rekening houdend met de omstandig heid dat de verdachte momenteel te Arnhem een straf uitzit, eveneens we gens openbare dronkenschap, veroor deelde de Utrechtse Politierechter, voor wie hij zich Woensdag moest verant woorden, hem tot twee weken gevan genisstraf. Geëist was drie weken. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1952 | | pagina 1