Plechtige herdenking van de gevallenen Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken AGENDA 27e JAARGANG VRIJDAG 1 MEI 1953 No. 17 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stiehts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel INTERKERKELIJKE DIENST Fa. j. F. T A K IN GEBOUW EIKENLAAN „Wie is onze bisschop?" Groot Dam-tournooi De Tafeltennis-kampioen- schappen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Reünie Oud-militairen 1940 Transport- en Bakfietsrace Ringrijden voor jongens en meisjes Koninklijke onderscheiding voor 15 Veenendalers Motorrijder gedood DUO-PASSAGIER ERNSTIG Minister van Oorlog spreekt op Grebbeberg Veenendaalse Ver. Ziekenhuis- verpleging telt nu 11.690 leden ETALAGE-WEDSTRIJD VOOR HET PUBLIEK Rhenense Varkensfokdag wekt grote verwachtingen in vee houderskringen VOETBAL Fa.S.BOS Hoofdstraat 91-93 Abonnementsprijs 0.95 per kwartaal Losse nummers 6 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 120 woorden 1.30, elk woord meer 6 cent. Op Maandagavond 4 Mei a.s. om 8 uur precies, zal in het gehele land 2 minuten stilte worden in acht geno men, ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vryheid van ons land hier en overzee streden en vielen. Ook in. Veenendaal zal deze stilte in acht worden genomen. De aanvang zal door de sirenes op het gemeentehuis en de gasfabriek worden aangegeven. Het einde van de stilte zal alleen door de sirene van het gemeentehuis worden aangegeven. Om half 8 precies vertrekt een stoet, gevormd door het gemeentebestuur, de nabestaanden van de gevallenen, ille galiteit, nationale reserve, Ned. Rode Kruis, E.H.B.O., geestelijkheid, „Oranje- dag"' en andere verenigingen vanaf het gemeentehuis naar het monument nabij het station. Deze stoet zal zich daarheen in volkomen stilzwijgen begeven. Bij het monument wordt door de mu ziekvereniging „Caecilia"' één couplet van het Wijhelmus gespeeld, dat niet wordt medegezongen; daarna is er ge legenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Om 8.00 uur begint de stilte, onge veer aan het einde waarvan het Man nenkoor „de Veenzangers" een koraal zal zingen, waarmede deze plechtigheid zal eindigen. Dit koraal is het Beati Mortui van F. Mendelssohn. Beati mortui in domino morientes deinceps. Dicit enim spiritus ut requiescant a laboribus suis et opera illorum sequun- tor inpas. Beati mortui deinceps. Vertaling: Welzalig zullen zijn die zacht in den Heer ontslapen, Gods Kinderen. Alzo spreekt de heil'ge geest. Zacht zult gij rusten, nu Uw arbeid voltooid is en 't werk, dat Gij verricht hebt, zal na U volgen. Welzalig zijn Gods kinderen. Daarna, om half negen, zal in het ge bouw aan de Eikenlaan een korte her denkingsdienst worden gehouden welke dit jaar een bijzonder en interkerkelijk karakter zal dragen. In deze dienst zullen namelijk spre ken ds S. C. van Wijngaarden, plaatse lijk oudste Ned. Herv. predikant; pastoor R. Beckers van de parochie Renswoude en ds D. van Enk, respectievelijk met als onderwerp: „Hoe het was"; „Hoe het is" en „Hoe het zijn zal". Ook in deze dienst zal het Mannen koor „de Veenzangers" medewerking verlenen. De inwoners worden vriendelijk ver zocht zoveel mogelijk aan de stille tocht deel te nemen, de stoet niet lopend, fietsend of rijdend te passeren of op het trottoir mede te lopen of te fietsen. Sluit U rustig achter de stoet aan. Voorts worden de inwoners ver zocht die avond om 6.00 uur de vlaggen Gloria Waterverf VOOR DE MUREN Geeft niet af 30 Kleuren Vlinder Wrijfwas 55 cent of 1.05 per doos Ook los verkrijgbaar. Behang STALEN 1953 vanaf 55 ct. Uit voorraad leverbaar Bussen Verf 52 kleuren. Ponds of Kilo's bus Zeemleer en Sponsen DIVERSE MATEN DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 632 Deelnemer Winkelweek liiuiiiiiiiiiuiiiiitUiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiii =1 1§ Samengesteld in samenwerking ff met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- y delingenverkeer „Veenendaal" |I Zaterdag 2 Mei Eerste dag Klokjes-week. y (Op de Markt) 8.15 uur Con- cert Arnhemse Acc. Ver. „Con Brio". (In geb. Eikenlaan) Jubileum- y concert Muziekgez. „D.S.". |l Dinsdag 5 Mei (Op de Markt) 8.15 uur Con- y §f eert Muziekgez. „D.S.". y Woensdag 6 Mei (In de Stationswijk) 7.30 uur f Transport- en bakfietsen-race. Donderdag 7 Mei (Op de Markt) 8 uur Concert y Huzaren van Boreel. Vrüdag 8 Mei (SI. de Bruïneplein 7 uur Ring- y rijden voor jongens en meis- In Grote Kerk Markt 8 uur y H dr Lekkerkerker van Utrecht over: Wie is onze Bisschop. Zaterdag 9 Mei y (Terrein J. G. Sandbrinkstr.) 3 uur Ruiter-demonstraties. ff I(Op de Markt) 8 uur Zanguit- §f voering Koorver. „Hosanna" uit Bunschoten met 140 leden ff y in klederdracht. H Luxor Theater: y Van heden Vrijdag t/m. Zon- H dag de film „On Moonlight Bay" en van Dinsdag t/m. H Donderdag „Carson City". %'!SSlllU!!»ll!lllllllllllll!ll!llllllll!llllll!:!ii,1i:i:i!IIIIIIIIUIIIIIlllllllllll{lir =z zonder Oranjewimpel uit te steken. Er wordt een beroep op de inwoners gedaan eraan mede te werken, dat het op de weg, die de stoet passeert en bij en om het monument die avond vol komen rustig en stil is. Alleen in volkomen orde, rust en stil- heid eert men zijn grote doden het best. Onder auspiciën van de vereniging „Protestants Nederland" komt Vrijdag avond 8 Mei in de Grote Kerk aan de Markt spreken dr Lekkerkerker, Ned. Herv. predikant te Utrecht. Dr Lekkerkerker zal spreken met als onderwerp: „Wie is onze Bisschop". „DE TAAL DER VISSEN" Onder dit motto organiseert de Vee- nendaalse Aquariumvereniging „Minor" op Woensdag 6 Mei a.s. een openbare lezing met film over het onderwerp: „De taal der vissen". Deze lezing wordt gehouden in de benedenzaal van het Hotel de Korenbeurs op de Markt door dr J. M. Lodewijks, voorzitter van de N.B.A.T. (Nederlandse Bond van Aqua rium en Terrariumhouders). PARKEREN VAN AUTO's IN DE HOOFDSTRAAT In verband met de te verwachten drukte tijdens de winkelweek, verzoekt de Inspecteur van Politie automobilis ten en ook bewoners van de Hoofd straat, zo enigszins mogelijk, hun auto in de komende week niet in de Hoofd straat te parkeren, dit om te voorkomen dat het voor een volgende gelegenheid noodzakelijk wordt een tijdelijk par keerverbod in te stellen. Zoals reeds eerder aangekondigd werd, heeft de Damclub .„Veenendaal" een groot dam-tournooi georganiseerd. De aanvang van dit tournooi is nu be paald op 18 Mei a.s. Er zal worden ge speeld in de Hoofd-, 1ste en 2de klasse. Verder wordt een invitatiegroep ge vormd waarvoor de bekende dammers van formaat als ir G. E. van Dijk (die vorig jaar in het werelddamtournooi de vierde plaats bezette) en de heren D. jureka en E.'Fluit die in de finale van Gelderland respectievelijk als 2 en 4 eindigden, reeds hun deelnemen hebben toegezegd. Fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld telrwijl h;et inleggeld zo laag mogelijk gehouden is. Het is dan ook de bedoe ling van de Damclub „Veenendaal" dat zoveel mogelijk damliefhebbers aan dit tournooi deelnemen. Er wordt in groepen van zes deelne mers gespeeld gedurende vijf avonden, en wel op 18 Mei en 1, 8, 15 en 22 Juni. Voor bijzonderheden betreffende deelname leze men de advertentie el ders in dit nummer. Onder grote belangstelling, zowel van de zijde van de deelnemers als van het publiek zijn Zaterdag de tafeltennis kampioenschappen gehouden in het ge bouw „Eltheto". 's Middags vanaf half twee, tot acht uur 's avonds werd onafgebroken aan 7 speeltafels de wedstrijden "uitgespeeld. Toen was men genaderd aan de finales. Ondertussen gaven de heren Scheffer uit Arnhem en Bronè uit Hilversum een tafeltennis-demonstratie, die diepe indruk maakte. Dat spel lag nog wel enkele klassen hoger dan het tournooi- spel, al hoewel er direct bij gezegd moet worden, dat ook hier een belangrijke verbetering te bespeuren was. Boven dien was het niet een eenzijdig kam pioenschap, maar vooral Wageningen en Rhenen waren zeer sterk vertegenwoor digd, zodat dit kampioenschap inder daad met recht de titel om de Gelderse Vallei gaat worden. De kampioen van vorig jaar de heer Nic. van Manen bracht het wederom tot de finale. Maar naast hem was de heer Weyers uit Scherpenzeel doorgedrongen tot de finale en na een spannende partij met tussen-scores van 13-21; 21-17; 21-19; 19-21; 17-21 wist de heer Weyers het kampioenschap voor een jaar in de wacht te slepen. De andere finales hadden het volgen de resultaat: Heren-dubbel: O. Meyer en A. Mol tegen J. v. d. Loosdrecht en G. v. Eist 13-21; 7-21. Dames: Enkel: Mej. B. KnevelMej. Tanis 21-15; 21-15. Mixed dubbel: Mej. Knevel en W. v. d. Pol tegen Mej. Otto en B. Leeneman 21-8; 21-14. Junioren-enkel: D. v. BarneveldJ. G. Dijkstra 21-18; 21-14. Heren enkel 4e klasse: J. P. Koole C. J. v. Ojik: 16-21; 15-21. Heren enkel 3e klas: G. MoersF. v. d. Zilver 21-11; 21-12. Bondsgedelegeerde Scheffer en wed strijdleider Hermans spraken na afloop van dit tournooi dankwoorden tot het adres van de organisatoren en de deel nemers. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De oud-militairen van Vbd.A. en Staf 10 R.I. en die van 3-III-10 R.I., welke in de mobilisatie-tijd in Veenen daal gelegerd geweest zijn en in die „vijf" oorlogsdagen van 1940 de stellin gen van de Grebbelinie in en bij Vee nendaal bezetten, komen weer naar Veenendaal voor hun jaarlijkse reünie. Vbd.A. en Staf 10 R.I. komen op 10 Mei en 3-III-R.I. komt op 17 Mei. Reu- nisten van laatstgenoemde afdeling, welke voornamelijk afkomstig zijn uit de omgeving van Haarlem en het Gooi. arriveren per autobus om 12 uur op de Markt. Om 3 uur is er appel voor de Ger. Gem.-school in welke school men tijdens de mobilisatie gekazerneerd was. 's Middags brengt men nog een be zoek aan Rhenen. In het kader van de winkelweek or ganiseert de Veenendaalse Winkeliers vereniging een transport- en een bak fietsrace voor de bedienden in de ver schillende bedrijven. Hebt U die bak kers-, slagers- of kruideniersbedienden wel eens zien racen met hun transport fiets? Ongelooflijk handig zijn zij daar mede. Met de grootste vrachten rijden zij op hun gemak. Wie van hen is de snelste? Wie heeft het meeste uithou dingsvermogen? Met een lege mand of bakfiets kunnen zij eikaars krachten nu j eens meten en daarmede tevens een prijs in de wacht slepen, bestaande uit waardebonnen van 15.-, f 10.- en ƒ5.-. Deze wedstrijd wordt op Woensdag avond verreden in de Stationswijk. De race begint .des avonds te half acht. De start en de finish zijn ter hoogte van Stationssingel. Deelnemers op de transportfiets met mand rijden in totaal 12 ronden, voor bakfietsen is dit vastgesteld op 8 ron den. Voor deelname aan deze wedstrijd kan men zich tot Woensdagmiddag 6 Mei aanmelden aan het bureau van de Winkeliersvereniging, Hoofdstraat 98. Er is geen inschrijfgeld verschuldigd. Op Vrijdag 8 Mei a.s. organiseert de V.W.V. „Handel en Nijverheid" een ringrijderij voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar. Deze ringrijderij vindt plaats op het Slotemaker de Bruïneplein bij de Klaas Katerstraat en begint te 7 uur 's avonds. Ook hier zijn aantrekkelijke prijzen voor de jeugd te winnen. Opgave voor declngme tof. uit,erjijk Donderdag 7 R^?i bij: Kleefsman's Boekhuis, Filiaal Pa trimoniumlaan en Drogisterij Henny Jansen, Zandstraat 9. EMMABLOEM-COLLECTE Dank zij vele gevers, doch ook dank zij het medewerken van vele collectan ten heeft de Emmabloemcolleictie dit maal het prachtige bedrag van 907.45 opgebracht. Aan 15 Veenendalers werden Woens dag j.l. respectievelijk door de burge meesters van Veenendaal en van Ede medailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Van deze koninklijk onderscheiden plaatsgenoten waren het J. Wisselo, Gortstr. 113, baas Winderij der V.S.W.; F. van de Lustgraaf, Beatrixstraat 19, hoofdtouwbaas der V.S.W.; R. Harte- man, Panhuis 37 in dezelfde functie bij de V.S.W. werkzaam; C. van de Poel te Gelders Veenendaal van de afd. we verij der V.S.W. en S. v. d. Kraats, Gel ders Veenendaal, sous-chef Chem. be drijven bij de „D.S." die de zilveren medaille ontvingen terwijl de Ere-me- daille in brons werd toegekend aan W. van de Weerdhof, Gortstraat 107, ruw-haspelaar bij de Scheepjeswol- fabrieken; J. G. van de Lustgraaf, Flui terstraat 49, kleermaker Fa. Jan van Schuppen; H. van Dijk, Zandstraat 44, wever; G. van Kooten, Van de Poll straat, poetser; J. Alberti, Molenstraat 7, aandraaier, allen werkzaam bij de V.S.W.; W. Achterberg, Wilhelmina- straat 17, wever bij de Textielfabriek „Veenendaal"; H. de Kamper, verte genwoordiger der Fa. G. H. van Leeu wen; J. van Binsbergen,* Geld. Veenen daal, verver bij de Frisia; R. van Raa- benswaaij, Gelders Veenendaal, maga- zijnbed. der „D.S." en H. v. d. Boven- kamp werkster bij de „D.S.". Maandagavond reed de 35-jarige heer Penterman uit Apeldoorn op de Sta tionsstraat richting De Klomp met volle vaart tegen een vrachtauto beladen met zand, die uit een zijweg kwam. P. was op slag dood. Zijn duo-passagier, de heer J. P. Rotteveel, eveneens uit Apel doorn werd vrij ernstig gewond en moest per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis alhier worden overgebracht. De heer Penterman was als bedrijfs leider in het Metaalwarenbedrijf van de fa. Fr. Diepeveen werkzaam en was op weg naar Apeldoorn. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Rotteveel was als graveur in hetzelfde bedrijf werkzaam en is eveneens ge huwd en vader van 2 kinderen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van „Grifthoeve", toen de vrachtauto van de fa. Van H. vanuit de Griftweg de Sta tionsweg wilde oprijden. Het motorrij wiel reed tegen de linker-voorkant van de vrachtauto op en werd aan de voor zijde geheel vernield. STRAATPREDIKING In dit nummer komt een advertentie voor betreffende straatprediking door der Ger. Evangelisatie. Op het laatste moment is bekend geworden dat die straatprediking voor a.s. Zaterdagavond niet in de Achterkerkstraat wordt ge houden, zoals in de advertentie wordt aangekondigd, maar op het Davidsplein. De eerste Veenendaalse voetbalkampioen ,-an dit seizoen is er, namelijk hei 2e elftal van DOVO, dat Zaterdag j.l. met 30 van DOCS 2 won. DOVO 2 had aan deze overwinning niet genoeg om de titel te behalen; daarvoor was het ook nodig, dat DOVO 3 de meerdere bleef over SDC(P) 2, dat eveneens nog kam pioenskansen had. In een spannende wedstrijd slaagde DOVO 3 er niet alleen in een 20 achterstand geheel in te lopen, doch zelfs om in de laatste minuten het winnende doelpunt te scoren. Zodoende konden hun clubmakkers de kam- pioensvlag een week eerder hijsen, dan werd verwacht. Hierbij een fotc van DOVO 2, dat ongeslagen kampioen werd van de reserve le klasse B (ZMC) van de afdeling Utrecht. Maandag 4 Mei zal dan eindelijk de dag zijn aangebroken, waarop het Na tionaal Legermonument op de Grebbe berg officieel zal worden overgedragen aan de Genie. De voorzitter van de Stichting jhr. Grotenhuis van Onstein zal de plechtigheid verrichten, waarna de Minister van Oorlog en van Marine het monument zal aanvaarden. Daarna spreekt de Minister de herdenkingsrede uit. ter gelegenheid van de 4e Mei. Het Koninklijk Mannenzangkoor „Die Haghe Sanghers" uit Den Haag, de initiatief nemers van de koperen centenactie voor het monument, zullen enkele lie deren ten gehore brengen. Zeer vele autoriteiten zullen deze tweeledige plechtigheid bijwonen, waaronder een vertegenwoordiger van If.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Dinsdag 28 April j.l. werd de jaar- se algemene ledenvergadering gehou den van de Veenendaalse Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „V.V.Z.". De vergadering werd door de voor zitter, de heer Tj. van der Wal, geopend en deze sprak er zijn voldoening over uit, dat de opkomst van de leden groter was dan in voorafgaande jaren het ge val was. Uit het overzicht van het leden-aan tal in Veenendaal, Eist en Rhenen, bleek dat dit was gestegen tot 11.690. Een prachtig resultaat, maar wij mogen daarom nog niet tevreden wezen, omdat er nog zoveel inwoners zijn die geen lid zijn. De penningmeester werd gelegenheid gegeven tot het lezen van het finan cieel verslag, waarbij bleek dat de uit gaven aan verpleeggelden ruim 13.000.- bedroeg. In aansluiting hierop werd de verga dering medegedeeld, dat het bestuur be sloten had, om de contributie voor de aanvullende verzekerden met ingang van 1 Juli a.s. te verhogen met 1 cent per betalend lid. Deze verhoging had eigenlijk verleden jaar al moeten ingaan. De verpleeg- prijs in de ziekenhuizen stijgen voort durend. Was deze verpleegprijs bij de oprichting van „V.V.Z." slechts 3.50, thans bedraagt deze echter 7.50, en dit voor slechts 5 cent per week. De ver hoging is zeer gering, en tevens heeft het bestuur plannen in uitwerking om in de toekomst voor deze 1 cent-verho- ging, ook nog meer verstrekkingen te geven. De leden zullen t.z.t. een folder ont vangen, waarin het bestuur de verze kerde zal overtuigen dat deze verhoging noodzakelijk is. Tot lid van het bestuur werd in de vacature ontstaan door het bedanken van mr J. J. P. C. van Kuyk, gekozen de heer C. Kroesbergen. De voorzitter werd door de vergadering voor 3 jaar herko zen evenals het bestuurslid de heer S. Kroesbergen. De voorzitter deelde nog mede, dat nu ook in Rhenen een agentschap was geopend, en dat ook daar een bode werd aangesteld. ALS ER GEEN KOLEN OF OLIE MEER ZIJN Een Engelse specialist heeft uitgere kend, dat wanneer er geen kolen of aardolie meer te vinden zijn met de thans bestaande technische mogelijk heden in zeer ruime mate atoomenergie voor electriciteitsopwekking zou kun nen worden gebruikt, mits de verspil ling der grondstoffen voor atoomwapens dit niet bemoeilijkt. De kostenrekening zou geenszins revolutionnair zijn. Hoewel er veel hogere kapitaalinvesteringen nodig zijn, zouden de kosten voor brandstoffen veel lager komen. De eventuele besparingen zijn zo klein, dat het volstrekt niet lonend is, bestaande stoomketels door kernreac toren te vervangen, voor dat deze ketels inderdaad wegens slijtage buiten dienst moeten worden gesteld. Hieruit mag men de conclusie trek ken dat de energieopwekking door mid del van waterkrachten in bepaalde, gunstig gelegen streken van de nieuwe methodes helemaal geen concurrentie ondervindt, omdat men bij waterkracht centrales practisch helemaal niet meer met kosten voor brandstoffen heeft te rekenen. OEROUDE DRIJFJACHTEN Omstreeks het jaar 2000 voor Chris tus werden op de rotswanden langs de fjorden van Noorwegen hertenfiguren afgebeeld, waarin duidelijk de techniek van de drijfjachten van deze tijd is te herkennen. Het wild werd naar de rot sen gedreven en steeds verder opge jaagd. Ten einde raad, nergens meer een uitweg ziende, stortte het wild zich van de rotsen en viel aldus in handen van de jagers. UTRECHT STAD MET ééN ADRES BOEK Toen wij dezer dagen in een behoor lijk hotel te Utrecht de ober verzochten, ons even het adresboek ter inzage te geven, werd ons medegedeeld, dat alleen de politie zulk een boek had. De man verzekerde ons, dat te Utrecht na de oorlog geen adresboek meer was uit gegeven. Gelukkig konden we in de telefoongids van deze stad het gezochte adres vinden. We hopen nu maar, dat de ober zich vergiste. Als alleen de politie je kan vinden ENGELAND EN ZIJN NATUUR RESERVATEN Engeland en Wales beschikken over een dozijn natuurreservaten, die daar nationale parken worden genoemd. Daarvan zijn er vijf volkomen gereed voor het bezoek. Ten behoeve van de overige zeven moeten nog tal van wegen worden aangelegd. Gedurende de komende klokjes- week van 2 t/m. 9 Mei a.s. zullen de Veenendaalse etalages in het teken staan van „Voorheen en thans". De techniek staat in deze twintigste 'uw niet stil. Verbazingwekkend is de vooruitgang van de laatste tien tallen jaren. Maar niet alleen in de techniek, letterlijk op elk gebied is grote verandering te constateren. De Veenendaalse winkeliers zullen trachten, dit in hun etalage tot uit drukking te brengen. En nu is de grote vraag: welke winkelier is er het beste in geslaagd om de verschil len zo duidelijk mogelijk naar voren te brengen. Kortom: welke etalage vindt U het mooiste tijdens deze winkelweek. U kunt Uw stem uitbrengen door onderstaand formulier uit te knip pen, in te vullen en in één der drie stembussen te deponeren. Daarmede hebt U kans op een der waardevolle prijzen, die de Veenendaalse win keliersvereniging beschikbaar stelt. Indien U Uw stem hebt uitgebracht op de winkelier, die het meeste aan tal stemmen op zich verenigt en daardoor dus een eerste prijs be haalt, loot U mee met alle stemmen die op deze winkelier zijn uitge bracht. Stemgerechtigd zijn alle per sonen boven de 14 jaar. De eerste prjjs die U kunt winnen bestaat uit een waardebon van 50.- 2e prijs: 25.waardebon; 3e prjjs: 15.waardebon; 4e prijs: 10.waardebon; 5e prijs: 5.waardebon. De stembiljetten moet U vóór Za terdagavond 9 Mei des avonds 9 uur deponeren in één der stembussen, die geplaatst zijn bij: fa P. van de Bo- venkamp, Patrimoniumlaan 23; Bu reau V.W.V., Hoofdstraat 98; fa Wed. G. van Eden, Nieuweweg 37. STEMBILJET ETALAGE-WEDSTRIJD V.W.V. Ondergetekende vindt de etalage van de fa Straat: in aanmerking komen voor een eerste prijs. Naam van de inzender: Volledig adres: Zag het er aanvankelijk naar uit, dat in dit district geen varkensmarkten meer zouden worden gehouden van wege het van hogerhand afgekomen verbond in verband met de heersende varkenspest, plotseling is hierin ver andering gekomen. Zodra bekend werd, dat de beper kende bepalingen ook maar even waren verzacht, kwam de Rhenense Varkens- fokvereniging „Steeds Beter" in spoed vergadering bijeen en werd nog tijdens de besprekingen telefonisch de goed keuring van de Veeartsenijkundig In specteur te Amersfoort ontvangen om op Donderdag 7 Mei op de Koningshof te Rhenen de Varkensfokdag 1953 te houden. Van deze dag hebben de organisato ren grote verwachtingen. Men heeft zich verzekerd van de medewerking van Het Stichtse Varkensstamboek, van de Stichting „De Marktcommissie" te Rhe nen en van de Varkensfokvereniging „Kesteren en Omstreken". Het Groot York Shire Ras zal op deze fokdag, die tweeledig moet worden ge zien, n.l. deels als tentoonstelling met daaraan verbonden fraaie bekers, me dailles, lauwertakken en geldsommen als prijzen en deels als handelsmarkt, waar de boeren uit de omtrek van Rhe nen en vooral uit de wijde Betuwe zul len kopen en verkopen, de toon aan geven. Na de varkenspest, die zo rigoureus om zich heen greep, zal de handel on getwijfeld levendig zijn. Er zal veel mannelijk en vrouwelijk fokmateriaal te koop zijn. De Rhenense fokdag staat bekend om de aanvoer van prima materiaal, dat op de selectie-mesterij-wedstrijden de beste prestaties levert. De organisa toren verwachten een inzending, die de 50 hoknummers zal overschrijden, het geen inhoudt, dat er op de Koningshof aan de voet van de Cuneratoren straks zo ongeveer 150 varkens knorrend ge luid zullen laten horen. Aangezien de Burgemeester van Rhe nen jhr. mr L Bosch ridder van Rosen thal, die zoveel heeft gedaan om het marktwezen in Rhenen te helpen bevor deren, met vacantie in het buitenland zal vertoeven, zal de loco-burgemeester wethouder G. v. d. Steeg na afloop in hotel Laheij de prijzen bekend maken en uitreiken. Op deze zelfde dag zal de trekking plaats vinden van de in de gehele om trek en tot. ver in de Betuwe bekende veeverloting van de Marktcommissie. De verwachting bestaat, dat op deze laatste dag nog pl.m. 3000 loten zulien worden verkocht. VACANTIE VOOR PROEFKONIJNEN In Engeland maakt het Ministerie voor gezondheid ernstig studie van het ontstaan en de genezing van de gewone verkoudheid, die geen levensgevaar op levert, maar toch een flink percentage van de werkkracht van de verkouden bewoners absorbeert. Voor het onder zoek heeft men een soort sanatorium in gericht, waar iedere Engelsman als het ware als proefkonijn de gebrui kelijke verkoudheid mag oplopen. Ge durende 14 dagen heeft hij daar een comfortabele zit-slaapkamer, hij krijgt behoorlijke maaltijden en behalve de reiskosten een zakgeld van 3 shilling per dag. In de omstreken van het sana torium mag hij wandelen zo veel als het hem behaagt. Tot nog toe hebben meer dan 3000 mensen van deze goedkope vacantiegelegenheid gebruik gemaakt, van wie enkele reeds voor de tweede maal aan dit research-experiment heb ben deelgenomen. Na 90 minuten van hoogspanning heeft Veenendaal van Union met 43 kunnen winnen, waardoor zij de Nijmeegse stu denten van de bovenste plaats stootte en zelf de leiding overnam. De enkele duizenden bezoekers heb ben een aardige wedstrijd kunnen be kijken, met aan beide zijden behoorlijk spel en uitermate grote spanning. Union nam na 7 minuten spelen de leiding. Na een kwartier was het gelijk door mid- voor Heikamp, 7 nynuten later was het door dezelfde speler 21, maar nog voor de rust kwam Union nog op 22. Vijf minuten in de tweede helft nam Veenendaal voor de tweede' maal de leiding door een mooie kopbal uit een corner van Corrie Heikamp, maar weer kwamen de gasten in score gelijk te staan. Toen H. Muller echter 13 mi- minuten voor het einde Veenendaal op nieuw de leiding bezorgde kreeg Union in de resterende tijd geen gelegenheid meer een gelijk spel uit het vuur te slepen. Veenendaal 18 12 2 4 26 46—20 Union 18 11 3 4 25 52—32 S.C.H. 18 9 3 6 21 47—29 A.W.C. 18 8 4 6 20 36—35 S.M.L. 17 6 6 5 18 29—26 Uchta 17 6 4 7 16 29—29 V.D.Z. 17 7 2 8 16 23—25 Nijmegen 17 5 5 7 15 2134 De Treffers 18 7 1 10 15 27—34 Oosterbeek 18 4 6 8 14 26—36 C.H.R.C. 18 4 5 9 13 31—36 O.A.B. 18 4 5 9 13 19—32 GESLAAGD Bij de te Utrecht gehouden examens Modevak-Kunstnij verheidsscholen slaagde voor coupeuse mej. G. Ver steeg alhier. VOOR BETERE UURWERKEN Veenendaal. GOUD - ZILVER - UURWERKEN

De Vallei | 1953 | | pagina 1