J Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ruslands Geheime politie (lil) AGENDA Nieuwe spits voor de Cuneratoren FCL. S. jBOS Hoofdstraat 91-93 Veenendaal. 27e JAARGANG VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 No. 8 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dr OZINGA SPRAK IN „DE KEGELBAAN" Pijperscorps ontvangt praedicaat Koninklijk „Een schip vaart uit" Opvoering van „De Zondaar" t.b.v. Rampenfonds Sparend Veenendaal Met Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika Jeugd spande draad over de weg en veroorzaakte ernstig ongeluk Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Het Veenzangers-concert voor Rampenfonds GLORIA WATERVERF VLINDER WRIJFWAS BEHANG BUSSEN VERF ZEEMLEER EN SPONSEN FarJ. F. T^A K Het Wijkgebouw in Eist is bijna klaar Bromfietstocht op 2 en 3 Mei Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiep'r. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Do Kegelbaan was wel zeer mager bezet toen dr Ozinga uit Bennekom daar Woensdagavond op uitnodiging van de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" alhier, sprak en de aspecten van de huidige politiek behandelde. Ten aanzien van de vraag of de A.R. er goed aan doet deel te nemen aan het kabinet van thans, zeide de heer Ozin ga van mening te zijn dat dit al veel eerder had moeten gebeuren. Misschien dat wij dan nog invloed hadden gehad in zaken welke wij als A.R. totaal anders opgelost wilden zien. De A.R.- ministers kunnen toch werken als een veiligheidsklep en als een rem op hun collega ministers. Er is ook vraag of de A.R. nu be slist afwijzend moet staan inzake de gedachte van de Derde Weg, zoals wij die in sommige hoeken van de P.v.d.A. wel aantreffen en die zegt dat het ver keerd is om de kanonnen op het IJze ren Gordijn te richten, omdat die Rus sen minder kwaadaardig zijn als wel eens wordt verteld. In die verhalen over Rusland zal veel overdreven zijn zo meende dr Ozinga. Maar alleen al het regiem moeten wij op grond van onze beginselen veroordelen. Van een Derde weg kan geen sprake zijn. Spreker's volgende onderwerp had betrekking op de vraag of onze Neder landse democratie goed functionneert, en hij wees daarbij op de vele zwakke punten en tekenen van verwording in ons democratisch stelsel. De te voeren politiek is te onpersoonlijk geworden. De partijen zijn te onpersoonlijk en de ministers zijn dat eveneens. Alles hangt van partij-programma's aan elkaar. Het komt er niet meer zo zeer op aan wie men is en hoe men het doet. De kiezers moeten toch aan de daden van hun vertegenwoordigers persoonlijk kunnen zien wat en wie zij zijn. Meestal spreekt alleen de fractie-voorzitter. Doet men het niet goed dan plaats in ruimen voor een ander. Dat zou gezond zijn. Maar dit wordt vaak ontweken en men ziet kans om ook na een ontsporing nog aan te blijven. Door dit alles gaat ook de belangstelling voor de politiek bij het volk tanen. De opkomst voor deze avond is er een bewijs van en dat vormt een groot gevaar voor het in stand houden van ons democratisch stelsel. Als laatste onderwerp behandelde dr Ozinga de P.B.O., de Politiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie. De wet op de P.B.O. hebben we al sinds September 1951 aldus spreker. Maar verder heb- „7,j png niets. Var de bedrijfsraden, bedrijfsschappen enz. is nog niets te vinden. In A.R.-kringen is geen volle dige overeenstemming ten aanzien van het al of niet doen instellen van de P.B.O. Er zijn mensen in onze kring die menen dat de P.B.O. het middel kan zijn om nog eens te ontkomen aan het alles omvattende staatsdirigisme. Ook moet de P.B.O. dan dienen om te voorkomen dat ons volk nog niet nog eens zal ver scheurd worden door klasse-strijd. Maar naar sprekers mening gaat de P.B.O. op 't ogenblik veel verder dan wel nodig is. Dr Ozinga kent de wetten op de P.B.O. goed en tenslotte" moet hij zeggen dat er zowel Voor werkgevers als werknemers geen gevaarlijke dingen in de P.B.O. zitten, als men deze maar op verstandige wijze hanteert. Als de P.B.O. blijft zoals hij nu is kan er iets goeds uit voortkomen. Maar men moet ook hiermee niet vervallen in het willen hebben van de laatste cent. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd druk gebruik gemaakt en er volgde nog een zeer levendige discussie. GEBOORTEDAG LORD BADEN POWELL OOK IN VEENENDAAL HERDACHT Door de Veenendaalse padvindsters en kabouters (ongeveer 60 meisjes van 8 tot 17 jaar) werd Maandag de ge boortedag van de stichter der padvin derij, Lord Baden Powell herdacht. Des morgens om half acht werd ter ere hiervan de vlag gehesen op het Markt plein. De gehele dag bleef deze vlag wapperen en om kwart voor zes 's avonds weer gestreken. Ter ere van deze gedenkdag hadden de meisjes op school en in hun werk hun uniform aan, waarop sneeuwklokjes met klim opblad. METSELAAR VALT VAN DAK Woensdag kwam de 62-jarige met selaar G. v. V., terwijl hij bezig was met het aansmeren van pannen op een wo ning in de Molenstraat, van het dak te vallen. Met inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur werd het slacht offer per ziekenauto van de firma de Haas naar het Juliana-ziekenhuis over gebracht, nadat dr Remme de eerste hulp had verleend. Samengesteld in samenwerking met de V.V.V. de Ver. v. Vreem delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 28 Februari (In geb. Eikenlaan) 8 uur Con cert van Mannenkoor „de Veenzangers" m.m.v. Werk groep voor Muziek. Geheel o.lv. Gijsbert van Zanten. Woensdag 4 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Opvoering Kinder-operette „De Stukgedanste Balschoen- jtes". (In geb. „de Kegelbaan") Op- richtingsverg. van Vereniging voor Veilig Verkeer. Zaterdag 7 Maart (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur. Opvoering van het toneelstuk „De Zondaar" door toneelver. supp. ver. „Caecilia". Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „De Straat" en van Dinsdag t/m. Donderdag dg film „Mijn man is een ge nie". - Ml'nV!i,M<mM.,llll!SIIIII!SI!!:i!ll1lll!'''iSSIIirillllllllilllll!!l!SII!lliir. Het. moet als een zeer zeldzame ge beurtenis en als een buitengewone eer en onderscheiding worden aangemerkt wanneer een vereniging het praedicaat „Koninklijk" ontvangt. Een hoogst enkele keer wordt deze onderscheiding toegekend bij belang rijke jubilea of naar aanleiding van bij zondere prestaties. Dezer dagen werd dit praedicaat toe gekend aan ons plaatselijk pijpers corps. De naam van dit corps is nu dus ge worden Chr. Kon. Tamboers- en Pij perscorps „Prins Bernhard". Dinsdag 10 Maart wordt in Veenen daal weer een van de regelmatig terug kerende propaganda-avonden van de Gelderse Blindenver. 'gehouden. De avonden van de Gelderse Blindenver. trekken in Veenendaal steeds weer volle zalen en ook het aantal leden van deze vereniging is hier bijzonder groot. Op de avond van 10 Maart zal het dan ook stellig weer niet aan belangstelling ontbreken. Dit keer wordt door de to neelver „G.E.T.A." uit Arnhem opge voerd het toneelspel „Een schip vaart uit", een stuk dat speelt in een vissers dorp, en dat bij het opvoerende „Geta", gezien het optreden van vorig jaar, stellig in goede handen zal zijn. In de pauze is er weer gelegenheid om ken nis te maken met blindenarbeid. In het gebouw aan de Eikenlaan wordt Zaterdag 7 Maart a.s. het beken de toneelstuk „De Zondaar" van J. H. Penning opgevoerd, en wel door het toneelgezelschap van de supportersver. van „Caecilia", onder regie van de heer J. van Essen. Het gehele bedrag dat deze avond aan entree zal worden ontvangen wordt afgedragen aan he,t Rampenfonds en stellig zal het voor deze toneelopvoering niet aan publiek ontbreken. OFRICHTINGS VERGADERING VER. VEILIG VERKEER De in verband met de watersnood uitgestelde oprichtingsvergadering van de Veenendaalse Vereniging voor Vei lig Verkeer wordt nu gehouden op Woensdag 4 Maart a.s. 's avonds in de bovenzaal van hotel „de Korenbeurs". De agenda voor deze vergadering ver meldt o.a. verkiezing van een definitief bestuur. VERGADERING BOND GEPENSIONNEERDEN Woensdagmiddag 11 Maart zal er een vergadering worden gehouden van ge- pensionneerden ïn een der zalen van Hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Een lid van het hoofdbestuur van de Sterling (ongeveer ƒ250.-). Bond van Gepensionneerden, de heer Groen zal spreken over het onderwerp „De te voeren actie in verband met het verschenen Interum-rapport van de Staatscomm. voor Pensioen-wetgeving". Alle gepensionneerden uit Veenendaal en omgeving worden ter vergadering verwacht. OPGELICHT MET „AFGHANISTAN" Deze week kocht een inwoonster een nieuw kleed, een z.g. afghanistan. De prijs bestond uit: haar eigen vloerkleed, een aanzienlijk bedrag aan geld en nog enkele andere voorwerpen van waarde. De trots wegens het bezit van de afghanistan duurde niet langer dan tot de man thuis kwam en deze moest con stateren dat het geval niet veel meer waard was dan een stuk jute. De po litie is bezig de oplichters te achter halen. CONCERT VAN GEREF. KERKKOOR Het kerkkoor der Geref. Kerk alhier heeft een tweetal cantates van Buxte- hude in studie genomen. Behalve het gewone kerkkoorwerk in zangdiensten e.d, werd de behoefte gevoeld een bij zondere avond te organiseren. Deze avond is thans vastge^eld op Woens dag 22 April a.s. Behalve „Nichts soli uns scheiden", en „Jesu meine Freude" van Buxte- hude, worden nog a capella werkjes uit gevoerd van Palestrina en Frank. En kele bekende solisten zullen deze avond medewerken benevens een klein strijk- orkest. Het geheel zal staan onder lei ding van de organist-cantor, de heer Kor Dijkstra. Blijkens het jaaroverzicht van het kantoor Veenendaal van de Nutsspaar- bank werd gedurende 1952 ingelegd 1.163.450.65 en terugbetaald J 706.506.25. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 456.944.40. De aan inleggers vergoedde rente over 1952 bedroeg 23.796.45. Per 31 December j.l. bedroeg het to taal aantal inleggers 3791 met een te goed van 1.130.498.11. Van de in 1952 geopende afhaaldienst werd reeds een druk gebruik gemaakt, terwijl het aantal deelnemers vooral de laatste paar maanden, nu deze dienst meer bekendheid begint te krijgen, sterk toeneemt. Ook de afdeling Jeugdspaarbank, welke reeds meer dan 1000 trouwe spaardertjes telt, mag zich nog steeds in toenemende belangstelling verheugen. Onder auspiciën van de Kon. Vereni ging „Oost en West",- afd. Ede-Veenen- daal-Wageningen worden op 12 Maart a.s. in de Kegelbaan te Veenendaal een filmavond met voordracht gehouden door de journalist-radioreporter Hans Kievid, over de goodwill reizen, die Prins Bernhard maakte naar de landen van Zuid- en Midden Amerika. De heer Kievid, die verschillende studiereizen naar deze landen heeft ge maakt, maakte als journalist en radio verslaggever deel uit van het gevolg van Prins Bernhard. Hij zal de econo mische aspecten belichten van de Zuid en Midden-Amerikaanse staten, als mede de handelskansen en emigratie mogelijkheden welke zij de Nederlan ders bieden. In het gebouw aan de Eikenlaan werd gisteravond een druk bezochte film avond gehouden van Bescherming Bevolking. Verschillende toepasselijke en instructiefilms werden vertoond. De bekende B.B.-film „Buurmans Buur man" kon ook nog onverwacht vertoond worden. Hierboven een moment uit deze film waarop de B.B.-brandweer in actie is. TONEELAVOND VAN VER. VOLKS ONDERWIJS Door de afdeling Veenendaal van de Ver. Volksonderwijs is voor Zaterdag 7 Maart een bijeenkomst georganiseerd in gebouw „de Kegelbaan". Op deze avond zal o.a. door een to neelgroep van onderwijzers het toneel spel „Als de Klok waarschuwt" wor den opgevoerd. Vorige week maakten wij mel ding van het feit, dat nog dit jaar de Cuneratoren een gc!;:R'jTieuwe spits zal krijgen. Dame- zij de welwillende medewerking van het dagblad „Trouw" zijn wij in staat U thans te kunnen laten zien hoe die spits zal worden. De hoogte wordt niet minder dan 20 meter en op het breedste punt be draagt de doorsnede 6 meter. De toren is boven achtkantig, dus ook de spits krijgt die vorm. Het fundament zal be staan uit pl.m. 3 meter natuursteen. Daarop wordt de zgn. helm gebouwd, die met leisteen wordt gedekt. Bo ven die helm ziet U de open lantaarn. Daarboven de peer. Beide onderdelen worden bedekt met lood. De spits wordt voor het grootste deel ver vaardigd uit eiken hout. De oude, aange bracht na de enor me brand van 1898, was vervaardigd door architect Kuij- pers. Deze nieuwe spits is een ont werp van ax'chitect Boeyinga, naar een ets van Pieter Saenredam uit pl.m. 1600. De 46-jarige wielrijdster Mevr. De R. van de Middellaan werd het slachtoffer van een stalen draad, die door balda dige jeugd over het wegdek aan het Benedeneind was gespannen. Mevr. De R. brak tijdens haar val een knie. Na dat dr Engel de eerste hulp had ver leend, werd zij naar het Juliana-zie kenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. RITMEESTER ONTVANGT GELD UIT SINGAPORE VOOR RAMPEN FONDS Bij het plaatselijk comité Nat. Ram penfonds Veenendaal is door bemidde ling van de Ritmeester Sigarenfabrie ken ontvangen een bedrag van 500.- van een Belgische zakenrelatie en van een Chinese firma te Singapore 25 pond Sterling (ongeveer 250.-). 1000 kg VIS GEPOOT IN SPINNE- MEER Door de Hengelsportvereniging „De 'Kiëtvom-»;" vp'-d in het zgn. „Spinne- meer" aan de Klom^ niet minder dan 1000 kg. vis gepoot (vooiïr, Dler~eiT~bra- sem), zodat de leden van deze vereni ging in het komende seizoen weer naar hartelust hun aas in het water kunnen werpen. Het Spinnemeer is thans tot 1 Juni a.s. voor de vissport gesloten. INTREDE ds OVERDUIN Ds J. Overduin van Amsterdam, zal op Zondag 21 Juni a.s. zijn intrede doen in de Geref. Kerk van Veenendaal. Op Woensdagavond 11 Maart zal ds Over duin voorgaan tijdens een bidstond voor het gewas. TWEE AUTOBOTSINGEN OP GELDERS Op de hoek Nieuweweg-Emmalaan te Veenendaal had Woensdagmorgen een aanrijding plaats tussen een vracht auto van de fa. H. en een luxe auto, be stuurd door de heer v. I. De luxe auto werd door de achteruitrijdende vracht wagen gegrepen en flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdagmiddag had op de hoek Prins Bernhardlaan-Mulderslaan een aanrijding plaats tussen een vracht auto van de heer v. d. L. en een bestel auto van de heer J. De bestelauto liep materiële schade op, maar ook hier wa ren geen persoonlijke ongelukken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 In 1939, vlak voor Wereldoorlog II in volle hevigheid uitbarst, wordt de dan 40-jarige Lawrentyj Beria benoemd tot Volkscommissaris voor Binnenlandse Zaken en daarmede het Hoofd van de M.V.D., de Russische Veiligheidsdienst, voorheen bekend als Tsjeka, GPOe en NKVD. Beria maakt de M.V.D. tot een staat in de staat! De grote zuiveringsperiode is afge lopen. Vooraanstaande politieke leiders (Zinovjev, Boekharin, Radek) en leger aanvoerders (Toechatsjewsky) zijn ge vallen. Stalins scherpste opponent, Trotzky, is in Mexico vermoord. Jesjov, de nuttige chef van de NKVD, ver dwijnt in de vergetelheid en zijn plaats wordt ingenomen door een man uit de laagste rangen, Lawrentyj Beria, die het inmiddels reeds tot lid van het Po litburo heeft gebracht. Nog een onbetekenend ambtenaar, vestigt Beria de aandacht van Stalin op zich door een boek over de organisatie van de Sovjets in de Kaukasuseen boek, waarin hij op buitengewoon han dige wijze zijn landgenoot (ook Beria is een Georgiër) vleit en vooral telkens weer de nadruk legt op de sterke ver bondenheid, die bestond tussen Lenin en Stalin; juist het zo heftig omstreden punt! Daarmee is Beria's toekomst ge maakt. Onontkoombaar zien de Russische leiders de catastrofe naderen: oorlog met Duitsland is onvermijdelijk. Daar toe is het nodig, dat de binnenlandse veiligheid gewaarborgd is, en de man, die daarvoor moet zorgen, is Beria. De nieuwe chef van de MVD heeft zich het in hem gestelde vertrouwen waardig getoond. Met koude efficiëncy heeft hij zijn werk gedaan. Volksver schuivingen op grote schaal, spionnage en contra-spionnage. Een speciaal corps staat te zijner beschikking en de don kerblauwe petten van de MVD worden allerwegen gevreesd. Tijdens de oorlog rijst de sier van Stalin, de vader des vaderlands, tot on gekende hoogte en de satelliet Beria rijst mee. Maar Stalin wordt ouder. De kwestie van de erfopvolging wordt ac tueel. Namen worden genoemdhet staat vrijwel vast ,dat Zjdanov, Stalins rechterhand, als „kroonprins" optreedt. In 1948 sterft Zjdanov. Een hart kwaal. Met grote praal wordt hij be graven, Stalin en Beria behoren tot de slippendragers. De nieuwe grote man in het Kremlin wordt Malenkov en Moskou volgt meteen een andere poli tieke koers. Beria heeft weinig vrienden. De mees ten mijden hem. Het heet, dat hij met Malenkov intiem is. Is die vriendschap echt? Of houden beiden elkaar in de gaten? Maar dan zijn er plotseling storm signalen. Want de oorzaak van de dood van Zjdanov is ontdekt. Joodse artsen zouden een complot hebben gesmeed om hem en andere leiders van het leven te beroven. En tegelijk wordt ernstige critiek op de veiligheidsdienst verno men, die de „misdadigers" hun gang had laten gaan. Een buitenstaander mogen deze aan klachten ongelooflijk klinken. Maar wie kennis genomen heeft van wat zich tij dens het regime van Jagoda, een van Beria's voorgangers, heeft afgespeeld), begrijpt meteen de volle betekenis van deze aanklacht. Jagoda is veroordeeld als aanstichter van het complot dat met behulp van enkele artsen Mendjinsky, de chef van de GPOe, Koebisjev, lid van het Polit buro, en Ruslands grootste schrijver Maxim Gorky uit de weg zou hebben geruimd. Jagoda heeft als misdadiger terecht gestaanen met hem verscheidene andere leidende figuren, verdacht van samenzwering tegen Stalin en zijn aan hangers. Met de herinnering aan dit proces voor ogen, krijgen de beschuldigingen betref fende het geval-Zjdanov een buiten gewoon sinistere en voor Beria uiter mate gevaarlijke betekenis. Zal hij, vroeg of laat, Jagoda achter na gaan? Beria is een machtig man geworden. Hij heeft de MVD uitgebouwd tot een staat in de staat. Want Beria is de man van de grote concentratiekampen, waarin volgens de geruchten vele millioenen dwangarbeid verrichten. Die dwangarbeid is van grote econo mische betekenis. Er worden spoorwe gen aangelegd, kanalen gegraven, mij nen ontgonnen. Gigantische bedrijven zijn uit de grond opgeschoten, zoals de „Dalstroy" nabij Magadan aan de Zee van Ochotsk, waar de bodemschatten van Siberië worden ontgonnen, waar tientallen goudmijnen in bedrijf zijn, waar honderden concentratiekampen liggen en reusachtige geheime vlieg velden zijn aangelegd. En dit alles valt onder Beria's be stuur. Hij is hier heer over leven en dood. Hij heeft in tal van pannetjes een vinger. Hij is van allen, die Ruslands geheime politie hebben bestuurd, ver uit de machtigste. Het kan niet anders of een man van zulk een importantie speelt een grote rol in het duistere spel rondom de op volging van Stalin. Niemand weet van zijn ambities. Wanneer nu openlijk critiek wordt uitgeoefend op de werking van Beria's departement, betekent dit, dat mach tige invloeden zich tegen Beria opma ken. Men kan hier slechts gissen. Weten doet men niets in een politiestaat. Maar wel wordt duidelijk, én uit het verleden én uit het heden, dat de indrukwekkende eenheid-naar-buiten gepaard gaat met een strijd op leven en dood tussen de machtigen aan de top. Wel wordt duidelijk, dat men niets ontziet om zichzelf aan die top te hand haven. Maar hetzij Beria blijft, hetzij hij valt de vrees zal Sovjet-Rusland blij ven beheersen en de M.V.D. zal blijven bestaan. (Nadruk verboden) Lk. Op allerlei wijze wordt in stad en land nog gewerkt en georganiseerd tot versterking van het Nationaal Rampen fonds. En dat is goed! Vooral omdat hierdoor telkens weer geappelleerd wordt aan goede eigen schappen in ons volkskarakter en ook omdat het Rampenfonds steeds meer geld kan gebruiken. Men wordt thans dikwijls verrast door blijken van naastenliefde en gul heid van hart en' hand. die men niet zo duidelijk en veelvuldig ontdekt in tij den, waarin geen bijzondere noden ons volk kwellen. Ook in Veenendaal treffen we deze goede gezindheid aan. Gelukkig in ruime mate. Zo gaan nu a.s. Zaterdagavond, 28 Februari, De Veenzangers een koste lijke uitvoering geven. Om 8 uur in de grote zaal van het verenigingsgebuow aan de Eikenlaan. Ik heb het programma gezien. Het is voortreffelijk en veelbelovend. De zaal wordt dus vol. Dit verheugt mij te meer, omdat de opbrengst van deze avond wordt ge stort in het Rampenfonds. Natuurlijk zou de kas van „De Veen zangers" dit geld best kunnen gebrui ken. Maar men nam het loffelijk be sluit ditmaal eigen belang achter te stellen en opnieuw te helpen nood te lenigen. Hulde voor dit besluit, Veenzangers! Eén ding hierbij is jammer: werd anders de zaal al vol, nu wordt hij stampvol en is misschien te klein. Maar dat nemen we dan maar voor lief, ter wille van de goede zaak, ge diend door goede zang. Burgemeester A. BAKKER. VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 Het zal niet lang meer duren, of het Wijkgebouw annex Kleuterschool is klaar en zal geopend kunnen worden. Wanneer men straks in de gelegenheid zal worden gesteld om het geheel te be zichtigen, zal men het er over eens zijn, dat de Elsterse bevolking niet vergeefs lang heeft gewacht. Het gebouw kan wedijveren met de Wykgebouwen uit de gehele omtrek en is een toonbeeld van samenwerking en opoffering van de gehele Elsterse bevolking. Alleen de tuin rondom het gebouw 'maakt hierop nog een uitzondering, doch met de aanleg hiervan is men reeds begonnen. Enkele Zaterdagmid dagen kon men een gedeelte van de be volking hieraan ijverig zien werken. Er moet echter nog een paar Zaterdag middagen met vereende krachten wor den gewerkt om het geheel ook aan de buitenzijde het beeld van samenwer king en opoffering te geven. Ongetwijfeld zijn er onder de man nelijke bevolking van Eist velen te vinden, die hieraan nog mee willen werken. Ze zijn hartelijk welkom. A.s. Zaterdagmiddag worden zij graag bij het Wijkgebouw verwacht, voorzien van schop en zo mogelijk kruiwagen tot verwezenlijking van de blijde maar: „Ons Wijkgebouw is klaar!" VAN BOUWSTEIGER GEVALLEN De 23-jarige timmerman K. viel op een bouwwerk in de Heemskerkstraati van een steiger van 3.30 m. hoogte. Met een ernstige hersenschudding is hij per ziekenauto van de fa. de Haas naar hét Juliana-ziekenhuis overgebracht. De eerste bromfietstocht in dit jaar, wordt nu eens niet georganiseerd door de Rhenense Bromfietsclub, maar door de ANWB. De tocht zal op 2 en 3 Mei plaats vinden. Het ontworpen traject is ongeveer 110 km lang en voert door de streek tussen Rhenen, Zeist en Amers foort. DROP ALS GENEESMIDDEL Sinds eeuwen bestaat het gezegde dat drop een gunstige invloed op maag zweren oefent. De onderzoekingen der laatste jaren hebben aangetoond dat drop inderdaad stoffen bevat, die een geneeskrachtige uitwerking hebben. Dit „droppoeder" wordt nu in bepaalde apotheken tot medicijn verwerkt en wordt alleen nog op dokters recept ver strekt. Hetzelfde poeder wordt ook bij de behandeling van de Addison-ziekte gebruikt. VOOR BETERE UURWERKEN GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1953 | | pagina 1