Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaler 25 jaar als zende ling onder de Toradja's Sneeuw meten geen Aprilgrap AGENDA Doorlichten Veenendaalse bevolking thans geregeld 27e JAARGANG VRIJDAG 9 JANUARI 1953 No. 1 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel SriiliiS» Leven en de Kerk achter IJzeren Gordijn Met de A.V.R.O. naar Tirol 9 Februari wordt begonnen HOE VEENENDAAL SPAARDE Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Gouden Jubilarissen bij de V.S.W. Wild zwijn geschoten op „Prattenburg" OPENSTELLING IJSBAAN Groot Tafeltennis-tournooi van „Ritac" „Wild-West" op Remmerstein KRUIDENIERSBEDIENDE HELD VAN „DE PRAIRIE' Ontsnapte oorlogsmisdadiger in het spel? 1952 in Zeeland een record nat jaar Ons Weerpraatje Bewusteloos op straat aan getroffen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Geen koude voeten meer! WARMWATERZAKKEN Fa. J. F. TAK iueks van aanrijehir/li OPENINGSUREN NUTSSPAARBANK Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI 'ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. De oud-Veenendaler en voormalig zendeling, ds van Dijk, thans predikant te St. Annaland, sprak Dinsdagavond in de Grote Kerk aan de Markt over zijn ervaringen gedurende de 25 jaar dat hy zendeling was op Celebes. Spreker stond stil by het moment waarop nu meer dan 25 jaar geleden hij tydens een dienst in deze zelfde kerk onder deze zelfde kansel, waarop ds Jongebreur, ja gezegd had tegen het werk van de zen ding in het verre Toradjaland. Dan dacht hy ook aan zendeling Van Weer den welke geiyk met hem wegging en die 5 jaar geleden overleden is. Hij is dankbaar na die 25 jaar op Celebes nog altyd het evangelie te kunnen brengen en arbeider te kunnen zijn in dienst van God. In gedachten ging hy terug naar de dagen toen hy in het verre onbekende Toradjaland aan kwam. Onbekend en zonder kennis van de taal. In hetzelfde land waar toen 17 jaar geleden de Vee- nendaalse zendeling Van de Loosdrecht werd vermoord. Het is erg moeilyk om van Gods ge nade te moeten vertellen aan eenvou dige zielen die nog nooit van God heb ben gehoord. We waren met 4 zendelingen onder 360.000 mensen. Een handejevol mensen dus in een uitgestrekt en onbekend land. En het is verwonderlijk hoe door dat handjevol mensen de Heilige Geest daar heeft kunnen werken en hoe Gods ge nade aan een zo groot aantal Toradja's bekend werd. HEVIGE TEGENSTAND Toch ging het niet altijd even vlug en goed. Hevige tegenkanting werd onder vonden. Kinderen werden door hun ouders verstoten omdat ze zich tot Je zus bekeerd hadden. Soms na tientallen pogingen werd nog geen zichtbaar re sultaat behaald. B.v. in Bori, de plaats waar zendeling Van de Loosdrecht ver moord werd, duurde het nog jaren eer de eerste christenen gedoopt konden worden. Tegenstand en veel last werd ondervonden van het mohammedanisme, dat ook zijn vleugels in dit land wilde uitslaan. Maar gelukkig voelden de To radja's weinig voor dit geloof en de ouders stuurden de kinderen dan ook niet naar de Mohammedaanse scholen. Omstreeks 1940 hadden we 70 scho len en een ziekenhuis opgericht, waar duizenden kinderen met het evangelie in aanraking kwamen. In tal van plaat- "se». inheemse voorgangers aange steld. Het aantal christenen werd steeds maar groter. Toen kwam de verraderlijke overval van de Duitsers op Nederland. Neder land, het land dat in de ogen der To radja's een zo machtig land was, werd in enkele dagen overlopen. In enkele dagen werd het Nederlandse volk dat vrede en welvaart bracht en Gods evan gelie verkondigde, overwonnen. Dat was een teleurstelling en ontgoocheling voor de Toradja's. Ook het contact met Ne derland viel uit, evenals de giften die het zendingswerk mogelijk maakten. Toen de Japanners kwamen, zo ver telde ds van Dijk verder, voorzagen we dat we zouden worden weggevoerd. We hebben toen het riskante besluit geno men inlandse predikanten aan te stel len. Ook voor de Toradja-christenen brak een zeer moeilijke tijd aan. Zij werden vervolgd en misleid. Een Ja panner deed zich voor als christelijk zendeling en verkondigde dat alle christenen van de verschillende zen dingsgenootschappen één moesten wor den. Maar de Toradja's hadden hem gauw door. Eenmaal werden zelfs 17 christenen tegelijk onthoofd. Toen we na de bevrijdingi uit het Jappenkamp weer in Toradjaland terug kwamen bleek, ondanks het gif van de Japaners, Gods werk niet teniet gedaan en werden we weer hartelijk ontvan gen. De Toradja-predikanten waren op hun póst gebleven. In 1940 kwam het bevel van de Nederlandse militaire overheid dat we ons uit de eenzaamheid van het land moesten terugtrekken en ons naar Makassar begeven, als gevolg van de politieke strijd welke ontbrand de door de leus der vrijheid. Later zijn er toch weer een paar mannen naar de Toradja's gegaan en ze zijn er nog. La ten wij achter hen staan. Voor ze bid den en hun werk ook financiëel steu nen. Tweemaal werd uit Veenendaal een zendeling uitgezonden. Veenendaal is een zendingsgemeente. Het is Gods genade dat het werk op Celebes zoveel vrucht had, en nog heeft. Als wij Gods genade leren kennen wordt alles genade in ons leven. De genade welke alleen God groot maakt. De genade ook die ons kracht en blijd schap geeft. De genade welke ons ook de juiste weg wijst, aldus sprak ds Van Dijk. De bijeenkomst van deze zendings avond was belegd door de afd. Veenen daal der Ger. Zendingsbond. In plaats van ds Bakker, die verhinderd was, leidde de heer Gaasbeek de spreker in. De Herv. Gem. Zangver. ,Con Amore" o.l.v. de neer C. Budding bracht psalm fantasieën ten gehore. De belangstelling voor deze avond was matig. Over dit onderwerp hoopt mejuffrouw H. Kohlbrugge op Donderdagavond 15 Januari a.s. een lezing te houden. Uit eigen ervaring zal op het gebied van de internationale contacten der kerken bij uitstek bevoegde spreekster, belangwekkende bijzonderheden ver tellen. De lezing begint om 8 uur en zal in het gebouw Sola Fide aan de Eiken laan plaats vinden. De toegang is vrij. Er zal een collecte worden gehouden ten bate van het werk van het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. Op Maandag 19 Januari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan zal een van de bekende AVRO-tour- neevoorstellingen worden gegeven. Aan dit programma werken mede: het orkest „Die Tiroler Holzhacker Bub'n" met zang van Corry Vroons en Dolf Driessen, die de sfeer zullen bren gen van het Alpenland. Tevens werken mede de bekende jo- delzanger Hans Wiljon begeleid door Joop Reynolds. De berggidsen zijn: de Wama's, Frans du Mee, Ellen Castell en Fred Wiegman. Stellig zal deze voorstelling goed publiek weten te trekken. Samengesteld in met de V.V.V. de delingenverkeer samenwerking Ver. v. Vreem- „Veenendaal" Zaterdag 10 Januari (In geb. Eikenlaan) Toneel- en muziekavond V.V. Geel- Blauw. Dinsdag 13 Januari (In Ritmeester-Cantine Kerke- wijk) eerste avond Tafelten- nistournooi van „Ritac". Donderdag 15 Januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur „Le ven en kerk achter het IJzeren Gordijn", lezing van mej. H. Kohlbrugge. (In geb. „de Kegelbaan") le zing van de heer W. Hemnes uit Utrecht onder ausp. van de afd. Veenendaal der Ned. Vrouwenbond. Vrydag 16 Januari (In geb. Eikenlaan) Winteruit- voering Muziekver. „Caecilia". Zaterdag 17 Januari (In geb. Eikenlaan) 2e avond Winteruitvoering van „Caeci lia". (In Ritmeester-cantine) finale van Tafeltennis-tournooi. Luxor Theater: Van heden Vrydag t/m. Maan dag de film „Mensen die men schuwt" en van Dinsdag t/m. Donderdag de film „Shock- proof". Openstelling Ijsbaan De ijsbaan aan de Polderweg zal, ijs en weder dienende ge opend zijn van 2—5 en van 7 10'/i uur. inHtr.iiimiumwtiiuuiiKuiuuiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiwiiiiyiyiiiy'.'.nnM 9 Februari a.s. zal een begin worden gemaakt met het aangekondigde door lichten van de Veenendaalse bevolking op t.b.c. Aanstaande Maandag al zullen 180 huisbezoekers op pad gaan, welke door het gemeentebestuur zyn aangezocht om de gezinnen te bezoeken en voor het massale onderzoek te registreren. Men kan deze huisbezoekers dus volgende week verwachten. Voor Stichts Veenendaal zullen 180 huisbezoekers het werk doen. Elke huis bezoeker heeft ongeveer 20 gezinnen toegewezen gekregen. Het gemeente bestuur heeft de medewerking van de plaatselijke vakbeweging, het Rode Kruis en de E.H.B.O. gevraagd en deze hebben dan ook de huisbezoekers in hun gelederen aangewezen. Hedenavond komt men nog eenmaal in een grote instructie-vergadering bij een in gebouw „de Kegelbaan". Als lokaliteit voor het massale onder zoek heeft men de centraal gelegen kleine zaal van het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gekozen. Zoals bekend wordt bij het onderzoek de z.g. scherm beeld-fotografie toegepast, waarbij van elke inwoner een inwendige-foto wordt gemaakt en op een filmband vastge legd. Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand De cember 1952 ingelegd 91.170.19 en te rugbetaald ƒ73.492.50, terwijl aan het postkantoor te Veenendaal voor de Rijkspostspaarbank in de maand De cember werd ingelegd 102.022.92 en te rugbetaald 69.012.89. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN De heer Joh. van Hardeveld, wever bij de N.V. Veenendaalsche Stoomspin- nery en Weverij, herdenkt vandaag 9 Januari het feit dat hij 50 jaar geleden bij de V.S.W in dienst trad. De heer Van Hardeveld had jarenlang zitting in de fabriekscommissie van het bedrijf en is zeer gezien. De V.S.W. heeft binnenkort nog meer gouden jubilarissen te verwachten. Op 2 Februari zal het voor de heer Jac. Bouman, en op 18 Maart a.s. voor de heer J. W. de Kleuver van de weverij, 50 jaar geleden zijn dat zy in dienst van de V.S.W. kwamen. DE WINTERUITVOERINGEN VAN „CAECILIA" Op 16 en 17 Jan. a.s. geeft Caecilia haar jaarlijkse Winteruitvoering in het Vereen. Gebouw aan de Eikenlaan. De eerste avond is voor leden van de Supporters-Vereniging. De tweede avond voor de donateurs. Voor de pauze zal een concert worden gegeven o.l.v. de heer L. A. J. van Me- chelen. Uitgevoerd wordt: Washington Post, Mars. Klompendans, Opera. Pe tite Tonkinoise. Tancrède, Ouverture. De Vogelkoopman, Operette. Champion, Mars. Na de pauze wordt een gevarieerd programma gebracht o.a. met het Klein orkest, schetsen e.d. In de pauze zal een verloting wor den gehouden. CURSUSVERGADERING Heden Vrijdagavond wordt in de „Sa menwerking" een cursusvergadering gehouden van de Bestuurdersbond. De inleider, de heer A. F. Stuvé uit Am sterdam zal spreken over ,Niet opnieuw Conjunctuur-werkloosheid". Het fotograferen is in tijd van een ogenblik gebeurd. Per dag kunnen 500 a 600 personen geholpen worden. Ieder kwartier worden 25 a 30 personen opgeroepen zodat niemand hoeft te wachten. Per kwartier worden 25 a 30 perso nen opgeroepen en gefotografeerd. Men behoeft zich niet te ontkleden voor het onderzoek, indien men zich houdt aan de kledingsvoorschriften, welke op de oproepkaart zijn aangegeven. Dames mogen in afwijking van hetgeen op de oproepkaart vermeld staat ook in cami sole en jurk gekleed zijn. Mocht men van huis af niet op de voorgeschreven wijze gekleed kunnen gaan, dan is daarvoor in het onderzoeklokaal nog een keurige cabine aanwezig. Het onderzoek doet geen pijn, men bemerkt er niets van. Het vindt plaats in het licht, dus niet in een donkere ka mer, zoals men vaak denkt. Het onder zoek wil er toe meewerken, de afv'il gen vroegtijdig te ondekken, nu men te weten is gekomen, dat deze ongemerkt aanwezig kunnen zijn. Getracht zal worden voor invaliden een afzonderlijke oplossing te vinden, door zo mogelijk vervoer van en naar het onderzoeklokaal beschikbaar te stellen. De mogelijkheid hiertoe moet echter nog nader worden onderzocht. Voor zover de ouders hun medewer king aan het onderzoek hebben toege zegd, zullen de schoolkinderen klasse- gewijze worden onderzocht. REGELING FINANCIëLE BIJ DRAGE Van doorslaggevend belang bij het aanstaande onderzoek is natuurlijk dat zoveel mogelijk inwoners hieraan deel nemen. In dit verband speelt een rol het bedrag dat elke onderzochte als bijdra ge dient te betalen, namelijk 1.10. De huisbezoekers hebben eveneens tot taak na te gaan in welke gezinnen deze bij drage een bezwaar vormt om aan het onderzoek deel te nemen, en hierbij zal worden uitgegaan van de gedachte dat men zich niet om financiële bezwaren hieraan zal kunnen onttrekken. Van grote betekenis is in dit verband dat de kosten van het onderzoek van het personeel door de meeste Veenendaalse fabrieken betaald zal worden. Het onderzoek van het betreffende personeel zal dan ook op de fabrieken plaats vinden. Vrijdagmiddag j.l. ontdekten boswach ter G. Veldhuisen en de heer G. Drost, werkzaam op het landgoed, in de bossen van Prattenburg nabij de Prattenburg- seweg sporen in de sneeuw van een wild zwijn. Niet verwachtend dat zij het beest zouden vinden gingen zij toch het spoor na. Onverwacht gauw al sprong een bijzonder groot wild varken voor de ja ger op. Met een eerste schot werd het beest goed geraakt. Bij nadere beschou wing bleek het inderdaad een groot beest te zijn want met zijn gewicht van 270 pond behoort hij in ons land tot de zeldzaamheden. Het juiste aantal is niet bekend, maar zeker is, dat thans minstens nog 8 a 10 wilde zwijnen in onze bossen leven. On- lpngs heeft men er nog 8 bij elkaar waargenomen nabij het Egelmeer. De ijsbanen van de vereniging „Voor uit" aan het Benedeneind zullen, ijs en v eder dienende, in de komende dagen geopend zijn 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10.30 uur. TONEEL- EN MUZIEKAVOND VAN GEEL-BLAUW ""Ten bate van het terreinfonds van de voetbalvereniging „Geel-Blauw" wordt morgen, Zaterdagavond, in het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan een ont spanningsavond georganiseerd. Het to neelgezelschap „N.A.O.", o.l.v. de Heer C. Slok, „The Kamiki Hawaiians", o.l.v. de Heer A. Boort en ..Twee jon gens en een gitaar" verlenen hun mede werking aan deze avond, die te 7.15 uur aanvangt. DIACONALE ONDERSTEUNING Op Donderdagavond 15 Januari hoopt onder auspiciën van de plaatselijke af deling der Ned. Chr. Vrouwenbond te spreken de heer W. Hemnes, alg. secretaris der Federatie van Diaconiën uit Utrecht met als onderwerp: Diaco nale ondersteuning, Sociale voorziening en Persoonlijke liefdadigheid. Deze le zing wordt gehouden in gebouw „de Kegelbaan". Het is voor het eerst dat de nog jonge Ritmeester Tafeltennisclub Ritac" een toarnooi organiseert, en gezien de in- sc r.ijvingen, belooft dit eerste grootse ■U'tjpf meteen al een succes te wor- ue 16 teams van 4 personen, uit de kring de Gelderse Vallei, dus in totaal 64 per sonen, hebben reeds op dit tournooi in geschreven dat daarmee al volgeboekt is. De wedstrijden worden gespeeld in de cantine van de Ritmeester fabrieken aan de Kerkewijk, Dinsdagavond 13, Woensdagavond 14 en Zaterdagmiddag en -avond 17 Januari. De leiding van het tournooi is in handen van de heer N. de Waal. PROPAGANDA-FEESTAVOND METAALBEWERKERS De Afdeling Veenendaal van de Alg. Ned. Metaal Bedrijfsbond zal op Zater dag 17 Januari a.s. haar jaarlijks pro- pagandafeest in gebouw „de Kegel baan" houden. Spreker is de heer G. C. Maters. De avond wordt opgeluisterd door Pim Canté's lachrevue ,,'t is weer Oké", waaraan verschillende bekende artisten zullen medewerken. IN DUITSLAND DODELIJK VER ONGELUKT Onze vroegere plaatsgenoot, de 34- jarige vertegenwoordiger J. A., die zich voor zaken in Hamburg (Duitsland) be vond, is daar met zijn auto over de kop geslagen en onmiddellijk gedood. Ook een naast hem zittende dame uit En schede was onmiddellijk dood. De nog jeugdige kruideniersbediende De Gr., werkzaam in het levensmidde- lenbedrijf van de firma A. de Groot aan het Fred, van de Paltshof te Rhenen heeft, met een levenservaring rijker, het nieuwejaar ingezet. In de avonduren van Vrijdag 2 Ja nuari was de jongeman met zijn twee persoons Fiatje uitgereden, om op het anders zo vredige landgoed „Remmer stein" zijn boodschappen te bezorgen. Op die bewuste avond, waarop hij zich als altijd van de prins geen kwaad waande, was hy op een eenzaam land weggetje met z'n trouwe „benzine merrie" blijven steken in een misère van sneeuw en ijs. Hoe hij ook op het gaspedaal trapte, het hielp allemaal niks meer. In het autootje was geen beweging meer te krijgen. Het enige wat er op zat cul mineerde zich hierin: uitstappen en met de van Moeder natuur meegekre gen handen zand gaan strooien voor de geblokkeerde wielen. De Gr., die zoals later nog duidelij ker zal blijken, voor geen kleintje vervaard is, voegde de daad bij het voornemen en ging moederziel alleen naarstig aan het werk. Terwijl hij daar zo argeloos bezig was, hoorde hij plotseling een vriendelijke mannenstem, die belangstellend infor meerde wat er met de jongeman en zijn auto aan de hand was. De kruidenier-in-spé vertelde even vriendelijk als de onverwachte, maar op dat ogenblik nog welkome bezoeker, wat er aan schortte. De vreemdeling, kennelijk vervuld van medelijden met de jonge pechvogel bood spontaan zijn hulp aan, die gretig werd geaccepteerd. Toen de bezoeker zich, zonder tekst en uitleg te geven, na dit aanbod ver wijderde, dacht De Gr. bij zichzelf overigens vrij logisch „het is wel zo verstandig om eerst even een schop te (Van onze weerkundige medewerker) Na een periode met zacht en regen achtig weer viel er op de laatste dag van 1952 in een groot deel van ons land sneeuw. Het K.N.M.I. wekte haar luis teraars in het weerpraatje van Oude jaarsavond op, om sneeuwmetingen te verrichten en wel even na middernacht en de volgende ochtend. Velen hebben aanvankelijk aan een soort Aprilmop gedacht maar dit was niet het geval. Het was een mooie gele genheid om meer over de neerslagver deling te weten te komen. Voor neer slagmeting van gevallen sneeuw is een duimstok al voldoende, daar men op enkele plaatsen waar de sneeuw niet is op- of weggewaaid de dikte van de laag meet. Men neemt een gemiddelde en zo krijgt men een indruk hoeveel centime ter er is gevallen. Vermeld zy dat 1 cm. sneeuw over eenkomt met ongeveer 1 cm. vers ge vallen sneeuw. De resultaten van deze oproep zijn nog niet bekend, maar ongetwyfeld zul len velen na middernacht van deze nieuwjaarsdag aan het sneeuwprikken zijn gegaan. Niet overal, want al lag er in het westen en midden van ons land en ook in Friesland 4 8 cm. sneeuw in het Noordoosten lag een dun laagje in Twente b.v. was geen vlok geval len. Er verlopen winters in ons land, waar in sneeuw een zeldzaamheid is, dit jaar hebben wij al een zeer groot aantal sneeuwdagen kunnen optekenen. Vanaf 15 November, toen de eerste vlokken vielen, heeft men hier en daar al meer dan 10 sneeuwdagen waargenomen. Bekijken wij het gemiddelde aantal sneeuwdagen, dan zien wij dat er in het oosten en midden van ons land meer sneeuwdagen voorkomen dan in de wes telijke helft. Groningen, De Bilt en Maastricht 21 dagen, Winterswijk 10, Gemert 17, Den Helder, Hoorn, Joure, Vlissingen 15, Witteveen 14 en Naald wijk 12 dagen. Een buitengewoon zware sneeuwwin- ter was de strenge winter van 1941-'42. Ruim een week in Maart 1942 lag er in een groot deel van ons land nog meer dan 30 cm. sneeuw. De sneeuwstorm van 5 en 6 Maart 1942 bij 10 a 12 graden vorst leverde sneeuwophopingen van meer dan 1 meter hoogte. Hieruit blijkt, dat het er ook in ons land af en toe Ame rikaans of Russisch naar toe kan gaan, waar sneeuwhopen van 1 meter geen zeldzaamheid zyn. Het jaar 1952 heeft vooral in Zeeland veel regen gebracht. In Vlissingen b.v. is, na het begin van de regenwaarne mingen aldaar, dit vanaf 1855, nimmer een zo nat jaar voorgekomen; er viel nJ. 790 mm, tegen slechts 730 mm in Den Helder, 795 mm in De Bilt en 799 in Groningen. Gemiddeld over het ge hele land viel er ongeveer 820 mm, het geen 100 mm meer is dan de normale hoeveelheid die er in een jaar valt. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt uit uurlijkse waarnemingen bere kend 8.8 grC normaal 9.2 gr C. Na 1942 toen de gemiddelde temperatuur 8.3 grC bedroeg, was er niet weer een te koud jaar voorgekomen. In De Bilt had 6 Juli met 30.9 grC de hoogste tem peratuur en was -7.1 grC op 29 Novem ber de laagste. Vanaf Nieuwjaarsdag is het weer in deze eerste week van Januari te koud. Zaterdagnacht daalde tydens een felle opklaring de temperatuur snel; in De gaan halen". Die gedachte voltrok zich evenwel geenszins bij de vreemdeling. Deze liep, naar De Gr. enige ogenblikken later aan den lijve zou voelen, met een heel ander plan rond. Plotseling kwam de man weer opda gen en in plaats van een zandschop te hebben meegebracht, deelde hij andere voor De Gr. minder prettige schop pen uit, waaraan hij haastig en bars toevoegde: „Blijf van die wagen af, die is van mij!" De Gr. was wel goed maar lang niet gek. Hij reageerde bliksemsnel, draaide zich vlug om. bedacht zich geen ogen blik endeelde een paar directe rechtsen uit die het sujet deden suize bollen. De kerel was echter niet lang groggy. Hij kwam al gauw weer bij zijn positie ven en nam stelling voor een tweede aanval. De Gr. was er nu dubbel op verdacht en toen de aanvaller dit merkte, kwam zijn lafheid een woordje meespreken en koos hij ijlings het hazenpad. De van woede sidderende De Gr. sprong in zijn Fiatje, liet de motor vol uit razen en alsof het wagentje hem uit dankbaarheid voor de genoten bescher ming wilde helpen, reed het met een vaart uit het sneeuwspoor de vluchte ling achterna. Deze was echter spoorloos in het bos verdwenen. Onmiddellijk werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld en een uit gebreid onderzoek volgde. Dit leverde echter geen resultaten meer op. Toen De Gr. de foto's van de ontsnapten uit Breda werden getoond zeide hy, dat Polak de aanvaller moet zijn geweest. Hoe het ook zij, de politie zet het onderzoek voort en de held uit dit „Wild-West" verhaal staat inmiddels weer rustig achter de toonbank pondjes suiker af te wegen. ONVOLDOENDE VERLICHT Op de Cuneraweg reed 's avonds om streeks zes uur een vrachtwagen van de Eerste Rhenense Meel- en Veevoeder- handel, v.h. P. Schut en fa. A. W. Rut gers, op een onvoldoend verlichte, met twee paarden bespannen wagen van de landbouwer v. L. De wagen was blijven staan, doordat een van de paarden was g«_VullClf. De WcVClitWagCli iitp i»Üga' wat schade op. BENOEMING DIRECTEUR TWENTSE BANK Om organisatorische redenen is met ingang van 1 Januari j.l. het kantoor Veenendaal van de Twentsche Bank N.V. gevoegd bij het rayon Arnhem (voorheen Nijmegen). De heer B. H. de Lange, algemeen procuratiehouder van het Veenendaalse kantoor, is met ingang van die datum tot directeur benoemd. De heer W. de Koning is in zijn func tie van algemeen procuratiehouder overgeplaatst van Veenendaal naar het kantoor Wageningen. De 25-jarige R. uit de Emmalaan, die Maandagmorgen 6 uur zijn woning ver liet om naar de fabriek te gaan, is bij zijn woning komen te vallen. Een broer van het slachtoffer vond hem drie kwartier later in het donker bewusteloos op de grond liggen. In bewusteloze toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 DORSMACHINE GING ER VAN DOOR Toen dezer dagen een tractor met een dorsmachine en een stro-pers er achter over de Kerkewijk reed raakte de dorsmachine los en zocht zijn eigen weg. Gelukkig nam hij daarvoor de doodlopende straat bij de Cavansa-siga- renfabriek. Wel stond hier een luxe wagen ge parkeerd en de dorsmachine dreigde deze dan ook aan poeder te ryden. De bestuurder van de tractor echter wist nog tijdig een benzineblik voor een wiel van de machine te gooien en deze tot stilstand te brengen. Toch kreeg de man nog een proces verbaal want de koppelingsmiddelen bleken absoluut onvoldoende te zijn. HET EI EN IK De landbouwer B. Wisgerhof, wonen de aan de Stokweg te Rhenen heeft in zijn kippenhok een bijzondere vondst gedaan. Toen hij een dezer dagen de gebrui kelijke gang naar het nachthok maak te om de eieren-oogst te gaan halen, trof hij daar één exemlaar aan, dat maar liefst 170 gram woog. Dit bijzonder grote en zware ei werd gelegd door een doodgewone kip, een kruising van een Red Islander en een Leghorn. Bilt tot -8.1 grC, op Vliegveld Eelde tot -6.7 grC. Zeer koud is het de laatste tijd in Noord Rusland. Op het weerkaartje van Zaterdag jJ. zien wij rond de Witte Zee temperaturen van 37, 31, 24 en 26 graden onder het vriespunt. IN DIVERSE MODELLEN EN PRIJZEN. DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 Deze week kwamen in onze straten weer een reeks van verkeersongevallen voor. In de bocht van de Nieuweweg by de Hoofdstraat waren het bussen van de N.B.M. en de N.V. de Haas die met elkaar in botsing kwamen. De bus die uit de Hoofdstraat kwam nam de bocht te kort en de om de hoek komende bus had hierdoor geen ruimte meer en reed zijn tegenligger in de flank aan. Er was alleen materiële schade. In de Gortstraat liep het nog goed af toen een wielrijder plotseling de weg overstak en door een auto werd gegre pen. De fiets» werd in elkaar gereden, maar de wielrijder bekwam geen enkel letsel. Even later was het in de Hoofd straat dat een personen-auto en ëen vrachtwagen met elkaar in botsing kwamen. De bestuurder van de luxe auto reed weg zonder te zien of de rij weg vrij was. Een achterop komende vrachtwagen reed hem toen in de flank en door het krachtig remmen gleden beide wagens naast en tegen elkaar een eind over de weg heen en raakten daar bij nog een derde wagen die aan de kant geparkeerd stond. Tamelijke materiële schade was het gevolg. Een wielrijder reed over een vluchtheuvel heen. De chauffeur van een naderende auto was niet op deze ongeoorloofde manoeuvre bedacht en hij werd door de auto gegrepen. Ook hier liep het wonderlijk goed af. Gistermiddag kwam een vracht auto de 2e Achterkerkstraat uit op het moment dat een luxe wagen van rich ting Markt door de Achterkerkstraat kwam. Remmen mocht niet baten we gens de gladde wegen en een botsing was het gevolg. Ook hier geen persoon- lyke ongelukken. Eveneens gistermiddag in de Hoofdstraat moest een vrachtauto rem men en door de gladheid ging deze aan 't glijden en ging dwars door de ligus terhaag van de wegafscheiding heen en kwam met het voorwiel op de andere helft van de straat terecht. Nadat hij ook nog het spiegeltje van de politiewagen had meegepikt. Het bleef ook hier bij materiële schade. INBRAAK AAN BUURTLAAN In de nacht van Zondag op Maandag hebben ongenode gasten een bezoek ge bracht in de woning van de heer P., hoofd der school aan de Buurtlaan. Door het uitsnyden van een glas-in- lood raam aan de achterzijde van de woning zijn de inbreker(s) binnengeko men. Een aanzienlijk bedrag aan geld wordt vermist. Het politieonderzoek is nog steeds gaande. In verband met de jaarwerk zaamheden is het kantoor van de Nutsspaarbank t/m. 17 Ja nuari 1953 alleen geopend van 912uur. „Polderhuis" Hoogstraat 19

De Vallei | 1953 | | pagina 1