Onderzoek bevolking van Veenendaal op t.b. Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken f Hoestartikelen Fa. J. F. T A K De donkere dagen voor Kerstmis AGENDA Ouden van dagen vinden vertier in het Ojeve-gebouw 26e JAARGANG VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 No. 50 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 600 opnamen per dag Gekleed voor het apparaat PLAK ÉÉN MAAND KINDERZEGELSI Huisbezoek Kerstwijdingsavond „Zingt allen te zamen" Hun biljart-competitie wint aan spanning Oliebollen-rit voor auto's en motoren Brutale inbraak aan de Vallei straat HOEST TOCH NIET! Sedert 147 jaar niet zo koud Cö ns WeerpraatjeJ Sneeuwval en gladde wegen en de Veenendaalse Politie verordening ORGANISATIE BURGER LIJKE BESCHERMING VEENENDAAL in. Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Zoals wij in ons vorig nummer reeds konden berichten, komt eind volgen de maand, of begin Februari, ook de bevolking van Veenendaal aan de beurt, om aan een onderzoek op T.B. te worden onderworpen. Zoals gemeld zal by dit onderzoek de z.g. röntgenschermbeeld-fotografie worden toegepast. Het onderzoek vindt plaats gelijktijdig in Stichts- en Gelders Veenendaal. De organisatie werd j.l. Maandagavond begonnen met een verga dering in gebouw „de Kegelbaan" daar belegd door het gemeentebestuur. Burgemeester Bakker opende deze bijeenkomst en wees daarbij op het grote belang van het aanstaande mas sale onderzoek, dat eerst goed kan sla gen als iedereen hieraan meedoet. Dr Höweler, longarts te Amersfoort, gaf een interessante uiteenzetting be treffende de T.B.C. en over de middelen van bestrijding van deze volksziekte. De T.B. is een zeer oude ziekte. Er worden wel skeletten gevonden van mensen die 2000 jaar voor Christus leefden, waarop nog duidelijk sporen van deze ziekte worden aangetroffen. Tot voor kort wist de mens nog weinig tegen de ziekte te doen. Eerst ongeveer 50 jaar geleden werd op primitieve wijze hiermede begonnen, nadat de veroorzaker, n.l. de tuberkel bacel, ge vonden was door Robert Koch. Met het invoeren van het röntgen onderzoek is men eerst goed in de ge legenheid gekomen de ziekte tijdig te ontdekken en te bestrijden. Met dit ap paraat kan men zien wat zich in de long afspeelt. Soms merkt de lijder zelf nog niet dat hij is aangetast, en meestal kan dan met een nog korte rustkuur de ziekte teruggedrongen worden. De T.B.C. is een besmettelijke ziekte. Men krijgt deze van een ander of van een dier over. Wordt iemand aangetroffen die is aangetast, dan wordt onmiddellijk nagegaan waar de besmetter zich be vindt. Dit blijkt dan eveneens vaak iemand te zijn die zelf niet weet dat hij lijder is en onbewust dus een groot ge vaar voor zijn medemensen vormt. In de grote bedrijven, ook in Veenen daal, vindt het röntgen-onderzoek reeds minstens éénmaal per jaar plaats, aldus dr Höweler. Dank zij de vooruitgang in de bestrij ding is de T.B. ver terug gedrongen kunnen worden. Het aantal sterfgeval len is in Nederland nu nog 1 op 10.000, tegen voor de oorlog 18 a 19 op de 10.000. Maar het cijfer van het aantal ziekte-gevallen is nog niet in die-mate gedaald. Voor de oorlog werden jaarlijks 8000 nieuwe gevallen bekend. In de oor log steeg dit aantal tot 18.000 en thans, zijn het er nog 15.000 per jaar. Met het röntgenapparaat waarvan ook in Veenendaal gebruik gemaakt zal worden maakt men van een ieder een foto van de borstholte. Deze foto's wor den bewaard en zo krijgt men ook een overzicht van de twijfelgevallen, die dan regelmatig ter controle kunnen worden opgeroepen. De foto's woi^den vastgelegd op een filmband en in totaal kunnen per dag een 600 opnamen worden ge maakt. Bij het röntgen-onderzoek in de be drijven in Veenendaal, hetgeen in enkele gevallen kortgeleden nog plaats gevon den heeft, werd dit systeem niet toege past en het is dus nodig dat ook het personeel van deze bedrijven nu nog weer een foto laat maken, om zo van de gehele Veenendaalse bevolking een vol ledig „beeld" te krijgen. Onderzocht worden alle personen boven de 2 jaren. Kinderen beneden deze leeftijd worden niet voor onder zoek opgeroepen. Vermeldenswaard is zeker ook dat men zich voor dit röntgen-apparaat niet behoeft te ontkleden. Alleen wan neer men dik gekleed is, een dikke over jas b.v. en ook voorwerpen die de röntgen-stralen tegenhouden, zoals een vulpenhouder, portefeuille, zakhorloge, moeten wel even afgelegd worden. Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Heden Vrydag 13 December (In geb. Eikenlaan) 710 uur Zang- en Kleurkanarietentoon- stelling. Zaterdag 14 December (In geb. Eikenlaan) Opvoering van „Vogel Vlieg de wereld in" door de V.S.W. toneel groep. (In geb. Eikenlaan) 1422 uur Zang- en Kleurkanarieten- toonstelling. Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Misdaad op Be stelling" en van Dinsdag t/m. Donderdag de film „Paniek in Fort Worth". Dezer dagen kunnen de inwoners van Veenendaal bezoek verwachten van per sonen die daartoe zijn aangewezen en die in verschillende gezinnen komen opnemen wie voor het komende onder zoek geregistreerd moeten worden. In Veenendaal zullen ongeveer 75 huisbezoekers dit werk uitvoeren. In dien men nog vragen heeft omtrent het onderzoek dan kan men zich tot deze personen wenden. Ook kan men aan deze huisbezoekers de kosten, verbonden aan dit onderzoek, betalen. Deze kosten bedragen 1.10 per per soon. Tijdens de j.l. Maandagavond ge houden vergadering werd gewezen op het feit dat dit bedrag voor vele gezin nen bezwaarlijk zal zijn, maar burge meester Bakker deelde mede dat dezer dagen nog zal worden vastgesteld hoe veel de gemeente hiervan voor haar re kening zal nemen. Dat het onderzoek betaald moet wor den vindt zijn oorzaak in het feit dat dit werk door particuliere instellingen is opgezet en dus niet door het Rijk ge financierd wordt. Door de huisbezoekers zal eveneens worden aangezegd wanneer en waar men straks voor het onderzoek dient te verschijnen, terwijl ook in ons blad nog verdere richtlijnen gepubliceerd zullen worden. De Chr. Ger. Zangvereniging „Chri- geza" heeft het voornemen ook dit jaar weer een kerstwijdingsavond te houden en wel op 23 December a.s. in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat. O.m. wordt uitgevoerd het bekende Oratorium van Müller. Behalve het koor zelf, zullen hieraan verder nog medewerken het meisjes kerkkoor; de bekende solisten Greta Krom, sopraan en Alle Roodbergen, te nor, beiden te Amsterdam, en de orga nist Bob van Stempvoort. De algehele leiding rust in handen van de heer A. Boumeester uit Amers foort. De kerstmeditatie zal worden ver zorgd door ds R. J. Pagée uit Maars- sen. Om het karakter van een dergelijke Kerstwijdingsavond daarmee geen af breuk te doen heeft het bestuur ge meend de toegang geheel gratis te moe ten stellen. Voor Dinsdagavond 23 December in het gebouw aan de Eikenlaan, heeft de Veenendaalse Werkgroep voor Muziek een kerstavond op het programma staan met als titel „Zingt allen tezamen". Het wordt een kerstmuziek- en zang avond waaraan ook het Veenendaals Knapen- en Meisjeskoor medewerking verleent. Door de Werkgroep wordt dan o.m. uitgevoerd de prachtige cantate Magni ficat Anima Mea van Buxtehude en verder bekende en minder bekende kerstmelodieën. Het ligt in de bedoeling dat de toe hoorders in de zaal vex-schillende liede ren meezingen. Ook kunnen bespelers van melodie-instrumenten voor deze avond hun instrumenten meebrengen om de samenzang te steunen. De directie van deze avond is in han den van de heer Gijsbert van Zanten. In het leven van tientallen Veenendaalse Ouden van dagen neemt het Ojeve-gebouw aan het Kostverloren een grote, zo niet grootste plaats in. Iedere middag om 1 uur precies gaan de deuren van het gebouw open, maar ruim voor die tijd staan al verschillende ouden van dagen met een zeker onge duld te wachten om te worden toegelaten. Het is een bekend verschynsel dat ouden van dagen elkaar opzoeken om een deel van hun lange dag in gezelschap van leeftyd-genoten door te brengen. Men kan ze vaak in groepen op straat zien praten of wandelingen maken. Toch is gebleken dat men, zo de gelegenheid er maar is, de voorkeur geeft aan de tydspassering zoals men die in het Ojeve-gebouw vindt. Steeds meer ouden van dagen maken dageiyks hun gang naar het Kost verloren en kunnen de gezelligheid daar al niet meer missen. Niet alleen uit de directe omgeving van het gebouw, maar ook helemaal van over 't Spoor komen ze. Het is er warm en er wordt thee ge schonken. Voor 3 cent kan men een kop thee kopen. Er kunnen verschillende spelen gedaan worden, zoals sjoelen, maar het biljart heeft in de regel de grootste aftrek. Wie zelf niet speelt, leeft in spanning mee. Zelfs is er een biljart-competitie voor ouden van dagen aan de gang en waar schijnlijk zal binnenkort de kampioen bekend worden. Door de ouden van dagen en niet minder door de jongeren wordt deze competitie met spanning gevolgd. Het is dan ook geen wonder dat het aantal bezoekers van deze ouden van dagen-soos steeds toeneemt. En vooral als straks het tweede biljart kan wor den opgesteld, verwacht men er nog veel meer. Het bestuur van het Ojeve- gebouw heeft n.l. bijna het geld voor een tweede biljart bij elkaar. De sfeer en de geest in het gebouw is uitstekend. Dit blijkt trouwens wel uit de graagte waarmee men er naar toe gaat. Vele ouden van dagen weten met hun lege tijd geen raad. In het Ojeve-ge bouw echter zijn ze allemaal welkom. Inplaats van straatslijten is hier de ge legenheid voor aantrekkelijke bezigheid in gezellige kring. Het behoeft geen betoog dat het Ojeve-bestuur hier zeer waardevol so ciaal werk verricht. Dat de organiserenden door dit prach tige werk de dankbaarheid en grote waardering van de ouden van dagen genieten is wel duidelijk. Maar stellig ook kan men zich hierin gedragen we ten door een grote sympathie van de ge hele Veenendaalse bevolking. Het Ojeve-bestuur doet trouwens nog veel meer. Zo heeft men, eveneens voor de ouden van dagen, weer een groot kerstfeest op het programma staan. Niet alleen voor ouden van dagen, maar ook naar de jeugd gaan de goe- DE KANARIETENTOONSTELLING Hedenavond en morgen wordt er in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een Zang- en Kleurkanarietentoonstel- ling georganiseerd door de plaatselijke kanarievereniging „De Gelderse Vallei". Gisteren had de keuring van de in zendingen plaats. De zangvogels wer den gekeurd door de heer Jansen uit Amsterdam en de kleurkanaries door de 86-jarige keurmeester P. J. Helder uit Leeuwarden. Beide keurmeesters toon den zich uiterst voldaan over de kwali teit van deze Veenendaalse vogels, waaronder inderdaad pracht exempla ren zijn. Kampioen bij de zangvogels werd een inzending van 4 vogels van de heer J. W. Peters. De vogels zongen voor hem 307 punten bijeen. Bij de kleurvogels kreeg de heer P. Roseboom met zijn inzending het predicaat kam pioen met 91 punten. Dat de kwaliteit niet veel uiteen loopt blijkt wel uit het feit dat de 2e kampioen van dhr. G. van Dijk en de 3e kampioen van de heer C. Rebergen ook met 01 punten eindigden. De tentoonstelling herbergt ook een meesterzanger nl. een vogel van de heer C. Beumer, met 87 punten. De tentoonstelling is hedenavond tot 10 uur open en Zaterdag van 2 tot 10 de zorgen van het bestuur uit. In het gebouw werd namelijk ook een knut- selcursus ingesteld. Er is een naai cursus voor meisjes. Ook is er een to neelclub welke op het ogenblik een zeer komisch stuk in studie heeft dat in Maart a.s. in het gebouw zal worden opgevoerd. Het betreft hier een stuk, geschreven door de heer T. van Beek. De heer Van Beek voert tevens de regie. De heer Van Beek is ook de ziel van de knut- selcursus, zoals hij trouwens en wij menen met dit te zeggen toch wel nie mand tekort te doen ook de ziel is van het gehele Ojeve-gebouw. Er wordt goed en voorbeeldig werk verricht aan het Kostverloren. Voor beeldig niet alleen voor Veenendaal, maar zeker ook voor menige andere plaats. Want vooral van de zorg voor de ouden van dagen zoals wij die hier aantreffen, vindt men in de verre omgeving geen tweede voorbeeld. In verband met de naderende jaar wisseling heeft de Veenendaalse Motor club voor Zaterdag 27 December a.s. een originele oliebollen-rit voor auto's en motoren georganiseerd. Het oliebollen-karakter van deze rit zai o.m. gevormd worden door het olie bollen eten aan de start; de controle posten en aan de finish. Bij de opgaven voor de deelnemers is o.a. het raden van het gewicht van een varken op een van de boerderijen welke men passeert, of het vinden van een goed verstopt konijn. Zowel het parcours als de opgaven voor deze bijzondere rit zijn eenvoudig gehouden en het is dan ook de bedoeling dat hieraan zoveel mogelijk automobi listen en motorrijders zullen deelnemen. In de nacht van Maandag op Dins dag hebben ongenode gasten een bezoek gebracht in de horloge-winkel van de heer J. M. aan de Valleistraat. Een dertigtal armbandhorloges en enige armbanden werden ontvreemd. De etalageruit werd vernield door een grote baksteen door de ruit te gooien. De bewoners hebben hiervan niets gemerkt. Het politie-onderzoek is nog steeds gaande. De benadeelde is tegen inbraak verzekerd. VAN HET DAK GEVALLEN Gistermorgen viel de smid S. van het dak, toen hij reparatie verrichtte aan het dak van een pakhuis. Met een gebroken arm werd hij naar het Ju- liana-ziekenhuis overgebracht. In Delft en Bolsward wordt 17 December a.s. gestemd of men voor- ol' tegenstander is van een eenwording van Europa. In Delft werden gisteren voor deze stemming spandoeken in de stad aan gebracht. Foto: Een spandoek wordt op een brug in Delft met op de achtergrond het stadhuis van Delft aangebracht. 25-JARIG JUBILEUM Dinsdag 16 December a.s. hoopt de Heer W. F. Ariesen de dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar geleden bij de Gebr. van Leeuwen Wolfabrieken in dienst trad. De laatste jaren is de jubi laris afdelingschef in de bx-eierij-afde- ling. Het zal deze jubilax-is zeker niet aan belangstelling ontbx-eken. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt aangevoerd 100.000 eieren. Prijs van 21.- tot 22.- per 100 stuks. Henneneieren van 18.50 tot 19.50. Handel vlug. JUIST IN ZIJN WIJ RUIM GESORTEERD IN DIVERSE PRIJZEN! DROGISTEIJR Hoofdstraat 106 Telefoon 632 (Van onze weei-kundige medewerker) December is van alle maanden de maand met het kleinste aantal uren zonneschijn en al is er geen regel van, dat, zoals de volksmond wil, de dagen voor kerstmis altyd somber moeten zyn, toch staat in deze weken de zon maar weinig langer dan 7 uur 45 minuten boven de horizon. Normaal werden er in De Bilt (pe riode 19011940) in December 42 uren zonneschyn waargenomen; dit cijfer be draagt voor Groningen 37, Den Helder 38, Vlissingen en Maastricht 39 uren. De somberste Decembermaand van deze eeuw te De Bilt was die van 1937 met 12 uren, de zonnigste die van 1932 met 75 uren zon. Het komt wel eens voor dat een vorst periode in de tweede decade van De cember begint (10-20 December). Zeven van de strengste winters van de laat ste 240 jaar begonnen in deze tweede decade, w.o. die van 1947. Ook in 1938 en 1939 begon omsti'eeks half December een korte maar strenge vorstperiode. Typisch is het, dat omstreeks de kerst dagen de vorst zich terugtrekt en de pressies met zachtere lucht van de oceaan dooiweer brengen. In Duits land staat deze weersomslag van vorst naar dooiweer tijdens de kerstdagen bekend als het z.g. „weihnachttauwet- ter". De laatste decade van December kenmerkt zich dikwijls door onstuimig Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties BROUWER Veenendaal - Kanaalweg - Tel. 290 Assurantie - Hypotheek en Woningbureau weer met veel regen. Uit jarenlange weerwaarnemingen blijkt, dat er in West-Eux'opa vaak een „wanntegolf" voorkwam tussen Kerstmis en Drie koningen (6 Januari). Zeer lage tempe raturen zijn tijdens de kerstdagen dan ook zeldzaam. In de laatste 100 jaar was de „Kerst" van 1938 met in De Bilt ruim 10 graden vorst, de koudste. Met deze uiteenzetting willen wij niet zeggen, dat wij ook dit jaar een hier boven geschetst weersvei'loop verwach ten, maar alleen dat zich omstreeks midden December nog wel eens een vorstperiode voordoet, welke even voor of tijdens de kerstdagen overgaat in dooi- en x-egenweer. Deze periode duurt ongeveer tot Driekoningen. Wij willen niet nalaten nog even een korte terugblik te werpen naar de herfst van 1952, hieronder te verstaan de maanden September, October en No vember. De gemiddelde temperatuur uit uui'lijkse waarnemingen van de thex-mo- meter te De Bilt vex-kregen, bedraagt 7.6 - normaal 9.7 gr. C. -. Na 1805, dat wil dus zeggen in de laatste 147 jaar, is een zo koude herfst in ons land niet voorgekomen. Van deze 91 hex-fstdagen waren er te De Bilt maar liefst 73 kouder dan normaal. Zomerse dagen geen - nox-maal 2 -, vorstdagen 17 - normaal 10 -. Deze cijfers gelden voor De Bilt. Het aantal geregistreerde uren zon neschijn bedroeg 308 tegen 313 normaal. In De Bilt viel totaal 233 mm regen (normaal 210). De totaalcijfers op de hoofdstations bedx-oegen voor Vlissingen 387 mm, Maastricht 245 mm, Groningen 253 mm en Den Helder 306 mm. Eén onzer lezers vroeg of het juist is dat er, wanneer er natte sneeuw op het slijk (modder) valt, vorstweer is te ver wachten en hij haalde daarbij een be kend weerrijmpje aan dat ongeveer als vo^gt luidt: „Sneeuw op slijk, binnen Nu we al zo vroeg hebben kunnen profiteren van de kuren en nukken van Koning Winter, en we weer dagenlang hebben moeten tobben met gladde wegen is het, zo niet interessant, dan toch wel dienstig te weten wat omtrent een en ander in de Veenendaalse Politieveror dening aan voorschriften en verplich tingen staat aangegeven. De artikelen 27, 27b, 28, 28b en c en 29 van deze verox-dening geven de volgende voorschriften: STRAATSCHROBBEN BIJ VORST Het is verboden bij vorst of dreigen de vorst een openbare weg te schrob ben of te dweilen of water daarop te werpen, uit te storten of te doen lopen. Het is verboden sneeuw of ijs, afkomstig van gebouwen of grond stukken erven daai-onder begrepen naar een openbare weg over te bi'en- gen. SNEEUWOPRUIMEN EN WEG BESTROOIEN Bij sneeuwval of gladheid is de hoofdbewoner of hoofdgebruiker van een woning of gebouw, en bij gebreke van deze, de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of grondstuk een erf daaronder begre pen verplicht: a) de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbaar voetpad, gelegen voor dan wel langs het door hem bewoonde of bij hem in ge bruik zijnde of aan hem toebehorende gebouw of grondstuk, alsmede dat weggedeelte op voldoende wijze met zand, as, turfmolm, zaagsel of andere daarvoor bruikbare stoffen te be strooien. Te zorgen dat de sneeuw of het ijs wordt verwijdex-d, dan wel wordt ge bracht op de uiterste rand van het openbaar voetpad, zodanig, dat voor het voetgangersverkeei' voldoende ruim te ovex-blijft en dat tevens voldoende openingen voor het afvloeien van dooi water aanwezig zijn en autobushalten, alsmede brand- en rioolputten vrij blij ven. ZOUT OF BIJTENDE STOF Het is verboden voor het van een openbare weg verwijderen van sneeuw of ijs gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit ge schiedt in of in de onmiddellijke nabij heid van brandkranen of brand- of rioolputten. Het is verboden: sneeuw of ijs op andere plaatsen dan die, welke bij openbare bekendmaking door Burge meester en Wethouders daartoe zijn aangewezen, te storten. GLIJBANEN EN SCHAATSEN OP DE WEG In geval van sneeuw of ijzel is het verboden op de openbare weg glijbanen te maken of te gebruiken of schaats te rijden. drie dagen een hax-de dijk". Hierop moe ten wij ontkennend antwoorden, daar dit in de praktijk niet altijd opgaat. Misschien herinnert U zich Nieuw jaarsdag 1952 nog toen er in vrijwel het gehele land natte sneeuw vielmaar wat er op volgde: geen vorst, wel de pressies met regen en wind. Het wijst op koude in de bovenlucht, maar hier op kunnen evengoed depressies als hogedrukgebieden met vorstweer vol gen. J. H. P. (Nadruk verboden). Men behoeft geen ziener te zijn om te weten, dat de bescherming van de Be volking tegen de gevolgen van 'lucht aanvallen op een noodlottig tijdstip een taak van de eerste orde kan woi'den om te beseffen, dat deugdelijke voorberei dingen alsdan het behoud van duizen den mensenlevens en waardevolle ma teriële belangen kunnen betekenen. Niemand zal deze taak met enthou siasme ter hand nemen, omdat zij zo schoon en verheffend is; het is integen deel bittere noodzaak. De drijfveer om haar te behartigen en dit dan ook krach tig en voortvarend te doen, komt voort uit het besef, dat de nood, zo die zich aandient, ons niet onvoorbereid vinden mag. Bovendien kan een goed georgani seerde bescherming van de bevolking als terweex-stelling een grote preven tieve waax-de hebben. Opbouw Organisatie te Veenendaal: Behalve de blokploegen, die hoofd zakelijk in hun eigen blok werkzaam zullen zijn, is er nog een Opruim- en Reddingsloeg die met groter materiaal uitgerust is, en die opkomt als de blok- ploegen(en) het alleen niet af kunnen. Ook de Geneeskun dige dienst is vertegen woordigd in de B.B. Daarvoor is een Hoofd Geneeskundige Dienst aangesteld; met een Geneeskundig Team en een Gewon den Transport Ploeg. Een G.T. bestaat uit: 1 arts, 6 gedipl. E.H.B.O.-ers, waaronder 2 ziekendra gers en 1 chauffeur. Dit Team wordt door het Rode Kruis gefox-meerd. De G.T.P. bestaat uit: 2 ziekendragers en 1 chauffeur en een auto voor 4 zwaar- of 10 lichtgewonden. De Brandweer wordt versterkt, terwijl vooral ten opzichte van het bluswater, vooi'zieningen getroffen worden, daar in oorlogstijd niet op de waterleidingen ge rekend mag worden. Verder wordt de Politie versterkt die een zware taak te vervullen heeft en die dan ook door reserve politie aange vuld wordt. Dienst sociale verzorging: Deze dienst is nog niet genoemd. Niet omdat ze niet belangrijk is, integendeel, deze dienst is een van de belangrijkste, daar deze in oorlogstijd het leed van de bevolking zoveel kan en moet vex-zachten. Deze dienst het laatst genomen, omdat deze zich zo bij uitstek leent voor het toe treden van Dames-personeel. De vorige diensten wax-en meer speciaal voor de mannen, ofschoon voor E.H.B.O.-ers zeker de dames in aanmerking kunnen komen, maar het werk is dan meestal in huizen die ingestort zijn of in brand staan. Er is een hoofd Dienst Sociale Ver zorging. Dit hoofd heeft twee ploegen tot zijn beschikking tw. 1. identificatie-ploeg die speciaal tot taak heeft om de doden te identificeren en te registreren, en een ploeg Berging. De Dienst Soc. Verz. heeft tot taak: a. het bevorderen van geestelijke bijstand aan slachtoffers; b. het identificeren en ter aarde be stellen van doden; c. het verstrekken van noodkleding en dekking; d. het onderbrengen van daklozen; e. het vei-strekken van noodvoedsel; f. het helpen bij het verschaffen van inlichtingen aan de burgerbevolking omtrent zoekgeraakte personen. Met betrekking tot de onder c, d en e vermelde taken zullen in de 3 wijken, opvangcentra worden ingericht, om, in afwachting van inkwartiering of eva cuatie der daklozen, deze zo nodig voor ten hoogste twee dagen te herbergen. Verlenen van de geestelyke bystand aan de slachtoffers. Plaatselijk zal een zodanige regeling worden getroffen, dat steeds onmiddel lijk na een aanval de slachtoffers gees telijke bijstand kan worden verleend. Het onderbrengen van daklozen. Bij luchtaanvallen moet rekening ge houden worden met het dakloos worden van een groot aantal personen en deze daklozen dienen onmiddellijk te worden opgevangen. Opvangcentra. In wijk Noord, Cen trum en Zuid wordt een opvangcentrum ingericht, voor dit doel worden scholen ingericht, daar deze zich daartoe het best lenen en kunnen in zeer korte tijd klaar gemaakt worden voor het ontvan gen van de eerste daklozen. Er is vol doende sanitair aanwezig, water, licht punten, stookgelegenheid, gemakkelijke inrichting van gescheiden slaapruimte voor mannen en vrouwen. De Staf van een opvangcentra ware als volgt samen te stellen. 1. Eén leidster, drie plaatsvervan gende leidsters en een blokleidster per 200 man opname capaciteit. 2. Een administrateur(trice) plus vier helpsters. 3. Een aantal semi-administratieve krachten voor de uitgifte van kleding, dekking en voedsel, n.l. twee voor elke 100 man opname capaciteit. 4. Vier telefoonwachten. 5. Twee verpleegsters. Per opvang centrum zijn dus een kleine 20 dames nodig. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1952 | | pagina 1