Ouderwetse Klokjesweek in teken van rampgebied Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 55 Jaar Muziekvereniging „DS Waterleiding Mij verhoogt water tarieven met 25 procent Wordt het Biltse weerbericht wel goed begrepen? 27e JAARGANG VRIJDAG 24 APRIL 1953 No. 16 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGEIS'DA WINKELWEEK PROGRAMMA Samenzang met orkest begeleiding op Koninginnedag Nieuwe instrumenten en nieuwe uniformen 1 - 1 kw- 1 Fa. S. BOS Hoofdstraat 91-93 Asphalt op de Geerseweg! Klok op Legermonument gemonteerd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Nog 102 evacuees in Veenendaal De nieuwe Geref. school Ambtswoning Burgemeester koopje voor Gemeente Slechts weinig mensen luisteren goed ns Weerpraatje VUILNISBELT-PROBLEEM OPGELOST? Vernieuwde Patrimoniumlaan Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telcf. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Onder het motto „ONZE VELE KLOKJESPRIJZEN, DOEN HET RAMP GEBIED HERRIJZEN" organiseert de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" van Zaterdag 2 Mei tot en met Zaterdag 9 Mei a.s. een klokjesweek. De opbrengst van deze winkelactie zal gestort worden in het Rampenfonds. Gedurende deze winkelweek zal het publiek bij de deelnemende winkeliers voor elke bestede gulden een klokje ontvangen. Wijst dit klokje 1 uur, dan heeft dit klokje een waarde van 1.-, wijst het 2 uur aan 2.- en zo vervolgens. De klokjes kunnen bij elke deelnemende winkelier ingewisseld worden tegen uit betaling van het bedrag dat het klokje waard is. Door een extra bedrag van haar omzet ter beschikking te stellen, hoopt de V.W.V. een aanzienlijk bedrag aan het Rampenfonds te kunnen overmaken. De deelnemende winkeliers zijn ken baar aan de verenigingsvlag. De win kels zullen gedurende deze week tot 9 uur 's avonds geopend zijn. Ook op Woensdagmiddag 6 Mei zijn de Veenen daalse winkels normaal geopend. Een uitzondering is gemaakt voor Maandag 4 Mei, in verband met de herdenking der gevallenen. Dan zullen de winkels normaal om 6 uur gesloten worden. Aan deze winkelweek is voor het pu bliek een etalage-wedstrijd verbonden. Gedurende deze week zullen de Vee nendaalse winkeliers met zeer attrac tieve etalages komen, onder het motto „Voorheen en thans". De vooruitgang in techniek, mode etc. van deze eeuw, zal op aantrekkelijke wijze uitgebeeld wor den. Voor het publiek, dat door middel van een stembiljet haar stem op een winkelier kan uitbrengen, zijn waarde volle prijzen in het vooruitzicht gesteld. Men leze hiertoe de nadere bijzonder heden in het volgende nummer van dit blad. Naast de klokjesactie en de etalage wedstrijd heeft de Veenendaalse win keliersvereniging een programma voor deze week vastgesteld, dat voor „elck wat wils" biedt. Muziek, zang, ruiter sport, wedstrijden door slagers-, bak kers- en kruideniersbedienden etc. op transportfietsen of bakfietsen en een ringrijderij voor de jeugd. 20 JAAR D.O.V.O. Een groot jubileum-tournooi Deze week, om precies te zijn op 23 April, was het juist 20 jaar geleden, dat de nu zo populaire voetbalclub D.O.V.O. het levenslicht zag. Het bestuur en de inmiddels gevorm de jubileum-commissie hebben ge meend dat dit feit niet zonder meer kon passeren en hebben ter gelegenheid van dit feit grootse plannen beraamd. ïn de eex'ste plaats zal of> xVIaandag 27 April a.s. een jubileum feestavond worden georganiseerd in het Ver. Ge bouw aan de Eikenlaan; aan deze avond zullen bekende artisten hun medewer king verlenen, we noemen o.a. Willy Vervoort, Mr. Doodle, Tonny Boucher, Willy Alberti, Cas Rus en nog vele anderen. Kortom, dit belooft een „knal-avond" te worden. In de tweede plaats hebben bestuur en jubileum-commissie gemeend, dat ook de sportieve kant van dit jubileum niet vergeten mocht worden. Er zal n.l. tussen 11 en 30 Mei a.s. een groot jubileum-tournooi worden geor ganiseerd, waaraan door diverse ver enigingen zal worden deelgenomen; dit tournooi zal worden gespeeld in 2 klas sen, terwijl er halve competities zullen worden gevormd. De ploegen uit klasse I zullen bestaan uit: DOVO I, Mariniers Doorn, Geel- Blauw I en het militair-garnizoens elf tal uit Ede. De ploegen uit klasse II bestaan uit: Groep A: De Merino's, Matjan, NVV en GVW. Groep B: Geel-Blauw II, Triangel- Boys I, RKVUV I en DOVO II. De kampioenen van de groepen A en B zullen een beslissingswedstrijd moe ten spelen om de eerste en tweede prijs, terwijl de nummers 2 van deze groepen een beslissingswedstrijd zullen moeten spelen om de derde en vierde prijs. De wedstrijden zullen in hoofdzaak 's avonds en op Zaterdagmiddag ge speeld worden; de eerste wedstrijd is vastgesteld op Zaterdag 11 Mei a.s. Kortom een programma, waaraan de nodige belangstelling zeker niet zal ont breken. TELEGRAFISCHE GELUKWENSEN AAN H.M. DE KONINGIN Met het oog op de beperkte openstel ling van de PTT-kantoren op de a.s. Koninginnedag, verdient het aanbeve ling om telegrammen aan H.M. de Ko- ninglin, met gelukwensen tejr gedegen heid van Haar verjaardag, liefst vóór of op 29 April a.s. aan te bieden. Deze telegrammen worden dan verza meld en op 30 April afgeleverd. i| Samengesteld in samenwerking p met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- y delingenverkeer „Veenendaal" ff Zaterdag 25 April p (Bij hotel „La Montagne") 2.30 y uur start V.V.V.-excursie naar |f Remmersteinse Park. Donderdag 30 April Koninginne- dag ff (Op de Markt) van 3 tot 4 uur grootse samenzang met or- |f kestbegeleiding. 's Avonds concert op de Markt l| door „Caecilia". Zaterdag 2 Mei II Eerste dag van Klokjes Win- ff kelweek. ff (In geb. Eikenlaan) 's avonds f| jubileum-concert van muziek- ff y ver. „D.S.". ff Luxor Theater if Van heden Vrijdag t/m. Maan- p P dag de film „Die Csardasfür- stin en Woensdag en Donder- |f dag „Wrekers te Paard". Dinsdagavond de Revue „Met y II Heintje en Lou naar de Speel- §f tuin toe". Ook de winkelier zelf draagt het zijne er toe bij, om deze week zo goed moge lijk te doen slagen. Tal van extra aan biedingen, voortreffelijke sorteringen etc. zal er zeker toe bijdragen, dat het vooral deze week heel plezierig zal zijn in Veenendaal te winkelen. De met zorg samengestelde actieweek houdt in ieder geval beloften voor het welslagen in. Vooral deze week zal weer blijken, dat Veenendaal een koopcentrum is van de Gelderse Vallei. van de OPBOUW-KLOKJESWEEK van de Veenendaalse Winkeliersver. „Handel en Ny verheid", van Zaterdag 2 t/m. Zaterdag 9 Mei 1953 Zaterdag 2 Mei: 3.30 uur: Muzikale rondgang van de Veenendaalse Har monie „Caecilia". 7.30 uur: Korte mars door het centrum vanaf de Markt door de Arnhemse Accor deonver. „Con Brio". 8.15 uur: Con cert in de muziektent op de Markt door de Arnhemse Accordeonver. „Con Brio" met 120 leden. Maandag: 6.00 uur: Winkelsluiting in verband met de Nationale herden king. Dinsdag: 7.30 uur: Korte muzikale rondgang van het muziekgezelschap „D.S." in haar nieuwe uniform, met nieuwe instrumenten en de drum band. 8.15 uur: Concert op de Markt door het Muziekgezelschap „D.S.". Woensdag: 7.30 uur: Transport- en bakfietsrace in de Stationsstraat. Donderdag: 8.00 uur: Concert op de Markt door het trompetter- en mu ziekkorps van de „HUZAREN VAN BOREEL" uit Amersfoort. 9.15 uur: Internationale taptoe door de „Hu zaren van Boreel". Vrijdag: 7.00 uur: Ringrijden voor jon gens en mtisje*«rr 1014* jaar op het Slotemaker de Bruïneplein (bij de Klaas Katerstraat). Zaterdag: 3.00 uur: Ruiterdemonstra- ties van de landelijke rijvereniging „De Valouwe" uit Ede, op het sport terrein aan de J. G. Sandbrink- straat. 3.30 uur: Muzikale mars van het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard". 8.00 uur: Zang uitvoering op de Markt door de Chr. Koorvereniging „Hosanna" uit Bun schoten, bestaande uit 140 leden in klederdracht. Naar wy vernemen zal op Donderdag 30 April a.s. de verjaardag van onze Koningin des middags van 34 uur cp de Markt een samenzang van be kende Vaderlandse liederen, met bege leiding van het muziekgezelschap „Cae cilia" worden gehouden, georganiseerd door Ver. „Oranjedag". Het bestuur van de vereniging „Oran jedag" is tot deze enigszins veranderde zienswijze gekomen, omdat de regering besloten heeft de viering van de Natio nale Bevrijdingsdag te verschuiven van 5 Mei naar 30 April. Als gevolg hiervan zullen ook in onze gemeente alle of vrij wel alle fabrieken, bedrijven en winkels die middag zijn gesloten. Wij wekken gaarne groot en klein op deze samenzang bij te wonen en er aan deel te nemen. Na afloop van de sa menzang wordt aan de schoolkinderen tegen afgifte van een bon, die op de scholen zal worden verstrekt, op de Markt een kleine tractatie uitgereikt. Met het geven van een concert van populaire melodieën des avonds van 8 tot 10 uur in de gemeentemuziektent op de Markt, eveneens door „Caecilia", zal deze vanwege de watersnood so bere viering van de verjaardag van onze Vorstin worden besloten. COMMISSARIS DER KONINGIN RECIPIëERT De Commissaris der Koningin en mevrouw Reinalda zijn voornemens ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin te ontvangen op „Paushuize" te Utrecht, Donderdag 30 April aanstaande van 4 tot 6 uur. 19 Ter gelegenheid van het 55-jarig be staan heeft het muziekgezelschap „D.S." voor Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Mei aan staande in het gebouw aan de Eikenlaan jubileum-concerten op het programma staan. Vooral de eerste van de twee concer ten zal speciaal in het teken staan van het jubileum. Hierbij wordt namelijk door de directie der Scheepjeswol- fabrieken een volledige bezetting nieu we instrumenten aan het korps aange boden terwijl het personeel der fabriek de geheel nieuwe uniformen aan de orkestleden zal overdragen. De eerste avond is dan ook speciaal gereserveerd voor de directie, personeel en voor ge nodigden, terwijl het tweede concert is bedoeld om het geheel vernieuwde or kest aan het Veenendaalse publiek voor te stellen. Was de bezetting van het korps tot nog toe ongeveer veertig man sterk, bij de komende concerten zal blijken dat het orkest thans vier en zestig man telt. Hierbij is dan begrepen de nieuwe drumband van het korps. Het uit te voeren programma is zeer aantrekkelijk van samenstelling en ge splitst in drie op zich zelf staande de len. Volgens het eerste deel worden enkele marsen, de ouverture „Orpheus" en nog enkele andere nummers van dit genre uitgevoerd. In het tweede gedeelte wordt de tijd 55 jaar terug gezet en het orkest zal dan laten zien en horen wat zich in die tijd rond het harmonie-corps afspeelde. Na de pauze volgt een meer feeste lijk programma dat begint met de jubi leummars, een compositie van de diri gent van het corps, de heer De Graaff, welke mars de titel gekregen heeft van „Seheepjeswolmars". Dit feestelijke gedeelte van dit jubi leum-concert is zeer populair gehouden en toch zal het een waardig onderdeel worden van deze bijzondere „D.S."- concerten. Op het Baleis in Soestdijk heeft H.M. de Koningin Maandagmiddag het eerste exemplaar „De Ramp" ontvangen van de voorzitter van de Vereniging ter be vordering van de belangen des Boekhandels. Bovendien werd een cheque van 1.000.000.- aangeboden als eerste gedeelte van de opbrengst van dit fotoboek over de ramp. De N.V. Veenendaalsche Waterlei ding Mij., welke Maatschappy ook de plaatsen Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarn en Maarsbergen van drinkwater voorziet, heeft van het Directoraat-Generaal voor de Pryzen toestemming ontvangen tot verhoging van de thans nog geldende tarieven voor waterlevering met 25 procent, en wel met ingang van 1 April j.l. Overeenkomstig de concessie-voor waarden is het de Gemeenteraad van Veenendaal welke aan deze tariefsver hoging zyn goedkeuring moet geven en in de vergadering van gisteravond ging de Raad hiermede accoord. De huidige tarieven, dat wil zeggen die van voor 1 April 1953, zijn als volgt in gedeeld Klasse Huurwaarde der percelen Te be talen bedrag p. kwart. 1 tot en met 4.p. w. 3.85 2 4.01 t/m. 4.50 4). week 4.84 3 4.51 t/m. 5.p. week 5.78 4 f 5.01 t/m. 5.50 p. week 6.77 5 287.- tm. ƒ400.- p. j. 7.70 6 ƒ401.- t/m. ƒ500.- p. j. 8.80 7 ƒ501.- t m. f 600.- p. j. 9.90 8 ƒ601.- t/m. ƒ700.- p. j. „U.— 9 ƒ701.- t/m. f 800.- p. j. 12.93 10 ƒ801.- t/m. ƒ900.- p. j. 15.13 11 ƒ901.- en hoger 16.50 Wanneer bovenstaande tarieven met 25 pet. worden verhoogd, zullen deze in den vervolge gaan bedragen: Klasse Toegestaan verbruik in m3 per kalenderkwartaal Te be talen bedrag p. kwart. Ie kw. 3e it kw. 1 10 15 .15 10 4.81 2 12 15 15 12 6.05 3 12 15 15 12 7.23 4 14 18 18 14 8.46 5 18 21 21 18 9.63 6 20 24 24 20 „11.— 7 22 28 28 22 12.38 8 25 30 30 25 13.75 9 30 35 35 30 16.16 10 35 40 40 35 18.91 11 40 45 45 40 20.63 Hetgeen meer wordt vei-bruikt dan de VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN in bovenstaand schema aangegeven hoeveelheden wordt voortaan in reke ning gebracht tegen I6V2 ct. per kub. m. Het tarief voor water voor bedrijven bedraagt momenteel 6.88 per kwar taal. Hiervoor mag 25 kub. m water worden verbruikt. Ook het zogenaamde hierbij bedraagt thans kub. m. „oververbruik" I6V2 cent per Er zijn nog verschillende straten en wegen in Veenendaal die een verbete ring van het wegdek hard nodig heb ben, maar de laatste jaren zien we toch straat na straat ondefc- handen nemen en naar het zich laat aanzien behoeft het nu toch niet meer zo heel lang te duren of Veenendaal kan zich gaan be roemen op een goed verzorgd en uitste kend straten-complex. Nu is ook al de Geerseweg, die bij kans onbegaanbaar was, aan de beurt gekomen. De fa. Bruil uit Ede is hier het werk begonnen. Alles staat hier thans op zijn kop, maar straks zal dus ook de Geerseweg een spiegelglad as phalt hebben waar voor enkele dagen nog diepe kuilen en modderpoelen het wegdek uitmaakten. VELE DEELNEMERS VOOR TAFEL- TENNIS-TOURNOOI Voor de tafeltenniskampioenschappen voor de Gelderse Vallei, welk tournooi a.s. Zaterdag in het gebouw Eltheto ge organiseerd wordt door de vereniging „Climax" hebben zich thans 120 deel nemers in de verschillende klassen ge- meldt. Het tournooi begint te half twee 's middags. Des avonds worden dan de finales gespeeld. Tussen de finales zul len de hoofdklasse-spelers G. Bronè (Quick-Hilversum) en Jan Scheffer (Tios-Arnhem) een demonstratie geven. Woensdagmiddag, juist een week na dat de klok voor het Legermonument op de Grebbeberg bij de firma Eysbouts te Asten werd gegoten, is deze op de hoge zuil van het bijna gereed gekomen mo nument gemonteerd. Met een vrachtwagen arriveerde het gevaarte, waarna vaardige handen de bronzen klok al spoedig in de takels hadden hangen. Op 4 Mei vindt de officiële onthulling plaats, waarbij zeer vele autoriteiten aanwezig zullen zijn en ter gelegenheid waarvan het bouwwerk aan de Genie zal worden overgedragen. OPRICHTING AFD. KON. WILHELMINAFONDS Voor Dinsdag 28 April is in „de Ko renbeurs" een vergadering belegd waarin getracht zal worden te komen tot een Veenendaalse afdeling van het Koningin Wilhelminafonds. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veeneudaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De laatste twee weken is het aantal evacuees uit het rampgebied in Veenen daal ondergebracht, aanmerkelijk min der geworden. Op het ogenblik zijn het er nog 102 en nog dagelijks revacueren er weer naar hun woonplaats. Het is op verzoek van geëvacueerden die regelmatig het ontspanningslokaal aan de Eikelaan bezoeken dat wij hier hun waardering en dank mededelen voor hetgeen zij hier steeds aan goede zorgen mogen ontvangen. Dezer dagen was het nog weer dat een pak wol onder geëvacueerden kon worden ver deeld, beschikbaar gesteld door de plaat selijke wolfabrikanten. Naar aanleiding van een aanvraag van het bestuur der Ver. tot het ver strekken van lager onderwijs op Gere formeerde grondslag alhier, heeft de Gemeenteraad goedkeuring gehecht aan de plannen om een nieuw te bouwen school te stichten. Deze school zal dan worden gebouwd dicht bij de Vaart of het Omleidingskanaal aan de overzijde van de Kanaalweg. Parallel aan de Vaart en dus ook evenwijdig aan de Kanaalweg is een weg geprojecteerd en het is aan deze weg dat de V.G.L.O.- school gebouwd wordt. De hiervoor be doelde nieuwe Gereformeerde school echter wordt weer gebouwd aan een zijweg van deze aan te leggen weg langs de Vaart welke in de richting van de Molenstraat zal lopen. Het nieuwe gebouw voor de Gerefor meerde school dient ter vervanging van het bestaande verouderde en versleten gebouw aan de Hoofdstraat dat in 1950 reeds door de schoolarts werd afge keurd. Lag het eerst in de bedoeling het oude schoolgebouw te restaureren; toen bleek dat hiermede een 40.000 gulden mee gemoeid waren, meende men een deref'(i.ik b^diay niet..meer het nude gebouw, dat ook na een vernieuwing toch zijn grote gebreken zou blijven be houden, te moeten besteden. Het nieuwe gebouw zal een z.g. „Knoopschool" worden. Dit type scho len wordt in serie gebouwd en is aan merkelijk goedkoper, terwijl het uiter lijk aanzien geen enkel verschil ver toont. Over de bestemming van het oude schoolgebouw moet het gemeentebestuur zich nog beraden. Gisteravond heeft de Gemeenteraad het pand Markt 5, de voormalige bur gemeesterswoning, toegewezen aan de koper de heer mr W. A. van Es, alhier. Het pand werd ingezet voor 15.050.-, terwijl bij de toeslag een koopprijs tot stand kwam van ƒ27.500.-. De aankoop van de nieuwe ambts woning aan de Kerkewijk beloopt na aftrek van de op dit pand rustende z.g. onrendabele bouwkosten welke door het Rijk worden gedragen 27.884.-, zo dat er een te betalen verschil blijft van 348 gulden. De reserve voor de bouw van een burgemeesterswoning was per 31 December j.l. groot 19.570.-. Nadat de te betalen 348 gulden er af getrokken zijn rest van deze reserve nog een be drag van 19.186.- dat dus zijn oor spronkelijke bestemming heeft verloren en toegevoegd wordt aan de reserve Onder terminologie der weersverwachtingen wordt verstaan: de verschil lende uitdrukkingen, door middel waarvan de weerkundige het lezend of luis terend publiek op de hoogte tracht te brengen van het op handen zijnde weer. Veel termen behoeven geen nadere toelichting. Zo weet een ieder wat „regen" is en ook wat „zuidenwind" betekent. Er zyn er echter ook, die verkeerd ver staan, begrepen of uitgelegd worden en met het oog op dit verschijnsel willen wij in deze rubriek enkele termen verklaren. In dit artikel bepalen wfl ons tot de neerslag- en temperatuurterminologie; een volgend keer komt het resterende aan de orde. Het blijkt telkens weer, dat men veel al met een half oor naar het weerbe richt luistert, met als gevolg: een fou tieve weergave van het bericht, wan neer men er naar gevraagd wordt. Het is ook voorgekomen, dat iemand „over wegend droog" interpreteerde als „over- de-wegen-droog" en „brekende bewol king" als „wolkbreuk". Deze laatste zijn nu weliswaar niet zo vaak voorkomende blunders, maar ze onderstrepen toch nog eens de waarde, die een duidelijke verklaring kan hebben. Hier volgen enige bij het K.N.M.I. in gebruik zijnde termen: NEERSLAG: „enige lichte regen": niet meer dan 1 mm neerslag; „enige regen": tussen de 1 en 5 mm neerslag; „regen": meer dan 5 mm neerslag. Voor andere soorten neerslag, als sneeuw en hagel, gelden dezelfde defi nities, waarbij de vaste hoeveelheid neerslag eerst gesmolten dient te wor den. Bij „motregen" is dit natuurlijk niet het geval. BUIEN: „lichte bui": minder dan 1 mm neer slag; „bui": neerslag 1 5 mm tijdens de bui; „zware bui": meer dan 5 mm neer slag. Al naar gelang een bui vaker of min der vaak voorkomt, spreekt men van: „enkele verspreide buien", „enkele buien" of „buien". Het gebeurt vaak, dat men in de weersverwachting de uitdrukking: „overwegend droog" hoort bezigen. Hiermee wordt bedoeld, dat nergens noemenswaardige neerslag wordt ver- wacht. Valt er al wat regen, dan is deze van korte duur en blijft de totale hoe veelheid gering (enkele tienden van millimeters). Vooral buien kunnen zeer plaatselijk zijn. Dit geldt in het bijzonder voor on weersbuien. Worden deze verwacht en blijft het weer goed, dan hoort men niet zelden verkondigen: „Van dat onweer dat De Bilt verwachtte, is niets terecht gekomen" Men vergeet dan, dat het elders in Nederland heus wel geon weerd kan hebben. Jammer genoeg is het nooit precies te zeggen, welke plaats wel en welke niet een bui zal krijgen. TEMPERATUUR: „weinig verandering in temperatuur" betekent: het verschil der maxima en minima zal minder dan 2 gr. C bedra gen; „iets warmer": maxima 14 gr. C. hoger; „iets kouder": minima 14 gr. C. lager; Zoals bekend, kent Veenendaal al sinds jaren het probjeem van de afvoer van vuilnis? Sedert 1948 heeft de gemeente de vuil nis gestort op een laag gelegen terrein aan de Ketelweg. Toen deze grond was vol gestort is nog getracht de beschik king te krijgen over een perceel even eens bij het natuurreservaat „de Hel" en zo ver mogelijk van de bebouwde kom gelegen, maar de betreffende eige naresse bleek hiertoe niet bereid. Ten einde raad werd het vuil gestort in een sloot aan de Wageningselaan, maar zoals men zich zal herinneren, was het Staatsbosbeheer dat de ge meente het verder storten verbood om dat de sloot valt onder het natuurreser vaat, en behoort tot het z.g. meldings- gebied van het Nationale Plan. Thans heeft de gemeente dan de be schikking kunnen krijgen over een ter rein op Gelders Veenendaal en wel naast de ijsbaan op het Benedeneind, en is daar een vuilnisstortplaats inge richt. We weten dat het moeilijk is om op de zeer beperkte oppervlakte van Vee- nendaals grondgebied een plaats te vin den voor een vuilnisbelt. Steeds weer blijkt dat men te dicht bij de bebouwde kom terecht zou komen, of dat er om andere redenen op bepaalde plaatsen schadelijke gevolgen van te verwach ten zijn. In de eerste plaats is er de stank welke een vuilnisbelt afgeeft en waar om deze plaats zover mogelijk van de bebouwing gehouden moet worden, maar ook heeft men in de omgeving van deze stortplaatsen in de regel al spoe dig te kampen met b.v. een ratten- plaag, om van verdere gevolgen nog maar niet te spreken. Nu heeft men dan een terrein be schikbaar gekregen op Gelders Veenen daal, maar een oplossing is het op deze plaats toch eigenlijk niet, want ook hier nadert men te dicht de bebouwing van de Valleistraat en Benedeneind. Zou er nu werkelijk, in het belang van de volksgezondheid, niet een meer verantwoorde plaats te vinden zijn in samenwerking met de besturen van de omliggende gemeenten? Vooral voor de zeer vele weggebrui kers die dagelijks van en naar hun woning de Patrimoniumlaan moeten gebrul':, et? '.ijn de talloze diep- kuffe? en oneffenheden in het wegdek hier al lang een grote ergernis geweest. Ook wat betreft de breedte van de rijweg, was het nodig dat de Patrimoniumlaan als belangrijkste toegangsweg van een uitgestrekte en nieuwe woon-wijk eens onder handen genomen werd. Het werk vordert al goed en hoewel het geheel nog lang niet klaar is; is toch al wel duidelijk dat de ingrijpende ver anderingen hier ook een enorme ver betering gebracht hebben. Vooral het voorste brede gedeelte van de vernieuwde laan is zeer geslaagd. De ruimte hier is buitengewoon practisch en gelijkertijd mooi en aantrekkelijk in gedeeld. Ook verkeerstechnisch heeft de dienst Gemeente Werken in de Patri moniumlaan een kranig staaltje wegen aanleg geleverd. Actief is men geweest ook door nu reeds nieuwe bomen te po ten. Het wegdek moet dan nog geasphal- teerd, maar het staat reeds vast dat de vernieuwde Patrimoniumlaan een suc ces zal worden. „warmer" en „kouder": verschillen 2—7 gr. C. „Veel warmer" en „veel kouder" ver schillen meer dan 5 gr. C. De termen „warmer" en „kouder" worden, naar gelang het jaargetijde, vervangen door „zachter" en „koeler". Bij VORST gelden de volgende ter men: „temperatuur om het vriespunt": temperatuur tussen 2 en -2 gr. C.; „lichte vorst": temperatuur tussen 0 en -5 gr. C.; „matige vorst": temperatuur tussen -5 en -10 gr. C.; „strenge vorst": temperatuur bene den -10 gr. C. Alleen na een vorstperiode wordt de uitdrukking „dooi" gebruikt. „lichte dooi" betekent: temperatuur tussen 0 en 4 gr. C.; „dooi of flinke dooi": temperatuur meer dan 4 gr. C. In herfst en voorjaar wordt niet van lichte vorst gesproken, maar van „zwa re nachtvorst". Tenslotte geven wij U met de zo mer in het vooruitzicht nog de vol gende verklaring. Wanneer er in de weer-praatjes ge sproken wordt van een „zomerse dag", bedoelt men aan te geven, dat de max. temperatuur van die bepaalde dag ho ger is dan 25 gr. C. 77 gr. Fahren heit). Breekt er een hittegolf aan, dan is ex- grote kans op „tropische dagen", dagen waarop de uiterste stand van het kwik de 30 gr. C. 86 gr. F), overschrijdt. Nadruk verboden. J. H. P. Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren Vlinder Wrijfwas 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. Behang STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar Bussen Verf 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus Zeemleer en Sponsen DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106 Telefoon 632

De Vallei | 1953 | | pagina 1