over lleieriand" Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grenspaal weer op zijn plaats Een Klooster op Emmikhuizen? AGENDA terug „ÏPJLoam Fa. J. F. TAK T.tttl 'lOtrei Wi- n -rtrtb. faOCTÏ sptSF~cri Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 r .J Gloria Waterverf Vlinder Wrijfwas Behang Bussen Verf 27e JAARGANG VRIJDAG 17 APRIL 1953 No. 15 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie \V. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „Caecilia" in 't goud, organiseert groot muziek-feest Door het bestuur van „Caecilia" werd een vergadering belegd in Hotel „de Korenbeurs", waarbij ook aanwezig waren de beschermheer burgemeester A. Bakker, de Commissie van Advies en Beheer en het bestuur van de Suppor ters Vereniging „Caecilia". Het gold een bespreking i.v.m. een door „Caecilia" te organiseren concours in 1954 te Veenendaal, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Veenen- daalse Harmonie „Caecilia". In principe was hiertoe reeds beslo ten, terwijl thans de verdere organisa tie zal worden uitgewerkt. De moei lijkste punten bleken te bestaan uit het vinden van een voor een concours ge schikt terrein in Veenendaal en de fi- nancieële zijde was ook nog niet in eens opgelost. Caecilia rekent er dan ook op dat de gehele gemeente Veenendaal een steen tje zal bijdragen, daar de kosten van concours geraamd worden op ca. 4000.-. In de financieële commissie werden benoemd burgemeester A. Bakker en de heren H. M. v. Schuppen en Th. Diepe- veen. Fraaie V.V.V.-folder voor Veenendaal Dc Veenendaalse vereniging voor Vreemdelingen-Verkeer heeft dezer da gen door het hele land een schitterende folder van Veenendaal doen uitgaan. Deze in kleurendruk uitgevoerde vouw-folder is verlucht met een acht tal fraaie foto's van Veenendaal en om geving. Vooral de grote op de voorzijde verwerkte foto van de Grote kerk en de rij huizen links daarvan op de Markt, is zeer mooi en goed getroffen. Andere foto's zijn van de mooie bossen en heu vels in onze omgeving; de Emmikhuizer berg; de Grift op het Benedeneind; kas teel Prattenburg en het Bergbad. Ook bevat de folder een duidelijk kaartje van de verbindingen naar Vee nendaal en van hier naar de omliggen de plaatsen; met Veenendaal als cen trum van de mooie en interessante zui delijke Gelderse Vallei. Ook de be zienswaardigheden in deze omgeving zijn op dit kaartje aangegeven. De tekst waarmee een omschrijving wordt gegeven van al wat de vacantie- ganger en vreemdeling in Veenendaal en omgeving vinden kan, is niet minder goed gekozen. Bijzonderheden omtrent de hotels; pensions, jeugdherbergen en kampeer boerderijen zijn er eveneens op ver werkt en zo heeft deze folder voor de vreemdeHnp dos ix>k not» nractische waarde. De lezer wordt er op sugges tieve wijze in uitgenodigd de vacantie ook eens in Veenendaal en omgeving door te brengen en de aantrekkelijke recreatie-terreinen hier te komen ont dekken. Het geheel van de folder is buiten gewoon geslaagd. Niet alleen door de schitterende uitvoering maar vooral ook door de grote propagandistische waarde welke het V.V.V.-bestuur er in heeft weten te leggen. De nog jonge Veenendaalse V.V.V. heeft zich reeds op verschillende manie ren als actief doen kennen en dat het is gelukt een dergelijke folder van Vee nendaal het land in te zenden is een sprekend bewijs hiervan. Stellig zal deze folder wat betreft het aantrekken van Vreemdelingen niet zonder resultaat blijven. EMMABLOEM-COLLECTE In de periode van 13 t/m. 26 April wordt in heel Nederland weer de Emma- bloem-collecte gehouden voor tuber culosebestrijding. Het is de oudste col lecte, die ons land kent: in April 1910 vond zij voor het eerst plaats. Nog steeds is de tuberculose een ge vreesde vijand van onze volksgezond heid. Dit blijkt wel uit het feit, dat in 1952 nog 15.000 nieuwe tuberculose patiënten werden geregistreerd. Maar mede dank zij de opbrengst van het Emmabloempje is het aantal sterfgeval len gedaald van 189 in 1903 tot 16 in 1951, gerekend per 100.000 inwoners. De tuberculose kan en moet nóg ver der worden teruggedrongen. Koop daar om ook dit jaar weer een Emma bloempje! TANDENBEHANDELING ALS TONEELOPVOERING Het is bekend, dat de mensen gedu rende de middeleeuwen allerlei wrede tonelen in het openbaar hielden. Zo kon de beul altijd op een groot aantal toe schouwers rekenen. Wanneer een tan dentrekker in een stadje tijdelijk zijn intrek had genomen, geschiedde de be handeling van zijn slachtoffers even eens in het openbaar. Voor de toe schouwers was die tanden- en kiezen- trekkerij een soort kermisvermakelijk- heid. De patiënt werd met leren riemen vastgebonden en zijn hoofd door een houten blok gesteund. Het is meer dan eens gebeurd, dat de tandenverzorger door zijn patiënt in de hand werd gebeten. Samengesteld in samenwerking II met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- 11 delingenverkeer „Veenendaal" f! Zaterdag 18 April (In geb. Eikenlaan) 8 uur Con- eert Ritmeester Mannenkoor ff met solisten en orkestbegelei- ding. y Donderdag 23 April (Ten Gemeentehuize) 7.30 uur Openbare vergadering der Ge- H meenteraad. y Luxor Theater: Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „Capitan Demo- nio" en van Dinsdag t/m. Don derdag „Alles goed in de Pe- I toet". Gelderland wenst verkeersbrug, over Rijn bij Rhenen Uit Nijmegen vernemen wij, dat de Nederlandse Spoorwegen de spoorweg overgang bij Rhenen, welke brug over de Rijn tijdens de oorlog geheel werd vernield, volkomen willen opgeven. Naar verluidt zouden de gezamenlijke Gelderse Kamers van Koophandel over wegen nu een actie in te zetten om er bij de regering op aan te dringen, dat deze overgang voor gewoon verkeer wordt ingericht. Hierdoor zou een on misbare schakel worden verkregen in de Noord-Zuid verbinding Oss-Amers- foort over Rhenen. Brillante opvoering van „Het Woord" door Ned. Volkstoneel Ds De Veij Mesdagh van Ede sprak een inleidend woord toen Zaterdag avond in het gebouw aan de Eikenlaan door het Ned. Volkstoneel een opvoe ring werd gegeven van „Het Woord", en hij vertelde hierbij dat de directie van dit toneelgezelschap „Het Woord" niet wil opvoeren zonder deze inleiding. Dit om te voorkomen dat het stuk spot of ergernis bij de toeschouwer zal wekken. Inleider noemde „Het Woord" een stuk zuivere evangelie-prediking en hij zei het verzoek van de Veenendaalse N.V.V.-Kunstkring om deze inleiding te houden, met graagte te hebben inge willigd. Het zou inderdaad mogelijk geweest zijn dat dit stuk een onvoorbereide of een misschien minder goed begrijpende toeschouwer aanleiding tot ergernis of spot gegeven had. Er was de realiteit en vooral de vol ledigheid waarmee in dit stuk de ver scheidenheid in het christelijke geloofs leven en -beleiden wordt uitgebeeld. De geringheid van de menselijke geloofs kracht wordt in al zijn vezels uiteen ge rafeld. En misschien is het wel het meest de wijze waarop de schrijver van het stuk, Kaj Munk, aan het slot het wonder en het vermogen van de tot leven wekkende kracht van het geloof demonstreert, welke ergernis aanleiding zou kunnen geven, als Inger, de gelief de schoondochter van de zelfbewust- christelijke en trotse boer Mikkel Bor gen in het kraambed is gestorven en juist voor haar begrafenis, als men de lijkkist voorgoed wil sluiten, door haar krankzinnige zwager in naam van Chris tus wordt opgewekt Het gegeven van het stuk echter: n.l. de strijd van de mens in zijn zoeken en het behouden van het uitreddende ge loof in de God die zich niet naar de hand van mensen laat zetten, maakt al •yOwli ixrdi uk ufJ dv. wer, en wellicht juist door de zo zeldzaam realistische wijze waarmee deze strijd door Kaj Munk is uitgebeeld. Bij de opvoering bleek uit de reactie van de tot de laatste plaats bezette zaal dan ook een volledig begrip voor dit stuk. Ongetwijfeld hebben de tonelistische capaciteiten van regisseur en de hoofd rolspelers hiertoe belangrijk bijgedra gen. Vooral de uiterst fijn genuanceerde en alles vergende rollen van de „oefe naar", Peter de kleermaker; van de mens, dominee Bandbul en van de als theologisch student krankzinnig gewor den Johannes, werden respectievelijk door Hans van Meerten, Jan Hundling en Jack Üixon werkelijk subliem ver tolkt. Tonny Foletta (de jonge Mikkel), Cor Witschge (de jongste zoon) en Lud- zer Eringa (de dokter), deden het veel minder goed, al kan dit voor de twee eerstgenoemde spelers geweten wor den aan de wegens ziekte in het gezel schap aangebrachte rolwijzigingen. Voor het N.V.V. moet deze toneel-op- voering wel een bijzonder grote voldoe ning gegeven hebben. Voor de toe schouwers is het absoluut onvergetelijk geworden. Weer V.V.V.-Excursies in het DE ONDERAARDSE GANGEN Mmm Op de Flora 1953 in Heemstede hebben de programmaverkoop sters zich van een fraaie bollenhoed voorzien. Twee der meisjes aan het knopen van slingers. GEMEENTERAADSVERGADERING De Veenendaalse Gemeenteraad zal aanstaande Donderdagavond 23 April in openbare vergadering bijeenkomen onder voorzitterschap van burgemeester A. Bakker. De vergadering vangt aan om half acht. Gistermiddag heeft de hetfig omstre den grenspaal na een geruchtmakend 14-daags avontuur zijn taak als grens- aanduider aan de Kerkewijk weer op genomen. Door de Veenendaalse Dienst van Gemeente Werken werd de paal van het Zwaaiplein met een vrachtauto opge haald. Met behulp van een takel-wagen van de firma De Haas moest het zware geval op de wagen gebracht worden en hierdoor blijkt dus wel dat verschillen de „ontvoerders" de paal ook niet zon der hulpmiddelen hebben kunnen ver slepen en er een behoorlijke kluif aan gehad moeten hebben. Het is niet aan te nemen dat de paal nog eens van zijn plaats gesleept zal worden, althans niet om te dienen als lijdend voorwerp van een April-grap. Verder zal Gemeente Werken Veenen daal de paal wel precies op de grenslijn gezet hebben en niet een centimeter of wat er overheen, anders zou men zich van Rhenense zijde misschien nóg een keer genoodzaakt kunnen zien even een correctie te moeten aanbrengen 20 jaar DOVO Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de voetbalvereniging „DOVO" wordt op Maandag 27 April a.§. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een Jubileumavond gegeven. Aan deze avond werken o.a. mede Willy Vervoort, Mr. Doodle, Tonny Boucher, Willy Alberti, Langini, Tonny Bakkenes, Gery en Marion en the Dutch rolling stars. DOVO—SPARTA E Zaterdag 18 April a.s. ontvangt DOVO I op haar terrein haar oude rivaal Sparta uit Enschede. De wedstrijden tussen beide verenigingen kenmerken een maximum aan spanning. Alhoewel er niet, zoals vorig jaar, een kam pioenschap mede gemoeid is, verwach ten wij toch een felle strijd om de pun ten met gelijke kansen. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden dat Veenendaal voor het eerst kan kennismaken met een scheids rechter van internationale bekendheid. De leiding is namelijk in handen van de bekende eerste klasse scheidsrechter Leo Horn, die op de wereldranglijst staat en reeds meerdere malen inter landontmoetingen in het buitenland op succesvolle wijze heeft geleid. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN «rsrsiini Naar aanleiding van het laatste arti kel in ons blad betreffende een vroe gere klooster-nederzetting en de aan wezigheid van een onderaardse gang in de Achterkerkstraat, ontvingen wij van een lezer het volgende interessante en gedocumenteerde schrijven: De Franse denker Pascal zegt ergens in zijn Pensées: Als de neus van Cleo patra de minnares van Caesar en Marcus Antonius korter geweest was, zou niet alleen haar gelaat, maar geheel het aanzicht der aarde veranderd zijn, d.w.z. de wereldgeschiedenis zou anders verlopen zijn. Aan deze geestige opmerking en woordspeling moest ik denken, toen ik in het nummer van De Vallei d.d. 2 April '53 het volgende las: „Zoals bekend heeft op de heuvel van de Rode Haan eens een klooster ge staan. En het is niet onmogelijk dat, nog vóórdat Veenendaal werd gesticht, er ook een klóosternederzetting op de heu vel van de Achterkerkstraat welke een schitterende en veilige terp vormde te midden van een waterrijk en herhaal delijk overstroomd gebied is ge weest." Ja, als dit alles waar was, zou de geschiedenis van Veenendaal anders verlopen zijn, zouden de wegen enz. op VERSCHENEN EN UIT VOOR RAAD LEVERBAAR: Go Verburg: Een fel bewogen boek over de grootste natuurramp die land en volk trof. Fraai gebonden 4.90 KLEEFSMAN's Boekhuis Zandstraat 3 Patrimoniuml. 22 andere wijze aan hun naam zijn geko men enz. Sedert jaren houd ik mij bezig met het naspeuren van de geschiedenis van het kerspel Veenendaal. Geruime tijd heb ik besteed aan een onderzoek naar dat vermeende klooster op Emmik huizen. Vele oude bescheiden en archief stukken kwamen mij in handen, maar van een klooster is geen sprake. Oudere schrijvers uit de 18e en 19e eeuw als Van HenssenVan Rijn, W. Moll en W. Hofdijk noemen Emmikhuizen niet. De nieuwere historici, die over veel meer gegevens beschikken, zwijgen er ook over. Een gezaghebbend geschiedvorser als S. Muller Hzn. publiceerde in 1919: „De indeling van het Bisdom Utrecht" en gaf daarin bij de bespreking der af zonderlijke parochies ook de kloosters, binnen die parochies gelegen: geen klooster op Emmikhuizen. In 1930 zag van Michael Schöngen het licht een „Plan voor een Monastic van Noord- Nederland", waarin hij een overzicht van de toenmaals bestaande klooster- lijsten of monastica gaf: weer niets over Emmikhuizen. In 1935 begon een stan daardwerk te verschijnen n.l. Neder landse kloosterzegels vóór 1600, waar van nu 20 afleveringen verschenen zijn (Cistercienser- en Benedictijnerkloos ters): Emmikhuizen ontbreekt, evenals een klooster op het Groot Venlo, de Achterkerkse heuvel. Op de prachtige historische kaarten, van 1020'23 uit gegeven door de Commissie voor de Ge schiedkundige Atlas van Nederland, staan ook geen kloosters in of nabij Veenendaal getekend. De reeds genoem de Schöngen gaf in 1941-'42 een Mo- nastion Batavum uit, waarin hij de kor te geschiedenis verhaalt van alle, let wel, alle Nederlandse kloosters tot 1815, maar weer komen Emmikhuizen noch Veenendaal voor. Wie door deze „wolk van getuigen" nog niet overtuigd wordt, verwijs ik naar de archiefstukken. Wat immers is het geval? Er zijn oude relaties tussen Emmikhuizen en het Utrechtse Kart- huizerklooster Nieuw Licht buiten de Weerd. Zweder van Abcoude, Heer van Gaasbeek, Putten en Strijen stichtte dat klooster bij Utrecht in 1392. Een familielid Jacob van Gaasbeek maakte in 1433 goederen, „in die slaghe (omge ving) van Ymmickhusen" over aan de Utrechtse Karthuizers. Ik vond dit in een stuk, voorkomend in het Cartula- rium van Utrecht, bewaard in het Rijks archief van Antwerpen. In hetzelfde jaar 1433 vermaakte Pieter de Wijck goederen van Ymmickhusen aan de Karthuizers, wier eigendommen zo doende groter werden, ook door aan koop. Blijkens een stuk uit 1478 kocht het convent landerijen op Ymmickhusen van Cornelis Ghijsbert en Otto van Wolfwinkel een naam, die nóg alhier voorkomt voor een bedrag van 600 Rijnsguldens. Het klooster verhuurde deze gronden weer voor ten hoogste 22 mud rogge. Namen van huurders of pachters komt men herhaaldelijk in de archiefstukken te Utrecht en Antwer pen tegen. We zien dus, dat de Utrechtse mon niken wel bezittingen hadden op Em mikhuizen ze bezaten ook gronden op de Zuidhollandse eilanden en in de Bies- bosch en genoten ook de inkomsten van het veer te Rhenen en in de Hooi landen tot de z.g. Veldjesgraeff, de te genwoordige Nieuweweg in Veenen daal, maar geen klooster. De monniken werkten nooit zelf op deze landerijen. Wellicht hebben zij de turf uit deze streken betrokken. Hierop schijnt een stuk uit 1577 (Rijksarchief Utrecht) te wijzen, waarbij het convent (Zie verder pag. 2) nieuwe seizoen Evenals vorig jaar gaat de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer weer natuur historische excursies organiseren in Veenendaal en omgeving. Vorig jaar werd hiermee begonnen en toen heeft men deze excursies tot enkele beperkt. Het succes hiervan door een steeds toe nemende deelname vooral van buiten de plaats, is voor de V.V.V. aanleiding geweest om voor het komende seizoen een uitgebreid en aantrekkelijk pro gramma van deze excursies samen te stellen. Dit programma is vastgelegd in een keurig verzorgd en met toepasselijke tekeningen geïllustreerd boekje dat dezer dagen door de V.V.V. werd uit gegeven. In dit boekje vindt men ook uitvoerige omschrijvingen van hetgeen de deelnemers op de te bezoeken plaat sen zullen kunnen aantreffen, en bewon deren. Zowel het excursie-programma als dit fraaie boekje zullen zonder twijfel een nog grotere deelname aan de V.V.V.- excursies tot gevolg hebben en de V.V.V. heeft dan ook de mogelijkheid open ge laten om, indien hiertoe behoefte blijkt te bestaan, nog tussentijdse excursies in te lassen. Voor het doen organiseren van deze extra excursies kan men een verzoek indienen bij het secretariaat van de V.V.V. dat gevestigd is op het Gemeentehuis. De eerste excursie van het nieuwe seizoen gaat naar het Remmersteinse Park en wel Zaterdagmiddag 25 April a.s. om 2.30 uur. De startplaats voor deze excursies is bij Hotel La Montag- ne, vanwaar men per fiets vertrekt naar het huis van boswachter Haalboom om vervolgens lopende het eigenlijke ex cursie-terrein te bezoeken. SPOORKAARTJES VERKRIJGBAAR BIJ BOEKHANDEL DAVELAAR De Nederlandsche Spoorwegen be richtte ons dat vanaf 1 Mei aanstaande bij Boekhandel Davelaar in de Hoofd straat de volgende N.S.-reisbiljetten verkrijgbaar zullen zijn: 1. een enkele reis en retour 3e klasse van Veenendaal- De Klomp naar Amsterdam CS, Arn hem, Driebergen-Zeist, Den Haag SS Nijmegen, Rotterdam Maas en Utrecht 2. Enkele reis 3e klasse van Veenendaal- De Klomp naar Amsterdam Amstel Amsterdam MP, Gouda, Haarlem, Lei den en Voorburg. GEPENSIONNEERDEN GEBR. VAN LEEUWEN INDUSTRIE NAAR DE BOLLEN Alle gepensionneerden, zowel mannen wen's Wolindustrie hebben Dinsdag op uitnodiging der directie een tocht ge maakt naar de bloembollenvelden. De oudjes hebben een zeer genoeglijke dag gehad en opgewekt kwam men 's avonds weer in Veenendaal aan. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN OP GELDERS Op 28 April wordt voor Gelders Vee nendaal gelegenheid gegeven tot koste loze inenting en herinenting tegen pok ken en wel om 14.30 uur in het gebouw van de Hulp-secretarie. NEGER-TELEGRAFIE In de Belgische Congo zijn de tele grafische verbindingen buiten de grote steden nogal schaars. In de Boven-Congo maken daarom ook de Europeanen ge bruik van de berichtendienst der negers voor een vlugge verspreiding of voor de overbrenging van boodschappen. Met stukken hardhout van ongeveer lVs m lengte wordt een bepaalde klank voortgebracht, die zelfs onder ongun stige omstandigheden in de djungle op een afstand van 23 km duidelijk is te vernemen. De negers werken met een zeer goed functionnerende code. Zo wordt het bericht „Drie Europeanen zijn vandaag ons dorp binnengekomen" in zes seconden doorgegeven, hetgeen ook voor een morsetelegrafist een flinke prestatie is. Een technicus, die een ondexdeel van een installatie moest vervangen, liet zijn verzoek aan het depot op een af stand van 330 km seinen. Voor de negers was het een gecompliceerde boodschap, maar twee uur later had de technicus reeds de bevestiging van zijn „tom- tom"-telegram. Het gezonden onderdeel was ook volkomen in overeenstemming met het gevraagde. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en beëdigd ais makelaar en taxateur Woningbureau BROUWER, Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 DE BRITISH TRAVEL ASSOCIATION Deze wereld-bekende vereniging moet zeer vele ereleden tellen. Dit lidmaat schap toch wordt aangeboden aan alle mannen en vrouwen, die gedurende de jaren 1939-1945 op de Britse Eilanden of op de Europese oorlogstonelen ten behoeve van Groot-Brittanië militaire diensten verrichtten en de nationaliteit van een der staten bezitten, waarmede Groot-Brittanië was geallieerd. Ook ge zinnen in overzeese landen, die gedu rende genoemde periode geëvacueerde Britse kinderen hebben opgenomen, kunnen erelid worden. DE SOCIëTEIT DER PELGRIMS In Rio de Janeiro bestaat de „sociëteit der pelgrims". Haar statuten zeggen niets en zijn misschien, juist om die redenen, veelzeggend. Enkele voorbeel den zullen dit demonstreren. Om lid te worden moet men in Brazilië zijn ge boren of niet. Men moet ingeënt zijn of niet; men mag groot zijn, zelfs groots. Men is verplicht van zijn me ning te getuigen, ook al heeft er nie mand om gevraagd. De vergaderingen beginnen om streeks middernacht. Punctualiteit is geen deugd en het gebeurt wel, dat de voorzitter wat laat komt, omdat hij met de lectuur van zijn krant niet eerder klaar kwam. Diplomaten, intellectuelen enz. vormen de kern der leden. De so ciëteit doet denken aan de loge „Schla- raffia", die eeuwen geleden voor de zelfde kringen te Praag werd gesticht en die vóór de eerste wereldoorlog inter nationale betekenis had. Bepalen wij ons tot hetgeen de heer D. Philips onder het hoofd „Een kloos ter op de „Emmikhuizer berg" elders op deze pag. schrijft over de geschiedenis van de Achterkerkse heuvel; dan dient allereerst vastgesteld dat wij in deze voor een gi'oot deel zijn aangewezen op hetgeen uit overlevering bekend is. Het archief van de Ned. Herv. Kerk b.v. be vat geen enkel stuk omtrent de bouw en van de aankoop van de grond waar op de kerk aan de Markt gebouwd werd. De eerste Veenendalers hebben blijk baar geen tijd gehad om een en ander op schrift te stellen, en zij hebben be paald niet kunnen vermoeden hoe graag de Veenendalers van de 20ste eeuw er meer van zouden willen weten. Ook op ander gebied hebben die oude Veenen dalers weinig voor ons opgetekend. Vast staat wel en dat is weer een belangrijke aanwijzing bij de veronder stellingen aangaande de klooster-neder- zetting welke in de omgeving van de Achterkerkstraat gelegen geweest moet zijn dat de grond waarop de kerk werd gebouwd, gekocht werd van het Agnieten-klooster in Rhenen. Dit blijkt dan uit de acte welke berust in het ar chief van het Veenraadschap uit het jaar 1562, welke acte ook door de heer Philips wordt aangehaald. De overlevering verhaalt ons dat deze grond oorspronkelijk deel uitmaakte van de landerijen bestaande uit bouw- en bosgronden, welke in eigendom waren van en als bestaansbron geëxploiteerd werden door het Rhenense klooster. Deze landerijen strekten zich uit van ongeveer de Vendelseweg tot aan de Berg, en werden geëxploiteerd vanuit een grote boerderij welke gestaan heeft aan het Achterkerk op de plaats van het huis van de familie Van Veldhuizen, welk huis ook al weer eeuwen gele den gebouwd zou zijn op de funda menten van deze klooster-boerderij. Het werk op deze boerderij zou zijn gedaan door monniken. Verder zou dan deze boerderij door middel van een onder aardse gang in verbinding hebben ge staan met de kerk aan de Markt. Dit verhaal is zeer aannemelijk en een der- kelijke situatie kan zeer goed mogelijk geweest zijn omtrent de 14e en 15e eeuw; maar wij dienen er rekening mee te houden dat het hier gegevens uit over levering betreft. Wat meerdere Veenendalers echter kunnen bevestigen, omdat zij het in hun prille jeugd nog met eigen ogen heb ben gezien, is de aanwezigheid van de onderaardse gang, welke loopt vanaf het blok huizen voorbij Boekhandel Mark waar ongeveer 75 jaar geleden nog rij eter o»a«r cn 4^. -' -j» - cel-woningen stonden naar de kerk. Men is hier gaan combineren en ver onderstellen dat in deze kleine huisjes, die niet meer dan één klein kamertje of celletje hebben bevat, de monniken van de boerderij hebben gewoond. Door de jaren heen is men deze rij huisjes met „het klooster" gaan aanduiden. Dit klooster moet dan de naam „Che- leth" gehad hebben en vandaag noemt de volksmond deze plaats nog wel „Salet". Ook wij kunnen niet aannemen dat het hier een werkelijk klooster betrof, en wij hebben deze veronderstelling dan ook nooit geopperd. Wel achten wij het mogelijk dat het een klooster-boerderij of klooster-nederzetting geweest moet zijn. Dat tot nog toe in de verschillende archieven niets opgetekend gevonden is omtrent de geschiedenis van de Achter kerkse heuvel, uit de tijd van voor de stichting van Veenendaal, zegt ons niets, want uit alle bekend geworden bijzonderheden blijkt toch dat deze nederzetting alleen maar een klooster boerderij geweest moet zijn en meer niet. Van historische betekenis zal hier niets gebeurd zijn. Het artikel van de heer Philips is zeer belangwekkend, vooral ook ten aanzien van wat hij schrijft over de geschiede nis van de Emmikhuizer berg. Maar zijn standpunt, dat er geen enkele grond zou zijn om te veronderstellen dat het geen ons omtrent de Achterkerkse heu vel uit overlevering en van ooggetuigen bekend is, op waarheid berust, kunnen wij niet delen. Er zijn teveel bijzonder heden en aanwijzingen, vooral wat be- treft de aanwezigheid yan een onder aardse gang. dan dat deze ons met rust kan laten. In een vorig nummer vermeldden wij dat in de Achterkerkstraat graafwerk zou worden verricht, en dat juist ter hoogte van een plaats waarvan er ster ke vei-moedens zijn dat de gang ei- onder door loopt. Dit graafwerk werd echter uitgesteld, zodat het resultaat hiervan nog afgewacht moet worden. Volgende week waarschijnlijk wordt hiermee begonnen. EEN REGENT VAN 15 JAAR Omstreeks 166 n. Chr. werd Commo- dus, toen slechts 15 jaar oud, mede regent van de Romeinse keizer Marcus Aurelius. Hij verkreeg daarna het hoogste ambt in het'oude Rome daar, hij werd keizer. VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus Zeemleer en Sponsen DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1