Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken AGENDA Fa. J. F. TAK 27e JAARGANG VRIJDAG 27 MAART 1953 No. 12 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maand erbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bevolkingsonderzoek op tuber culose Palmpaas-optocht Rijweg Markt tijdens Markt dag gesloten Toscanini „dirigeert" in Veenendaal! Geen koopavond op Goede Vrijdag „Ritmeester" kampioen in 3e klasse Oostelijke Schaak bond 50 JAAR GROENE KRUIS IN VEENENDAAL Wederom toename van aantal T.B.C.-patiënten Lezing over de Atoombom Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, CONCERT UTRECHTS STED. ORKEST UITGESTELD BACH's JOHANNES-PASSION PUBLIEK VORMT ERNSTIGE BELEMMERING VOOR DE BRANDWEER Krasse maatregelen Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 BURGEMEESTER VAN RHENEN GAAT KLOK GIETEN VOOR HET GREBBEMONUMENT Koperen centen in de smelt kroes Hoe hoog worden de huren in Veenendaal Eerste Kievitsei voor Burgemeester Candidaatstelling voor de Gemeenteraad Gloria Waterverf Vlinder Wrijfwas Behang Busien Verf Zeemleer en Sponsen Dijkstra! Abonnementsprys 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie IV. F. ter Hoeven VALL ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 eent. Het onderzoek der bevolking op tu berculose is in de gemeente Veenendaal thans zover gevorderd, dat op Don derdag 2 April a.s. de laatste personen zullen worden onderzocht. Alle personen, die zich indertijd aan de huisbezoekers of daarna op de ge meente-secretarie hebben aangemeld, hebben thans een oproep ontvangen, met uitzondering van enkele invaliden, die in de loop van de volgende week bericht zullen ontvangen. Personen, die om een of andere reden geen oproep hebben ontvangen, en toch aan het onderzoek willen deelnemen, kunnen zich op Donderdag 2 April 1953 in het gebouw „Eltheto" melden en wel mannelijke personen boven de 6 jaar des voormiddags tussen 9.00 en 12.00 uur en vrouwelijke personen en mannelijke personen beneden 7 jaar des namiddags tussen 14.00 en 16.30 uur. Wij herinneren nog even aan de Palm- paasoptocht welke gehouden wordt morgenmiddag 28 Maart, georganiseerd door de Veenendaalse Winkeliersver. Vooraf gegaan door het Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" wordt om 3 uur gestart vanaf gebouw Eier- hal aan de Achterkerkstraat. Alle deel nemende kinderen zullen een verras sing ontvangen. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend dat in ver band met de dagmarkt op de Markt, de oprit naar de Achterkerkstraat en wel het gedeelte van de Hoofdstraat tot de Fluitersstraat, gedurende het tijdvak 31 Maart tot en met 29 September 1953, op iedere Dinsdag van des voormiddags 7.00 uur tot des namiddags 7.00 uur, voor het verkeer met alle voertiijgen, rij en trekdieren en vee in beide rich tingen gesloten zal zijn. De wereldberoemde dirigent Tosca nini kunt U het N.B.C. Symphony Or- chest er zien dirigeren met als solist Jan Peerce en het Westminster Koor, op één van de muziekfilms, die blijkens de ad vertentie elders in ons blad, op Donder dag 9 April a.s. in „Eltheto" vertoont worden. Deze films worden geheel be langeloos verzorgd door de Amerikaan se Ambassade en er wordt zodoende ook geen entree geheven. Gezien de te verwachten belangstelling voor deze prachtige kiankfilms is er wel gelegen heid tot plaatsbespreken, waarvoor de verdere bijzonderheden in de desbe treffende advertentie te vinden zijn. Het Bestuur van de V.W.V. „Handel en Nijverheid" alhier deelt ons mede, dat het kopend publiek er rekening mee dient te houden, dat de meeste winkels in Veenendaal op Vrijdag 3 April a.s. (Goede Vrijdag) te 's avonds 6 uur ge sloten zullen zijn. Aangezien in alle kerken op deze avond kerkdiensten zijn, zullen ook de winkeliers en het personeel gelegenheid willen hebben 'deze kerkdiensten bij te wonen. Men winkele op Goede Vrijdag dus zoveel mogelijk vóór zes uur des avonds. De plaatselijke schaakverenigingen Vee nendaal II en Ritmeester speelden j.l. Donderdagavond een competitie-wed strijd der Oostelijke Schaakbond, welke door de Ritmeester werd gewonnen. Inmiddels heeft Ede II verloren van Wageningen III en zijn de Ritmeesters drie punten voorgekomen x»p de rang lijst, een pracht resultaat, temeer daar zij nog steeds ongeslagen zijn. De laatste wedstrijden kunnen geen verandering in de stand meer brengen, zodat Ritmeester thans reeds definitief kampioen is. Daar er geen promotie-wedstrijden gespeeld worden, komen zij volgend jaar uit in de 2e klasse. De gedetailleerde uitslag is als volgt: J. WandersG. A. Blankestijn 01; N. v. d. VeenM. v. d. Bovenkamp 01; Chr. ter HogtJ. de Fluiter 01; E. v. RavenswaayG. Davelaar V»Va; J. v. BarneveldChr. v. Dijk VaVa; D. Jan senG. Achterberg 01; G. v. d. Pa- vertD. A. Wesselo afgebr.; J. Konings C. Beyer 10; J. SchuurmanG. Koudijs VaVa; L. NoorduinJ. Veen- hof 1—0. Totaal 3V«5'/t. Samengesteld in samenwerking f| ff met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- g delingenverkeer „Veenendaal" ff p Hedenavond (In gebouw Eikenlaan) film- II avond van de B.B. over de ff =e Atoombom. Zaterdag 28 Maart =1 (In geb. Eikenlaan) Jaarfeest II |I van het C.J.M.V. (Bij geb. Eierhal) 3 uur start van de grote Palmpaasoptocht. 1| 1= Donderdag 2 April (In geb. Eikenlaan) 7.30 u. uit- 1| voering van Johannes-Passion door C.O.V., solisten en Utr. M Sted. Orkest o.l.v. Gijsbert van Zanten, g Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- y dag de film „Abbot en Costel- y lo in Hollywood" en van Dins- dag t/m. Donderdag „Goud- li transport". ^llll Woensdagavond j.l. werd de algemene vergadering gehouden van de Vee nendaalse Groene Kruisver. Tijdens deze vergadering werd even stil gestaan bij het feit dat het G.K. in Juni van het jaar 1903 in Veenendaal werd opgericht. Het altyd weer interessante jaarverslag van de secretaris van het G.K. geeft een indruk van de lichamelijke welstand van de Veenendaalse bevolking en het is hieruit dat wij de volgende bijzonderheden geven: tiënten, zodat per 1 Januari 1953 nog weiden bezocht 120 (106) gezinnen met 136 (119) t.b.c.-patiënten. De woningtoestand was goed in 73 Het personeel onderging weinig ver andering. Bij het Centrum voor Kraam hulp ging Mej. Nieboer weg wegens hu welijk, terwijl bij Gezinszorg, welke af deling in April gestart was met 2 ver zorgsters per 3 November een derde be noemd werd. Gelukkig kwamen bij het personeel minder langdurige zieken voor dan in 1951. De diverse consultatie-bureaux, spe cialisten en controlerende doktoren werden allen evenals vorige jaren druk bezocht. Klachten over de werkzaam heden van patiënten kwamen niet voor. Een klacht van een der doktoren kon na enig overleg tot beider tevredenheid worden opgelost. De verrichte werkzaamheden in 1952 laten zich als volgt specificeren (getal len tussen haakjes zijn van 1951): De drie wijkverpleegsters brachten in totaal 6591 (7384) bezoeken aan 722 (826) zieken. Op het Consultatiebureau der Prov. Utr. Ver. tot Bestrijding der Tuber culose werden 624 (869) nieuwe patiën ten ingeschreven. Het aantal consulten bedroeg 3063 (3382). Op advies van de schoolarts werd wederom een aantal schoolkinderen op het Consultatiebureau doorgelicht. Ook werden verschillende keuringen voor fabrieken verricht, ter wijl 275 maal sputum werd onderzocht, was dit in 54 gevallen positief. Uitgezonden werden 23 (24) patiënten naar sanatoria en wel 8 (10) naar Nood- sanatorium te Amerongen 2 (2) naar Zonnegloren te Soest, 5 (2) naar Oranje- Nassauoord te Renkum en 7 (10) naar ziekenhuizen en 1 (0) naar Militair Sa natorium te Amersfoort. De verpleging werd voortgezet voor 17 (18) patfiënten, n.l. 2 (3) in Zonne gloren te Soest, 9 (1) in Noodsanatorium Amerongen, 1 (0) in Oranje Nassauoord te Renkum, en 4 (10) in ziekenhuizen. Het aantal bezoeken door de drie wijkverpleegsters, gebracht aan t.b.c.- patiënten, bedroeg 1609 (1246). Op 1 Januari 1952 waren ingeschre ven 106 (100) gezinnen met 119 (105) patiënten. Daarbij kwamen in 1952 32 (39) met 40 (47) patiënten. Afgeschreven werden 20 (28) gezinnen met 23 (33) pa- In aansluiting op de aankondiging in ons vorig nummer, herinneren wij nog even aan de filmavond van Bescher ming Bevolking welke hedenavond in het gebouw aan de Eikenlaan gehouden wordt. Tijdens deze voorlichtingsavond zal speciaal de atoombom worden behan deld. BESTUUR VER. VEILIG VERKEER Tijdens de gehouden Bestuursverga dering van de Vereniging voor Veilig Verkeer is het bestuur als volgt samen gesteld: le Voorz. J. J. Welle, 2e Voorz. J. H. van den Bosch, le Seer. A. J. Vuijk, 2e Secr. H. W. Boers, le Penningm. C. H. de Haas, 2e Penningm. G. van der Scheur, Alg. Adjunct E. van Eijkelen- burg. Bij alle leden van het Bestuur bestaat de gele genheid, zich als lid van de Vereni ging van Veilig Verkeer op te ge ven. Op Maandag 30 Maart zal des middags om 2.30 uur in het gebouw El theto uitreiking plaats hebben van de diploma's aan de kinderen, die geslaagd zijn voor het gehouden verkeersexamen, terwijl dan tevens de propagandafilm van het Verbond voor Veilig Verkeer „Twee jongens en een auto" vertoond zal worden. BRAND Woensdagmiddag te omstreeks vijf uur werd de Veenendaalse Vrijwillige Brandweer gealarmeerd voor een brand je bij Hotel Gerth aan de Keykewijk. Het bleek dat een partijtje houtwol en heide in brand was geraakt, dat dicht bij een schuur lag. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, daar omstanders het vuur reeds geblust hadden. Ver moedelijk hebben kinderen met vuur gespeeld. ERNSTIGE VAL VAN MOTOR RIJDER De motorrijder v. d. W. uit Veenen daal kwam op de Cuneraweg met zijn motorrijwiel zo ernstig ten val, dat hij met inwendige kneuzingen per zieken auto van de fa. de Haas naar het Juli- ana-ziekenhuis moest worden overge bracht. BETROUWBAARHEIDSRIT MOTOR CLUB UITGESTELD De betrouwbaarheidsrit die gehouden zou worden op Woensdag 25 Maart kon door bijzondere omstandigheden niet door gaan. De nieuwe datum is een week later en wel op 1 April zelfde tijd en plaats, n.l. Hotel La Montagne. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 (67) gevallen, voldoende in 40 (36) en slecht in 7 (4) gevallen. Helaas blijkt uit deze cijfers, dat er weer meer gezinnen en patiënten zijn dan in 1951, n.l. 120 gezinnen tegenover 106 en 136 patiënten tegenover 119 in 1951, andermaal dus weer een stijging. Het Consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bevordering der Hygiëne van Moeder en kind, op Vrijdagmidda gen gehouden, noteerde 204 (239) nieuwe bezoekers, terwijl de leider van het bu reau, dr Frijlink, 3213 (3562) maal een baby controleerde. De Wijkverpleegsters bezochten voor dr Frylink 562 (587) zuigelingen, waar voor 1951 (1721) bezoeken werden afge legd. Naar Chr. Gezondheids- en Vacantie- koloniën in Nederland wérden 18 (22- kinderen uitgezonden, elk gedurende 42 dagen. In de badinrichting werden 10158 (10110) douchebaden genomen. Van de verplegingsartikelen van het magazijn werd 1726 (1747) maal gebruik gemaakt in 28 (26) verscheidenheden. Voorts verleende één der wijkver pleegsters hulp bij een bevalling, omdat de Wijkkraamverpleegsters verhinderd waren. Wijkkraamverzorgsters. De twee wijkkraamverzorgsters heb ben tesamen 170 (181) kraamvrouwen geassisteerd, waarbij 3100 (2446) bezoe ken werden gebracht. 137 maal werd hulp verleend bij een bevalling. Bovendien werkte Mej. v. d. Haar ge durende 116 dagen in 18 gezinnen als gezins-kraamverzorgster, invallend voor het Centrum voor Kraamhulp. Centrum voor kraamhulp. Evenals vorige jaren werd gedurende 1952 iedere Donderdagmiddag van 34 uur zitting gehouden in het Wijkgebouw. Op 31 Dec. 1952 waren slechts 4 kraam verzorgsters in dienst, gedurende 1952 verlieten er 2 deze dienst, n.l. één we gens emigratie en één wegens huwelijk. Daar 4 te weinig is, zijn we momenteel met een nieuwe verzorgster in onder handeling. Zoals reeds eerder gemeld, assisteer de Mej. v. d. Haar enige malen als ge zinskraamverzorgster. In totaal werden 149 (79) kraamvrouwen geholpen net 1573 (831) verpleegdagen. 17 (24) n aal werd dé hulp ingeroepen -Kt kraambureau van elders. Gezinsverzorging. In het vorig jaar verslag werd aangekondigd, dat een pieuwe taak van het Groene Kruiswerk in vergevorderd stadium verkeerde, n.l. Gezinsverzorging. Zo werd dan op 7 April met uit Zeist geleende krachten de gezinsverzorging begonnen. Op 17 Augustus startten de twee naar een cursus in Hengelo gezonden verzorg sters, n.l. mej. Dijkstra en mej. Meurs. Dat van deze nieuwe tak steeds gebruik werd gemaakt wordt getoond door het feit, dat 't spoedig nodig was een derde kracht aan te stellen. Dit gebeurde met ingang van 1 November 1952, toen mej. Krol werd aangesteld. In totaal werden gedurende de tijd, dat de gezinszorg werkte, dus vanaf 7 April 1952 673 halve dagen hulp verleend. De vorig jaar in gegane contributieverhoging heeft het aantal leden van het G.K. niet sterk doen verminderen; het bedraagt thans 4256 leden tegenover 4362 vorig jaar. Zo juist vernemen wy nog dat het voor 10 April aangekondigde concert van het Utrechts Stedelijk Orkest vry zeker is uitgesteld tot Vrydag 24 April. Dit uitstellen houdt verband met het feit dat in de week van 10 April meer dere muzikale gebeurtenissen, zoals de uitvoering van de Johannes-Passion, plaats vinden. VERKOOP OUDE BURGEMEESTERSWONING Woensdagavond had in de beneden zaal van Hotel „De Korenbeurs" de in zet plaats ten overstaan van notaris Maris van de oude ambtswoning van de -burgemeester, Markt 5. Er was zeer veel belangstelling voor deze verkoop. De woning werd door de heer W. Bouman te Amerongen ingezet voor 15.050.-. De toeslag is bepaald op Woensdag 1 April a.s., des avonds in Hotel „De Ko renbeurs". MARKTDIEVEN EN EEN BEHULP ZAAM MAN Een drietal jeugdige lievei-djes van zo om en nabij 8 jaar wisten deze week op de markt van een kraam sigaren weg te gappen. De knapen werden aange houden en naar het bureau gebracht, waar zij strafwerk moesten maken. Even daarna werd naar aanleiding van dit geval de man aangehouden die de sigaren van de jongens gekocht had in ruil voor wat appels. Naar de man verklaarde om de sigaren bij de politie af te geven. Of dit verhaaltje waar is blijft ter beoordeling aan de rechter. Zoals in ons vorig nummer beloofd, volgt hieronder een toelichting op de eerste uitvoering in Veenendaal van de Johannes-Passion door de Chr. Orato rium Ver. op Donderdag 2 April a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan, van de hand van de dirigent. Er moet de nadruk op worden gelegd, dat de Bijbel de grondslag van Bach's leven was. Hoe belangrijk Bach het Bij belwoord vond, blijkt wel uit het feit, dat hij in zijn originele partituren de tekst van het Evangelie altijd met rode inkt heeft geschreven. Wie veronderstelt, dat muziek een be grip is voor alles wat „liefelijk is wél luidt" kan beter niet gaan luisteren naar de Johannes-Passion, want hier wordt men geconfronteerd met een aangrij pende toonzetting van het grootste dra ma aller tijden. Reeds in de eerste ma ten van het Openingskoor treden in de fluiten hobo's schrijnende* dissonanten op, welke ons op de pijnlijke ernst van de komende dingen voorbereiden. La ter, wanneer het Lijdensverhaal een van zijn dramatische hoogtepunten heeft bereikt in de opgewonden krui sigingskoren, komen deze dissonanten weer met nog grotere felheid. Na het openingskoor begint het evan gelieverhaal met de overgang van de beek Kedron. Wanneer Christus aan de schare vraagt „Wien zoekt gij?" komt het antwoord van de schare in het eer ste „volkskoor": „Jezus van Nazareth", schijnbaar vast en ferm, maar hun ner vositeit wordt verraden door de onrus tige figuren van hobo's en fluiten. Voor Jezus zich gevangen laat nemen, vraagt Op de wagens van de Veenendaalse brandweer zijn sirenes aangebracht welke, ingeval zij naar een brand onderweg zün, het verkeer op de weg attent moeten maken op het feit dat zij in aantocht zyn en dat ieder wijken moet om de brandweer voorrang te verlenen en gelegenheid te geven ongehinderd en zo snel mogeiyk bij de brand te kunnen zijn. Dit voorrang geven aan de brandweer is ook nog wetteiyke verplichting en toch klagen de chauffeurs van de Veenendaalse brandweer steen en been. Het publiek vertikt het eenvoudig om op zij te gaan. Ook al loeien de sirenes nog zo hard. Herhaaldelijk is dit verschijnsel nu al voorgekomen, maar vorige week Don derdagavond was het wel zo erg dat de maat is vol geraakt en er nu maatregelen genomen zijn. Toen Donderdagavond dan bekend werd dat de brandweer was gealar meerd voor brand in Hotel „La Mon tagne", ontstond weer een wilde run van fietsers naar de kant van de berg. Een dichte stroom wielrijders nam vrij wel de gehele rijweg in beslag. Hoe nu de naderende brandweerauto ook zijn sirene liet loeien'; men ging niét op zij. De brandweerauto moest maar zien hoe hij er door kwam. Vanzelfsprekend kan dit niet worden geduld en dienen hier maatregelen genomen. Er zijn intussen maatregelen geno men. En geen halve ook. De chauffeurs van de brandweerwagens hebben na melijk opdracht gekregen om, wanneer VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN Jaarlijks wordt op het Grebbekerk- hof te Rhenen een grootse militaire herdenkingsplechtigheid gehouden. Ook dit jaar zal dat weer het geval zyn, om streeks de eerste dagen van de maand Mei en dan zal tevens het Legermonu- ment Grebbeberg oficieel worden ont huld. De werkzaamheden vorderen momen teel goed en op 15 April zal de firma Eysbouts te Asten (N.-B.) een begin maken met het gieten van de grote klok, die boven op de 7llt m hoge zuil wordt geplaatst. Deze klok zal het sym bool zyn van de door het gehele Neder landse Volk, van groot tot klein, van arm en rijk, bijeen gebrackte koperen centen. Niet alle centen zullen als klokken- spijs dienst kunnen doen. Het gehalte van een klok laat dat nu eenmaal niet toe. Wel zal een groot gedeelte aan de legering worden toegevoegd en dat ge schiedt op 15 April door de Burgemees ter van Rhenen, in de klokkengieterij van de firma Eijsbouts. Op de klok wordt het Nederlandse wapen aange- bi-acht. Een randschrift van centen zal een blijvende herinnering vormen aan de zo intensief door het gehele volk ge voerde munten-actie, ontsproten uit de bezettingstijd, toen radio Oranje daar toe een oproep deed. De Burgemeester van Rhenen, lid van de Stichting -Nationaal Legermonument Grebbeberg, is de enige Nederlander, die kan getuigen wat het zeggen wil „bedolven" te worden onder koperen centen. Er is een bedrag van 24.000.- op die wijze bijeengebracht. Het gehele monument gaat echter een ton kosten en uit andere fondsen moesten bijdra gen worden verkregen. Een ervan is een bedrag van 75.000.-, afkomstig van het Damplantsoen. Het comité, zo zeide ons de Burgemeester, heeft de laatste op drachten verstrekt met het vertrouwen, dat het Nederlandse volk nog eenmaal een flinke stoot zal geven. Er mankeert nog een bedrag van 6000.- of 6.000.000 centen. In de bijna twee maanden die nu nog resten kunnen ook die zes mil- lioen muntstukjes nog wel bij elkaar komen. Wie dus nog „losse centen" heeft, weet nu wie hij er een plezier mee dan doen en voor welk mooi doel hij deze kan storten bij Rhenens eerste burger. Op het monument wordt een vier regelig vers aangebracht, een z.g.n. kwatrijn, gedicht door de Nederlandse dichter Bloem. Hoe die vier regels zullen luiden, dat blijft nog geheim tot op de dag, waar op de officiële onthulling zal plaats vin den. Als het parlement zich met het voor stel van de regering verenigt om uiter lijk ingaande 1 Januari 1954 de huren van woningen welke gebouwd werden in of voor 1940; te verhogen, dan zal deze verhoging voor de gemeente Vee nendaal en ook voor Gelders Veenen daal 145 procent bedragen van het huurpeil van 1940. Het eerste kievitsei, dat Woensdag aan het Benedeneind door de 12-jarige H. Leppers uit de Melm werd gevon den, is door hem aan burgemeester Bakker aangeboden. ADJ. DIRECTRICE JULIANA ZIEKEN HUIS BENOEMD Het bestuur van het Juliana zieken huis heeft tot adjunct-directrice van het ziekenhuis benoemd zuster M. S. Mulder en wel met ingang van 1 Juni a.s. Zr. Mulder is ingezegend diaconessenzuster en thans verbonden aan het Diacones- senziekenhuis te Gouda. GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar T. RobbertsenW. Meyn, Munnikenweg hoopt op 9 April a.s. de dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getre den. De bruidegom is thans 70 jaar en de bruid 69 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Uit dit huwelijk zijn 7 kinderen ge boren en 28 kleinkinderen, alsmede 1 achterkleinkind. men na het geven van een signaal weer niet naar de kant van de weg wil gaan, onverbiddelijk door te rijden, ongeacht of iemand zal worden aangereden of niet. Zij die daarbij aangereden zouden worden, kunnen zich alleen maar straf baar weten. Men houde hiermede dus wel rekening. MOTORRIJDER RIJDT TEGEN BETONNEN PAAL De motorrijder P. uit Kesteren kwam Woensdagavond met zijn motor op de Kerkewijk in aanraking met een beton nen scheidingspaaltje van het rijwiel pad. De bestuurder brak een been, ter wijl zijn verloofde, die op de duo zat, vleeswonden en inwendige kneuzingen opliep. Dr Pilon verleende de eerste hulp, waarna beide slachtoffers per ziekenauto van de fa. de Haas naar het Juliana-ziekenhuis werden overge bracht. De Burgemeester van Veenendaal brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag, 14 April aanstaande de can didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Raad dezer gemeente zal plaats hebben. Op die dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter secretarie dezer gemeente Hoofdstraat 92, de lijsten van candidaten worden ingeleverd. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewil liging zijn ter secretarie, Hoofdstraat 92, afdeling Bevolking enz. kosteloos verkrijgbaar, tot en met de dag der candidaatstelling. VEENENDAALSE VER. VOOR VREEMDELINGEN VERKEER WAS ACTIEF In het jaarverslag van de Veenen daalse Ver. voor Vreemdelingen Ver keer wordt een opsomming gegeven van hetgeen deze nog jonge vereniging in het afgelopen jaar tot stand gebracht heeft. Uit de volgende bijzonderheden blijkt wel dat de V.V.V. zich reeds zeer actief heeft doen kennen. Een belangrijke aanwinst was het openen van een inliqhtingenbureau op Zandstraat nr. 5, waarvan door het pu bliek al onverwacht veel gebruik ge- maak werd. Ook het organiseren van de verschillende excursies naar de natuur monumenten in onze omgeving werd een succes en gaven een steeds toe nemend aantal deelnemers te zien. In het vacantie-seizoen werd o.a. in het vacantie-kamp aan het Egelermeer een avond georganiseerd welke buiten gewoon insloeg. Voorzover bekend, dit aantal is n.l. altijd hoger, was het aantal personen dat door bemiddeling van de V.V.V. voor ten minste een week de vacantie in Veenendaal doorbracht ruim 260. Veirder kon kortgeleden een V.V.V.- kaart van Veenendaal worden vervaar digd en uitgegeven, en welke kaart reeds zeer veel aftrek had. Een fraaie folder van Veenendaal ver rijkt met een 8-tal foto's, welke in een oplaag van 500 exemplaren over het gehele land zal worden verspreid, is thans in druk en vrijwel gereed. Zon der twijfel zal deze folder in het stre ven van de V.V.V. om het vreemdelin- genbezoek aan Veenendaal te stimu leren, een belangrijk middel blijken te zijn. Ook in andere opzichten blijkt dat het V.V.V.-werk in het afgelopen jaar reeds onverwacht vruchtbaar is ge weest. Hij vrijgeleide voor zijn discipelen. Hier voegt Bach zijn eerste koraal in: „O grote trouw, o liefde vol zegen". De evangelist vervolgt zijn verhaal weer. Als Petrus het bevel krijgt zijn zwaard in de schede te steken, reageert de gemeente weer met een koraal: „Uw wil geschiede, o God". Als later het bijbelverhaal zegt: „Si mon Petrus volgde Jezus, en een ander discipel" voegt Bach een aria voor sopraan in, „Zo wil ik U volgen". De sopraan zingt met een opgetogen jube ling, begeleid door een fraaie fluitpartij. Deze aria is doortrokken van een Oud- Testamentische vreugde. Het evangelie van Johannes maakt geen gewag van het berouw van Petrus. Bach heeft dit aangrijpend moment niet willen missen, daarom voegde hij de mededeling uit het Evangelie van Mattheus in, dat Petrus naar buiten gaande bitterlijk weende. Dit recitatief gaat in zeer langzaam tempo over in een bijna snikkende melodie, een melodie, die als het ware in vertwijfeling rond tast. Hierna volgt een der meest aan grijpende aria's: „Ach mein sinn, wo willst du endlich hin". In net tweede deel gaat de massa voor het Rechthuis van Pilatus een grote rol spelen. Dit begint reeds dadelijk wan neer het volk de stadhouder op diens vraag: welke beschuldiging men tegen Jezus heeft in te brengen, opgewonden toeroept dat men Hem niet overgele verd zou hebben, wanneer Hij geen kwaaddoener was. Deze opgewonden heid heeft Bach in een koor, waarin men de beschuldigers voortdurend door elkander heen hoort roepen, meesterlijk geschilderd. Men ziet als het ware de op dringende massa voor zich. Op het laatste gesprek tussen Jezus en Pilatus volgt een rustpunt in het ko raal „Durch dein Gefagnis, Gottes sohn, ist uns die Freiheit kommen." Doch de VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 branding van de massa rolt opnieuw op het rechthuis van Pilatus aan! Het volk is bevreesd, dat zijn prooi hem zal ont gaan en het maakt ten overstaan van de aarzelende landvoogd gebruik van een sluw argument: „Indien gij deze los laat, zo zijt gij des Keizers vriend niet". Ten tweede male verschijnt Pilatus met Jezus buiten het rechthuis en het is als of thans, nu het vonnis binnen enkele ogenblikken uitgesproken zal worden, de woede van het volk tot kookhitte stijgt. Het koor „Weg, weg met hem, kruisigt hem", dat na een korte inlei ding overgaat in de muziek van het vorige ki-uisigingskoor, ziedt en schuimt wederom %'an razernij. Langgerekte en nijdig-afgebeten uitroepen klinken dooi en tegen elkaar. Het koor „Lasset uns den nicht zer- teilen", waarmede de soldaten het lot over het kleed van Jezus werpen, toont reeds een groot onderscheid ten opzich te van de voorgaande volkskoren. Het drukt de bluf en de onverschilligheid van het soldatenvolk uit. Men hoort het rammelen van de dobbelstenen. Wat de beschrijving van de kruis dood betreft, is Johannes wederom van de vier Evangelisten het kortst. Noch van de bespotting door de omstanders, noch van de moordenaars, noch van de uitroep „Eli, Eli, Lama, Sabachthani" is in het Evangelie van Johannes sprake. Op het laatste kruiswoord „Het is vol bracht", dat zonder een zweem van pathos in een simpele melodie wordt opgevangen, volgt een aria voor alt. waarin Christus' kruisdood wordt over wogen („Het is volbracht, O troost voor 't diep verslagen harte"). In het midden gaat deze aria in een geheel andere toon over. Het is alsof te midden van de droeve overpeinzingen de overwinning, welke in Christus' kruisdood ligt opgesloten, plotseling tot het bewustzijn doordringt. „De held uit Juda triomfeert" juicht het als een fan fare in de solo-stem. Het orkest schiet toe om deze triomfantelijke gedachte met meer luister te omkleden. Als slotzang gebruikt Bach weer een koraal. Eerst geeft dit koraal nog wel het gevoel van een grafzang, doch gaandeweg treedt de Paasgedachte naar voren „En met de doden wek mij dan, Dat ik U eens aanschouwen kan Verheerlijkt als des Vaders Zoon, O, Heiland, op de hemeltroon! Z. PALMPASEN grote sortering PAAS- MANDJES PAAS EIEREN PAAS- NETJES PAAS EITJES Haa gebak van

De Vallei | 1953 | | pagina 1