KLEEFSmin'S BOEKHUIS Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tijdens Christus' geboorte re geerden boosdoeners het oosten Voor Veenendaal werd 1952 een goed jaar Kerstaubade van de nachtwacht Jaarlijks terugkerend Kermis-debat in de Rhenense Raad 26e JAARGANG WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 No. 52 Uitgave: Drukkeiij „De Gelderse Vallei" Het nieuwe raadslid Het sluitingsuur voor de kappers Rechten op uithangbor den, balcons, zonnescher men enz. Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Te laag salaris Verschijnt inRhenen, Eist, Achterberg, Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Burgemeester Bakker Behoud van Utrechtse Geertekerk geen aangelegenheid voor Veenendaal Gem.-bestuur? DE VALLEI en OUD EN NIEUW. Traditioneel Oude jaarsavond concert OVER- „VEENEN- Amsterdamse typograaf won 10.000.- EEN STEVIGE WINNING VOOR DAAL" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, OPENINGSUREN NUTSSPAARBANK Zaterdag 27/12 gesloten. Een barbaar Een tempelbouwer? Begroting voor 1953 vastgesteld 80 woningen in de pen Zijn laatste wandaad Voor Levertraan en Vitamine-druppels Fa. J. F. TAK AGENDA Maakt de Kerstdagen gezel lig met een goed boek van Daar hééft U wat aan! Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 568427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Ad verten tiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. Tijdens de laatste watersnood in Veenendaal, in 't jaar 1855 gevolg van een breuk in de Rijndijk moest de Veenendaalse bevolking naar elders vluchten. Een groot aantal Veenendalers is toen in Utrecht in de oude Geertekerk ondergebracht geweest. Een actie-comité is al geruime tijd doende om dit historische kerkgebouw te behouden en te restaureren. In een dagblad heeft een ingezonden stuk gestaan waarin Veenendaal ge vraagd wordt om op grond van de his torische band met de Geertekerk, aan het behoud hiervan mede te werken. Voorzitter: De schrijver van dit stuk is kennelijk een Veenendaler. Het is be halve beledigend voor het gemeente bestuur ook nog een onbenullig stuk. Ik voel er niet voor om nu, staande de vergadering, te besluiten tot medewer king. De heer Van Hardeveld: Ik zou er misschien voor gevoeld hebben, maar de wijze waarop en het stadium waar in deze medewerking wordt gevraagd, heeft veel weg van een bevel. Als het gemeentebestuur hier spontaan haar adhesie had kunnen betuigen was het een andere zaak geweest. De heer Van Galen: Het betreffende stuk heb ik niet gelezen, maar misschien moeten we ons zelf overwinnen en toch iets in deze richting gaan doen. De Geertekerk vormt inderdaad een stuk Veenendaalse geschiedenis. Wethouder Middelhoven vindt het allemaal wat overdreven, 't Zou ook een andere kerk geweest kunnen zijn waar de Veenendalers ondergebracht hadden kunnen worden. Wat men van particu- licice zijde meent to moeten doen is niet aan ons, maar het is geen aangelegen heid voor het gemeentebestuur. Verder is de heer Middelhoven, gezien de vele problemén rond deze bouwval voor het gemeentebestuur van Utrecht, voor stander van slopen. Het is niet eens meer de bedoeling hem eventueel nog eens als kerk te gaan gebruiken. Men wil er dan een andere bestemming aan geven. De Voorzitter stelt voor om de zaak eerst te onderzoeken. We kennen de juiste situatie niet eens en zouden soms adhesie betuigen aan een streven dat wij achteraf misplaatst kunnen vinden. Bij een volgende gelegenheid zullen B. en W. hun standpunt bepalen. Nadat een commissie van onderzoek is aangewezen, wordt de vergadering even geschorst om deze commissie ge legenheid te geven zich even te verwij deren om de geloofsbrieven te onder zoeken van de heer S. Kroesbergen, welke wijlen de heer De Gooijer als raadslid zal opvolgen. Na heropening verklaart de commissie bij monde van de heer Slok dat het onderzoek geen aanleiding geeft tot op- of aanmerkin gen. Door de intussen gewijzigde voor schriften is het sluitingsuur van de zaken nu op half zeven is gesteld. De heer Bos zou toch nog graag zien dat dit op zeven uur bepaald werd. Nu is er wel het „afhelphalfuur", maar als wij een minuut over half zeven bij de kapper binnen gaan is de politie ge rechtigd een bon te schrijven. Ook mer ken de kappers het vroege sluitingsuur teveel in hun portemonnaie. Voorzitter: er zijn kappers dat ik weet die zeer content zijn met deze re geling. Het is niet eenvoudig toestem ming te krijgen om van de gegeven Rijks-regeling af te wijken. Daarvoor moeten al zeer bijzondere omstandig heden gelden. De regeling is zo redelijk dat men zich hieraan goed kan aan passen. De meeste mensen scheren zich zelf en het is toch niet nodig dat ieder op het zelfde uur geknipt wordt Ver der ben ik van plan om de politie op dracht te geven scherp toe te zien op de naleving van de winkelsluitingswet. Het moet nu afgelopen zijn met het achterom verkopen zoals dat wel voor komt. Wie zich niet aan de wet houdt bevoordeelt zich ten koste van wie dat wel doet. In 1948 werd door de Raad een ver ordening vastgesteld, de z.g. Precario- verordening waarbij voor het hebben van erkers, luifels, balcons, uithangbor- de, hijsbalken, lichtbakken, zonnescher VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN men enz. boven trottoirs, of in 't alge meen boven de openbare weg, belasting verschuldigd is. Omdat de grond waar boven in deze gemeente dergelijke din gen voorkomen in de meeste gevallen geen eigendom der gemeente is, weegt de opbrengst van de rechten niet op te gen de inningskosten. Zolang de rechten wegens deze ver ordening gehandhaafd blijven, zijn de eigenaren ook niet bereid de grond aan de gemeente af te staan. B. en W. stellen daarom voor de rechten op deze uitsteeksels in deze ver ordening te laten vervallen. De heer Van Galen merkt op dat de grondeigenaren dan altijd nog de mo gelijkheid kunnen aanvoeren van, dat wanneer zij de grond aan de gemeente eenmaal hebben afgestaan, de verorde ning weer gewijzigd kan worden en zij dus weer rechten zullen moeten beta len. De Voorzitter hoopt echter dat de eigenaren zoveel burgerzin weten op te brengen dat zij nu tot afstand zullen be sluiten en dan heus wel zo verstandig zullen zijn een en ander daarbij als voorwaarde te stellen. De raad besluit aldus. Bij het aan de orde komen van het aanstellen van een ambtenaar voor de buitendienst bij de afd. Sociale Zaken raakt men in algemeen debat. De heer Van Hardeveld vindt het voorgestelde salaris van 2400. 2800.- per jaar veel te laag. Liever (Zie verder pag. 2) Aan het eind van de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering, stond bur gemeester Bakker stil bij het feit dat het de laatste bijeenkomst van de Raad in het jaar 1952 gold. Hoewel h|j nog geen cijfers en nadere gegevens kon mededelen, meende de burgemeester toch al te kunnen vaststellen dat het afgelopen jaar voor Veenen daal een goed jaar geweest was, zowel gemeentelijk als wat betreft de ont wikkeling in het plaatselijke industrie- en handelswezen. In deze raadsvergadering kwam wethouder De Ruiter met de vraag of het ook niet op het terrein van de gemeente Veenendaal ligt om een bijdrage te leveren in de kosten voor het behoud van de voor Veenendaal historische Geertekerk in Utrecht, welke o.m. om z|jn bouwvalligheid in handen van de sloper dreigt te vallen. In verband met de aanstaande Jr ar- wisseling zal het nummer van DE VALLEI, dat eigenlijk Vr|jdag 2 Januari zou verschijnen, twee dagen eerder, dus reeds op Woensdag 31 De cember uitkomen. Copie voor dit nummer dient uitetljjk Dinsdagmiddag om 2 uur in ons b -zit te zijn. DE UITGEVER. Traditiegetrouw geeft „Caecilia" ook dit jaar weer een Oudejaarsconcert van gewijde muziek in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan op Woensdag avond 31 December. De toegang tot dit concert is vrij. Uit te voeren programma vermeldt: Religieux van J. Werkman, Elevation van Bouman, Harre meine Seele v E. Ruh, Abendgesang van E. Ruh, E^' en de Sterren van S. P. van LeeuA en, Enkele koralen van M. H. v. 't Kruis, Enkele gezangen van J. Broer, Oude jaarslied van Nannenberg. Dank zij een goede inval van zijn zuster. Een kwart millioen Nederlanders heeft de vorige maand een kansje ge waagd in een grootscheepse wedstrijd, die was uitgeschreven door de Radion- fabrieken. Op het kantoor in Rotterdam kwamen om precies te zijn 246.813 oplossingen binnen, uit alle delen van het land. De wedstrijd bestond uit twee delen: het opsporen van een aantal fou ten in een tekening het juiste aan tal was 17 en het maken van een slag zin of zoiets dergelijks. Het opzoeken van de fouten bleek moeilijker te zjjn dan menigeen gedacht heeft, want on geveer 80*/» van de inzenders bleek de juiste fouten niet te hebben gevonden. Het ontbreken van de letter W in de zin „jou handdoek" bleek door vele tienduizenden niet te z|jn opgemerkt! Een deskundige jury werkte zich door de rijstebrijberg van de overge bleven goede oplossingen heen om te zoeken naar de meest geslaagde slag zin. Vorige week viel de beslissing. „Had Witte de Wit van Radion gewe ten, dan had hij vast Wit ter dan Wit geheten" werd met al gemene stem men tot de meest ge slaagde in zending uit geroepen. Deze oplos sing bleek te zijn ingezon den door de vrouw van een Amster damse typo graaf, Me vrouw H. C. Pijlman. Vorige week is de prijs aan de geluk kige winnaars uitgereikt. De echtgenoot van de winnares, die in Hilversum werkt, kreeg Woensdag morgen van zijn directeur de bood schap, dat hij op kantoor verwacht werd. Daar wachtte hem een klein ge zelschap juryleden en vertegenwoordi gers van de fabriek. Mevrouw dr W. H. Posthumus-v. d. Goot, een bekende radiospreekster, deelde namens de jury de uitslag aan de gelukkige winnaar mede, die verbleekte en sprakeloos trachtte het goede nieuws te verwer ken. Zijn directeur gaf hem voor de rest van de dag vrijaf en mèt de overgeluk kige Pijlman vertrok het gezelschap naar Amsterdam om daar de echtgeno te van P. op de hoogte brengen. Zij bleek niet thuis te zijn, maar men vond haar tenslotte bij haar schoonzuster thuis, die samen met haar het bekroon de rijmpje had gemaakt. Mevrouw Pijl man wilde maar niet geloven, dat haar dit enorme geluk ten deel was geval len, maar toen zij de beslissing van de jury zwart op wit voor zich kreeg, moest zij wel! Het heeft de organisatoren van deze wedstrijd en de jury oprecht verheugd, dat de 10.000.- terecht gekomen zijn in een gezin, dat zulk een buitenkans best gebruiken kon. De familie Pijlman Door een stevige 51 overwinning in de uitwedstrijd tegen „De Treffers" te Groesbeek, heeft Veenendaal haar posi tie op de ranglijst aanmerkelijk verbe terd. De Veenendaalse voorhoede toonde zich deze middag bijzonder schotvaar dig en liet de doelverdediger van de Treffers, die in de 8 voorgaande wed strijden slechts 7 maal was gepaleerd, op deze middag niet minder dan 5 maal de bal uit z|jn doel halen. Gedurende de gehele wedstrijd heb ben de geel-blauwen de toon aangege ven. Na vijf minuten spelen bracht mid- voor Heikamp met een kopbal de stand op 01, door een goede voorzet van rechtsbuiten Rebergen daartoe in st at gesteld. Veenendaal drong de gastheren geheel in de verdediging, zodat de Vee nendaalse achterhoede een zeer gemak kelijke taak had. Na ruim een kwartier spelen volgde weer een goede Veenendaal-combinade. H. Muller gaf de bal goed door mar midvoor Heikamp, die een hard sc'rot loste, de toegelopen Nellestijn kon «et schot nog even van richting verande ren, waardoor het onhoudbaar in 'iet Treffers-doel verdween. Na een half uür spelen had Veenendaal de stand reeds op 30 gebracht, ditmaal door links buiten Muller. Met deze 30 voorsprong brak de rust aan. Ook in de tweede helft was Veenen daal overwegend sterker, alleen in het laatste kwartier kwam de thuisclub wat meer in de aanval. Maar toen had Veenendaal reeds voor een 50 voor sprong gezorgd, dank zij twee goede doelpunten van linksbinnen Corrie Hei kamp. Midvoor Teunissen zorgde er tenslotte nog voor, dat de eer gered werd en de stand op 51 gebracht werd. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Mevrouw dr W. H. Posthumes-van der Goot overhandigt namens de jury de eerste prjjs van 10.000.- aan mevrouw H. C. Pijlman- Bovenschen uit Amsterdam. heeft n.l. een dochtertje, dat reeds enkele maanden in een sanatorium wordt verpleegd hetgeen uiteraard allerlei extra kosten met zich mee brengt. Gelukkig gaat het het kind goed en de ouders hopen, dat het in het volgend voorjaar naar huis zal kunnen terugkeren. Er werd Woensdagmorgen in Am sterdam nog iemand gelukkig gemaakt met een onverwachte meevaller. De winkelier, die de familie Pijlman het product, waar het hier om ging, gele verd had, kreeg n.l. een beloning van 1000.-. In verband met de jaarwerk zaamheden is het kantoor van de Nutsspaarbank t/m. 17 Ja nuari 1953 alleen geopend van 9—12»/t uur. „Polderh lis" Hoogstraat 19 Herinnering aan een eeuw geleden. Ook de nachtwacht van vroeger da gen had met Kerstmis zijn eigenaardig heden en eigen gebruiken. Zo had de nachtwacht zijn eigen Kerstserenade, welke veel langer en veel mooier was dan gewoonlijk. Deze nachtwacht is niet dezelfde als de Klepperman, over wie Van Alphen zeide: „hij maakt, dat ik gerust kan we zen en ook veilig slapen kan". Wij heb ben hier het oog op de ratelwacht. Ouderen onder ons hebben misschien van vader of moeder en anders wel van hun grootouders een en ander over deze man gehoord. Van 24 December des avonds af, tot aan Nieuwjaar had deze nuttige stadsdienaar een uitzonderlijk couplet bij zijn nachtelijke rondwande lingen. Wanneer alles donker was en de mees te mensen reeds naar bed waren, klonk zijn stem door de holle straten. Het eigenaardige bij de liedjes, welke deze man met Kerstmis en ook bij de andere gelegenheden zong, was, dat de laatste regel altijd de tijd aankondigde. Ruim honderd jaar geleden bestond in Amsterdam en ook in andere plaat sen het instituut van nachtwaker nog. Daar de man voor de verschillende gelegenheden zo veel had te onthouden, moest zijn vrouw, of een ander familie lid hem terzijde staan en hem de nieuwe strofen af en toe influisteren. Men zag ze dan met z'n tweetjes staan: hij in zijn schansloper gedoken en zij met de schoudermantel over de orenonder zo'n ouderwetse hang- lantaarn, die aan een touw, midden bo ven de straat was opgehesen. Terwijl het bevende licht in de wind werd op en neer geslingerd, stond de nachtwaker te zingen, terwijl zijn vrouw hem regel na regel voorzei van het blad papier, dat zij in de handen had. De omroeper, meestal een man met een ontzettend zware stem, galmde het lied uit, maar het ongeluk wilde wel eens, dat hij een of andere regel niet goed had verstaan. Dan boog hij zich naar zijn vrouw en fluisterde haar toe: „Zeg het nog eris, Mie, ik versting je niet goed!" Dat er daardoor een klein hiaat in de declamatie-zang ontstond, mocht niet hinderen! Ofschoon ons van deze gebruiken maar weinig is overgebleven en de schat van verzen met de nachtwacht is verdwenen, een enkel fragment ervan is ons toch nog overgebleven.' Gewone ochtenden zong de ratel wacht maar een heel korte morgen zang. Hij deed dat om vier uur naar onze begrippen wel heel erg vroeg of .laat. In de Kerstnacht zong hij ech ter veel langer soms wel zeven stro fen. Twee van die coupletten hebben wij voor u kunnen achterhalen. Zij luiden aldus: 't Is nacht op 't halve wereldrond De klok heit vier geslagen En doodse stilte heerst alom, Dit schijnt Gods welbehagen, 't Is alles eerbied, Majesteit Die rondom schijnt ten toon gespreid Om God es eer te schragen.... De klok heit vier geslagen. Wij vieren thans het grote feest, Van Christus onze Koning, Hij, schoon der eng'len vorst geweest, Verliet zijn Hemelwoning. Hij daald' op 't lage aardrijk neer, Herstelde 't zondig mensdom weer, Om onze schuld te dragen Vier heit de klok geslagen. Is het niet zonde en jammer, dat de meeste van dergelijke liedjes, die tref fen door hun eenvoud, voor het nage slacht verloren zijn geraakt GEEN VREDE OP AARDE Terwijl de Engelen boven de velden van Bethlehem hun teer lied van vrede en liefde zongen, regeerden op aarde twee misdadigers van bijzonder vuig allooi. Octavianus, de schurkachtige gelukzoeker, had de wind mee gehad en was ten koste van veel bloedbaden meester geworden van het romeinse imperium. He rodes, een andere schurkachtige gelukzoeker regeerde het oude rijk van David en Salomon. Beider namen vormen een wanklank bij de idylle van het kerstgebeuren, zoals wij ons dat meestal voorstellen. Beiden waren omhoog geklommen over de gekromde en gegeselde ruggen van tegenstanders en wie daarvoor werden aangezien. Beiden werden geboren in een tijd van misdaad, burgeroorlog, ver raad, wreedheid, martelingen en moord. Voorzover de verhouding van de onder geschikte schelm Herodes tot de hoger geplaatste schelm Octavianus dat toe liet, waren zij goede vrienden, en vele malen medeplichtig aan dezelfde streken. Octavianus betoonde zich laf in de oorlog, een wraakzuchtig despoot in de overwinning, een verrader in de vriend schap, en meedogenloos wreed bij de uitoefening van zijn wraak. Een veroor deelde, die hem smeekte tenminste te worden begraven, voegde hij toe dat de roofvogels daar wel voor zouden zor gen. Tot de verslagen Perugianen, die om genade smeekten, riep hij: „Gij zult sterven!" Op zijn eis werd Q. Gallius alleen naar aanleiding van een ver dachtmaking, de ogen uitgestoken en daarna gewurgd. Toen hij eenmaal mees ter was geworden van het rijk, de vijanden verslagen waren en het gezag in zijn hand lag, werd hij Augustus, de eerwaardige genoemd. Hij nam het mas ker der goedhartigheid aan, bracht zich zelf en anderen in de waan een edel moedig vorst te zijn maakte van Rome een prachtige stad, bevorderde de kun sten en de handel, ging het zedenverval tegen door strenge bepalingen, predikte de soberheid en ontstal zijn vrienden hun vrouwen. Octavianus was een schurk. Zijn oos terse vertrouwling en zetbaas in Judea, Herodes de Grote, was een monster; een van de meest gewetenloze individuen, ooit uit het gloeiende woestijnzand van het oosten naar voren gekomen. Hij was geen Griek, geen Romein en geen He breeër. Hij was een Idumeeër, een bar baar die zich in allerlei bochten wrong tegenover zijn romeinse meesters, die de Grieken na-aapte om zich beter van de heerschappij over de Hebreeën te ver zekeren. Deze Herodes was de zoon van een verrader. Met geweld maakte hij zich meester van het rijk van zijn mees ters, aldus Papini. Om zijn verraad te rechtvaardigen huwde hij Marianna, een van hun bloedverwanten. Later liet hij haar op grond van een onrecht vaardig vermoeden ombrengen. Dit ech ter was zijn eerste misdaad niet. Zijn zwager, Aristobulus, had hij verrader lijk laten verdrinken. Zijn tweede zwa ger, Jozef en Ircanus de Tweede, de laatste heerser van de overwonnen dy nastie, veroordeelde hij ter dood. Niet tevreden met de moord op Maranna, liet hij ook haar moeder Allessandra doden, en tenslotte nog de kinderen van Baba. Dit alles uitsluitend omdat zij bloedverwanten waren van de heersers, die hij had verraden. Ondertussen vermaakte hij zich door Judas en Sarifeus en Martius van Mar- galoth, samen met andere hoofden van de Pharizeeën, levend te laten ver branden. Bevreesd dat de kinderen van Marianna de dood van hun moeder zou den wreken, liet hij ze wurgen. Kort voor zijn dood gaf hij bevel dat ook Archelaus, zijn derde zoon, om het le ven zou worden gebracht. Deze oosterse despoot was een onge- sierde en slechte soldaat, een onbe schaafde struikrover met de gepolitoer de manieren van een gentlemen. Te vergeefs herstelde hij Samaria en liet hij de tempel in Jeruzalem weer op bouwen. Voor de Hebreeën bleef hij een Vrijdagavond kwam de gemeenteraad in openbare zitting b|jeen ter behan deling van een zeer uitgebreide agenda, waaronder de vaststelling van de ge meentebegroting voor 1953, alsmede de begrotingen voor het gemeentelijk wo ningbedrijf en het bestuur voor sociale zorg. Vier fractieleiders hielden uitgebreide algemene beschouwingen. Al deze sprekers spraken woorden van lof aan het adres van het college van burge meester en wethouders en het ambtenarencorps voor de samenstelling van deze ingewikkelde financiële werkstukken. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting ongewijzigd door de raad vastgesteld. Tegelijkertijd liet de klok elf slagen horen. De voorzitter opende deze voltallige vergadering met de medeling, dat van wederopbouw de gunning was afgeko men voor de bouw van 32 woningen, die zullen worden uitgevoerd door de aan nemersfirma Van Drenth te Laag-Soe- ren. De huur van deze woningen is vastgesteld op ƒ5.80 per week. Wat de opmerking van de heer Van Viegen be treft, aldus spr., in een vorige vergade ring over te late betaling aan de aan nemers firma Boers, kan ik mededelen, dat mij na ingesteld onderzoek is ge bleken, dat het tegendeel het geval is geweest. Deze firma werd zelfs enkele malen te vroeg uitbetaald. Tot leden van de woningcommissie voor 1953 werden gekozen de heren D. Meijer, W. A. v. Hoogdalem, G. Hooijer, J. van Dam en J. Menting. De voor zitter bracht de commissie dank voor het verrichte werk, voor de moeilijkste en ondankbaarste taak in de gehele ge meente. Wethouder Boelhouder onder streepte de woorden van de voorzitter en hij voegde er aan toe, dat wanneer deze commissie fouten gemaakt mocht heb ben, die onbewust zijn gemaakt. De aftredende leden van het bestuur voor sociale zorg, de heren H. Rosen- boom en D. Dirkse, werden met alge mene stemmen herkozen. Wethouder Boelhouder dankte de raad voor deze herbenoeming en wees op de grote ac tiviteit, die door deze beide leden, even als door de gehele commissie, aan de dag wordt gelegd. COMMISSIE WERING SCHOOL VERZUIM ELST. Toen het voorstel aan de orde kwam tot benoeming van leden voor de com missie tot wering van schoolverzuim te Eist informeerde de heer Van Dijk, waarom hieraan geen bekendheid was gegeven. De voorzitter verduidelijkte, dat de commissie zelf voor een voor dracht moet zorgen. Wethouder Boel houder vroeg of alleen de commissie candidaten kan stellen. De voorzitter wees er op, dat het hier een aanbeveling betreft, waarvan de raadsleden kunnen afwijken. Wethouder Boelhouder en de heer Van D|jk vroegen zich af op welke wijze zij nu nog andere candidaten naar voren zouden moeten brengen. De heer Griffioen hielp de heren uit de impasse, door voor te stellen, dat de commissie in de toekomst overleg zou plegen met de oudercommissie. Men kon zich hiermee verenigen, waarna in de commissie werden gekozen de heren T. van Lienden, G. J. Hulsebos, N. v. d. Brink, P. van Viegen en N. G. v. d. Oosterkamp, waarna het voorstel aan de orde kwam tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Emmalaan, groot 2203 vierk. m en thans eigendom van mevrouw Wed F. H. Van Voort- huijzen-Middelhoek. Het ligt in de be doeling van het college van burgemees ter en wethouders op dit perceel zes heiden en een overweldiger, en zij haatten hem tot in de dood. Hij was losbandig, achterdochtig, op vliegend, begerig naar geld en eer. Vre de heeft hij daarom nooit gekend. Noch in zijn hart, noch in zijn vaderland, noch in Judea. Om zijn moorden te doen ver geten schonk hij de bevolking van Rome driehonderd talenten, om er feest van te vieren. Voor keizer Augustus wentelde hij zich in het slijk, opdat deze zijn mis daden geheim zou houden. En stervende liet hij hem tien millioen drachmen na, benevens een schip van goud. Vreesachtig, als alle boosdoeners wan neer zij oud beginnen te worden, schrok hij op bij elk geritsel van een blad of bij elke schaduw. Toen hij de Wijzen niet terug zag keren, gaf hij bevel, alle kin deren van Bethlehem te doden. De geschiedschrijver Flavius Jo- sephus zwijgt over deze wandaad van de koning. Maar zou hij, die in staat was zijn eigen kinderen te vermoorden, niet in staat zijn geweest hetzelfde te doen met de kinderen van anderen! Nie mand weet hoeveel onschuldige kinde ren vielen. Mogen wij Macrobius gelo ven, dan moet zich onder hen een eigen zoontje van Herodes hebben bevonden, dat in Bethlehem aan een min was toe vertrouwd. Korte tijd later moest hij, aangetast door een walglijke kwaal zelf het leven laten. Levend ging zijn lichaam tot be derf over. De wormen verteerden zijn ledematen. Zijn voeten waren door het vuur aangetast. De adem werd hem be nomen. Het liggen was hem ondraaglijk. Walgend voor zichzelf trachtte de stin kende grijsaard zich aan tafel met een mes te doden. Tenslotte stierf hij, na be volen te hebben tal van gevangenen om te brengen. Dat was het laatste misdrijf van de bloedende oude man, die de geschiede nis is ingegaan als Herodes de Grote. Hij had zijn rijk uitgebreid van Damas cus tot aan de grenzen van Egypte. Onder oppertoezicht van de romeinse keizer oefende hij de absolute macht uit, sloeg eigen munten, legde de haven stad Caesarea aan, vorderde kunsten en wetenschrappen. Maar een gelukkig ogenblik heeft hij in zijn leven niet ge kend. Omdat hij verteerd werd door haat, eerzucht en egoïsme. Omdat zijn levens weg doordrenkt was van het bloed van de misdaden, die hij ploegde in zijn honger naar macht. NAAR DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 woningen van het betere type te bou wen. De prijs zal 5000.- bedragen. WONINGBOUW IN ACH TERBERG De heer Menting kon zich met deze aankoop accoord verklaren, evenals met de bouw van de woningen, doch hij verzocht het college speciale aandacht te besteden aan Achterberg. Spreker was gebleken, dat uit het thans toege wezen contingent niet in Achterberg kan (Zie verder pag. 2) lliii Samengesteld in samenwerking ff met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- |1 delingenverkeer „Veenendaal" Heden, Woensdag 24 December g (In geb. Eikenlaan) 11 uur 's y avonds Kerstnachtdienst m.m. O v. Chr. Oratorium Vereniging. Voorganger: ds P. de Vries van g Ingen. Zaterdag 27 December 2.30 uur Start oliebollen-rit g voor auto's en motoren geor- p ganiseerd door Motorclub ff „Veenendaal". Woensdag 31 December (In geb. Eikenlaan) Oudejaars- g| avond-concert van „Caecilia". g Luxor Theater: lste en 2de Kerstdag de film y „Lullaby of Broadway", Za- y terdag en Zondag de film „Het leven van Emile Zola" en van y H Maandag t/m Woensdag de ff Lfilm „Aasgieren der Woes- llilMII IIIIIW lllllllll llllili IIII 'II Ei

De Vallei | 1952 | | pagina 1