f Onderaardse gangen in het Achterkerk? Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In Veenendaal 127.000 gulden voor Nat. Rampenfonds De grote Verraders-processen LEVERTRAAN Fa. J. F. TAK AGENDA Vroegere herberg eens nonnenverblijf Kerk-collecten brachten ruim 17.000 gulden op Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 27e JAARGANG VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 No. 6 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, A merongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Tot hedenmorgen was het bedrag dat by de gemeente-ontvanger was bin nengekomen als bydrage van Veenendaal aan het Nationaal Rampenfonds ge stegen tot ruim 127.000 gulden. In werkelijkheid is het bedrag dat in Veenendaal aan geld werd opgebracht nog veel hoger. Enkele ondernemers en particulieren b.v. hebben, na achteraf bekend werd, de eerste dag na de ramp al beduidende bedragen gestort op de rekening van het Rampenfonds zelf. In deze 127.000.- is evenmin meegeteld het schitterend bedrag dat j.l. Zondag in de verschillende kerken kon worden gecollecteerd. Ook op zoveel andere manieren werd in Veenendaal veel geld bijeen ge bracht dat rechtstreeks of via andere instellingen aan het Rampenfonds is af gedragen. Zo zijn er een tweetal plaatselijke fa brieken die goederen ter waarde van duizenden guldens uit hun productie hebben beschikbaar gesteld. Nog dagelijks worden in Veenendaal acties ondernomen om het Rampen fonds te versterken en nog steeds komen op de giro-x-ekening nr. 99542, de re kening van de Veenendaalse éemeente- ontvanger gelden binnen. Hieronder laten wij nog een specifi catie volgen van het bedrag dat j.l. Zondag in de respectievelijke kerken in Veenendaal voor het Rampenfonds ge collecteerd werd: Ned. Herv. Kerk 6620.21; Kath. Kerk ƒ500.92; Chr. Ger. Kerk 1431.-; Herv. Evangelis. ver. „Sola Fide" 2070.-; Ger. Kerk 3080.-; Ger. Gem. (Fluiterstr.) 1052.-; Ger. Gern. (Hoofd- str.) ƒ2500.-. Panterfabrieken stichtten filiaal in Zeist en Dodewaard In verschillende bladen kwam en kele weken geleden het bericht voor dat de „Gustaaf Adolf'-sigarenfabriek te Zeist door de „Ritmeester" zou zijn overgenomen. Deze berichten waren niet juist, want het waren niet de Ritmeester- maar De Panter-sigarenfabrieken der fimra H. J. van Schuppen alhier, welke de fa briek in Zeist als filiaal-fabriek in ex ploitatie hebben genomen, welke fa briek 50 man personeel telt. Verder vernamen wij dat de Panter- tersigarenfabrieken een eerdere werk- afdeling (omblad plukkerij) in de ge meente Dodewaard, thans hebben uit gebreid met de sigarenfabricage, zo dat dus ook daar een filiaal-fabriek onderhouden zal worden. „De Veenzangers" geven Concert ten bate van Rampenfonds Het jaarlijks Concert van het Man nenkoor „de Veenzangers" wordt gege ven op 28 Februari a.s. in het Vereni gingsgebouw. Voor de pauze brengt het koor een uitgebreid Mannenkoor-programma met composities van Hassler, Handl, Schu bert, Bruckner, Gounod e.a. Na de pauze, evenals vorig jaar volgt een uitvoering van opera-fragmenten, met medewerking van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia", Werkgroep voor Muziek en een Dameskoor. Op veler verzoek zal het „Zigeunerkoor" en „Triomfkoor" van Verdi worden ner- haald, terwijl o.a. ook het beroemde „Kerkkoor" uit „Cavalleria Rusticana" van Mascagni in het programma ver meld is. Dit concert wordt geheel verzorgd door plaatselijke krachten. De netto-opbrengst komt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. VEENENDAALS MILITAIR GEWOND BIJ HULPVERLENING De 20-jarige vaandrig D. van Enk, afkomstig uit Veenendaal brak Dinsdag bij het hulpverleningswerk op het eiland Tholen zijn rechterarm. De arm breuk werd veroorzaakt door een trei- ler. Hij is Dinsdagavond per ziekenauto naar zijn ouderlijke woning, de pastorie van de Gereformeerde Kerk alhier, overgebracht. Leerlingen Kon. Juliana School verdienen 7000.- voor Rampenfonds In enkele dagen tijds hebben de leer lingen van de Koningin Juliana School kans gezien 1634 exemplaren van het boek „De Ramp" te verkopen. Zoals be kend komt de verkoopprijs van dit boek geheel ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Verder slaagden zij er in voor 12.660.- z.g. Watersnoodpostzegels aan de man te brengen. De netto opbrengst van hun inspan ning ten behoeve van het getroffen ge bied zagen deze leerlingen hierdoor ge bracht op niet minder dan 7000 gulden. Bravo. Dat is kranig werk. JUBILEUMVIERING ALGEM. NED. BOUWARBEIDERSBOND UITGESTELD In verband met de droeve omstandig heden, door de watersnood ontstaan, is ook de jubileum-viering wegens het 35- jarig bestaan der afdeling Veenendaal van de Algem. Bouwarbeidersbond uit gesteld, en wel tot Zaterdag 21 Fe bruari a.s. Samengesteld in samenwerking H met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" g Vrijdag 20 Februari (In geb. Eikenlaan) 8 uur Con cert van Kapel Huzaren van y Boreel. (In Ger. Kerk) 7.30 uur Bijeen komst Vrouwen Wereld Ge bedsdag. 1| Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Mara Maru" en van Dinsdag t/m. Donderdag „I'il See you in my Dreams". Bevolkingsonderzoek in voile gang J.l. Maandag is dan een aanvang ge maakt met het doorlichten van de Vee nendaalse bevolking op t.b.c. Tot vandaag kon van ongeveer 2250 inwoners van Stichts een foto gemaakt worden. A.s. Maandag gaat men nu eerst Gel ders Veenendaal afwerken. Daarna volgen de scholen en fabrieken, zodat men begin Maart weer verder zal gaan op Stichts, waarvan dan Veenendaal zuid aan de beurt komt. Het percentage van de bevolking dat zich voor het doorlichten heeft opgege ven is nog niet bekend. Dagelijks komen tientallen mensen zich nog op de ge meente-secretarie opgeven. Maar wel kan gezegd worden dat verreweg het grootste gedeelte van de bevolking er aan deel neemt. Het aantal mensen dat zich totnogtoe er aan onttrok en waar van men nog geen beslissing had ge kregen, telt intussen nog slechts enkele honderden. Bij voorbaat staat dus wel vast dat het bevolkings-onderzoek in Veenen daal een succes zal worden. Eerste uitkering aan geëvacueerden De aandacht van de geëvacueerden en hun kwartiergevers wordt erop ge vestigd, dat de eerste uitbetaling van de toe te kennen kwartier- en zakgel den, op grond van de door de regering getroffen regeling, zal plaats hebben op Zaterdag 14 Februari a.s. des voor middags tussen 9 en 12 uur ten kan tore van de gemeente-ontvanger, Hoofd straat 34. Voor kwartiergevers en ge ëvacueerden, die zelf niet kunnen ver schijnen wegens ziekte of andere om standigheden zullen tevoren machtigin gen aan bovengenoemd adres moeten worden afgehaald. Filmavond Bescherming Burgerbevolking Door de Veenendaalse dienst Bescher ming Bevolking is voor Donderdag 26 Februari in het gebouw aan de Eiken laan een filmavond georganiseerd. Vertoond worden de films „Wij leven vrij" en „de Les van Londen", vervaar digd door onze vroegere plaatsgenoot Kees Stip, terwijl ook nog enkele En gelse en Amerikaanse films, waarvan de titels nog niet bekend zijn, op het programma staan. De werving van leden voor het Vee nendaalse B.B.-corps is grotendeels ge reed en daarom heeft deze filmavond, naast het propagandistisch karakter, vooral ten doel om van voorlichting te dienen omtrent het B.B.-werk. Algemeen is men er van overtuigd dat, indien in het door de watersnood ge troffen gebieden de B.B. reeds zou zijn opgebouwd geweest; het aantal slacht offers wellicht beduidend lager gewor den zou zijn. Men denkt hierbij vooral aan het radio-verbindingsnet en het alarmerings-systeem dat door het ge hele land door de B.B. in opbouw is en niet te vergeten de in organisatie zijn de reddingscorpsen. Een en ander zal er stellig toe hebben bijgedragen dat de noodzakelijkheid van een B.B.-dienst in veel ruimere kring wordt ingezien. En voor de aangekon digde filmavond zal zonder twijfel eveneens grote belangstelling bestaan. Concert van Huzaren van Boreel voor Nat. Rampenfonds Vrijdagavond, 20 Februari, in het ge bouw aan de Eikenlaan, zal een concert worden gegeven door de kapel van het regiment Huzaren van Boreel uit1 Amersfoort. De kapel komt kosteloos spelen, ter wijl ook de zaal belangeloos beschikbaar werd gesteld. Het Is namelijk de bedoe ling de baten van dit concert geheel af te dragen aan het Rampenofnds. Zoals bekend betreft het hier een eerste klas harmoniegezelschap en de j verwachting is dan ook dat het aan pu- blieke belangstelling niet zal ontbre- j ken, vooral ook omdat de entree zeer laag gesteld is, namelijk 1.-. Uitvoering Johannespassion van Bach op 2 April a.s. De Chr. Oratoriumver. Veenendaal hoopt 2 April a.s. de Johannes-Passion van J. S. Bach uit te voeren. De voorbereidingen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Als vocale solisten werken mede: Mien Peters, sopraan; Roos Boelsma, alt; Chris Scheffer, tenor; Willem Ra- velli," bas en Carel Willink, bas. Het Utrechts Stedelijk Orkest vejrzorgt weer de instrumentale afdeling. Het geheel zal onder leiding staan van Gijs- bert van Zanten. Nadere bijzonderheden omtrent deze bijzondere muzikale gebeurtenis in Veenendaal volgen nog. Een colonne Veenendaalse vrachtwage ts in actie op een gevaarlijke dijk bij Zevenbergsehoek aan het Hollands Diep. Vrouwen Wereld Gebeds dag VEENENDAALSE VRACHT RIJDERS IN RAMPGEBIED In verband met Vrouwen Wereld Ge- Onder de vele Veenendalers welke bedsdag wordt ook in Veenendaal in de naar het rampgebied zijn gegaan om di- Gereformeerde Kerk aan de Kerkewijk reet te helpen in de strijd tegen het op Vrijdagavond 20 Februari een bij- water, hebben o.a. ook een aantal Vee- eenkomst gehouden. De bijeenkomst nendaalse expediteurs met hun vracht- begint om half acht. wagens opmerkelijke prestaties gele- GROOT VOLLEYBALTOURNOOI IN ve?!d- VEENENDAAL Opvallend was het ook dat van de 41 Door de Veenendaalse Volleybal- \™eeZ afk.°T f a a ipr°vl"cie club „V.V.C." wordt a.s. Zaterdag een Utre,cht, e.r n,ot mlnder dan H' ult Vee" volleybal-tournooi georganiseerd, waar- ne"da^' kwamen. aan teams deelnemen van het Lyceum, Arnhem, H.B.S. en U.L.O. Ede en H.B.S. cn U.L.O. Veenendaal. - De heren spelen in het gebouw El- kaE theto, de damesteams in het gymnas tieklokaal aan de Sandbrinkstraat. De finales zullen ongeveer te 8 uur 's avonds in Eltheto gespeeld worden. De wedstrijden beginnen 3 uur 's middags. Voor de Veenendaalse sportliefheb bers is dit een mooie gelegenheid eens nader met deze tak van sport kennis te maken. IN VEENENDAAL KWAMEN 368 EVACUEES AAN In totaal zijn in Veenendaal de vo rige week 368 evacué's aangekomen en ondergebracht bij particulieren. Daar van zijn thans weer 128 personen naar familie of kennissen elders vertrokken, zodat thans 240 evacué's in Veenendaal vertoeven. Aanvankelijk verwachtte men in de loop van Woensdag nog eva cué's, maar deze werden vanuit het doorgangscentrum Utrecht afgemeld, zodat thans verwacht mag worden, dat er geen nieuwe evacué's meer zullen arriveren. De evacué's waren uit 25 verschil lende plaatsen afkomstig. En vooral ten behoeve van de evacuees geven wij hier een opsomming van de aantallen uit de verschillende plaatsen nu nog in Vee nendaal verblijvende vluchtelingen: Brouwershaven 47; Bruinisse 2; Den Bommel 3; Dreischor 23; Giessendam 7; Klundert 6; Kerkwerve 2; Kruiningen 2; Middelharnis 23; Noord Gouwe 12; Nieuwerkerk 9; Oostdijk 5; Oosterland 3; Oude Tonge 12; Sommelsdijk 14; Stellendam 3; Strijen 3; Zierikzee 31; Zonnemaire 22. Eerst waren de Veenendaalse wagens verdeeld onder de verschillende groepen ar- al gavw kreeg men het voor el- aar dat deze een zelfstandige groep konden vormen. Men kon dan gezamen lijk eten en voorzover dat mogelijk ge weest is, ook een slaapgelegenheid zoe ken. Zo heeft men de eerste nacht enkele uren kunnen slapen in het stro bij de paters in een pastorie in Ouden bosch en Vrijdag kreeg men het bij de nonnen van het St. Anna-klooster zo ver dat over een eigen tafel en stro zakken met kussens beschikt kon wor den. Vanuit Oudenbosch werden in de afgelopen week honderdduizenden zak ken zand vervoerd naar gevaarlijke punten als Fijnaart, Klundert en Ze venbergen. Dag en nacht werden hier door stu denten o.a. uit Wageningen de zakken gevuld terwijl militairen de zakken op de plaats van bestemming losten. Het transport bestond uit jagen over dijken, waar de wagens geen 10 cm speling overbleef en vaak gedeeltelijk onder water stonden. Soms 20 km ver. Een en ander vergde grote vaardig heid en inspanning van de chauffeurs. De namen van de Veenendaalse fir ma's welke bij Oudenbosch een, twee en zelfs drie wagens hebben ingezet zijn Schoonhoven, Gebrs. v. d. Lust- graaf, De Haas, Van Bennekom, Van Ravenswaaij, Engelage, Van Kessel en Henken. JAARVERGADERING WINKELIERS VERENIGING Dinsdagavond 17 Februari a.s. komt de winkeliersver. „Handel en Nijver heid" in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" in jaarvergadering bijeen. Op de agenda staat o.a. het voorlopig vaststellen van het programma van winkeliers-actie in dit jaar. Wjacheslav Mendjinsky, hoofd van de Obedinnenoje Gosoedarstwennoje Polititsjeskoje Oeprawlenye (G.P.OE), is in zijn hoofdkwartier, Loebjankastraat 22, veilig voor aanvallers van buiten. Maar vlak naast hem werkt en woelt zijn vijand en dat is de vice-voorzitter van de Gpoe, Jagoda. In Mei 1934 sterft Mendjinsky aan een hartkwaal en Jagoda wordt, in zijn plaats chef van de GPOe. In hun boek „The Great Conspicary" geven Michael Sayers en Albert Kahn de (communistische) versie van de dood van Mendjinsky, Maxim Gorki en anderen, zoals die later, veel later, aan het licht zou zijn gekomen tijdens het proces, dat Jagoda de kop zou kosten. Jagoda, zo luidt de beschuldiging, heeft een arts, dr Levin, en diens col lega, uitvinder van een nieuwe genees methode, dr Kazakov, in zijn macht. Hij beveelt hun de asthmalijder Mendjin sky, zijn chef, zodanig te behandelen, dat diens dood wordt verhaast. En in derdaad sterft de chef van de Gpoe een natuurlijke dood. Maar Jagoda heeft nog meer hoogge- plaatsten op zijn conscriptielijst. Daar is Koebisjew, lid van het Politburo en vertrouwde van Stalin. Ook deze wordt door dr Levin behandeld en sterft aan een hartaanval. Maxim Gorki, de schrijver van de Re volutie en groot bewonderaar van Sta lin, staat eveneens op de lijst. Maar eerst sterft zijn zoon, Pesjkow. Daarna is Gorki zelf aan de beurt. Stalin heeft de macht gegrepen na een schier dodelijke strijd met Trotsky, die tenslotte het veld heeft moeten rui men en in ballingschap in het buiten land vertoeft. Maar in Rusland heeft Stalin geharnaste tegenstanders, al gaan die niet openlijk te werk. Boekharin, de grote theoreticus van het Bolsjewisme, Zinovjef, Rykov, Ra- dek, zij allen trachten Stalins positie te ondermijnen en hem ten val brengen. Datzelfde doel hebben ook de hoge officieren van het Rode Leger met Maarschalk Toechatsjewsky aan het hoofd. Deze eertijds Czaristische offi cier, een man van grote eerzucht, heeft een vooraanstaande positie in het Rode Leger weten te verwerven. De schei- LOEBJANKASTRAAT 22 (Ruslands Geheime Politie) II dingslijn tekent zich af tussen de be roepsofficieren van voorheen en de tij dens de revolutie opgekomen generaals, zoals Worosjilov en Boedjonny. Toechatsjewsky heeft grote bewon dering voor Duitsland en niet minder groot vertrouwen in de toekomst van het nationaal-socialisme. Zijn plannen lopen met die van de politieke vijanden van Stalin parallel. De ene groep hoopt, wanneer straks het doel bereikt is, de andere te elimineren, en omgekeerd. Jagoda is in het complot. Dan wordt, op 1 December 1934, Ser- gej Kirov, naaste medewerker van Sta lin, in het Smolny-instituut door een „Trotskist" doodgeschoten. Zinovjev en Kamenev worden wegens medeplichtigheid gearresteerd. Langzaam ontrolt zich de sluier. Jagoda wordt van zijn functie onthe ven en een fanaticus, genaamd Jesjov, neemt zijn plaats in. Het einde is het grote proces, waarin Visjinsky zich naam maakt als open baar aanklager. Toechatsjewsky wordt met zeven andere generaals door een militair gerechtshof ter dood veroor deeld. Tal van lagere officieren duike len mee in zijn val. En ook Stalins andere tegenstanders, Jagoda incluis, worden opgeruimd. De Gpoe, het middel waarvan de re gering zich bedient om haar gezag, als het moet te vuur en te zwaard, door terreur en verschrikking, te handhaven, heeft zich als een boemerang tegen die regering gekeerd. Jagoda, de onbeperkte heerser in Loebjankastraat 22, heeft zich met Sta lins tegenstanders tegen hem verbon den. Maar de staalharde Georgiër is zijn •tegenstanders te glad af. En de volijverige Jesjov zorgt er voor, dat iedere schijn of schaduw van verzet nu wordt uitgeroeid. Van 1934 tot 1936 leeft Sovjet-Rusland in voort durende angst. Ieder ogenblik kunnen de Gpoe-soldaten komen, arresteren, VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN Het oude huis, de vroegere herberg, aan de Achterkerkstraat, thans bewoond door de familie Van Veldhuizen, heeft altijd op de verbeelding gewerkt van de Veense bevolking En nog heden ten dage is het huis met een zekere geheimzinnige waas om geven. Nog niet eens zo heel lang geleden kon men zelfs met de grootste stelligheid horen beweren dat het er spookte. Maar dat is natuurlijk niet waar. Spoken be staan niet. Er gaan echter nog andere verhalen over dit oude huis. Verhalen die wel eens niet op fantasie kunnen blijken te berusten. Er zouden zich namelijk onder aardse gangen bevinden, vanuit dit huis en in de omgeving ervan. Het moet' ongeveer een negentig jaar geleden geweest zijn dat zich in de bijzonder grote kelder van het huis een deur bevond welke toegang gaf tot een tunnel welke uitkwam in de Grote Kerk. De Grote Kerk is oorspronkelijk een katholieke kerk geweest en het oude huis deed dienst als nonnenverblijf en als boerderij, waarvan het land zich uit strekte ongeveer van de Vendelseweg tot aan de Berg. De Nonnen zouden bij hun gang naar de kerk van deze tunnel gebruik ge maakt hebben. Ook in westelijke richting naar de omgeving van de Geerseweg moet men wel eens op resten van een onderaardse gang gestoten zijn. Bij het bouwen van de huizen tussen het oude huis en de kerk stuitte men eveneens op de dikke muren van wat de tunnel zou kunnen zijn^ Het is veelal overlevering, maar nu het bewuste huis dat met het huis, thans bewoond door dr Reydon tot het oudste van Veenendaal gerekend wordt onder slopers handen is gevallen, duiken de verhalen van de onderaardse gangen weer op. Vraag het de oude Veenendalers en prompt weet men het U te vertellen. Ja, dat van die tunnel naar de kerk moet waar zijn. Precies onder het kelder raam De toegang in de kelder werd dicht gemetseld. Weer anderen weten precies te vertellen waar de deur geweest moet zijn, namelijk recht onder het enige kel derraam in de voorgevel. Men is wel eens in de keldermuur aan het hakken geweest, maar toen na meer dan 'n halve meter diep or in doorgedrongen te zijn, nog geen eir.aan de muur kwam, heeft men opgegeven. Verdere moeite om de tunnel te vinc'en heeft men niet meer gedaan. Toch moet die onderaardse gang er zitten. De grootvaders van wie nu grootvader zijn moeten de ingang en de deur in de kelder met eigen ogen heb ben gezien. En dat was al hetgeen wij bij al onze navraag te weten konden komen. Mogelijk dat nog iemand onder onze VOETBALPROGRAMMA Voorzover de weersomstandigheden het toelaten wordt het a.s. weekeinde voor de voetbalcompetitie een inhaal programma afgewerkt. Zo krijgt Veenendaal de uitwedstrijd tegen A.W.C. te Wychen te spelen, die in de eerste helft van de competitie uitgesteld werd. De Geel-Blauwen zul len weer de volle 90 minuten nodig heb ben om tot een goed resultaat te komen en hun leidende functie te blijven ver vullen. DOVO krijgt a.s. Zaterdagmiddag D.V.S. '33 uit Ermelo op bezoek aan het Panhuis. Wij achten DOVO in staat een overwinning te behalen. Geel-Blauw moet thuis van V.I.O.S. (Vaassen) kun nen winnen, evenals N.V.V. van Jo nathan kan winnen. G.V.V.V. tegen Triangel Boys lijkt ons een duel tussen twee gelijkwaardige ploegen. ZOEKGERAAKTE BAGAGE AAN EVACUEES Evacuees die tijdens hun evacuatie bagage zijn kwijt geraakt, dienen hier van zo spoedig mogelijk opgave te doen ter gemeente-secretarie Hoofdstraat 92, afd. Soc. Zaken. in de bekende ronde lleeeen a 1 1 per stuk DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 wegvoerenvoor het vuurpeloton of naar Siberië. Niemand keert terug om zijn wedervaren te vertellen.... In een tijdsgewricht, waarin Duits land zich voorbereidt op een dodelijke slag tegen de Sovjet-Unie, vallen de hoofden van vooraanstaande politieke leiders, van generaals met klinkende namen. Maar deze schijnbaar dolzinnige zui vering heeft een welomlijnd doel. Sta lin rekent af met al zijn tegenstanders. Zijn getrouwen nemen de opengevallen plaatsen in. En ook Jesjov verdwijnt, wanneer hij zijn taak vervuld heeft, in de vergetel heiden wel waarschijnlijk in een krankzinnigengesticht, waarin hij reeds lang thuis behoorde. De GPOe wordt gereorganiseerd. Zij is voortaan een onderdeel van het Volkscommissariaat voor Binnenlandse Zaken, de N.K.V.D. En aan het hoofd van deze organisa tie, die straks zal worden tot een staat in de staat, komt Lawrentyj Beria, evenals Stalin afkomstig uit Georgië, uit de laagste rangen van de Tsjeka omhoog gekomen. En wanneer Beria, de efficiënte or ganisator, orde op zaken gesteld heeft, marcheren de Duitse legers Rusland binnen! lezers meer gegevens over deze gang kan verstrekken, maar ook als dat niet het geval mocht zijn, zou het toch stel lig de moeite waard wezen om de hard nekkige verhalen te controleren door ter plaatse eens in de grond te gaan zoeken. De kerk en 't Achterkerk zijn op heu vel gebouwd en het is mogelijk dat de tunnel vrij diep zit omdat men hier geen last van grondwater gehad kan heb ben. Veenendaal arm aan ge schiedenis? Het is veelal overlevering waaraan de oudste geschiedenis van Veenendaal wordt ontleend. Er wordt wel eens be weerd dat Veenendaal bepaald arm is aan geschiedenis. Vooral in de eerste eeuwen van haar bestaan is er blijkbaar weinig van opgetekend geworden. We weten van Gillis van Schoonbeke; van de Vlamingen; van de turfwinning; van wat Karei de Vijfde en Bisschop David met Veenendaal hebben gedaan. Maar het is alles vrij karig en onvolledig. Zo is het ook met wat er bekend is omtrent het centrum van het oude Vee nendaal, waarin het weer veel bespro ken huis aan 't Achterkerk een belang rijke plaats moet hebben ingenomen. Wat verteld wordt over het nonnen verblijf kan misschien gecontroleerd worden door een onderzoek naar de onderaardse gangen. En mogelijk kan hierdoor nog weer eens wat meer licht op de oudste geschiedenis van Veenen daal geworpen worden. Omtrent de latere geschiedenis"~van het huis is bekend dat het een boerderij, annex herberg was. Voor hef huis werd beesten markt gehou den. Na het za ken doen gin gen de boeren in deze her berg afreke nen en aan de ijzeren ringen, welke zich vandaag nog in de voorgevel bevinden, kon men dan de beesten vast zetten. In enkele bladen werd vorige week vermeldt dat het huis uit het jaar 1500 zou dateren. Dit komt ons wat al te on waarschijnlijk voor, want gezien de bouwwijze en de vorm van de stenen waarmee het gezet werd, kan het hoog uit 350 jaar oud zijn. Flat-woningen in Augustus klaar Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de grondwerken voor de vier blok ken flat-woningen welke in Veenen- daal-Zuid zullen verrijzen. Naar verluidt zou ook rnet de bouw de nodige spoed betracht worden en men rekent er op dat in Augustus aan staande de meeste woningen reeds be trokken kunnen worden. VOOR INDISCHE NEDER LANDERS Uit Indonesië gerepatrieerden, die behoefte hebben aan kleding en schoei sel kunnen op Maandag 16 Februari a.s. des voormiddags van 1012 uur en des namiddags van 25 uur zich melden aan de volgende adressen: Hoogstraat 3 (Rode Kruisgebouw- gymnastieklokaal) voor bovenkleding; Markt 19 voor onderkleding en Kanaalweg 1 (Gebouw „Pro Rege") voor schoeisel. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290

De Vallei | 1953 | | pagina 1