Nieuwsblad ivoor Veenendaal Omstreken Tunnelbouw aan De Klomp door grondwater gestremd Steunen Veenendaals annexatie plannen op machtspolitiek? De Russische Robespierre AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 30 JANUARI 1953 No. 4 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel NU TOCH OVER EEN WEEK GEREED Mannenoverschot in Veenen daal voor 't eerst weer wat teruggelopen Jiiiinuiiin Groot turnfeest op 2e Pinkster dag Motorkozakken komen Vlees-etend Veenendaal POLITIE WAARSCHUWT TEGEN BEDENKELIJKE EVANGELISATIE Evangelisatiever. „Immanuel" en „Stormersleger" opereerde ook in Veenendaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Weer een nieuwe tak van onderwijs in Veenendaal UIT RHENENS RAADZAAL Dan zal de wet dit tot ware proporties terugbrengen LOEBJANKASTRAAT 22. (Ruslands Geheime Politie) EEN V.V.V.-KAART VAN VEENENDAAL Hoest U? Drogisterij J. F. T A K Voetbalprogramma Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Wanneer alles gegaan was zoals de bouwers van de nieuwe verkeerstunnel onder de spoorlijn aan De Klomp het zich gedacht hadden, dan zou deze reeds enkele maanden voor het verkeer opengesteld zijn geweest. Juist echter toen men meende dat het nog een kwestie van dagen zou zijn. kwam men tot de ontdekking dat zich ter plaatse het grondwater dermate zou doen gelden, dat het wegdek in de tunnel niet droog te houden zou zyn. Men heeft toen besloten de bodem van de tunnel van waterdicht beton te maken. Toen kwam half November de langdurige vorstperiode en men kon daardoor geen beton storten en alweer zou het openstellen van de tunnel uitgesteld moe ten worden. Nu is men echter weer volop aan 't werk en verwachting is dat eind vol gende week de tunnel in gebruik genomen kan worden. Het wegdek in de tunnel zelf ligt ongeveer l'/s meter lager dan het weg dek daarbuiten. Aan beide zijden van de tunnel gaat het wegdek dan ook over een afstand van 20 meter aflopend de tunnel in. Vanzelfsprekend zal dus ook veel regenwater de tunnel inlopen. Hierop heeft men echter vooruit gere kend. In de tunnel is namelijk een z.g. automatische waterpomp installatie verwerkt welke het water uit de tun nelbodem wegpompt. De motor van deze pomp schakelt automatisch in zo dra de goot in de tunnel zich met water vult. Waar men echter niet op gerekend had is de bijzondere hoge stand van het grondwater in deze omgeving. Dit grondwater zou de aflopende tunnel bodem kunnen ondergraven, en als op lossing heeft men nu als het ware een bak van waterdicht beton in de tunnel gelegd. Men is thans bezig met het aan- De laatste vijf jaren heeft de ontwik keling in de samenstelling van de Vee- nendaalse bevolking een vry snelle toename van het mannen-overschot te zien gegeven. Voor het eerst echter blijkt thans dit cyfer vorig jaar weer teruggelopen te zyn. Al zijn er dan nog steeds 148 mannen meer dan vrouwen in Veenendaal, dit cyfer behoeft toch niet meer verontrus tend te zyn voor de Veenendaalse man nen. Per 31 December j.l. bedroeg het aantal inwoners van Veenendaal 15406, namelijk 7777 mannen en 7629 vrouwen. De bevolking-toename bedroeg in 1952 'in totaal 351 personen tegen het jaar daarvoor 285. Toevalligerwijze is dit ook precies het aantal kinderen dat in het afgelopen jaar in Veenendaal werd geboren, na melijk 177 jongens en 174 meisjes. Toe vallig, want in 1952 hebben toch ook honderden personen zich in Veenendaal gevestigd of zijn vertrokken. In 1951 werden meer, n.l. 364, kinderen gebo ren. In 1952 vestigden zich in Veenendaal 722 (541) personen terwijl 638 (526) in woners uit Veenendaal vertrokken. Dat betekent dus een vestigingsoverschot van 84 zielen tegen in 1951 een over schot van 15 zielen. De cijfers tussen haakjes zijn die van het jaar 1951. In 1052 overleden 84 (94) personen, waarvan 49 (42) mannen en 35 (52) vrouwen. Het verschil tussen geboorte en overlijden is dus 267 (270) zielen ge weest. Hieruit blijkt dus dat de Veenen daalse bevolkingstoename nog steeds hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door het geboorte-overschot. Het aantal hu welijken in 1952 in Veenendaal voltrok ken bedroeg 150 tegen het jaar daarvoor 145. Er werden 6 echtscheidingen inge schreven tegen 5 in 1951. Verder zij nog vermeld dat binnen de gemeente 298 (301) verhuizingen plaats vonden. RHENENSE LOSWAL INGESTORT Enkele maanden geleden stortte een gedeelte van de Rhenense gemeente lijke loswal in. Tengevolge van de hoge waterstanden van de laatste tijd, kon nog niet aan herstel worden gedacht, zodat de walmuur nog steeds een ga ping vertoont. Enkele dagen geleden herhaalde zich de geschiedenis aan de andere zijde. Hier viel de muur in over een lengte van pl.m. 25 meter in oostelijke rich ting, gerekend vanaf de rioolmond. Een gedeelte van de muur stortte op een bergingsvaartuig van de firma van de Acker, hetwelk juist ter plaatse ge meerd lag. Een tractor, die op het in gevallen gedeelte stond, kon men nog juist op tijd wegrijden. De schade wordt geraamd op ƒ70.000.-. TWEETAL Ds R. Slofstra, Chr. Geref. predikant alhier is op een tweetal geplaatst door de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk te Hilversum. Jll Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Woensdag 4 Februari (In geb. „de Kegelbaan") Op richtingsvergadering Veenen daalse Ver. voor Veilig Ver keer (In geb. „Eltheto") ds Treure van Ederveen spreekt. Zaterdag 7 Februari (In geb. Eikenlaan) 8 uur Jaar lijks concert van Ritmeester Mannenkoor met solisten. Luror Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Alarm bij de Kustwacht" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Het Huis aan de Rivier". zé sluiten van de tunnel op de toegangs wegen. Bij informatie kon men ons niet met zekerheid zeggen of aan het ingebruik- stellen van de tunnel, welke Veenen daal een nieuwe toegangsweg zal ver schaffen nog een officiéél of feeste lijk tintje gegeven wordt. JAARCONCERT VAN RITMEESTER KOOR Onder leiding van de directeur Wim Hartsuyker, geeft het Ritmeester Man nenkoor Zaterdag 7 Februari a#s. in het gebouw aan de Eikenlaan het jaarlijkse grote concert. Het zijn de snel stijgende prestaties bij de vorige concerten van het Rit meesterkoor geweest die ons thans met zeer bijzondere belangstelling en hoge verwachtingen naar het komende con cert doen uitzien. Bij informatie bleek dat het koor er in vrij korte tijd nog weer 25 nieuwe leden heeft bijgekregen en op het ogenblik niet minder dan 80 stemmen sterk is. Ook het uit te voeren programma is zeer aantrekkelijk en uitstekend geva- riërd, en het lijdt geen twijfel of het instuderen hiervan heeft het koor veel inspanning gekost. Er is muziek van Viadana, da Pales- trina, Handel, Chopin, Schubert enz. en ook worden nog Negro spirituals gezon gen. Als solisten zullen er zijn de bekende tenor Leo Larsen en aan de vleugel Ria Borgmeijer, die al vaker het Ritmees terkoor heeft begeleid. Voor het aanstaande concert heeft het Ritmeesterkoor zich ook de medewer king verzekerd van het koperorkest van „Caecilia". Dit orkest zal n.l. bege leiden bij de uitvoering van het num mer Hollands Glorie van Richard Hol. Waarschijnlijk betreft het hier een ex periment, want het programma ver meldt verder geen optreden van „Cae cilia" meer. Zonder twijfel zal over het aanstaan de concert de schaduw vallen van het overlijden voor enkele weken van de heer H. J. van der Haar. De heer Van der Haar was een grote stuwkracht en ook aan hem is voor een groot deel het herleven en de enorme groei van het koor te danken geweest. Onze plaatselijke gymnastiekvereni- eing „Sparta" heeft de uitnodiging van het Landelijk Gymnastiek Verbond aangenomen om op 2e Pinksterdag in Veenendaal een groot turnfeest te or ganiseren. Aan dit turnfeest zal dan door tal van verenigingen uit het land worden deel genomen. De bekende en zelfs beroemde groep Motorkozakken, welke o.a. vorig jaar in Rhenen nog met groot succes is opge treden, komt op Hemelvaartsdag naar Veenendaal, op uitnodiging van de voetbalvereniging „Veenenaal". Deze om zijn fantastische staaltjes motor-acrobatie bekende groep zal dan een volledig programma verzorgen op de sportterreinen aan de Bergweg. SUBSIDIE VAN GEM. EDE VOOR CHR. OPENB. LEESZAAL Burgemeester en Wethouders van Ede hebben de gemeenteraad voorgesteld om gunstig te beschikken op een betref fend verzoek van de Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Veenendaal, en de jaarlijkse gemeente-subsidie voor deze instelling te bepalen op 250.- per jaar. Bij het afsluiten van de rekening 1952 aan de Vlees- en Veekeurings dienst, bleek o.a. dat in Veenendaal in het afgelopen jaar de volgende aantal slachtingen werden verricht ten be hoeve van vlees-etend Veenendaal: 2100 varkens; 465 runderen; 160 pin ken; 35 vette kalveren; 15 schapen; 2 paarden en 1 geit. Een behoorlijk portie dus, en hier ko men nog bij de hoeveelheden vlees welke van abattoirs van elders worden aangevoerd. MORGEN WORDT PRINSES BEATRIX 15 JAAR 35 JAAR AFD. VEENENDAAL NED. BOUWBEDRIJFSBOND De Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond afdeling Veenendaal geeft op Zaterdag 14 Februari a.s. een jubileum feestavond ter gelegenheid van haar 35- jarig bestaan. Deze feestavond wordt gegeven in het Verenigingsgebouw aar de Eikenlaan. 's Middags wordt in de kleine zaal van het Verenigingsgebouw een receptie gehouden. Op de feestavond zal het woord ge voerd worden door Bondsbestuurder de heer Henk Kaper, terwijl het Haar lems Radio Cabaret onder leiding van Harry Meijer de feestavond verzo<rgd, onder de titel „Dat zit wel goed". De politie heeft ernstige bedenkingen tegen twee organisaties die voorgeven liefdadige doeleinden na te streven, maar die er op uit zyn om de bestuur ders hiervan een vast inkomen te waar borgen. De organisaties, die de laatste dagen ook in Veenendaal en omgeving aan het werk zijn noemen zich Evan gelisatie Vereniging „Immanuel" en „Stormersleger". De colporteurs verkopen in café's, op straat en langs de huizen stichtelijke blaadjes. De leiders zijn in het algemeen figuren die lid waren van bona fide in stellingen, maar die wegens conflict zyn uitgetreden. Sommigen van hen zyn reeds eerder met de politie in aanraking geweest. De organisatie „Evangelisatie Imma nuel" werd in Juni 1951 opgericht. De leider is een zekere R. B., die met „lief dadig werk" geheel in zijn levensonder houd voorziet. Van de opbrengsten van de colportages leven nog vier andere personen, onder wie een Haarlems echt paar. De leden van de vereniging ver kopen het evangelisatieblad „Goed Nieuws" voor een prijs, die door de ko per zelf kan worden bepaald. De organisatie verricht slechts te hooi en te gras sociaal werk. Zo nu en dan, en slechts op zeer bescheiden schaal, wordt wel eens fruit verstrekt aan zie ken of ouden van dagen, die naar het oordeel van de heer R. B. daarvoor in aanmerking komen. De opbrengsten van de collectes worden door niemand ge controleerd. Zij blijken echter niet ge ring te zijn, want verschillende „be stuursleden", die voorheen sociale bij stand genoten, hebben daarvoor be dankt, sinds zij zich geworpen hebben op de verspreiding van stichtelijke lec tuur. Het „Stormersleger" werd opgericht in Juni 1952 door mejuffrouw H. van L., die zich de rang van „kolonel" heeft toegemeten. De organisatie zegt ten doel te hebben de verkondiging van het evangelie, de verspreiding van christe lijke lectuur in ziekenhuizen en park herstellingsoorden en het verrichten van maatschappelijk werk. Het bedrag, dat de koper meer geeft, wordt geaccep teerd, zonder dat een voldoende admini stratie is gewaarborgd. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De vrouwelijke „kolonel" leeft geheel van het „Stormersleger". Zij wordt voor de colportage van het blad terzijde ge staan door een „kapitein", die veertig procent provisie geniet en die met deze inkomsten ook niet van honger hoeft om te komen. Op de door de organisaties gehouden administraties wordt van geen enkele onpartijdige zijde controle uitegoefend. De politie heeft zelfs niet bij benade ring kunnen vaststellen hoe groot de in komsten zijn. Van een behoorlijk geor ganiseerd sociaal werk is volgens de politie geen sprake en van verspreiding van christelijke lectuur in ziekenhuizen is nauwelijks gebleken. Sommige me dewerkers verkopen de blaadjes in een soort uniform, dat enigszins gelijkt op dat van het Leger des Heils. Anderen vermommen zich als verpleegster. Ds TREURE SPREEKT IN „ELTHETO" Op uitnodiging van het bestuur der Zondagschool „Samuel", komt ds Treu re van Ederveen een spreekbeurt ver vullen in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat, en wel op Woensdagavond 4 Februari aan- Een uitkomst, zo mogen we wel noe men het bericht, dat met ingang van 2 Februari de deuren van de Wilhelmina- School zullen opengaan voor kinderen, die helemaal niet geschikt zijn voor het gewoon lager onderwijs. Toen indertijd de school voor buiten gewoon lager onderwijs geopend werd, gaf dit een diepe teleurstelling bij die ouders, die hun geestelijk zo zwakke kinderen toch nog naar Amersfoort moesten zenden. Zij hadden gehoopt, dat ook hun kinderen een plaats op de nieuwe school zouden kunnen krijgen, maar aangezien de school slechts be doelde onderwijs te geven aan leerlin gen, die moeilijk kunnen leren en niet aan kinderen, die practisch niet of wei nig kunnen leren, moest zij wel haar deuren gesloten houden voor deze laat ste catagorie van kinderen. Deze noodzaak van het onderwijs ook voor deze kinderen is het bestuur der school van meetaf duidelijk geweest en het heeft lange tijd op middelen gezon nen om alle kinderen, die op het buiten gewoon lager onderwijs zijn aangewe zen, onderdak te brengen. Thans is dit met de medewerking van het gemeentebestuur gelukt. Een deel van het schoolgebouw is afgescheiden voor het geven van onderwijs aan die minst met verstandelijke vermogens be deelden. Zij behoeven niet langer met een bus naar Amersfoort of van alle onderwijs verstoken te blijven. Zij krij gen een eigen leslokaal, een eigen werk gelegenheid, een eigen speeltuin en ook een eigen leerkracht: mejuffrouw De Graaff, terwijl alles staat onder leiding van de heer E. J. ten Kate, het hoofd van de Prinses Wilhelminaschool. VORMING JEUGDCORPS BIJ DE PIJPERS Het bestuur van het Chr Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" heeft besloten tot de vorming van een jeugd- corps, naast het bestaande corps. Herhaalde malen heetf het bestuur hiertoe verzoeken ontvangen. In dit jeugdcorps kunnen worden opgenomen jongens in de leeftijd van 8 tot 14 jaar. De Pijpers mogen zich in een bijzon dere sympathie van de Veenendaalse bevolking verheugen, en ook de vor ming van dit jeugdcorps is een bewijs hiervan. Een bewijs trouwens ook van een goede en gezonde verenigingsgeest. Wij hopen dat ook dit jeugdcorps een succes zal worden. De gemeenteraad van Rhenen was Dinsdagavond byeen in openbare zitting, welke door de Voorzitter werd geopend met een terugblik op 1952. In deze nieuwjaarsrede memoreerde de voorzitter, dat het tot nu toe niet zyn gewoonte was geweest by deze gelegenheden te spreken over het grondgebeid van de gemeente. Ditmaal, aldus spreker, wens ik een uitzondering te maken. In een naburige gemeente is 1953 „het annexatie-jaar" genoemd. Hierop kan men alleen zeggen: deze gang van zaken moeten wij rustig onder ogen zien. Gaan de annexatie-plannen van een gemeente op machtspolitiek gelyken, dan is een1 dergelijk standpunt onjuist. Dan moeten wij deze plannen met een gerust hart afwachten, en vertrouwen wat hogere autoriteiten met de wet in de hand zullen beslissen. Vele formaliteiten zyn nog lang niet vervuld. Ik kan verklaren, dat de annexatieplannen Veenendaal-Rhenen nog slechts in een beginstadium ver keren!!! vertrek van de Tevema-afdeling en de breierij van de firma Wollink in Eist. In enkele bedrijven, zoals de Tricotage- fabriek Berends en Hartogs Rijwielfa- briek is het aantal werknemers toege nomen. Er zijn verder vele verschuivin gen geweest. Spreker voegde hieraan nog toe, dat de Chemie Fox haar be drijf naar elders heeft overgebracht. Dit pand werd inmiddels weer verhuurd, met een werkgelegenheid van 30 tot 70 arbeiders. In de kruidentuin, het ge meentelijk werkverruimingsobject, werkten regelmatig 4 tot 6 personen. Met het scheppen van werkobjecten en (zie verder pag. 2) BIJ SLECHTS 8 INWONERS TBC ONTDEKT De voorzitter begon zijn nieuwjaars- speech met de leden van de raad een goed 1953 toe te wensen, waarna spre ker stil stond bij de bevolkingstoename. Het geboorte-overschot bedroeg 192, het verschil tussen vertrokken en gevestig de personen bedroeg 16, zodat het zie lenaantal met 208 is toegenomen en op 1 Januari 1953 bedroeg 10848. Het aan tal arbeiders werkzaam in Rhenense in dustrieën is teruggelopen. Vorig jaar bedroeg hun aantal ruim 1300, thans 1250. De oorzaak moet worden gezocht in stopzetting van de glasfabriek, het Toen het Czarenryk was ineengestort, toen Lenins Bolsjewisten heersten in Petrograd, was de nieuwe Sovjetstaat van alle kanten in gevaar. En Lenin, zelf door de Czaristische Ochrana in ballingschap gedwongen, zag de noodzaak in tot het stichten van een geheime veiligheidsdienst. Zo ontstond de Tjeka, onder leiding van Felix Dzjerjinsky. De rode vlag wappert boven de hoofd stad der Czaren in het noodlotsjaar 1916. De revolutionnaire regering onder Kerenszy is echter de toestand niet meester. De democratischgezinden vech ten een bij voorbaat verloren strijd te gen de extremisten, de bolsjewiki onder leiding van Lenin. En wanneer eindelijk Lenin, door geweld, de regering opzij dwingt en de macht weet te grijpen, weet hij zijn tegenstanders niet alleen in het rechtse kamp van de aanhangers van de Czaar, maar ook onder hen die eens zijn medestrijders waren. In het Westen staan de Duitsers. In het Oosten hebben de Geallieerden zich verbonden met Czaristische opperoffi- cieren als Koltchak, Denikin, Wrangel. De Rode Regering geniet de steun van vroegere Czaristische officieren, die zij maar half vertrouwt. En de bevolking is een ongebreidelde massa, die van daag Hosanna roept, maar morgen de bejubelde leiders misschien zal kruisi gen. Lenin is indertijd fel te keer gegaan tegen het Czaristische machine-appa raat, de Ochrana. Hij weet van de gru welen van de Peter- en Paulvesting, de ellende der Siberische verbanningsoor den. Hij ziet als ideaal een staat, waar in geen politie en geen leger meer nodig zullen zijn. Maar voor het zover is, zullen politie en leger heel wat op te knappen hebben. Hij vindt zijn man in Felix Dzjer jinsky, die zo pas door de bolsjewiki uit de Tangankagevangenis te Moskou is gehaald. Dzjerjinsky is geen man uit het volk. Zijn vader was een aanzienlijk Pools landheer De zoon werd besmet met re volutionnaire ideeën, genoot de onwel willende aandacht van de Ochrana en I In het middelpunt der belangstel ling stond en staat het proces tegen de Joodse artsen in Rusland, beschul digd van moord op wylen Zjdanov, de rechterhand van Stalin. Door de aantijgingen in dit verband tegen de Veiligheidsdienst onder leiding van Beria wordt de herinnering gewekt aan vroegere crises, waarby de Ge heime Politie, om het even of ze Tsjeka, Gpoe, N.K.V.D. of M.V.D. heette, betrokken was. kwam in de gevangenis terecht, waar uit hij door de revolutie werd bevrijd. Dzjerjinsky, een mephisto-achtige fi guur met een puntbaardje, neemt zijn intrek in het Smolny-instituut, de voor malige deftige meisjes-kostschool, waar de nieuwe regering zetelt. Hij begint orde op zaken te stellen, door allen, die er wel horen van papieren te voorzien, wie er niet horen er uit of in het ge vang te werpen. Onomkoopbaar, bescheiden, rustig, maar dodelijk zelfverzekerd, wekt hij onweerstaanbaar de herinnering aan zijn voorganger van de Franse Revo lutie, Robespierre. En even bloedig is zijn bewind. Hij zuivert op grote schaal en waar vuurpeletons te omslachtig zijn, gebruikt hij voor zijn slachtingen mitrailleurs, terwijl vrachtwagens met dreunende motoren het lawaai moeten overstemmen. Zo vallen eens door een „vergissing" 1500 gevangenen tegelijk, maar Dzjerjinsky is van opinie, dat be ter honderd onschuldigen kunnen val len, dan dat één schuldige vrij zou blij ven rondlopen. Waar gehakt wordt, vallen spaanders en men kan nu een maal geen ommelet maken zonder eieren stuk te slaan Bijgestaan door een horde Lettische scherpschutters, die niets of niemand ontzien, vormt hij zijn beruchte Tsjeka en het zal niet lang duren of het sim pel noemen van deze naam zal de harten van honderdduizenden ineenkrimpen van vrees. Op de 30ste Augustus 1918 vermoordt een jonge jood, Kannegiesser, de chef van de Tsjeka te Petrograd, Oeritsky. Op diezelfde dag, wanneer Lenin fa brieksarbeiders in Moskou heeft toege sproken, schiet een jonge socialiste, Fanya Kaplan, twee revolverkogels in zijn lichaam. Zij, die elf jaar in Siberië had doorgebracht wegens complotteren tegen de Czaristische regering, wilde de „verrader van de Revolutie" doden. Maar Lenin overleefde -de aanslag. Nu breekt de terreur eerst recht los. Dzjerjinsky laat zijn Tsjekisten de vrije hand. Zesduizend mensen worden in Petrograd gearresteerd, achthonderd worden zonder vorm van proces dood geschoten. Bijna niemand durft zich veilig achten voor de bloedhonden van de Tsjeka. Maar ook voor Dzjerjinsky, die zo ve len ter dood heeft verwezen, komt de doodsengel. Hij, de man die de verper soonlijking was van het geweld, sterft op zijn bed door een beroerte. Hij wordt opgevolgd door Medjinsky, Het aantal inwoners van Veenendaal stijgt regelmatig vrij snel. Een groot deel van deze bevolkings-uitbreiding wordt gevormd door de velen die zich van buiten de plaats in Veenendaal komen vestigen. Door niet-Veenendalers dus. Ook het aantal vreemdelingen dat hier steeds in de kost is, is vrij groot. En al is Veenendaal dan nog niet zó groot; ook menig geboren Veenendaler kent niet alle Veenendaalse straten meer. Verder is er een duidelijke toename van het aantal toeristen dat de vacantie in de directe omgeving van Veenendaal doorbrengt. Aan de vragen van vreemdelingen of vacantiegangers om een plattegrond van Veenendaal waarmee zij zich wat gemakkelijker zouden kunnen oriën teren, kon tot heden nooit worden vol daan. De Veenendaalse Ver. voor Vreemde lingen Verkeer echter heeft nu een dergelijke plattegrond laten vervaar digen en is dezer dagen met de uitgave er van begonnen. Het is wel duidelijk dat de V.V.V. met deze kaart in een werkelijke behoefte gaat voorzien. En hoewel een dergelijke uitgave typisch tot de taak van een V.V.V. gerekend mag worden; is dit initiatief van deze nog jonge vereniging toch bijzonder lofwaardig. Stellig zullen het niet alleen vreem delingen maar ook Veenendalers zijn die zich in het bezit van deze kaart zullen willen stellen. De kaart is groot, ongevouwen 53 X 60 cm, en gevouwen kan deze gemakkelijk in de zak worden gestoken. Het gebied dat de kaart beslaat wordt begrensd door de spoorlijn UtrechtArnhem aan De Klomp en door de bergrand, omgeving Cunera- weg. Alle nieuwe straten en wegen zijn er op aangegeven. De kaart is laag in prijs gehouden en verkrijgbaar op het Inlichtingenbureau van de V.V.V., Zandstraat 5. HOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING. Hoofdstraat 106 - Telefoon 632 Veenendaal, dat in de laatste wed strijden goede resultaten boekt, gaat deze week naar Oosterbeek om haar krachten te meten met de club van die zelfde naam. Nu is Oosterbeek in eigen huis een zeer moeilijk te overwinnen tegenstander, dat hebben de geel-blau- wen meerdere malen moeten ondervin den. Het lijkt ons thans niet uitgesloten, dat Veenendaal met de volle buit naar huis komt, hetgeen ook noodzakelijk is om de leidende functie te blijven ver vullen. DOVO krijgt Zaterdag bezoek van Apeldoorn. Een strijd tussen twee ge lijkwaardige ploegen met voor de jeug dige DOVO-ploeg wellicht kans op 1 of 2 punten. Geel-Blauw gaat op bezoek bij E.S.C. te Elspeet en is evenmin zon der winstkansen. In de afdeling Utrecht speelt Matjan een uitwedstrijd tegen PVHU. Het is moeilijk te zeggen wat Matjan nu zal gaan doen. Zal zij zich herstellen van het debacle van vorige week? N.V.V. kan met meer zelfvertrouwen het be zoek van Maarssen tegemoet zien, al zal het een zeer moeilijke strijd worden. G.V.V.V. ontvangt bezoek van het plaat selijk Merino's, waar wel heel moeilijk een voorspelling te maken is. Triangel boys moet op bezoek bij S.J.C. te Put ten. eveneens een aristocraat van geboorte, die het ijzeren regime van Dzjerjinsky voortzet. Want Lenin is overleden en met grote praal begraven, Stalin heeft de macht in handen, maar die machts overname is niet geluidloos gegaan. Stalin heeft zich daarmede gevaarlijke vijanden op de hals gehaald, oude medestanders van Lenin, als Zinovjev Radek, Boekharin, Rykov. Ook in het leger rommelt het. Waakzaamheid is meer dan ooit geboden. Medjinsky, die graag de tijd doodt met het lezen van pornografische litte ratuur, meent echter zich die ontspan ning te kunnen veroorloven. Hij heeft immers in Jagoda, vice-vroozitter van de Gpoe de nieuwe naam van de Tsjeka) een man naar zijn hart. Deze kleine man zonder kin en met een Hitlersnorretje, weet wat hij wil, en als Medjinsky dat ook geweten had, zou hij niet zo rustig aan zijn hartverheffende lectuur heb ben gewijd. Jagoda wil Medjinsky's plaats. En Jagoda is een man, die werkt onder motto „help nu u zelf (Nadruk verboden) Lk. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1953 | | pagina 1