De watersnood zet ook Veenendaal volop aan het werk Ruim honderdduizend gulden bijeen Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Samenloop van orkaan spring vloed oorzaak van de ramp 27e JAARGANG VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 No. 5 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel N.C.R.V. Steravond gaat niet door Ritmeester concert uitgesteld 1000 gulden van de Winke liers-vereniging Een veldkeuken van R.V.A, „Van Essen" uit Ede Zondagavond reeds 10.000 zandzakken Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 ZOLDER VAN KON. JULIANA- SCHOOL PUILT UIT Ruim 11.000 gulden van Gelders Lijst van vermisten ter inzage op Gemeentehuis REEDS MEER DAN EEN TON! Nr 99542. Wat is een springvloed? De uitkering aan evacuees Kleding, schoeisel e.d. voor de Vluchtelingen Het tekort aan dekens en beddegoed De „B.B." in de praktijk DOORLICHTEN BEVOLKING OP T.B. GAAT DOOR Alle evacuees dienen zich te melden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ook Veenendaalse brandweer naar getroffen gebied Hoest U? Drogisterij J. F. TAK Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr.p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Spontaan en hevig begaan met het vreselijke lot van de honderdduizenden landgenoten welke door de ontstellende ramp zijn getroffen, heeft ook de Veenendaalse bevolking deze week gedaan wat er in de gegeven omstan digheden te doen was. De handen jeukten om metterdaad te kunnen helpen en iedere gelegenheid, om althans iets te doen, werd gretig aangegrepen. Nadat de goederen-inzameling enorme hoeveelheden aan kleding, schoeisel, dekens, linnengoed en zelfs kinderwagens, wiegen, ledikanten, splinternieuw of in uitstekende staat had opgeleverd, volgde de geldinzameling welke tot nog toe ruim honderdduizend gulden heeft opgebracht, dat is 30 gulden per Veenendaals gezin. Hoe kan het anders; toch was men niet voldaan. Met ongeduld werd uitgezien naar het moment waarop men de slachtoffers direct en persoonlijk zou kunnen gaan helpen. Dinsdagmorgen waren er reeds opgaven gedaan door de be volking voor het onderdak brengen van 1500 evacuees, terwijl er maar plaats voor 1000 gevraagd was. Intussen werd er plaats geboden voor 1600 evacuees. Het geduld zou lang op de proef gesteld worden, want eerst Woensdagavond om half zes kwamen de eerste 60 vluchtelingen in Veenendaal in gebouw „Eltheto" aan. De Veenendaalse bevolking vormde met zulke reacties op de enorme ramp zeker geen uitzondering in het land. Het gehele Nederlandse volk stond en staat als één blok klaar om met hart en ziel te doen wat er gedaan moet wor den en te helpen waar geholpen kan worden. Niet alleen' in deze eerste smartelijke dagen, maar stellig ook in de tijd van herstel van wat vernield werd, welke voor ons ligt. En het kan niet anders of de kennis van deze feiten moet voor de getroffenen toch een zekere steun geven in de grote nood welke over hen gekomen is. De eerste groep van 60 vluchtelingen was afkomstig van Middelharnis en het zo bijzonder zwaar getroffen Oude Tonge op Overflakkee. Er waren verschillende oude mensen by terwijl de jongste een baby van 8 weken was. Bij gesprek ken bleek dat deze zwaar getroffen mensen van wie de meesten nog in angstige onzekerheid verkeren omtrent het lol van familieleden hun eigen lot op bewonderenswaardige wijze weten te dragen. De meesten hadden meer dan drie dagen lang boven het water op de zolders gehuisd. Men had over het algemeen geen honger geleden maar wel was het erg koud geweest. Woensdagochtend om 8 uur waren per boot van Middelharnis afgehaald en per bus reizende van Rotterdam via Utrecht, kwam men dan om half zes in Veenendaal aan. Men verzoekt ons mede te delen, dat in verband met de vreselijke ramp welke ons land heeft getroffen, de voor a.s. Woensdagavond aangekondigde N.C.R.V.-Steravond in het gebouw aan de Eikenlaan, niet door gaat en voor onbepaalde tijd is uitgesteld. In verband met de huidige droeve omstandigheden is het concert dat het Ritmeester Mannenkoor a.s. Zaterdag avond zou geven, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De kaarten in voorverkoop blijven hun geldigheid behouden. De vergadering van de vereniging voor Veilig Verkeer afdeling Veenen daal, die Woensdagavond gehouden zou worden, werd eveneens tot nader order uitgesteld. In verband met de inzameling ten behoeve van de getroffen gebieden, heeft het Bestuur van deze Vereniging gemeend, een bedrag van 1000.- be schikbaar te moeten stellen uit haar verenigingskas. Tevoren was „Eltheto" als opvang centrum voor de evacuees ingericht kunnen worden. In de zaal had men lange tafels opgesteld waar de vluch telingen van koffie en een flink portie heerlijke erwtensoep voorzien konden worden. De erwtensoep werd klaargemaakt door een 20-tal militairen van een veld keukenafdeling van het R.V.A. „Van Essen" uit Ede, welke daartoe het ter rein aan de achterzijde van het gebouw hadden ingericht. Verder was de kleine zaal van het gebouw ingericht als een magazijn waaruit de evacuees van de meest no dige kledingstukken voorzien konden worden en waarvan ook meteen al ge bruik gemaakt werd. Ook moest b.v. voor baby's direct een kinderwagen, babykleertjes, luiers enz. worden uitge reikt. De militairen uit Ede zorgden voor de soep en de koffie, de helpers en help- Kruis gingen er mee rond en ook het uitdelen van kledingstukken enz. werd door de mensen van het Rode Kruis verzorgd. Het was alles uitstekend ge regeld. Op het podium van de zaal werd de noodzakelijke registratie van de vluch telingen uitgevoerd en ook hier liep alles gesmeerd. Nadat zij i:i Veenendaal wat op hun verhaal waren gekomen vertrokken meerder evacuees meteen naar ver schillende andere plaatsen waar zij familie hebben en de anderen werden per auto of autobus naar de diverse kwartiergevers in Veenendaal ge bracht. Kort nadat de evacuees het gebouw binnen waren was het burgemeester Bakker die hen toesprak en een hartelijk welkom in Veenendaal toeriep. Hij be- Eveneens een staaltje van wat spon tane wil tot helpen in nood vermag was Zondagavond de wijze waarop in slechts enkele uren tyds in Veenendaal niet minder dan tienduizend zandzakken werden bijeen gebracht en op transport gesteld. Per geluidsinstallatie van de politie auto werd opgeroepen tot het inleveren van zandzakken voor versterking van de dijken in het getroffen gebied en ruim een uur nadat de politie-auto. zijn tocht door de gemeente aanving waren reeds 7000 zakken bij elkaar. Het ini tiatief voor deze zakken-actie was uit gegaan van de Veenendaalse politie. Het was verbijsterend te zien waar in eens al die zakken vandaan kwamen vooral om het feit dat verreweg de meeste zakken door particulieren en grossiers opgebracht werden. Voor 8 uur waren twee vrachtwagens reeds met de 10.000 zakken onderweg naar Dordrecht. WAARSCHUWING Deze week is het voorgekomen dat een man, gewapend met een sigaren kistje met gleuf in Veenendaal de hui zen afging om geld in te zamelen voor het getroffen gebied. Later bleek echter dat hij het geofferde geld voor zich zelf ophaalde. Benadeelden hebben eerst de volgen de dag aangifte gedaan bij de politie, zodat de oplichter tot heden nog niet kon worden aangehouden. .De politie waarschuwt de bevolking voor dergelijke lieden en verzoekt geen geld of goederen mee te geven aan hen die niet in het bezit zijn van door de gemeente gewaarmerkte papieren, en in geval van achterdocht meteen de poli tie te waarschuwen en hiermede niet te wachten tot de volgende dag. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - Veenendaal. UURWERKEN loofde deze slachtoffers van de vrese lijke ramp dat Veenendaal zo goed als mogelijk voor hen zal zorgen geduren de de tijd dat zij hier onderdak zullen vinden. Voor de meeste evacuees was het voor 't e erst sinds dagen dat zij aan degenen die er niets van hebben mee gemaakt konden verhalen van wat er zich in hun wreed overspoelde woon streek had afgespeeld. Onderweg hier heen was daarvoor geen gelegenheid geweest en al spoedig was men in druk ke gesprekken gewikkeld. WACHTEN, WACHTEN, WACHTEN Voor degenen die belast zijn met het opvangen van evacuees vooral voor de militairen van het Reg. Veld Artillerie „Van Essen" en ook voor leden van het Rode Kruis en de heren van de B.B. zijn de laatste dagen van deze week dagen van wachten geweest. Alles was met de grootste spoed in gereedheid gebracht om de evacuees goed te kunnen ontvangen en zo spoe dig mogelijk in hun kwartieren onder Je brengen. ~"~Tn de nachlTvan Dinsdag op Woens dag konden volgens een bericht uit Utrecht reeds evacuees verwacht wor den. Er werd gerekend op duizend vluchtelingen. Dinsdagmiddag was er b.v. erwtensoep klaar voor 1000 perso nen, maar men heeft al overwogen om deze soep maar onder de bevolking te verdelen voordat de kans bestaat dat ze bederft. (Zie verder pag. 2) De Maandagmiddag gehouden op- haal-actie van het Veenendaalse Rode Kruis is een buitengewoon groot succes geworden. Hoewel aangenomen werd dat ieder zou geven wat hy kon, toch was een dergelijk verbazend resultaat beslist niet verwacht. Met 30 auto's, spontaan door de bezitters met chauffeur afge staan, en met hulp van ongeveer 250 helpers, o.a. van de padvinderij en leerlingen van de H.B.S., had het Rode Kruis in Veenendaal in korte tijd een geweldige hoeveelheid goederen by el kaar. Opvallend was de buitengewoon goede kwaliteit, terwijl zeer veel goed splinternieuw was. Er werden o.a. 4000 paar schoenen geteld. In de Koningin Juliana School werd alles bijeen gebracht, en tot diep in de nacht is men bezig geweest met een voorlopige sortering. Daarna volgde nog een groot werk, n.l. het sorteren op maat van de kle ding en het schoeisel en het inventari seren, zodat de intendance-dienst van het Rode Kruis in Den Haag bij een eerste oproep gesorteerd over het no dige kon beschikken. Keurig en overzichtelijk werd alles, van kleding tot beddegoed, linnengoed, kinderwagens, wiegen en ledikanten toe, in de enorme zolderruimte van de Julianaschool ondergebracht, in af wachting van verzending naar elders. Voor hen die deze voorraad nog zouden willen vergroten is er nog gelegenheid om goederen voor het getroffen gebied aan de school af te geven. Evacuees worden per autobus van „Eltheto" naar hun kwartiergevers gebracht. De op Gelders Veenendaal en De Klomp gehouden huis-aan-huis collecte ten bate van de slachtoffers van de watersnood, heeft het schitterend be drag van 11.046.- opgebracht. Het bedrag van Gelders was ƒ7621.- en van De Klomp 2425.-. In deze be dragen is nog niet begrepen het bedrag dat ook hier op een speciale lijst door grossiers en kleine bedrijven bijeen ge bracht werd. Wij maken onze lezers er op attent dat de eerste voorlopige lijsten van de in het ramp-gebied omgekomenen dag en nacht ter inzake liggen op het bu reau van politie op het gemeentehuis Hoofdstraat 34. De lijsten zijn samengesteld door het Nederlandse Rode Kruis en deze wor den iedere dag met een nieuwe lijst aangevuld. Men diene er echter wel rekening mede te houden dat deze lijsten het stempel van „niet geheel definitief" dragen. Het totaal van de bedragen aan giften dat tot hedenmorgen bij de gemeente-ontvanger binnen kwam als bijdrage van Veenendaal voor het Nationaal Rampenfonds, heeft de honderdduizend gulden reeds ruim overschreden. Bijna onafgebroken stromen de giften nog toe. Verwacht wordt dan ook dat dit bedrag nog veel hoger zal worden. Het is reeds een prachtig bedrag. Maar 't is onnodig te zeggen hoeveel er wel nodig is en ook daarom is de verwachting dat in Veenendaal mid delen gevonden zullen worden om dit bedrag, dat in enkele dagen tyds byeen gebracht werd, nog aanzien lijk op te voeren, stellig gerecht vaardigd. Giften bestemd voor het Nationaal Rampenfonds kan men afgeven by de Gemeente-ontvanger, Hoofdstraat 34 of storten op de giro-rekening van de GEMEENTE-ONTVANGER Ondanks alle ellende kon deze bejaarde vluchtelinge in (Van onze weerkundige medewerker) De ramp, die ons land tijdens het weekeinde van de vorige week heeft ge troffen, willen wy in dit artikel eens uit weerkundig oogpunt bezien. In de eerste plaats zouden wij dan tot de conclusie willen komen, dat het niet alleen de orkaan is geweest, die voor deze ramp aansprakelijk is. Er zyn vroeger, en ook in de laatste jaren, nog wel enkele zwaardere stormen over ons land ge trokken. Zolang het K.N.M.I. te De Bilt bestaat en ook de windsnelheden regis treert, zijn bijvoorbeeld de stormen van 7 April 1943 en van 1 Maart 1949 (wy kunnen hier beter van een orkaan spreken) even zwaar en hier en daar zelfs zwaarder geweest. Er werd bij deze stormen in het land en langs de kust, even als op zee, schade aangericht, maar tot catastrophale overstromingen kwam het niet. Een van de oorzaken van de ramp ligt dan ook bij het samenvallen van een springvloed met een orkaan, die geruime tijd aanhield en lange tyd lood recht op onze kusten stond. Wij kennen langs onze kust en ook langs de binnenwateren van Zuid-Hol land en Zeeland, die direct met de Noordzee in verbinding staan, de eeuwige beweging van het water, wel ke wij als eb en vloed kennen. Deze getijden moeten wij in de eerste plaats toeschrijven aan de aantrekkingski-acht van de maan op de waterdeeltjes der zee. Ook de zon oefent aantrekkings kracht uit. Het gevolg is extra hoog getij, wanneer het getij van zon en maan samenvallen, hetgeen gebeurt om streeks nieuwe en volle maan. Wij noemen dit SPRINGTIJ. Het water kan dan een aanmerkelijk hogere stand bereiken dan bij een normale vloed. Vrijdagnacht was het volle maan en juist met het springtij bereikte onge lukkigerwijze ook de orkaan zijn hoog tepunt. Volgens het K.N.M.I. woei er langs onze kust vele uren aaneen een zware storm met windsnelheden van ruim 120 km per uur. Om half zes Za terdagavond voorzag het K.N.M.I. reeds gevaar en waarschuwde de groepen Rotterdam, Willemsstad en Bergen op Zoom voor gevaarlijk hoog water, welk bericht tijdig is gegeven, al zal toen nog lachen. Een van de belangrijkste vragen is wel op welke wyze de evacuees in hun onderhoud zullen moeten voorzien en ook of er een vergoedingsregeling is ge troffen voor het herbergen van eva cuees. Op grond van een in deze week uit gevaardigde Beschikking van de Rege ring zullen alle slachtoffers van de watersnood aanspraak kunnen maken op een uitkering als die welke gegeven wordt volgens de regeling oorlogs slachtoffers. Deze u,itkering bedraagt in 't alge meen voor 2 personen 75 °/o; voor 3 per4- sonen 80 en voor 4 personen in één gezin 85 van de officiéél geldende loonnorm in de gemeente van her komst. De kwartiergevers ontvangen dus geen vergoeding van gemeentewege en de vluchtelingen en kwartiergevers dienen dus samen het eventueel te be talen kostgeld vast te stellen. Voor het bekomen van de uitkering kunnen de evacuees, welke in de ge meente Veenendaal zijn ondergebracht, zich met hün in Veenendaal uitgereik te registratie-papieren wenden tot de gemeente-secretarie, Hoofdstraat 92, afdeling sociale zaken. Vluchtelingen, welke niet meer be schikken over voldoende kleding en schoeisel, kunnen op de gemeente secretarie een uitreikingskaart in ont vangst nemen. De Rode Kruis-actie in Veenendaal heeft een enorme hoeveelheid kleding stukken opgeleverd. Op het ogenblik kunnen deze nog niet naar de centrale intendance dienst van het Rode Kruis in Den Haag worden afgezonden, en daardoor kunnen de in Veenendaal ondergebrachte vluchtelingen hiervan nog profiteren. Met de van gemeentewege verstrekte uitreikingskaart kan men zich wenden tot de plaatselijke Rampen-commissaris van het Rode Kruis, de heer J. H. Bosch, Kerkewijk 5 bij de Markt, welke de kaarten zal fiatteren voor het magazijn dat is ingericht in het gymnastiek lokaal van de school aan de Hoog straat. Door de Veenendaalse bevolking werd reeds ruimte voor het opnemen van meer dan 1500 evacuees beschik baar gesteld. In verschillende gevallen werd daar bij upgegwen dat mén niet over vol doende dekens en lakens beschikt. Men heeft echter niet beschikking over een voorraad van deze goederen en daarom heeft de commissie, welke met het onderbrengen van de vluchte lingen is belast, besloten de evacuees eerst in die gezinnen onder te brengen waar wel voldoende dekens en lakens aanwezig zijn. Mocht het nodig blijken, dan kan voor deze goederen toch nog een beroep worden gedaan op het Rode Kruis in Den Haag. In de organisatie van de hulp en het onderbrengen van vluchtelingen in Veenendaal hebben de staf en verschil lende leden van de plaatselijke diensten Bescherming Bevolking een groot aan deel. Het was in de huidige omstandig- helen vanzelfsprekend beter geweest indien de plaatselijke organisatie der B.B. verder gevorderd zou zijn geweest. De in opbouw zijnde B.B. heeft hier en elders reeds veel kunnen doen, maar het is vooral thans wel duidelijk van welke betekenis een B.B.-organisatie bij rampen e.d. zal kunnen zijn. niemand nog hebben gedroomd van de ramp, welke ons op dat tijdstip al bo ven het hoofd hing. De grootste windstoot zou, zoals het K.N.M.I. uit voorlopige berichten kon mededelen, zijn waargenomen op het vliegveld Leeuwarden. Deze bedroeg 144 km per uur, in de nanacht van Za terdag op Zondag gemeten. Een bijzonderheid is ook nog de sneeuwval, die in Zuid-Limburg plaats had. De sneeuw lag daar Zondagmor gen 3 cm dik. In Vlissingen was tot Zon dagmorgen slechts 3 mm regen geval len, tegen 23 in Twenthe. In het oosten en noordoosten van ons land was de storm minder hevig. De gehele Zondag bleef er een storm achtige wind waaien, maar de wind ruimde verder naar het noorden, waar door de druk op het getroffen gebied iets mindér werd. Ook Maandag was het echter nog onstuimig en guur, bij langzaam afnemende wind. Tenslotte nog enkele officiële bijzon derheden over het weer in de Januari maand, waarover wij dit keer kort wil len zijn. De gemiddelde etmaaltemperatuur bedroeg te De Bilt 1,3 tegen normaal 2,0 grC. 14 dagen waren aan de koude en 17 aan de droge kant van normaal gelegen. Er kwamen 18 vorstdagen voor tegen normaal 15. Het aantal uren zonneschijn was opmerkelijk klein en in deze eeuw in Januari slechts eenmaal overtroffen, n.l. in Januari 1902 (De Bilt) met 20 uren, dit keer werden er 25 uren zon geregistreerd. In De Bilt kwamen 20 zonloze dagen voor tegen normaal 4. De maand was zeer somber met veel mistdagen. In het gehele land viel weinig neer slag. Normaal valt er 55 a 65 mm. In Den Helder werd 21, Groningen 18, De Bilt 24, Vlissingen 26 en Maastricht 22 mm gemeten. Het einde van de maand begon de noodklok te luiden, toen in de avonduren reeds op verschillende plaat sen alarm werd gemaakt. Deze laatste dag was ook de enige onstuimige storm dag van de overigens zo rustige, zonne- schijnarme en droge wintermaand Ja nuari. (Nadruk verboden) J. H. P. Het doorlichten van de Veenendaalse bevolking op t.b.c., waarmee a.s. Maan dag 9 Februari een begin gemaakt zou worden, gaat gewoon door. De eerste oproepen voor dit massale bevolkings-onderzoek zijn reeds ver zonden. Het oproepen geschiedt zoveel mogelijk straatsgewijze en om te be ginnen zullen de straten ten noorden van de spoorlijn eerst worden opgeroe pen. Zoals bekend is de kleine zaal van het verenigingsgebouw aan de Eiken laan voor dit onderzoek ingericht. Voorlopig zal men op Stichts-Veenen- daal gaan draaien van Maandag tot Vrijdag om daarna eerst Gelders Vee nendaal af te werken, waarvoor men 10 dagen denkt nodig te hebben. Daarna worden eerst de fabrieken en de scholen gedaan en begin Maart wordt op Stichts-Veenendaal verder gegaan. Eind Maart denkt men in Veenen daal klaar te zijn. Dat men Gelders-Veenendaal er tus sendoor doet houdt verband met het feit dat Gelders eerst aan de beurt was. Daar was men echter nog niet geheel gereed met de registratie enz. en zo werd besloten eerst een week op Stichts te gaan werken. Van belang is stellig ook te weten hoe lang het duren kan eer men bericht krijgt dat bij het onderzoek een of ander ontdekt is. Men kan in het algemeen aannemen dat, wanneer men binnen 14 dagen na het maken van de foto geen bericht heeft ontvangen, alles in orde is. Behalve de in groepen en per auto bus uit het noodgebied aangekomen evacuees, dienéfi in hun eigen belang ook de verschillende de op eigen gelegenheid naar Veenendaal gekomen vluchtelingen zich op de gemeente secretarie, Hoofdstraat 92 te laten re gistreren. Niet alleen om ten behoeve van in ongerustheid verkerende of zoekende familieleden de lijsten van evacuees zo volledig mogelijk te maken, maar ook dient men zich te melden voor het ver krijgen van een uitkering en het ont vangen van kleding en andere beno digdheden. WETHOUDER DE RUITER GEÏSOLEERD OP WALCHEREN Nog maar enkele uren nadat wethou der Ar.t. de Ruiter Zaterdagavond m Middelburg was aangekomen voor een bezoek aan zijn dochter in deze stad, werd het eiland Walcheren als gevolg van de watersnood geïsoleerd. De wethouder werd eerst Dinsdag ochtend gelegenheid gegeven het eiland te verlaten en per boot is hij in Bres- kens aan land gekomen. Vandaar reis de hij met verschillende autobusdien sten naar Antwerpen om per trein naar hier te komen. Dinsdagavond 10 uur was hij in Veenendaal na een reis welke 12 uur duurde. De heer De Ruiter was zeer onder de indruk van de ellende welke hij o.a. op Zuid-Beveland had aanschouwd. Ook kon hij voor verschillende personen in Veenendaal en omgeving berichten van familie in het getroffen gebied over brengen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Woensdagavond omstreeks 6 uur ver trok ook de brandweer met aanhang wagen om assistentie te gaan verlenen in het getroffen gebied. Deze brandspuit maakt hierbij deed uit van een groep welke wordt ge vormd door brandspuiten uit Rhenen, Scherpenzeel, Leersum en Wijk bij Duurstede, welke eveneens naar Dor drecht zijn vertrokken. De groep is samengesteld in het ver band van de Kring U 3 van de dienst Bescherming Bevolking in deze omge ving, waarvan de heer Tj. Jarings, al hier, brandweer-kring-commandant is. De Veenendaalse brandspuit is be mand met de heren H. J. v. Eden, com mandant, M. M. Kleijer, R. Défilé en H. Kroes. Ter voorziening in het tijdelijk gemis van deze brandspuit ter plaatse, is de mobiele fabrieksbrandweer van de Hol- landia fabrieken aangewezen om de nevelbrandspuit, wanneer dit nodig mocht zijn, te assisteren. Zo juist vernemen wij nog dat de Veenendaalse brandspuit samen met 25 andere spuiten helpt aan het leegpom pen van een polder bij 's Gravendeel. Het water in deze polder zakt daar door zienderogen. IIOESTARTIKELEN HEBBEN WIJ IN EEN ENORME SORTERING. Hoofdstraat 106 - Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1