Bouw fraaie Kathol, kerk aan Patrimoniumlaan Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wie brengt ontvoerde grenspaal weer op zijn plaats? Nachtvorst op beschutte plaatsen AGENDA Fa. J. F. TAK Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Co ns Weerpraatjey Gloria Waterverf Vlinder Wrijfwas Behang Bussen Verf Zeemleer en Sponsen 27e JAARGANG VRIJDAG 10 APRIL 1953 No. 14 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALL Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cejnt. Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Waarschijnlijk nog wel volgende week wordt begonnen met de bouw van de Katholieke kerk voor Veenendaal Zuid. Reeds jaren lang leeft in de R.K. parochie aan de Nieuweweg de wens van een kerk in Veenendaal zelf. De kerk aan de Nieuweweg is te ver weg gelegen en daarbij komt ook dat deze te klein geworden is door het snel toenemend aan tal katholieken in Veenendaal. De nieuwe kerk zal vry grote afmetingen krijgen en in eenvoudige maar zeer fraaie lijnen worden opgetrokken. Waren er eerst plannen om de kerk te bouwen aan de Kerkewijk naby de Vaartbrug, thans is dan definitief de plaats bepaald. In het stratenplan van het z.g. Franse Gat is de Patrimoniumlaan een 50 meter langer geprojecteerd, tot voorbij de dr Colijnstraat dus. Recht tegenover en aan het eind van deze ver lengde Patrimoniumlaan nu wordt de kerk gebouwd, zodat men straks van onge veer halverwege de Patrimoniumlaan de kerk zal kunnen zien staan. Ook R.K. School wordt nu aanbesteed Vrijdag heeft de aanbesteding van de bouw der kerk plaats gehad onder een zestal grote aannemers uit het land. De hoogste inschrijver kwam uit de bus met een bedrag van 158.000.- en de laagste was de firma C. S. Brand in Apeldoorn met 144.424.-, en aan deze firma is de bouw gegund. Dit laatste bedrag zal dus nodig zijn voor de bouw van de enkele kerk, maar het totaal bedrag waarop men de kerk raamt is 164.000.- en dat nog zonder de prijs van de grond, over welke prijs men ons geen bijzonderheden kon ge ven. Voorlopig wordt de inrichting en versiering van de kerk nog zeer so ber gehouden en het kerkbestuur hoopt dat een en ander in de loop der jaren nog door de parochie zelf zal kunnen worden bekostigd. Ook wordt er nog geen pastorie bij de kerk gebouwd. Dat is ook direct nog niet nodig want in de nieuwe kerk zal voorlopig althans nog geen nieuwe zelf standige parochie gesticht worden. Het zal een hulpkerk zijn van de moeder kerk aan de Nieuweweg. Er wordt dus nog geen pastoor be noemd. De diensten zullen voorlopig worden geleid beurtelings door pastoor Beckers en een aan te stellen assistent. De kerk zal 34 meter lang, 17 meter breed en ongeveer 15 meter hoog wor den en ruimte bieden voor 400 vaste zitplaatsen. Omtrent de steensoort waarmee de kerk zal worden opgetrokken wordt de zer dagen beslist, maar dit wordt of de handvorm- of de waalsteen. Het front van de kerk is naar de Patrimoniumlaan gericht en het is hier ook dat zich de fraaie hoofdingang bevindt met daar boven een schitterend en groot roos venster. De kerk krijgt geen toren. Wel wordt een lui-klok opgehangen in een stoel gebouwd ongeveer boven het al taar. Het interieur geeft de indruk van een gewelvenkerk. De overkluizing wordt gedragen door spanten van fijn metsel werk. Ook de wanden worden opgetrok ken in fijn metselwerk. De zijwanden worden gedragen aan elke kant door een vijftal pilaren en achter deze pila ren wordt de twee meter brede rond gang gebouwd. Veader zal de kerk bevatten een devotie-kapel welke door een hekwerk van de kerkruimte afgescheiden zal zijn; een doopkapel en een sacristie. De rondgangen, de doopkapel en de sacristie zijn tegen de eigenlijke kerk aan gebouwd en verwerkt tot een wel zeer fraai geheel. De architect is de heer Jan van Don gen uit Apeldoorn, een specialist op het gebied van kerkebouw. Aan de linkerzijde van de kerk wordt een groot gazon aangelegd dat zich zal uitstrekken tot aan de Dijkstraat en de kerk zal over grote lengte vanaf de Dijkstraat vrij te zien zijn. De kerk wordt dus ongeveer daar ge bouwd waar nu de grote kippenhokken van de Geerboer staan. Dat is midden in de open vlakte. Wanneer men ech ter het uitbreidingsplan beziet dan blijkt dat deze kerk straks zal staan in het centrum van de nieuwe wijk welke ter weerszijde en achter de kerk is geprojecteerd, en waarschijnlijk zal Sjors van de Rebellenclub - komt naar Veenendaal Ter gelegenheid van de Paasvacantie van de jeugd komt de bekende Sjors van de Rebellenclub en zijn zwarte vriend Sjimmie morgen, Zaterdagmid dag naar Veenendaal. Deze beide knapen zullen dan de Veenendaalse jeugd eens meenemen in hun avonturen en ook hier als onver beterlijke bandiet en hun schelmenstre ken komen uithalen in hun repertoire „Sjors en Sjimmie bij Ali Baba en de 40 Rovers". Op zijn tournee door ons land doet Sjors het gebouw aan de Eikenlaan aan en zonder twijfel zal dahr morgenmiddag de grote zaal vol zijn. De voorstelling begint om 2 uur. het aanleggen van de nieuwe straten hier niet meer zo lang op zich laten wachten. Interessant om te weten is ook nog dat de kerk gebouwd wordt op z.g. poe ren. Deze poeren worden gebruikt in verband met de zachte veenbodem ter plaatse. Poeren worden gevormd door grote betonnen ringen waarvan men er verschillende op elkaar zet. Deze ringen graaft men gedeeltelijk in de grond en worden daarna vol geperst met zand en afgedekt met een dikke betonlaag. De kerk zal op 80 van de poeren ge bouwd worden. Het voordeel van poe ren is dus dat ze een groot draagvak hebben en dat ze grond- en graafwerk zoals gewoonlijk bij bouwen wordt toe gepast overbodig maken. DE SCHOOL Zoals bekend heeft het R.K. kerk bestuur ook plannen voor het bouwen van een school. Deze plannen zijn de Gemeenteraad en verschillende andere instanties reeds gepasseerd en elke dag verwacht men nu nog de goedkeuring van het Ministerie O.K. en W. Na ont vangst van deze goedkeuring vindt meteen de openbare aanbesteding van de school plaats en zo spoedig mogelijk wordt ook met deze bouw begonnen. Straks zal dus gelijkertijd aan de bouw van de kerk en van de school gewerkt worden. De school is geprojecteerd als 6-klas- sige school. Van deze zes klassen wor den er echter voorlopig nog maar vier gebouwd maar wel zo dat de twee andere er eenvoudig aangebouwd kun nen worden. De school wordt gebouwd, gezien vanaf de Kerkewijk, aan de rechterzijde van de Patrimoniumlaan en wel direct aansluitend aan de bestaande rij huizen daar en gedeeltelijk op de Geerseweg of ook wel het Zwarte Pad, welke weg zal worden opgeheven. De school komt dus recht tegenover de dr Colijnstraat en schuin tegenover de nieuwe kerk te staan. Grenspaal-spelletje De Rhenense biljartvereniging „De Grauwe Hengst" heeft een nieuw spelletje uitgevonden, waarmee men zeer veel plezier heeft. Het is geti teld: „Grenspaal-spelletje". Op het biljart staat een kurkje, dat op quitte wordt gezet. Op dat kurkje staan drie bijzondere dobbelstenen. Zoals men weet heeft iedere dobbel steen zes vlakken. Op vijf vlakken staat de naam „Rhenen" en op één vlak staat de naam .Veenendaal". Men moet, spelend van bal tot bal, trachten het kurkje omver te gooien. Gelukt dat en liggen alle drie de dobbelstenen op Rhenen, dan heeft men 100 punten, liggen twee dobbel stenen op Rhenen en één op Veenen daal, dan heeft men 10 punten. Men zal begrijpen, dat de kans, dat Vee nendaal boven komt slechts 1 op 5 bedraagt. Op alle vlakken staat bo vendien een grenspaaltje afgebeeld. De vorige week ontvoerde grenspaal bivakeert nog steeds op het Zwaaiplein. Hij staat niet meer, maar hij ligt lang uit in het zand, zoals hij een jaar lang in het zand van de Kerkewijk heeft ge legen. We kunnen niet aannemen dat men in Rhenen de „grensschending" van de 1ste April hoog heeft opgenomen. In Vee nendaal beschouwt men het tenminste als een kostelijke grap. Maar behalve dan het splinternieuwe en „echt" Rhe nense Grenspaalspelletje.... van de Rhenense biljartver. „de Grauwe Hengst", waarover elders op deze pa gina bericht wordt; hebben we er toch ook van over gehouden de vraag: wie er voor moet opdraaien dat de paal weer op zijn plaats gebracht wordt. Moet Veenendaal dat doen, of Rhenen, of deze beide plaatsen gezamenlijk mis schien. Want al schijnt de omstreden grenspaal vorige week Donderdag als een veertje zo licht geweest te zijn; in werkelijkheid weegt hij toch nog bijna 2000 kg. en deze keer zal het vervoer betaald moeten worden. En hierbij komt nog dat de paal op het grondgebied van Ede ligt. De Rhe- nenaren we mogen tenminste wel veronderstellen dat het ras-echte Rhe- nenaren geweest zijn die heel Veenen daal hebben willen „annexeren" door de paal maar op het Zwaaiplein te zet ten hebben zich in hun ijver name lijk lelijk vergist en de paal op Gelders territoor geplaatst.... Dus ook de ge meente Ede zal er nog in gekend moe ten worden. De bedrijvers van de „grenspaal-ont voeringen zullen nu wel niet meer met de paal gaan slepen. De „lol" is er nu af. En als de paal weer op zijn plaats ge bracht is zal men hem nu wel met rust laten. De paal is eigendom van de Prov. Waterstaat, maar voorzover bekend heeft men hier nog geen maatregelen genomen voor de terugkeer van de paal. Mogelijk wacht men daar tot op een goede morgen de paal ineens weer bij de Bergweg op de Kerkewijk blijkt te staan Ds KONINGSBERGER OVER „HOE DENKEN DE MENSEN NU?" Op uitnodiging van de afdeling Vee nendaal van de Ned. Chr. Vrouwen bond, komt Donderdag 16 April a.s. in gebouw ,.de Kegelbaan" spreken ds J. C. Koningsberger, Hervormd predikant te Amsterdam. Zijn onderwerp heeft als titel: „Hoe denken de mensen nu". Sparend Veenendaal Bij het kantoor van de Nutsspaar- bank werd in de maand Maart 1953 in gelegd 95.918.48 en terugbetaald 75.860.56. Er werden 75 nieuwe boekjes uitge geven. Op het postkantoor weid voor Rijkspostspaarbank in de maand Maart ingelegd 68.727.81 en terugbetaald 88.066.72. Uitgegeven werden 18 nieuwe boek jes. Voorjaar in Ouwehands Dierenpark BRUINE BEREN OPENDEN REEKS DER GEBOORTEN complex van tien kilometer wandel- AANVRAGEN EN VERLENGEN PASPOORTEN De Burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat, in verband met het aanstaande zomerseizoen, aanvragen voor een paspoort of voor het verlen gen van een paspoort, alsmede het aan vragen voor een bewijs van Neder landerschap ten minste 14 dagen van te voren ter gemeente-secretarie, Hoofd straat 92, afdeling Bevolking, geopend voor het publiek van 9.00 uur tot 12.15 uur, moeten worden ingediend. In de middaguren is de secretarie voor het publiek gesloten en kunnen geen aanvragen worden behandeld, evenmin kunnen aanvragen op korte termijn in behandeling worden geno men. B 1= Samengesteld in samenwerking |1 met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" |l Zaterdag 11 April (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur II opvoering door het Ned. Volks- toneel van „Het Woord" van li p Kaj Munk. (In geb. Eikenlaan) 2 uur op- treden van Sjors van de Re- ff bellenclub voor de jeugd. Donderdag 16 April (In geb. Eltheto) 7.30 uur ds P. I| Zandt, lid Tweede Kamer, p spreekt voor de S.G.P. (In geb. „de Kegelbaan") ds J. C. Koningsberger spreekt on- H der ausp. van Ned. Chr. Vrouwenbond. H Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Jungle Jim en de ff Skeletmannen" en van Dins- ff dag t/m. Donderdag „Het com- ff plot van Cripple Creek". In een omlijsting van pril groen en bloeiende heesters zijn ook de eerste donzige „speelgoedachtige" dieren bij Ouwehand op de Grebbe geboren. Het is een jaarlijks terugkerend sprookje van nieuw leven na een lange winterslaap. De bruine beren kwamen het eerst met hun familieuitbreiding, maar tot nu toe heeft men niet kunnen vaststellen hoeveel „Teddies" er zyn, aangezien moeder beer het nest met dreigend gegrom beschermt. Geen op passer zal het ook in zijn hoofd halen om „Bruintje", die ondanks een bijna legendarische goedmoedigheid in feite zeer gevaarlijk en onbetrouwbaar is, in deze periode te benaderen Wellicht laten de Sumatratijgers ook niet op zich wachten en hopenlijk zal moeder zich ditmaal minder „ontaard" tonen al vorig jaar, toen zij haar eigen jongen verslond In Mei zullen waarschijnlijk jonge wolven het levenslicht zien, terwijl op het ogenblik alles in het werk gesteld wordt (o.a. door bijzondere voeding) om de ijsberen-familie op een peil te krij gen, dat een geboorte in het najaar mogelijk maakt. Makkelijk is dit ech ter niet, daar iets dergelijks in gevan genschap hoogst zelden voorkomt. De zomerverblijven worden schoon gemaakt en de leeuwen liggen zich op het brede rotsterras als grote katten tevreden te likken in de eerste verwar mende zonnestralen. De verbroedering met de twee mannetjes-leeuwen (ge schenk van de Keizer van Abessinië), die de enigszins aftandse stamvader Max zouden komen „aflossen", heeft nog niet plaats gehad. Vermoedelijk zullen de heren leeuwen nog voor Pa sen arriveren en zal dit nieuwe bloed voor de gewenste uitbreiding van de 15 koppen tellende kolonie zorg dragen. Maar het begrip „groei" heeft ook in ander opzicht niet stil gestaan. Het eigen restaurant in het park werd vergroot met een dansvloer, terwijl de verdere verbouwing een veel gx-otere gastencapaciteit mogelijk gemaakt heeft. Thans kan Ouwehand 500 personen te gelijk aan tafel vragen. En verder is er veel getimmerd, ge zaagd, gesjouwd en gemetseld. Naast een nieuw verblijf voor de kamelen werd een dubbele stal voor de ezels en runderen gebouwd, terwijl het aqua rium verder uitgerust werd met aan vullende showbakken om allerlei exo tische wondervissen uit verschillende werelddelen te tonen. En zo heerst overal langs het smaakvol aangelegde VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN paden bedrijvigheid. Het lied van de schoonmakende bezem in de wolven- hokken schijnt veel opgewekter te klin ken dan ooit, terwijl de apen na ang stig en kouwelijk ineengehurkt op de zon gewacht te hebben weer hun uit dagende acrobatische capriolen gaan vertonen Nergens kan de mens de adem van het voorjaar beter voelen dan in een dierenpark als dit, waar fauna en flora elkaar op gelukkige wijze ontmoeten. Vanaf het kleine kriebelige leven in het Insectarium en de bonte uitdagende erehaag van papegaaien, die de ingang siert, tot het elan waarmede de olifant met opgeheven slurf het nieuwe sei zoen begroet, staat alles in het teken van vreugde en ontwaken. Inmiddels zijn reeds kisten met hyena's, Monkey- apen en cheeta's (jachtluipaarden) uit verre landen onderweg, zodat men binnenkort in vele hokken „nieuwe snuiten" zal zien. WINKELWEEK VAN 25 APRIL TOT 2 MEI De aanvangsdatum van de komende grote winkelweek, georganiseerd door de Veenendaalse Winkeliersver. „Han del en Nijverheid" is nu definitief vast gesteld op Zaterdag 25 April terwijl deze actie zal duren tot Zaterdag 2 Mei. Zoals bekend zal deze winkeliersactie in het teken staan van hulp aan de door de watersnood getroffen gebieden. DE STRAATZANG OP le PAAS- MORGEN Ongetwijfeld zullen Zondagochtend velen getuigen zijn geweest van de straatzang op verschillende punten in de gemeente. De groep zangers was ook dit jaar weer gevormd door personen DëitGvS.lde tot de Hervormde en Geref. Kerk en hef Leger des Heils en was weer groter dan vorig jaar. Eéh bewijs, dat de hier gevonden vorm van samenwerking weerklank heeft gevonden. Een groepje van deze zangers bezocht na deze samenzang nog verschillende zieken en zong voor hun huizen staande enkele Paasliederen. STRAATSCHENDERIJ OP ZONDAG IN DE HOOFDSTRAAT Het aantal verbaaltjes dat vorige maand werd uitgedeeld onder de jonge lui die Zondagsavonds in de Hoofd straat op allerlei manieren straatschen derij plegen, beliep meer dan 40. Nu blijkt echter dat de gevolgen van deze verbaaltjes nog niet voldoende be kend zijn, want jJ. Zaterdag- en Zon dagavond werden door de politie ter zake weer verschillende bekeuringen opgemaakt. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Nogmaals gelegenheid voor t.b.c.-onderzoek Voor inwoners van de gemeente Vee nendaal wordt thans voor de laatste maal de gelegenheid open gesteld om zich te doen onderzoeken op tubercu lose. Dit geldt slechts voor die personen, die zich indertijd hiervoor hebben aan gemeld. doch om een of andere reden niet in de gelegenheid zijn geweest zich te doen onderzoeken. Zij zullen hiertoe nog een persoonlijke oproep ontvangen. Op Dinsdag 14 April 1953 zal in het gebouw „De Samenwerking" aan de Nieuweweg gelegenheid zijn zich te doen onderzoeken op tuberculose en wel voor alle vrouwelijke personen en voor mannelijke personen beneden 14 jaar, des namiddags tussen 4 en 5 uur en voor mannelijke personen boven 14 jaar des avonds tussen 8.00 en 8.30 uur. PAASZANGDIENST IN DE GEREF. KERK Evenals andere jaren werd er nu ook op tweede Paasdag 's morgens om half tien een Evangelisatie-samenkomst ge houden in het Kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Kerkewijk. Ds D. van Enk hield een meditatie en leidde de liturgie, terwijl het Geref. kerkkoor onder leiding van haar can tor de heer Kor Dijkstra enige liederen ten gehore bracht. De samenzang der aanwezigen werd op het orgel begeleid door de heer Leo van Stempvoort, die de heer A. Waar denburg als organist moest vervangen. Er was een goede belangstelling voor samenkomst, waarin niet het minst DE HET KATTE-OGEN OP ZWAAIPLEIN en een onwettige verkeerszliil Reeds eerder werd in deze kolommen de aandacht gevestigd op de gevaar lijke verkeers-situatie op het nieuwe Zwaaiplein, in hoofdzaak veroorzaakt door de vluchtheuvel van de bushalte, welke daar juist op de hoek met de Pr. Bernhardlaan is aangelegd. Het verkeer dat uit de richting De Klomp van de Pr. Bernhardlaan de Hoogstraat in gaat, komt hier de scher pe bocht om, en door gemis aan elk uit zicht pardoes voor de paal van genoem de vluchtheuvel te staan. De nieuwe verkeerstunnel aan De Klomp is gereed gekomen en voor het verkeer open gesteld. (Zij het dan zon der dat aan deze openstelling officieel bekendheid is gegeven. De tunnel is dus in gebruik, en zoals te verwachten was, is het autoverkeer op de Pr. Bernhardlaan hierdoor reeds beduidend toegenomen en naarmate het verkeer zich meer op het gebruik van deze tunnel zal gaan instellen, zal het hier nog steeds drukker worden. Vooral het aantal automobilisten van buiten de plaats die nu via de tunnel naar het centrum van Veenendaal rij den en die dus onbekend zijn met de si tuatie op het Zwaaiplein, neemt steeds toe. Dit feit is al zeer goed merkbaar op de bedoelde gevaarlijke hoek aan het Zwaaiplein, want ieder ogenblik kan men hier auto's capriolen zien maken om de paal van bedoelde vluchtheuvel te kunnen ontwijken, en men kan zich er over verwonderen dat de paal nog niet geraakt werd, ook al scheelde dit reeds meermalen werkelijk een haar. Dezer dagen gebeurde het nog dat een auto hierbij helemaal aan de andere kant van de weg terecht kwam. De vorige maal dat in dit blad over de gevaarlijke situatie op het Zwaaiplein gesproken werd, was de verkeersbevei- liging hier nog niet klaar. Er moesten namelijk o.a. nog z.g. katte-ogen in'het wegdek gebracht worden en nog witte banen getrokken, waartussen het ver keer dan geleid moet worden. Het was dus mogelijk dat hiermee nog een be langrijke verbetering te bereiken zou zijn. Sinds een veertien dagen zijn de katte-ogen nu aangebracht, maar het blijkt dat de situatie nog veel verwar render is geworden. Met een ruime boog loopt een van de katte-oogbanen recht naar de vluchtheuvel, en deze boog nu is zo ruim, dat het verkeer automatisch geneigd is om rechts hier- (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel wij over enkele weken, uit voeriger op nachtvorsten, als: bestrij ding, gunstige en ongunstige streken voor het optreden van nachtvorst enz., willen ingaan, zullen wij in dit artikel reeds enkele waarschuwingen geven, daar de maanden April en Mei de ge vaarlijkste zijn wat betreft het nacht vorstgevaar. Het K.N.M.I. zal in de meeste gevallen reeds in de uitzending van 's middags half één waarschuwen of er in de komende nacht al of geen kans op nachtvorst bestaat. Lichte nachtvorst zal weinig of geen schade aanrichten. De temperatuur daalt ook dicht bij de grond nog niet of slechts enkele tienden van graden onder het vriespunt, terwijl het gras hier en daar wit bevroren kan zijn. Matige nachtvorst kan reeds (vooral op beschutte plaatsen) schade aan ge wassen als jonge groenten, aardappe len, aardbeien, enz., veroorzaken. De temperatuur daalt ook even boven de grond beneden het vriespunt, maar op normale waarnemingshoogte (2.20 m. boven de grond) blijft het kwik nog boven nul. De temperaturen, alsmede de minimum-temperaturen van de af gelopen nacht, die men elke morgen in de uitzendingen van het K.N.M.I. na de nieuwsberichten van acht uur hoort, hebben alle betrekking op normale waamemingshoogte. Zo kan het wel ge beuren dat verschillende stations een minimum-temperatuur geven van 1 a 3 grC, terwijl het die nacht toch gevroren heeft, maar dan alleen op en dicht bo ven de grond. Zware nachtvorst. Hieronder wordt verstaan een zo lage temperatuur dat ook het kwik in de thermometerhut (normale waarnemingshoogte) nog even beneden het vriespunt daalt. Dicht bij de grond (op 10 cm hoogte) kan de tem peratuur dan tot 3 5 grC dalen, soms nog lager. De term „Nachtvorst" is niet juist en in b.v. Engeland gebruikt men dan ook de term „groundfrost" (grondvorst) evenals in Duitsland „Bodemforst". Wanneer het midden in de winter over dag dooit en het vriest 's nachts 3 a 6 graden, kan men spreken van nacht vorst en toch wordt deze term dan niet gebruikt. Nachtvoi-st in het voorjaar zouden wij dan ook beter bodem- of grondvorst kunnen noemen, dat wil dus zeggen „vorst dicht aan en op de grond". Waarom „op beschutte plaatsen"?, wordt er dikwijls gevraagd. Men gaat hierbij dan uit van de veronderstelling, dat, wanneer men toch uit de wind in de luwte (op een beschutte plaats) gaat staan, het daar lang niet zo koud is als in de wind. Overdag kan dit in vele ge vallen juist zijn, in ieder geval voor ons gevoel, mar in heldere, vrijwel wind stille nachten is dit anders. Zodra de zon ophoudt met schijnen, ontvangt de aarde geen warmte meer en de tempera tuur gaat langzaam weer dalen, want de aarde straalt de ontvangen warmte weer af in het heelal. Wanneer het hel der weer is bij een rustige atmosfeer, is de uitstraling het sterkst. Deze uit straling van de warmte gaat door tot dat 's morgens de zon weer opkomt en de aarde opnieuw gaat verwarmen. De laagste temperaturen, en, daarmee sa menhangend, ook het grootste gevaar voor nachtvorst, komen voor omstreeks zonsopkomst. Waar de atmosfeer het rustigst is, vindt de sterkste uitstraling plaats, want op die plaatsen waar nog een zuchtje wind voorkomt (dus op de niet-beschutte plaatsen), wordt het onderste laagje lucht dat op de aarde rust, zeer koud. maar gemengd met lucht van iets grotere hoogte, die een hogere temperatuur heeft, dus warmer is. Op de beschutte plaatsen wordt de steeds verder afkoelende luchtlaag niet VOETBALPROGRAMMA Na enkele uitwedstrijden en enkele weken rust krijgt Veenendaal thans weer een drietal thuiswedstrijden te spelen. Voor a.s. Zondag staat de ont moeting Veenendaal-Nijmegen op het programma. De nek-aan-nek race met Union houdt de spanning in deze afde ling er in._ Maar dat houdt tevens in, dat de geel-blauwen geen enkele steek meer mogen laten vallen- en dus ook van Nijmegen moet winnen, ezien de pres taties van de laatste maanden zal dit ook mogelijk zijn, maar het zou een gxote fout zijn, de tegenstander te onderschatten. Zo zwak is Nijmegen nu ook weet niet en zij zal er wel alles op zetten om te winnen, daar de gasten nog steeds in de gevaarlijke zone van degradatie verkeren. Ook Nijmegen heeft dus een groot belang bij een over winning. Dat kan de spanning voor deze wedstrijd zeker verhogen. DOVO krijgt Zaterdagmiddag op het Panhuis bezoek van Sportclub Gene- muiden, dat op het ogenblik de tweede plaats op de ranglijst inneemt. Het zou voor het moreel van de DOVO-ploeg zeer goed zijn, indien zij deze thuiswed strijd zou winnen, want de x-esultaten van de laatste wedstrijden zijn niet zo bemoedigend. Geel Blauw gaat naar Nijmengen om daar de strijd aan te binden tegen Oranje Blauw. Van groot belang is deze wedstrijd niet meer, maar Geel-Bl^uw zal door een overwinning haar positie kunnen verbeteren. toe bijgedragefi-fceeft de fraaie a ca- pella zang van het kerkköCi. Jammer is dat de accousti^k -van het korgg.an uffl.fflün rPf (jjJ) bouw zeer veel te wensen overlaat, waardoor de fijne nuances van de a capellazang vaak verloren gaan, niet tegenstaande dat weet de heer Dijkstra veel met dit koor te bereiken. Dit kerkkoor heeft de gezongen lie deren op eerste Paasdag ook in het Juliana-Ziekenhuis ten gebore ge bracht. gemengd met warmere lucht, zodat juist daar de temperatuur het eerst onder het vriespunt kan dalen. Dit klinkt voor velen misschien vreemd, daar men, wanneer men op het gevoel afgaat, zou zeggen dat het juist in de wind het koudst is, hetgeen echter in deze heldere nachten met sterke uit straling niet opgaat. Na 1929 is Maart niet zo droog ge weest, al viel er in het noorden meer regen dan elders in ons land. In De Bilt 15 mm; in deze eeuw waren er slechts twee lentemaanden die .droger bleven. In Den Helder viel 17, Leeuwarden 28, Groningen 27, Vlissingen 10 en in Maas tricht 12 mm. Behalve zeer droog, was het een rustige maand, met in De Bilt 123, tegen normaal 127, uren zonne schijn. 10 van de 31 dagen waren kou der dan normaal. De gemiddelde et- maaltemperatuur bedroeg te De Bilt 4.9, normaal 5.0 grC. De luchtdruk was gemiddeld in Maart in De Bilt hoger dan in de laatste 100 jaar is voorgeko men. In de laatste dagen van Maart werd de beruchte staart geroerd, waar bij zandstormen en windstoten tot bo ven de 100 km voorkwamen. Een droge Maart en een natte April, zegt een weerrijmpje, is naar de boer zijn wil. Goede Vrijdag bracht plaatselijk 20 tot 30 mm regen en ook de Paasdagen ver liepen met buiïg weer, waarbij plaatse lijk onweer werd waargenomen. Nadruk verboden. J. H. P. recht voor de vluchtheuvel of men gaat door de smalle ruimte van de bushalte heen. Soms ziet de dan geschrokken auto mobilist nog op het laatste moment de richtingspijl op de verkeerszuil van de vluchtheuvel, en hij merkt dan dat hij verkeerd gereden is, want de pijl wijst aan dat hij de vluchtheuvel links had moeten passeren. Nu is deze richtingspijl misschien wel enig voor heel ons land. Hij is namelijk bepaald onwettig. De verkeerswetge- ving kent geen richtingspijl op deze zuilen die naar links wijzen, en een weggebruiker die de bewuste paal dan ook rechts passeert kan nooit strafbaar zijn. Een curiositeit in Veenendaal Curieus, maar toch eigenlijk onmoge lijk te handhaven. Zoals de indeling van het nieuwe Zwaaiplein thans is, en dan vooral met die bushalte hier, zal het moeilijk zijn om een goede en verkeers technisch verantwoorde oplossing te vinden. En toch mag het niet zo wor den, dat de curiositeit van het Veenen daalse Zwaaiplein tot ongelukken zal leiden, en de onwettigheid van de paal tot voor de gemeente onaangename gevolgen. Frankische vondsten toch naar Rhenen? In de Ridderzaal te 's-Gravenhage vindt momenteel een tentoonstelling plaats van oudheidkundige vondsten. Hier bevinden zich onder meer de Gou den Sieraden, destijds in Rhenen opge graven. Ook de voorwerpen, afkomstig van de Franken, die verleden jaar op de Donderberg in Rhenen zijn gevon den, hebben er een plaatsje gekregen. Wij vernemen, dat er een deel van die Frankische vondsten definitief in Rhe nen zal worden ondergebracht. Het kwatrijn van Bloem Maakten wij enkele weken geleden melding van het bericht, dat met de bouw van het Nationaal Leger Monu ment op de Grebbebexg reeds flinke vorderingen worden gemaakt, thans kunnen wij mededelén, dat inmiddels op de steeds hoger wordende klokke- toren het kwatrijn van de Nederlandse dichter Bloem is aangebracht. Het luidt als volgt: „Vijf dagen en de vrijheid ging [verloren „Vijf jaren en eerst toen werd zij [herboren „Zo moeizaam triomfeert gerechtigheid „Aan dit besef zij deze grond gewijd. VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1