Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Werving voor Bescherming Bevol king nu bijna gereed I- „Roken is duivelse dwaasheid" MULDER AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 23 JANUARI 1953 No. 3 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Officiële installatie van Plaatselijke B.B.-leiding Ook het Rode Kruis begint met de werving Fraai plantsoen langs de Stationssingel Grondwerken Rijksweg V eenendaal-Arnhem worden voltooid BIJZONDER GROTE DEEL NAME AAN T.B.C.- ONDERZOEK VOETBALPROGRAMMA Ritmeester Tafeltennis- tournooi schitterend succes Fa. S BOS Hoofdstraat 91-93 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „Waarom dogma's in de Kerk" Filmavond van de Eigen Vervoerders aldus sprak Koning Jacobus: RITMEESTER STICHT FILIAAL IN CULEMBORG Weer een Operette van Veenen- daals Meisjes- en Knapenkoor NIEUWE BABY-SCHALEN Fa. J. F. TAK Over misstanden gesproken! ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN EN HYPOTHEKEN Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers G cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr.p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden ƒ1.30, elk woord meer 6 cent. fcSfSWV Terwijl het begin van de wervings actie voor de organisatie Bescherming Bevolking door de regering is bepaald op 22 Februari a.s. is de werving voor de blokploegen in Veenendaal al bijna voltooid en omstreeks deze datum zal in Veenendaal de eigenlijke organisatie in instructie van de verschillende on derdelen waarschijnlijk reeds kunnen beginnen. Zoals in ons vorig nummer werd vermeld, zijn de eerste twee E.H.B.O.- cursussen van de Veenendaalse B.B. reeds begonnen. Veenendaal behoort hierdoor tot de plaatsen welke met de vorderingen der B.B.-organisatie het meest vooraan staan. Ook de eigenlijke organisatie van de bijzondere B.B.-diensten. zoals die voor de opruimingsploegen, brandweer enz., zal nu worden aangevangen. Een dezer dagen zullen de personen, die de hogere leiding van de B.B.-orga- nisatie in Veenendaal zullen vormen, het plaatselijke hoofd der B.B. de heer J. H. Wilmink en de vier Wijkhoofden. in een bijzondere bijeenkomst officiël door het gemeentebestuur als zodanig worden geïnstalleerd. Binnenkort zal ook een eerste speciale instructie-filmavond gehouden worden voor alle leden van het plaatselijk B.B.-corps. Zoals vorige week per advertentie werd aangekondigd begint ook de Vee nendaalse afdeling van het Neder- landsche Roode Kruis dezer dagen met de werving van een groot aantal hel pers en helpsters, voor uitbreiding van het corps in het kader van de B.B. Het Rode Kruis heeft een geheel eigen taak in de organisatie der bevolkingsbe scherming en staat dan ook afzonderlijk en zelfstandig naast de eigenlijke dienst Bescherming Bevolking. Ook hier zal spoedig met de opleiding worden be gonnen. Dezer dagen werd bekend dat in En schede zich, in een dag, 2000 personen voor de B.B. hebben opgegeven. Dit verschijnsel wil men verklaren met het feit dat Enschede in de oorlog ernstig door bombardementen getroffen is en dat de bevolking er van overtuigd zou zijn dat, als toen een organisatie als de B.B. had kunnen ingrijpen, het aantal slachtoffers en de materiële schade zeer beduidend minder geweest zou zijn. Uit het vorenstaande moge echter blijken dat ook in Veenendaal de nood zaak van het opbouwen van een B.B.- organisatie, om zo goed mogeijlk op alle eventualiteiten van de huidige inter nationale spanningen voorbereid te zijn, Een dragline was dezer dagen bezig om de strook grond gelegen aan de zui delijke kant van de Stationssingel enigs zins te egaliseren. Het is namelijk de bedoeling om hier ter breedte van on geveer 8 meter een plantsoen aan te leg gen. Dit nieuwe plantsoen zal aanslui ten op het plantsoen aan de hoek van de Kerkewijk en stellig een belangrijke verfraaiing betekenen. Het stuk wilder nis dat wij hier vinden zal nu voor het belangrijkste deel verdwijnen. Zoals bekend is de spoorlijn Utrecht- Arnhem, in de nog steeds in studie zijn de plannen om deze over Veenendaal te verleggen, ongeveer langs dit nieuwe plantsoen geprojecteerd. 250.000 KOELIES VOOR AMMUNITIE- VERVOER Bij het Rode leger in Indo-China zijn voortdurend 250.000 Chinese koelies be zig met het vervoer van wapens, ammu nitie, enz. docr de jungles. Jaarlijks vervoeren ze op hun rug of met aller- primitiefste middelen van vervoer meer dan 15.000 ton, waardoor de situatie van de Franse troepen zeer kritiek blijft. Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 24 Januari (In geb. Eikenlaan) vertoning van de film „Het Woord" door de C.J.M.V. Maandag 26 Januari (In geb. „De Kegelbaan") film avond van de Eigen Vervoer ders Organisatie. Woensdag 28 Januari (In de Vredeskerk) ds Slie- drecht van Ede spreekt onder auspiciën van de Knap.ver. Donderdag 29 Januari (In bovenzaal „de Koren beurs") lezing van dr H. Berk hof over „Waarom dogma's in de Kerk" onder auspiciën van Comité Winteravondlezin gen. (In Chr. Ger. Kerk) ds C. van Weele van Harderwijk spreekt over „Ons Apostolaat in een wereld in nood". Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Het Tovertapijt" en van Dinsdag t/m. Donder dag de film „Paula". wordt begrepen, en de werving voor de B.B. ook hier bevredigend verloopt. Het is duidelijk dat na het voltooien van de werving de eigenlijke opbouw en organisatie van de B.B. eerst goed begint. Zo is het materiaal van b.v. de afdeling brandweer vrijwel compleet. De brandweer is echter in vrijwel de gehele gemeente aangewezen op de waterleiding. Valt het waterleiding bedrijf uit, dan is het brandweercorps grotendeels lamgeslagen. Daarom is het nodig om op minstens twintig plaatsen in Veenendaal waterbronnen te slaan. Elke bron kost 1000 gulden. Dat is dus in totaal 20.000 gulden. B.v. het inrich ten enz. van de centrale commando-post in de kelder van de openbare school aan de J. G. Sandbrinkstraat, kost ook dui zenden guldens. Veenendaal heeft van regeringswege reeds een volledige wijk- uitrusting ontvangen maar het mate riaal voor de drie andere wijken moet De vijftien millioen gulden extra welke de regering wil besteden voor i Van het aanleggen van nieuwe wegen, zul- len o.a. worden gebruikt voor het vol- tooien van de grondwerken, de aarden j baan, voor de mettertijd door te trek- ken Rijksweg 12, het „Hazenpad". De weg is in 1951 gereed gekomen», met een rijbaan tot Veenendaal. Uit een en ander mag worden afge- j leid dat het in de bedoeling ligt binnen i afzienbare tijd ook met het verder doortrekken van het wegdek begonnen zal worden. „ONS APOSTOLAAT IN EEN WERELD IN NOOD" In de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrix- straat zal ds C. v. d. Weele van Harder- wijk a.s. Donderdagavond spreken met dergelijk onderzoek hangt in de eerste Het aanstaande massale onderzoek de Veenendaalse bevolking op T.B.C., dat op 9 Februari gaat beginnen, belooft een groot succes te worden. Nu het huisbezoek grotendeels klaar is, blijkt, dat op slechts enkele gevallen na, iedereen aan dit doorlichtingsonder- zoek deel neemt. Bij het huisbezoek is echter een on verwachte handicap opgetreden. Van de 170 wijken zijn er 20 nog niet be werkt. Oorzaak hiervan is dat twintig huisbezoekers ziek geworden zijn, zo dat op het moment ook nog niet te zeg gen valt hoe groot het percentage van de bevolking is dat zich thans reeds voor doorlichten heeft opgegeven. De waarde van het slagen van een als onderwerp „Ons apostolaat in een wereld in nood". Deze avond wordt ge houden onder auspiciën van de Chr. Ger. Jongel. Ver. mettertijd ook worden aangeschaft. Het is dan ook de financiële factor welke bij de B.B.-organisatie een van de grootste moeilijkheden vormt. Intussen is het nog geen uitgemaakte zaak in hoeverre de gemeente en in hoeverre het Rijk uiteindelijk deze kosten zal moeten betalen. plaats af van het aantal inwoners dat er aan deelneemt. Een massaal onder zoek kan eerst voor de volle honderd procent geslaagd genoemd worden als niemand zich hieraan onttrokken heeft. Toch zijn de initiatiefnemers zeer tevre den met het totnogtoe in Veenendaal be haalde resultaat. Zoals gezegd, betekent het ziek wor den van de twintig huisbezoekers een handicap. Toch dienen ook de betrok ken wijken bezocht te worden. De tijd dringt en de dag waarop het onderzoek zal aanvangen staat voor de deur. Het gemeentebestuur heeft ons verzocht te willen mededelen dat voor deze twintig uitvallende huisbezoekers nog plaats vervangers gevonden moeten worden en dat op twintig inwoners een beroep wordt gedaan zich voor het afmaken van dit zo belangrijke werk op te ge ven. Zoals bekend omvat iedere wijk 20 gezinnen. Men gelieve zich hiervoor te melden aan de gemeente-secretarie in de Hoofdstraat en liefst morgen Zaterdag 24 Januari. Het laat zich thans aanzien dat in dit weekeinde de voetbal weer kan rollen. Dan kan Zondag de tot tweemaal toe uitgestelde thuiswedstrijd van Veenen daal tegen Uchta gespeeld worden. We zullen moeten afwachten hoe beide clubs deze gedwongen rust zijn doorgekomen. Weliswaar staat Uchta momenteel op de laatste plaats, maar zij heeft 3 wedstrijden minder gespeeld, realistisch mogelijk voorgestelde om-Rovend sen werd Veenendaal tiidens de In Veenendaal zullen nu ook de speciale Opruimings- en Reddingsploegen wor den gevormd. Op de foto: B.B.-ers van deze diensten oefenen zich in een zo geving. Onder grote belangstelling werden Zaterdag de laatste wedstrijden in het Ritmeester Tafel-tennistournooi ge speeld, nadat Dinsdag- en Woensdag avond reeds de voorronden plaats von den. Gedurende de Zaterdagmiddag werd nog in pules gespeeld, maar tegen half zes begon men te werken volgens het afvalsysteem. Naarmate de finale in het zicht kwam, steeg de spanning. De Climax-speler Hans van de Loosdrecht weerde zich enorm. Zijn vorm groeide steeds. Alleen in de finale moest hij zijn meerdere er kennen in Jan Scheffer uit Ede. Dank zij het goede spel van Van de Loos drecht verzamelde hij echter zoveel punten voor zijn team Climax 2, dat dit als eerste eindigde. De halve finale werd bereikt door de spelers Van Manen, Van de Weerdhof, Hermans, Scheffer, Van de Pol, v. d. Loosdrecht en Van der Eist. Uiteinde lijk handhaafden zich v, d. Loosdrecht en Scheffer. Deze laatste won met 21- 15, 21-16, 21-11 van de Veenendaler. De eindstand in de teamwedstrijden was: 1. Climax 2 20 punten; 2. Climax I, 17 pnt.; 3. R.T.C. I, 12 pnt. en 4. Ritac I met 11 punten. De prijsuitreiking geschiedde door de heer W. van Amerongen, personeel- chef der Ritmeester Fabrieken. Aan de teamleider van Climax 2, de heer Her mans, reikte hij de prachtige wissel beker uit, terwijl de 4 spelers indivi dueel een medaille ontvingen. De individuele beker werd uitgereikt aan Jan Scheffer uit Ede, en de tweede individuele prijs ging naar de Climax speler v. d. Loosdrecht. Het geslaagde tournooi werd met een woord van dank aan de spelers geslo ten door de tournooileider de heer N. de Waal. BLADGOUD IS REEDS 3000 JAAR OUD In Trundhelm, Seeland in Denemar ken, heeft men een zonnewagen van brons gevonden, die daar ongeveer in het jaar 1200 voor Chr. werd vervaar digd. De versieringen erop zijn van zeer duurzaam bladgoud vervaardigd. De techniek van bladgoud-fabriceren heeft eerst in de vorige eeuw verande ringen ondergaan. Voordien was het een grote oefening vereisend ambacht dat met zeer primitieve middelen werd uitgeoefend. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN ADJUDANT VAN POLITIE POLITIE BENOEMD Om te voorzien in de bestaande va cature, is met ingang van 15 Februari aanstaande benoemd tot adjudant in het Veenendaalse politie-corps, de heer K. van Wijnen, thans hoofd-agent van politie te Rotterdam. DEFINITIEVE STICHTING VAN VER. VOOR VEILIG VERKEER In aansluiting op de eerste bijeen komst ter oprichting van een Veenen daalse vereniging voor Veilig Verkeer, heeft het voorlopig bestuur voor Woens dagavond 4 Februari aanstaande een vergadering belegd ter definitieve op richting van deze vereniging. De vergadering wordt gehouden in gebouw „de Kegelbaan". EIERMARKT Op de eiermarkt te Veenendaal wa ren Dinsdagmorgen aangevoerd 105.000 eieren. Prijzen van 14.50 tot 15.30 per 100 stuks. Handel matig. "wedstrijd te Och ten met een 40 ne derlaag naar huis gezonden, zodat Uch ta zeker niet als een zwakke ploeg moet worden aangemerkt. Veenendaal, dat in de laatste wed strijden goede resultaten boekte zal dus wel zeer goed moeten aanpakken om revanche te nemen. FILMAVOND VAN IMKERSVER. De Afd. Ederveen van de Alg. Ned. Imkersverg. organiseert op Donderdag avond 29 Januari a.s. in restaurant Gerritsen aan de Hoofdweg een film avond over bijen. Alle belangstellenden (boven 16 jaar) zijn er welkom. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Donderdag 29 Januari a.s. zal de derde lezing van het Comité voor Win- terlezingen in dit seizoen plaats vinden. Als spreker hoopt dit keer op te tre den dr H. Berkhof, de rector van het seminarium der N.H. Kerk te Drieber gen. Dr Berkhof is de schrijver van de veel gelezen „Geschiedenis der Kerk", terwijl verleden jaar van zijn hand ver scheen het boekje, dat nogal wat stof heeft doen opwaaien, onder de titel „Crisis der Midden-Orthodoxie". Het onderwerp van de lezing is een vraag, die menigeen zich stelt: „Waar om zijn er eigenlijk dogma's in de kerk?" Het belooft dus een interessante avond te worden. Ds SLIEDRECHT SPREEKT IN DE VREDESKERK Op uitnodiging van de Knapenvereni- ging zal ds Sliedrecht van Ede aan staande Woensdagavond 28 Januari spreken in de Vredeskerk. In het kader van een regelmatige voorlichting aan de leden organiseert de Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie (E.V.O.) op Maan dagavond 26 Januari a.s. in Veenen daal, in gebouw „de Kegelbaan" een in teressante bijeenkomst, waarbij door de bij uitstek deskundige Heer Tj. Huese op aantrekkelijke wijze de verschillen de bestaande systemen van loopvlak- vernieuwing bij autobanden zal worden behandeld. Na de pauze zullen twee belangrijke films worden vertoond, t.w. „De Tul- penrallye 1052,, en de N.V.T.O. Tour- wagenrallye", waarvan de titels voor zichzelf spreken. EEN STAMPVOLLE ZAAL MET DE A.V.R.O. NAAR TIROL Het gebouw aan de Eikenlaan was ei vol Maandagavond toen daar een A.V.R.O.-tourneegezelschap optrad on der de titel „met de A.V.R.O. naar Ti- rol". Al spoedig was deze uitverkocht en honderden moesten worden teleurge steld. De honderden die wel een plaats had den weten te bemachtigen hebben er volop genoten. Een bont programma van muziek en luim had het publiek meteen al in stemming en bij elk on derdeel volgde een enthousiast applaus. Frans du Mee liet de zaal met zijn bab beltjes en liedjes gieren van het lachen en was de ster van de avond. Maar ook Coory Vroons en de Wama's oogstten daverend succes. Het waren „Die Tiro- ler Holzhacker Bub'n" die met hun ge heel eigen programma hun publiek volledig in de tintelend vrolijke sfeer van hun land wisten te verplaatsen. In alle opzichten werd dit A.V.R.O. optre den in Veenendaal dus wel een klinkend succes. BUS RIJDT IN OP AUTO Zaterdagavond reed een autobus, ko mende vanuit de richting Veenendaal, op de Provincialeweg te Eist achterop een aan de rechterkant van de weg ge parkeerd staande personenauto, waarin een vrouw met drie kinderen waren gezeten. De personenauto werd ten gevolge van deze aanrijding aan de achterzijde geheel ingedrukt. De schade bedraagt pl.m. 700.-. De bus was licht beschadigd aan de voorzijde. Het onge val gebeurde ongeveer een paar honderd meter voorbij hotel Stuivenberg. De personenauto was afkomstig uit Lien- den. De ingezetenen van de drie gemeenten rond de Grebbeberg: Rhenen, Vee nendaal en Wageningen we noemen ze aldus in alphabetische volgorde en derhalve niet in de rangorde van hun belangrijkheid in dit verband behoeven uit het opschrift van dit artiketlje heus niet af te leiden, dat we een pleidooi gaan houden tegen het roken. We gunnen ieder graag z'n rokertje en steken dus in dit opzicht gunstig af bij de vorst, die in het bovenschrift wordt genoemd, de Engelse koning uit het begin van de zeventiende eeuw, Jacobus-de-Eerste* zoon van Maria Stuart, die zich wel danig als een verwoed tegenstander van het roken heeft doen kennen. Het gebruik van de tabak was in de dagen van Jacobus in Europa in op komst. De Spaanse en Portugese ont dekkingsreizigers hadden in de vooraf gaande eeuw de tabaksplant van Ame rika uit naar hun vaderland overge bracht en van hieruit begon het rook genot bij de volken van Europa ingang te vinden. Koning Jacobus noemde het roken evenwel niet meer of minder dan een dwaasheid, die Gods toorn opwekt, de gezondheid vernietigt, het huiselijk ge luk verstoort, het volk ten ondergang doemt en verachtelijk maakt. En ook hiermede was hij nog niet aan het ein de van de argumentatie, waarop hij het algemeen rookverbod voor al zijn on derdanen baseerde Ook in andere landen, trok de over heid van leer tegen het roken: Bijna overal werd een rookverbod uitgevaar digd, Frankrijk liet roken alleen toe in speciaal aangewezen lokalen, ook in Zwitserland werd roken met zware straffen bedreigd en in Rusland en Tur kije werd zelfs de doodstraf erop ge steld! In ons eigen goede landje nam men het evenwel niet zo zwaar. Wellicht had men het te druk met de Tachtigjarige Oorlog en was daardoor de tabak schaars en duur, maar hoe dan ook, er waren geen verbodsbepalingen, al waren er vele medicijnmeesters en predikanten, die het roken toch nog wel duivelswerk noemden en beweerden, dat de herse nen er zwart van werden. Het rookgenot is er evenwel grif in gegaan en over de belangstelling, die het thans geniet, behoeven we weinig te zeggen: het roken is als het ware volks behoefte-nummer-één geworden en de man, die niet rookt, is geen man, aldus luidt het spreekwoord reeds vele jaren En intussen heeft de tabaksnijver heid een hoogst belangrijke plaats in ons economisch leven gekregen. Menig lezer van ons blad weet hierover mee te praten. In ons vorig nummer gaven we een paar oude volkspraatjes weer over het ontstaan van de brandnetel. Van zulke verhaaltjes zijn er ook legio in omloop over het ontstaan van de tabaksplant. We zullen hier een paar ervan weer geven. De tabak, zo Werd er vroeger verteld (en er waren beslist tegenstanders van het roken aan het woord!), is een uit vindsel van de duivel. Toen hij de plant eenmaal tot stand had gebracht en nogal ermede in zijn sas was, besloot hij, haar naar de aarde over te bren gen. Toen hij druk bezig was de tabak op het ondermaanse uit te planten, passeerde er een boer, die nieuwsgierig bleef toekijken. Wat ben je daar aan het planten?, vroeg hij. Dat zeg ik je niet, zo luidde het antwoord, maar als je het weet te raden, krijg je akker en planten van mij cadeau; raad je het niet, dan zal je eens merken met wie je te doen heb en behoor je mij met hart en ziel toe! De verschrikte boer piekerde en piekerde, doch wist geen antwoord te vinden. Zijn vrouw, aan wie hij het voorval vertelde, wist er evenwel raad op: zij smeerde zich in met pek, rolde zich vervolgens door de veren uit het echtelijke bed en nestelde zich zo toegetakeld te midden van de tabaksplanten. Toen de duivel het rare geval opmerkte, riep hij uit: wat waagt zich daar te midden van mijn tabak?, scheer je weg! Nu, ge begrijpt de rest wel: de vrouw spoedde zich huiswaarts en wist haar echtgenoot het wonder woord „tabak" mee te delen en zodoen de kon de boer de duivel overtroeven en zo ook maakte de mensheid kennis met de tabak Een ander verhaal zegt, dat toen de Schepper de planten deed worden, Hij Lucifer gelastte, een hand aarde van de rivierbodem te halen. Uit ja loersheid jegens de Goddelijke Almacht hield Lucifer evenwel een deel van de opgediepte aarde achter en verstopte dit in zijn mond. De Schepper strooi de de aarde uit en ziet: welig schoten alom fraaie en nuttige planten omhoog. Plotseling weerklonk evenwel een schrikbarend gehuil: het was Lucifer, in wiens mond de aarde eveneens snel was ontloken, zodat Lucifers kaken welhaast uiteen werden gereten. Luci fer spuwde zijn mond leeg en waar het spuwsel neerkwam ontsproot een lelijk onkruid, een echte duivelsplant: de ta bak! Een derde legende zegt kort en bon dig: Toen Judas zijn verraderswerk had verricht en daarna de hand aan zich zelf sloeg, barstte zijn buik open. De duivel zaaide de ingewanden over de aarde en kwam de tabak tot stand, een plant, evenals Judas „vol bitterheid en slechtheid"! We hebben nu wel genoeg lelijks over de tabak verteld; we beëindigen derhalve deze schrijverij en gaan eerst maar eens een fijne sigaar opsteken. Ze smaken maar weer wat best! WERK VOOR CATOGRAFEN! Men heeft vastgesteld dat, op een schaal van 1.25.000 of groter, nog geen 10*/» van het oppervlak der aarde in kaart is gebracht. Deskundigen zijn van mening dat men kaarten op een derge lijke schaal van de gehele aarde nodig heeft, om allerlei grootse projecten te kunnen uitvoeren. In verband met het vrijkomen van de gebouwen van de Cadena-Sigaren- fabriek te Culemborg, hebben de Rit meester-Sigarenfabrieken een over eenkomst gesloten met de Directie van de Cadena-Sigarenfabriek, tot over name van een gebouw voor de produc tie van sigaren. Het personeel, wat tot op heden daar werkzaam was, zal met ingang van 9 Februari a.s. door de Ritmeester-Siga renfabrieken worden overgenomen. Dit betreft ca. 70 personen. Het ligt in het voornemen dit filiaal binnen korte ltfd nog aanzienlijk uit te breiden. Aangemoedigd door het succes van „Sprookjesmelodie" hebben bovenge noemde jeugdkoren weer een nieuwe grote operette in studie genomen. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling deze in Januari voor het voetlicht te bren gen, door het tussentijds optreden voor de radio, de medewerking aan de kerstavond en de enorme voorbereiding, die nodig is voor een goede uitvoering, is echter besloten deze uitvoering er van uit te stellen tot Woensdag 3 Maart a.s. „De Stukgedanste Balschoentjes" is bewerkt naar een sprookje van Grimm en gecomponeerd door Hans Schouw man, een vooraanstaand hedendaags Nederlands componist. Ongeveer 140 kinderen zullen aan de uitvoering van deze operette meewer ken. De costuums worden vervaardigd naar ontwerpen van Mevrouw S. Krijgsman, mej. F. Vergouwen, lerares bewegingsleer, studeert de dansjes in. Twaalf prinsen en prinsessen maken dansjes geinspireerd op het menuet, terwijl kikkers, krekels, konijnen, vleermuizen, bloemen en vlinders een fleurig ballet zullen vormen. Piano begeleiding door Elisabeth Hendriks. Decors enz. zijn van de firma Beyne te Amsterdam. Het geheel staat o.l.v. Gijsbert van Zanten. UITSLUITEND TE HUUR. VRAAGT EERST PRIJS! Hoofdstraat 106 Telefoon 632 Ernstige klachten zijn ons ter ore ge komen over de wijze, waarop door het publiek gebruik wordt gemaakt van het Rhenense VVV-Verkeersbureau op het Pred. v. d. Paltshof. Zoals men weet, is het gebouwtje in twee delen gesplitst. De ene helft is in gericht als kantoor voor de vereniging voor vreemdelingenverkeer en de an dere helft is bestemd voor wachtende reizigers. En om „die andere helft" is nu juist de rumor in casa ontstaan. Deden die reizigers nu maar niets anders dan wachten, wachten en wach ten, dan zou er geen vuiltje aan de lucht geweest zijn. Maar dat is vele malen niet het geval en juist daardoor kwa men er wél „vuiltjes". Echter niet in de lucht maar in de wachtkamer van het VVV-huis. Want, wat was nu het geval? Men ziet er helemaal niet tegen op, om voordat de bus komt de kinderen nog eventjes gelegenheid te geven een „vuiltje" achter te laten! „Nette" reizi gers gebruiken zelfs de papierbak! Volwassenen hebben de hoeken van het gebouwtje gebruikt voor een ander doel, dan waarvoor ze bestemd zijn. Eenmaal zelfs werd door (iemand een terechte aanmerking gemaakt op deze minder frisse praktijken, doch de op merker kreeg de wind van voren. In de Rhenense gemeenteraad is al eens een lans gebroken voor plaatsing van een urinoir nabij het centrum van de stad. Tot een besluit is het niet ge komen, blijkbaar vond men het niet nodig. In de zomermaanden en we heb ben abonné's die dat kunnen en willen bevestigen stapt men naar de don kere zijstraatjes van het Hof, om daar 's avonds te doen, wat wij hiervoor zo omzichtig mogelijk hebben beschre ven. Men deinst er voor terug om tij dens hete dagen de ramen open te zet ten, want aan de zo verlangde koelte zit een luchtje! PAARD VOOR DE KONINGIN Toen een paardenfokker in de pro vincie Cundinamarca van Colombia vernam dat er in Engeland schaarste is aan paarden, die voor de kroningsfees ten in Engeland geschikt zijn, heeft hij zijn vereniging van paardenfokkers voorgesteld Koningin Elisabeth II een bijzonder mooi paard als blijk van eerbied te zenden. KERKEWIJK 167 TEL.6ÓO VEENENDAAL

De Vallei | 1953 | | pagina 1