y Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse raadszaal wordt nu veel te klein Na koude winter Lente in het land AGENDA Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 C° ns WeerpraatjeJ Fa. J. F. TAK 27e JAARGANG VRIJDAG 20 MAART 1953 No. 11 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 rent liedactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimam p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpénzeel Gemeenteraad wordt uitgebreid tot 17 leden, straks na grens wijzigingen wellicht tot 19 De raadszaal van het Huis der gemeente Veenendaal is niet groot. Ja, deze is bepaald te klein. Nu al, nu de Veenendaalse Vroedschap nog maar 15 leden telt. De Vroede Vaderen zitten nu al vrij strak naast en tegen elkaar als zy zich tijdens de vergaderingen aan de u-vormige vergadertafel scharen. Ook deze tafel wordt te klein als straks na de komende gemeenteraadsverkiezingen, de Veenendaalse Gemeenteraad met twee zetels zal worden uitgebreid en gebracht van 15 op 17. Dan is er ook nog de verwachting dat toch binnen afzienbare tijd althans het grootste deel van de annexatie-plannen zal worden uitgevoerd, en dat dan de Gemeenteraad waarschijnlyk uitgebreid wordt tot 19 leden. Het wordt dan werkelijk penibel met de ruimte. Men zou kunnen aanvoeren dat er vele makke schapen in een hok gaan, maar met raadsleden is het juist zo dat ze niet altijd even „mak" zijn Het is hun taak de belangen der gemeentenaren te behartigen, en niet altijd zijn de raadsleden het met elkaar eens over de wijze waarop deze belangen het beste gediend zijn. Niet alle raadsleden natuurlijk, maar sommigen toch, hebben bij de verdedi ging van hun inzichten ruimte nodig om met enige gesticulatie hun woorden kracht te kunnen bij zetten. Er heerst overigens een uitstekende geest in de huidige Veenendaalse ge meenteraad, maar soms en dat is natuurlijk een gezond teken botsen de meningen wel eens. En vooral in deze tijd voor de raadsverkiezing wil het nog wel gebeuren dat aan de poli- tiek-principiële verschillen, welke de diverse fracties vertegenwoordigen, een extra tintje wordt gegeven. Iedereen kan raadsver gaderingen bijwonen De vergaderingen van de Gemeente raad zijn vrijwel steeds openbaar. Dat wil zeggen, ieder is vrij om deze bij te wonen. Het is misschien wel goed hier op eens te wijzen want zeer velen zijn in de veronderstelling dat men een toe gangsbewijs of iets dergelijks nodig heeft voor een plaats op de publieke tribune. Vorige week hoorden we zelfs de vraag stellen of er dan ook geen en tree-geld betaald moest worden. Dat is vanzelfsprekend niet het geval. De Gemeenteraad, in vergadering bij een, vormt het hoogste gezag in de ge meente en er is hier geen sprake van publieke vermakelijkheid, maar het behandelen van zaken die elke inwoner aangaan. Het is de Raad die de gemeente be stuurt en niet de burgemeestter zoals men vaak meent. Wanneer men eens de moeite neemt yoor het bijwonen van een raadsverga dering dan zal men zien dat de burge meester het voorzitterschap voert, maar verder alleen een adviserende stem in de besprekingen heeft. Verder zijn aan de rechterhand van de voorzitter geze ten de wethouders, en aan zijn linker zijde zit de secretaris, welke in raads vergaderingen, niet dan bij hoge uit zondering, zijn stemgeluid mag laten horen. Dan is er nog een man die een rol speelt in de raadsvergadering, n.l. de bode, die o.a. tot taak heeft bij stem mingen de stembriefjes in te nemen. Maar de grootste invloed van de bode op de gang der besprekingen is mis schien wel gelegen in de mate waarin hij de spraakwaterglazen gevuld houdt, en er wordt gemeenlijk vrij veel gedron ken tijdens de vergaderingen. Vermeldenswaard is ook nog dat in de Veenendaalse Gemeenteraad de le den niet fractiegewijze bij elkaar zitten zoals dat in vele het geval is, maar in volgorde van leeftijd en dus broeder lijk door elkaar. De publieke tribune Nogmaals, de raadszaal is te klein. De Raad, in zijn huidige omvang, past er net in en in de zaal zelf is dus geen ruimte over voor het publiek. Het is dan ook de burgemeesterskamer, welke door een schuifdeur van de raadszaal gescheiden is, die als publieke tribune dienst doet. Naar ons gevoel doet dit eigenlijk afbreuk aan de waardigheid welke nu eenmaal inhaerent is aan een burgemeesterskamer en ook als publie ke tribune kan de burgemeesterskamer niet voldoen. Het is namelijk moeilijk om hier het betoog van de raadsleden goed te kun nen volgen. Het geluid blijft in de raadszaal hangen en komt slechts vaag door de betrekkelijk smalle opening van de schuifdeur. Er is meestal wel enig publiek bij de raadsvergaderingen, maar het is nooit druk. Het publiek echter zit achter de pers-tafel welke vlak voor de deur is geplaatst, maar ook de mensen van de pers moeten zich daar nog uiterst inspannen om het ge sprokene te kunnen volgen, en als er een auto of autobus het gemeentehuis voorbij gaat en dat is uiteraard in de Hoofdstraat nog al eens het geval dan kan men even absoluut niets ver staan. Jlllli II Samengesteld in samenwerking ff y met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- g delingenverkeer „Veenendaal" y Zaterdag 21 Maart (DOVO-terrein) 4 uur wed- y strijd Gelderland-Overijsel) (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur f§ Feestavond supp. ver. V.V. f| „Veenendaal" m.m.v. „The Ki- §1 holo Hawaaiians) ll Zaterdag 28 Maart (In geb. Eikenlaan) Jaarfeest ff van het C.J.M.V. de Eierhal) 3 uur de grote Palmpaas- (Bij geb. 11 start van optocht, y Luxor Theater: Van heden Vrijdag t'm. Maan dag de film „Commanches op oorlogspad en van Dinsdag t/m. Donderdag de film „Het zwaard der vergelding". Natuurlijk in de eerste plaats voor een betere functionnering en een goede behuizing van het gemeentelijk appa raat, maar óók wat betreft de ruimte in de raadszaal, èn ten behoeve van de publieke tribune, zal het thans in ont werp zijnde nieuwe Veenendaalse raad huis geen overbodige luxe zijn. Toch is het meestal nog zeer de moeite waard en interessant en ook leerzaam om de vergaderingen van de Veenendaalse Raad bij te wonen. Verschillende partijen hebben reeds hun candidaten-lijsten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen bekend ge maakt en de Gemeenteraad zal in de komende weken in het middelpunt der belangstelling staan. Ook dit was voor ons aanleiding om eens een en ander, de Raad betreffende, onder de aan dacht te brengen. Waarom twee raadsleden meer? Men zal zich afvragen wat wel de reden is van de aanstaande uitbreiding van de Veenendaalse Gemeenteraad van 15 tot 17 leden. Dit houdt namelijk verband met het aantal inwoners. Een gemeente met een aantal inwoners van b.v. 3000 en min der zielen heeft volgens de gemeente wet een Raad met 7 leden. Een gemeen te van 3001 tot 6000, 11 leden; van 6001 tot 10.000, 13 leden; van 10.001 tot 15.000 inwoners 15; van 15.001 tot 20.000, 17 leden en van 20.001 tot 25.000 telt een gemeenteraad 19 leden. Het aantal inwoners van Veenendaal is na de vorige gemeenteraadsverkie zing de 15.000 gepasseerd, en daarom wordt dus de Raad twee zetels groter. Zoals bekend heeft de Minister deze week een wetsontwerp ingediend waar bij de straks te kiezen gemeenteraden ditmaal voor vijf inplaats van als ge woonlijk voor vier jaar te doen aan houden. Wat betreft de Veenendaalse Ge meenteraad is het echter wel zeer de vraag of deze in de komende zittings periode ongewijzigd zal blijven. Er zijn namelijk sterke aanwijzingen dat binnen niet al te lange tijd althans het grootste deel van de annexatie plannen zullen worden uitgevoerd en dan zullen in Veenendaal .tussentijdse raadsverkiezingen worden gehouden. Zeer waarschijnlijk zal dan het aantal inwoners uitgaan boven de 20.000 en dan zal de Raad mogelijk uitgebreid wor den met nog twee leden. Terugkomende op de beperkte ruimte in de raadszaal dient nog gezegd dat het huidige gemeentebestuur althans voor twee raadsleden meer wellicht een plaatsje zal weten te bereiden. Misschien dat in geval er straks nog eens twee raadsleden zullen bijkomen het nieuwe raadhuis tijdig uitkomst zal geven. NAAR HONOLULU De Supp. ver. van de V.V. „Veenen daal" heeft voor morgen, Zaterdag avond, in het gebouw aan de Eikenlaan een feestavond georganiseerd met een uitgebreid en gevarieerd programma. Hier zullen namelijk optreden „The Kiholo Hawaiians", het Toneelgezel schap „S.T.V." met de komische klucht „Mijn vrouw verlangt salaris"; The Happy Singers", 2 jongens met een gui taar en dan nog „The Kiholo Cow boys". MAATSCHAPPELIJK WERKSTER BENOEMD Met ingang van heden is tot maat schappelijk werkster in dienst der ge meente Veenendaal benoemd Mej. A. H. ten Ham te Barneveld. Door het ver trek van Mej. L. A. Wiersinga was er nog steeds een vacature, waarin thans is voorzien. Mej. ten Ham heeft haar werkzaamheden inmiddels aangevan gen. UITBREIDING OPENBARE SCHOOL GEREED GEKOMEN De uitbreiding van de openbare lagere school aan de J. G. Sandbrink- streat is gereed gekomen en heden- avo id zal het nieuw gebouwde gedeelte tijdens een bijeenkomst ten gemeente huize officieël in gebruik genomen worden. Zoals bekend omvat de uitbreiding in hoofdzaak de bouw van twee klasse lokalen welke wegens het toenemen van het aantal leerlingen nodig geworden zijn. Onder deze lokalen werd ook de grote kelderruimten gebouwd welke speciaal bestemd en ingericht zijn als comman do-post van de Veenendaalse Dienst Bescherming Burgerbevolking. B.B.-Lezing over de atoombom Na de film-avond welke de Veenen daalse dienst Bescherming Burgerbe volking enkele weken geleden organi seerde, staat nu een film-avond van de B.B. op het programma voor Vrijdag avond 27 Maart a.s., waarbij speciaal de zo gevreesde atoombom en zyn gevol gen zullen worden behandeld. Tijdens deze avond zal een Amerikaanse film over de atoombom vertoond worden, als mede de filmstrip „Atoombom". Overste b.d. A. P. Berlijn uit Doorn, die een van de Nederlandse specialisten is op het gebied van de atoombom en ook de vervaardiger is van de hiervoor genoemde filmstrip, zal deze strip toelichten en een voor dracht houden over de wijze waarop de bevolking zich tegen de gevolgen van een atoombom-ontploffing kan be schermen. Zoals bekend is de heer Berlijn hoofd van de B.B.-kring Utrecht 3. waar onder ook Veenendaal ressorteert. Deze B.B.-avond, welke gehouden wordt in het gebouw aan de Eiken laan, heeft ten doel de bevolking voor te lichten omtrent de wijze waarop men zich kan verweren tegen de gevolgen van oorlogshandelingen, is dus voor een ieder vrij toegankelijk. CANDIDATEN VOOR DE NIEUWE GEMEENTERAAD In verband met de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen hebben# enkele Veenendaalse kiesverenigingen reeds hun candidaten-lijsten opgemaakt. De candidaten voor de P.v.d.A.-frac- tie in de Veenendaalse gemeenteraad zijn in volgorde de heren Joh. v. Har- develd; T. Verkuijl; J. H. H. Jansen; J. v. Eden; H. J. v. d. Woerd; Mevr. P: B. J. Scholten Bleuel; J. v. d. Dikkenberg; T. H. Beckerman; G. van Barneveld; G. Moesbergen; J. v. Veenendaal Jr. cn Joh. Kempen. De A. Rev. candidaten zijn in volg orde de heren A. Middelhoven; W. van Stempvoort; Jac. Slok; S. Kroesbergen; C. N. v. Kuijk; mr W. A. van Es; E. C. Diepeveen; mr J. F. v. Leeuwen; H. W. Bruijs; A. van Doorn; A. van de Sluis; W. van Beek: W. van Braak; C. van Amerongen; P. W. Maris; H. de Gooijer Czn. en C. W. Kroes. De heer H. Bos, welke thans nog deel uitmaakt van de A.R.-fractie in de Gemeenteraad, heeft zich Lm t;ez«t<rë*- heidsredenen genood zaakt gezien zich niet meer als raads lid candidaat te stel len. De heer Bos werd op 28-jarige leeftijd als lid van de Gemeenteraad geïnstalleerd. Hij heeft gedurende 16 jaar het raadslidmaatschap bekleed met eenmaal onderbreking van 4 jaar. Voor de C.H. ziet de lijst er als volgt uit: Ant. de Ruiter; W. v. Galen; M. Bastmeijer; J. Scholten; E. de Kleuver; Jao. v. Amerongen;; E. J. v. d. Hoef: G. Davelaar; Joh. Slok; J. H. Hiensch; C. v. Genderen; P. v. Ojik; D. J. v. Hun- nik; D. de Gooijer; G. C. Muller en J. van Kesteren. De candidaten voor de K.V.P. en S.G.P. werden nog niet aangewezen. Wat betreft de candidaten van Gel ders Veenendaal voor de Edese Ge meenteraad is bekend dat voor de K.V.P. zijn aangewezen de heren J. Oeben en H. van Kessel. WEER DAGMARKT Te beginnen Dinsdag 31 Maart, zal in verband met de seizoenwisseling de Veenendaalse Markt weer Dagmarkt worden. De markt welke thans nog ge durende de ochtenduren wordt gehou den zal dan duren van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur. EIERMARKT Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt te Veenendaal 95.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den van 14.25 tot 14.75 per 100 stuks. De handel was matig. EEN TWEEDE CONCERT VAN HET U.S.O. IN VEENENDAAL Naar wjj vernemen zal het Utrechts StcdeLyk Orkest na een eerste succes vol optreden in November j.I. op Vrij dag 10 April aanstaande in Veenendaal een tweede concert geven. Dirigent zal wederom zijn Paul Hup- perts. Omtrent het uit te voeren pro gramma staat nog niets met zekerheid vast. Het concert vindt weer plaats in het gebouw aan de Eikenlaan. De gesneuvelde grenspaal aan de Kerkewijk Zoals bekend is de grote stenen paal welke op de Kerkewijk nabij de Berg weg de grens tusen de gemeenten Rhe nen en Veenendaal aangeeft, vorig jaar van zijn plaats gehaald wegens het aan leggen van de fietspaden langs de pro vinciale weg hier. De grenspaal werd toen aan de kant van de weg neerge legd. Merkwaardigerwijze viel dit weg halen van de paal echter ongeveer sa men het het bekend worden van de annexatie-plannen, en misschien is het nog merkwaardiger dat de bewuste paal nu al ongeveer een jaar nog steeds, en als onttrodhd, lang-uit in het zand ligt. De bekende Rhenense rubriekschuij- ver De Klokkenverkoper, welke weke lijks met zijn praatje in de Rhenense Editie van ons blad nog al eens van zich doet spreken, weet nu uit officiële bron te melden dat de grenspaal weer spoe dig op zijn plaats gezet zal worden en hij meent dat bij deze her-plaatsing harmonie-muziek gemaakt moet worden. Ook haalt De Klokkenverkoper hier bij aan het feit dat de nieuwe burge meesterswoning in Veenendaal recht tegenover deze paal en precies op de grens van Rhenen staat en hij spreekt dan van het „hoofdkwartier" van de gemeente die graag een stuk grond van Rhenen zou willen hebben. Het is wel merkwaardig, dat met die grenspaal, maar dat men er in Rhenen nu werkelijk een bepaalde aanwijzing in ziet met betrekking tot de in behan deling zijnde gemeente-grenswijzigin gen, hadden wij toch niet kunnen ver wachten. MUZIEKFILMAVOND IN „ELTHETO" Op initiatief van de directeur der Veenendaalse Muziekschool, de heer Kor Dijkstra, zal de Amerikaanse Am bassade in den Haag op Donderdag 9 April a.s. geheel belangeloos enige mu ziekfilms vertonen in „Eltheto". Begonnen Wordt met de vertoning van Jose Iturbi. In deze film speelt de pianist Sevilla van Albeniz een fanta sie Impromptue van Chopin. De film Music in America volgt daarna, waarin men de muzikale smaak van het Ame rikaanse publiek kan zien en horen, zo wel in populair als klassiek. Van de vier andere films die nog vertoont zul len worden noemen wij Tanglewood, hierin ziet men orkesten dirigeren en hoort men o.a. de Ouverture Egmond van Beethoven, en als slot de prachtige kleurenfilm Fingal's Cave, waarin een gedeelte der Hebriden Symphonie van Felix Mendelssohn-Bartholdy te beluis teren is. Een en ander is iets geheel nieuws voor Veenendaal. Niet alleen de kunst liefhebbers kunnen van deze filmavond genieten, maar, doordat de meeste films Nederlandse tekst hebben, is de film een voor iedereen eenvoudige methode met de kunst en in het bij zonder met de muziek in aanraking te komen. Voor deze muziekfilmavond zal geen entree worden geheven. VOOR DE EERSTE MAAL JOHANNES-PASSION VAN JOH. SEE. BACH IN VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Op diverse plaatsen in ons land maakt men zich weer op om Bach's Passionen ten gehore te brengen en straks zullen weer drommen luisteraars zich naar kerk of concert-zaal begeven om Bach's meesterstukken te ondergaan. Ook in Veenendaal zal men dit jaar (en misschien ook wel volgende jaren?) een van Bach's Passionen kunnen be luisteren. De Christelijke Oratorium Vereniging o.l.v. Gijsbert van Zanten hoopt 2 April a.s. in het Verenigings gebouw a. d. Eikenlaan de Passie muziek naar het Evangelie .van Johan nes uit te voeren. Er wordt wel eens gevraagd: „Welke is „mooier", de Matheus- of de Johan nes-Passion?" Hierop is eigenlijk geen antwoord te geven, aangezien het ver schil tussen Mattheus- en Johannes- Passion ligt in het eigen karakter van de Evangelieën van Mattheus en Johan nes. Mattheus geeft een uitvoerig en volledig verslag van Jezus' lijden, ter wijl Johannes veel beknopter is in de weergave der feiten en er in zijn be schrijving speciaal op uit schijnt te zijn geweest om de tegenstelling tussen de Goddelijke macht en wijsheid van Kelderbouw B.B.-commandopost gereed Met het gereedkomen van de uitbrei ding van de openbare school aan de Sandbrinkstraat is ook de bouw van de grote kelderruimten onder deze school, welke als commandopost voor de Be scherming Burgerbevolking worden in gericht, gereed gekomen. Deze kelders zijn van bijzonder zwa re constructie. Zo is b.v. het betonnen dak van de kelders niet minder dan 40 cm dik en ook de zijwanden zijn spe ciaal verzwaard. De ingangen en het luchtverversings-systeem werden spe ciaal ingericht en beveiligd. De binnen ste ruimte is speciaal berekend op het herbergen van de B.B.-commandopost, terwijl in een aparte ruilmte de tele foon-centrale wordt ondergebracht. In deze telefoon-centrale zal o.m. een voor de B.B. aan te leggen telefoonverbin ding worden aangesloten en ook een draadloze telefonie-zender en -ontvan ger aangebracht. In de commandopost zullen de hoof den van de verschillend B.B.-diensten zoals die voor de brandweer, oprui mingsdienst, politie, geneeskundige dienst enz. in tijden van nood hun plaats vinden en hier regelend optre den. Een andere kelderruimte is voorlopig bestemd als instructie-lokaal voor de B.B., waar dan de diverse B.B.-cursus- sen gegeven zullen worden. PRODUCTIVITEITS-TEAM BIJ DE V.S.YV. Verschillende leden van het Neder landse Katoen- en Rayon Productivi- teits-team, die naar de Verenigde Sta ten zijn geweest, hebben 13 Maart j.I. in de bovenzaal van Hotel de Koren beurs voor een grote groep V.S.W.-ers een uiteenzetting gegeven over arbeids productiviteit. Na de pauze werd er een zeer ge slaagde discussie gevoerd. Als gasten waren mede aanwezig verschillende functionarissen van de Textielfabriek „Veenendaal". Het was een zeer interessante en vruchtbare bijeenkomst. ZZ VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN „Een droge Maart is goud waard" (Van onze weerkundige medewerker) De lentemaand Maart is al drie weken oud, maar volgens de kalender be gint de lente morgen, 21 Maart. Om precies te zijn dit jaar één uur vroeger, want volgens de Sterrengids bereikt reeds Vrydagavond om één minuut over elf de zon het z.g. lentepunt, het tijdstip waarop officieël de lente begint. In de tyd van de Romeinen begon het jaar met Maart. Deze maand, naar de oorlogsgod Mars genoemd, was vroeger de eerste maand van het jaar, nu de derde. Er zijn verschillende weerrijmpjes, die iets zeggen over het komende en het huidige weer met betrekking tot dë oogst- en landwerkzaamheden. Eerst willen wy een korte terugblik werpen op de achter ons liggende win ter, dit aan de hand van enkele officiële cijfers verstrekt door het K.N.M.I. Hier wordt de winter berekend over de drie volle wintermaanden (December-Janu- ari-Februari). Alle drie waren ze kouder dan normaal, resp. -1.3, -0.7 en -0.1 grC, zodat de winter van 1952-'53 in De Bilt een etmaalgemiddelde kreeg van 1.7 grC tegen normaal 2.5 grC. Neerslag viel er in De Bilt vrijwel normaal, n.l. 186 mm (normaal 182 mm). De neerslag bestond deze winter voor een groot deel uit sneeuw. Vooral in December toen er in De Bilt op 8 dagen tegen normaal op 4 dagen sneeuw viel. In de avond van 15 December viel in het noorden plaatselijk 12 a 15 cm. sneeuw. De totaalsommen bedroegen voor Groningen 159 mm, Den Helder 160 mm, Vlissingen 188 mm en voor Maastricht 173 mm. Tenslotte zij nog vermeld dat er een ongewoon groot aantal dagen met mist voorkwam. Zo wel het weg- als ook het luchtverkeer werd op vele dagen belemmerd of stil gelegd. Maart guur volle schuur, zo luidt één der vele weerrijmpjes, die deze maand rijk is. Deze rijmpjes zijn veel al zeer oud en door ervaring ontstaan. In de laatste tien jaar was alleen de lange en strenge winter van 1046-'47 kouder. Het aantal vorstdagen bedroeg in De Bilt 49, normaal 42, en er werden 13, normaal 10 ijsdagen, genoteerd. De hoogste temperatuur bedroeg in De Bilt 15.0 grC op 26 Februari, de laagste temperatuur -7.3 grC op 8 Februari. Op 15 Februari werd van de stations, die dagelijks hun weerrapporten opstellen en verzenden, de laagste temperatuur waargenomen en wel -15 grC op het vliegveld Leeuwarden. Ditzelfde sta tion noteerde tijdens de stormramp van 31 Januari op 1 Februari de zwaar ste windstoot van 144 km per uur. Zonneschijn stelde teleur. Het meest kenmerkende van de achter ons liggen de winter is wel het sombere karakter. In De Bilt werden totaal 128 uren zon neschijn geregistreerd (normaal 173). December 43, Januari 25 en in Febru ari 60 uren. Januari was sedert 1902 niet zo somber geweest. Vele van deze rijmpjes hoort men ook heden ten dage nog noemen. Wij kennen o.a. „Een droge Maart is goud waard" en „Een droge Maart en een natte April is naar de boer zijn zin" of „Droge Maart brengt overal koren Maartse sneeuw is koren waard". Ook in Duitsland, Engeland en Frankrijk kent men vele van deze weerrijmpjes. In Vlaanderen b.v. „Dondert het in de maand van Meert, in Meie dekt de sneeuw de Eerd". In de praktijk kan worden gezegd, dat na de winter, waarin weinig ver damping plaats heeft en na het weg smelten van de sneeuw een periode met droog weer, zoals die zich dit jaar in de eerste helft van Maart voordeed, zeer gunstig mag worden genoemd. April mag wat meer regen geven, daar alleen bij zacht regenweer een snelle grasgroei is te verwachten en niet bij een schrale droge oostenwind, zoals die dikwijls in het voorjaar voorkomt. Een periode met hoge temperaturen vinden wij in Maart prettig, maar deze wordt helaas zo vaak gevolgd door kouder en guurder weer, al zijn er uitzonderingen, waarbij na een mooie en warme lente maand ook April en Mei het goed doen. Verleden jaar roerde Maart letterlijk en figuurlijk zijn staart, want op 29, 30 en 31 Maart kwam uitzonderlijk koud weer voor. Op 29 Maart bleef het kwik lager dan ooit in deze eeuw zo laat in het voorjaar was voorgekomen. Plaat selijk vroor het 8 graden en in het ge hele land lag een pak sneeuw. Maal laten wij de lente met goede moed in gaan want de dagen worden nog steeds langer en de temperatuur hoger. J. H. P. Nadruk verboden. Christus enerzijds en de domme haat van het volk, dat Hem verwierp, ander zijds, uit te beelden. Bach heeft zijn mu ziek volledig aangepast aan dit eigen karakter van het Johannes-Evangelie en speciaal de aandacht laten vallen op het verhoor van Jezus door Pilatus en op de opgezweepte haat van het volk, uitgedrukt in de z.g. „volkskoren". Hierbij moet worden opgemerkt, dat deze „volkskoren" enorme technische eisen stellen aan het koor. Evenals in de Mattheus-Passie wordt in de J. P., het lijdensverhaal door één enkele stem (tenor) gereciteerd, onder broken door het geloofsgetuigenis dei- gemeente in de koralen en de uitdruk king der gevoelens van de afzonderlijke gelovigen in de aria's. Een pijporgel is bij de uitvoering van de J. P. beslist nodig. Aangezien dit in het Ver. Gebouw niet aanwezig is, heeft de C.O.V. een. klein pijporgel gehuurd, dat achter op het podium geplaatst zal worden. De aria's zullen 2 April a.s. worden gezongen door de sopraan Mien Peters, de alt Roos Boelsma (beide dames in Veenendaal welbekend), de tenor Chris Scheffer, en de bas Carel Willink. Chris Scheffer zingt tevens de partij van de Evangelist, terwijl de eveneens reeds eerder hier opgetreden bas Wil lem Ravelli de woorden van Christus vertolkt. De instrumentale begeleiding wordt weer verzorgd door het Utrechts Ste delijk Orkest (waarvan Charles Have- laar, fluit, Willem van de Velde, hobo en oboi de caccia en Louis Werner, vio la da gamba, de soli spelen) en Wim van der Hoeven, organist van de Jacobi-kerk te Utrecht, orgel. Volgende week hopen wij een toelich ting te geven op de komende Bachuit- voering, van de dirigent van de C.O.V. Baby van vijf weken verbrand In hotel „La Montagne" aan de Ker kewijk brak gisteravond omstreeks kwart over acht brand uit. Een der pensiongasten begaf zich naar de eer ste etage en zag door de glazen deur van de slaapkamer vlammen opstygen. Hij trachtte de deur te openen, doch deze zat op slot. Na de eigenaar van het ho tel, de heer A. v. D. te hebben ge waarschuwd, heben zij gezamenlijk de brand geblust. In de slaapkamer stond een rieten wieg, waarin een baby van vijf weken oud. Op een afstand van ongeveer 1 me ter was een straalkachel geplaatst, die het rieten wiegje dusdanig heeft ver hit, dat het vlain vatte, met het gevolg dat er brand ontstond. De heer v. D. en zijn Echtgenote heb ben zich onmiddellijk met het kindje naar het Julianaziekenhuis begeven, waar het na ongeveer drie kwartier aan de opgelopen brandwonden overleed. Weer Palmpaasoptocht De Veenendaalse Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" zal ook dit jaar de Palmpaasoptocht weer organi seren. Deze optocht wordt gehouden op Za terdag 28 Maart a.s. Alle jongens en meisjes, die aan deze optocht willen meedoen, worden om 3 uur in de Eier hal verwacht. Voorafgegaan door het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" vertrekt de stoet te half vier vanaf de Eierhal en gaat dan via het Kostverloren, Zandstraat, Hoogstraat en Hoofdstraat naar de J. G. Sand brinkstraat, waar de stoet ontbonden wordt. Er zal ook dit jaar geen keuring van de „haantjes pik" of echte palmpasens zijn, maar ieder kind dat aan de op tocht meedoet, krijgt een verrassing. Toch rekent het Bestuur van V.W.V. er op, dat er weer velen zullen zijn, die met een echte „palmpasen" komen. Vorig jaar deden ruim 600 kinderen aan de optocht mee. Ook nu verwacht men minstens eenzelfde aantal deel nemers. Stierenkeuringen De provinciale keuringscommissie deelt aan de houders van dekstieren mede, dat de verplichte keuring zal plaats hebben op Donderdag 2 April a.s. en wel voor Rhenen, Achterberg en Eist des voormiddags om 9 uur bij de boerderij „Stuivenest" te Achterberg; voor Veenendaal, des voormiddags om 10 uur bij de „Geerboer" Jansen en voor Renswoude en Woudenberg res pectievelijk om elf uur des voormid dags en des namiddags om 2 uur. De aangifte tot de keuring dient men zo spoedig mogelijk te richten schrif telijk tot de secretaris van de stieren- keurings-commissie. Willemsplantsoen No. 6 te Utrecht of Zaterdags voor middags mondeling bij de heer Swier- stra in het café bij de Schapenmarkt. Overlegging van de nodige beschei den is vereist, terwijl de ter keuring aangeboden stieren tegen mond- en kleuwzeer ingeënt dienen te zijn. De keuringen te De Klomp, Ede, Wagenin- gen en Scherpenzeel worden gehouden op Woensdag 25 Maart respectievelijk om 13.30; 15; 16 en 13 uur. Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren Vlinder Wrijfwas 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. Behanq STALEN 1953 vanaf 55 cL Uit voorraad leverbaar Bussen Verf 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus Zeemleer en Sponsen DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1