Grote uitbreiding Juliana ziekenhuis door minister goedgekeurd Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Streekziekenhuis nu van de baan? AGEJSOA Uit de Raadsvergadering F CL. S. BOS Hoofdstraat 91-93 27e JAARGANG VRIJDAG 13 MAART 1953 No..10 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BOUW VAN NIEUW VERENIGINGSGEBOUW BEGONNEN Scheve fabrieksschoorsteen gedeeltelijk afgebroken 341 Veenendaalse kinderen doen Verkeers-examen GELDERLAND-OVERIJSEL IN VEENENDAAL. DOORLICHTEN IN VOLLE GANG 80 procent van Stichts Veenen daal gaf zich op VOETBALWEDSTRIJD VOOR HET RAMPENFONDS Voorz. 2e Kamer trapt af TANDHEELKUNDIGE VERZORGING VOOR SCHOOLKINDEREN Thans nog 217 evacuees in Veenendaal Bijzonder Concert van Caecilia Thans ruim 130.000.- voor Nat. Rampenfonds Onze vroede vaderen gebelgd over te dure oversteekplaatsen Schooltandverzorging op het politieke vlak gebracht Fabrieksbrand op laatste moment voorkomen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Onkosten Evacuatie Voorjaars-Modeshow Evacuees maken dankbaar gebruik van hun sociëteit Gloria Waterverf Vlinder Wrijfwas Behang Bussen Verf Fa. J. F. TAK Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10. Yeenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimam p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd door het Juliana Ziekenhuis by het betreffende departement in Den Haag gewezen op de noodzakelijkheid van een drastische uitbreiding en verbetering van de capaciteit van dit ziekenhuis en een plan hiertoe ter goedkeuring voorgelegd. Nadien werd met ongeduld naar de beslissing van Den Haag omtrent deze plannen uitgezien, en dezer dagen dan werd van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid bericht ontvangen dat de ingediende plannen kunnen worden uitgevoerd. Het belangrijkste onderdeel van deze plannen waarover wij reeds eerder uitvoerig bijzonderheden hebben gegeven, is dat het aantal bedden van het ziekenhuis zal worden uitgebreid tot 75. De plannen voor de stichting van een Protestants Christelijk Streekzieken huis te Bennekom, welke nauw verband houden met de uitbreidingsplannen van het Julianaziekenhuis schijnen op het ogenblik in een critiek stadium te verkeren. Volgens de oorspronkelijke opzet zouden bij de totstandkoming van dit streekziekenhuis ook de bestaande kleine ziekenhuizen te Wageningen, Ben nekom en Ede worden opgeheven. Toen het bestuur van de Stichting Prot. Streekziekenhuis te Bennekom zich destyds tot de gemeentebesturen van Ede, Veenendaal en Wageningen wendde met het verzoek zich garant te stellen voor rente en aflossing van een te sluiten obligatielening, bleek alleen de gemeente Ede bereid, deze garantie zonder enige restrictie te geven. Veenendaal verbond aan deze garantie de voorwaarde, dat het bestaande ziekenhuis aldaar zou blijven bestaan en de gemeenteraad van Wageningen weigerde enige garantie te geven. jaar be- Dit is al weer ruim anderhalf geleden en inmiddels hebben de sturen van de ziekenhuizen te Veenen daal, Ede en Wageningen plannen in gediend tot uitbreiding van de be staande ziekenhuizen. De ziekenhuis-commissie, welke tot taak heeft, de minister van advies te dienen, schijnt thans op het standpunt te staan, dat het niet langer verant woord is, vast te houden aan de ge dachte van een nieuw ziekenhuis met 225 bedden te Bennekom. Dit zou een jaarlijkse rijksbijdrage van meer dan 'f 150.000.- vergen, terwijl bij uitbrei ding van de bestaande ziekenhuizen vrijwel geen rijksbijdrage vereist is. Het bestuur van Ziekenzorg te Wa geningen heeft eveneens gedetailleerde plannen ontworpen voor uitbreiding van haar ziekenhuis van 56 tot 114 bed den. De kosten hiervan worden, met in begrip van de inventaris, begroot op 1.125.000.-. Volgens informaties, wel ke het bestuur de laatste dagen heeft gekregen, zou de Ziekenhuiscommissie, de totstandkoming van het streekzie- Enige maanden geleden konden wij berichten dat de kerkeraad der Geref. Kerk had besloten over te gaan tot hét bouwen van een verenigingsgebouw op het terrein hoek Kerkewijk-Dennenlaan. Dit gebouw vormt een onderdeel van de mettertijd op dit terrein door de Geref. Kerk te bouwen kerk. Deze week is met het optrekken van het fraaie verenigingsgebouw een aan vang gemaakt en omstreeks September a.s. denkt men het in gebruik te kunnen nemen. Zoals wij reeds eerder vermeldden zijn in het gebouw vijf vergaderlokalen verwerkt. Het grootste lokaal bevat 200 zitplaatsen en een toneel. Er is verder o.a. ook een lokaal speciaal voor ping pong spel ingericht. Het geheel belooft zeer fraai en aan trekkelijk te worden, zowel wat betreft het interieur als de afwerking van bui ten, terwijl het een belangrijke aanwinst betekent van de vergaderruimte in Veenendaal. De aannemer van dit bouwwerk is de firma Gebr. Nieboer aan de Gortstraat. VAN SCHELTINGA KOMT OP t RITMEESTER-SCHAAK - TOURNOOI Naar we vernemen is de belangstel ling voor het Ritmeester-Schaaktour- nooi wederom enorm, hetgeen blijkt uit de vele inschrijvingen welke reeds zijn binnengekomen. Ditmaal is het de tournooi-commissie gelukt een buitengewoon sterke „ere- groep" samen te stellen; de topscha- kers van Nederland zullen in deze groep uitkomen. De „ere-groep" is als volgt samen gesteld: 1. T. D. van Scheltinga; 2. N. Cort- lver; 3. H. Bouwmeester; 4. Mr Ed Spanjaard. In de sererve-groep spelen de vol gende personen mee: 1. Drs Th. C. L. Kok; 2. C, Orbaan; 3. Dis G. W. v. Vloten. Voor hen, die nog niet ingeschreven hebben voor dit schaakfestijn, is de in schrijving nog open tot uiterlijk 18 Maart a.s. Samengesteld in samenwerking y met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- y delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 14 Maart (Sportterrein Bergweg) 4 uur Voetbalwedstrijd Veenendaal- Quick (Nijmegen) ten bate van Rampenfonds. (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur p Concert van „Caecilia" m.m.v. ff „de Veenzangers" en Werk- groep voor Muziek. Zaterdag 21 Maart (DOVO-terrein) 4 uur wed- p strijd Gelderland-Overijsel. H Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- p dag de film „Othello" en van Dinsdag t/m. Dondej'dag „De 1| Dijk is dicht". kenhuis te Bennekom thans hebben verworpen en men verwacht dan ook, dat de uitbreidingsplannen van Wage ningen zullen worden goedgekeurd. Omtrent de plannen van het Juliana ziekenhuis nog het volgende: Zoals be kend heeft de kerkeraad der Geref. Kerk te Veenendaal de leegstaande pastorie aan de Bergweg alhier tijde lijk ter beschikking gesteld van het ziekenhuis om te dienen als zusterhuis. In de afgelopen 2 jaar heeft het zieken- Een van de twee hoge fabrieks schoorstenen van de Leidsche Wol spinnerij (Newo) aan de Spoorlaan, stond al jaren lang scheef. Deze scheve stand leverde echter nog geen gevaar voor omvallen op maar toch besloot men de schoorsteen tot ongeveer op de helft af te breken. Het was namelijk alleen de bovenste helft welke vrij ver uit het lood hing. Zo kon men deze week boven in de hoge schoorsteen een man zijn gevaar lijk werk zien verrichten en de schoor steen afbreken. Steen voor steen moest hij losmaken in naar beneden gooien. Vanmorgen was hij al brekende tot op de helft van de pijp gezakt. Dezer da gen zal weer worden begonnen met het optrekken van het afgebroken ge deelte. Dinsdag j.l. hebben op alle lagere scholen de kinderen van de zesde klas het schriftelijk gedeelte van het ver- keersexamen afgelegd. Van de 341 can- didaten werden er slechts 17 afgewe zen, terwijl een gemiddelde van ruim 91 pCt. van het totaal aantal te behalen punten werd bereikt. 93 kinderen wa ren er die er zonder fouten afkwamen. Een schitterend resultaat dus. Ovei ruim een week doen de scho lieren het practische examen, terwijl 30 Maart a.s. 's middags in gebouw El- theto de officiële diploma-uitreiking zal plaats vinden, bij welke gelegen heid weer verkeersfilms zullen ver toond worden. Zij nog vermeld dat de examens worden afgenomen onder toe zicht van de Veenendaalse politie. De voetbalwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende elftallen van Gelder land en Overysel KNVB (ZMC) is thans definitief vastgesteld op Zaterdagmid dag 21 Maart a.s. om 4 uur op het DOVO-terrein aan het Panhuis. Aanvankelyk zou deze wedstrijd niet worden gespeeld onder auspiciën van de KNVB; deze was van mening dat de reeds gespeelde wedstrijden om te ko men tot samenstelling van het Neder lands Zaterdagelftal voldoende waren. Nu de laatste oefenwedstrijd te Noordwyk niet aan de gestelde ver wachtingen heeft voldaan en voor ver schillende plaatsen in het elftal nog naar de juiste man wordt gezocht, heeft de KNVB besloten de te Veenendaal te spelen wedstrijd alsnog het praedicaat „officiéél" toe te kennen. Dit zal de animo van de aangewezen spelers zeer zeker stimuleren; immers, zij weten thans dat de wedstrijd de mogelijkheid biedt de aandacht van de Keuze Commissie op zich te vestigen; deze Commissie zal ongetwijfeld met belangstelling de verrichtingen van de spelers volgen. GELDERLAND: Wolf (WHC); v. Kooten (Geel Blauw); van Diepen (WHC); de Groot (WHC); J. J. Klumpenaar (DOVO); De Gier (DVS '33); Bakker (DVS '33); van Zet ten (DOVO); Goudbeek (WHC); Bulten (Apeldoorn); Burink (Hatto Heim). OVERIJSEL: Koops (Sparta E); Kottier (DES); Hoekman (Genemuiden); Nieuwenhuis (Excelsior); Ponsteen (DES); van Dijk (Genemuiden); Nijkamp (DOS '37); Spin (Sparta E); Maass (Sparta E); Harberts (Excelsior); Woudsma (DES). Als reserves zijn aangewezen: Kroes- bergen (DOVO); Peters (WOG); ten Donkelaar (Sparta E). EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdag te Veenendaal 110.000 eieren aangevoerd. De handel was vlug. De prijzen varieerden van 14.- tot 14.50 per 100 stuks. huis zich reeds dermate uitgebreid, dat het onderdak brengen van het eveneens in aantal toenemend verplegend perso neel een groot probleem op zichzelf werd. In verband met het feit dat ds Overduin uit Amsterdam zijn beroep naar Veenendaal heeft aangenomen dient deze pastorie per 15 Mei a.s. dooi de zusters ontruimd te zijn. Het bestuur van het ziekenhuis over weegt naast de grote uitbreiding van het ziekenhuis ook de bouw van een zusterhuis, maar vanzelfsprekend zal dit gebouw niet voor 15 Mei klaar kun nen zijn en een oplossing van het pro bleem met betrekking tot het huisvesten van de zusters is dus thans wel bijzon der urgent geworden. Hoewel de tijd dringt en het hier dus gaat om een tij delijke oplossing, kon nog geen nieuwe lokaliteit worden gevonden. Wat betreft de bouw van uitbreiding in het ziekenhuis kan nog worden ver meld dat'de heren J. Steensma uit Vlaar- dingen en de heer De Geit uit Veenen daal de architecten zullen zijn. De heer Steensma is een bekende specialist op het gebied van ziekenhuisbouw. Van hem zijn reeds verschillende grote en moderne ziekenhuizen tot stand geko men. Het doorlichten van de bevolking van Stichts- en Gelders Veenendaal is reeds voor een groot gedeelte gebeurd. Hoewel nog steeds mensen zich voor het doorlichten komen opgeven, ook velen van hen die aanvankelijk meen den er niet aan te moeten deelnemen, kan nu wel gezegd worden dat van de bevolking van Stichts Veenendaal on geveer 80 procent zich voor doorlichten heeft opgegeven. In de komende twee weken is er ech ter nog steeds gelegenheid zich op te geven en het is dus mogelijk dat dit percentage nog hoger wordt. In zijn vergadering van j.l. Maandag avond besloot de Gemeenteraad tot de invoering van tandheelkundige ver zorging voor Schoolkinderen. De werkwijze van deze Schooltand- verzorging is als volgt: De verzorging begint by de kinderen, welke per 1 April a.s. naar school gaan. Gedurende de gehele verdere cursusjaren zullen deze kinderen aan de verzorging onderhevig blyven. De kinderen welke dus thans reeds op school zijn zullen hiervan niet meer kunnen profiteren. De gebitten van de leerlingen worden tweemaal per jaar op school onderzocht door een tandarts, mevrouw Zweede uit Wageningen. Blijkt bij deze controle dat een be paalde behandeling van het gebit nodig is, dan ontvangen de ouders daarvan bericht. Bij dit bericht is ook een oproep waarin vermeldt op welke dag en op welk uur het kind voor een behande ling bij de tandarts kan komen. De behandelende tandarts is die wel ke door de ouders is gekozen. Indien het kind op het aangegeven uur niet bij de tandarts verschijnt, wegens ziekte of verhindering anders zins, dan ontvangen de ouders nog maals een oproep met een nader vast gesteld uur. De kosten van de controle op de scholen komen voor rekening van de gemeente, terwijl de kosten van behan deling bij de tandarts door de zieken fondsen worden gedragen. Meer en meer wordt ook in ons land het nut en de noodzaak ingezien van de Schooltandverzorging als een belang rijk onderdeel van de preventieve ge zondheidszorg. Een goed gebit is van zeer grote waarde voor het lichamelijk welzijn, vooral op latere leeftijd. Het is daarom wel zeer toe te juichen dat de schooltandverzorging nu ook in Vee nendaal is ingevoerd geworden. Op het ogenblik verblijven in Vee nendaal nog 217 evacuees. Bij infor matie bleek dat de gang van zaken wat betreft het onderbrengen van deze evacuees in Veenendaal uitstekend ge slaagd is. Er zijn weinig klachten we derzijds en dat is al zeer belangrijk. Er is nog wel een punt dat beter kan en dat betreft vooral het zakgeld van de evacuees dat wat aan de lage kant is. Van regeringswege wordt op 't ogen blik echter gewerkt aan een nieuwe regeling voor h«t bepalen van het zak- M«riïi 'z.ferd«, te 4 uur Veenendaal" een voetbalwedstrijd te gen Quick uit Nymegen. De baten van deze wedstrijd zyn bestemd voor het Nationale Rampenfonds. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de v.v. „Veenendaal" aan de Bergweg. Ieder wordt verzocht een toegangsbewijs te kopen. Ook de leden van de vereniging zullen geen vrij en tree hebben. De mogelijkheid bestaat dat dr Kor- tenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, de aftrap van deze wedstrijd zal verrichten. Voor morgen Zaterdag 14 Maart heeft de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" een groots concert op haar programma staan. Aan dit concert zullen namelijk medewerken het Mannenkoor „De Veen- zangers", de Werkgroep voör Muziek en een dameskoor o.l.v. de heer L. J. M. v. Mechelen. De samenstelling van het programma is zeer aantrekkelijk en rijk gevarieerd. „Caecilia" heeft de laatste tijd al met groot succes'met de mede werkende koren samengewerkt en con certen gegeven en ook ditmaal belooft het geheel weer iets zeer bijzonders te worden. GROTE BELANGSTELLING BIJ BEGRAFENIS VAN T. HIENSCH Onder zeer grote belangstelling is Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer T. Hiensch, die verleden week in de ouder dom van 84 jaar overleden is. De rouwdienst aan het sterfhuis werd geleid door de wijkpredikant, ds J. Bak ker. Toen de begrafenisstoet op de alge mene begraafplaats aankwam, had een grote schare belangstellenden zich rond om de groeve gegroepeerd, waaruit dui delijk sprak welk een grote plaats de overledene in het kerkelijk leven van Veenendaal had ingenomen. Leden van de kerkeraad droegen hun oude medebroeder ten grave. Als eerste spreker trad ds A. Vroeg- indewey naar voren, die als voorziiter van de Ned. Herv. Kerkeraad zijn dankbaarheid uitsprak voor het vele werk dat broeder Hiensch gedaan had gedurende zijn ouderlingschap van 34 jaar, waarna hij op 81-jarige leeftijd tot ere-ouderling van de Ned. Herv. Ge meente werd benoemd. Hij wees er echter op, dat niet de mens verheerlijkt mocht worden, maai de Heere, die deze broeder aan de ge meente Veenendaal had geschonken. Hij was een voortrekker, die zijn kerk liefhad en onverzettelijk was wanneer het gereformeerd beginsel in het geding was. Vervolgens sprak ouderling A. Budding. Een schoonzoon van de over ledene, ds P. M. van Galen van Papen- drecht voerde daarna het woord. Ook ds Bakker sprak nog en verzocht te zingen Psalm 89 8. Ds H. Hiensch van Arnhem, een zoon van de overledene, sprak namens de familie een dankwoord, waarna hij nog verzocht de lievelingspsalm van zijn vader te zingen: Psalm 56 6. Diep onder de indruk verliet de me nigte het kerkhof. Onder de aanwezi gen merkten we nog op ds S. C. van Wijngaarden en ds K. van de Pol. het kwartiervergoeding. Zowel het zakgeld als de kwartiervergoeding zullen hierdoor hoger worden. Het totaal van het bedrag dat bij de gemeente-ontvanger is binnen gekomen als bijdrage van Veenendaal aan het Nationale Rampenfonds bedraagt thans 130.468.26, dat is 37.28 per Veenen- daals gezin. De Raad is in de zak gedaan als ik denk aan onze politie-auto. De Raad is nooit zozeer overtuigd geweest van de noodzakelijkheid ervan. Ik acht deze auto overbodig en doelloos, zo waren de woorden van de heer Van Ilardeveld (P.v.d.A.) toen in de raadsvergadering van Maandagavond het voorstel aan de orde kwam om voor deze wagen achter het gemeentehuis een garage te bouwen. De Raad voelde zich deze avond nogmaals in de zak gedaan en zeer ge belgd door het feit dat de oversteekplaatsen aan de Hoofdstraat zonder voor kennis tweemaal zo duur bleken uitgevoerd dan door de Raad was besloten, en omdat er zonder meer vier in plaats van twee zijn aangelegd. Even dreigde zelfs dat de Raad het hogere bedrag dat hiervoor nodig is, niet zou beschikbaar stellen. En nu was het de heer Van Galen (C.H.) die zich met stemverheffing tot tolk van de Vroede Vaderen maakte: We worden als Gemeenteraad op deze manier veel te vaak bij de neus genomen. Om toch te voorkomen dat de splin ternieuwe en prachtige oversteekplaatsen weer afgebroken zouden moeten worden liet de Raad zich toch nog vermurwen en legde tenslotte zijn grieven en protest hierover in het tegen stemmen van de heer Van Galen. Burgemeester Bakker kon wegens lichte ongesteldheid niet ter vergade ring komen en ditmaal was het de loco burgemeester, wethouder Middelhoven die de bijeenkomst presideerde en tot taak had de doelloos genoemde politie auto te verdedigen. Hij meende dat een politiecorps als dat van Veenendaal toch enigszins gemotoriseerd moet zijn. Ook als geluidswagen heeft deze auto zijn bestaansrecht wel bewezen bij de ver- keers-opvoeding en ook in de dagen na de watersnood. Hij was er van over tuigd dat deze auto ook in de toekomst van belang voor de gemeente zal blij ken te zijn. De heer Van Galen: de politieauto doet inderdaad niet wat er van gezegd was. De heer Van Stempvoort (A.R.) wat blij dat de wagen in de te bouwen garage zo dicht bij het gemeentehuis gestald zal kunnen worden. De Raad stelde toch zonder stemming het beno digde bouwbedrag van ƒ6000.- voor de Een surveillerend politieagent ont dekte Maandagochtend omstreeks half zes een rossige gloed achter een van de bovenramen van de Cavansa-sigaren- fabriek. De agent waarschuwde direct de naast de fabriek wonende directeur. Men had niet veel later moeten komen, want het bleek dat sigarenpersers in brand stonden en ook de vloer reeds was doorgebrand. Met emmers water kon men toen het gevaarlijke brandje nog blussen. Oorzaak was waarschijnlijk dat een stapel sigarenpersen tegen een kachel was gevallen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaatweg 2 - Tel. 290 Voorjaar op de grote bloemententoonstelling te Heemstede, welke vandaag door H.M. de Koningin zal worden geopend. Enige meisjes bij de crocussen, welke hun kopjes boven de grond uitsteken. Op de achtergrond het monumentale hoofdgebouw. Nota's voor leveranties, gedaan ten behoeve van de Evacuatiedienst (Op vangcentrum e.d.) behoren, voor zover dit nog niet is geschied, vóór Zaterdag 21 Maart a.s., in tweevoud, te worden ingediend ter gemeente-secretarie, af deling Sociale Zaken, Hoofdstraat 92 alhier. Nota's, welke na die datum worden ingezonden, kunnen niet dan met grote vertraging worden afgewikkeld. ONDERWIJSBENOEMING SCHOOL AAN DE KLOMP Ter voorziening in de vacature ont staan door het vertrek van de heer J. H. de Roder, hebben B. en W. van Ede als nummer een op de voordracht geplaatst de heer G. W. van Buuren, onderwijzer te Lienden. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN De traditioneel geworden voorjaars modeshow van dameskleding van de firma Hein van Schuppen is voor dit maal vastgesteld op a.s. Woensdag" 18 Maart, 's middags 3 en 's avonds 8 u. in de grote zaal van gebouw „Eltheto". De shows van de firma Hein van Schuppen zijn steeds een groot succes geweest, zowel wat betreft het vertoon de materiaal als wat betreft de publieke belangstelling. Ze zijn voor de dames in Veenendaal en omgeving een evenement geworden waarnaar steeds weer met een zeker ongeduld wordt uitgezien en zonder twijfel zal deze ook aanstaande Woens dag weer een groot aantal dames weten te trekken. LEZING „HET MOEILIJKE VAK VERKOPEN" Op uitnodiging van het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersver. komt de heer A. Borstlap uit 's-Gravenhage spreken met als onderwerp „Het moei lijke vak verkopen". De heer Borstlap is een begaafd spreker en zeer deskun dig op zijn gebied en de verwachting is dan ook dat vele winkeliers en winkel personeel deze interessante lezing zul len bijwonen. De lezing vindt plaats Dinsdagavond 24 Maart in gebouw „De Kegelbaan". garage beschikbaar; de garage waarin dan ook een gedeelte zal worden afge schut voor het onderbrengen van het appapparaat waarmee straks in Vee nendaal honden en katten pijnloos afge maakt zullen worden. Met betrekking tot de zoveel duur der geworden oversteekplaatsen zei de heer Jansen nog dat er tijdens de lang durige vorstperiode toch gelegenheid was om de Raad in te lichten en te vragen of men zoveel duurder mocht gaan. De heer De Kleuver vraagt zich af hoe het kan dat een werk meer dan tweemaal zo duur gemaakt wordt. Het zijn toch deskundigen die de prijsbere keningen en de plannen hadden ge maakt. De beide wethouders betuigden hun spijt over het voorgevallene en zei den dat de omstandigheden hier een rol hadden gespeeld. Maar zij konden de Raad toch niet overtuigen. Verder kwam het tot een langdurig debat toen het instellen van de school tandverzorging aan de orde gesteld werd. (Zie bijzonderheden elders op deze pagina). De P.v.d.A.-fractie stelde zich op het standpunt dat hierbij het systeem van de Centrale Raad gevolgd moet worden. De heer Verkuyl maakte zich tot tolk van deze fractie door te veronderstellen dat het resultaat van de schooltandverzorging veel beter zou zijn als de kinderen meteen op school behandeld worden. Het moet niet mo gelijk zijn dat ouders zich om princi piële overwegingen aan deze tandver- zorging kunnen onttrekken en bij het systeem zoals B. en W. willen is het ge heel vrij aan de ouders om hun kinde ren aan een behandeling te laten onder werpen. Net als met de doorlichting op t.b.c. moet de bevolking toch weten dat men het tegenover de gemeenschap verplicht is zich aan een onderzoek en behandeling te onderwerpen. De heer Van Siempvoort (A.R.) zeT^r piëel op tegen te zijn dat de overhel de geneeskundige verzorging op zich neemt. Het doorlichten op t.b. juicht hij toe. Ieder moet daaraan meewer ken. Maar men moet vrij zijn te gaan en er moet ruimte blijven voor de men sen die er om principiële redenen niet toe willen overgaan. De heer Van Ga len (C.H.): de gaatjes in de tanden van de kinderen vormen .toch geen gevaar voor de gemeenschap. Het is toch goed als de ouders hiervoor verantwoordelijk blijven. Voldoende is het als de ge meentelijke overheid een goede tand- verzorging bij de schoolkinderen moge lijk maakt en bevordert. Zo naïef is (Zie verder pag. 2) EEN FORUM-AVOND Op Vrijdagavond 20 Maart a.s. wordt in gebouw „De Samenwerking" dooi de afd. Veenendaal van „Nieuwe Koers" een forumavond georganiseerd in sa menwerking met de P.v.d.A. De bezetting van het forum zal be staan uit een afgevaardigde van het Gew. Bestuur, één uit de Vrouwenbond, één uit Nieuwe Koers en twee candi- daten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Zoals bekend, werd enkele weken geleden op initiatief van een dames comité de kleine zaal van het gebouw aan de Eikenlaan ingericht als trefpunt en centrum voor de in Veenendaal ver blijvende evacuees. Intussen is gebleken dat dit initiatief zeer gelukkig is geweest want iedere middag weer vinden wij er tientallen evacuees bij elkaar. Veel evacuees ken nen elkaar en het is hier dan dat in een gezellige omgeving een band tussen alle in Veenendaal verblijvende eva cuees groeit. Gezellig is het er. Er wordt thee ge schonken en de mannen krijgen er hun sigaar. Lectuur is aanwezig en de mu ziek van een orgel en de bloemen op de tafel hebben hier een aangename en in tieme sfeer gebracht. Vorige week zijn de evacuees op ex- excursie geweest naar de Scheepjes- wolfabrieken en men was hier zeer enthousiast over. Gisteren was er weel een excursie georganiseerd, nu naar de Ritmeesterfabrieken en ook ditmaal was de deelname weer groot. VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus Zeemleer en Sponsen DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1