Eist Veenendaal Overberg Renswoude flmER rWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 No. 45 Jit Rhenens Raadzaal Ruwe, gesprongen huid? "1 I \^enéést I Telef. 34 8 Edesche Pers-, Keer- en Rep. Inrichting Onrustig;, gejaagdT Zondagsdienst Doktoren Burgerlijke Stand (Vervolg van pag. 1) De aanslag in de wegbelasting, ten ïame van P. Schut werd teruggebracht 'an 93.21 tot 67.41. Op de school- ;eld-reclames van de inwoners R. van lam, Eist en G. v. Veenendaal, Rhenen verd afwijzend beschikt, aangezien de anslagen overeenkomstig de gegevens /an de belastinginspectie waren opge- egd. WEGBELASTING Aangezien de verordening op de hef ing en invordering van de wegbelasting ot 1 Januari 1953 is goedgekeurd en B. m W. van mening zijn, dat deze inkom- .tenbron niet gemist kan worden, kwa- nen zij met het voorstel de verordening >pnieuw vast te stellen. Uit de toelich- ing bleek, dat deze belasting niet meer s dan een billijke bijdrage in de ten aste der gemeente komende kosten 'oor aanleg en onderhoud van land en waterwegen, alsmede voor hun ver lichting en voor afvoer van water en /uil. Uit een financieel verslag bleek, Jat over de jaren 1949, 1950 en 1951 /oor dit doel was uitgegeven respec- ievelijk: 80.064.19; 93.787.86 en f 90.280.20 en dat uit deze belasting- ïeffing over dezelfde jaren was terug gekomen 19.180.67; 20.554.30 en 21.787.49. De voorzitter merkte op, lat vooral in Eist en Achterberg de we ien aanzienlijk zijn verbeterd. De heer /an den Berg (SGP) wees op de slechte veg voor het Kasteel Prattenburg. De ïeer Griffioen (AR) was het met de /oorzitter eens, dat er veel wegen zijn /erbeterd, doch spr. vond het buiten- lien toch een zeer onsympathieke be- asting. De huurders behoeven niet te letalen, de eigenaren wel en die hebben ;r geen voordeel van. De voorzitter lacht er anders over. De eigenaren heb ben er in zoverre voordeel van, aldus pr., dat een goede uitweg voor hun •igendommen, de waarde dier eigen lommen doet stijgen. Overigens vroeg vethouder Boelhouder zich af, welke blasting eigenlijk wél sympathiek kan vorden genoemd. De heer Griffioen ond het vender niet juist, dat de post /erlichting onder de uitgaven was ge bracht. De voorzitter zette uiteen, dat lit wettelijk geoorloofd is. Verder was jpr. van mening, dat de inwoners toch vel voordeel haalden uit deze belasting. Jok in Achterberg! Maar, aldus de heer griffioen, daar is weinig licht! Hierna verd het voorstel zhs aanvaard. Van de beide plaatselijke drogisten was een verzoek ingekomen om bij ver- >rdening halvedagsluiting voor de dro- 'istwinkels in de gemeente Rhenen /oor te schrijven en wel op Woensdag ia 13 uur. Hiertoe werd besloten. De egeling zal 1 December 1952 in wer king treden. B. en W. brachten vervolgens ter ta- i'el het voorstel om de wedden van de ;choolschoonmaaksters en de stokers /an de centrale verwarmingen in de scholen te verhogen. Het salaris van de stokers bedraagt 150.- per jaar. Het voorstel luidde: verhogen tot 250.- p. j. [n totaal bedraagt de voorgestelde ver- /erhoging van de wedden van de school- schoonmaaksters 1200.-. In totaal is liervoor uitgetrokken (voor vier scholen) 2670.-, verhoogd 3888.-. De voorzitter lichtte het uitvoerig prae-advies nog toe, door er op te wij zen, dat er de laatste tijd klachten op klachten binnen waren gekomen en dat de lonen inderdaad aan de lage kant waren om er wat voor te kunnen eisen. De heer Menting was het met het voor stel eens. Hij verzocht maatregelen te nemen, dat nauwlettend wordt toege zien, dat de scholen nu ook inderdaad schoon zijn! De voorzitter noemde dit een moeilijk punt. Ons mannen, aldus spr., ligt controle op schoonmaakwerk niet. De meest practische oplossing vond spr., dat de schoolhoofden zelf controlerend optreden. De heer Menting was van mening, dat de raadsleden de werksters ook wel eens konden contro leren. De heer Griffioen kon zich nu in denken, waarom al de klachten waren gekomen. We moeten de hand in eigen boezem steken, aldus spr., ik begrijp, dat we altijd te weinig hebben betaald. Na dat de voorzitter nog had medegedeeld, dat onder de centrale verwarmings radiatoren klokhuizen en cigaretten- peukjes waren gevonden, waarover hij zijn verbazing over uitsprak, werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aanvaard. De vaststelling van de regeling in zake vacantie-uitkering aan het ge- meentepersoneel, gaf geen moeilijk heden. Alleen de heer Griffioen wierp zich op als tegenstander. Spr. noemde het een uitkering voor hulpbehoevenden en van degraderende aard. Iemand, die met vacantie wil gaan, moet voor zich zelf zorgen. Wethouder Boelhouder wees deze opmerkingen scherp van de hand, met de mededeling, dat een arbeider, die met vacantie gaat, een extra week loon dient te ontvangen. Het voorstel werd aanvaard z.h.s., met de aanteke ning, dat de heer Griffioen geacht wordt te hebben tegengestemd. Besloten werd voorts met de NBM een perceel grond te ruilen ter grootte van 12Vs vierk. m. voor de aanleg van de Prins Bernhardstraat, nodig voor hoekafronding. De voornaamste post op de begro tingswijziging 1952 betrof een bedrag van 14.518.- nodig voor herstel van de onlangs ingestorte gemeente loswal. Tot leden van de commissie van onder zoek voor de gemeentebegroting 1953 werden benoemd de heren G. van Ge- sink, P. Kerkstra en H. Drost. Tot besluit werd de gemeentereke ning over 1950 voorlopig vastgesteld met een batig saldo voor de gewone dienst van 56.973.80 en een nadelig saldo voor de kapitaaldienst van 374.257.72. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter een uur later de vergade ring, die nog enige ogenblikken was onderbroken voor een geheime zitting in verband met instructie-wijziging voor het personeel van de vleeskeurings dienst. VERGADERING WINKELIERS VERENIGING In de zaal van „Sportlust" kwam Dinsdagavond de Elsterse Winkeliers vereniging in vergadering bijeen ter be spreking van de komende St. Nicolaas- actie. Besloten werd een St. Nicolaas- feest in de Jeugd Herberg te houden, waar alle winkeliers met een eigen stand aanwezig zullen zijn. Door de grote moeilijkheden die nog overwon nen moeten worden, konden nog geen definitieve beslissingen genomen wor den, omtrent de actie, doch door de uit gifte van een speciale eigen krant hoopt men de inwoners volkomen op de hoog te te stellen. MARS VAN „CRESCENDO" GAAT DOOR Door het slechte weer van jJL Zater dagmiddag kon de mars van „Cres cendo" door het dorp niet doorgaan. Het is echter de bedoeling om, zo het weer het toelaat, morgen, Zaterdagmid dag, de mars te doen houden. Er wordt dan om half vier aan de school gestart. LEZING BURGER BESCHERMING Door omstandigheden kon de aange kondigde lezing gisteravond niet door gaan en moest deze een week uitgesteld worden, dus volgende week Donder dag. De heer A. P. Berlijn, hoofd van het district Doorn, zal dan een uiteen zetting geven over de organisatie en de richtlijnen omtrent de bescherming van de burgerbevolking in tijd van oorlog. Niet alleen voor de leden van de E.H. B.O., welke reeds bij de B.B. is onder gebracht, maar eigenlijk voor de hele bevolking is deze lezing van belang om dat het dubbele waarde kan hebben, dat men ingeval nodig volkomen op de hoogte is met wat wel en wat niet moet gebeuren. Verzuim daarom niet deze lezing bij te wonen. ORANJE-WIT HEEFT DE LEIDING Uitslagen: Oranje-Wit AMuske tiers A 50; Oranje-Wit aGVW a 07; MusketiersOns Genoegen 32 (gestaakt wegens duisternis); Bunnik Eist 102; Eist 2Zeist 5 12; Oranje- WitScherpenzeel 20; Oranje-Wit 2 De Toekomst 2 61. Door de overwinning op Scherpenzeel DE E.H.B.O. EN BESCHERMING BEVOLKING Het bestuur der afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. E.H.B.O. is van plan een nieuwe cursus te organiseren ter opleiding voor een E.H.B.O.-diploma. Gezien de vele E.H.B.O.-'ers die de Bescherming Bevolking eerstdaags no dig zal hebben, is vrijwillige opgave reeds nu van belang ter spreiding van het aantal diploma-cursussen. Zij die nog dit jaar een cursus willen volgen, kunnen zich vóór 15 November a.s. op geven bij de secretaresse, Mej. D. H. v. Kruistum, Zandstraat 179. Het natio naal erkende E.H.B.O.-diploma geeft ook gelegenheid tot toetreding bij het Rode Kruis Korps. Ook onze reparaties worden keurig, snel engoedkoop uitgevoerd. Chemisch reinigen Verven (in alle kleuren) H Repareren Persen Stoppage Speciaal bedrijf voor Veenendaal en omstreken. Kerkewjjk 19 Veenendaal Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. heeft Oranje-Wit de leiding genomen met één punt voorsprong op Wijk bij Duurstede. „Eist" leed haar derde nederlaag en is drager van de rode lantaarn. Muske tiers bezet momenteel de vierde plaats met vijf punten achterstand op de bo venste. Programma van deze week: Eder- veenMusketiers; Musketiers 2DO- VO 4; Oranje-Wit aDOVO b; Kievi tenEist; Eist 2Voorwaarts 2; Oranje- WitRenswoude; Veenendaal 3Oran je-Wit 2; Oranje-Wit 3Saestum 3 (12 uur). DE PRIJZEN GINGEN NAAR VEENENDAAL Tijdens de door de I.V.A. te Utrecht georganiseerde behendigheidsrit voor auto's over 250 km, wist onze plaatsge noot, de heer Joh. Th. Schoute, 4 prijzen te behalen, n.l. de eerste prijs: de Ci troen wisselbeker; de le prijs beste prestatie I.V.A.-leerlingen, een beker; 4e prijs Algemeen klassement senioren en de prijs beschikbaar gesteld door de fa Koene te Utrecht, een rolhoes. De heer Schoute heeft met deze bijzondere prestatie de kleuren van Veenendaal weer hoog gehouden. VOLLEYBALNIEUWS J.l. Zaterdag 1 Nov. heeft het eerste herenteam van WC de tweede wed strijd in de 2e klasse der Nevobo ge speeld. Jammer genoeg kon men het tegen het technisch beter spelende Athlon niet tot een overwinning bren gen. Athlon won verdiend met 31. Het damesteam bracht het er beter af. De uitwedstrijd tegen Leon en de thuiswedstrijd tegen Phyton werden met 31 gewonnen. Een prachtig begin, des te meer omdat de dames van WC dit jaar voor de eerste maal in de 2e klasse uitkomen. A.s. Zaterdag, 8 Nov. staan de vol gende wedstrijden op 't programma: Heren: SVV 2—WC; Dames: WC— Animo 2. KOSTELOZE INENTING Burgemeester en Wethouders der ge meente Amerongen brengen ter alge mene kennis, dat gelegenheid tot kos teloze inenting en herinentingk tegen pokken van kinderen tussen 1/s jaar en 2 jaar zal worden gegeven op Woens dag 12 November a.s. in een lokaal der bijzondere lagere school alhier te 4 uur n.m. DAMNIEUWS Vrijdag 31 October jJ. ontving de damvereniging te Renswoude haar te genstanders uit Austerlitz. Het was een goede wedstrijd voor Renswoude. Op Austerlitz II werd een klinkende 155 overwinning behaald, hetgeen een best resultaat is. Renswoude heeft nu in het geheel 5 punten uit 4 wedstrijden en staat 3 punten achter op nummer één van de ranglijst. Dit is de ploeg uit Ben schop. Renswoude staat echter zeker niet slecht en doet nog mee in de strijd om de bovenste plaats. Dan zal er ech ter ook van het begin tot het eind ge speeld moeten worden in taaie volhar ding. Ds KUILMAN HOUDT PREEKBEURT Op Woensdag 12 November a.s. zal ds J. Kuilman, emeritus predikant te Cothen in het gebouw Rehoboth te Renswoude voorgaan in een dienst. Ds Kuilman heeft in Renswoude gedurende de eerste wereldoorlog gestaan. Als candidaat werd ds Kuilman door de Ned. Herv. Kerk beroepen. Voor vele ouderen in Renswoude moet het een ge noegen zijn om hun vroegere voorganger nogmaals te kunnen horen. UITSLAGEN P.I.T. Ondanks de zware indeling in de 2e klasse van de Nederlandse Tafel Ten nis Bond heeft PIT I tot nu toe drie van de vier wedstrijden weten te winnen, hetgeen wel getuigd van het goede spel. De uitslagen zijn als volgt: PIT I—Hollandia 6—4; PIT I—Climax I 3—7; PIT I—Climax 3 6—4. Ook PIT II wist in de derde klasse nog zonder verliespunten uit de strijd te komen. Uitslagen: PIT 2—Neveda I 5—5; PIT 2—RTC I (Ede) 5—5. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevallen dr Kets, Hoofdstraat, tel. 628. RHENEN. Zondag 9 November dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, Rhenen. Tel. 315. EDERVEEN. Van Zaterdagmiddag 6 tot Zondagavond 12 uur dr v. Ringele- stijn, Tel. K 8387-201. ELST-AMERONGEN. Van Zaterdag middag 2 tot Maandagmorgen 7 uur alleen voor zeer dringende gevallen dr van Ommeren, Eist, Tel. K 8377- 217. VEENENDAAL. Ondertrouwd: Willem Geurtsen, 24 j. en Evertje van Eden, 21 j. Getrouwd: Jan Weijers, 23 j. en Betsy Gerritsen, 21 j.; Teunis van de Weerd, 26 j. en Aaltje van Enk, 22 j.; Cor nells H. van der Klift, 32 j. en Jacoba G. van Leur, 29 j. Geboren: Sophia, d. v. J. van Rotter dam en J. van Kesteren; Petronella H. M., d. v. H. O. F. Beemer en M. P. J. Schraauwers; Jan H., z. v. J. H. Schreu- der G. van Dijk; Aagje D., d. v. D. J. van de Nadort en G. C. van Eden; Jan- nigje, d. v. J. W. H. van Ginkel en G. Henken; Jannetje, d. v. J. van de Pol en A. G. Diepeveen. GELD. VEENENDAAL EN EDERVEEN Ondertrouwd: Gerrit Mulder en Maartje Scholtus. Geboren: Aletta, d. v. C. H. Donke laar en B. Leppers; Gerritje A., d. v. J. J. Meurs en H. van Essen; Willem A., z. v. G. Diepeveen en J. van de Boven- kamp. RHENEN. Geboren: Cornelia M. E., d. v. M. E. Hensen en C. van de Vendel, Franse- weg 23; Cornelia, d. v. R. Overeem en J. van Thuijl, Rijksstraatweg U-A 65; Willem, z. v. W. H. van de Waal en A. M. Briene, Oude Veenendaalseweg 11; Teunis G., z. v. H. Brienesse en E. Drost, Nieuwe Veenendaalseweg 165; Dirkje, d. v. D. M. Drost en D. E. van Tuil, Rijksstraatweg U-A 183a. Ondertrouwd: Willem S. Anbeek, Veenendaal en Cornelis van Dam; Ger hard H. Meijer, Nieuwenhagen en Flo ra C. van Oort. Getrouwd: Leendert van den Berg en Dina H. van Vendeloo; Gerardus J. Boos en Elisabeth A. M. Wolff. Overleden: Marinus van Daalen, 34 j., geh. met H. Rijksen, Kuilweg 2; Jansje van Zetten, 80 j., wed. v. G. van de Peppel, Fred. v. d. Paltshof 25. RENSWOUDE. Geboren: Cornelis J., z. van W. van den Brandhof en L. Jagtenberg (C. 97); Ulfilas J., z. van T. de Ruijter en J. H. Bax (D. 97 post Veenendaal). Ondertrouwd: Willem C. Bruggink, 26 j. te Woudenberg en Maria Veldhui zen, 30 j. Overleden: Gerritje B. van de Weerd- hof, 4 maanden. AMERONGEN. Geboren: Cornelis, z. v. L. G. Meijer en M. Rebergen; Cornelis, z. v. G. Hen zen en W. H. van Soest. Ondertrouwd: Willem C. C. Henzen, 20 j. en Evertje Bouman, 19 j. Getrouwd: Marinus Dronkelaar, 39 j. en Jannigje van Laar, 34 j.; Herstrinus Pluijgers, 19 j. en Jaapiena H. de Vries, 19 j. Ingekomen: J. Visser en gezin van 's-Gravenhage in Overberg D 22a. u Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaal. zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het 'm doet

De Vallei | 1952 | | pagina 5